Chrystal Palace hunkert naar erkenning" „Geen protesten op Spelen" „AJAX TEST VOOR HONVED Den Hertog: „Het is erop of eronder... m ISOATHIBU Succes betekent interesse Rus Asarjan blijft aan als coach van damesturnselectie SOS WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 Fedor den Hertog: "Ik hoop nóg ergens aan de slag te kunnen komen".... UTRECHT - F-è-èd-o-r, F-è-è-d-o-r, oe-hoe". Fedor den Hertog (31) heeft zich de pesterijen van de gevestigde orde in het peloton van de beroespwielrenners in de eerste maanden van zijn profcarrié- re - vier jaar geleden - vele malen moeten laten welgevallen. Als neo-prof dacht Fedor den Hertog de concurrentie op dezelfde manier te kunnen dollen als hij dat deed in zijn met roem overla den amateurtijd. In die periode, zo leek het vaak, was Den Hertogs grootste tegen stander het fraaie landschap dat hij al fietsend moest doorkrui sen. Glooiende akkers, sappige weiden met grazende koeien Fedor den Hertog raakte meer dan eens totaal van de kaart van zoveel schoons en arriveerde op minuten achterstand van de winnaar aan de finish. Maar als het decor, waarlangs het peloton zich voortspoedde, hem niet vermocht te boeien, wilde Den Her tog vlug thuis zijn. En het tempo dat hij dan aan de dag legde was voor niemand bij te sloffen Maar toen Fedor den Hertog toetrad tot de rijen der beroepsrenners mocht hij zich niet meer laten meeslepen door fris lommer en dartel vee. Toen werd het zaak om zijn contract waar te maken. Zijn werkgever gunstig te stemmen door goede uitslagen. En dat mocht geen probleem opleveren gezien de geloofsbrieven die Den Hertog bij de overgang naar de professionals kon overhan- digen. Hard fietsen kon hij, dat stond buiten kijf. Den Hertog maakte in zijn begintijd als beroepsrenner echter èèn fout: hij verkeek zich op de regels en wetten in het profmilieu. Amateurs gaan er direct in het begin van een koers tegenaan als een gek, bij de profs wordt deze manier van rijden niet bijster op prijs gesteld. Vandaar dat Fedor meer dan eens werd nagejouwd als hij zich al na luttele kilometers van de start wilde losmaken van de meute Ontgroening „Dat is mijn grote fout geweest", bekent Fedor den Hertog. „Ik wilde er, net als amateurs dat doen, meteen in. Zo hard mogelijk van start gaan. Maar dat werd niet gepikt. Sowieso niet van een nieuweling. Dus werd ik uitgejouwd als ik de benen nam. En dat werkte zeer frustrerend. Bovendien reed alles en iedereen tegen mij. Magere oogst Bij Fedor den Hertog had het gejen van zijn collega's in het prille begin van zijn beroepsloopbaan een verlammende uitwerking Immers, gezien zijn onmiskenbare kwaliteiten is een Nederlands kampioenschap op de weg en een etappezege in de Tour de France (beide afgelopen jaar) om de meest in het oog springende resultaten te noemen - bepaald een magere oogst. „Dat is het ook", geeft Fedor toe. „Al is die nationale titel toch een prestatie om u tegen te zeggen. Ik weet ook niet precies hoe het komt dat er tot nu toe bij mij zo weinig is uitgekomen als prof. Kijk, in het begin heb ik psychisch een tik gehad toen ze mij in de maling namen. Maar toen ik daar overheen was, is het ook niet zo gegaan als ik gehoopt had." „Misschien is het een nadeel geweest dat ik als amateur zo'n beetje alles heb gewonnen wat er te winnen viel. Ik was verwend. Het is heel goed mogelij k dat ik me daardoor wat moeilijker aanpaste in het profwereldje. En omdat alle ogen op me gericht waren, ging ik ook eerder aan mezelf twijfelen toen de resultaten uitbleven" Smoes Bij Fedor den Hertog voelt drommels goed aan dat het de ko mende maanden erop of eronder wordt. „Eerst zou ik met Hennie Kuiper meegaan naar Peugeot. Dat ketste af. Ik hoorde van de ploegleider dat ze al 22 renners in dienst hadden en dat was de limit. Daarna had ik contacten mèt Post. Die beloofde me van alles en nog wat. Maar toen puntje bij paaltje kwam had hij de smoes dat ik te duur was. Ik ben op dit moment in onderhande ling met een Japanse firma die in de wielrennerij wil duiken. Maar er zijn nog zoveel vraagtekens" „Ik heb niet direct de angst dat mijn toekomst als prof op de tocht komt te staan, maar het zal niet gemakkelijk worden om een nieuwe ploeg te vinden. Het is daarom vreselijk jammer dat ik een slecht jaar achter de rug heb. Maar het zat ook niet mee Ziektes thuis van vrouw en twee kinderen. Verder waren er wat moeilijkheden met ploegleider Henri Anglade. Is een prima wiel renner geweest vroeger, maar als ploegleider is het niet zo'n beste. Maar ik wanhoop niet. Ik zal wel ergens aan de slag komen Het fietsen ben ik heus niet verleerd" ADVERTENTIE Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071-141741 showrooms geopend, dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7-9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 uur of 's avonds na afspraak LONDEN (ANP) - Lord Killa- nin, voorzitter van het In ternationale Olympische Comité (IOC), heeft er giste ren in Londen geen twijfel over laten bestaan dat hij fel tegen politieke demonstra ties is van sportmensen tij dens de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. "Ik wil hier nog eens duidelijk stel len", aldus de Ier tijdens een lunch van de Britse associa tie van sportjournalisten, "dat het IOC zich bij de keuze van Moskou volledig bewusl was van de politieke problemen. Niemand is ver plicht naar Moskou te gaan. Het is ook geen verplichting deel te nemen aan de Spelen. Ik verzeker u dat er onmid dellijk maatregelen worden genomen als een deelnemer in het stadion zich demon stratief gedraagt". Lord Kil- lanin ging nog een stapje verder: "Als iemand tijdens een ceremonie op het po dium demonstreert zal ik hem persoonlijk zo snel mo gelijk zijn medaille ontne men". Later zei de IOC-preases, die herhaalde dat hij zijn functie in 1980 zal neerleggen, meer bezorgd te zijn over het do pingprobleem dan over poli tieke interventie in de sport. "Ik ben van mening dat het volstrekt te veroordelen is dat er onmiddellijk gezocht wordt naar een ander stimu lerend middel dat nog niet ontdekt is zodra het gebruik van een bepaald soort dope onmogelijk is geworden. Hieraan gaat de sport meer dan aan iets anders ten gronde. Het is een gigantisch probleem en het bezorgt me meer slapeloze nachten dan wat ook. Als de mensen je willen bedriegen doen ze dat en niemand houdt ze tegen". UTRECHT (ANP) - Na een bespre king die gisteren is gehouden tussen het dagelijks bestuur van het KNGV en afgevaardigden van de sectie topsport, de afde ling keurturnen dames en de huidige trainer de Rus Albert Asarjan, is besloten het contract met Asarjan te verlengen tot en met de wereldkampioenschap pen 1979, die van 3 tot 8 december in het Amerikaanse Fort Worth worden gehouden. Het oorspronkelijke contract liep tot 1 april 1979. Hoewel er aan vankelijk na de wereldtitelstrijd in Straatsburg verschil van me ning bestond over het al dan niet aanblijven van Asarjan was men gisteren unaniem van mening dat het niet in het belang van het keurturnen dames is om halver wege de voorbereiding op de we reldkampioenschappen een trainer aan te stellen. Ge zien het belang van het wereld kampioenschap in Fort Worth - daar namelijk wordt beslist wel ke landen zich kwalificeren voor de Olympische Spelen - zal de Rus zich met ingang van de ko mende maand volledig richten op het damesturnen. In de vacature die hierdoor ontstaat bij het he renturnen - Asarjan was aanvan kelijk aangetrokken voor het keurturnen heren - zal zo spoedig mogelijk worden voorzien. De inmiddels al ver gevorderde contacten met de Tsjechische turnbond over een eventuele op volger van Asarjan, zullen wor den voortgezet. Binnenkort zal het KNGV in Praag besprekin gen gaan voeren over de mogelij ke komst van een Tsjechische trainer naar Nederland, als eind volgend jaar Asarjan definitief te rugkeert naar de Sowjet-Unie LEIDEN - Vanavond om half negen begint Parker Leiden met de eerste van de serie (van drie) returnwedstrijden in de voorronde van de strijd om de Europa Cup voor lands kampioenen. Tegenstander in de Vijf Meihal is het Lon- dense Chrystal Palace, de club die in eigen hal met 88-96 bedwongen werd. Op papier is de Engelse titelhouder duidelijk de zwakste tegenstander, maar onderschatting kan funest zijn. Leiden zelf moest dat in Lodnen bijna ondervinden. Toen de concentratie wat afnam bleef er van die voorsprong van 26 punten uiteindelijk nog maar erg weinig over. Wapens Met die twee wapens kwam men in het eerste duel tegen de Neder landse kampioen nog onver wacht ver. Aanvankelijk liep het gedisciplineerd spelende Leiden de tegenstander volledig onder de voet, tien minuten na rust be droeg de voorsprong maar liefst 25 punten. Maar, en Hennie Blom had vooraf al verklaard hiervan op de hoogte te zijn, de Engelsen beschikken over een formidabel eindschot. Keihard werkend pakten ze een paar punter» terug en gesteund door die morele op kikker gooiden ze er nog een schepje bovenop. Niet dat Leiden echt in gevaar kwam, maar acht punten verschil is toch niet veel. Het was overigens een behoorlijke teleurstelling voor Chrystal Pala ce, deze nederlaag. De ploeg had zich juist dit jaar heel wat voorge steld van het continentale circus dat Europa Cup heet, maar nota- bene in de eerste de beste (thuis) wedstrijd ging de door een ben zinemaatschappij gesponsorde vereniging al onderuit. Inmid dels haalde men ook al bakzeil tegen Södertalje en Juventut de Badelona, zodat de Engelsen zich, bij de bel voor de tweede ronde, volslagen kansloos weten voor klassering bij de laatste zes Dat viel tegen voor het team, dat al in 1971 zijn Europese debuut maakte. Optimistisch Crystal Palace, genoemd naar een grauwe Londense buitenwijk die wat dat betreft zijn welluidende naam weinig eer aandoet, moet het vooral hebben van inzet en karakter, een tweetal wat techni scher begaafde spelers uitgezon derd. Die twee zijn guard Peter Sprogis en forward/center Stan Hill, de eerste en Engelse inter national, de tweede een Nieuw- zeelander die m Amerika op de San Jose University leerde bas ketballen. Zij kunnen zich op het Europese niveau aardig staande houden, de overigen rotzooien maar wat aan. In de aanval gaan ze zeer chaotisch te werk, in de verdediging er soms bikkelhard tegenaan. Speler/coach Vic Tinsley doet hier net zo hard aan Dat is eigenlijk een beetje vreemd, want deze 1.95 m. lange Tinsley verbleef maar liefst acht jaar in Amerika waar hij op verschillen de scholen speelde en er ook zijn trainersdiploma haalde. Daar voor nog speelde hij een tijdje bij Antwerpen. In taktisch opzicht heeft hij zijn huidige ploeg niet veel kunnen leren. Wél beschik ken de meeste van zijn spelers naast die tomeloze inzet, over een redelijk goed schot. Sinds dat eerste optreden - opval lend genoeg trof men toen ook Juventut - acteerde Chrystal Pa lace praktisch elk jaar op Euro pees niveau, de laatste drie jaar onafgebroken in het toernooi voor landskampioenen. Veel succes boekte men nog niet (in '74-'75 verloor men bijvoorbeeld met 55-107 van Transol), maar versterkt door de komst van Sprogis, Hill en Jeremich hoopte men dit keer een paar aardige re sultaten neer te zetten. Vooraf gaande aan het duel met Leiden toonde voorzitter David Last zich wat dat aangaat gematigd opti mistisch, al voegde hij er haastig aan toe, dat het Engelse basket bal zich nog niet echt kan meten met dat van het vaste land. "We doen er hier van alles aam om het populair te maken, maar het is erg moeilijk opboksen tegen het voetbal, rugby en cricket. Voor andere sporten heeft men in En geland niet zoveel belangstelling. Daarom ook zou een succesje op Europees niveau van harte wel kom zijn. Misschien dat we dan de aandacht krijgen die we ver dienen en dat mede daardoor de belangstelling én het spelpeil stijgt", aldus de innemende voor zitter van Chrystal Palace, die hoogstwaarschijnlijk nog een jaartje geduld zal moeten heb ben. Het is niet aannemelijk ten minste, dat Hennie Blom van avond uit vrije wil zijn medewer king aan de Engelse plannen za* geven. AD VAN KAAM „In Boedapest ligt onze kans BOEDAPEST - Trainer Lajos Ti- chy van Honved Boedapest be schouwt het UEFA-Cupduel te gen Ajax als een eerste grote test voor zijn team: „In deze twee wedstrijden moet blijken hoever we zijn gevorderd op onze weg terug naar de top". Twee jaar ge leden maakte de ex-international als oefenmeester zijn rentree in de legerclub, waarin hij jaren te voren als spits al zoveel succes sen had behaald met spelers als Puskas, Grosics en Kocsis. Toen hij Honved als trainer terugzag, kwam Tichy echter al snel tot de conclusie dat de ploeg behoorlijk in verval was geraakt. Voor Ti chy, zelf als international goed voor 49 doelpunten, reden ge noeg om een drastische verjon ging door te voeren en om daar naast het accent te leggen op de mentale instelling. In dat opzicht is vooral aanvoerder Sandor Pin ter hem loyaal tegemoet geko men. De 28-jarige middenvelder geldt als het werkpaard in het elf tal. Door zijn grote actieradius is Pinter niet alleen de spelbepaler, maar is hij tevens het grote voor beeld voor zij n collega's. Zoals hij dat ook is in het nationale team, waarin hij eveneens de aanvoer dersband draagt. Voor de selectiespelers zijn nog niet zolang geleden twee veldlo pen over 6 km georganiseerd. Even zovele malen kwam Pinter als eerste aan. Tichy: „Pinter blijft rennen, dat spreekt mij wel aan". Ook in het concept voor het duel tegen Ajax zal Pinter stellig een belangrijke rol vertolken. Verwacht mag namelijk worden dat Honved in het NEP-stadion voluit op de aanval zal spelen, zo als hij dat steeds in thuiswed strijden pleegt te doen. En in dat pressievoetbal zal Pinter onmis baar zijn. Aan dat beoogde offensief zal wel licht ook Istvan Kosma deelne men. De 30-jarige aanvaller sloot het vorige seizoen met 19 doel punten af als topscorer van Hon ved, maar raakte daarna door een achillespeesblessure zodanig aan het sukkelen, dat hij tot nu toe nog geen wedstrijd heeft ge speeld, ofschoon hij vier weken geleden al de training heeft her vat. Afgelopen zaterdag ver scheen hij pas voor het eerst weer in de dug-out, zodat zijn come back tegen Ajax zeker niet denk beeldig is. Hij. zou dan plaatsne men naast Weimper (vorig sei zoen goed voor zestien treffers) en Gyimesi, die met zijn 21 jaar Mirakel Met of zonder Kosma gaat Tichy ervan uit dat Honved tegen Ajax alleen een kans heeft als het in de thuiswedstrijd weet toe te slaan: „Hier in Boedapest moeten we Ajax kloppen. In Amsterdam zou het een mirakel zijn als we met een overwinning zouden weg komen". Tichy heeft overigens het nadeel dat hij Ajax de afgelo pen weken niet aan het werk heeft kunnen zien. Hij had beide duels tegen Roda JC willen vol gen. Tweemaal kon echter als ge volg van de mist geen vüegtuig vertrekken uit Boedapest, waar het momenteel 2 graden vriest. Derhalve moet hij zich vooralsnog tevreden stellen met de acht tref fers die de Hongaarse televisie heeft vertoond van de ontmoe ting tegen Baycrn München een uitslag waaraan Tichy geen en kele waarde hecht. Ook de Hon gaarse voetbalsupporters kenne lijk niet. Voorzitter Ton Harmsen van Ajax merkte in ieder geval maandagavond tijdens een pers conferentie op dat „de helft van de te verwachten 40.000 kijkers komt opdraven om Ajax aan het werk te zien". Daarmee zal het NEP-stadion niet eens voor dé helft zijn gevild. Honved mag dan na de uitschakeling van Ferenc- varos en Ujpest Dosza nog de enige Hongaarse vertegenwoor diger zijn in de Europese beker- toernooien, veel indruk maakt dat op de voetballiefhebbers vooralsnog niet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13