Verlies voor Portugese socialisten "Thorpe verzon idee om Scott uit de weg te mimen" Ook sekteleider vond dood bij massale zelfmoord NAAST HET NIEUWS Verdrag Moskou-Ethiopië Vooraanstaande Amerikanen steunden Jones Spaanse politie beschoten ANWB DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 GEORGETOWN, GUYANA (UPI) - Jim Jones, het hoofd van een fanatieke religieuze sekte in Cali- forpië, heeft zijn gezin en hon derden van zijn Amerikaanse volgelingen naar hun dood geleid in een massale zelfmoord, zo heeft de regering van Guyana gis teren meegedeeld. Minister van voorlichting Shirley Field-Ridley gaf een verklaring uit waarin zij het aantal dode Amerikanen schatte op 383 en het aantal vermisten op tussen de 600 en 800. De Amerikanen waren le den van de commune van de sek te in het oerwoud op 240 kilome ter ten westen van Georgetown. De woordvoerder van Guyana in New York, Christopher Nasci-' mento, verklaarde dat hij niet wist of de 46-jarige 'bisschop' Jones was overleden aan vergif of dat hij was doodgeschoten, maar dat zijn lijk, samen met die van zijn vrouw en een jonge zoon, was gevonden. Mevrouw Field-Ridley zei dat de doden waren onderverdeeld in 163 vrouwen, 82 kinderen en 138 Jimmy Jones, de stichter i sekte. Ook hij heeft zelfmoord ge pleegd. mannen. Ze deelde mee dat 17 karabijnen, 14 geweren, zeven revolvers en een lichtkogelge- weer in beslag waren genomen. Mark Lane, een Amerikaanse ad vocaat die optrad als juridisch adviseur van de sekte, had reeds eerder tegen de pers gezegd dat de vergiftigde slachtoffers vreugdevol hadden gedronken van een dodelijk brouwsel dat in een grote kuip door de arts en verpleegster van de commune was opgediend. Om wat voor soort vergif het ging is niet be kend. Communeleden, tot het bittere einde trouw aan 'bisschop' Jones, maaiden leden van de sekte neer die probeerden aan de massa moord te ontkomen en het oer woud in te vluchten. De Gyanese soldaten die het kamp gisteren bezetten, troffen er slechts één overlevende aan. Lane vertelde dat hij 85 salvo's uit half-automatische wapens had geteld toen de bizarre zelfmoord zaterdagavond begon, nadat le den van de Peoples Temple een Amerikaanse onderzoekcom missie in een hinderlaag hadden laten lopen en het congreslid Leo Ryan en vier andere Amerikanen hadden vermoord. De commissie wilde naar Amerika terugkeren met 16 'overlopers' van de com mune. Acht Amerikanen werden gewond. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie in Washington deelde mee dat de lijken van Ryan en de vier andere doden per Amerikaans militair transportvliegtuig naar de Ver enigde Staten zijn vervoerd. Vanmorgen vertrokken een Ame rikaans transporttoestel en twee helikopters naar Guyana, om de Guyanese soldaten die Jones town bezetten, van voorraad te voorzien. Stephen Jones, een 19-jarige zoon van Jim Jones, is gisteren uit de Verenigde Staten in Georgetown aangekomen. Hij veroordeelde de massamoord en zei dat de sek teleden altijd was bijgebracht dat zij vreedzaam en vervuld van liefde moesten zijn. "Sinds enige tijd was ik mij ervan bewust dat in de leiding een krankzinnig element geslopen was", zei hij. "Was dat niet zijn vader? Hij was Na het bezoek van de Amerikaanse senator Ryan gelastte Jones een massale zelfmoord. Hele gezinnen zijn op gedood, zoals de foto toont. de leider?. "Ja", antwoordde Stephen. Nascimento zei* "Wij hebben een stel gekken 'in Guyana binnen gelaten. Maar Jones had indertijd aanbevelingen van de hoogste orde". Hij liet enkele afschriften van referenties zien die Jones aan de regering van Guyana had aan geboden en waaronder er een was van mevrouw Rosalynn Carter, echtgenote van de Amerikaanse president Nascimento zei de referenties openbaar te maken, niet om me vrouw Carter in verlegenheid te brengen, maar als verklaring voor de welwillendheid van de regering van Guyana jegens Jo- Behalve mevrouw Carter hadden zich ook vice-president Walter Mondale, minister van gezond heid, onderwijs en sociale zaken Joseph Califano, wijlen senator Hubert H. Humphrey en andere senatoren, leden van het huis van afgevaardigden en gezagdragers van Californië lovend over Jim Jones en zijn werk uitgelaten. Tussentijdse verkiezingen LISSABON (GPD) - De opzienbarende uitslagen van de tussentijdse verkiezingen in het Portugese Evora zijn in Lissabon het gesprek van de dag. De socialisten verlo ren maar liefst 60 procent van hun aanhang, terwijl de conservatieve sociaal-democraten een winst boekten van 70 procent. In het hartje van het gebied van de landhervorming bleek dat echter niet genoeg om de communisten te verslaan. Met een stijging van 12 procent wisten de communis ten zich van de absolute meer derheid in de gemeenteraad van deze provinciehoofdstad te ver zekeren. De socialistische leider Mario Soa- res gaf gisteren toe dat zijn partij een grote terugslag geleden heeft. De oorzaken daarvan moeten we realistisch en in alle eerlijkheid onderzoeken, aldus Soares. Als een van de oorzaken noemde hij de toenemende sociale spannin gen in het gebied van de landher vorming. Die spanningen wor den veroorzaakt door een al te let terlijke uitvoering van de wet op de landhervorming, die nota be- MADRID (UPI/AFP) - Leden van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA hebben gisteren met machinepistolen en geweren het vuur geopend op Spaanse agen ten, die aan het voetballen waren bij hun kazerne bij de stad Bil bao. Twee agenten werden ge dood en elf gewond, aldus een functionaris. Vanuit drie auto's openden een twaalftal mannen het vuur op de agenten. Dezen werden volko men door de aanval verrast. In een telefoontje aan een krant in Bilbao verklaarde de ETA ver antwoordelijk te zijn voor deze aanval. De auto's die ze voor de aanval hadden gebruikt waren gestolen. In het telefoontje aan de krant liet de ETA ook weten waar de eigenaars van de auto's, vast gebonden, gevonden konden worden. Sinds begin oktober heeft de ETA nu 22 mensen om het leven ge bracht. Kort na de aanval hebben agenten in burger de wijken van Bilbao doorzocht. Geen van de aanval lers is echter gevonden. ne door de socialisten zelf ont worpen is. De communistische PCP was tot nog toe de enige partij die zich zonder voorbehoud achter de landarbeiders van de coöperaties stelde. De overwinning van deze partij kan dan ook gezien worden als een duidelijke afwijzing van het regeringsbeleid door de plaatselijke bevolking, te meer omdat alle niet-communistische partijen zich tijdens de verkie zingscampagne op de eerste plaats tegen de communisten richtten. De communistische voorzitter van de gemeenteraad werd - zonder duidelijke bewijzen - vanfraude beticht. Mario Soares noemde de polarisatie die zich in Evora heeft voorgedaan, verontrustend. Het stemmenaantal van commu nisten, socialisten en links-radi calen samen daalde met 20 pro cent ten opzichte van de gemeen teraadsverkiezingen in 1976. Als deze tendens zich ook bij de par lementsverkiezingen voor zou doen, zou de bestaande linkse meerderheid verloren gaan. Het verbluffende succes van de con servatieve sociaal-democraten en hun leider Sa Carneiro zou echter weer afgezwakt kunnen worden door de steun van deze partij aan de nieuwe regering van Mota Pin to. ADVERTENTIE De Ethiopische en Russische leider bezegelden gisteren hun MOSKOU (GPD) - De Sowjet-Unie en Ethiopië hebben gisteren een vriendschaps- en samen werkingsverdrag geslo ten, hetgeen volgens poli tieke waarnemers duidt op onverminderde steun van het Kremlin voor dit Afri kaanse bruggehoofd van Moskou. Het verdrag werd ondertekend door Sowjet-partijleider en pre sident Leonid Brezjnjev en door de Ethiopische leider Mengistoe Haile Mariam. De laatste is eind vorige week naar de Sowjet- hoofdstad gekomen voor be sprekingen, waarvan uitbreiding van de militaire en economische steun aan Ethiopië de belangrijk ste onderwerpen vormen. Het is het vijfde vriendschaps- en samenwerkingsverdrag dat Moskou sluit met een natie op het Afrikaanse continent. Er bestaan zulke verdragen met Angola en Mozambique. Egypte zegde een dergelijk verdrag in 1976 voortij dig op. en Somalië verklaarde het verdrag verder ongeldig nadat het Ethiopische leger met Cu baanse en Russische steun de Somalische troepen vorig jaar verdreven uit de Ethiopische Ogaden-provincie. KRITIEK OP HOEA KOEO-FENG TOKIO (UPI) - In Peking zijn voor het eerst muurkranten verschenen die kritiek bevatten op premier Hoea Koeo-feng. Op een van de muurkranten wordt van de Chinese communistische partij geëist dat zij een decreet van april 1976 herroept waarin werd meege deeld dat de huidige vice-premier, Teng Hsiao-ping, was afgezet en vervangen door Hoea. Hoea werd later premier na de dood van voorzitter Mao Tse-toeng, en hij haalde Teng terug in de regering. Op een andere muurkrant wordt met Hoea de draak gestoken vanwege het voorwoord dat hij heeft geschreven in een binnenkort te verschijnen gedichtenbundel over gebeurtenissen op het Plein van de Hemelse Vre de in Peking in 1976. SPIJKERBROEKEN Oost-Duitsland zal duizenden paren spijkerbroeken van Ameri kaanse makelij invoeren voor rechtstreekse verkoop aan arbei ders in de fabrieken, zo is gisteren van welingelichte zijde in Oost-Berlijn vernomen. De arbeiders hebben erover geklaagd dat ze niet beschikken over de buitenlandse valuta om spijkerbroeken min of meer, een sta tussymbool in Oost-Europa, te kopen in speciale winkels en dat ze niet de 160 mark kunnen neertellen die luxe kledingzaken voor een paar jeans vragen. MUIZESTAART De economische controledienst van de politie in Villingen- Schwenningen (Baden-Württemberg) houdt zich bezig met de vraag hoe een muizestaart in een kerststol terechtkwam. Een huisvrouw had in een warenhuis een stol gekocht en kon na thuiskomst niet nalaten een stukje van de lekkernij te-proeven. Bij de eerste beet stuitte zij echter op iets hard dat wel op een stuk snoer leek. Bij nader onderzoek bleek het echter een muizestaart te zijn. Andere stollen uit het magazijn worden thans aan een onderzoek onderworpen. AAP OP ZOEK Een orang-oetan uit de dierentuin van Bangkok die vier jaar gele den zijn gezellin verloor en daar nog over treurde, brak zondag los en stapte in een bus van het openbare vervoer, waarschijnlijk op zoek naar wat hij binnen de hekken niet had kunnen vinden. De passagiers in de bus kwamen met de schrik vrij, zoals ook de fruitverkoper, van wie de 20-jarige mensaap een tros bananen wegnam. De orang-oetan is tenslotte met kalmeerpijltjes door de 20 opppas- sers die hem op de hielen zaten, gegrepen en weer opgesloten. De directie van de dierentuin had een orang-oetan-vrouwtje uit Indonesië voor de weduwnaar op het oog, maar de regering van dit land verbiedt de uitvoer van de alleen op Borneo en Sumatra aangetroffen apensoort. VERLEGENHEID Japanse stewardessen zijn in staking gegaan omdat ze niet meer in verlegenheid gebracht willen worden door passagiers in onder goed aan boord van vliegtuigen. De moeilijkheden zijn volgens de bond van stewards en stewardes sen begonnen toen de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL vijf maanden geleden op langdurige vluchten slaapgelegenheid in voerde. Volgens een stafrapport dat de bond werd aangeboden, was een stewardess eens ernstig in verlegenheid gebracht toen zij een Amerikaan tegen het lijf liep die slechts gekleed was in een on derbroek. De stakers willen beëindiging van het slaapexperiment op morele gronden en ook omdat passagiers die een kaping in de zin heb ben, die achter de gordijnen van de slaapcabine zouden kunnen uitbroeden. LANGSTE AUTOTUNNEL In Oostenrijk wordt 1 december de langste autotunnel ter wereld geopend. Het gaat hier om de 14 kilometer lange Arlbergtunnel in de snelweg tussen Vorarlberg en Tirol. De wintersporters kun nen nu de moeilijke Arlbergpas (1793 meter) mijden. De tunnel loopt van Kosterle naar St. Anton. De autotunnel loopt vrijwel parallel aan de spoorwegtunnel, die al in 1884 gereed kwam. Ongeveer 600 mensen hebben ruim vier jaar aan de bouw gewerkt. Het "ANWB zoals dat wilt-programma" biedt u de Verenigde Mogelijk heden. Groepsreizen, maar ook legio bestanddelen voor een individuele vakantie. Bovendien de goed koopste luchtbrug Amsterdam-New York v.v. vanaf f 569,-. Bijv. te combineren met de huur van een kampeerauto al v.a. f 285,- p.w. Eén mogelijkheid uit vele voor een vakantie uit duizenden. - V LONDEN (GPD) - Tot twee keer toe gebruikte de voormalige lei der van de Liberalen Jeremy Thorpe, zijn kantoor in het La gerhuis om anderen ervan te overtuigen dat zijn voormalige homoseksuele vriend en fotomo del Norman Josiffe alias Scott uit de weg geruimd moest worden. Dit was een van de bizarre details die de officier van justitie, Peter Taylor, bekendmaakte op de eer ste dag van het voorproces tegen Thorpe en drie anderen, gedaagd wegens een samenzweringscom plot om Scott uit de weg te rui men. De officier van justitie liet er geen twijfel aan bestaan dat het oor spronkelijke idee om Scott te do den van Thorpe was uitgegaan. De eerste keer dat hij zijn plan ter sprake bracht was in december 1968, in zijn kantoor in het parle- ment, ten overstaan van zijn vriend Peter Bessell die al talloze malen was ingeschakeld om het fotomodel „af te betalen Thorpe zei tegen Bessell dat de Scott-affaire als „een onweers wolk" boven zijn hoofd hing die zijn loopbaan en hem zelf uitein delijk zou kunnen vernietigen. Thorpes plan was eerst om Scott naar de Verenigde Staten te laten gaan. Toen Bessell hem zei dat het onmogelijk was, had Thorpe (aldus aanklager Peter Taylor) geantwoord: „Dan moeten we van hem af'. Toen Bessell informeerde of Thor pe soms bedoelde dat Scott ge dood moest worden, antwoordde de Liberaal bevestigend. Toen Bessell opperde dat het een dui vels idee was, had Thorpe geant woord: „Niet erger dan het neer schieten van een hond". Taylor, de officier van justitie, zei dat ge tuigen en documenten zijn lezing van de gebeurtenissen zouden bevestigen. Een van de documenten die op deze zitting ter sprake kwam was een brief die Norman Scott had ge schreven aan de eerste vrouw van Thorpe (zij kwam later om in een auto-ongeluk). Daarin zei Scott „Gedurende afgelopen vijf jaar heb ik een homoseksuele relatie met je echtgenoot gehad. Toen hij (Thorpe) zich bevredigd had liet hij me op een hard houten bed slapen en het was toen dat ik me realiseerde dat hij niets om mij gaf'. Het zijn niet alleen brieven van Scott waarover de aanklager be schikt. Hij kondigde ook aan in het bezit te zijn van liefdesbrie ven die door Thorpe zelf aan Scott waren' geschreven, en de beschikking te hebben over ge tuigen tegen wie Thorpe met zo veel woorden gezegd zou hebben dat hij een homoseksuele relatie met Scott had gehad - iets dat Thorpe in het openbaar tot nog toe steeds heeft ontkend. Het proces, dat in het kleine zuid westelijke plaatsje Minehead in Somerset wordt gehouden, is nog niet het officiële proces dat later zal plaatshebben Het is, in feite, de procedure waarbij een lagere rechtbank moet beslissen of er gegronde redenen zijn om een volwaardig proces te openen. De grootste verrassing van deze eer ste zitting was, dat de rechter de „restricties" voor de Britse pers ophief. Dit betekende dat de Britse dagbladen nu dagelijks de volle dige gang van zaken tijdens de zittingen kunnen publiceren, terwijl ze gewoonlijk gebonden zijn aan beperkingen om de beïn vloeding van een jury te voorko men. Deze beperkingen kunnen alleen opgeheven worden wan neer een of meer van de gedaag den geen bezwaar maakt tegen volledige publiciteit. In dit geval was dat William Deakin, de eige naar van een gokautomatene- tablissement, die ook betrokken was bij het moordcomplot. (Thorpes advocaat had overigens wel bezwaren aangetekend tegen het openbaar maken van wat er op de zittingen werd gezegd). Uit het betoog van de aanklager Taylor bleek ook dat Thorpe vermoedelijk tot twee keer toe een welgestelde supporter van de liberalen. Jack Hayward, ertoe heeft bewogen bedragen van 40 tot 50.000 gulden over te maken naar een tussenpersoon onder het mom dat ze gebruikt zouden worden om de kosten van Thor pes lokale verkiezingscampagne in Devon te bestrijden. In feite werd dat geld gebruikt om eerst Scott vergeefs tot zwijgen te brengen, en later om de piloot

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9