Nieuw licht op verdwijning van multi-milionair Trek uit grote steden zet door Mentens stilzwijgen werd afgekocht Kansen Atlantic niet gestegen Na arrestatie echtpaar Vervanging Neptune Geen verzet tegen wet op abortus Geen koopsompolis in Eerste Kamer DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 DEN HAAG (ANP) - In vijf van de achttien Nederlandse ge meenten met meer dan hon derdduizend inwoners is de bevolking in 1977 toegeno men. In de dertien andere gemeenten nam de bevolking af, met name in de vier groot ste gemeenten (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht), die in 1977 in inwo nertal tesamen met meer dan 30.000 mensen terugliepen. Dit staat in het statistisch zak boek 1978, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft uitgegeven over 1977. De verstedelijkingsnota van 1977 erkent dit verschijn sel en houdt in zijn beleids voorstellen rekening met de ze problematiek. Een sterke afname van het inwonertal werd met name geconsta teerd in de gemeenten Rot terdam (10.700 mensen), Am sterdam (9.700), Den Haag (6.200), Utrecht (4.600), Haar lem (1.500) en Groningen (1.300). De vijf gemeenten die er meer inwoners bij kregen dan ze verloren zijn in deze groep: Dordrecht (16.00), Lei den (1.300), Zaanstad (1.200), Arnhem (700), en Apeldoorn (500). Amsterdam blijft de grootste gemeente van ons land, wat inwoners betreft, met 728.700 inwoners, gevolgd door Rot terdam met 590.300 inwoners, Den Haag met 464.000 en Utrecht met 240.000 inwo ners. Naast de achttien gemeenten met meer dan honderddui zend inwoners telde Neder land per 1 januari 1978 zesen twintig gemeenten met tus sen de 50.000 en 100.000 in woners. Gemeenten die daar bij een snelle bevolkings groep (meer dan 1000 inwo ners toename over 1977) to nen zijn: Zoetermeer, Zwolle, Ede, Hengelo, Alkmaar en Zeist. De snelst groeiende provincie is Noord-Brabant. In 1977 nam de bevolking in deze provin cie toe met 20.400 mensen tot een totaal van ongeveer twee miljoen. Ook Gelderland, met een toename van 14.800 men sen, vertoonde een flinke groei. De twee provincies met de meeste inwoners daaren tegen, Noord- en Zuid-Hol land, groeiden nauwelijks of matig: Noord-Holland kreeg er slechts 100 inwoners meer bij, Zuid-Holland 3.300. Het inwonertal in de diverse provincies was per 1 januari 1978: Zuid-Holland 3,1 mil joen, Noord-Holland 2,3, Noord-Brabant 2,0, Gelder land 1,7, Limburg 1,1, Over ijssel 1,0, Utrecht 0,9, Fries land 0,6, Groningen 0,5, Dren te 0,4 en Zeeland 0,3. De problemen rond de trek uit de grote steden werd onder meer behandeld 'in de zoge naamde verstedelijkingsnota van minister Gruijters (1972). In een vervolgnota (1977) hierop werd voorgesteld de sterke bevolkingsgroei in de provincies Noord-Brabant en Gelderland terug te dringen. De ongekende groei van deze provincies wekt de verstede lijking in de hand en zou op langere termijn problemen opleveren ten aanzien van de werkgelegenheid. Deze overwegingen ten aanzien van forensenverkeer, werk gelegenheid en verstedelij king houden in dat met name door opvoering van de wo ningbouw in de Randstad moet worden gepoogd de verhuisstromen naar Noord- Brabant en Gelderland terug te dringen. Anderzijds moet door bevordering van de werkgelegenheid getracht worden het ontstaan van "fo rensenstromen" (files e.d.) te gen te gaan, aldus de vervolg nota. De grote verhuisstromen, die men nu constateert, zijn een maatschappelijk verschijn sel, waarvan de oorzaken niet volledig zijn geanalyseerd. Voor een groot deel echter is de oorzaak te vinden in het enorme woningtekort in de Randstad. DEN HAAG (GPD) - De belofte van de toenmalige minister van justi tie mr. A. Donker, dat Pieter Men- ten in 1952 definitief niet zou worden vervolgd wegens in Po- len begane oorlogsmisdrijven, was gedaan in ruil voor Mentens stilzwijgen over de zogenaamde Velser affaire. Dit heeft de we duwe van Mentens verdediger in de jaren vijftig, mr. Kortenhorst, verklaard tegenover de Haagse rechter-commissaris MR. Bak ker. Mevrouw Kortenhorst wist daar van af doordat haar inmiddels overleden man er haar destijds over verteld had. „Mijn man be sprak altijd alle zaken met mij", aldus mevrouw Kortenhorst in haar verklaring die gisteren werd voorgelezen bij de voortgezette behandeling van de zaak-Menten door de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank. Het onderzoek van de rechter commissaris heeft echter geen schriftelijk bewijs opgeleverd voor Mentens bewering dat de toenmalige PvdA-minister Don ker hem buiten vervolging had gesteld. De behandeling van de zaak-Men ten in Den Haag was nodig omdat de Hoge Raad in mei dit jaar het vonnis vernietigde waarbij Men- ten (80) tot vijftien jaar gevange nisstraf werd veroordeeld we gens zijn betrokkenheid bij de massa-executies van zo'n twintig mensen in 1941 in het toen door de Duitsers bezette Poolse dorp Podhorodce. De Amsterdamse rechtbank had volgens de Hoge Raad ten on rechte geen aandacht besteed aan Mentens verweer dat minister Donker hem in 1952 had toege zegd dat hij nooit meer zou kun nen worden vervolgd wegens in Polen in 1941 gepleegde oor logsmisdrijven. De Velser affaire, waarnaar zowel getuigen als Menten zelf verwe zen, was een geruchtmakende zaak, die zich kort na de Tweede Wereldoorlog afspeelde en waar bij hooggeplaatste Nederlanders betrokken zouden zijn geweest. Menten zou daar, volgens me vrouw Kortenhorst, veel van hebben afgeweten. „Mijn man vertelde me dat minister Donker hem had gevraagd Menten ertoe te bewegen geen gebruik te ma ken van zijn kennis over de Vel ser affaire" De minister zou als motief daarvoor gebruikt hebben dat er een einde moest komen aan de onrust die de zaak-Menten in Nederland veroorzaakt had. Menten zou moeten ophouden met zijn ge dram over de Velser affaire, had minister Donker tegen de advo caat gezegd. De bedoeling was volgens me vrouw Kortenhorst geweest dat er een afspraak zou worden ge maakt dat de procureur in Am sterdam ervoor zou zorgen dat de zaak-Menten zou worden gese poneerd. Later zou de heer Kortenhorst een brief hebben gekregen van Men ten waarin de beslissing van de minister om de zaak ter zijde te leggen, werd bevestigd. Volgens mevrouw Kortenhorst was de reactie van haar man: „Goddank, de brief van Donker is gekomen. Menten is exit en hij krijgt het heilige kruis na". Ook de Amsterdamse rechter mr. W. C. Hassoldt bevestigde gis termorgen dat er in 1952 een se pot in de zaak-Menten geweest moet zijn. Hij had van de toen malige Amsterdamse procureur- generaal mr. Van Dullemen ge hoord dat de zaak-Menten in overleg met het ministerie van justitie in Den Haag was afge daan. Wanneer hij dat precies ge hoord had, wist mr. Hassoldt gis termorgen de rechtbank niet te vertellen. Bz-HM Pieter Menten (midden) wordt uit het gevangenisziekenhuii ningen geleid op weg naar het gerechtsgebouw in Den Haag. Nog een andere getuige, dc Nij meegse hoogleraar prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, zei gehoord te hebben van een beslissing van de minister van justitie in 1952 om de zaak-Menten niet verder te vervolgen. Tegenover de rechter commissaris verklaarde de hoogleraar dat hij destijds van een hoge ambtenaar van het mi nisterie van justitie gehoord had dat de zaak-Menten was afge- Ook oud-Telegraaf-hoofdredacteur Lunshof had ook van een van Mentens advocaten gehoord dat er een buitenvervolgingstelling was. Op zijn vraag of er van de overeenkomst dat Menten zou zwijgen over de Velser-affaire in ruil voor het sepot, een stuk was, had de betrokken advocaat ge zegd dat dit er niet was en ook nooit zou komen. Menten verklaarde gistermiddag nog dat hij in 1952 zelfs in gezel schap van prof. S. Gerbrandv, minister-president van de Ne derlandse regering in Londen gedurende de Tweede Wereld oorlog bij Donkers voorganger als ministervan justitie, Mulderij, geweest is. Daar is toen gespro ken over het definitief beëindi gen van justitiële acties tegen Menten naar aanleiding van Poolse beschuldigingen over be trokkenheid bij oorlogsmisdry- Gerbrandy. een zwager van de pro cureur-fiscaal mr. Siccel die door de Velser affaire in opspraak was geraakt, was volgens Menten een vriend van het CHU-Kamerlid Reyers die zich sterk voor de Bla- ricumse miljonair heeft ingezet. „Ik had een bepaalde dienst aan mr. Siccel bewezen door stukken niet te publiceren, vandaar dat prof. Gerbrandy zich ook voor mij inspande", zo betoogde Men- DEN HAAG (GPD) - De kans dat Nederland de Franse Brèguet Atlantic aanschaft als vervangers van de Neptune-vliegtuigen van de marine, is gisteren na een nieuwe onderhandelingsronde met de Fransen niet groter ge worden. De Franse regering wil nog steeds geen harde toezeggin gen doen over deelname aan de ontwikkeling van de Fokker F-28 Super, een voorwaarde die door de Nederlandse regering is ge steld. Voor het einde van de week zul len de Fransen hun opstelling aan Den Haag definitief duidelijk moeten maken. Vrijdag zal de ministerraad namelijk een be slissing nemen over de Neptune vervanging. Dat deelde de minis ter Van Aardenne van economi sche zaken en staatssecretaris Van Eekelen van defensie giste ren mee na het gesprek dat zij in Den Haag voerden met de Franse ministers Bourges (defensie) en Le Theule (transport). De Fransen bleken bovendien niet bereid de prijs voor de Atlan tic te verlagen, zoals door Neder land is gevraagd. Voor een aan schaffing van dertien toestellen is een bedrag van meer dan 1100 miljoen gulden nodig. De andere kandidaat, de Amerikaanse Lockheed Orion, kost meer dan 300 miljoen gulden minder. De Fransen zijn wel bereid om in het F-28 Super-project - een pas sagiersvliegtuig voor de korte en middellange afstand - mee te doen, maar zij willen daar lang niet zoveel geld in steken als Ne derland heeft geëist. De regering vraagt van Frankrijk een kwart van de ontwikkelingskosten (1 miljard) voor haar rekening te nemen, maar de Fransen zouden volgens onbevestigde berichten niet verder willen gaan dan 150 miljoen gulden. De aankoop van de Atlantic is vooral een economische aangele genheid geworden. De centrale vraag is de hoeveelheid compen satie die de Fransen willen bie den. Komen de Fransen niet over de brug, dan kiest Nederlarjd. voor de Amerikaanse Lockheed Orion. Die is behalve ruim 300 miljoen gulden goedkoper ook sneller leverbaar maar er staan minder compensatieorders te genover. Minister Van Aardenne stelde zich gisteren zeer hard op. De Fransen weten nu waar ze met Nederland aan toe zijn en het woord is verder aan hen. Willen ze nog wat anders voorstellen, dan kan dat, maar wel voor vrij dag. Het kabinet zal geen verder uitstel dulden. Vrijdag zal wor den beslist op basis van hetgeen dan van de Fransen bekend is. „En als ze dat half doen, dan zijn ze in het nadeel in de minister raad", zei Van Aardenne kort weg. Voor Fokker zou de keuze voor de Orion een grote klap beteke nen. Naast het feit dat Fokker dan naar een andere partner voor de ontwikkeling van de F-28 Super moet gaan zoeken, valt voor Fok ker aan de Orion nauwelijks iets te verdienen (Fokker mag alleen assembleren, maar niet zelf bou wen), raakt onze enige Neder landse vliegtuigfabriek boven dien het werk kwijt aan de 42 At- lantics die Frankrijk zelf wil ko pen en gaat bovendien een order van 18 F-27-lestoestellen voor de Franse marine niet door. Fokker pleit daarom al geruime tijd voor de Atlantic-aankoop. Een laatste belangrijk punt wat vrijdag in de ministerraad moet worden op gelost, is de vraag wie de 300 miljoen gulden extra moet beta len indien Nederland toch voor de Atlantic kiest. Minister Schol ten van defensie heeft al gesteld dat in zijn begroting geen 300 miljoen gulden te vinden is, en het kabinet is daarmee akkoord gegaan. Dat zou betekenen dat of minister Van Aardenne uit een investeringspot, dan wel minister Albeda van sociale zaken uit de werkgelegenheidsgelden, zou moeten bijspringen. Maar over dat punt is in het kabinet nog geen enkele overeenstemming bereikt. AMMAN (ANP) - Prinses Beatrix en prins Claus zijn gis termiddag per vliegtuig aange komen in de Jordaanse hoofd stad Amman waar zij vijf da gen te gast zullen zijn bij de Jor daanse prins Hassan rechts) en zijn vrouw prinses Sarvat (naast prins Claus). Het prinselijk paar zal een in druk krijgen van historisch en modem Jordanië. Naast bezoe ken aan zeer oude beziens waardigheden gaat men ook de Jordaanvallei bekijken, waar het land op grote schaal tuin bouw wil plegen. De politiek is al verscheidene malen ter sprake gekomenzoals op een lunchbijeenkomst waar een vertegenwoordiger van de Jordaanse regering zich uit sprak voor vrede in het Midden oosten. ROTTERDAM/WASSENAAR - De recherche van de Rot- tcrdamse gemeentepolitie heeft vrijdag het echtpaar R.P.D.W. en C.F. in Rotterdam gearresteerd op verden- -p. king van verduistering van geld van de in februari van Jrsigt kftrjC dit jaar verdwenen Wassenaarse zakenman Jan van der Marei. De 39-jarige W. en zijn 31-jarige vrouw hebben 10 februari van dit jaar 420.000 dollar (ongeveer 900.000 gulden) van Van der Ma- rel verduisterd. De politie ver moedt dat deze misdaad plaats gehad heeft op de Bahamas, de eilandengroep waar Van der Ma- rel (60) rond diezelfde datum voor het laatst werd gesignaleerd. De Rotterdamse politie sluit een samenhang tussen de twee feiten (de verduistering van het geld en het verdwijnen van Van der Ma- rel) niet uit. De recherche wilde geen verdere mededelingen over de arrestatie doen. Oud-Wassenaarder Van der Marei was directeur van een groot aan tal bedrijven in Nederland, waar voor alleen al zo'n 200 mensen in de regio Leiden werkzaam zijn. De bekende supermarkten Auto- rama en de autohandel Hollandse Auto Import maatschappij (HAI) in Rijnsburg maken deel uit van zijn zakenketen. Schoolstaking om gastank HUISSEN (ANP) - De 130 leerlin gen van de openbare kleuter- en basisschool in Huissen bij Arn hem mochten gisteren van hun ouders niet naar school uit pro test tegen de ingebruikneming van een gastank op vijftien meter afstand van het schoolgebouw. De ouders van de leerlingen vin den de aanwezigheid van de tank levensgevaarlijk en menen dat het gemeentebestuur hun niet tijdig heeft ingelicht. De tank staat bij een benzinesta tion. De tank is vorige week vrij dag in gebruik genomen. De ouders eisen van B en W van Huissen dat de gastank buiten werking wordt gesteld, totdat een oplossing is bereikt. Een moge lijke oplossing is, dat het semi- permanente schoolgebouwtje (in totaal zeven klassen) wordt ver plaatst, aldus de heer Hulshoff, woordvoerder van de ouder commissies van zowel kleuter- als basisschool. Jan van der Marei woonde na zijn Wassenaarse periode al jaren in Cannes (Zuid-Frankrijk). Verder had hij een buitengoed op de Ba hamas gekocht. De Kamer van Koophandel gaf in augustus van dit jaar een adreswijziging van Van der Marei door als directeur van Marenco, Intercontinental Estate, Opti Rama, Sumo Super Motors, Mode Rama en Super Gold, BV's die in Wassenaar zijn gevestigd. Verder stond in het rij tje nog Aram in Arnhem en Auto- rama Supermarket in Utrecht. Dc nieuwe verblijfplaats die ge noemd werd was Montevecchia in Italië. Van der Marei was toen echter al een halfjaar spoorloos Maandelijks contact In januari van dit jaar was hij een paar dagen in Nederland en ver trok daarop naar de Bahamas. Van der Marei die de laatste jaren meer weg was dan in de buurt van zijn Nederlandse bedrijven, on derhield wel maandelijks contact met zijn zaakwaarnemers. In het begin van dit jaar gingen ech ter de contacten, die er normaal waren, verloren. Willem C. van der Klugt, al 15 jaar directeur van de HAI in Rijnsburg deed daarop aangifte bij Interpol "omdat ik me toch wat zorgen maakte". Interpol begon 14 februari het on derzoek. De Bahamas werden af gekamd; hotels, clubs, zieken huizen, alles werd onderzocht, zonder resultaat. Een Engels de tectivebureau werd daarop nog ingeschakeld, maar ook het on derzoek dat van die kant werd in gesteld leverde niets op. Intussen stelde de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag twee bewindvoerder aan, de he ren Van der Klugt en Haks. die de zaakwaarneming moesten over nemen, nadat Van der Marei spoorloos bleek. Volgens Van der Klugt werden in die tijd alle gelden van het bedrijf geblokkeerd, zodat Van der Ma- rel onder eventuele dwang (ont voering) geen geld zou kunnen opnemen. Grote belangen Het aanstellen van de bewindvoer ders neemt niet weg dat Van der Marei nog grote belangen heeft in de zaken, onder andere door middel van aandelen. Verder be schikt hij over een groot privé- vermogen. In het begin van zijn verdwijning werd niets ernstigs vermoedt, omdat de bewind voerders nooit iets bemerkten van manipulaties met geld rond Van der Marei. Een ontvoering om losgeld werd daarom uitge sloten. Een andere mogelijkheid was een ongeluk. Ook daar is niets van gebleken. Van der Klugt zelf stipte begin van dit jaar na het verdwijnen van multi-miljonair Van der Marei de mogelijkheid aan waar mee van uit het bedrijf zelf het meeste re kening gehouden werd: "Van der Marei is gescheiden en hoeft aan niemand meer verantwoording af te leggen. Hij heeft het recht om ergens van zijn geld te gaan ge nieten en is niet verplicht om ons van overal waar hij naar toe gaat zijn adres op te sturen. Misschien zit hij wel in Californië met een vriendin". Met de arrestatie van het echtpaar afgelopen vrijdag in Rotterdam komt de verdwijning van Van der Marei in een geheel ander licht te staan. DEN HAAG (ANP) - Er zijn (waar schijnlijk) geen Eerste-Kamerle- den die een koopsompolis in hun bezit hebben. Dat is de uitkomst van het rapport van de commissie koopsompolissen in de Eerste Kamer. Het rapport is vrijdag aan de Eerste Kamer gestuurd en gis teren openbaar gemaakt. Het wordt beschouwd als een eind rapport van de commissie van drie, die met het onderzoek naar de koopsompolissen was belast. De commissie van drie, de oud-mi nisters Klompé en Hofstra en mr. Erdbrink (ombudsman levens verzekeringen), tast in het duister omtrent het al dan niet in bezit hebben van een koopsompolis door vijf (oud)leden van de Eerste Kamer, die geen medewerking hebben verleend aan het onder zoek. Vier van hen hebben wel een verklaring afgegeven, waarin ze stellen dat zij, noch leden van hun gezin in het bezit zijn of zijn geweest van een koopsompolis. Het viertal (de WD'ers Van Riel, De Vreeze en Van der Werff en CHU'er Knottnerus) gaf evenwel geen machtiging, commissie de juistheid van die bewering kon staven. PvdA-senatorTummers stuurde de brief met het verzoek om mede werking terug met de aanteke ning: "Getuigt het wel van goed zicht op de betreffende materie om ervan uit te gaan dat louter dit kamerlidmaatschap iemand ma terieel in staat stelt zich met koopsommerij bezig te houden?" Hij heeft geen uitsluitsel gegeven over het al dan niet in zijn bezit zijn van zo'n polis. UTRECHT (GPD) - WD-fractie- leider Rietkerk heeft gisteravond op een WD-bijeenkomst in Utrecht een beroep gedaan op de PvdA om zich niet voorbarig nu al tegen de onlangs door het ka binet-Van Agt ontworpen abor tusregeling te verzetten. "Ik hoop dat de PvdA in deze zaak het zal kunnen opbrengen om dit voor stel niet vanuit een oppositie houding te benaderen", aldus Rietkerk. De PvdA heeft direct na het bekendworden van de hoofdlijnen van het ontwerp zeer felle kritiek geuit. Vooral de wachtperiode van yijf dagen tus sen aanmelding en ingreep wordt door de PvdA van de hand gewe zen. De socialisten zien daarin een aan tasting van de vrije beslissings bevoegdheid van de vrouw. Riet kerk is het duidelijk niet eens met die opvatting. In Utrecht zei hij dat de vrije beslissing van de vrouw en die van de arts in prin cipe niet wordt aangetast. Lubbers "De vraag om abortus is geen vraag om een medische ingreep, maar de vraag of de gemeenschap be reid is te tolereren dat menselijk leven in wording wordt beëin digd". Dit zei waarnemend CDA- fractieleider drs. Ruud Lubbers gisteravond tijdens een bijeen komst in Eindhoven, tijdens de oprichting van een CD A-jonge renorganisatie voor Zuidoost- Brabant. Naar zijn mening dient abortus ge handhaafd te blijven in het straf recht. Abortus is namelijk, zo meent hij, in elk geval fout, wordt daarom niet gelegaliseerd, maar we moeten er begrip voor hebben dat het af en toe gebeurt. De vraag in welk individueel geval abortus nodig is, hoe buitengewoon moeilijk ook te toetsen, dient te worden beantwoord. Daarbij moet ervan worden uitgegaan dat abortus bij de vrouw in nood niet de eerste stap, maar de laatste oplossing moet zijn, aldus Lub bers. De overheid kan uiteindelijk toch niet alles tot in details regelen, al dus de CDA-fractievoorzitter, die van mening was dat het voorstel tot abortuswetgeving dat nu in de ministerraad is gebracht, als in valshoek heeft de vraag hoe zo weinig mogelijk abortus plaats kan vinden en dan nog op ver antwoorde wjjze.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7