Yerzet in raad tegen bouwen in Stevenshof Meerderheid raad wil actie tegen 'Bestek' Leidse college gespaard voor scherpe kritiek "BEZUINIGINGEN LEIDEN BEPERKEN" D'66 vraagt in motie bebouwing af te wijzen Actief in vrije tijd 7 Over één maand het einde van de Leidse kazernes HnriÖHljinH g>lnns DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 LEIDEN LEIDEN - Het links/liberale college van burgemeester en wethouders in Leiden is bij zijn eerste vuurproef voorlopig gespaard gebleven voor scherpe kritiek. Bij de gisteren begonnen begrotingsdebatten in de gemeenteraad bleef de oppositie beperkt en toonden de fracties van PvdA en WD zich vrij eengezind positief tegenover hun 'eigen' wet- houdersploeg. Opvallend was dat met name van de grootste oppositiepartij het CDA scherpe kritiek op het collegebeleid uitbleef. Van de linkse oppositie riepen PSP en PPR de PvdA op zich meer naar links te richten en gaf D'66 het college voorlopig het voordeel van de twijfel. In zijn alge meen vonden de fracties het nog te vroeg voor een oordeel over het college. De hardste kritiek kreeg het college in feite van de PvdA. Fractievoor zitter Peters verweet B en W een slechte presentatie van zijn beleid en noemde het verder "onaanvaardbaar" dat B en W niet hebben aange geven welke beleidspunten ze eerst of later (prioriteiten) aanpakken. In zijn algemene beschouwing haalde Peters het collegebeleid overi gens grotendeels naar de PvdA toe. Hij zag in het beleid een voortzet ting van het vorige college van ht PvdA-programma en ook een uit voering. WD-fractieleider Kuijers zette zich daarentegen af tegen 'starre blokvorming' en zei open te staan voor 'elke constructieve bijdrage van welke partij dan ook'. CDA-fractieleider Driessen ging in zijn bijdrage nog eens in op de vor ming van het zittende college. Hij verweet de PvdA 'discriminatie' door het CDA buiten het college van B en W te sluiten. De CDA-leider hanteerde het begrip 'discriminatie' vanwege eerdere uitlatingen van PvdA-leider Peters over discriminatie van de zwarte bevolking in Zuid-Afrika. Peters noemde deze vergelijking 'het CDA niet waar dig". PSP wil project rond Zuid-4frika LEIDEN - De PSP-fractie in de Leidse gemeenteraad wil dat de 10.000 gulden die voor 1979 op de gemeentebegroting staat voor internationale soli dariteit wordt gebruikt voor een project rond Zuid-Afrika. De PSP wil dat de gemeente hierover contact opneemt met. groeperingen als de Boy cot Outspan Aktiegroep, de Wereldwinkel, de Zuid-Afri ka werkgroep en Amnesty In ternational. Tijdens de begrotingsdebatten gisteravond in de Leidse ge meenteraad, kreeg de PSP hiervoor de steun van PPR en PSP. D'66 kwam bij monde van fractievoorzitter Glaubitz met een voorstel om naast de uitwisselingen met Oxford en Krefeld de internationale contacten uit te breiden naar Oost-Europa. Hij dacht met name aan Polen, omdat dit land zich "door zijn naar verhouding redelijk ge liberaliseerd politiek klimaat temidden van de Oosteurope- se landen in gunstige zin on derscheidt" Er zijn in Polen twee steden die volgens Glaubitz hiervoor in. aanmerking komen: Torun en Lublin. Beide steden, kwa grootte vergelijkbaar met Leiden, hebben een histo risch zeer waardevolle stads kern en zijn universiteitsste den. LEIDEN - Bij de begro tingsdebatten in de Leidse gemeenteraad is gisteren van verschillende kanten verzet gerezen tegen een mogelijke bebouwing van de Stevenshofjespolder. D'66 diende een motie in, waarin het bebouwen van de Stevenshof voorlopig wordt afgewezen. Deze motie kan rekenen op de steun van PPR en PSP College-partijen,.PvdA en WD zet ten zich in voorzichtiger bewoor dingen af tegen de tendens die gaat naar het bebouwen van de Stevenshofjespolder. Beide frac ties drongen bij het college aan op informatie over andere bouw- gebieden. Zowel PvdA als WD vroeg het college om voor 1 ja nuari met een totale beleidsvisie over het bouwbeleid te komen. De beduchtheid over de bebou wing van de Stevenhofjespolder wordt veroorzaakt door ambte lijke druk in deze richting. Tot nu toe is de ambtelijke aandrang niet door het college weersproken. In het collegeprogramma van PvdA en WD staat echter dat bebou wing van de Stevenshof alleen aanvaardbaar is als op geen ande re wijze (snel en niet duur) nieuwbouw kan worden gereali seerd. Bij de algemene beschouwingen in de gemeenteraad wees D'66-frac- tievoorzitter Glaubitz het college erop dat behoud van de Stevens hofjespolder voor D'66 de groot ste prioriteit' heeft. Hij sugge reerde dat het college onder "ambtelijke dekmantel" toe zou werken naar het bebouwen van de Stevenshofpolder. Glaubitz waarschuwde het college voor sterke tegenstand van en kele partijen in de raad en van actiegroepen als het deze richting op gaat. Hij diende vervolgens een motie in om eerst de bouw mogelijkheden in de binnenstad ("open gaten") alsmede de gebie den Leeuwenhoek, Roomburg, Coebel en Schuttersveld te on derzoeken voor de SieVenshof- jespolder aan bod komt. Frustrerend PSP-fractievoorzitster Passchier noemde het "vrij frustrerend" dat de raad steeds moties in moet dienen om het college "op de goede weg te houden". Ook zij liet duidelijk uitkomen dat be bouwing van de Stevenshofj es- polder voorlopig wordt afgewe- Pvd A-fractievoorzitter Peters zette het college op termijn met het toekomstig bouwbeleid. Hij eiste voor 1 januari de plannen van het college voor het toekomstig bouwbeleid te vernemen. Vol gens Peters is langer uitstel voor de PvdA-fractie 'onaanvaard- VVD-fractievoorzitter Kuijers vroeg in zijn algemene beschou wing eveneens om een behande ling van het totale bouwbeleid in de raad.Hij diende een motie in, waarin het college wordt ge vraagd programma's voor de Stevenshof, Leiden-Oost (Roomburg), de Leeuwenhoek en die open gaten in de binnenstad voor 1 januari bij de raad in te dienen. CPN-raadslid Hoeven waar schuwde het college voor het verder inzakken van de woning bouw en bepleitte bij het bouw beleid voorrang voor de bouw van goedkope huurwoningen en speciale aandacht voor woningen ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Üw sie raden. Dia-avond De Leidse Volksuniversiteit K& O houdt vanavond een dia vertoning met inleiding in het K&O-gebouw, ingang Haze- windsteeg. Onderwerp is het werk van de natuur- en land schapsfotograaf Meinard Woldringh die in 1968 over leed. Woldringh had jaren lang de leiding over de fotos tudio van de Rotogravure in Leiden. Er zal een korte inlei ding worden gehouden door mevr. AJ. Spoor-Baird, die werkzaam is geweest op de afdeling Geschiedenis van de LEIDEN - Een meerderheid van de Leidse gemeenteraad wil dat burgemeester en wethouder zich fel verzetten tegen de omvang van de bezuinigingsplannen van de regering (Bestek '81). Een mo tie van de PvdA om bij de rege ring aan te dringen op minder be zuinigingen voor Leiden kan re kenen op steun van WD en D'66. De motie kreeg nog geen steun van de kleine linkse partijen (PPR, PSP en CPN). PPR-raadslid Beijen diende een motie in om het regeringsbeleid - als "vol strekt ongeloofwaardig" - scher per af te wijzen. De motie van de PvdA is echter voorzichtig ge formuleerd om ook steun van college-partij WD te verwerven. Tweemaal LEIDEN - De begrotingsvergade ring is gisteravond tweemaal geëindigd. De eerste maal ge beurde dat klokslag elf uur. Een traditie van de Leidse vroede va deren om op dat tijdstip het bijl tje erbij neer te gooien. Op dat moment was het CDA-raadslid Vink bezig met zijn financiële be schouwingen. Na enig gekissebis bleek burgemeester Vis toch be reid om de vergadering te hero penen zodat Vink zijn spreek beurt kon voltooien. Hij pleitte om de raad meer inzicht te geven in het overleg met de hogere overheid over de financiële bij dragen aan het armlastige Leiden en kondigde aan enkele amen dementen te zullen indienen in tweede instantie. Rond tien over elf viel de hamer opnieuw. Nu de finitief. ten behoeve van alleenstaanden, bejaarden en twee-persoonsge- Het CDA ging in eerste instantie nog niet op het woningbouwbe leid in. Fotografie van het Prenten kabinet. In die collectie is het werk van Woldringh opgeno- Groenoord Buurthuis Groenoord (Mus- schenbroekstraat) gaat het programma voor jongeren wijzigen. Er zullen in de toe komst meer avonden worden gehouden met een gericht on derwerp. Zo komt dr. Van Vliet op woensdag 13 decem ber praten over het Rutgers- huis waar spreekuren voor geboorteregeling worden ge houden .Voorafgaand aan die avond kunnen jongeren uit Groenoord op 1 december meegaan naar vormingscen trum Troef voor werkende en werkloze) jongeren. De avonden beginnen respectie velijk om acht uur en half acht. In zijn motie constateert PvdA- fractievoorzitter Peters dat Be stek '81 voor Leiden "onaan vaardbare" gevolgen heeft. De bezuinigingen zullen de finan cieel zwakke situatie van Leiden nog versterken. B en W hebben berekend dat "Bestek" de ge meente Leiden alleen volgend jaar al een miljoen gulden minder inkomsten geeft. Bij oproep tot meer actie kregen B en W overigens van verschillende kanten kritiek op hun houding. In het beleidsprogramma signa leert het college alleen dat "Be stek" vergaande invloed heeft- voor Leiden. PvdA-fractie voor zitter Peters en PPR-woordvoer- der Beijen verweten het college Eurocommunisme De afdeling Leiden van de In ternationale Kommunisten- bond (1KB) organiseert van avond een bijeenkomst over het eurocommunisme en zes tig jaar CPN. De bijeenkomst wordt gehouden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 en begint om acht uur. De bedoeling is dat er door de aanwezigen over het onderwerp wordt gedis cussieerd. Rock and Roll De rock and roll-formatie Big Jeff and the Hurricane Rollers treedt vrijdagavond 24 no vember op in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Bree straat 66. Het repertoire van de groep bevat nummers van alle groten uit de jaren vijftig en zestig, zoals Little Richard Elvis PresleyCliff Richard en hierom "passiviteit". Volgens Beijen houdt deze passivi teit sterk verband met de samen stelling van het college. Naar zijn mening is het college door de band van de VVD met de rege ringscommissie niet in staat scherper te reageren. "De slappe houding die het college nu in neemt gaat ten koste van Lei den", aldus Beijen. PSP-fractievoorzitster Passchier had weinig verwachting over een sterk verzet van het college tegen de bezuinigingsplannen van de regering. "Hoe denkt de PvdA de WD-wethouders mee te krijgen in een krachtig protest tegen de eigen ministers?", vroeg zij zich af. Koks aangetreden op de ap pèlplaats van de Doelenkazer ne, een vertrouwd beeld dat binnenkort zal verdwijnen. In het jaar 1748 werden op ver schillende plaatsen in de stad Leiden dragonders van stad houder Willem IV ingekwar tierd. Korte tijd later werd het garnizoen permanent en werd Leiden een heuse garni- zoenstad. Het krijgsvolk werd ondergebracht op een deel van het Doelenterrein, dat zo als de geschiedenis vermeldt sedert het einde van de vijf tiende eeuw dienst had ge daan als oefenterrein voor dat deel van de stadsbevol king dat belast was met de verdediging van de Sleutel stad. Na de laatste wereldoorlog bleek de Doelenkazerne onge schikt te zijn geworden voor het herbergen van een nor maal garnizoen en het is dat hei gemeentebestuur uit die tijd het op prijs stelde om een legertje soldaten binnen de stadsmuren te houden anders was er op dat moment, na een geschiedenis van twee eeuwen dus, een einde gekomen aan de garnizoenstad Leiden. Be sloten werd nu om de Koks- school van de Koninklijke Landmacht in de Doelenka zerne onder te brengen, het geen op 1 juli 1950 gebeurde. Toch bleek dit initiatief slechts uitstel van executie want eind 1978 zal het toch gebeurd zijn met de garni zoenstad Leiden. Op woensdag 13 december zal Leiden afscheid nemen van de Koksschool, die verhuist naar de Haarlemse Ripperdaka- zerne. Vele Leidenaars zullen die verhuizing met lede ogen aanzien. In die kleine dertig jaar dat zij in Leiden geves tigd is geweest heeft de Koks- school namelijk de nodige goodwill gekweekt. Talloze verenigingen, instellingen en vooral de Leidse politie werd door de bewoners van de Morspoort - waar een gedeel te van de ongeveer 400 mili tairen wegens ruimtegebrek moest worden ondergebracht) en de Doelenkazerne meer malen de helpende hand toe gestoken. Landelijke bekendheid kreeg de Koksschool door ongekende staaltjes van grootscheepse voedselproduktie zoals bij de Chuck Berry. Naast het op treden van Big Jeff en de zij nen zal er in het vrijetijdscen trum ook oude rock and roll- muziek worden gedraaid. De avond begint om acht uur. Vogelwijk In het clubhuis van de speel tuinvereniging Vogelwijk aan de Nachtegaallaan wordt donderdag 23 novem ber een voorlichtingsavond gehouden over het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan voor deze wijk. Het plan is op gesteld door de werkgroep Vogelwijk waarin de gemeen te en de Stichting Wijkcomité Vogelwijk hebben samenge werkt. Het plan geldt voor het gebied dat wordt omsloten door RijnsburgerwegWasse- naarseweg en de gemeente grens met Oegstgeest. De bij eenkomst begint om acht uur 's avonds. i Bij de beoordeling van de finan-) ciële positie legde CDA-fractie-' voorzitter Driessen meer de na druk op het eigen gemeentelijk beleid dan op een groot aantal punten onvoldoende zou zijn. Driessen noemde onder meer het uitstellen van gronduitgifte voor kantorenbouw (Schuttersveld), woningbouw (Stevenshof), be lastingen (onroerend goed). Daarnaast verweet hij de raad on voldoende financieel verant woordelijkheidsgevoel en ver oordeelde hij het optreden van de PvdA een "belemmering voor de bestuurlijke continuïteit" alsme de een "extra handicap voor het oplossen voor structurele problemen" stromvloedramp van 1953 in Zeeland toen de slachtoffers warme maaltijden kregen die in de Leidse kazerne waren bereid. Ook uit historisch oogpunt zul len velen het vertrek van de Koksschool uit Leiden betreu ren. Een vertrek dat in 1974 al was aangekondigd door de toenmalige minister van de fensie, Vredeling. In zijn nota stond vermeld dat de Doelen en Morspoortkazeme zouden worden afgestoten wanneer er vervangende ruimte be schikbaar zou komen. Die vervangende ruimte kwam er omdat de Ripperdakazerne in Haarlem zou worden ont ruimd in het kader van de reorganisatie van de oplei dingscentra voor technische specialisten bij de landmacht. Het is de bedoeling dat het on derbrengen van de Koks school in Haarlem een tijde lijke zaak is en dat dit lege ronderdeel uiteindelijk in het Groningse Vlagtwedde be landt. De commandant van de Koksschool, majoor H Jde Grijff, plaatst vooralsnog een vraagteken bij een tweede verhuizingHij is in elk geval meer dan tevreden met het nieuwe onderkomen van de school. Hij zegt: "Het grote voordeel van de nieuwe kazerne is dat wq eindelijk alles onder één dak hebbenHier verlies je een heleboel tijd met heen en weer lopen van de ene naar de an dere kazerne en daar komt nog bij dat beide kazernes bij zonder oneconomische ge bouwen zijn. Als militair ben ik dan ook blij met die verhui zing maar gevoelsmatig vind ik het toch jammer dat we Leiden gaan verlaten. Want in de loop der jaren is er na tuurlijk wel een bepaalde band met deze stad ont staan.". Over de toekomst van de Mor spoortkazeme valt er nog weinig te zeggen, de bestem ming van de Doelenkazeme staat daarentegen al geruime tijd vast. Zoals bekend zal het grootste gedeelte van het ka- zemeterrein worden opge slokt door de universiteitdie er een deel van haar nieuw- bouwplannen (het zoge naamde Witte Singel-plan) wil Verwezenlijken. Het ove rige deel zal door de gemeente worden benut voor woning bouw. Als alles volgens plan verloopt zullen over enkele ja ren (wanneer ook het leger museum uit Leiden is ver dwenen) vrijwel alle sporen van de garnizoenstad Leiden zijn uitgewist. ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 Gymlokaal Louise beter laat dan nooit LEIDEN-Waarnemend rector Akkerman opende gistermiddag met een welgemikt schot het nieuwe gymlokaal, waarop de scholengemeenschap Louise de Coligny zo lang heeft moeten wachten. Want eindelijk - na tien jaar "zeuren" bij de gemeente - heeft deze scholen gemeenschap haar tweede gymnastieklokaal. Jarenlang heeft men gebruik moeten maken van gymlokalen in andere schoolgebouwen. Door de lange voorgeschiedenis ging de opening gistermiddag met enig feestelijk vertoo.n gepaard. Overigens heeft de officiële opening pas later dit schooljaar plaats, tegelijk met de opening van vier noodlokalen en een recreatiekelder voor de leerlingen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3