log geen ,riui' om geld terng... kantonrechter lag de boot half loen ik thuis kwam Geen artiesten op koninginnedag Koster helder als glas "SCHOT" IN WERK ROND KERK VALKENBURG DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 PAGINA 1? VALKENBURG - Cynisch is haar opmerking wel. "Ach, ik ben zondag heel de dag in de weer geweest met vijfhonderd kinde ren. Die hebben in elk geval een bijzonder fijne dag gehad in het zwembad. Toen ik rond een uur of zeven thuis kwam trof ik mijn woonboot half onder water Al in de ochtenduren had me vrouw Naefs haar ark aan de Voorschoterweg in Valkenburg verlaten. Ze had die dag een pro ject in het zwembad waaraan zo'n vijfhonderd kinderen meededen. Toen ze in de avonduren thuis kwam hing haar woonboot scheef en binnen stond alles on der water. Alle spulletjes waren naar ééii kant gegleden. Op de grond van de woonkamer en in het tuintje voor de ark lagen gisteren schroten. "Weetje", laat mevrouw Naefs gelaten horen, "we waren juist de binnenboel aan het opknappen. En we wil den een nieuw dak op de boot zet ten. Nou, je staat wel even raar te kijken als je thuis komt en je treft zoiets aan. Verschrikkelijk. Maar ik ben dolgelukkig dat een paar buren me zo geweldig hebben geholpen. Alleen had ik er beslist geen gat in gezien." De woonboot kreeg het zondag zwaar te verduren toen de water stand in de Oude Rijn bijzonder laag was. De onderbouw, een be tonnen bak, kwam hierdoor op de bodem van de rivier te liggen waardoor de bovenbouw ging wringen en er een opening tussen beide delen ontstond. Hierdoor kon het water vrij naar binnen stromen. 'Kijk eens binnen. Het lijkt wel of er een terreur-bende aan het werk is geweest. Praktisch alles dat binnenstaat kan ik wel aan de vuilnisman meegeven. D'r is nauwelijks iets heel gebleven", laat mevrouw Naefs triest horen. Wonen in de ark is er voorlopig niet meer bij. "Maar ik heb ge lukkig van diverse kanten hulp aangeboden gekregen. Overdag kan ik hier komen en 's nachts kan ik ook wel ergens komen sla pen." Over het optreden van de plaat- VALKENBURG - De woon boot van de familie Naefs is gistermiddag weer vlot ge trokken. Dankzij voorberei dende werkzaamheden van de vrijwillige brandweer in Valkenburg, die de gehele nacht in touw is geweest, werd de woonboot in de middaguren door een sleep boot stukje bij beetje weer vlot getrokken. Mevrouw Naefs kan nu weer in haar woonboot wonen, hoe wel de binnenboel nog flink opgeknapt moet worden. selijke politie is mevrouw Naefs bepaald niet te spreken. "Zij was op de hoogte. En is ook wezen kijken. Als toen direct de brand weer was ingeschakeld, was het lang niet zo erg geweest als nu het geval is. Nu kwamen die jongens pas laat opdraven, nadat ik hen had gebeld. Zij vonden het ook RIJNS BURG - Artiesten blijken niet bijster in trek te zijn bij de lag er e-schooljeugd in Rijnsburg. Tot deze conclusie is de oranje vereniging gekomen, nadat zij een enquête had gehouden op alle scholen in het dorp. De oranjevereniging vroeg de kinderen wat zij graag op ko ninginnedag zouden willen zien. Sporadisch werd de naam van een bekende artiest genoemd. Veelvuldig werd er gevraagd om een kindercir cus naar Rijnsburg te halen, óf een poppenkast óf een goo chelaar. Het is de eerste keer dat de oran jevereniging de kinderen zélf laat bepalen wat zij op ko ninginnedag willen zien. Voorheen maakte de vereni ging uit wat er voor activitei ten in het dorp werden ont plooid. Voorzitter De Mooy spreekt van een "opvallende" situatie dat er nauwelijks om artiesten is gevraagd. "Een artiest komt in een grote zaal niet zo goed over als op de televisie. We hebben hier wel eens Rob de Nijs gehad. Maar die mensen rennen zich de hele dag uit de naad. Als je het dan slecht treft ben je als laatste aan de beurt. Dan heeft zo'n artiest ook niet zoveel puf meer om er wat van te maken."- Of de kinderen volgend jaar meer plezier zullen beleven aan koninginnedag is een vraag die óók voorzitter De Mooy niet kan beantwoorden. "Het is een experiment. Maar het leuke ervan is dat je de kinderen nu zelf betrekt bij het samenstellen van de pro gramma's. Nu weet je wat er bij hen leeft. Daar kun je dan rekening mee houden." De oranjevereniging is vroeg begonnen met het houden van de enqête. "Als je dat niet doet visje achter het net", aldus De Mooy. "Bovendien kunnen we nu nog uitzoeken wat we wil len hebben. Ben je aan de late kant, dan moetje het doen met een programma dat is sa mengesteld door een theater bureau. Van onze werkwijze verwacht ik in elk geval méér, dan wanneer we een "afge past" programma krijgen voorgeschoteld." Gehandicapten oppas Alphen draait goed ALPHEN AAN DEN RIJN - De oppascentrale voor geestelijk of lichamelijk gehandicapte kinderen in Alphen en omge ving heeft een goede start achter de rug. De oppascen trale (in maart van dit jaar op gericht door het centrum voor vrijwillige hulpverlening) telt 21 gezinnen en 24 vrijwilli gers. Tot nu toe is er zeker 65 keer opgepast. De oppascentrale ten behoeve van ouders of familieleden van geestelijk of lichamelijk gehandicapte kinderen werd opgericht omdat de ervaring heeft geleerd dat die ouders hun kinderen maar moeilijk toevertrouwen aan de "ge wone" baby-sit. De vrijwilli gers bij de oppascentrale hebben allemaal de nodige speciale informatie opge daan. De maanden dat de oppascen trale nu werkt hebben ge leerd, dat toch nog veel ou ders drempelvrees hebben om op een vrijwilliger een be roep te doen. De ouders die de stap wel namen zijn volgens de oppascentrale zeer tevre den en gelukkig met hun vas te oppas. Vrijwilligers wor den nu nog vooral gezocht in de omgeving van Ter Aar. In beginsel de volgende zaak genoteerd vanwege de onalle daagse term die kantonrech ter Van Dijk bezigde: "a con- trario redenerende komt het daar wel op neer ja," zei hij Maar daarover verder meer Al noterende bleek de zaak namelijk in zijn geheel wel het vermelden waard. Het was een aangehouden zaak Verdachte, bewoner van een pand aan de Kleiputtenlaan in Rijnsburg, had die laan in Me verboden richting bereden, maar hij geloofde niet dat het een openbare, aan de gemeen te toebehorende weg is. Dat zou worden uitgezocht. De re sultaten van die uitzoekerij lagen gisteren bij de kanton rechter op tafel. De weg blijkt gewoon voor iedereen toegan kelijk te zijn en dan doet het er niet toe wie de eigenaar is; de gemeente mag alle verkeers maatregelen treffen die ze wil Maar er lag nog meer op tafel, een besluit van burgemeester en wethouders van Rijnsburg, de dato 6 mei 1976, waarin vermeld wordt waarom het éénrichting verkeer destijds is ingesteld. Dat was wegens werkzaamheden aan de weg en op grond van een wetsarti kel dat zegt: deze maatregel geldt in geval van dwingende omstandigheden van tijdelij ke aard. B. en W besloten daarom ook zodra de werk zaamheden zouden zijn beëindigd de verkeersborden weer weg te halen. Verdachte beging de overtreding in juni van dit jaar, de borden ston den er toen nog, nu nog overi gens. "Dus ze willen zeggen dat ze toen nog met die weg bezig waren?", vroeg de verdachte dan ook aan rechter Van Dij- ke, die daarop het bewuste antwoord gaf: "A contrario redenerende komt het daar wel op neer ja." Maar het werk was wel af, op grond waarvan verkeersschout Van der Ham ertoe kwam ontslag van rechtsvervolging te vra gen, wand de borden hadden allang weg moeten ziin. Maar de rechter betwijfelde of de man die tegenover hem stond alleen van zijn AOW moet rondkomen. Wat is er dgn met de boerderij gebeurd, zo vroeg hij zich af. "Overge daan aan mijn zoon." "Maar dat doet u toch niet voor niks?" "Nee, maar ik heb al het geld in het bedrijf gehou den." "Goed, zei de rechter: "Maar dan krijgt u er toch rente van? Ik wil u geen kapi talist noemen, maar u trekt wel rente uit kapitaal." Nadat de man eerlijk had opge biecht hoeveel die rente hele maal bedraagt, stelde rechter Van Dijke de boete op f125,- waarvan f50,- voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. De normale boete van het rode licht is flOO- per transactie terwijl bij de kan tonrechter doorgaans f120,- wordt geëist Een andere rij- der-door-rood, wiens zaak was aangehouden om de twee verbalisanten te horen, was niet komen opdagen. Wel de agenten, volgens wie geen twijfel mogelijk was met be trekking tot de overtreding Verkeersschout Van der Ham "De verdachte maakt het me wel heel gemakkelijk, hij laat twee agenten oproepen en komt zelf niet. Dat moet geen algemeen gebruik gaan wor den, want daarmee wordt wel ons politie-apparaat, dat toch al niet zo ruim in zijn mensen zit, ontwricht." Maar wie nu verwachtte dat de twee dienders zich weer op een drafje de Leidse straten in- spoedden, heeft het mis, want ze bleven de hele ochtend de zitting van de kantonrechter met hun aanwezigheid op luisteren. Verdachte had op die eis niets anders te zeggen dan: "Ik had niets anders verwacht." Dat klonk eigenwijs, en dat was het ook, want rechter Van Dijk dacht er toch anders over: "lk ben het ermee eens dat het besluit van B en W van Rijnsburg niet deugt, en dat de borden daar niet meer ho ren te staan. Maar ze stonden er wel, en daarom bent u wel schuldig aan die overtreding Ik zal echter geen straf opleg gen, niet zolang dit besluit ge handhaafd blijft." "Nog één vraag", zei de man voor het hekje: "Hoe komen we van dat bord af? We, dat zijn de belanghebbenden, hebben in december vorig jaar al een onderhoud met B enW gehad, maar daar hebben we nooit meer iets van gehoord. Ik vind het ronduit, mag ik dat zeg gen, onbeschoft." Hij mocht het zeggen, maar zal toch voor wat hij wil bij die "onbeschof te" heren moeten zijn. "Waarom heeft u die boete niet betaald? U ontkent niet dat u door het rode licht bent gere den", aldus de kantonrechter tot de landbouwer in ruste. Diens antwoord: "Omdat ik die boete ontzettend hoog vond. Ik dacht, ik ga de rech ter zelf even vragen of er niet iets af kan voor een AOW-er- tje." ALPHEN AAN DEN RIJN - Alles wat Toon Koster uit Nieuwkoop schilde'i t is zo helder als glas. De expositie van zijn werken in ga lerie Van Zwieten in de Hooft- straat in Alphen aan den Rijn be vestigt dit. De schilder heeft niet geworsteld met hetgeen hij op het doek wilde brengen. De beschou wer hoeft niet te worstelen met de visie van de kunstenaar, want die visie ontbreekt. Neem de landschappen. Met grote penseelvegen worden boerderij en, watertaferelen, rietkragen, boten, rietwerkers en bosschages op het doek gezet. En de stadsge zichten. Amsterdamachtige hui zen staan langs grachten, er is weer water, er zijn boten, rook pluimen, een span paarden. Alsof Breitner het geschilderd heeft, zo als je bij de landschappen denkt aan Rembrandt en Ruysdael. Of aan andere schilders uit de Gou den Eeuw, want van allemaal heeft Koster wel wat. Op verschillende doeken zijn dan nog dezelfde boten, dezelfde hui zen, dezelfde straten, dezelfde Sneeuwlandschap van Toon Koster; één van de doeken op zijn expositie in galerie Van Zwieten. molens, hetzelfde paardenspan, dezelfde boerderijen te zien. Sub tiel gevarieerd, zorgvuldig ge rangschikt. Allemaal trucs die uitgehaald worden om een zo groot mogelijk effect te bereiken. Kunst waarvan de waarde be trekkelijk is, maar die wel gretig aftrek vindt bij het grote publiek. Op de eerste dag van de tentoon stelling was de helft van de wer ken al verkocht. Wie het allemaal wil zien kan tot 31 december te recht in aalerie Van Zwieten. HAN VAN HAGEN De boot van de familie Naefs in Valkenburg: een deel van het interieur was goed voor de vuilnisman, nadat de ark half onder water had gestaan. geen stijl dat de politie hen niet had ingeschakeld. Heel de nacht, tot vanmorgen vroeg, zijn ze in de weer geweest. Ik neem mijn petje voor ze af." Opperwachtmeester Kleine van de Rijnsburgse politie wijt het allemaal aan een samenloop van omstandigheden. "De rijkspoli tie te water is er bij geweest. Toen zij 's middags voorbijkwam en de ark scheef zag liggen, heeft ze bij de buren gevraagd of de bewo ners op de hoogte waren van dit feit. Eén van die mensen heeft toen gezegd dat de familie juist was weggegaan, omdat de boot vol water liep. Die politiemensen hebben toen gezegd, dan moeten ze er zelf maar voor zorgen dat de brandweer erbij komt. Kijk, dit zou niet zijn gebeurd als er een 'bekende' agent van ons mee was belast. Hij was op de hoogte ge weest van de situatie daar De brandweer heeft het er ook niet bij laten zitten. Zij heeft boos gereageerd bij de Rijnsburgse politie hoe het mogelijk was dat die in de middag al op de hoogte was en dat het korps pas uren la ter in kennis werd gesteld. "Het komt allemaal door het feit dat die politemensen te water niets afwisten van de situatie daar", aldus opperwachtmeester Kleine. "Er is geen enkele moed wil aan te pas gekomen. Wat zou den wij er voor voordeel bij heb ben om en woonboot te laten zin ken Als je iemand kunt helpen, doe je dit toch En zeker in zo'n geval als dit. Bovendien geloof ik ook niet dat iemand zijn 'huis' verlaat als dit onder water loopt VALKENBURG - Waarschijnlijk al op zondag 8 december wordt de gereformeerde kerk en het nieuwe, Engelse orgel in Val kenburg in gebruik genomen. Tot die tijd moeten de Valken burgers zich nog behelpen in het Trefpunt en het Dorpshuis. De opknapbeurt van de kerk is al in februari van dit jaar begon nen, maar kon niet worden vol tooid omdat niet genoeg finan ciële middelen aanwezig waren. Pas onlangs kwam geld be schikbaar om de laatste werken uit te voeren. Thans wordt hard getimmerd aan verandering van het plafond. Het oude, verlaagde plafond is gesloopt en daarvoor in de plaats worden tot in de nok van het pand schrootjes getim merd. De heer G. Spiering, lid van de commissie van beheer, is zeer trots op het nieuwe orgel. Dat orgel is afkomstig uit Engeland en is ongeveer honderd jaar oud. Het exclusieve van het orgel wordt onder meer gevormd door de beschilderde pijpen. werken hard mee. Zo'n kwart van alle kerkelijke gezinnen in de kleine gemeente Valkenburg draagt bij aan de verbetering van de kerk. De gemeenteleden hebben verder grote financiële offers gebracht om een deel van de kosten op te brengen. Met de verbetering en de plaatsing van het orgel is een bedrag van 130.000 gulden gemoeid. Hoe de Alphense oppascentrale werkt kan over niet al te lange tijd worden bekeken op de televisie. Op woensdag 6 de cember wordt in het pro gramma van "Socutera" een filmpje vertoond over een Al phens gezin dat gaat winke len, terwijl de oppas met het gehandicapte kind thuis ach ter blijft. Inlichtingen over de oppas: Jo ke van Vliet, Mendelweg 10 in Boskoop, tel. 01727-5888. Verkeersbord ongeldig: bon telt niet ALKEMADE (KAAG) - Om het ver keer volgens de letter der wet te regelen zullen er op het eiland Kaag minstens honderdvijftig borden moeten worden geplaatst waarop staat aangegeven dat automobilisten hun eigendom nergens langs de kant mogen neerzetten. Nauwelijks een week geleden zei de Leidse verkeersschout dat het ene, bij de afrit van het pontje ge plaatste, bord "verboden te par keren" met een verklaring in vier talen geen rechtsgeldigheid heeft Een bezoeker die een bon had ge had omdat hij toch zijn auto er gens op het eiland had gepar keerd, werd vrijgesproken en hoefde zijn boete niet te betalen De verwachte stormloop van men sen die ook een "prent" hadden gekregen en hun geld nu eveneens terug willen hebben, is tot nogtoe uitgebleven. "Bij mij is er nog niemand ge weest", zegt politieman Onink, die in zijn eentje de zaken op het eiland Kaag afwikkelt. "Zelfs niet één eilandbewoner heeft een opmerking gemaakt over het vonnis van de schout" De gemeente Alkemade, die ver antwoordelijk is voor een goede ganfr van zaken op het eiland beweert hetzelfde als de agent. Ook daar heeft niemand zich tot op heden aangediend met het ver zoek het bedrag van de bekeuring maar even terug te geven. Hoewel de geruchten in het dorp heel an ders zijn. Want "langs de straat" vertelt men dat er om de ha verklap mensen het raadhuis binnenstappen met het verzoek het al betaalde proces-verbaal uit te betalen. Een woordvoerder van de gemeen te: "Wij kunnen dat geld natuur lijk niet zo maar terug geven. Dat moet via de officier van justitie lopen. Het bedrag van een bekeu ring houden wij niet hier, dan storten wij ook weer in de grote pot". De gemeente Alkemade is zeker niet van plan om de veranderingen, honderdvijftig verkeersborden op het eiland aanbrengen, zonder meer door te voeren. Want, zoals de ambtenaar vertelde, een jaar of wat geleden heeft de gemeente deze zaak schriftelijk voorgelegd aan het ministerie van verkeer en waterstaat. 'En daar zei men, dat het op deze manier zonder problemen kon worden opgelost. Het aanbrengen van dit ene bord bij het pontje met een verklaring in vier talen heb ben wij niet op eigen houtje ge daan", aldus de gemeentelijke woordvoerder. "Kijk, als wij op elke hoek zo'n veertien verkeers borden zouden moeten gaan plaatsten, wordt dat natuurlijk een afzichtelijk gezicht in die smalle straatjes. Het wordt dan net een woud van borden. En dat moeten we niet hebben" Voor politieman Onink breken er moeilijke tijden aan. Wat moet hij doen bij een "overtreding" wel of niet zijn bonnenboekje te voorschijn halen? "Tja, het is afwachten wat de ver keersschout zal doen. Hij zal de zaak nog eens een keertje bekij ken heeft 'ie gezegd. Maar zoals de uitspraak er nu ligt heeft het voor mijn geen enkele zin om een be keuring uit te schrijven. Die bon is ongeldig. Met andere woorden: komt die overtreder voor, dan wordt hij automatisch vrijge sproken", reageert Onink. Tot nogtoe is er geen misbruik ge maakt van de situatie op het ei land. Volgens de politieman heeft iedere bewoner parkeerrruimte bij zijn huis en is het niet nodig om de wagen op de weg te laten staan. Bovendien zijn er op dit moment weinig toeristen op het eiland dus speelt het niet zo erg. In principe kan de agent er thans niet tegen optreden. Ook niet als het eiland wordt overspoeld door toeristen. Van de winter zal men daar weinig last van hebben, tij dens de weekeinden komt er wel eens iemand. Maar in de zomer maanden kan het grandioos uit de hand lopen. "Als de mensen het in de gaten heb ben dat de politie niet kan optre den, wordt het hier een chaos. En al verander je daarna die toe stand, dan duurt het zeker nog maanden voor alles weer func tioneert als vroeger. Nu moet er duidelijkheid in die zaak komen. Straks kan het te laat zijn vookAXI-E.^-Cen.. PüuWfESLESRöU^ fTRAME 8 HHÊJS F0&ÏTHE SÏRLEb Het gewraakte verkeersbord bij de afrit van de pont in Alkemadedat aangeeft dat het parkeren in de straten op het eiland is verboden. Maar dat bord is ongeldigheeft de verkeersschout beslist...

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17