'Zwartboek' van werkende jongeren Leiden Politie pakt twee daders mishandeling "College "Gewest Leiden eigenwijs ver weg 'Personeels- raad voor ambtenaren' "Snel parkeer garage" "Inspraak bewoners in gedrang" "Van ene kuil in andere "Meer en goedkopere huurhuizen ^/joordemo -ennia- Konstant Krediet Meer financiële armslag- Voor die reis naar Indonesië, bijvoorbeeld. DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 LEIDEN PAGINA 15 Beijen (PPR): Peters (PvdA): LEIDEN - "De laatste tijd is twee maal duidelijk gebleken welke debacles het gevolg kunnen zijn van zaken die in de presti- gesfeer getrokken worden. Ik doel op de zaak-Daey Ouwens en de Kaiserstraatkwestie Achtereenvolgende colleges van B en W hebben in de zaak Daey Ouwens geopereerd met een eigenwijsheid en een zelf overschatting, een betere zaak waardig" Dit zei PPR-fractievoorzitter Beijen gisteravond bij het be grotingsdebat. Hij vond dat de gemeente Leiden in de zaak- Daey Ouwens - de enkele jaren geleden ontslagen directeur van de Groenoordhallen - op een genante manier te kijk is gezet, terwijl de gemeente bo vendien met een financiële strop zit die net zo veel geld kost als één jaar bezuinigen in het kader van Bestek '81. Ook in de Kaiserstraatkwestie - de door B en W ten onrechte gegeven vergunning voor de bouw van studentenflats - stond de gemeente volgens Beijen te kijk als gevolg van het eigenwijze optreden van het college. Hij zei te hopen dat het college zo verstandig is om de ze zaak nu maar te laten rusten Beijen zag in de Kaiserstraat kwestie aanleiding om te laten onderzoeken op de procedure voor de AROB-bezwaarschrif- ten wel zo gelukkig is. Nu is het zo dat het college van B en W beslissingen neemt over bezwaarschriften die worden ingediend tegen B en W-beslui ten. Het college krijgt daarbij advies van de commissie be roepsschriften. Beijen wil laten nagaan of het mogelijk is dat in de toekomst de commissie be roepsschriften de beslissingen neemt. LEIDEN - PvdA-fractievoorzit- ter Peters vindt dat Leiden de banden met de regiogemeen ten strakker moet aanhalen. "Leiden kent teveel regionale problemen - denk bijvoorbeeld aan de woning- en arbeids markt en het verkeer j om zich te kunnen veroorloven de re gionale contacten te verwaar lozen", aldus Peterfe gister avond tijdens de begrotings debatten in de Leidse raad. Hij constateerde dat een gewest Leiden of een miniprovincie Leiden nu met de plannen van minister Wiegel (binnenlandse zaken) verder weg is dan ooit. Wat betreft deeltijdarbeid en tweelingbanen zei Peters het te betreuren dat deze mogelijk heden door B en W in hun be schouwingen alleen worden genoemd bij het onderwijs. De PvdA vindt dat wat te mager tjes en zou vooral het gemeen- tepersoneel de kans willen ge- Peters wilde verder van het col lege weten welke weg Leiden opgaat met betrekking tot de instelling van wijkraden. Een advies van B en W hierover was in juni 1978 gepland, maar is nog steeds niet verschenen. Peters brak voorts een lans voor de ambtenaren die avond aan avond de wijken intrekken om gemeentelijke plannen met de Leidse bevolking te bespreken. Hij vond dat deze ambtenaren compensatie moeten krijgen voor de extra avonddiensten die ze moeten verrichten. Glaubitz (D'66): LEIDEN - Glaubitz (D'66) pleitte gisteravond voor het instellen van een personeelsraad voor ambtenaren. In de nota "Af spraak over inspraak" die B en W onlangs het licht hebben doen zien wordt wel gesproken over medezeggenschap van ambtenaren omtrent de orga nisatie, maar volgens Glaubitz moet men medezeggenschap in de organisatie krijgen. De D'66-er wil een personeels raad die te vergelijken is met een ondernemingsraad in het bedrijfsleven. Op dit moment kunnen ambtenaren hun grie ven, wensen en algemene op merkingen alleen maar kwijt in een bureau- of afdelingsverga dering, waarvan de structuur nogal losje is, aldus Glaubitz, die een motie aankondigde waarin om een principe-besluit wordt i D'66 nam krachtig stelling tegen de aanleg van Rijksweg il (Leiden-Alphen a/d Rijn), om dat daarmee het laatste stukje groen binnen de gemeente grenzen wordt aangetast. Glaubitz hield een lang betoog over de zijns inziens grote af stand tussen de burgers en het gemeentebestuur. Volgens hem moeten de betrokken be woners nog meer dan nu het geval is betrokken worden bij de voorbereiding van bestem mingsplannen, bestratingen, renovaties, verkeersmaatre gelen, bouwplannen enz. Het contact met de bewoners moet volgens D'66 steeds via de wijkcomités lopen. Kuijers (VVD): LEIDEN - De WD vindt dat het college van B en W meer moeite moet doen om zo snel mogelijk in Leiden een parkeergarage te realiseren. Volgens WD-frac- tievoorzitter Kuijers is zo'n ga rage niet alleen voor het eco nomisch klimaat van de bin nenstad heilzaam, maar "zal het hele gezicht van Leiden er positief door worden beïn vloed". Hij dacht in dit kader aan de oprichting van een par- keerschap. De VVD vindt het onjuist dat gemeenten in de regio Leiden die góed bij kas zitten profite ren van Leidse voorzieningen zonder daaraan mee te betalen. De WD juicht het daarom ook toe dat het college van B en W heeft besloten bij het toela tingsbeleid van het pedolo gisch instituut - een door de universiteit en de gemeente Leiden betaald instituut voor de opvang en begeleiding van kinderen met leer- en ge dragsmoeilijkheden - eerst Leidse kinderen te plaatsen en dan pas kinderen uit de regio gemeenten. Kuijers wees er gisteravond bij de bcgrotingsdebatten op dat de financiële problemen van Leiden steeds groter worden, terwijl er enkele regiogemeen ten zijn die het zich kunnen veroorloven om hun belastin gen niet of nauwelijks te ver hogen. De WD wil dat B en W vóór 1 juni 1979 met een voor stel komen voor een privacy- verordening. De liberalen wil len daarin vastgelegd hebben dat de persoonlijke levenssfeer van personen van wie de gege vens in de gemeentelijke regi straties zijn opgenomen, wordt beschermd. Passchier (PSP): LEIDEN - "Wij hebben de in druk dat er al te lichtvaardig is gedacht over de sociale gevol gen die de stadsvernieuwing voor sommige wijken heeft, waar bewoners uit hun ver trouwde omgeving worden ge haald. Met name de bejaarden en de vrouwen zijn hiervan de dupe" Aldus mevr. Passchier (PSP) gis teravond tijdens de begro tingsdebatten. Zij sorak haar grote zorg uit over de stadsver nieuwing, die niet voor ieder een als een geschenk uit de hémel komt vallen. Ze wees op het Haagwegkwartier, waar de bewoners onlangs in verzet kwamen tegen renovatieplan nen van de gemeente. Pas schier vond dat wethouder Verboom (PvdA) van volks huisvesting in deze zaak "nogal paniekerig" heeft gereageerd zonder in te gaan op de oorza ken van de problemen, zoals de slechte inspraak. "Zelfs al moet wethouder Verboom nu ieder plan voor de poorten van de hel wegslepen, zoals hij dat noemt, Driessen (CDA): r»r> LEIDEN - "Het aantal nota's is de laatste jaren sterk toegeno men, maar de onduidelijkheid over het gemeentelijk beleid is nog sterker toegenomen. Je valt op straat van de ene kuil in de andere. Het wegdek en het trottoir zijn nog meer in bewe ging dan het verkeer dat er vroeger gebruik van maakte" Deze kritiek uitte CDA-fractie- voorzitter Driessen gister avond tijdens de begrotings debatten. Hij vond dat B en W bij de uitvoering van werken strenger de hand moet houden aan vastgestelde tijdschema's en dat de plannen beter moeten worden gecoördineerd. zeggingen die in de periode 1974-1978 zijn gedaan, maar die nog niet zijn nagekomen. Vol gens Driessen heeft het college buiten de raad om prioriteiten vastgelegd en zijn de mogelijk heden van de raad om invloed uit te oefenen uiterst beperkt. De fractieleider van het CDA is van mening dat het in Leiden bestuurlijk ook anders kan, maar de politieke wil tot veran dering ontbreekt. Er is sprake van een stuk bestuurlijke on macht, die voor een deel voort komt uit de politieke opstelling van de PvdA. zelfs dan mag de inspraak van de bewoners nooit in het ge drang komen", zei Passchier. De fractievoorzitter van de PSP zei behoorlijk in de wiek ge schoten te zijn door het feit dat er nog altijd geen ruimte voor het Vrouwenhuis is gevonden, terwijl het college reeds vorig jaar had toegezegd aan de zaak te gaan werken. Verder zei mevr.Passchier te hopen dat wethouder mevr. Fase (WD) van economische zaken wat sneller met een economisch beleidsplan op de proppen komt dan haar voorganger Van Aken. Hoeven (CPN): LEIDEN - Het CPN-raadslid Hoeven wil dat de gemeente meer woningen met betaalbare huren beschikbaar stelt voor mensen met lagere inkomens. Verder moet de gemeente, al dus de CPN'er, een duidelijker programma formuleren voor de bouw van huizen voor al leenstaanden, bejaarden en tweepersoonshuishoudens. Bij de begrotingsdebatten gister avond in de raadszaal drong Hoeven aan op een voortva render beleid om het aantal ar beidsplaatsen op te voeren door terreinen voor bedrijven beschikbaar te stellen. Des noods moet de gemeente daar voor in de omliggende gemeen ten gaan zoeken. De CPN-er pleitte voor het op zeer korte termijn opstellen van bestemmingsplannen ten behoeve van de stadsvernieu wing, zodat ongewenste ont wikkelingen als bij het Noord- einde en Galgewater niet meer voorkomen. Voorts moet de gemeente attenter reageren op het aanbod van oude panden in de binnenstad. Voor wat betreft het Schutters veld pleitte Hoeven voor een zalen- annex hotelaccommoda tie naast kantorenbouw en be drijfsvestigingen. Verder vroeg hij om de invoering van een vijf- in plaats van vier-ploegen- dienst bij het streekenergie be drijf Rijnland. Uw konstant krediet snel en korrekt geregeld door: RIJNSBURGERWEG 135 TEL 156844 LEIDEN Velen nog onderbetaald LEIDEN - In verband met de mis handeling van een 46-jarige En gelsman zaterdagnacht 11 no vember in een café aan de Bees tenmarkt, zijn gisteren twee Lei- denaren van 18 en 19 jaar door de politie gearresteerd. Samen met nog twee anderen, naar wie de politie nog zoekt, sloegen ze de Engelsman, die tijdelijk in Zoe- terwoude verblijft in elkaar. Hij liep een gekneusde rib, een blauw oog en enkele schaafwon den op. I Fietsend op de Admiraal Bank- ckertweg werd een 58-jarige Lei- denaar gisteren in zijn been gebe ten door een zwarte bouvier. Het dier bezorgde de Leidenaar een diepe vleeswond, waarmee de man voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis moest. De eigenaar van de hond is bij de politie bekend. Vannacht om half één zijn twee mannen (23 en 24 jaar) aangehou den omdat ze op de Hooigracht aan het plakken waren. Hon derdzes pamfletten, die reclame maken voor de tournee "Back to '78' van Gruppo Sportivo (7 dec. in de Stadsgehoorzaal) werden in beslag genomen. Een paar uur later werd in de Be schuitsteeg een 34-jarige Leide naar betrapt op het in bezit heb ben van illegale zend-appara- tuur. De zendontvanger, die in zijn auto zat, is in beslag geno- LEIDEN - De KWJ, bewe ging van werkende jonge ren, heeft het gemeente bestuur van Leiden gister avond een 'zwartboek on derbetaling' overhandigd. In het zwartboek staan de namen van werkgevers die de wet op de minimum loon ontduiken. Het landelijk uitgegeven boek is niet compleet, want een aantal ontduikingen op overwerk-, zie kengeld- zaterdagtoeslagen en op het loon zelf is inmiddels opge lost. In het zwartboek worden o.a. de Leidse bedrijven Teekens, Wimpy, Van Dijk en Co, Noord zee, Van Kempen en Begeer en La Bruyère genoemd. Volgens de KWJ gisteravond is de inhoud van het boek "nog maar het topje van de ijsberg". De be weging heeft uitgerekend dat ze ker zo'n 131.000 werkende jonge ren en ouderen in Nederland op één of andere wijze worden on derbetaald. Daar is een bedrag van tachtig miljoen gulden mee gemoeid. De KWJ zegt vorig jaar een half miljoen gulden aan ach terstallig loon voor werkende jongeren achterhaald te hebben. De eisen van de KWJ die gister avond aan burgemeester. Vis kenbaar werden gemaakt zijn het instellen van gevangenisstraf voor onderbetalende werkge vers, die nu hooguit het achter stallig ingehouden loon moet te rugbetalen en het verplicht stel len van het geven van loon- strookjes. Het landelijke zwartboek werd vanmiddag aan minister Albeda (sociale zaken) overhandigd. Snel geld zodra u 't nodig hebt. Burgemeester Vis neemt het "zwartboek" van de werkende jongeren in ontvangst. Morgen gaat de Leidse afdeling van de KWJ per bakfiets de stad rond om het zwartboek aan o.a. politie, sociale dienst en arbeids bureau te overhandigen. Zondag tenslotte houdt de KWJ een landelijke manifestatie in Utrecht tegen de onderbetaling. Op deze manifestatie zal een aan tal jongeren vertellen hoe ze wer den onderbetaald en welke strubbelingen het gaf om alsnog hun geld terug te krijgen. Ook zullen die dag een vertegenwoor diger van de regering, kamerle den, werkgevers en FNV vice- voorzitter Spit hun reactie op de KWJ-eisen laten horen. Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrnstellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15