Ter Schegget wil geen „tijdloze theologie" M.BA-er Elementen van het marxisme zijn te gebruiken PERSONEEL GEVRAAGD LEIDSCH DAGBLAD BEZORGERS(STERS) DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 (Van een medewerker) De vrede is momenteel ver te zoeken in de Nederlandse Hervormde Kerk. Er is sprake van grote onenigheid en sommige betrokkenen vragen zich af of zij nog wel in deze kerk thuis horen. Inzet van het conflict is de benoeming van dr. Bert ter Schegget uit Doorn tot hoogleraar christelijke ethiek aan de theologische faculteit van de Amsterdamse universiteit. Ter Schegget is predikant en docent aan de sociale academie De Horst in Driebergen. Groot probleem in de kwestie is het feit dat het gaat om een kerkelijk hoogleraarschap. De voordracht tot de benoeming dient dan te ge schieden door zowel de theologi sche faculteit als de Neder landse Hervormde Kerk. Bij de benoemingscommissie van de faculteit had men geen enkele moeite met de voordracht van Ter Schegget. Men kijkt daar zelfs in zekere zin reikhalzend uit naar de aanstelling van iemand die beschouwd kan worden als een van de belangrijkste verte genwoordigers van de kritische theologie in Nederland. De kerk ligt echter dwars. De in stantie die namens de generale synode van de kerk een voor dracht moet doen, de commissie Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs (TWO), wilde volstrekt niet met Ter Schegget in zee gaan. Als daarvoor steekhouden de argumenten worden aange voerd, kan men met zo'n weige ring natuurlijk vrede hebben. Die vrede bestaat er nu nadrukkelijk niet. De Amsterdamse theologen zijn woedend over de manier waarop TWO Ter Schegget heeft afgewimpeld. Ook elders bestaat die woede. Zo'n 130 hervormde predikanten heb ben hun handtekening onder een protest geplaatst, waaronder bekende namen als dr. J.J. Bus- kes en prof. dr. Krijn Strijd, Prof. Strijd bezette de leerstoel waarover nu de heibel is losge barsten. Zwartboek Over de hele kwestie is een in drukwekkend zwartboek van 260 pagina's uitgegeven. Hierin wordt ingegaan op vroegere ge beurtenissen, de ideeën van Ter Schegget, de beoordeling daar van door anderen en de kwestie die nu aan de orde is. Deze kwes tie sleept overigens al bijna twee en een half jaar. Tekenend voor de sfeer is een arti kel van dr. Buskes, dat hij in maart schreef en dat in het zwart boek is opgenomen: "Vanaf het begin heb ik vooraanstaande fi guren in de hervormde kerk met een zekere verbetenheid horen zeggen: "Ter Schegget? Uitgeslo ten, dat nooit!" en dat heus niet vanwege hun twijfel aan zijn we tenschappelijke kwaliteiten. Het zijn de politieke en socialistische overtuigingen van Ter Schegget die achter de genoemde argu menten schuilgaan". Mogelijk zijn de gemoederen extra verhit, omdat de Doornse predi kant al meermalen voor belang rijke functies is gepasseerd, waaronder enkele professoraten. In 1973 stond Ter Schegget als eerste voorgedragen voor de op volging van prof. Van Niftrik in Amsterdam Ook toen verkoos TWO een ander. Ter Schegget zegt over die beslis sing van TWO: "Ik heb toen zelf de conclusie getrokken dat een kerkelijk professoraat er voor mij blijkbaar niet in zit. Sindsdien heb ik ook niet meer gesollici teerd. Het wekt toch alleen maar irritaties". Toch speelde de naam van Ter Schegget bij latere vaca tures ook weer een rol, aangezien hij door anderen bij de benoe mingscommissies werd voorge dragen. Reeds in november vorig jaar stond de benoemingscommissie van de Amsterdamse faculteit op het punt het bijltje erbij neer te gooi en. De commissie was tot de conclusie gekomen "dat, waar' geen sprake is van overleg, ver der praten geen zin heeft". De ar gumenten van TWO om Ter Schegget af te wijzen, werden onaanvaardbaar genoemd. De fa culteitsraad besloot echter door te zetten en bracht de kwestie in de openbaarheid. Rond de argu mentatie van TWO zou verder het hele gevecht gevoerd worden. In juni belegde de hervormde sy node een vergadering over de kwestie. Ook toen kwam de ar gumentatie niet boven tafel. De synode droeg uiteindelijk het moderamen (bestuur) op een ge sprek te beleggen met de leden van TWO en het bestuur van de Amsterdamse faculteit. Dit bete kende dus dat de synode zich op dat moment niet achter het standpunt van haar eigen TWO schaarde. Bemiddeling In de loop van het bemiddelingsge sprek besloot het moderamen zelf eens de bezwaren van TWO op een rijtje te zetten. Met dat ma teriaal buigt de hervormde syno de zich deze week nog eens over de kwestie-Ter Scheg get. Standpunt van een medestander van de Doornse predikant: "Als hij wordt afgewezen en iemand anders de leerstoel aanvaardt, diskwalificeert deze zich automa tisch als ethicus" Het eerste bezwaar van TWO geldt de wetenschappelijke kwalitei ten van Ter Schegget; deze wor den in twijfel getrokken. "Er is kritiek op de uitgangspunten van zijn theologie, waar deze een on bevooroordeeld lezen van schriftgegevens in de weg kun nen staan" Voorts vraagt men zich af of hij zijn leerlingen leert zelfstandig kritisch met de stof om te gaan. Ook in zijn positie ten opzichte van de kerk acht men Ter Schegget ongeschikt. "Zijn belangstelling is zozeer gericht op een bepaald deel van de kerk, dat een advi seurschap van de generale syno de en de opleiding van toekom stige dienaren des woords op weerstand in brede lagen van de kerk zullen stuiten" Voorts heeft hij "een stijl van engagement, die reeds in het verleden herhaalde lijk tot irritatie heeft geleid. Ge signaleerd wordt dat niet ieder een de bijdrage van Ter Schegget betreurt, maar TWO acht hem niet de aangewezen persoon Voordat dr. Ter Schegget stafdocent werd bij de sociale academie "De Horstin Driebergen ,was hij achtereenvolgens hervormd predikant in Vreeland en predikant voor buitengewone werkzaamheden op Curagao en in Berlijn (hier als studentenpredikant). In 1965 werd hij hoofd van de afdeling cursus- en conferentiewerk van "Kerk en Wereld" in Driebergen. "voor een zo centrale kerkelijke plaats als kerkelijk hoogleraar" Nadat het moderamen deze op somming van de TWO-bezwaren heeft gegeven, merkt het nog op dat in dit soort zaken "geen aan alle partijen overtuigende argu menten kunnen worden gegeven. Dan zou er namelijk uiteindelijk geen verschil in inzicht kunnen bestaan, hetgeen in feite over duidelijk het geval is". Als oplos sing wordt dan ook aan de Am sterdamse faculteit voorgesteld een andere kandidaat voor te dragen of TWO verder alleen het werk te laten doen. Vooroordelen Bert ter Schegget zelf: "De bezwa ren zijn eigenlijk terug te voeren op het punt dat ik bevooroor deeld zou zijn. Maar welk voor oordeel is dat dan? Ik denk dat ze marxisme bedoelen, maar laten ze dat dan zeggen. Dan zou een discussie mogelijk zijn geweest. Want ik bestrijd dat ik het marxisme als uitgangspunt heb. Ik ga er wel vanuit dat we dienen op te komen voor ontrechten en verdrukten, en dat dat ook het uitgangspunt in de theologie dient te zijn. Bovendien vind ik dat bepaalde elementen van het marxisme in dat verband te ge bruiken zijn, maar dat wil niet zeggen dat ik het marxisme als uitgangspunt heb". "Ik ben het bijvoorbeeld helemaal niet eens met het atheïstische standpunt van Marx. Daarin ver schil ik fundamenteel met hem, ofschoon ik dat atheïsme alles zins begrijpelijk vind, gezien het feit dat de kerk in die tijd de'ar beiders voor de keuze stelde: christendom of revolutie". Een van de vragen is of Ter Scheg get "zijn leerlingen leert zelfstan dig kritisch met de stof om te gaan". De tegenvraag zou hier kunnen luiden of iemand die zelf vanuit een kritisch standpunt de Bijbel benadert, zijn leerlingen eerder leert kritisch te zijn dan degene die de gangbare lijn volgt. Pikant detail in dit verband is dat de lessen van Ter Schegget op de academie De Horst over het al gemeen de meeste belangstelling trekken. Maar meer dan eens werd het verwijt geuit dat Ter Schegget te weinig het marxisti sche standpunt naar voren liet komen. Overigens heeft de aca demie zich in een verklaring zeer lovend uitgelaten over de kwali teiten van Ter Schegget. De kandidaat-hoogleraar zelf: "Het is natuurlijk gebruikelijk dat je vooringenomenheid verweten wordt wanneer je van een kri tisch standpunt uitgaat. Dat ver wijt krijg je niet wanneer je een conformistisch standpunt in neemt. Ik ga ervan uit dat de te genstelling heer-knecht moet worden opgeheven. De Messias zelf heeft zijn leven daar/oor in gezet. Die keuze gaat niet vooraf aan het lezen van de Bijbel. Op grond van mijn ervaringen op Curasao heeft de Bijbel mij ge bracht tot het doen van een keu ze. Van daaruit ben ik ook het marxisme gaan bestuderen" Volgens Ter Schegget is het probleem rond zijn persoon niet zozeer dat hij links is. "Theologen mogen best links kiezen. Het wordt pas moeilijk als het niet meer een praktische keuze is op basis van ethische overwegingen, waarbij de theologie als bijwagen functioneert, maar als de keuze teruggekoppeld wordt naar de theologie zelf. Dan word je van vooringenomenheid beschul digd. Ik vind echter dat we niet kunnen doen alsof het logisch uit ons theologisch standpunt voortvloeit dat we nu een gift doen aan het Patriottisch Front, terwijl we dat tot voor kort nog niet deden" "We hebben geen tijdloze theolo gie, waaruit we diametraal tegen overgestelde' standpunten kun nen afleiden, om dan vervolgens te zeggen dat dat nu juist een kwestie van pluriformiteit is. Als je andere standpunten gaat in nemen, betekent dat, datje ook in je theologie moet nagaan waar je te kort geschoten bent, waar je je theologie moet bijstellen. Als je dat niet doet, zal je theologie Steeds tijdlozer, abstracter, dog matischer en dus ideologischer worden" Liegen Het specialisme van Ter Schegget is de ethiek. Velen vinden dat de ethiek bepaalde antwoorden moet geven, een bepaalde op stelling moet voorschrijven. Ter Schegget bestrijdt dat "De ethiek moet in de eerste plaats vragen stellen, zij moet getoetst worden aan de concrete werke lijkheid. Aan de hand van die vraagstelling moet je proberen tot een verantwoorde positiebe paling te komen in het dagelijks leven". Ter Schegget geeft als voorbeeld het liegen. Tijdens de oorlog za ten veel Nederlands hervormden met de vraag of ze tegen de bezet ter mochten liegen. Als ze een onderduiker verborgen hielden, waren er velen die dat niet tegen over de bezetter durfden te ont kennen. "Dat liegen is een heel duidelijk voorbeeld. Ik vind dat, als je van je oorspronkelijke voorschrift afwijkt, je weer in de Bijbel moet kijken hoe dat dan te rijmen is. Staat er in de Bijbel dat je niet mag liegen? Nee. Er staat gij zult geen valse getuigenis spreken te gen uw naaste. Je kunt dan zeg gen: nood breekt wet, God ver goedt het wel, maar dat is 'n half zachte benadering. Nee, je moet terug naar je theologie; wat zegt de Bijbel nu precies. In feite staat er je mag niet zo spre ken, dat je naaste eraan kapot gaat. Blijft dan weer de vraag: wie is je naaste. Dit maakt duidelijk datje de uitspraken van de Bijbel alleen goed kunt hanteren als je ze niet van de werkelijkheid los maakt, als je ze plaatst in de ver houding van onderdrukker-on derdrukte. Alleen dan kun je vol gens mij tot een ethisch verant woord standpunt komen" HOOGLERAARSKWESTIE. Het synodebestuur (modera men) van de Hervormde Kerk zal zowel met zijn commissie Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs als met de faculteits raad van de theologische facul teit van de Universiteit van Am sterdam gaan praten over de nog steeds niet opgeloste problemen rond de vervulling van de vaca ture-Strijd (kwestie-Ter Scheg get). Het zal in deze gesprekken verder ingaan op wat het in een brief aan de beide colleges al eerder als zijn verwachting uit sprak. Namelijk dat óf de Am sterdamse faculteitsraad nieu we kandidaten noemt óf het ini tiatief overlaat aan de commis sie TWO, hetgeen in overeen stemming is met de procedure die tussen de Hervormde Kerk en de Amsterdamse theologi sche faculteit voor de benoe ming van een kerkelijk hoogle raar is afgesproken. Prof. Beker, lid van de Amster damse benoemingscommissie, smeekte de synode in een emo tioneel betoog toch iets aan deze zaak te doen. Hij meende dat aan beide kandidaten (Ter Schegget en Bakker) groot onrecht ge schiedt en dat hun politieke op stelling bepalend is voor de af wijzing door TWO. Ook zou het gaan om een afwijzing van hun theologie, waar er sprake is van een verstrengeling van dogma tiek en ethiek. Heeft het synode- bestuur, zo vroeg prof. Beker, diep genoeg het standpunt van Amsterdam gepeild? De voorzitter van de synode, ds. Spilt, antwoordde, niet de in druk te hebben dat deze theolo gie bij de commissie Theolo gisch Wetenschappelijk Onder wijs op verzet stuit. Hij zegde toe met prof. Beker te zullen praten over wat deze ter syno devergadering had gezegd. De synode had er geen behoefte aan op deze verklaring nog te reage ren, zodat de discussie die drie uren had geduurd, kort na mid dernacht kon worden afgeslo ten. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oldebert (Gr.) L. Wieringa Eefde, te Gorssel C. Waardenburg Oisterwijk, te Alblasserdam J. den Olde Rot terdam-Zuid, te Hoogeveen J. van Hartingsveld Deventer; aan genomen naar Eek en Wiel G. J. Overgaauw Valkenburg (ZH), naar Tienhoven (U.) kandidaat J. F. Oosterom Utrecht, naar Wijn gaarden kandidaat J. Veldhuij- zen Veenendaal, naar Grijpskerk- Visvliet kandidaat G. W. van der Brug aldaar; bedankt voor Utrecht. J. Koppenhol Huizen, voor Leeuwarden P. Vroeginde- wey. Geref. Kerken: aangeno men naar Wolfaartsdijk (Z.) kan didaat D. Stolk aldaar. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Spakenburg, Assen en Ber- kel P. Schelling Middelburg. Ge ref. Gemeenten: bedankt voor Sint Annaland A. Moerkerken Nieuw-Beyerland. ÏPrivé-bekentenis ■JIêH Ê&A van's werelds nieuwste roek-idool. Hoe zij verslaafd raakte aan verdovende middelen en Jf hopeloos verlaten een oplossing koos...Een ♦onthutsend gesprek bij haar thuis in New York Is reuma nu te genezen! J Jubel en verguizing voor de nieuwe T Hongkong-pii. J« Gratis behandeling in de Sow|Ct-Ume. En nog veel meer nieuws over de strijd tegen J volksziekte nummer één. ARCHIE BUNKER huilt om zijn zoon. Artsen vechten voor het leven van de 16- jarige HUGH Hollywoods sensationele romance. JOHN TRAVOLTA is verliefd op LIZA MINNELLI'I De angstige nachten van RAMSES SHAFFY Eindelijk is het raadsel ontsluierd. Waarom CHRISTINA ONASSIS werkelijk met SERGE KAUZOV trouwde. PRINSES IRENE-.Gelukkig in haar nieuwe huis. Maar een droom ging in rook op... Drama: KO VAN DIJK's vijfde vrouw verdween spoorloos. LA DEUTEKOM zingt in CALLAS' jurk. Hoe ROB DENIJS zijn huwelijk redde Voor de wintersport: Volledige kuur ski-gymnastiek Overal te koop, f.1,i of, bel even voor een abonnement: 020-585.3190 Registeraccountants Alkmaar Beverwijk 's-Gravenhage Hoorn Zaandam Amsterdam Doctinchem Haarlem Leiden Zutphen Arnhem Ldc Hoogeveen Purmerend In onze vestiging Leiden is plaats beschikbaar voor een die studeert voor of de studie zal aanvangen voor REGISTERACCOUNTANT of voor het S.P.D. In ons kantoor hebt U de mogelijkheid de ervaring op te doen die de studie interessanter zal maken en de slagingskans vergroot. Geïnteresseerden worden uitgenodigd contact op te nemen met ons kantoor, Zeemanlaan 22A, telefoon 071 -14 67 46. voor de avonduren (part-time) voor diverse schoonmaakwerkzaamheden omg. Zoeter- woude, Leiden en Katwijk. Inl. op donderdagavond 23/11 1978 van 16.30-19.30 uur bij Cemsto b.v., Papen gracht 7a Leiden. VOOR AL UW PLAAT- EN SPUITWERK St. Aagtenstraat 14, Leiden, tel. 125709. Geld nodig voor een nieuwe bromfiets, fiets of een extra zakcentje? e.d. Neem dan een krantenwijk bij het Leidsch Dagblad. gevraagd voor Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Boven de 15 jaar. Hoge beloning. Aanmelden bureau Leidsch Dagblad Witte Singel 1 te Leiden of tel. 071-144941 tst. 141 en vragen naar Dhr. J. Werk. direct industrie werk voor: productiemedewerkers voor verschillende afdelingen bij een bedrijf in Sassen- heim. Hele dagen, voor een langere periode. magazijnbediende voor eenvoudig sorteerwerk bij een bedrijf in Leiden. Hele dagen, voor ongeveer 1 week. magazijnbedienden voor een onderdelenmagazijn bij een bedrijf in Alphen a/d Rijn. Hele dagen, voor een langere periode. Ook voor ander tijdelijk industrieel of huishoudelijk werk, bel of kom naar: ~ir randstad uitzendbureau Leiden, Kort Rapenburg 6. tel. 071 - 14 65 46. Alphen, Groenoord 76. 01720 - 4 55 00 (tussen 14.00 en 17.00 uur). Katwijk,Cleyn Duinpark 12, 01718-7 12 15 (tussen 14.00-17.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14