Basis in Ajax zal top zijn Mantano Halfzwaar. Schoon- gesneden. Ome Joop moet nu toch echt worden tegengehouden Hans Erkens weer weg uit voorhoede 99 Excelsior weigert collectieve sponsoring Kessler blijft nog driejaar bij AZ'67 PSY en Ajax weigeren (zonder stelen) DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 8BED® PAGINA 11 Het TROS-radioprogramma Sportcaféstreek afgelopen zaterdagmiddag in het restau rant van de Ton Menken IJshal neer. Verslaggevers Eddy Poelman en Evert ten Napel spraken daar met sportfiguren als Bettine VriesekoopHans van Rooden, John Eelman, George Geurtsen en de voetbal lers Bert Jansen. Leendert de Goey en Ton Kamphues. Voor het plaatselijk tintje was mij gevraagd een markante Leidenaar uit te nodigen. Na twintig namen snel door het hoofd te hebben gewenteld, be sloot ik om Joop Riethoven mee te nemen, de man die zoveel werk heeft verricht om de Tour naar Leiden te krijgen en op de avond voor de start door een hersenbloeding werd getroffen. Joop maakte bij zijn entree in het Sportcafé weer de nodige in druk door met een hand zwaar in het verband te komen opdra ven. Hij bleek zich bijna van zijn pink te hebben on tdaan bij het openen van een blik honde- terview bevestigde Riethoven Door Ruud Paauw wat ik bij geruchte had verno men: hij wil nu een poging doen de Tourstart van 1981 weer naar deze regio dus niet direct Leiden) te halen. Die mogelijk heid was, volgens hemdestijds al eens bekeken met Tour-baas Lévitan. Ik geloof niet erg in de realiseer baarheid van het plan maar ik geloofde ook lange tijd niet dat Joop de Tour naar Leiden zou kunnen halen). Na de pijnlijke ervaringen met de Tourstart van dit jaar, toen Lévitan de proloog degradeerde tot een toeristische rondrit, kan ik mij niet indenken dat sponsors be reid zijn daarvoor tonnen neer te leggen. Zo'n wielerminded volk zijn we nu ook weer niet Maar realiseerbaar of niet. Joop dreigt er weer het nodige werk voor te gaan verrichten. En dat maakt me ongerust. Want hij is nog lang niet de oude. Ik zou liegen als ik het anders formu leerde. Zelf kan hij nu wel beweren dat hij zoveel ervaring heeft opge daan dat hij het straks met 30% van zijn werkkracht voor de Tourstart in Leiden zou kunnen afdoen, maar wat dat betreft zeg ik: je kunt me nog veel meer vertellen. Joop Riethoven zou wat dit voor nemen betreft voor zijn eigen bestwil moeten worden tegen gehouden. Maar wie doet dat? Mij tilt-ie zo uit de weg. Toch maar eens gaan praten met de krachtsportvereniging De Spartaan Liefde Rinus Michels wordt t de Amerikaanse profclub Los Angeles Aztecs. Volgens het Amerikaanse persbureau AP heeft hij tijdens een persconfe rentie in Pasadena gezegd dat vooral "de grote uitdaging" zijn besluit heeft beïnvloed. "Ik heb niet op alles een antwoord" aldus Michels, "maar ik breng kennis, ervaring en bovenal liefde voor het spel mee" Hoe mooi, hoe nobel, hoe lieflijk klinkt dit alles. Platvloers als ik ben vermeld ik maar even dat Michels behalve liefde ook een gigantische portemonnaie meeneemt om al die tiendui zenden contractueel vastgeleg de dollars in ontvangst te ne- Inzinking Eind vorig jaar liet de Ameri kaanse tennisspeelster Chris Evert (tweevoudig Wimbledon en viervoudig Amerikaans kampioene) de wereld weten dat zij de eerste vier maanden van 1978 geen racket zou aan raken. Ze wilde na al dat lopen en slaan wel eens wat tijd voor zichzelf hebben. Een begrijpe lijke wens voor een (inmiddels schatrijk) meisje van 23. Wat ze er toen niet bij zei was dat ze wel móest stoppen omdat ze aan de rand van een zenuwinstor ting stond. Chris Evert doet die onthulling nu in het Amerikaanse tijdschrift People. De inzinking manifesteerde zich voor het eerst ongeveer een jaar Joop Riethoven: r Tourstart in Leidse regio? terug tijdens een toernooi in San Francisco. Ze was goed in vorm, daar lag het niet aan. Haar verdiensten dat jaar wa ren de 21/2 miljoen gulden al royaal gepasseerd, daar viel dus wel van rond te komen. Maar haar persoonlijk leven lag in scherven: reizen van ho telkamer naar hotelkamer, geen tijd meer voor vrienden en familie, geen mogelijkheid tot verdieping op een ander terrein dan tennis. Een paar keer dreigde ze op de tennisbaan in tranen uit te bar sten "om niets". De huilbuien kwamen daarna toch, twee, drie keer per dag zonder dui delijke aanleiding. Ze had het gevoel de grens van haar weer standsvermogen te hebben be reikt. En dat voor Koele Chris je. De eerste paar weken van haar vier maanden lange vakantie waren een ramp: ze verveelde zich te pletter. Toen kreeg ze de smaak te pakken. "Wakker worden zonder de gedachte dat je je moest opladen voor een wedstrijd. Eindelijk doen wat ik wilde, wat sinds mijn tiende jaar niet meer was gebeurd". Ze voelde er aanvankelijk niet eens veel voor het toptennis weer op te nemen. Maar om een flonkerende carrière als de hare op je 23ste al af te sluiten, was toch al te gek. Het schijt nu weer goed te gaan met Evert. Wat tennis betreft heeft ze, na een mat gespeeld Wimbledon, de eerste plaats op de wereldranglijst al heroverd. (Maar over gebrek aan succes had ze toch al niet te klagen). Dit weekeinde sloeg ze in een toernooi het bedragje van 150.000 gulden bijeen. De moraal van dit alles, vrien den: geld maakt misschien niet gelukkig, maar gelukkig wel rijk. Tip Het St. Nicolaasfeest is weer in aantocht en de wanhoop in de ogen van het winkelend publielc neemt dan met de dag toe. "Wat moet ik dit jaar weer met die man", lees ik al op tientallen meters afstand van de gezich ten van het vrouwvolk. Welnu, laat ik in deze zware tij den een kleine suggestie doen Unieboek in Bussum heeft zojuist een even amusant als leerzaam werkje afgescheiden, getiteld: "Kampioenen en Krukken in Kniebroek"van de hand van Pierre Heijboer (tot 1 januari f 1950). Het gaat om een luchtige verhandeling over het ontstaan van tal van takken van sport en de figuren die daarbij een grote rol speelden. Het boek is voor treffelijk geïllustreerd, dus het wemelt van die met piratens- norren en sombere baarden uitgeruste sportpioniers, op wier gelaat je nimmer ook maar een zweem van een glim lach vond.. Maar mannen wa ren het wel. Die worstelaars op blz. 136 zullen me tot mijn laat ste ogenblikken bij blijven). Aan de wijze waarop de vrouw zich in de oertijd in de sport manifesteerde, is overigens ook aandacht besteed: de strijd voor de blote enkel, de blote bo venarm en(o, schande) de blote knie. Maar in de kinderjaren van de sport deden voornamelijk mannen van zich spreken. Al die autoritaire snorren en baarden zagen de vrouw toch maar het liefst dicht in de buurt van de aanrecht manoeuvre- Kampioenen en Krukken in Kniebroek" is een sportboek waarom nog gelachen kan worden. Lachen om en met de sport - we zijn het bijna ver leerd. 99 BOEDAPEST (GPD) - Dank zij zijn twee doelpunten tegen Roda JC, afgelopen zondag, is Hans Erkens plotseling de meest besproken en ondervraagde Ajacied geworden. Met het oog op het Europa-Cupduel tegen het Hongaarse Honved, morgenavond om half zes, draait ineens alles om de Limburgse Amsterdammer, die zondag jl. voor het eerst als rechtsbuiten acteerde in de hoofdstedelijke for matie. ROTTERDAM (GPD) - Omdat het nadelig voor Excelsior is, voelt de Rotterdamse eerstedivisieclub niets voor het plan van De Quay van FSC en Van Slooten van FC Vlaardingen om voor de 19 eer- stedivisieclubs een collectief contract van een miljoen gulden met één sponsor af te sluiten. Excelsior, dat van plan is vanaf 1 juli de naam Akai op het shirt te gaan dragen, laat bij monde van voorzitter Jaap Bontenbal weten het plan nadelig te vinden. Pas als de door de gemeenten gesubsi dieerde eerstedivisieclubs bereid zijn die inkomsten in een ge meenschappelijke pot te storten, wil Bontenbal over een collectief contract praten. Ajax gaat van 27 mei tot 3 iuni 1979 een toernee maken naar het Braziliaanse Porto Allegro, voor een drietal contractueel vastge legde wedstrijden. De tegenstan ders zijn nog onbekend. Tijdens de twee uur durende vlieg reis tussen Amsterdam en Boe dapest werd Erkens door een groot deel van de vaderlandse sportpers geinterviewd.- De 26- jarige ex-Fortunees blijft echter nuchter onder alle complimenten na de 3-0-zege tegen de Kerk- raadse formatie. „Ik hoop alleen dat ik speel tegen Honved. Op welke plaats trainer Brom mij neerzet, hoor ik nog wel. Natuur lijk het liefst als rechterspits" Die hoop kan de snelle Erkens, van origine rechtsbuiten. waar schijnlijk laten varen. Want trai ner Cor Brom liet zich na de pers conferentie zachtjes ontvallen: „Ik zie Erkens mórgen op het middenveld verschijnen. Ten minste, zo denk ik er nu over. Misschien dat ik in de loop van deze dagen van gedachten ver ander. Dat weet je maar nooit. Maar hij speelt in ieder geval, on danks het feit dat Ray Clarke na zijn blessure ook in de basis staat". Hans Erkens, die aan zijn derde Ajax-seizoen bezig is, vindt de publiciteit rondom zijn persoon tje erg leuk, maar ligt er beslist niet wakker van. „Nogmaals, de pers maakt of breekt een voet baller. Ik heb wekenlang als rechtsback voortreffelijk ge draaid, althans in mijn ogen. Daarover kwam geen letter in de krant. Want verdedigers zijn nu eenmaal niet zo interessant. Nu ben ik opeens dé man, dank zij mijn twee goaltjes en mijn rol in de frontlinie, afgelopen zondag. Ik houd enorm van die rechtsbui- tenplaals, maar ik besef dat Ajax daar een zekere Ling heeft staan. Ik ben fullproff en dat betekent dat een trainer je kan schuiven". Ajax arriveerde gistermiddag in Boedapest bij een temperatuur van twee graden onder nul. De Hongaren lopen bepaald niet warm voor dit Europacuptreffen en zeker niet voor legerploeg Honved. Toch zullen er morgen avond 40- tot 50-duizend kijkers WIELRENNEN - Het Nederlands/ Australische duo Karstens/Allan heeft de 50 uur van Kopenhagen gewonnen. Alleen het Westduitse duo Fritz/Svendson kon de ach terstand tot éen ronde beperkt in het imposante Nep-stadion zit ten. De helft daarvan komt voor Honved, de rest om Ajax aan het werk te zien. dat in het Oostblok nog altijd grote naam en faam ge niet. Erkens opnieuw: „De 3-0-zege te gen Roda JC. kwam precies op tijd. Maar ik besef drommels goed dat het ook anders had kun nen uitpakken. Als Adrie Koster die kans in de beginfase had be nut, zit je toch weer kapot. Zelf heb ik zondag helemaal niet zo goed gespeeld, maar de man die twee goaltjes scoort is nu een maal altijd de held. Ik vind het zo betrekkelijk, weet je. Feit is wel dat Ajax tegen Honved zonder angst het veld in zal komen. Jon ge spelers als Tahamata en Arne- sen zaten na die 0-8 tegen Bayern Munchen helemaal stuk. Die zijn sinds zondag weer terug. Ik zeg met opzet jonge spelers, hoewel ik ook pas 26 jaar ben. Maar op Schrijvers en Krol na ben ik toe vallig wel de oudste gast in dit Ajax" Cor Brom, de laatste weken kij kend als een oorwurm maar sinds de bekerwinst tegen Roda JC toch weer een man met opgehe ven hoofd, maakt zijn team op zijn vroegst vanmiddag; na de training bekend. Hans Erkens, geflankeerd door teamgenoot Dick Schoenaker en trainer Cor Brom, die over Erkens zegt: Erkens speelt in ieder geval. Ik zie hem morgen op het middenveld spelen" ALKMAAR (GPD) - Eerder dan men dacht heeft Georg Kessler zijn con tract bij de Noordhollandse voetbalstichting AZ'67 met drie jaar ver lengd. Gisteravond al zette de import Alkmaarder zijn handtekening onder een nieuwe verbintenis, die hem tot 30 juni 1982 aan Alkmaar- Zaanstreek verbindt. Kessler blijft trainer-coach en zal de scouting bij AZ coördineren Voordat de voormalige bondscoach en het AZ-bestuur tot een akkoord kwamen .was er gistermiddag eenurenlang durend gesprek in deAZ-be- stuurskamer. Daarbij ging de AZ-leiding akkoord met de toekomstvisie van Georg Kessler. die de talentvolle jeugd in de topselectie wil inpassen en voorstander is van attractief aanvallend voetbal. Alleen bij hoge uitzondering worden gelouterde toppers aangetrokken. Kessler denkt in de toekomst aan een soort voetbalschool bij AZ, waarin nog plaats moet zijn voor een tweede jeugdteam voor 16- en 17-jarige jongens. Met eigen kweek wil hij dan een tovelftal opbouiven. Bij AZ is geen plaats meer voor een manager, zo deelde Klaas Molenaar gisteravond nog mee. De taken worden nu uitgevoerd door voorzitter Arie LigthartKlaas Molenaar en secretaris Gerrit Peters. Voorts zal een deel van de werkzaamheden door het bedrijf van de gebroeders Mole naar worden verricht. Terry Hendriks van Vitesse zal niet overstappen naar Volendam. De voetballer uit het Noordhollandse Wognum trainde reeds bij Volendam maar Vitesse is niet van plan Hendriks uit te lenen aan de wijdbroeken En omdat Volendam niet bereid is een transfersom op tafel te leggen voor deze vleugelspits, komt ervan een verbintenis du&niets.Jan Mak, trainer van Volendam, kijkt intussen al verder uit naar versterking van de Volendamse aanval op huurbasis. AMSTERDAM/EINDHOVEN (GPD)- Ajax en PSV weigeren spelers af te staan voor de vriendschappelijke wedstrijd van het Nederlands elftal op 24 februari in Rome tegen Italië. Ajax heeft rond die datum afspraken voor vriendschappelijke wedstrijden in het buitenland en PSV maakt bezwaar tegen het feit dat het Oranje-team dit seizoen meer dan zes interlands speelt, zoals tussen de KNVB en de clubs is afgesproken. Het is trouwens nog niet zeker dat de ontmoeting met Italië doorgaat. De KNVB heeft bij de Italiaanse voetbalbond een gage van 150.000 gulden bedongen, maar de gevraagde bankgarantie is nog altijd niet binnen. Hansi Muller zal niet uitkomen in de vriendschappelijke interlandwed strijd West-Duitsland-Nederland, die op 20 december in Düsseldorf ge speeld wordt. De 21-jarige speler van VFB Stuttgart werd door de tucht- commissie van de Westduitse voetbalbond voor acht weken geschorst, omdat hij vorige week zaterdag in Bochum van het veld werd gestuurd. ADVERTENTIE v houden. DFC overweegt faillissement FC Dordrecht ROTTERDAM (GPD) - Wanneer de KNVB niet borg wil staan, over weegt de amateur-voetbalver eniging DFC het faillissement van eerstedivisieclub FC Dor drecht aan te vragen. FC Dor drecht, dat eerder in opspraak kwam omdat het de salarissen van spelers en trainers niet kon betalen, staat bij DFC voor een bedrag van f 10.000 in het krijt, zijnde achterstallige huur en de transfer van speler Ad van der Gijp. Mantano halfzwaar. Als je liever met smaak rookt. 50 gr, 2.20 NttsftHHaua

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11