Generaals wilden staatsgreep plegen in Spanje Lefebvre bij paus Vier doden bij aanslag op Israëlische bus WAARSCHUWING VAN MOSKOU AAN ADRES VS FRANCO HERDACHT Proces Thorpe trekt enorme belangstelling Dit boek vertelt u alles over het kopen van een keuken. poggenpohl keukens-bad MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 „Niet met Iran bemoeien" MOSKOU (GPD) - De Russische partijleider Leonid Brezjnjev heeft Washington gewaarschuwd geen militaire interventie in Iran te overwegen. Elke interventie is volgens de Russische partijleider ongewenst, omdat het Iraanse volk zijn interne aangelegenhe den zelf moet regelen. Bovendien zou Amerikaans militair ingrij pen in een staat die grenst aan de Sowjet-Unie, „haar veiligheids belangen raken", aldus Brezjn jev. Deze waarschuwing kwam als ant woord op de vraag van een jour nalist van het Sowjet-partij- dagblad Prawda, die de mening van Brezjnjev wilde weten be treffende buitenlandse persbe richten over „westerse en vooral Amerikaanse plannen" voor een eventuele militaire interventie voor het geval de gebeurtenissen in Iran uit de hand zouden lopen. De Sowjet-partijleider en presi dent wijst er in zijn antwoord op, dat de geloofwaardigheid van dergelijke berichten wordt ver sterkt omdat ze onvoldoende worden ontkend. Zelfs een ont kenning door president Jimmy Carter dat er zulke plannen wor- den overwogen, werd volgens Brezjnjev weer verzwakt doordat Washington allerlei slagen om de arm houdt, waardoor een inter ventie niet definitief wordt uitge sloten. Volgens sommige politieke waar nemers in de Sowjet-hoofdstad is Brezjnjevs boodschap niet alleen voor Washington en de rest van de westerse wereld bedoeld. Wanneer het Kremlin de Ameri kaanse regering had willen waar schuwen. dan was diplomatieke actie daarvoor voldoende ge weest. Men acht het dan ook niet onmoge lijk, dat Brezjnjevs pleidooi om de Iraniërs hun eigen zaken te la ten regelen zonder inmenging van buitenaf, een voorzichtig signaal is voor de opposanten van de sjah dat men in Moskou een zekere sympathie voor hen koes tert. Dit zou een lichte verschui ving zijn in het standpunt van het Kremlin, dat de Sowjet-media tot nu toe neutraal heeft laten be richten over de gebeurtenissen van de laatste tijd in het buurland Iran. Moskou heeft altijd goede betrek kingen onderhouden met het an ti-marxistische regime van de sjah. In berichten over de onlus ten werd geen partij voor mach thebbers of oppositie gekozen. In een bericht van het staatspersbu- reau Tass wordt dit weekeinde echter kritiek geuit op Ameri kaanse wapenleveranties aan Iran en daarmee impliciet op de regering in Teheran. Het persbureau meent overigens te weten dat er ongeveer 80.000 Amerikanen in Iran zijn, van wie velen op de een of andere manier werken voor het Amerikaanse le ger of voor de inlichtingenorga nisatie CIA. „Steeds meer mili taire adviseurs en Cl A-personeel Aanvallen in Peking op Mao Tse-toeng PEKING (AFP) - De overleden Chinese partijleider Mao Tse- Toeng is gisteren in Peking aan gevallen en in verband gebracht met de in ongenade gevallen "bende van vier". Dat gebeurde op kleine aanplakbiljetten in het centrum van de Chinese hoofd stad. Mao werd ervan beschuldigd de "bende van vier" te hebben ge steund door het ten val brengen op 7 april 1976 van Teng Hsiao- ping die eerste vice-premier was ADVERTENTIE Een miljoen gulden aanprijzen 150Zareska prijzen: Smyrna handwerkpakketten van 45 x 90 cm met een winkelwaarde van ƒ77,-per stuk. Kompleet met stramien, wol, en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo, Hengelo (O). JERUZALEM (GPD) - Bij een ontploffing in een autobus op weg van de Dode Zee naar Je ruzalem zijn gisteren vier mensen om het leven geko men en 37 gewond. Naar alle waarschijnlijkheid werd de ontploffing veroorzaakt door een bom die naar de autobus werd gegooid toen deze stop te om passagiers uit te laten stappen. Volgens ooggetui gen zou de dader, na het wer pen van de bom, in een op hem wachtende jeep zijn weggevlucht. In de autobus bevonden zich veel Israëli sche toeristen die van een uit stapje naar de Dode Zee te rugkeerden. Ook werd in Jeruzalem een bom ontdekt in het centrum. Maar deze kon tijdig onscha delijk worden gemaakt. Men schrijft de sabotageactivitei- ten van gisteren toe aan het feit dat het precies een jaar geleden was dat president Sadat van Egypte zijn histori sche bezoek aan Israël bracht. Onder de Arabische bewo ners van de bezette gebieden zijn er velen die vrezen dat Sadat vrede met Israël wil stichten en daarbij de Pale stijnse zaak vergeet. De sabo- tageactiviteiten zullen dan ook moeten worden gezien als een waarschuwing dat vrede zonder oplossing van het Palestijnse vraagstuk niet tot werkeliik rust zal leiden. Het Egyptische dagblad Al Achram heeft gisteren over het historische bezoek van president Sadat aan Jeruza lem een jaar geleden, ge schreven dat het een regeling in het Midden-Oosten on vermijdelijk heeft gemaakt. Het sprak over het bezoek als over een .aarbevlng'. „President Sadat was niet al léén op dat bezoek. Het hele volk van Egypte, dat ver trouwen heeft in zijn leider, vergezelde hem", aldus Al Achram. de enigen zijn die .veroorde len wat de hele wereld prijst'. Zaterdag had Al Achram ge schreven dat Egypte wil dat Israël alle Palestijnse politie ke gevangenen vrijlaat en een verbod op politieke bijeen komsten van Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza op heft. Het blad noemde deze voor waarden dele van een plan voor een praktische en doel treffende vrede in het Mid den-Oosten. Dat de troebelen in dit land deels veroorzaakt of uitgebuit zouden worden door pro-Sowjet-elemen- ten, is door de Russische pers fel van de hand gewezen. Niettemin nemen politieke waarnemers aan dat Moskou weinig bezwaar zou hebben tegen een machtswisse ling in Teheran die een regime zou opleveren dat minder pro- Amerikaans of pro-westers zou zijn. Na de recente geslaagde pro-Mos kou coup in het aangrenzende Afghanistan, zou zo'n ontwikke ling voor de Russen het verlies aan invloed in het Midden-Oos ten gedeeltelijk goedmaken. Amerikaanse acties om dit te voorkomen zullen alleen daarom al op weinig waardering van het Kremlin kunnen rekenen. Bo vendien zou militaire activiteit van de Verenigde Staten in een land dat aan de Sowjet-Unie grenst, de traditionele Russische omsingelingsangst kunnen prik kelen. Het is niet voor niets al de tweede maal in korte tijd dat Moskou waarschuwt tegen uitbreiding van de Amerikaanse militaire aanwezigheid in dit deel van de wereld. Na de Camp David-be- sprekingen waarschuwde Sow- jet-minister van buitenlandse za ken Gromyko tegen een even tuele uitbreiding van Ameri kaanse militaire steunpunten in het Midden-Oosten. Zijn redene ring, die in de Sowjet-pers enkele malen werd herhaald, luidde dat dit gebied dicht bij de grenzen van de Sovjet-Unie ligt. Daarom vinden de^Sowjet-machthebbers dat Moskou niet werkeloos zou kunnen toekijken, wanneer er in dit gebied belangrijke (militaire) verschuivingen plaatsvin den. Amerika heeft gisteren op de Rus sische waarschuwing zich niet militair met Iran te bemoeien, ge reageerd met een verklaring van steun aan de sjah. Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zei dat Amerika ervan overtuigd is, dat Iran zijn eigen moeilijkhe den wel kan oplossen. "Zoals president Carter al gezegd heeft, is Amerika niet van plan zich met de binnenlandse zaken van andere landen in te laten. Be richten over het tegendeel zijn volkomen ongegrond. Wij ver wachten dat andere landen zich op dezelfde wijze zullen gedra gen", aldus de verklaring van Vance. MADRID (GPD) - Ruim 250.000 personen hebben zondag tijdens een manifestatie te Madrid op nostalgische wijze herdacht dat Franco drie jaar geleden is ge storven en dat José Antonio Pri mo de Rivera, de grondlegger van het Spaanse fascisme, 42 jaar ge leden door communisten in de gevangenis van Alicante werd vermoord. De herdenking van de stichters van de totalitaire Spaanse staat was georganiseerd door de confederatie van oud strijders en drie extreem-rechtse partijen, waaronder de Comu- nion Tradicionalista onder lei ding van Sixto de Bourbon Par ma, de broer van Carel-Hugo. Een hysterisch gegil met kreten als „Franco, Franco, arriba Espana, misdadige regering, het leger aan de macht", begeleidde de her denkingsbijeenkomst, die uit mondde in een demonstratie te gen de democratische grondwet. De menigte huilde van vreugde toen de organisatoren en hun gas ten, onder wie Bias Pinar van Fuerza Nueva, Sixto de Bourbon Parma, de dochter van Franco en haar echtgenoot, Raimundo Fer nandez Cuesta van de Falange en Pilar Primo de Rivera, zuster van José Antonio Primo de Rivera, het podium bestegen. De mani festatie werd opgeluisterd door vertegenwoordigers van het ,,Eu- rofascisme" uit België, Italië, Frankrijk, West-Duitsland, En geland, Noorwegen, Portugal, Polen en zelfs uit Roemenië, Tsjechoslowakije en de Sowjet- Unie. De herdenking werd geopend met het zingen van enige nationaal- fascistische liederen, waarna het politieke testament van Franco ten gehore werd gebracht. Zoals elk jaar, kon men op deze bijeen komst de w'aarschuwing van de dictator horen, dat de vijanden van Spanje op de loer liggen om het land te vernietigen. MADRID (GPD) - De inlichtingendienst van het Spaanse leger heeft voorkomen dat er in de nacht van 16 op 17 november een staatsgreep werd uitgevoerd door gene raals en hoge politie-officieren. Onder de naam „Operatie Galaxia" wildon de samenzweerders ko ning Juan Carlos vlak voor zijn vertrek naar Latijns-Amerika ontvoeren en premier Suarez alsmede enige ministers in de ambtswoning van de minister president gijzelen. Doel van de staatsgreep zou zijn geweest, ko ning J uan Carlos en premier Sua rez dwingen een regering te vor men die een einde zou maken aan de democratische hervormin gen. Hoewel de Spaanse autoriteiten zwijgen als het graf, is uitgelekt dat er op zijn minst vier arresta ties zijn verricht onder generaals en hoge politieofficieren. De in lichtingendienst van het leger heeft lijsten gevonden van hoge militairen en politiefunctionaris sen die betrokken zouden zijn bij de geplande tot staatsgreep. De poging tot staatsgreep mag dan van officiële zijde worden aan gemerkt als een belachelijk plan van vier of vijf vrienden dat geen schijn van kans had, gebleken is wel dat de „operatie Galaxia" zeer goed was voorbereid. Op het moment dat de coup had moeten plaatsvinden, zouden de minister van defensie, de leden van de ge nerale staf, alsmede twee van de zes bevelhebbers van de rond Madrid gelegen kazernes, buiten de Spaanse hoofdstad zijn. Enkele samenzweerders, een hoge legerofficier, een kolonel van de Guardia Civil en een kapitein van de Policia Armada, hadden de leiding van de drie brigades aan de rand van Madrid - bestaande uit eavallerie, gemotoriseerde eenheden en parachutisten, die de Spaanse hoofdstad theore tisch binnen een kwartier kun nen innemen - verzocht deel te nemen aan de staatsgreep. De leiding van de brigades rondom Madrid namen het voorstel van ?rders ogenschijn- ADVERTENTIE LONDEN (GPD) - Het proces te gen de vroegere leider van de Britse liberale partij, Jeremy Thorpe, en drie anderen wegens samenzwering tot moord op het voormalige fotomodel Norman Scott, heeft verslaggevers uit vrijwel alle delen van de wereld aangetrokken. Honderden be scheen hij tegen de duidelijke wensen van zijn partijleiders in op het sprekerspodium. Hij werd er beleefd, maar met ijzige Britse koelte ontvangen en vertrok de volgende morgen via een achter deur van zijn hotel, zonder in het openbaar een woord gezegd te hebben. langstellenden uit de omgeving De aanklacht stamt uit de periode hadden al vannacht postgevat om een plaats te bemachtigen in de piepkleine rechtszaal van Mine- head in het graafschap Somerset in het zuiden van Engeland. Het proces is vanmorgen begon- Thorpe wordt, ondanks de ernstige beschuldigingen, nog steeds ge zien als een gevierd man in zijn kiesdistrict in Devon. En hoewel hij door de huidige leider van de liberalen, David Steel, uit zijn functie werd gezet als zegsman voor buitenlandse zaken, is hij nog steeds lid van het Lagerhuis Op het deze herfst gehouden jaarcongres van zijn partij ver- ROME (GPD) - De rebelse aartsbis schop Marcel Lefebvre werd za terdag op eigen verzoek in het geheim ontvangen door paus Jo hannes Paulus II. Zo geheim kon de ontmoeting niet zijn, of het ge rucht deed al zaterdagavond de ronde in het Vaticaan. Gisteren werd het bevestigd door de Vati caanse woordvoerder Romei Panciroli, maar een officieel communiqué over de audiëntie werd niet uitgegeven. Over de duur en de inhoud van het ge sprek kon pater Panciroli geen uitsluitsel geven. Marcel Lefebvre is het hoofd van de katholieke traditionalisten, die het gezag van het Tweede Vati caanse Concilie betwisten, vast houden aan de Latijnse mis uit de zestiende eeuw en zichzelf be schouwen als de enige ware ver dedigers van het katholieke ge loof. Een opleidingscentrum voor priesters die deze beginse len willen uitdragen, werd door Lefebvre gesticht in de Zwitserse plaats Econe, maar na enkele ja ren door het Vaticaan afgekeurd. Toen mgr. Lefebvre niettemin doorging met het wijden van se minaristen die hun opleiding in Econe hadden genoten, werd hij door paus Paulus VI uit zijn bis schopsambt ontzet. Volgens Lefebvre en zijn volgelin gen maakte paus Paulus zich schuldig aan scheurmakerij en afwijkingen van het ware katho lieke geloof. Zijn opvolger, paus Johannes Paulus I, werd volgens hen onrechtmatig gekozen, om dat de kardinalen van boven de 80 geen deel mochten nemen aan het conclaaf. Dezelfde regel gold voor het conclaaf waarin de hui dige paus werd gekozen. Niette min was het Lefebvre zelf, die om een onderhoud met de paus ver zocht. Volgens sommige waarnemers zou het oponthoud van Lefebvre in het Vaticaan anderhalf uur heb ben geduurd. In het stadium waarin de polemiek tussen Le febvre en het Vaticaan zich nu bevindt, zou een verzoening slechts kunnen plaatsvinden na een volledige onderwerping van de aartsbisschop en zijn volge lingen aan het pauselijk gezag en aan dat van het Vaticaans Conci lie. Tot nu toe zijn er geen aanwij zingen dat zij daartoe bereid zijn, en het Vaticaanse stilzwijgen over de ontmoeting lijkt erop te wijzen dat er geen resultaten zijn bereikt. dat hij en Norman Scott dik be vriend waren. De algemene le zing van deze relatie was dat bei den een homoseksuele relatie hadden, hoewel Thorpe ge trouwd was en Scott enige tijd la ter in het huwelijk zou treden (de kosten daarvan werden achteraf door Thorpe betaald). De rechtbank in Minehead is zo klein, dat er normaal maar vier of vijf plaatsen zijn gereserveerd voor de pers. Onder pressie van een overweldigende aanvraag van binnen- en buitenlandse journalisten stelde de politie ten slotte 37 plaatsen ter beschikking - ongeveer een derde van de to tale waag. Een bijzonder probleem is nog dat de Britse pers onder de nationale en verouderd lijkende spelregels geen bijzonderheden mag rap porteren over wat er tijdens de rechtzittingen door getuigen en gedaagden wordt gezegd. De bui tenlandse pers is echter niet aan deze beperkingen gebonden, zo dat een aantal Britse verslagge vers de kans heeft aangegrepen om tegen exorbitante prijzen bui tenlandse collega's die geen toe gang kregen tot de zittingen, „exclusieve reportages" aan te bieden. Vrijwel alle hotels in de omgeving van Minehead zijn volgeboekt. Televisieploegen uit een aantal landen beramen plannen om door de mazen van het Britse ju ridische net door te kruipen. Maar hun eerste tegenvaller was al dat de gedaagden, onder wie Thorpe zelf, dagelijks in auto's zullen worden aangevoerd, die in de teger. het rechtbankje aange bouwde garage zullen verdwij nen. zodat ze ongezien en onge- filmd of gefotografeerd zullen komen en gaan. Poggenpohl, fabrikant van kwaliteitskeukens. heeft een schitterend boek samengesteld U komt precies aan de weet, waar u bij het kopen van een keuken op moet letten Geïllustreerd met honderden keukenvoorbeelden In fraaie kleuren Boordevol tips en adviezen En een verhaal van Roald Dahl Dit 150 pagina's dikke boek mag u niet missen Het ligt voor u klaar. Slechts f 5.- Tel 071-899206 Openingstijden maandag t' vrijdag 9 00-12 30 uur en var 13 30-17 00 uur Zaterdag van 9 00-13 00 uui Ook donderdagavond van 19 00-21 00 uur lijk niet al te serieus en verboden in sommige gevallen hun onder geschikten erover te praten. De zaak kwam aan het rollen doordat een officier van de gemotoriseer de eenheid uit de Madnleense wijk Leganès donderdag direct contact opnam met de rege ring. Onmiddellijk werd luitenant-gene raal Gomez de Salazar, die zich drie jaar geleden in de Spaanse Sahara bij de „groene mars" had onderscheiden, belast met het onderzoek van het complot. Ter verdediging van het Palacio de Zarzuela, de woning van koning Juan Carlos, en de ambtswoning van premier Suarez, werden twee reserve-eenheden van het leger ingeschakeld. Luitenant-generaal Gutierrez Mel- lado, de minister van defensie, die een werkbezoek aan de pro vincie Valencia bracht, werd gealarmeerd en keerde donder dagavond ijlings per helikopter naar Madrid terug. Premier Sua rez volgde in zijn ambtswoning de gehele donderdagnacht de re sultaten van het onderzoek naar de samenzweerders. De politie in en rond Madrid had de opdracht om elke verdachte troepenverplaatsing van militai ren onmiddellijk door te geven aan de regering. Rond drie uur signaleerde de politie militaire kolonnes vlakbij de ambtswo ning van premier Suarez en ten noorden van Madrid, die zich naar de Spaanse hoofdstad bega ven. Aanvankelijk speelde men met de gedachte dat deze militai re kolonnes betrokken konden zijn bij het uitvoeren van een staatsgreep, maar na enige minu ten werd duidelijk dat het hier om een normaal geplande oefe ning ging. Goed ingelichte bronnen hebben bevestigd dat een kolonel van het leger ingerekend is, alsmede ka pitein Enéstrillo van de Policia Armada en Antonio Tèjero Moli na, luitenant-kolonel van de Guardia Civil. Antonio Tèjero Molina werd twee jaar geleden gearresteerd omdat hij in Malaga charges liet uitvoeren op een le gale betoging voor zelfbestuur van Andalusie. Voorheen was hij gelegerd in het Baskenland, maar hij werd overgeplaatst omdat hij zich drie jaar geleden verzette te gen de legalisatie van de Baski- sche vlag. Onlangs kwam Anto nio Tèjero Molina in het nieuws, omdat hij in een ingezonden brief aan het extreem-rechtse dagblad El Imparcial koning Juan Carlos beledigde. Militaire waarnemers menen dat men de poging tot staatsgreep, met als enig zichtbare leider lui tenant-kolonel Antonio Tèjero Molina, onmogelijk als een geï soleerd geval kan beschouwen. Officieuze bronnen vermeldden gisteravond dat er op zijn minst twaalf hoge legerofficieren zijn gearresteerd die bij de coup wa ren betrokken. Premier Suarez voerde zaterdagmiddag bespre kingen met de minister van de fensie en de Spaanse legertop om na te gaan in hoeverre het idee van een staatsgreep leeft in het leger en het politieapparaat. Koning Juan Carlos, die sinds vrij dag op staatsbezoek is in Mexico, laat zich per telefoon voortdu rend op de hoogte houden van de ontwikkelingen in het onderzoek naar de samenzwering. Ver schillende ministers, die gisteren in het kader van de campagne voor het referendum van de de mocratische grondwet op poli tieke bijeenkomsten in de pro vincie een rede hielden, hebben verklaard dat de poging tot staatsgreep gezien moet worden als het werk van enkele idio ten. De minister van defensie heeft vrij dagmiddag in Cartagena Juan Atarès Pena, generaal van de Guardia Civil, wegens insubor dinatie laten arresteren. De gene raal van de Guardia Civil, die met de bewindsman in een woorden wisseling geraakte over de nieu we democratische grondwet, noemde de minister ten over staan van militairen en politie chefs een verrader. Het is niet be kend of de generaal van de Guar dia Civil op de hoogte was van de inmiddels mislukte staats greep.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7