Milieubeheer I Regenachtige intocht van Sint vreest bouw Stevenshof Appartementen in voormalige bibliotheek Willekeur RUL moet verdwijnen LEZERS SCHRIJVEN Taptade (2) LEIDSE (20) GEWOND BIJ AUTOBOTSING Slecht pad Trillingen MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 LEIDEN - Aan het Pieterskerk hof worden begin volgende maand zes appartementen op geleverd, die schuilgaan achter de gevel van de voormalige Waalse bibliotheek. Voor zes alleenstaanden en gezinnen be tekent het monument straks een unieke manier van wonen in ht hart van de stad. De bewoners krijgen ieder een volwaardig appartement, kun nen beschikken over een ge meenschappelijke tuin, kelder en fietsenstalling en konden hun specifieke woonwensen kenbaar maken aan architect Paardekooper. Zo wilde de ene bewoner een entresol in de (ho ge) kamer, de ander liet een kast in de muur metselen of een open haard bouwen. Ook het sanitair en de keukens kozen de bewoners zelf uit. Alle appartementen zijn door de uitvoering van die individuele woonwensen verschillend. Wat vorm en grootte van de kamers betreft verschilden ze al van el kaar, want de Waalse biblio theek is oorspronkelijk een samenvoegsel van gebouwen. Eén ding hebben ze gemeen: oud en nieuw materiaal is er vervlochten tot een sfeervol geheel. Oud zijn bijvoorbeeld de tegel Monument krijgt woonbestemming Zó moet de Waalse Bibliotheek e tjes, plavuizen, gedeelten van balken, en kasten. Kaarsennis sen die bij de restauratie wer den teruggevonden konden in" ere worden hersteld, evenals de luikjes voor de 'nachtspiegel' Nieuw is het sanitair, de keu kens, het dak en tenslotte zijn oud en nieuw verwerkt in de trappen, balken en trapleunin- eeuwen geleden hebben uitgezien gen. Ook de oude kleuren groen en geel werden gehand haafd. De zes bewoners vormden vorig jaar een coöperatie Stadsher stel, de stichting die voor de restauratie tekende. Ze durf den het aan om een deel van het monument, dat toen niet veel meer dan een ruïne was, te ko pen. In plaats van een ruïne hebben ze nu een riante woon ruimte met de voorzieningen van nu en de 'sfeer' van vroe ger. De stichting, die het pand op haar beurt kocht van de Waalse bibliotheek, gaf ruim een miljoen gulden uit aan de restauratie, die een jaar in be slag nam. Een groot deel van de restaura tiekosten kan worden terug gevorderd van het ministerie van Volkshuisvesting, het rijk, de gemeente en Monumenten zorg. Dit en het feit dat de grond in erfpacht aan de bewo ners werd uitgegeven maakt dat de restauratie van het com plex een haalbare kaart werd. •kOude kasten met luchtgaten trappen. De appartementen vaneren in prijs van krap een ton tot ruim 200.000 gulden en worden offi cieel op 7 december opgele verd. Er komt een historisch overzicht van de Waalse bibliotheek. Twee Delfse studenten onder zoeken de geschiedenis van het gebouw, dat voor zover nu be naast (nieuwe) handgemaakte kend eerst als weeshuis en later als bibliotheek heeft gefun geerd. Het oudste deel van het gebouw stamt uit 1500. In 1600 werd er een stuk aange bouwd en het jongste gedeelte is aan het einde van de acht tiende eeuw opgetrokken na dat een brand een deel van het gebouw had verwoest. LEIDEN - De werkgroep milieubeheer vreest dat de gemeente Leiden toch aanstuurt op het snel be bouwen van de Steven- hofjespolder. Volgens de werkgroep zijn er "duide lijke aanwijzingen" dat burgemeester en wethou ders niet meer achter het eerder genomen raadsbe sluit staan. De raad bepaalde vorig jaar dat voorrang wordt gegeven aan nieuwbouw in de binnenstad (bebouwen van "open gaten") en het afbouwen van de bestaande wijken Leiden-West (Leeuwen hoek, Morskwartier), Leiden Zuid-West en Leiden-Oost (Roomburg). Bebouwing van de Stevenshof werd afhankelijk ge steld van de mogelijkheden op deze plaatsen. De werkgroep milieubeheer stoelt zijn vrees voor een wijziging van het gemeentelijk beleid op amb telijke nota's en uitspraken dat de woningbouw in Leiden 'in het slop' raakt als niet snel met de bouw in de Stevenshof wordt be gonnen. Volgens de werkgroep blijkt dat de ambtelijke top wei gert de voorkeur van de raad uit te voeren. Zo noemt de werkgroep de vorige maand gepubliceerde nota van adjunct-directeur volkshuisves ting en ruimtelijke ordening Log- tenberg "een tendentieuse po ging het eerder uitgestippelde beleid te beïnvloeden". De werk groep wijst erop dat deze top ambtenaar in zijn woningbouw- nota geen duidelijke rekening houdt met woningbouw - in de Coebel en mogelijkheden in Roomburg en op het Schutters veld. De werkgroep milieubeheer acht het onaanvaardbaar dat B en W op grond van dergelijke adviezen - men spreekt letterlijk van "on deugdelijk materiaal" - terug komt op een eerder standpunt om de Stevenshof voorlopig niet te bebouwen. Tegen deze achtergrond weigert de werkgroep commentaar te geven op het programma van eisen voor de Stevenshofpolder, waarom door het college bij herhaling is gevraagd. Volgens de werkgroep milieubeheer zou een advies "een door ons gewenste ontwikkeling alleen maar versnellen" De werkgroep handhaaft zijn visie dat bebouwing van de Stevens hof voor 1980 niet nodig is en een beslissing over bebouwing pas in de jaren tachtig hoeft te worden genomen. De groep waarschuwt de gemeente dat ze niet leidelijk toe zal zien dat de eerdere keuze wordt teruggedraaid en kondigt een zonodig bezwaar aan te teke nen tegen bebouwing van de Ste- venshofjespolder. LEIDEN - De traditionele intocht van Sint Nicolaas in de Leidse re gio heeft afgelopen zaterdag plaatsgehad onder een gestadige motregen. Het mocht de Sint in Leiden niet verhinderen per boot in de Haven te arriveren om daar vervolgens honderden handj es te v schudden daar opwachtten. Behalve door enkele duizenden Leidenaars werd Sint Nicolaas opgewacht door burgemeester Vis, de voor zitter van het Leids City Centrum Van Egmond, de clown Flappie en de figuren uit de Dik Voorme- kaarshow. Naar aanleiding van het schrijven van de heer Haasbroek van j.l. donderdag, in de rubriek "Lezers Schrijven", over Taptade '78, zouden wij. het Taptade bestuur, een paar punten recht willen zet ten. Ie. Na de finale van zaterdagavond zijn alle medewerkende korpsen direct vanuit de Groenoordhallen vertrokken naar huis, behalve enige leden met gevolg van K en G en muziekvereniging W.I.K. uit Oostende. Dus waar de heer Haasbroek de 500 a 600 muzikan ten vandaan haalt is ons een raad sel Van de leden van K en G en W.I.K. hebben wij geen enkele klacht gekregen, ook niet van andere verenigingen. Wij zijn na de klachten van de heer Haasbroek direct naar de desbetreffende verenigingen gegaan om te in formeren en zij vonden het geen bezwaar om hun consumptie te nuttigen aan het snelbuffet van de Groenoordhal. 3e Dhr. Haasbroek heeft ook op za terdagavond bij ons een klacht ingediend. Wij hebben hem toen een volledig antwoord proberen te geven o.a. Dat in de restauratie een feestje (gezellig na babbelen) was georganiseerd voor de 50 medewerk(sters)ers en hun vrouwen cq mannen, die 4 dagen keihard hebben gewerkt om alles zo goed mogelijk te laten verlo pen en met succes dachten wij. Daarbij waren enige genodigden die het mogelijk hebben gemaakt Taptade te laten uitgroeien zoals denweg, welke voor beide partij en geen bezwaren zou kunnen en eigenlijk ook niet zou mogen op leveren. Indien de gemeente zou besluiten om inderdaad tot asfaltering over te gaan, betekent dit dat automo bilisten en bewoners voortaan eindelijk eens trillingvrij door het i leven kunnen gaan, hetgeen vooral voor de huizen een langere levensduur zal betekenen. Alleen al dit laatste zou voor de ge meente een belangrijke reden moeten zijn, om asfaltering van het wegdek van de Morsweg se rieus in overweging te r R. Overdijk Morsweg 9 b Leiden Een beleefd verzoek aan de heren van de gemeenteraad. Is het niet mogelijk - nu de Churchill-laan en omgeving worden geasfal teerd - het pad tussen de voetbal velden ook te asfalteren. Vele mensen, vooral die uit het Jac ques Urlusplantsoen, moeten vaak in de Willem Klooslaan zijn voor boodschappen. Maar het is haast niet te doen zon der je nek te breken. Aan het pad, dat er al jaren ligt, is nog nooit iets gedaan. De winkeliers van de Willem Klooslaan zouden er ook mee gebaat zijn, want door het slechte pad gaan de mensen nu sneller naar de Vijf Meilaan. Mevr. v. Buren, J. Urlusplantsoen 193, LEIDEN tónderen die hem Volgens ons vond alleen dhr. Haas- broek het vervelend om zijn pilsjes staand op te drinken in de GROENOORDHALLEN. (niet in de Veemarkthal). Desondanks hopen wij dat dhr. Haasbroek ge noten heeft van het programma, want daar gaat het toch om, en dat wij hem volgend jaar weer kunnen begroeten op TAPTADE Burgemeester Vis bood de Sint al lereerst zijn excuses aan: "Ziet u, de binnenstad van Leiden ligt nu beetje overhoop. U had ook '79. Hoogachtend. Namens het stichtingsbestuur Taptade Evenementen Leiden, Feminisme De Jonge Socialisten in de PvdA in Leiden organiseren van avond een discussie over fe- patie. Na een inleiding over de geschiedenis van de onder drukking van de vrouw, over de economische rol van de vrouw en de vrouw in de poli tiek volgt een discussie aan de hand van een tiental stellin gen. Er zal onder meer ge sproken worden over prakti sche zaken als kostwinner schap of vrijwilligerswerk. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Hooigracht 34a en be gint om acht uur. Fancy Fair De Jan Ligthartschool aan de Damlaan 1 houdt morgen avond een fancy fair. De op brengst is bestemd voor de aanschaffing van extra lees boeken en handenarbeidma- terialen. De school is deze avond geopend voor het publiek van 19 tot 22 uur. In de school is een rommelmarkt, rad van avontuur, een grab belton en een Leids duo zorgt voor de muzikale omlijsting. Indianenmiddag ln het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt woensdag een educa tieve middag gehouden voor kinderen in de leeftijd van 7 tot 12 jaar. Het programma bestaat uit een film getiteld "Kringloop van de zon", en een speurtocht door het mu seum over de Indianen in Noord-Amerika. Verder wor den in de werkruimte van het museum kralen geweven. Ge zien de beperkte werkruimte kunnen er 32 kinderen mee doen. Zuivel De afdeling Leiden-Oegstgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen orga niseert op donderdag 23 no vember een middagbijeen komst over zuivel. Er wordt informatie gegeven over melk- en zuivelprodukten geïllustreerd met dia's, een film, recepten en een quiz. De bijeenkomst begint om twee uur en wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a. Hengelsport "De Ruisvoom" hield een vis wedstrijd in de Rijn. De uit slag was: 1. T. J. Voskuil 12 stuks (900 gram), 2. G. v. d. Berg 11 (990),3.W. Weenink 13 (730), 4. J. Nieuwenburg jr. 9 (770), 5. J. Nieuwenburg sr. 7 (550),6.A.C.v.d.Meer 7 (470), 7. W. Oostveen 5 (350), 8. T.v. Daalen 4 (350), 9. A. J. van Donzel 4 (250), 10. D.v.Ginkel 3(230). Vrouw en onderwijs In 't Leidse Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a wordt mor gen een thema-avond gehou den onder de titel Vrouw en onderwijs"Aan de hand van persoonlijke ervaringen zal gesproken worden over de toegankelijkheid van het on derwijs voor vrouwen. Er zal ook iets verteld worden over de activiteiten van de vrou wengroep van de ABOP. De bijeenkomst begint om acht Filmavond De vereniging Oud-Leiden or ganiseert in samenwerking met de Stichting Leidse hofjes een filmavond in het Stedeli jk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32. Naast een film over het Bethlehemshofje en een film over het universi- taire lustrum van 1930 zullen er twee films van de bekende Leidenaar Herman Kleibrink worden vertoond. De eerste is getiteld "Filmbrief uit Lei den" en de tweede ,rFragmen ten van lente en herfst". De bijeenkomst begint om kwart over acht. LEIDEN - Een 20-jarige inwoon ster van Leiden is gisteravond bij een verkeersongeval in de Pelikaanstraat ernstig gewond geraakt. Het slachtoffer reed met haar auto in de richting van de Lange- gracht. Door onbekende oorzaak raakte zij plotseling de macht over het stuur kwijt waarna de auto tot stilstand kwam tegen een verkeersbord en een lan taarnpaal. De bestuurster moest met onder meer ernstig beenletsel worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Haar auto werd zoals op de foto duidelijk zichtbaar is totaal vernield. beter met de schimmel kunnen Ton Siera/Secretaris, komen, maar we vinden het toch Castellumweg 60 fijn dat u de moeite hebt geno- Leiden, men om naar Leiden te komen." De burgemeester sprak de hoop uit dat de binnenstad volgend jaar beter bereikbaar zou zijn. "De winkels zijn in elk geval wel bereikbaar" zo zei hij tenslotte. Aan de woorden van burgemees ter Vis voegde de Sint, hij komt hier al zo lang dat hij een aardig mondje Leids kan praten, toe dat hij eigenlijk had gehoopt om het tweede deel van de Breestraat te openen. Het had nogal wat voe ten in aarde voordat de Sint wer kelijk aan zijn tocht door de bin nenstad kon beginnen. Zo moest een ondeugende Piet per hoog werker van een dak af worden gehaald. Een andere piet arri veerde na Sinterklaas per speed boat. Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS SEIKO - CASIO- CERTINA- PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Reünie oud- Muzikaal begeleid door de muziek korpsen "De Burcht" en „Con cordia" maakte de Goedheilig man een rondrit van een uur door de stad. De optocht werd een uur later in het Van der Werfpark ontbonden. Daar werd nog een showprogramma gegeven door de hoofdpiet, clown Flappie en de figuren uit de Dik Voorme- kaarshow, voordat de Sint verder trok. Dezelfde middag deed de Sint ook nog zijn intrede in Lei derdorp en Voorschoten. Middels dit schrijven, wilde ik de aandacht vestigen op het zware vrachtverkeer en de bussen van het openbaar vervoer, welke da gelijks in het voorbijgaan de hui zen van de Morsweg, en wel het f j j stuk van de Morspoort tot de Leerkrachten spoorwegovergang, op hun grondvesten doen trillen. Daar dit stuk van de Morsweg, in tegenstelling tot het stuk na de spoorwegovergang, voor het desbetreffende zware verkeer een belangrijke doorgang vormt, waarvoor mijns inziens moeilijk een alternatieve route gevonden zal kunnen worden, lijkt het mij teveel gevraagd van de gemeente om ook dit gedeelte van de Morsweg af te sluiten voor het zware verkeer. In plaats van een alternatieve route voor het verkeer bestaat er echter de mogelijkheid om de voor de huizen bijzonder schadelijke en voor de bewoners bijzonder hin derlijke trillingen tegen te gaan door middel van asfaltering van het wegdek. Deze asfaltering lijkt mij èn voor het verkeer èn voor de bewoners het volgen van een gulden mid- van vakschool LEIDEN-Tientallen oud-lerar(ess) en hebben zaterdag de katholieke Vakschool voor meisjes aan het Galgewater nog een opgezocht. De Vakschool organiseerde name lijk een reünie voor alle oud-leer krachten, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de school. De oudste lerares, zo bleek zater dag, was in 1924 aan de school verbonden. De oud-leerkrachten konden za terdag met eigen ogen zien hoe veel er in de loop der jaren is ver anderd in de 'huishoudscholen Lag het accent van de lessen vroeger op het huishouden, nu kent de school nog maar één al gemeen huishoudelijk vak. Op het lesprogramma staan nu "al gemeen vormende" vakken. STUDENTEN NA ONDERZOEK PERSONEELSBELEID: (Vervolg van pag. 1) LEIDEN - Het personeelsbeleid bij de Leidse universiteit moet evenwichtiger en doorzichtiger worden. De willekeur waaraan bevorderingen vaak onderhevig zijn, moet verdwijnen. En het personeel moet meer bij het per soneelsbeleid worden betrokken. Dit zijn enkele aanbevelingen in een rapport van een projectgroep van vijf studenten sociale- en or ganisatiepsychologie van de uni versiteit, waarin de resultaten zijn neergelegd van een onder zoek naar de bevorderingsmoge lijkheden van niet-wetenschap- pelijk personeel. Bij dat onderzoek is komen vast te staan, dat er weinig duidelijkheid en openheid is bij het perso neelsbeleid. Verder worden bevorderingsaanvragen, naar de mening van veel ondervraagden, veel te lang in behandeling ge nomen. Het ging bij het onder zoek voornamelijk om ambtena ren in de lager betaalde rangen. De willekeur waaraan deze ambte naren vaak onderhevig zijn als het gaat om bevorderingen, blijkt volgens de onderzoekers o.m. uit gesprekken met chefs van bc- heerseenheden (hoogleraren, an dere hogere ambtenaren). Deze chefs geven in het algemeen aan de beheerder door wie er bevor derd moet worden. Het bleek echter dat zij bijna allemaal een verschillende reden hadden om iemand voor bevordering voor te dragen. Volgens de onderzoekers kan hieruit geconcludeerd wor den dat iedere chef in feite zijn eigen bevorderingssysteem han teert. De kennis van het bevorderings systeem. zoals dat officieel bij de universiteit zou moeten gelden, liet blijkens het onderzoek nogal te wensen over. Van de in totaal elf ondervraagde beheerders hadden slechts drie alle ant woorden op de vragen die hier over werden gesteld, goed. Daar uit blijkt dus dat de regels voor het bevorderingsbeleid waar schijnlijk ook niet altijd even zorgvuldig in acht worden geno- Daarom vinden de studenten dat er duidelijk inzicht moet komen in de normen die gebruikt moeten worden bij bevorderingen. Func tieomschrijvingen, aldus de stu denten. moeten openbaar, dus voor iedereen toegankelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3