IfösrfK L-e/cfee agenda raadhuis „De Paauw VVD tegen aanbouw heroverwegen Alle plannen RUITERCLUB IN NIEUWE MANEGE Dr. Magnus benoemd tot officier O.N. Gehandicapte-soos heeft ruimtetekort Cynisch 'Schoppen 9' doet naam eer aan MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 Maandag Troef, Noordeinde 2 a, fotografie; yoga; Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrou- wengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga t'ai chi, 19.30 uur; gitaar; Goclub. 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, ma., di., do. eri vr. overblijfsoos, 12-13.15 uur Clubhuis Groenoord, Musschenbroek- straat, informatieve tentoonstelling over instellingen voor kinderen van 0-12 jaar, 15.30-17.30 en 18.30-20 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73, dis cussieavond over wetenschappelijk on derzoek, 20 uur. Rapenburg 100, Amnesty Internationa] schrijfavond, 20 uur. Maredijk, Clubhuis, bingo-avond, 18.45 Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Juridische faculteit, Hugo de Groot straat 27, avond wijkcomité Vreewijk Gemeentehuis Wassenaar, gemeente-! raad, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. ruimte lijke ordening en openbare werken, 20 Apotheken uitsluitend i taxi, tele- j De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 17 tot 24 nov., waargenomen door Zui- der Apotheek, Lammenschansweg 7 Leiden, telefoon 071-123553; Apotheek Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, telefoon 890000. Indien na 11 uur 's avonds niet meer mo gelijk is met openbaar apotheek te komen kan men voor spoedrecepten van ee: foon 122444 gebruik maken, Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk - Gezondheidscentrum Leiderdorp, Ber kenkade, spreekuur ma. t/m do. van i 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tele- foon 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, teWoon 4641, spreekuui l ma. en vr. van 16-17 uur. Warmond - Zr. A. Vriend, flat "De Ho» ge Wei",> 203 Sassenheim, telefoor 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe- I den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk, Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 I (kantooruren). Spreekuren ma., di. en i wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Geopend: maandag en woensdag 1 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van i 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Vooi i hulpverleningen aan verongelukte kat ten. vogels e.d. in de gemeenten Leiden Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. I Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude f Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag- en cjinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10. woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwijswinkel LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. De feestelijke opening van de n tervereniging Liethorp. manege van de Leiderdorpse r WASSENAAR - De Wassenaarse WD-fractie is unaniem tegen nieuwbouw die aan het Wassenaarse raadhuis "De Paauw" gebouwd zou moeten worden. Twee leden van de fractie staan wel achter de concentratie van het ambtelijk apparaat, maar geen van de fractieleden bleek voorstan der te zijn van enige aanbouw aan het huidige raadhuis. De WD-fractie uit de plaatselijke gemeenteraad heeft een speciale vergadering gewijd aan de zoge- Gewonden bij botsingen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Op de Rhijngees- terstraatweg in Oegstgeest kwa men zaterdagmiddag twee per sonenauto's met elkaar in botsing toen de 23-jarige bestuurdster E.C.G.O. uit Leiden linksaf de Camphuizerlaan wilde inslaan en de 37-jarige Oegstgeestenaar J. v. V. achterop reed. O. had geen richting aangegeven en het af remmen werd te laat opgemerkt door de achter haar rijdende V. De bestuurdster werd overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden, maar ze kon dit later weer verlaten. Het alco holpercentage van V. bleek na een proef aan de hoge kant te zijn. Een auto die stond op de brug over het Ogestgeesterkanaal in het verlengde van de Abtspoel- weg was gisteravond de oorzaak van een ongeluk waarbij twee jongens gewond raakten. De 20-jarige Wassenaarder v. V reed op de Abtspoelweg richting Warmond en bemerkte de ter hoogte van de Haarlemmertrek- vaartweg op de brug geparkeerde auto te laat op, wilde uitwijken, maar kwam daarbij in een slip te recht en botste tegen de brugleu ning aan. De bestuurder en een 19-jarige Sassenheimer die ook in de auto zat raakten beiden ge wond. Prachtig werk in Groene Kerk OEGSTGEEST - Han de Vries, ho boïst en Rudolf Jansen, ver maard pianobegeleider en solist, hebben in de Groene Kerk, waar K. en O. ze heeft laten komen, maar één fout begaan: Schubert vergeten, die 150 jaar geleden op 19 november overleed. Maar Schumann vertegenwoordigde met drie Romances de verlenging van zijn tijdperk. Belaadde Schumann een dier romances met de aanwijzing (persoonlijk) "innig", Debussy in zijn piano solo-Images "Cloche!?', "Lune" en "Poisson d'Or" vraagt slechts overgevoeligheid in het toonge- ven, geen kleur, maar nuance, verbergt elk gevoelen, melodie vloeit alleen mee in afgeknotte flarden. Uit geniale ingeving. Uitdrukkelijk in zulke klankge voeligheid, cultivatie van de toon, en in overeenkomstig vir tuose beheersing stemt dat prachtige musicerende duo vol maakt overeen, geheel zichzelf in deze tempelruimte. Aanwezige tijdgenoten van Debus sy, met hoge verdiensten, waren Julius Röntgen (Sonate) en de Deen Carl Nielsen (twee fantasie- Stukken opus 2), beide voor hobo piano. Genieën niet, neen, maar met hoeveel fijn begrip heeft De Vries die stukken ingebed in de milde wezenssfeer van zijn hobo. Onze Röntgen (senior) is niet minder dan zeg Diepenbrock. Si belius, Elgar en verdient vaker aandacht. Hij stuurde vijf zonen de muziek in en de zesde bouwde zijn villa "Goudeamus" in de vorm van een opengeklapte vleugel. Daar vinden nu jaarlijks de Gaudeamus-hypermodernen- wereldconcoursen plaats Wat te noemen overblijft is moder ne tijd. Vier meeslepende liede ren van Bartok. Een "Hobo Solo 1971" van Maderna. die er zijn twaalfstoonsaard niet in op dringt. Hier meer improvisatori sche moderniteit: bondig zeggen, zoeken naar natuurklank, vogel technieken. Hem overtroeft Ma- koto Shihonard (geb. 1931) in zijn eruptieve "Obsession", waarin de piano bitsig hamert, de hobo fladdert, tremoleert en opstandig doet wat de fluit beter toekomt. Dat vereiste fantastische kunst vaardigheden. Ik acht mij niet bevoegd erover te oordelen, een der jury's van Goudeamus zij dit voorbehouden. KEES VERHOEF naamde raadhuis-kwestie, die al weer een tijdje de gemoederen in Wassenaar bezighoudt. De party heeft wel vooropgesteld dat er een verbetering in de huisvesting van de ambtenaren moet plaats vinden. De WD-fractie heeft een aantal factoren als uitgangspunt geno men: de bereikbaarheid van het gemeentelijk kantoor voor de burgers, de aantasting van het milieu en de financiële conse quenties van een nieuwe huisves ting. Bij afweging van deze factoren te gen de doelstelling van burge meester en wethouders (een vol ledige concentratie van de ge meentelijke diensten) heeft de fractie de eerder genoemde facto ren toch zwaarder laten wegen. Wat de plaats voor een gemeente lijk kantoor betreft viel de keuze op het terrein van de gemeente- werf aan de Johan de Wittstraat/ Havenstraat. De WD-fractie staat daarbij op het standpunt dat het te investeren bedrag niet meer dan 6 miljoen gulden mag zijn. Bij de beoordeling zijn niet alleen betrokken de drie alternatieven die B en W hebben genoemd, maar ook de diverse suggesties vanuit de burgerij. Het gaat hier bij onder meer om reacties op de in juni gehouden tentoonstelling van de verschillende plannen. LEIDERDORP - "Bezit van de zaak is het eind van het ver maak", waarschuwde burge meester Van der Have het be stuur van de Leiderdorpse tervereniging Liethorp. De bur burgemeester, „maar als ik nu ga zwemmen heb ik het hele bad voor mezelf alleen. Ik hoop dat me dat in de manege niet zal overkomen als ik hier over een paar jaar kom paardrijden" gemeester sprak deze wijze Voordat de nieuwe manege werd woorden nadat hij met Sin terklaas, die juist in Leiderdorp was gearriveerd, de nieuwe ma nege van Liethorp in 'De Bloe- merd' had geopend. "Ook het overdekte zwembad is zo enthousiast opgezet", sprak de Houtkampgroep LEIDERDORP - Burgemeester Van der Have en zijn vrouw heb ben zaterdag de nieuwe slaapzaal in het clubgebouw van de Hout kampgroep (in het Leiderdorpse 'De Houtkamp') geopend. De activiteiten van de Houtkamp- groep zijn bedoeld voor lichame lijke gehandicapte padvinders in Zuid-Holland. Kabouters en welpen, padvindsters en verken ners tot de zogenaamde pivo's aan toe (padvinders van 17 tot 21 jaar) kunnen in de groep terecht. geopend werd zaterdagmiddag eerst nog de naam van het toe gangspad erheen onthuld. Dit bleek, nadat gemeentelijk amb tenaar Van der Ploeg het karton van het naambord had verwij derd, Van der Ploegpad te gaan heten. Dit als hulde aan deze ambtenaar die zich uiterst vin dingrijk had betoond in het ver krijgen van subsidies. Zonder deze extra bijdragen in de kosten had Leiderdorp nu nog geen nieuwe manege gehad. LEIDERDORP - "Alle plannen die in 1979 moge lijk leken te zijn moeten worden heroverwogen" Aldus wethouder Beze- mer gisteravond in de le denvergadering van de Partij van de Arbeid Lei derdorp, waar de weinig rooskleurige financiële vooruitzichten van de ge meente werden bespro ken. Oorzaken van deze beperkte finan ciële armslag zijn de tegenval lende bevolkingsgroei, waardoor de uitkeringen van de overheid lager zijn dan verwacht, en het bezuinigingsplan Bestek '81 dat eveneens met zich brengt dat op allerlei terreinen, bijvoorbeeld onderwijs, de gemeente minder geld ontvangt. Bezemer legde uit dat slechts 15% van de gemeentelijke uitgaven wordt gedekt door eigen inkom sten, zoals belastingen, waardoor de mogelijkheid om die inkom sten op te voeren zeer klein is. Verhoging van gemeentelijke belastingen levert aan de ene kant veel onvrede op en brengt aan de andere kant verhoudings gewijs weinig geld in het laatje. Men zou kunnen overwegen de subsidies aan verenigingen en stichtingen te verminderen, maar dan wordt het resultaat dat vooral de zwakkeren in de samenleving Dr. W.O.C. Magnus, WASSENAAR - Dr. W.O.C. Mag nus, hoofd van de afdeling klini sche neuro-fysiologie van de Wassenaarse Ursulakliniek en tevens hoofd van de TNO-werk- groep op dit gebied heeft bii zijn afscheid een koninklijke onder scheiding meegekregen; de be noeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. De versier selen die bij deze benoeming ho ren werden hem opgespeld door de directeur-generaal van Volks gezondheid, dr. J. van Londen. Dr. Magnus is 29 jaar aan de Was senaarse kliniek verbonden ge weest, terwijl hij de functie bij het TNO 10 jaar heeft uitgeoefend. Magnus was in Nederland de eer ste neuroloog, die begon met de klinische neurfysiologie, na een opleiding daarvoor in Montreal te hebben genoten. Sedertdien heeft hij zichzelf ook met de opleiding van jonge artsen beziggehouden. Op wetenschap pelijk gebied heeft hij inmiddels wereldfaam verworden. Nationaal als internationaal ver vulde hij belangrijke bestuurs functies in organisaties die zich bezighouden met de epilepsiebe- strijding. Ook is hij actief geweest in vele andere verenigingen. Van diverse standaardwerken die be trekking hebben op zijn werkge bied is hij de redaxteur. Bazaar Vanavond (van 7 tot 10 uur) kunt u nog een staartje mee pikken van de bazaar die de Wassenaarse Deylk- notsen hebben georganiseerd in ta veerne 'Deylzicht'. Er worden ook schilderijen geveild. Woensdagavond organiseren de Deylknotsen in dezelfde taveerne een bingo-avond. Aanvang 20.30 Bazaar De bazaar die vrijdag in Ons Huis Zoeterwoude werd gehouden, ten bate van de jeugdraad en de kerk voogdij, heeft ruim 12.000 gulden opgebracht. Dat is ongeveer even veel als vorig jaar. Meditatie De Stichting Onderwijs in weten schap der creatieve intelligentie verzorgt vanavond in 't Camphuys Oegstgeest (Rhijngeesterstraatweg 43) een lezing over transcendente meditatie. Aanvang 20 uur. Geluidsfilm Foto- en filmclub Daguerre Lei derdorp organiseert, eveneens vanavond, een demonstratie over geluidsfilm in net multifunctionele gebouw 'Zijlkwartier' aan de Van der Marckstraat. De demonstratie wordt verzorgd door de firma Bo- lex in samenwerking met de firma Van der Horst. Aan de orde komen onder andere synchronisatie en keuze van systemen. Aanvang 20 Kerkmarokkanen Over de kerkmarokkanen en ande re (il-)legale buitenlandse arbeiders organiseren de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk en de Stichting Derde Wereldwinkel woensdag 22 november een informatieve- en ge- spreksavond. Deze wordt gehou den in gebouw 'Taberna', Juliana- laan 1 in Oegstgeest, aanvang 20 gedupeerd worden. Ook de mo gelijkheid te bezuinigen op be staande vaste uitgaven is gering. De noodzaak tot bezuinigen heeft tot gevolg dat de PvdA zich zal moeten herbezinnen op het prio riteitenlijstje dat de partij enige tijd geleden heeft opgesteld. Op deze lijst komen tien voorzienin gen voör die de partij van groot belang acht voor de gemeente Leiderdorp, zoals het doortrek ken van de Mauritssingel, betere voorzieningen in het Oude Dorp, uitbreiding van de gezondheids zorg en de bouw van een nieuwe bibliotheek. Wat dit laatste punt betreft kon Bezemer met enige voorzichtigheid meedelen dat de benodigde gelden wellicht uit de opbrengst van grondverkoop door de gemeente kunnen wor den verkregen. Armslag 'Het is niet onmogelijk dat de ge meente via het grondbedrijf een financiële armslag van enige miljoenen krijgt, maar we moe ten daarbij wel bedenken dat van dat geld alle eventuele extra's, moeten worden betaald"aldus Bezemer. Aanrijdingen LEIDEN - Een 17-jarige Leide- naar is zaterdag met een diepe vleeswond aan het been opge nomen in het Academisch Zie kenhuis. De jongen reed met zijn bromfiets over de Morsweg en nabij de splitsing met de Rijns traat schrok hij van een auto waardoor hij kwam te vallen.'Bij zijn val raakte het slachtoffer ge wond. P Een 70-jarige inwoner van Lei den is, eveneens zaterdag, met een hersenschudding en enkele snijwonden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De man verzuimde bij het overste ken van de Willem de Zwijger laan voorrang te verlenen aan een personenauto en werd vervol gens geschept. Vijfenvijftig gehandicapten houden zich onder begeleiding van zo'n twintig vrijwillige helpers en helpsters bezig met allerlei creatieve en ont spannende activiteiten tijdens de soos. Hier zijn ze bezig met het aloude koekv er gulden. Van suiker gemaakte verfstoffen op kleur gebracht met iikeurkleurstoffen worden op taai-taai-poppen aangebracht. OEGSTGEEST - De Oegstgeester soos voor gehandicapten zit met een groot ruimtetekort. Het zaal tje van het gemeentecentrum in t Een moment uit het optreden van Schoppen negen ZOETERWOUDE - „In plaats van die klucht had men beter dit over de tv kunnen uitzenden." Zo rea geerden de ongeveer vijftig Zoe- lerwoudenaren die de moeite hadden genomen zaterdagavond naar het optreden van de Caba retgroep "Schoppen negen" te komen kijken. "'Inderdaad is het een bittere nood zaak dat onze boodschap meer mensen bereikt", aldus één der leden van de cabaretgroep. "Maar ons inziens is het effect groter als een voorstelling vanuit de zaal wordt gevolgd dan via de televi sie." Daar hadden de spelérs gelijk in. Want het is niet mis om een gro tendeels uit gehandicapten be staande cabaretgroep op harde cynische wijze de draak te zien steken met zichzelf en het publiek. Zo bracht het ope ningswoord het publiek al in verwarring: "We zijn vanavond gehandicapt. O, dat had u al op gemerkt, de drummer en de gita rist kunnen er niet bij zijn." Dat was nog maar het begin. "Schoppen negen" bleek zijn naam eer aan te doen. In het pro gramma, meer vormingstheater dan cabaret, werden vooral de contacten tussen gehandicapten en de hen omringende maat schappij voor het voetlicht ge bracht. Contacten die bleken te stuiten op een muur van vier O's*. Onwetendheid, Onmacht, Op voeding en Onzekerheid. Waar niet werd geschopt bevatten de liedjes een duidelijke noodkreet: "Durf toch, stap over die drempel heen, praat en doe gewoon tegen De gehele voorstelling was van hoog niveau. Muziek en gespro ken tekst klonken, de falende geluidsinstallatie ten spijt, erg overtuigend. Het optreden van "Schoppen ne gen" had plaats in het kader van de collecte voor de Stichting Na tionaal Fonds Sport Gehandicap ten, dit jaar georganiseerd door Wouw. De opbrengst van deze collecte was 1570,18 gulden. ROB JANSEN Oegstgeest, waar elke derde vrij dag van de maand gehandicapten uit Katwijk, Leiderdorp en Oegstgeest zelfbij elkaar komen, is te klein. De belangstelling voor het soosge- beuren is ondertussen zo groot geworden dat een ledenstop moest worden ingesteld. Me vrouw Van der Laan van de soosleiding zegt naarstig uit te zien naar een grotere ruimte. 'Het moet wel een gezellige ruimte blijven, want het één-gro- te-familie-gevoel moet blijven" aldus Harry Bonda, één van de initiatiefnemers van de sociëteit. Juist het bij elkaar zijn versterkt ons gevoel van eigenwaarde. Het machteloze "patiënt zijn"-gevoel verdwijnt daardoor" zo vult de heer Den Hertog, ook een gere geld soosbezoeker aan. 'Het is daarom van belang dat er in de omgeving veel meer van deze gehandicapten-sociëteiten ko men" legt Bonda uit. "Er is er nu net ook één in Leiderdorp be gonnen, maar bijvoorbeeld ook in Rijnsburg zijn we hard bezig er één van de grond te krijgen.". Bonda heeft het idee voor deze maandelijkse bijeenkomsten meegenomen uit een Duitse kli niek voor multiple sclero^e-pa- tiënten, waar hijzelf enige tijd bleef voor verpleging. Derde jaar Van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags zijn de gehandicapten vooral gezellig bij elkaar maar ook worden diverse ontspannen de en creatieve activiteiten op touw gezet. PvdA Leiderdorp over financiële situatie '79:

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2