LEIDSCH DAGBLAD Honderden doden in hoofdkwartier religieuze sekte A a"#den leng® vandaag „Willekeur bij universiteit" Frankrijk moet snel beslissen „Minister kocht stilzwijgen van Menten" Straat in Parijs spekglad na anti- bevriezingsmiddel „Israël blijft in Gaza" EPY wil praten met AR-leden Voorzitter KNVB doet lijmpoging mme SP6KL0PPSN ao 8I5FSTUI6 rmrmu 500,Gm MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35711 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i onze correspondent DEN HAAG (GPD) - De belofte van de toenmalige minister van justitie mr. A. Donker, dat Pieter Menten in 1952 definitief niet zou worden vervolgd wegens in Po len begane oorlogsmisdrijven, was gedaan in ruil voor Mentens stilzwijgen over de zogenaamde Velser affaire. Dit heeft de we duwe van Mentens verdediger i: de jaren vijftig, mr. Kortenhorst, verklaard tegenover de Haagse rechter-commissaris. De verklaring van mevrouw Kor tenhorst was een van de vele die vanmorgen werd voorgelezen bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen de van oorlogsmis drijven verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten (80). Rechtbankpresident mr. C. Stolk kwalificeerde de verklaring als „belangrijk". De behandeling van de zaak- Menten in Den Haag is nodig omdat de Hoge Raad in mei van dit jaar het vonnis van de Am sterdamse rechtbank vernietigde waarbij Menten tot 15 iaar gevan genisstraf werd veroordeeld. De Velser affaire was een ge ruchtmakende zaak, die zich kort na de Tweede Wereldoorlog af speelde en waarbij hooggeplaat ste Nederlanders betrokken zou den zijn geweest. Menten zou daar, volgens mevrouw Korten horst, veel van hebben afgewe- PARIJS (ANP) - Op een plotse ling spiegelglad geworden straat in Parijs hebben zich gisteren meer dan 20 onge vallen voorgedaan. Oorzaak: een nieuw wegdek dat be vriezing moest tegengaan. Volgens de politie was door een onverwachte chemische reactie olie uit het wegdek opgelost waardoor het op pervlak een glijbaan gelijk werd. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 o 210221. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Promotie maken bij de Leidse universiteit is voor het laagbetaalde n iet-wetenschap pelijke personeel vaak een zaak van willekeur. Er is geen duide lijk bevorderingssysteem en een groot deel van het personeel be grijpt niet wanneer men voor bevordering in aanmerking komt. Dat concludeert een projectgroep van de vakgroep sociale- en or ganisatiepsychologie van de uni versiteit in een rapport over bevorderingskansen van niet- wetenschappelijk personeel. De projectgroep heeft dat onder zocht aan de hand van gesprek ken met 145 personeelsleden en negentien chefs en beheerders. Uit die gesprekken bleek dat de chefs en beheerders slecht op de hoogte te zijn van het officiële bevorderingssysteem dat bij de universiteit zou moeten gelden Zij leggen volgens de onderzoe kers vaak eigen maatstaven aan en voeren in feite een eigen bevorderingsbeleid. Voor het personeel schept dat onduide lijkheid, omdat de dienst perso neels- en welzijnszaken van de universiteit aan de andere kant wel officiële maatstaven wil han teren. Het komt erop neer dat de chef erop let of iemand zijn best doet terwijl personeelszaken juist nagaat of de taak moeilijker is geworden. Uit het onderzoek blijkt dat veel mensen wel een moeilijker taak hebben gekregen, maar niet zijn bevorderd. Uit het onderzoek is verder geble ken dat in veel gevallen het per soneel zelf bij de chef, de beheer der of bij personeelszaken moet aankloppen om voor bevordering in aanmerking te komen (35 pro cent). Van de ondervraagden maakte 37 procent zich geen illu sies meer over bevordering. In de laatste drie jaar, zo bleek de onderzoekers, waren 67 perso neelsleden (46 procent) niet bevorderd, terwijl 69 mensen eenmaal en negen personeelsle den tweemaal waren bevorderd. Van de ondervraagden vond 37 procent het systeem ondoorzich tig en 40 procent noemde het willekeurig. (Zie pag. Leiden) Tijdelijk regen rende wind uit zuidwest 1 nimumtempcraturen van 8 graden aan de kust tot 2 graden in het Oosten. Maximumtemperaturen rond 9 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Maan op: 22.53 uur; onder: 12.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.00 en 19.18 uur; iaagwater te 2.41 en 15.00 uur. Honved-Ajax rechtstreeks op televisie HILVERSUM (ANP) - De NOS- televisie zal op woensdag via Nederland 1 een rechtstreek se uitzending verzorgen van de wedstrijd Honved-Ajax voor de derde ronde van de UEFA-cup, die in Boedapest wordt gespeeld. De uitzen ding begint om 17.25 uur, duurt tot 19.15 uur en wordt becommentarieerd door Kees Jansma. In de rust wordt een verkorte versie van "Sesamstraat" uitge zonden. Noordwijk (de enige amateur in de derde ronde van de KNVB- beker) ging met 1-3 tegen Volendam ten onder. Op de foto kopt de Katwijkse Volendammer Cees Guyt de bal weg voor de voeten van Rob Suttorp 24 PAGINA'S GEORGETOWN, GUYANA (UPI) - Veiligheidstroe pen die een onderzoek in stelden in het hoofdkwar tier van de religieuze commune van de "Peop les' Temple van Jones town" na het doodschie ten van een Amerikaans congreslid, hebben 300 a 400 lijken gevonden. Dit heeft een woordvoerder van de Guyanese regering vandaag meegedeeld. 'Wij hebben niemand in leven aangetroffen", zei hij. Het was niet duidelijk of er sprake was van massale zelfmoord of moord door ieden van de sekte die zaterdag Leo Ryan en vier anderen die een onderzoek in stelden, hadden doodgeschoten. Ryan en een televisieploeg werden zaterdag onder vuur genomen toen zij in Port Kaituma, 240 ki lometer ten noordwesten van Georgetown, aan boord wilden gaan van een vliegtuig. Het vuur zou zijn geopend door een Ame rikaans sektelid. Hij deed voor komen of hij had besloten met Ryan terug te keren naar de Ver enigde Staten. Zijn schoten zou den het teken zijn geweest voor het openen van het vuur door mannen, die in een kampeerwa gen zaten, die bij de twee vlieg tuigen stond geparkeerd. Vastgehouden Het congreslid was een dag tevoren in het gezelschap van Ameri kaans ambassadepersoneel, twee persoonlijke medewerkers, vier journalisten en een televisieploeg van vier man naar een post in een afgelegen deel van Guyana ge gaan waar de "People's Temple" een landbouwproject onder han den heeft. Ryan wilde erachter komen of het waar was dat er mensen tegen hun zin werden vastgehouden. De post heet "Jo nestown", naar de stichter van de sekte. De sekte had Ryan aanvankelijk niet willen ontvangen, maar kwam hier later op terug, zodat hij met eigen ogen zou kunnen zien dat hij "misleid" was. Zelfmoorden Het is niet bekend of de stichter van de Amerikaanse sekte, Jim Jones (46), tot de 400 doden behoort. Dit aantal werd ook genoemd in een bekendmaking van het Ameri kaans ministerie van buitenland se zaken, die over "massale zelf moord" spreekt. De Peoples' Temple werd 15 jaar geleden in het noorden van Cali- fornië opgericht, de sekte zou ooit 20.000 leden hebben gehad. De evangelist Jones wilde met de stichting van de sekte een eind maken aan onderdrukking en klasseonderscheid. Vorig jaar verhuisde de sekte naar Guyana. Een woordvoerder van de 'People's Temple' heeft inmiddels in San Francisco het bericht tegenge sproken, dat leden van de sekte massaal zelfmoord zouden ple gen als gevolg van het incident in Guyana. Hij gaf een verklaring af, waarin staat dat de sekte vreed zaam is en dat geen enkel lid zou overgaan tot daden zoals in Guyana zijn gepleegd. JERUZALEM (GPD) - Het Israëli sche leger blijft voor altijd op de westelijke Jordaanoever en in de streek van Gaza, zo heeft de Israëlische premier Begin ver zekerd in zijn slotrede tot het centraal comité van zijn partij. Senator Leo Ryan met een assistente en zijn adviseur in het vliegtuig op weg naar Guyana. Toen hij wilde terugkeren, na zijii onderzoek in het hoofdkwartier van een godsdienstige sekte, werd hij samen met drie journalisten doodgeschoten Vechtpartij om diefstal bos bloemen LEIDEN - Ruzie om een bosje bloemen is zaterdagmiddag op de Breestraat aanleiding geweest voor een flinke vecht partij en voor het sneuvelen van een etalageruit. Een twee tal jongemannen, een 19-jari- ge Leidenaar en een 19-jarige inwoner van Leiderdorp, wilden een voorbijganger be roven van een bos bloemen De eigenaar van de bloemen, een 40-jarige inwoner van Lei den, wenste echter niet zo maar afstand te doen van zijn bezit. Bij de vechtparij die hierop volgde werden enkele rake klappen uitgedeeld en werd een argeloze voorbij ganger via de etalageruit on vrijwillig een modehuis bin nen gewerkt. De Leidse politie slaagde erin het baldadige tweetal korte tijd later op de Langebrug in de kraag te vat ten en over te brengen naar het bureau aan de Zonneveld straat. OPVOLGING NEPTUNES 99 99 (van e r verslaggevers) POTDEKSEL-DELEN opnieuw in de belangstelling! voorradig in vurehout en western red cedar tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zeibouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend DEN HAAG - Vóór vrijdag moet de Franse regering aan Nederland hebben duidelijk gemaakt of zij wil deelnemen aan de ontwikkeling van de F-28 Super, een nieuw vliegtuig van Fokker. Dit hebben minister Van Aardenne (economische zaken) en staatsse cretaris Van Eekelen (defensie) vanmiddag medegedeeld. De Franse beslissing hangt ten nauwste samen met de keuze die Nederland moet doen voor de vervanging van de verouderde Neptune marinevliegtuigen waarvan Valkenburg (Zuid- Holland) de thuishaven is. Nederland moet kiezen tussen het Franse vliegtuig Atlantic en de Amerikaanse Orion. Het kabinet wil die keuze vrijdag doen. "We kunnen de Marine niet langer in onzekerheid houden", aldus staatssecretaris Van Eekelen. De Franse en Nederlandse onder handelingsdelegaties hebben vanmorgen geen overeenstem: ming kunnen bereiken. De Orion is voor Nederland aanzienlijk goedkoper dan de Atlantic: meer dan 300 miljoen, en kan boven dien al in 1981 geleverd worden; de Atlantic pas in 1984. Ter over brugging zou Frankrijk alvast vier vliegtuigen kunnen leveren in 1980-81. Hoewei de Marine zich heeft uitgesproken voor aankoop van de Orion heeft de Tweede Kamer een voorkeur voor de Atlantic. Daarbij spelen de belangen en het voortbestaan van Fokker een rol. De Fransen hebben zich bereid getoond om 18 F-27 Friendships van Fokker aan te kopen, maar volgens Van Aardenne en Van Eekelen is dat niet voldoende om het prijsver schil ten opzichte van de Orion te overbruggen Van r verslaggevers) ABVA AFDELING LEIDEN Ledenvergadering, woensdag 22 november a.s. Antonius Clubhuis, Mare 43, Leiden Aanvang: 20 uur. Resultaten werkgroep trendmechaniek, zoals ge publiceerd in de Ambtenaar van 10 november j.l. PAPENDRECHT - Het bestuur van de Evangelische Progressie ve Volkspartij (EPV) wil tot een gesprek komen met het bestuur van de Anti-Revolutionaire Par tij, ae antirevolutionaire jonge renorganisatie Aijos, prominen ten binnen de ARP en de „loyalis ten" in de Tweede Kamer naar aanleiding van het vertrek van de kamerleden Boersma en Aan- tjes. Dit maakt het bestuur van de EPV duidelijk in een brief die van middag is gestuurd aan de be trokkenen. In de brief schrijft de EPV dat men het met de AR-le den eens kan worden over het in zicht dat een aansluiting van de ARP als evangelisch radicale par tij binnen het CDA is mislukt en dat men deze christen-democra tische partij moet verlaten. Dat de kamermeerderheid die het huidige kabinet-Van Agt in stand houdt, ongedaan moet worden gemaakt en dat op korte termijn gekomen moet worden tot nieu we verkiezingen. De brief is o.a. gestuurd aan dr. W. P. Berghuis, prof. mr. W. F. De Gaay Fortman, prof. dr. B. Goud zwaard en prof. dr. J. Verkuyl. De EPV is begin van dit jaar opge richt als protest tegen de vorming van het kabinet-Van Agt. KNVB-voorzitter Wim Meu- leman zal deze week probe ren de afgetreden leden van het sectiebestuur betaald voetbal te bewegen terug te keren. "Uit wat ik tot nu toe gehoord heb, concludeer ik dat de meningen niet zo vreselijk ver uit elkaar liggen. Beide partijen zijn in principe niet tegen shirtreclame. Het punt is alleen de datum waarop de shirtreclame zou moeten worden ingevoerd. Ik vind dat een nuanceverschil". Wim Meuleman, die door het aftreden van Jacques Hoge- woning nu tijdelijk ook voorzitter van de sectie be taald voetbal is, noemt zijn lijmpoging noodzakelijk. "Dit was een uitstekend sec tiebestuur. Ik vind het dood zonde, dat dergelijke capa bele mensen zijn afgetreden. Ik zal dan ook alles in het werk stellen om ze terug te halen". De bondsvoorzitter was zater dag niet aanwezig tijdens de algemene vergadering be taald voetbal. Hij bevond zich in Londen voor bespre kingen. Meuleman: "Ik had er in het geheel niet op gere kend dat enige bestuursle den zouden aftreden. Als ik daartoe het geringste ver moeden had gehad, zou ik niet naar Londen zijn ge gaan". Tijdens zijn afwezigheid was het sectiebestuur echter wel degelijk "in het hemd gezet" door de clubs die de invoe ring van de shirtreclame per 1 juli eisten. Vijf leden van het sectiebestuur vonden die termijn te kort en trokken hun consequenties. Die moest zaterdag ook Noordwijk trekken. De enige overgebleven amateurclub in de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker vonniste zichzelf tegen Vo lendam. Nadat in de eerste helft de kwetsbaarheid van de profs was bespeurd (Vo- lendam-speler Cees Guyt:! "Toen leek het wel alsof wij de amateurs waren") werden! de zaterdagvoetballers te gretig. Daarvan maakte Vo lendam gebruik: 1-3. De schaatsstrijd om de IJssel- cup werd een klein drama voor de kernploeg. Bert de Jong, een sprinter, toonde zich de beste allrounder en dat was nog nooit voorge komen. PAGINA 13-21 "Nederland is voortvarend en tolerant" PAGINA 5 Spaanse generaals wilden regering omver werpen PAGINA 7 fkSBSCNMBBSTER fBBKBOT 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS 1 Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld i abonnee no(er de krant gratis Naam Adres Gironr. Hokje a en bon ingevuld in zonder postzegel opsture .^eidsch Dagblad Antwoordnumn

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1