Sprinter meest all-round in IJ sselcup-strij d Titel voor 'oude rot' Y ultink h PSV fortuinlijk tegen FC Den Bosch Jos Valentijn: „Dit seizoen is verloren" SCORES BETAALD VOETBAL - z >r< 1V. MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 SPORT DEN HAAG (ANP) - De derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker heeft niets ge bracht dat cupvoetbal inte ressant maakt. De laatst over gebleven amateurclub (Noordwijk) maakte zichzelf kansloos, alle zwakker geach te ploegen verloren en slechts één elftal uit de eerste divisie (Fortuna SC) kwam bij de laatste acht. Het overleven van een club uit de eerste di visie was al lang voor het weekeinde een vaststaand feit, want lijstaanvoerder For tuna SC ontmoette klassege- noot De Graafschap. Wageningen heeft AZ'67 een helft kunnen weerstaan. Ha- zelhekke zette Wageningen zelfs op 1-0 omdat de Noord hollandse verdediging in het voortdurende overwicht niet steeds even attent was. Kort na rust bracht Kist met twee treffers de score in overeen stemming met het spelbeeld en Ressel en Peters zorgden in de slotfase nog voor een ruime Alkmaarse overwin ning. Fortuna is de volle twee uur sterker geweest dan De Graafschap dat in de normale speeltijd zelfs niet aan een schot op het doel van Geil- man toe kwam. Pas in de tweede verlenging kwam het eerste doelpunt van de veel sterkere Limburgers, door Engbersen. In de slotminuut verdubbelde invaller Wetzels het verschil na een pass van uitblinker Van Daele. PSV heeft Den Bosch met lege handen gelaten en dat was in feite onrechtvaardig. De Bos- senaren namelijk speelden frank en vrij en namen door Peters twee keer een voor sprong. De gelijkmakers kwamen van Deijkers en Landsbergen en in de blessu retijd zorgde Rene van de Kerkhof er voor dat de lands kampioen geen verlenging nodig had. NAC en FC Utrecht hebben al lebei behoudend gespeeld. De clubs deden de 5000 toe schouwers daar weinig ple zier mee. Na rust, toen verde diger Krijnen wegens een blessure was vervangen door aanvaller Sprangers, ging NAC iets meer in de aanval. Veel kansen bleven liggen (Sprangers), maar Goodlass verzilverde er een kwartier voor tijd toch nog een. FC Den Haag heeft voor een belangrijk deel het gezicht bepaald van de bekerstrijd tegen FC Twente. Na de ope ningstreffer van Albertsen verslapte de aandacht in de Haagse verdediging even en in krap een minuut scoorden Thoresen en Otto. Den Haag kreeg daarna, dank zij zijn overwicht veel kansen, maar had tenslotte een fout van Wildschut nodig voor de ge lijkmaker van Schoenmaker. In de noodzakelijke straf- schoppenserie misten Al bertsen (lat) en Schoenmaker (gestopt) voor Den Haag, de misser van Thijssen (gestopt) werd FC Twente niet fataal, want Thoresen greep, letter lijk en figuurlijk, de laatste kans. Bert de Jong winnaar, kernploeg verliezer DEVENTER - De studiereis die de trainers van de Ne derlandse kernploeg, Tjaart Kloosterboer en Egbert van 't Oever, de afgelopen zomer naar de DDR hebben gemaakt heeft niet of nauwelijks tot resultaat geleid. Van 20 tot 30 juli verbleven zij in de DDR om te proeven en te kijken in de keuken van de Oostduitse schaatssport. „Een leerzame reis", zo schreef Kloosterboer vorige maand in de schaatskroniek van de KNSB. „We zijn met zoveel wijzer geworden, omdat we de deksels van de pannen niet mochten optillen, maar we hebben toch dingen gezien die ons aan het denken hebben gezet" De schaatssport, beter het lange- baanrijden, zit in een vicieuze cirkel. Na schamele resultaten in het vorige seizoen werd de opzet veranderd. De macht kwam bij de trainers te liggen en zij op hun beurt kunnen weer geadviseerd worden door een adviesraad top Kortom, vrij baan voor de trai ners. Weg met de technische De weg was vrij. Op Maar zaterdag tijdens de eerste schermutselingen op het ijs, de wedstrijden om de IJsselcup in Deventer, was er op een enkeling na nog niets te bespeuren van voortschrijdende prestaties Voor de kernploeg draaide deze eerste wedstrijd van het seizoen uit op een klein drama. De rijders van Van 'tOever en Kloosterboer vrijwel de enigen die zich opti maal hadden kunnen voorberei den - ondermeer door een trai ningsstage in Inzeil - kwamen in het spel niet voor. Alleen in Frits Schaly had Van 't Oever een re delijke kracht. Dankzij aan vaardbare klasseringen op de 500 en 1500 meter kon Schaly zich als derde in de eindrangschikking opwerken. Een alleszins accep tabele prestatie. Voor de anderen was slechts weinig succes weg gelegd. En dat is sinds het begin van de strijd om de IJsartcup nog nimmer voorgekomen. In de ja ren zestig en begin zeventig wa ren het altijd rijders van de kern ploeg die in de top van het klas sement eindigden. Kruimels Zij regeerden. De „sterren uit de gewesten mochten af en toe wat kruimels meepikken en zeer spo radisch zorgde een sprinter voor een uitschieter op de korte af standen. Meer zat er voor die ca tegorie niet in, omdat de de pure sprinters op de 1500 meter na twee ronden hun benen niet meer vooruit konden krijgen. Die tijd lijkt echter voorbij. Dit jaar en dat voor het eerste legde een sprinter beslag op de eerste prijs. De Fries Bert de Jong, de 23-jarige sprin ter uit de kernploeg van Henk ADVERTENTIE Gemser, gaf met deze unieke prestatie een aardige aanzet tot het veroveren van de IJsselcup voor zijn gewest. Maar belangrij ker was dat hij als eerste sprinter de hegemonie van de allrounders doorbrak. Een historisch dagje in de schaatssport, zeker als men bedenkt dat in het nabije verle den een Schenk, Verkerk, Kui pers, Van Helden en Liebrechts de grote „sterren" waren op deze openingsdag van het seizoen. Met de overwinning van Bert de Jong, die in een rechtstreeks duel op de 1500 meter Piet Kleine royaal versloeg, was sprinttrainer Henk Gemser duidelijke tevre den. „O ja, is dit de eerste keer dat een sprinter wint? Dat wist ik niet. Nee, over mijn collega's Van t Oever en Kloosterboer hoort u mij niks zeggen. Ik dacht wel dat we met de sprintploeg op de goe de weg zijn. Het belangrijkste is dat mijn rijders na een zeven honderd meter niet meer in el kaar klappen. En dat - helaas - bespeurde ik bij de anderen wel" Gegeven Per traditie wordt tijdens deze wedstrijd om de IJsselcup slechts gestreden op de 500 en 1500 meter. Dat de in aanleg zo veel snellere sprinters op de korte afstand winst behalen is een ge geven waar niemand omheen kan. Echter in het verleden, werd dat verlies door de allrounders op de middenafstand ruimschoots goed gemaakt. De pure sprinter kan nauwelijks een aanvaardbare 1000 meter rijden, laat staan een mijl. .,De 1000 meter is altijd wel mijn beste afstand geweest", zei win naar Bert de jong. „Maar om nou te zeggen dat ik me ook maar een seconde heb gerealiseerd dat ik hier vandaag de 1500 meter kon winnen. Nee geen moment. Mis schien komt het omdat ik in de zomermaanden, toen we die problemen met Gemser hadden - komt hij wel of niet - niet heb stil gezeten. Ik loop nu al zolang mee dat ik zelf ook wel weet hoe ik me moet voorbereiden. Een uitschie ter dit? Ach nee, maar ze zullen me nooit als lange afstandrijder zien. Een paar jaar geleden heb ik bewust de keuze gemaakt voor het sprinten. Een vijf of tien ki lometer moet ik niet. Ik vind het gewoon niet mooi. Sprinten wel" De successenreeks van de sprinters begon zaterdag reeds op de 500 meter. De eerste zeven plaatsen waren weggelegd voor mannen uit de ploeg van Gemser of de gewestelijke sprinters. Ook Hans van Helden, de rijder waarop nog steeds een ieder zit te wachten, en die zich in het voorseizoen weer solitair heeft voorbereid op het komende sei?oen, slaagde er nu niet in om op de 500 meter zich bij de besten te plaatsen. Met 41.51 sec. eindigde hij op de dertiende plaats. Slechts een uitschieter op de 1500 meter kon hem nog red den. Vier keer was hij individueel winnaar geworden. Het zag er naar uit dat Van Helden opnieuw zou toeslaan. In de vijftiende rit van de 1500 meter dook hij als eerste onder de snelste tijd van Wim Pol. 2.06.57 voor Pol en 2.05.42 voor Van Helden. In de boezem van de KNSB en onder de trainers van de gewesten en de kernploegen begon het geroeze moes. Wie was nog in staat om Van Helden in die laatste vijf rit ten van de eerste plaats te halen' De beschermde leden van de kern ploegen voelden zich evenals vo rig jaar toen Van Helden zich ook in alle eenzaamheid had voorbe reid geklopt. Maar Joop Pasman geen vreemde eend in de bijt, maar wel kernploeglid af, Bert de Jong en in de laatste rit Frits Schaly sloegen Van Helden te rug. Bert de Jong: Geen seconde gedacht dat ik kon winnen" Gepraat Coach Egbert van 't Oever meende „Dat gepraat over Van Helden moet nu eens afgelopen zijn. Net als ieder ander krijgt hij ook de Klassementen DAMES Sophie Westenbroek 93.137 punten, 2 Ina Steenbruggen 93.250, 3. Sijtje van der Lende.93.497, 4. Ria Visser 93.933, 5 Ilona Leushuis 94.177, 6. Annie Borc- kink 94.193. .250, 3. Schalij 83.267, 4. Van Helden 83.317, 5. Uilkema 83.355, 6. Govaert 83.487, 7. Pol 83.790, 8. Van der Duim 83.830,9. Moek 83.927,10. Vriend 84.370 14. Kleine 84.777. Holland/Utrecht 334.601, 3. Drente 337.748, 4. Zuid-Holland 341.584, 5. Gel derland 342.234, 6. Overijssel 342.947, 7 Groningen 346.356, 8. Noord-Brabant/ Limburg 354,544. kans om zich te selecteren voor de interland tegen Noorwegen. Na de Brabant- en Domtrofee, waar twee keer een 5000 meter en een keer een 3000 en 5000 meter wordt verreden, rijden we op 10 december nog een tien kilometer Daarna wordt de ploeg samenge steld. Nee deze 1500 meter telt nog niet mee in de selectieproce dure. Dat is niet rechtvaardig te genover Derksen en Kramer die niet aan de IJsselcup hebben deelgenomen. Ik hecht daarom niet al teveel waarde aan deze re sultaten" Een regelrechte dooddoener. Na tuurlijk was Van 't Oever teleur gesteld. Tjaart Kloosterboer, die zijn rijders in het voorseizoen de nodige conditie heeft moeten bijbrengen, zei het wel duidelijk; „Ik ben wel teleurgesteld. Niet datje nu reeds allerlei conclusies moet trekken. Dat is te voorbarig. Dat hebben we vorig jaar ook met Van Helden gezien. Sterk tijdens de IJsselcup, naar nergens in de grote toernooien. Toch had ik er vandaag meer van verwacht" De nederlaag van de kernploeg be tekende stof tot praten in Deven ter. Van 't Oever en Kloosterboer zitten ermee. Binnen een maand zullen zij met een aanvaardbare selectie op de proppen moeten komen voor de interland tegen de Noren. De kans is groot dat enige „vreemdelingen" in hun gezel schap zullen doordringen. Minder problemen heeft dame strainer Ab Krook. Bij het opma ken van de balans zag hij drie meisjes uit zijn ploeg de kop van de ranglijst innemen. Sophie Westenbroek, Ina Steenbruggen en Sytje van der Lende. Alleen Annie Borckink en Haitske Va- lentijn-Pijlman misten de aan sluiting. De laatste door haar tra ditionele val, Annie Borckink omdat ze in de laatste ronde van haar 1500 meter plotseling „stil" viel. De IJsselcup het kleinood waar al les om draaide ging naar het ge west Friesland dat met zijn sprin ters de ideale basis legde voor de eindoverwinning. Zelfs Hans van Helden behoefde dit keer voor zijn gewest niet te schitteren. De gevestigde orde heeft concurren tie gekregen. Maar dat betekent niet dat Nederland bij de Olym pische Spelen die in 1980 in het Amerikaanse Lake Placid wor den gehouden, daarvan voordeel zal ondervinden. DEVENTER - Jos Valentijn, sinds enige jaren Nederlands meest succes volle sprinter ziet zich dit seizoen niet meer terugkomen. Valentijn die in in augustus tijdens opnamen voor het programma superstars ten val kwam bij het onderdeel wielrennen, ("ik botste na de finish tegen een wagen op") heeft de training nog steeds niet hervat. Zaterdag was hij als toeschouwer aanwezig bij de wedstrijden om de IJsselcup. "Dit seizoen is voor mij verloren. Ik mag overigens blij zijn dat ik er nog zo ben afgekomen. Maar topschaatsen kan ik voorlopig wel vergeten. Als het seizoen al ver op gang is kan ik weer beginnen, dan is het te laat". Monika Holzner-Pflug heeft zaterdag op de baan van Inzeil een geslaagde comeback gevierd. Na twee en een halfjaar afwezigheid kwam zij op de sprint tot een tijd van 43.40 seconden, slechts viertiende boven haar eigen Duitse record. De Westduitse schaatster wordt getraind door de Nederlander Henk van Dijk, die begin januari opgevolgd zal worden door Roelof Steenbeek, tot voor kort trainer van het gewest Friesland. Bij de heren werden in Inzeil redelijke prestaties afgeleverd. Stefan Pan zer, de Westduitse sprintkampioen, kwam op de kortste afstand tot 39.56 en op de 1000 meter tot 1.19.74. PSV-FC Den Bosch 3-2 (1-1). 22. Peters 0-1,38. Deijkers 1-1, 47. Peters 1-2, 73. Landsber gen 2-2, 90. Rene van de Kerkhof 3-2. Scheidsrechter Beek. Toeschouwers: 11.500. AZ '67-YVageningen 4-1 (0-1). 43. Hazelhekke 0-1. 56. Kist 1-1,61. Kist 2-1,79. Ressel 3-1, 90. Peters 4-1. Scheidsrech ten Ram. Toeschouwers: 7000. Fortuna SC-De Graafschap 0-0 (2-0 na verlenging). 106. Engbersen 1-0, 119. Wetzels 2-0. Scheidsrechten Bosman. Toeschouwers: 3000. Sparta-PEC Zwolle 3-0 (1-0). 40. Valke 1-0, 52. Van Stave ren 2-0, 89. Verbeek 3-0. Scheidsrechter Geurds. Toe schouwers 5000. i Noordwijk-Volendam 1-3 (0-1), 29. Van Kesteren 0-1 (ei gen doel), 59. Kramer 0-2, 64. Visser 0-3, 88. Bogers 1-3. Scheidsrechten Van Zwie- ten. Toeschouwers: 3500. Ajax-Roda JC 3-0 (1-0). 30. Erkens 1-0,49. Erkens 2-0,33. Ling 3-0. Scheidsrechten Mulder. Toeschouwers: 6500. 9 FC Den Haag-FC Twente 2-2, Twente wint na strafschop pen. 26. Albertsen 1-0, 32. Thoresen 1-1, 33. Otto 1-2, 77. Schoenmaker 2-2. Scheids rechten Van Ettekoven. Toe schouwers: 4100. NAC-FC Utrecht 1-0 (0-0), 75. Goodlass 1-0. Scheidsrechten Draaisma. Toeschouwers: 5000. ALKMAAR (GPD) - Hans Vultink heeft het weer eens gefikst. Hij pakte in Alkmaar zijn tiende titel in het bandstoten, zijn 34e kampioenschap in totaal. Knap werk van de 41-jari- ge Grollenaar, die bezig is terug te treden, maar dat wel erg langzaam doet. „Tja, niet gek voor zo'n ouwe", grijnsde de kam pioen. Het toernooi ontwikkelde zich van af de eerste dag in het voordeel van Vultink, en toen puntje bij paaltje kwam, forceerde hij zelf de beslissing. Door regelmatige overwinningen tegen Havermans en Van der Smissen arriveerde hij zaterdagavond op tien punten, en toen kon hem niets meer ge beuren. Hij stuurde Havermans met reeksen an 28,41 en 24 naar huis en haalde ook op het juiste moment uit tegen Van der Smis sen (serie van 82 in de 14e beurt). Ploeteren Vultink speelde, net als alle ande ren, een moeilijk toernooi. Hij stond vaak te ploeteren („Dat krijg je met die partijen midden in de nacht") en miste het maat gevoel dat nodig is voor een re gelmatige produktie. Zijn ver zwakkend concentratievermo gen wordt echter ruimschoots gecompenseerd door wraakge voelens jegens de jeugd. „Voor een ander stop ik er niet meer" zei hij gisteravond in Alkmaar. Vultink voelt er niets voor om plaats te maken vcor Christ van der Smissen. Laatste stoot Voor de sportiefste prestatie zorgde Piet Dekker. De Noordhollandse vechtjas, die niet eens subtop is, eindigde op de tweede plaats en is daarmee de eerste gegadigde om met Vultink afgevaardigd te worden naar het Europees kam pioenschap in Emmeloord. Het plaatsingsmoyenne voor Em meloord is 6.50; Piet Dekker stel de zijn kwalificatie (6.52) letter lijk in de laatste stoot van zijn partij tegen Havermans vei lig- Vuurwerk Christ van der Smissen zorgde in de slotronde nog voor wat vuurwerk door een poging tot verbetering van zijn Nederlands record par tijmoyenne (acht beurten). Hij stond na zes beurten op 145 ca ramboles, maar strandde in de volgende „herneming" op een mislukte kopstoot. Daarmee was ook die illusie weg. Toch verliet „de Smis" Alkmaar met veruit het beste algemeen gemiddelde (9.83). Er is de laatste dagen geopperd dat de Braban der in de malaise zit. De cijfers bewijzen dat daar geen sprake van is. Christ van der Smissen: „Ik heb partijen gemaakt van 9, 14, 16 en 18 beurten. Dan kun je toch moeilijk spreken van stil stand. Ik blijf erbij dat de eerste partij (tegen Havermans) mij de das hqeft omgedaan" Voor Louis Havermans, de meest constructieve speler van het ge zelschap, die vanaf het begin goed in de race lag, liep het alle maal anders dan hij zich had voorgesteld. „Ik verlies van Bes- sems en Velthuis met vier ca ramboles verschil. De factor ge luk beslist in de laatste caram boles over vier matchpunten, maar dat hoort dat bij het spel letje" Nadelen De nadelen van het nieuwe systeem - bij gelijk eindigen van twee spelers is niet het moyenne maar de uitslag van het onderlinge duel doorslaggevend - zijn intus sen wel duidelijk. Deze formule, die moet verhinderen dat de win naar al zaterdagavond bekend is, kon het toernooi in Alkmaar niet redden. In de laatste ronde had de stand nog gelijk kunnen worden (Vultink en Dekker 10 match- punten), maar omdat Vultink zijn rivaal al in de eerste ronde had geklopt, was hij nu toch voortij dig kampioen. Een andere consequentie van het systeem is het zakken van de moyennes; de jacht op de punten en het defensieve spel staan voorop, waardoor het niveau ook in vergelijking met het buiten land terugvalt. 1. Vultink 12 119 8,24 2. Dekker 10 34 6.52 3. v. d. Smissen 8 84 9,83 4. Bessems 7 48 6,29 5. Sundquest 6 43 7,79 6. Havermans 6 52 6,30 7. De Kleine 5 34 5,82 8. Veldhuis 2 43 4.85 ADVERTENTIE Beter voorkómen èn genezen met BMP-sportverzorging Verbanden, bandages, tapes en warmtepleisters. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Bctersdorf Medical Program £o/r&/p/£/&T OP F/:/)T£T*D //Y/£<PA'P77a<Y/)l PM Ö£T£CT/l/£ ATA/£ 7-T£/eTOA/ Ar7Z DAAe -7Z>£ - 0U/ APM- AZPP/Pr 04A/P&V I 22SP/T ft Tamv AIKÊ Toto 1 2 3 PSV-Den Bosch 5< Sparta-PEC X NAC-Utrecht X, Noordwijk-Volendam AZ'67-Wageningen 5? Ajax-Roda JC FC Den Haag-Twente x Fortuna-Graafschap x Köln-Werder Bremen Stuttgart-Braunschw HSV-Schalke Düsseldorf-Franfort n Kaiserslautern-Münch De winnende cijfers in de lotto zijn: 2 -10 - 26 - 33 - 38 - 39 - Reservegetal West-Duitsland 3-18-23-24-40-43. Reservegetal 39 Supertrio 47 (vierde koers in Hilversum de Peterhof-prijs): 1. Nummer 13: Oc- taviana K (S.A. Hartman), 2. Nummer 9: Paloro du Bois (P. Heynen),3. Nummer 4: Oscar Baker (J.J. de Wit). Omzet 240.808,- Uitkering per gulden: 8600,20.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14