Profclubs laten sectiebestuur 'in hemd staan' „NOS komt sterker te staan" Hogewoning heeft zich vergist in saamhorigheid FBO j Vijf leden treden af na besluit invoering reclame op shirts Nieuw bestuur in zes weken MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 SPORT Na het aftreden vfan de vijf leden van het sectie-bestuur betaald voet bal hulde Dé Stoop zich onmiddel lijk in een reclame-shirt, om daar mee aan te geven dat hij zich niet in zijn hemd voelde gezet. Jaap van Praag kijkt lachend toe. Dick Passchier, voorzitter van FC Dordrecht, zittend tus sen de bloembakken, hoofdschuddend: „Natuurlijk zijn wij ook voor de invoering van shirtreclame. Maar wij vin den het geen bestuurscrisis waard. Tenminste, niet op dit moment, nu de gezondmaking van het betaald voetbal op gang gekomen is, nu er gepraat wordt over rijkssubsidie en er een cao voor beroepsvoetballers afgesloten moet worden". FC Dordrecht, Dick Passchier, de enige afvallige in de gelederen van de Federatie Betaald-voetbal Organisaties (FBO). Enkele meters verder zit mr. Erik Vilè, bestuurslid van FC Utrecht, voorzitter van de organisatie die in het verleden niet uitblonk door ZEIST - Binnen zes weken dienen de afgevaardigden in de algemene vergadering be taald voetbal vijf nieuwe be stuursleden te kiezen. Door het vertrek van Hogewo ning, Zwikstra en Tripels moeten de afgevaardigden van de clubs drie kandidaten stellen. De afgevaardigden van spelers en trainers moe ten door het aftreden van Snoeck en Witteveen twee kandidaten voordragen. De verkiezing zal schriftelijk worden afgehandeld. De nieuwe voorzitter van het sectiebestuur betaald voet bal (hij wordt kandidaat ge steld en gekozen door de clubs) wordt automatisch vice-voorzitter van het bondsbestuur van de KNVB. Voorts dient van de twee overige leden, die r clubs zitting sectiebestuur betaald voet bal, er èèn gekozen te worden voor het bondsbestuur van de KNVB. Herman Choufoer, die niet is afgetreden, blijft ook deel uitmaken van het bondsbestuur. De belangenorganisatie FBO (clubs) hoopt binnen vier weken in vergadering bijeen te komen om de kandidaten voor de clubs te stellen. FBO- voorzitter Eric Vilè, die het sectiebestuur ten val bracht, wordt door de clubs getipt als nieuwe voorzitter van het bestuur betaald voet bal. 3e belangenverenigingen VVCS (spelers) en WON (trainers) zullen eveneens op korte termijn bijeenkomen om kandidaten voor de twee bestuurszetels te stellen. Op het KNVB-sportcentrum in Zeist houdt men er overigens rekening mee, dat Martin Snoeck en Jo Witteveen op nieuw kandidaat gesteld zul len worden. eensgezindheid. Hij luistert naar Jacques Hogewoning, bezig met de afhandeling van de lopende zaken. Nauwelijks een uur eerder herkozen voor een nieuwe ambtstermijn, nu naar huis ge stuurd door de clubs. Opvallend die eensgezindheid bij de verenigingen. Dordrecht te gen, Sparta blanco, de overige 35 zijn voor het invoeren van shir treclame per 1 juli 1979 en aan vaarden de consequenties: het opstappen van vijf van de zeven sectieleden. Later voegt Telstar (onder druk van het aftredende sectielid Ton Zwikstra) zich bij de blancostemmers. Vilè: „Ik weet niet of Hogewoning gedacht heeft: ik zwaai met mijn portefeuille, dan gaat de FBO wel door de knieën. Heeft hij zo ge dacht, dan heeft hij zich vergist in de saamhorigheid binnen onze organisatie; die is de laatste jaren erg sterk geworden. Ik wist hoe de situatie bij onze achterban lag. En Hogewoning wist dat ook. Een overval is het niet geweest. Wij hebben vooraf overleg gehad. Dat hij en nog vier bestuursleden zouden opstappen, was niet be kend. Voor ons een onbegrijpe lijke zaak. Zij wilden in het ge- ZEIST - Vijf leden van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB zijn zaterdagmiddag na afloop van een uiterst emotioneel verlopen algemene vergadering afge treden. Voorzitter Jacques Hogewoning, penningmeester Ton Zwikstra en de bestuursleden Max Tripels, Martin Snoeck en Jo Witteveen weigerden zich neer te leggen bi] het besluit van de vergadering om shirtreclame in te voe ren zonder daarover eerst in overleg te treden met alle betrokkenen. Alleen Herman Choufoer en Leo van der Kroft waren het eens met hét standpunt van de vergade ring en bleven derhalve als bestuurslid aan. Enkele weken geleden besloten de clubs, verenigd in de belangen organisatie FBO (Federatie Be taald-Voetbal Organisaties), de KNVB voor te stellen om met in gang van het komend seizoen shirtreclame in te voeren. Zij kwamen tot dat besluit, omdat shirtreclame als een van de wei nige mogelijkheden wordt be schouwd om de inkomsten van de in financiële nood verkerende verenigingen te vergroten. Zaterdag kwam het voorstel van de clubs aan de orde in de algemene vergadering betaald voetbal. Het sectiebestuur, onder leiding van Jacques Hogewoning, liet al met een weten er weinig voor te voe len nu al tot de invoering van shirtreclame te besluiten. „Er zijn nog tal van vragen onbeantwoord gebleven", aldus Hogewoning. Hij stelde daarom voor de beslis sing over de invoering van shir treclame uit te stellen tot de voorjaarsvergadering in mei van het volgend jaar. Betoog Het betoog van Hogewoning kwam erop neer, dat de voor- en nadelen van shirtreclame maar eens eerst goed overwogen moesten wor den. „We weten, dat shirtreclame bij zaalsporte_n heeft geleid tot een verbetering van de financiële positie van de clubs. Maar we kennen ook de problemen: clubs moesten hun naam wijzigen, sponsors trokken zich soms mid den in het seizoen terug. Het is in ieder geval zeker, dat shirtrecla me in Nederland tot nu toe nooit tot grote winsten heeft ge leid". Voorts vroeg Hogewoning zich af hoe het Budget Bewakings Insti tuut (BBI), dat de subsidiegelden voor de gezondmaking van het betaald voetbal moet verdelen, op de invoering van shirtreclame zou reageren. De voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal had van het BBI een brief ont vangen, waarin het instituut ver zocht op de hoogte te worden ge bracht van de financiële gevol gen, die de invoering van shir treclame voor de clubs met zich meebrengt. Het BBI vroeg daar om om zijn beleid bij de verdeling van de subsidiegelden eventueel te kunnen aanpassen. Conclusie Hogewoning trok daaruit de voor zichtige conclusie, dat het BBI wel eens zou kunnen besluiten om de gelden uit de shirtreclame in mindering te brengen op het subsidiebedrag. „Daarom is het nodig eerst in overleg te treden met de subsidiegevers: het minis terie van CRM, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Stichting Nationale Sporttotali- sator", meende Hogewoning. „De staatssecretaris van CRM, Wallis de Vries, heeft me al laten weten in het overleg betrokken te willen worden. En overleg met de gemeenten vind ik ook van groot belang. In Den Haag bijvoor beeld wordt overwogen de sub sidie in te trekken als shirtrecla me wordt ingevoerd. In Utrecht speelt wethouder Pot met dezelf de gedachten. Ik stel daarom voor eerst met alle betrokkenen te onderhandelen en de beslis sing over de invoering van shir treclame een halfjaar uit te stel len". Hogewoning, die er zeven jaar lang in slaagde de clubs van zijn gelijk te overtuigen, faalde deze keer. De clubs wezen het voorstel van Hogewoning resoluut van de hand. Woordvoerder Eric Vile, voorzitter van de FBO: „Wij' pra ten al een jaar over shirtreclame. Er is een commissie geweest, die alle voor- en nadelen heeft onder zocht. Op grond daarvan hebben we na rijp beraad besloten met dit voorstel over de invoering van shirtreclame te komen" taald voetbal kan ondertussen met de geldgevers gaan praten Mocht na die gesprekken blijken dat de subsidie gevaar loopt, dan kunnen we het komend voorjaar alsnog van ons voornemen om shirtreclame in te voeren af- Hogewoning wist zich wel ge steund door de afgevaardigden van de spelers en trainers, maai1 die groep heeft bij lange na geen stemmeerderheid in de algemene vergadering. Geschrokken van het harde standpunt van de clubs, besloot Hogewoning daar op de vergadering voor nader be- stuursberaad gedurende tien mi nuten te schorsen. Na de schorsing bleken de stand punten alleen maar te zijn ver hard. De clubs hielden vast aan een onmiddellijke beslissing, terwijl het bestuur de mening bleef toegedaan dat de invoering van shirtreclame pas over een half jaar aan de orde moest wor den gebracht. De schorsing had overigens wel tot gevolg, dat er verdeeldheid binnen het bestuur ontstond. Choufoer en Van der Kroft schaarden zich achter het standpunt van de clubs. Voor blok Hogewoning: „De meerderheid Sombere gezichten achter de bestuurstafel.Hogewoning looptal weg,Witteveen (links),Van der Krof.Tripelse Huijbregts buigen zich over hun stukken. van het bestuur vindt dat er nu geen beslissing genomen kan worden. Met een besluit tot in voering van shirtreclame kunnen we niet onderhandelen met de geldgevers. We worden dam voor het blok gezet. Ruimte voor een goed gesprek is er dan niet meer Daarom hebben vijf bestuursle den besloten af te treden, indien het voorstel wordt aan vaard" Opnieuw werd de vergadering voor nader beraad geschorst. Gedu rende twintig minuten trokken de clubs zich terug om zich te buigen over de gevolgen van een eventueel aftreden van vijf be stuursleden. Vilè na die schor sing: „Wij vinden het onbegrij pelijk, dat vijf bestuursleden om die reden willen aftreden. We hebben de consequenties van uw aftreden overwogen en aanvaard Van de 37 clubs zullen 35 ons voorstel steunen, èèn is ertegen en èèn zal zich van stemming onthouden". Twee clubs onthielden zich tijdens de stemming: Sparta en Telstar FC Dordrecht stemde tegen het voorstel van Vilè. Dick Passchier, voorzitter van FC Dordrecht, voelde zich genoodzaakt een stemverklaring te geven: „Wij zijn voorstander van shirtrecla me, maar als het besluit daartoe leidt tot aftreden van vijf be stuursleden, dan kunnen wij diq consequentie niet tot onze ver antwoording nemen". Lot Hoewel het merendeel van de spe- Beslissing En Vile vervolgde: „Wij willen niet van uistel weten. De clubs vin den, dat er nu een beslissing moet worden genomen. De reglemen tering van die beslissing kunnen we best tot de voorjaarsvergade ring uitstellen, maar het besluit zelf niet. Het sectiebestuur be- HILVERSUM - „Het aftreden van de vijf KNVB-bestuursle- den lijkt me nogal voorbarig. Ik denk dat toch ook zou moe ten vaststaan of de televisie die shirtreclame ook gaat uit- zenden. Dan pas zal die shir treclame haar werkelijke be tekenis krijgen. Of heeft het bedrijfsleven er ook belang rijke bedragen voor over als de televisie die shirtreclame niet uitzendt?". Deze reactie gaf Carel Enkelaar naar aan leiding van de shirtreclame- kwestie. Enkelaar: „De clubs maken de indruk de zekerheid te hebben dat dit zo is. Of ze gaan cr van uit dat de televisie die reclame inderdaad gaat uitzenden. Maar dat staat helemaal niet vast". Als die vraag a zal de NOS heid wenden verbiedt m de orde komt ich tot de over- De Omroepwet programma reclame te maken. De heid is al van mening dat de televisie te veel reclame toe laat. Het zou mij niets verba zen als invoering en uitzen ding van shirtreclame voor de overheid de druppel is die de emmer doet overlopen". De overheid dient zich volgens Enkelaar af te vragen welke reclame nog wel en welke reclame niet wordt toege staan. Enkelaar wijst hierbij naar de wielrenners en andere sportlieden die nu al met schirtreclame op het scherm te zien zijn. Ook de buiten landse voetbalwedstrijden waarin spelers shirtreclame dragen, worden op te televisie uitgezonden. „De overheid zal er niet aan voorbij kunnen om het hele vraagstuk van de reclame in de televisie nu ten principale te regelen. Waarom moet het bedrijfsleven veel geld beta len voor reclame via de STER en waarom krijgt het die reclame gratis via borden bij een sportgebeurtenis. Boven dien maakt het bedrijfsleven daarbij gebruik van de techni sche faciliteiten van de NOS om reclame in de huiskamer te krijgen zonder daarvoor iets te betalen. Sterker: de NOS moet aanzienlijke bedragen op tafel leggen voor de uitzen ding van voetbalwedstrijden in de wetenschap dat die uit zending voor de reclame en dus voor de clubs van finan ciële betekenis is. Het is onge veer hetzelfde wanneer een krant zou moeten betalen voor het opnemen van adverten ties". De NOS-televisiechef vraagt zich af of in de toekomst met een chronometer of een com puter heel nauwkeurig vast gesteld dient te worden hoe lang en hoe vaak een bepaalde reclametekst zichtbaar is op het scherm. „Daarna kan de STER de rekening sturen. Trouwens, de ontvangst van satellietuilzendingen met reclame, omstreeks 1982, zal in Nederland het hele vraagstuk van reclametelevisie opnieuw actueel maken". Volgens Enkelaar dienen de be taalde voetbalverenigingen zich in ieder geval te realise ren dat vermeerdering van reclame op de velden de NOS in een steeds krachtiger on derhandelingspositie brengt. „Naarmate de commerciële belangen om voetbal op de te levisie te krijgen toenemen, zal de KNVB gemakkelijker genoegen moeten nemen met elke prijs die de NOS verant woord vindt. De eersten die de clubs zullen bezweren dat er onder alle omstandigheden moet worden uitgezonden, zijn immers de reclamespon sors. Hoe dan ook, ik wil er maar mee zeggen dat de ruim 400 stemmen in Zeist nog geen shirtreclame betekenen. De overheid en ook de NOS zullen er nog de handen vol aan heb ben". Mr. Erik Vilè: "onbegrijpelijk" sprek met de externe geldgevers vrijheid van handelen, de verga dering wilde ze de opdracht mee geven shirtreclame in te voeren. De standpunten lagen niet ver van elkaar" Was het daarom dit offer waard? Vilè: „Ik weet niet of het een offer is, dat kunnen we pas over een paar weken zeggen, als we weten wie de nieuwe bestuurders zijn. Gedurende die periode zal het overleg met CRM opgeschort worden. In tegenstelling tot Pas schier, zie ik dat niet als een ramp. Op een ministerie gebeurt het vaker dat plotseling nieuwe mensen de zaken zijn het daar gewend". „Voor 50 mille eet meer Iers en de trainers tegen het voor stel stemde, was het lot reeds be slist. De clubs hebben bijna 70 procent van het aantal stemmen in handen en aangezien voor de aanvaarding van het voorstel slechts een meerderheid van 51 procent was vereist, was de on dergang van het sectiebestuur een feit: 463 stemmen voor, 109 tegen en 33 onthoudingen. Aan het voorzitterschap van Jac ques Hogewoning kwam na ze ven jaar een einde. Een drama tisch einde, omdat hij nauwelijks vier uur eerder herkozen was als voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal. Duidelijk geë motioneerd en teleurgesteld sloot Jacques Hogewoning na bijna zeven uur met een korte hamertik zijn laatste algemene vergadering. hagelslag op je borst (Van onze sportredactie) ZEIST - De tumultueuze vergade ring van zaterdag in Zeist maak te een einde aan het zevenjarig voorzitterschap van mr. Jacques HogewoningZeven jaar, waarin hij slechts zelden in moeilijkhe den is geweest. Voor hem en vier van zijn medebestuursleden was nu het verschil tussen beide voor stellen echter te groot. ,(Er ligt", aldus Hogewoning na afloop, een wereld van verschil tussen gelijk hebben en gelijk krijgen. De FBO wilde ons de boer opsturen met een besluit dat ons inziens geen ruimte liet voor een behoorlijk overleg. We moeten proberen een modus te vinden tussen subsidies en sponso ring". In dat kader wees Hogewoning op de brief die dezer dagen in de bus gleed bij het bestuur van FC Den Haag. Afzender was de gemeente, stopt. De gemeente Den Haag liet daarin blijken dat invoering van shirtreclame wel eens het einde van gemeentelijke subsidie zou kunnen betekenen. Hogewoning: )fJe moet het geheel in het licht zien van een tijd waarin bezui nigd moet worden en waarin niemand staat te springen om geld te geven." Ton Zwikstra, die nog net zijn vijfjarig bestuurs lidmaatschap vol maakte als penningmeester, zat op dezelfde lijn als zijn voorzitter. Jk geloof dat de meeste clubs de inkomsten via shirtreclame duidelijk over schatten. Als ik het voorstel terug roep van iemand die dacht èèn grote sponsor te vinden voor de hele eerste divisie, dan zeg ik: wat levert dat nu op? Reken maar uit Eèn miljoen gulden moet je met negentien clubs verdelen. Dat is net 50.000 per club. Dat is toch niks. Vijftigduizend gulden om met „eet meer hagelslag" op je borst te lopen". De twee man die waren aangeble ven, konden de reactie van de rest van het bestuur niet begrijpen Leo van der Kroft: ,JDoor te blij ven zitten, kan ik het algemeen belang dienen. De FBO heeft de clubs gevolgd en ik zit in het be stuur namens de clubs." Eu Herman Choufoer: ,JHet meren deel van het bestuur wilde geen opdracht meekrijgen. Ik vind juist dat dat wel moet. Het heeft geen zin om als blinden te zitten luisteren. Ik begrijp overigens niet dat het bestuur zo moeilijk heeft gedaan. We hebben notabe- ne sponsorcontracten in huis met diverse firma's voor de nationale elftallen. De reactie van de spe lers, die zeiden dat zij niet ge dwongen wensten te worden door de besturen om reclame te dragen snap ik ook niet. Ze lopen wel 20 minuten in te trappen met allerlei reclame op de rug. Dan zijn ze be paald niet consequent".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13