Vier terroristen mogen naar land van hun keuze Bewoners nederzettingen Sinai voelen zich verraden Incidenten bij begrafenis van Spaanse magistraat VS hervatten verkenningen boven Cuba West-Duitsland woedend op Joegoslavië De Ford Fiesta als hoofdprijs Nkomo wil niet aan verkiezingen meedoen ELKE ZONDAG ZATERDAG 18 NOVEMBER 1978 BONN (GPD) - De Westduitse regering is woe dend over de beslissing van Joegoslavië om vier van terrorisme verdachte Duitsers niet uit te le veren. Een woordvoerder van het ministerie van justitie zei dat het besluit wordt „betreurd" en dat dit „een terugslag in de strijd tegen het in ternationale terrorisme is" In werkelijkheid, zo zeggen rege ringskringen in Bonn, betekent de vrijlating van Brigitte Mohn- haupt (28), Rolf Clemens Wagner (33), Peter Jurgen Boock (26) en Sieglinde Hoffmann (33) naar „een land van hun keuze", dat de diplomatieke verhoudingen tus sen de Bondsrepubliek en Joego slavië „ernstig zijn belast". Welke concrete gevolgen dit heeft, was gisterochtend nog niet be kend. Mohnhaupt, Wagner, Boock en Hoffman staan op de lijst van meest gezochte terroristen. Zij worden verdacht van moord en het behoren tot een misdadige vereniging. Brigitte Mohnhaupt wordt ervan verdacht mede schuldig te zijn aan de moord op bankier Ponto. Bovendien neemt de Westduitse recherche aan dat zij samen met de in Utrecht gear resteerde Knut Folkerts betrok ken was bij de moord op de Utrechtse agent Kranenburg. Rolf Clemens Wagner zou heb ben meegedaan aan de ontvoe ring van en de latere moord op werkgeversvoorzitter Schleyer. Boock en Hoffmann staan onder verdenking lid te zijn van de ter roristische „Dorff-Taurus-ben- de". In mei van dit jaar werden zij in Zagreb gearresteerd nadat de Westduitse federale recherche ze op het spoor was gekomen. West- Duitsland verzocht op basis van een verdrag tussen de Bondsre publiek en Joegoslavië om uitle vering. Tegelijkertijd vroeg Joe goslavië de uitlevering van acht 'Croaten in ballingschap, die misdaden tegen Joegoslavische vertegenwoordigers in het bui tenland zouden hebben be gaan. Er is altijd ontkend dat het om een „ruilhandel" zou gaan. Maar toen de Westduitse regering had be sloten de 41-jarige Kroaat Stepan Bilandzic niet aan Joegoslavië uit te leveren, kwamen uit Belgrado berichten dat dit eventuele ge volgen zou kunnen hebben voor de uitlevering van de vier Duit- Begin deze maand liet het Joego slavische weekblad „Win" door schemeren dat de Westduitsers zouden worden vrijgelaten. Om dat Joegoslavië niet voldoende bewijzen had gekregen dat zij werkelijk zo gevaarlijk waren. In West-Duitsland werd daar met verbazing op gereageerd, omdat Joegoslavië nooit om meer „be wijsmateriaal" had verzocht. Inmiddels zijn Mohnhaupt, Wag ner, Boock en Hoffmann in een Arabisch land. In de Bondsre publiek twijfelt er vrijwel nie mand aan dat dit uit wraak is ge beurd. Persoonlijke interventies van hoge Duitse politici als Wischnewski (minister van staat) en Willy Brandt (SPD-voorzitter) bij president Tito hebben dus niet geholpen. Ook niet de kort geleden uitgegeven verklaring van bondskanselier Schmidt dat „politieke activiteiten van mili tante Kroatische groeperingen in de Bondsrepubliek ongeoorloofd zijn" i Maleu Canovès, die donder- De arm geheven in de fascistengroetzo brachten honderden de laatste "et dag door leden van de ETA werd doodgeschoten. MADRID (GPD) - De meest radicale vleugel van de Baskische afscheidingsbeweging, ETA-Militar, heeft gisteren in een uitgebreide verklaring aan de Baskische pers de verantwoordelijkheid opgeëist van de aanslag op José Francesco Mateu Canovès, lid van het hooggerechtshof te Madrid. De magistraat werd donderdagochtend op klaarlichte dag door twee mannen op straat neergeschoten. WASHINGTON (AFP/ANP) - De Amerikaanse regering neemt de aanwezigheid van MGS 23 van Sowjet-makelij op Cuba zeer hoog op en heeft de hervatting gelast van de verkenningsvluchten boven het eiland van Fidel Castro. D:t is gisteren uit officiële bronnen in Washington vernomen. De Amerikaanse inlichtingendiensten hebben nog niet kunnen vaststellen of deze toestellen, met verstelbare vleugels, tot de meest recente modellen behoren die alleen in Oosteuropese lan den in dienst zijn en of zij zijn ingericht voor tactische kernwa pens. De hervatting van de verkenningsvluchten met de spionage-vlieg- tuigen van het type "SR 71" (opvolger van de bekende U-2) zou tot nieuwe spanningen kunnen leiden tussen Moskou en Havan na enerzijds en Washington anderzijds. Kort nadat hij in het Witte Huis kwam, schortte president Carter de verkenningsvluchten boven Cuba op om zijn goede wil te tonen voor normalisering van de betrekkingen tussen Cuba en de Ver enigde Staten. Deze vluchten, begonnen in de jaren zestig, vorm den een voortdurende irritatie voor de autoriteiten in Havanna. Mochten de Amerikanen vaststellen dat de Migs 23 die Cuba nu heeft met kernraketten kunnen worden uitgerust, dan betekent dat een rechtstreekse schending van het beginselakkoord van Kennedy en Chroesjtsjev, in november 1962, waardoor een einde kwam aan de Cubaanse crisis. De Cubaanse crisis ontstond aan het einde van het tweede jaar van Kennedy's bewind toen uit Amerikaanse fotoverkenningen bleek dat de Sowjet-Unie op Cuba raketlanceerinrichtingen bouwde. Amerika eiste de afbraak van de inrichtingen en dreigde een schip met Sowjet-raketten voor Cuba te zullen tegenhouden. Op het laatste ogenblik liet Chroesjtsjev het schip de steven wenden en was een oorlog tussen de supermachten voorkomen. Later besloten Kennedy en Crhoesjtsjev tot de aanleg van de zoge noemde "rode telefoon" om in geval van soortgelijke crises door overleg een rechtstreekse botsing te voorkomen. ADVERTENTIE IBRlNK Luchtverwaiming Im—HmÊimim—m—KÊKa Uw jnsta||ateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58.Telefoon (01720) 2 03 00 Tijdens de begrafenis van de magi straat hebben zich vrijdag ernsti ge incidenten voorgedaan. Bij de rouwdienst in de overvolle kerk maakte een lid van de extreem rechtse groepering Fuerza Nueva van de gelegenheid gebruik om het stoffelijk overschot een par tij-insigne op te spelden. De ad vocaat Antonio Rato, lid van de communistische partij en een persfotograaf werden bij de uit gang van de kerk in elkaar gesla gen. Het Eerste-Kamerlid Villar Arregui moest door de politie te gen aanvallen van de Fuerza Nueva beschermd worden. Tij dens de rouwdienst, waaraan 2000 personen deelnamen, hoor- ADVERTENTIE De Ford Fiesta L (met 957 cm3 motor) is één van de hoofdprijzenNiet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwielaandrijving. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" de men het fascistische strijdlied „Cara Al Sol" en spreekkoren, die sl gans aanhieven zoals: „Weg met de regering, terug naar de militaire dictatuur, het leger aan de macht" en „Franco, Franco" In de verklaring aan de Baskische nieuwmedia wijst ETA-Militar op de rol, die Mateu Canovès in het verleden als voorzitter van het Tribunaal van Openbare Orde heeft gespeeld. „Hij veroordeelde honderden revolutionaire Bas- ken, die streden voor de vrijheid van het Baskenland, tot lange ge vangenisstraffen", aldus het communiqué. Voorts vermeldt de verklaring dat het „terroris me" van de ETA het enige middel is om het Baskenland te demo cratiseren, aangezien de i Spaanse grondwet, binnenkort een referendum wordt gehouden, de bedoeling heeft om een militaire dictatuur in het Baskenland te vestigen. In de Baskische provincie Guipuz- coa kwam het in tal van plaatsen tot ongeregeldheden uit protest tegen het politieoptreden van woensdagavond in Mondragon, waar bij een schietpartij, naast twee leden van de ETA, een 55-ja- rige vrouw werd gedood en drie voorbijgangers door kogels van de Guardia Civil gewond raakten. In San Sebastian en Renteria vond een confrontatie plaats tus sen politie en betogers die barri caden hadden opgeworpen. In vrijwel alle bedrijven in de pro vincie werd gisteren gestaakt. De lokale radiozenders zonden rouwmuziek uit. Inmiddels is de ware toedracht van de schietpartij in Mondragon tus sen de politie en de leden van de ETA bekendgemaakt. In tegen stelling tot de officiële verklaring schoot de Guardia Civil zonder enige waarschuwing vooraf op de leden van de ETA. Drie minuten na de schietpartij arriveerde een tweede auto met politieagenten in burgerkleding, die onmiddel lijk het vuur openden op de om standers. Hierbij verloor de vrouw het leven en raakten de drie voorbijgangers gewond. De Algemene Baskische Raad, de hoogste instantie in het semi-au- tonome Baskenland, heeft dit politieoptreden onverantwoor delijk genoemd en heeft geëist dat een openbaar onderzoek wordt ingesteld. Minister Weizman LOESAKA/LONDEN (Reuter) - De nationalistische guerrilla strijders van Joshua Nkomo hebben gisteren aangekondigd dat ze de verkiezingsplannen van de Rhodesische overgangsrege ring voor 20 april volgend jaar zullen dwarsbomen. "De zoge naamde verkiezingen kunnen niet worden gehouden omdat on ze gewapende strijd het gehele land heeft overspoeld", aldus een verklaring in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka van Nkomo's Zapu. De Zapu, die het Patriot tisch Front vormt met Robert Moegabes in Mozambique geves tigde Zanu, geeft met deze ver klaring haar eerste commentaar op de aankondiging van donder dag door de Rhodesische over gangsregering dat de voorgeno men datum van 31 december voor de overgang naar zwart meerderheidsbewind niet kan worden gehaald. De verklaring van Zapu gaat ver der. "Zapu binnen het Patriot tisch Front wil categorisch stel len dat nooit verkiezingen in Zimbabwe zullen worden ge houden zonder goedkeuring van het Patriottisch Front". De rege ringsaankondiging van de blanke premier Ian Smith en zijn drie gematigde zwarte bondgenoten betekent volgens Zapu dat Salis bury de oorlog aan het verliezen „Goede ideeën van Egypte" WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren gezegd dat Egypte nieuwe, constructieve suggesties heeft gedaan voor oplossing van de Palestijnse kwestie. De nieuwe Egyptische denkbeel den behelzen een Egyptische aanwezigheid in de door Israël bezette Gaza-strook om de over gang naar Palestijns zelfbestuur te vergemakkelijken. De Israëlische minister Weizman merkte bij zijn terugkeer uit Washington in Tel Aviv op dat het morgen een jaar geleden is dat president Sadat zijn historische reis naar Jeruzalem maakte. Het zou erg jammer zijn als we na een jaar nog geen overeenkomst hebben". Weizmann verklaarde dat hij tij dens zijn onderhoud met de Egyptische vice-president Moe barak had vernomen dat de Egyptenaren er nog steeds zeer in geïnteresseerd zijn de bespre kingen voort te zetten omdat zij vrede met ons willen sluiten" ADVERTENTIE SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlands grootste Vrije dag? Meubelkeurdag' kollektie echt Braziliaans leren meubelen staat zondag te kijk. mr>i ihcJLfOI ir ~yv\ Onderga op uw gemak de 11 Yj rijkdom van echt Braziliaans leer Geniet van de bijzonder lage prijzen COLIClfCMIAI^CAl Gevers Deynootweg 83 Ovric VCniNUEN Telefoon (070) 55300 (100 meter vanaf het Kurhaus) ook dagelijks geopend donderdag koopavond rieuDeikeur—j\\ zitparadijs^^/ SINAÏ (GPD) - „Ik ga niet in de Negev wonen, al is het maar een paar kilometer verderop. Ik wil niet vanuit mijn nieuwe huis zien hoe de Arabieren mijn landerijen bebouwen". Omri Cohen (35) woont nu zes jaar in Sadot, een bloeiende en rijke moshav (agra risch dorp) in het ter dood ver oordeelde Jamitpdistriet. Zes jaar geleden, op 29-jarige leeftijd, kwam Omri met zijn vrouw naar deze lege zandplek aan de zee om er een nieuwe moshav op te bou wen. Het was voor hem een uit daging, niet naar een bestaande nederzetting te gaan. Een uitda ging met alle pioniersromantiek eromheen. Een uitdaging zonder fianciële risico's overigens, want de regering leverde niet alleen behuizing, investeringen en sub sidies, maar garandeerde ook de verliezen: in een landbouwont- wikkelingsgebied in de eerste ja ren onvermijdelijk tot er wat groeit. Maar Omri en al zijn collega's in Sadot geven alleen pioniers- drang, het mooie klimaat, de na tionale veiligheid en de zee op als reden waarom zij Sadot hebben gekozen en niet een plaats in de Negev- of Arava-woestijn, waar zij ook een moshav hadden kun nen beginnen. De regering had er veel voor over om zoveel mogelijk mensen naar dit gebied te krijgen, even ten westen van de Gazastrook. Het idee om iets groots op touw te zet ten was in 1972 van Mosje Dqjan (nu minister van buitenlandse zaken). Sadot bestond toen al twee jaar, maar behalve een aan tal landbouwnederzettingen moest er ook een grote stad ko men, Jamit, met een haven, in dustrie en toerisme. Er werd ge sproken over 100.000 inwoners in 1990. Wie twijfelde er aan de toe komst? De ene na de andere mi nister had plechtig verklaard dat dit gebied in elk geval deel zou blijven uitmaken van Israël, bij welke vredesregeling dan ook. En zelfs toen Begin dat rotsvaste vertrouwen aan het wankelen bracht, bezwoer hij dat geen re gering in Israël langer dan 24 uur aan het bewind kan blijven als zij besluit nederzettingen te ont mantelen, omdat zo'n regering zou worden weggestemd door welke Knesset dan ook. Gastarbeiders Jamit is niet alleen strategisch be langrijk. het heeft nog andere grote voordelen: een zeer goed en droog klimaat, woestijngrond die zeer vruchtbaar blijkt te zijn bij juiste bevloeiing, en niet te verge ten, goedkope (Arabische) ar beidskracht van de buren uit de Gazastrook en de bedoeinen die plaats moesten maken voorde 14 nederzettingen, „uit veiligheids overwegingen", maar die wel te rug mochten komen als gastar beiders. Het ging Omri Cohen en de 62 an dere gezinnen in Sadot dan ook snel naar den vleze. Hij verbouw de aanvankelijk tomaten, die het erg goed deden; tomaten beteke nen snelle winst. Maar later scha kelde hij en velen met hem over op een nog lucratiever produkt: bloemen. Chrysanten en anjers, die voor 90 procent geveild wor den op de bloemenmarkt in Aalsmeer. Want vanwege het gunstige klimaat heeft Sadot, net als de andere nederzettingen in dat gebied, zich geheel ingesteld op wintergroenten en bloemen voor de Europese markt. Wie 's winters in Nederland bloemen koopt, heeft voor 60 procent kans dat ze uit de regio rond Jamit komen, of uit een andere plaats in Israel. Het heeft ertoe geleid dat wij in Sadot villa's (deels nog on- afgebouwd), chique meubelen en stereo-installaties aantreffen, die de gemiddelde Israëli zich niet kan veroorloven en die niet ge heel in overeenstemming zijn met het image van de pionier. De boeren in Sadot zijn in acht jaar rijk geworden. Als zij over drie jaar in de kou staan, zullen ze niet omkomen van de honger. Maar wie veel geld verdient, wil daar niet mee ophouden, ook de men sen in Sadot niet. Wat niet bete kent dat de verbittering en fru stratie uitsluitend economische drijfveren zouden hebben. Het verhaal van alle bewoners van Sadot, Jamit en de andere neder zettingen is identiek: Wij zijn verkocht en verraden. Twee da gen voordat Begin naar Camp David ging, ontving hij een (be zorgde) delegatie uit het district Jamit en stelde hen gerust. „Zo dra er in Camp David wordt ge sproken over het ontmantelen van nederzettingen, dan pak ik mijn koffers", zo verzekerde Be gin plechtig. Nu probeert die zelfde delegatie wederom met Begin een afspraak te maken om op zijn minst enige uitleg te krij gen, maar Begin is niet bereid hen zelfs maar te woord te staan. Ook Mosje Dajan wordt vaak her innerd aan zijn vroegere uitspra ken: „Liever Sharm el Sheik zonder vrede, dan vrede zonder Sharm el Sheik", was zijn gevleugelde uitspraak. En wat zegt Dajan nu? Ik ben van me ning veranderd. Dat recht heeft iedere burger. Of niet soms?" De regering heeft zich ongeloof waardig gemaakt, iets wat zich niet beperkt heeft tot Jamit en omstreken, maar wat repercus sies heeft in het hele land en in het bijzonder bij de elite die de nederzettingsbeweging" vormt. Alleen al daarom is het van Begin politiek niet verstandig de men sen in Jamit nu te negeren, hoe zeer hij zich ook persoonlijk ge kwetst voelt omdat hij door de mensen uit Jamit voor „verra der" is uitgemaakt na zijn glo- vid. 3 terugkomst uit Camp Da- Omri is dus in mineur: „Dit gebied heette absoluut essentieel voor onze nationale veiligheid; een buffer tussen Egypte en de Gaza strook". Heeft het hem nooit gestoord dat hij op Arabisch grondgebied woont? „Wat heet nou Arabisch grondgebied? Het hele land is op Arabische grond gebouwd. Ook Tel Aviv. Dat maakt mij juist zo ongerust. Als Sadat dit terug wil hebben, wie geeft mij dan de garantie dat hij hier op houdt? Een mineurstemming ook in Jamit: 460 families. 2500 mensen in to taal. Ook zij hebben aanzienlijke overheidssteun gekregen om er een bestaan op te bouwen, al zijn ze niet rijk geworden zoals in Sa dot. Een derde van de bewoners van Jamit bestaat uit legerperso- neel, werkzaam op de lucht machtbasis in de buurt. Zij zullen tegelijk met de basis naar de Ne gev verhuizen. De rest heeft een zaak, bedrijf .kantoor of begin nend fabriekje. Er staan in Jamit veel huizen leeg. Een pas afgebouwde wijk, geheel met de rolluiken naar beneden. Het zijn veelal met smaak ge bouwde landhuisjes. Aan som mige wordt nog de laatste hand gelegd. „We willen het Egypte netjes afgewerkt opleveren", zegt een opzichter spottend. Maar over het geheel is de bouw in Ja mit stopgezet. Half afgebouwde huizen worden niet voltooid, net zo min als de miljonairs van Sa dot hun half afgebouwde villa's voltooien. Toch is er nog een trac tor bezig met graafwerk om schuilkelders te bouwen. De vei ligheid gaat boven alles. De mensen in Jamit zijn om tal van redenen naar dit fraai gebouwde plaatsje gekomen. Sasson (30) bijvoorbeeld, die in het winkel centrum een delicatessenzaak drijft (al een teken van een be paalde welstand). Sasson is geen idealist. Hij komt uit een groot en arm gezin. Zocht met zijn vrouw een huis in de omgeving van Tel Aviv. een soort woningwetwo ning. Maar hij raakte verstrikt in de bureaucratie. Werd van het kastje naar de muur gestuurd en kreeg de balen van de stad. de luchtvervuiling, de drukte en al les. En ziedaar, wat een kans. Een huis, veel mooier dan hij ooit in Tel Aviv kan krijgen, en veel goedkoper, ver weg van de stad en bureaucratie; geen luchtver vuiling, een palmenstrand en de kans op een alleszins voordelig bestaan in Yannt, met de zee naast je huis. Wat wil je nog 2n nu moet Sasson weg. Tenminste als het allemaal doorgaat. Waar naartoe? Hij weet het niet. Minis ter van huisvesting Gideon Patt is in Jamit geweest en heeft met de bewones gesproken. „Jullie moeten voorlopig gewoon hier blijven", heeft Patt gezegd. Er gebeurt vooralsnog niets, zolang de onderhandelingen niet afge rond zijn. Ener gebeurt dus niets. Niemand van de regering komt naar Jamit om de toekomst te be spreken, niet over mogelijke schadeloosstelling, niets. Er wordt gesproken en geschreven over een nieuwe plaats in de Ne gev - ze weten het alleen uit de krant. Is Sasson bereid naqr de Negev te gaan? Hij wordt plotseling heel fel. „Naar de Negev ga ik nooit van mijn leven. Wij worden zoge naamd overgeplaatst". Sasson laat zich niet overplaatsen. „Ik ben geen voetbal waar je tegen aan kan trappen". Niet naar de Negev dus, maar waar dan wel naar toe? Naar Judea en Samaria (de Jordaan-westoever)? Daar is immers ook nog plaats voor nieuwe nederzettingen en idealisten. Of naar Galilea. of ge woon terug naar Tel Aviv? „Naar bezet gebied ga ik nooit van zijn leven meer", zegt Sasson. „Niet naar bezet gebied en niet naar een nieuwe nederzetting. Eenmaal is genoeg". Maar heeft Begin niet plechtig be loofd dat Judea en Samaria nooit hetzelfde lot zullen ondergaan als Yamit? „Jazeker, dat heeft Begin beloofd. En wie geeft de garantie dat Begins belofte ten aanzien van Judea en Samaria meer waard is dan die ten aanzien van Jamit? Waarom heeft Sadat mooiere ogen dan Hoessein", vraagt Sasson zich af.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9