Nieuwe abortuswet: einde Bloemenhove Jonge vrouw vermoord in Tilburg BUITENOM BINNENDOOR Pais van wanbeleid beschuldigd jan bentveld Bezwaren actiegroep tegen oud-Kamerlid Staat de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. Provinciaal bestuur: sombere vooruitzichten De Beurs Eigeahaadig is zó! 1938 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1978 TILBURG (GPD) - De politie van Tilburg tast nog volkomen in het duister over de identiteit van de twee mannen die gisterochtend vroeg de 24-jarige Goverdina B.-S. met een schot in het hoofd hebben gedood. Haar echtge noot, de 24-jarige Jeffrey B., werd met een schot in de buik ernstig verwond. De man verkeert na een spoedoperatie niet meer in le vensgevaar. De Tilburgse politie werd gealar meerd door een buurman van de slachtoffers, bij wie de zwaarge wonde B. om hulp was gekomen. Ter plaatse gearriveerd trof de politie Goverdina B.-S. ernstig gewond in haar bed aan. Zij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis in Tilburg overgebracht, waar zij kort na aankomst is overle den. Haar man heeft de politie gezegd dat hij, toen hij 's nachts thuis kwam, een onbekende met een geweer in de onverlichte woon kamer aantrof. Hij ging ervan uit met een inbreker te doen te heb ben omdat de deurtjes van een wandmeubel openstonden. Er volgde een korte woordenwisse ling, waarvan hij zich niet precies de inhoud kan herinneren. Plotseling kwam een tweede onbe kende de trap af, die evenals de eerste zijn gezicht met een sjaal bedekt had. Op dat moment ging een schot af dat B. in de buik trof. Toen hij een half uur later weer bij bewustzijn kwam, waren de daders verdwenen. De lezing van B., dat hij twee inbre kers heeft verrast, wordt ge steund door de vermissing van een bedrag van 10.000 gulden uit de woning en de verdwijning van zijn auto. Het geld was bestemd voor de notaris, bij wie B. giste ren een aanbetaling moest doen voor de aankoop van een huis. De auto had hij pas kortgeleden aan geschaft. Er kunnen dus maar weinig mensen zijn die wisten dat de Fiat die op een afstand van het huis geparkeerd stond, van B. De eerste onderzoeken hebben uit gewezen dat de vrouw om half twee was thuisgebracht door vriendinnen, met wie zij een pop concert had bijgewoond. Zij was werkzaam als bejaardenverzorg ster in een nabijgelegen verzor gingsflat en sinds een jaar met B. getrouwd. Het echtpaar had geen kinderen. UTRECHT (ANP) - "Deze minister is stelselmatig bezig, de kern van het beleid van zijn voorganger af te breken. Alles wat aan onder wijsverbetering is bereikt, alles wat in aanzet tot verdere verbete ring aanwezig was, staat op de tocht". Voorzitter J. van den Bosch van de algemene Neder landse bond van onderwijzend personeel (ABOP) constateerde dit gisteren in Utrecht bij de ope ning van de tweedaagse algeme ne vergadering van de bond. "Vernieuwingen in het onderwijs, de verzorgingsstructuur, goede opleidingsmogelijkheden en de rechtspositie van het personeel worden op de tocht gezet", zei hij. Tegenover kleine verbeteringen staan viermaal zo grote bezuini gingen. Tienduizenden leerkrachten wor den in hun arbeidsbestaan be dreigd. Tegenover de onaan vaardbare werkloosheid voor tien- en tienduizenden stelt de minister enkele honderden nieuwe arbeidsplaatsen. "Dit is geen beleid, dit is wanbeleid", al dus Van den Bosch. Volgens hem worden alternatieven van onderwijsvakorganisaties op arrogante wijze afgedaan. "De heer Pais legt een groter accent op de relatie tussen het onderwijs en het bedrijfsleven, hetzelfde bedrijfsleven dat de jeugd in de kou laat staan". Van den Bosch zei, dat bij de opleidingen het koele marktmechanisme van vraag en aanbod wordt geïntro duceerd, zonder in te gaan op te rechte wensen naar verbeterin gen van het onderwijs. "Er zit een boekhouder op onder wijs", constateerde hij, "een man die getallen hanteert alsof hij met een kasboek bezig is en voor wie het uitvoeren van de bezuini- gingspolitiek uit Bestek '81 het belangrijkste doel is". De algemene vergadering nam een motie aan, waarin staat dat de onderwijsbegroting 1979 de kwaliteit van het onderwijs ern stig aantast en de werkgelegen heidssituatie in het onderwijs nog verder verslechtert. De ABOP wijst de voorgestelde be zuinigingen af en hij doet een dringend beroep op alle politieke partijen, bij de komende begro tingsbehandeling maatregelen mogelijk te maken die bijdragen tot de oplossing van het werkge legenheidsprobleem. De ABOP, die vijf jaar geleden 30.000 leden telde, heeft vorige maand zijn 40.000ste lid inge schreven. RENSWOUDE - Bij een ver keersongeluk in Renswoude zijn vrijdag drie personen om het leven gekomen. Twee au to's botsten op de Renswoud- seweg frontaal op elkaar. De 54-jarige bestuurder van een van de auto's was op slag dood. Twee inzittenden van de andere wagen, een 24-jari- ge vrouw en haar ruim èèn jaar oude baby, overleden en kele uren later in een zieken huis in Veenendaal. De be stuurder van deze auto is zwaar gewond naar het Julia na Ziekenhuis in Ede ge bracht. Hij verkeert in le vensgevaar. Het noodlottige ongeluk is vol gens de Edese politie ver moedelijk veroorzaakt door een verkeerde inhaalma noeuvre. De Edese politie verzoekt getuigen van dit on geluk zich te melden in Ede. Men heeft speciale belang stelling voor een vrachtwa genchauffeur die na de bot sing het eerst ter plaatse was, en een automobilist die vlak voor het ongeluk was inge haald. Gezonde baby voor poliopatiente UTRECHT (ANP) - Een 21-jarige poliopatiente uit Aalburg, die zwanger was toen ze deze zomer met verlammingsverschijnselen in het academisch ziekenhuis in Utrecht werd opgenomen, heeft een gezonde baby gekregen. Het kind is na de geboorte met sabin- vaccin geïmmuniseerd. Dit staat in het verslag dat genees heer-directeur Alb. J. M. Smul ders van de GG en GD van het stadsgewest Breda deze week in "Medisch contact" uitbrengt over de inhaal-inentingscam- pagnes in het land van Heusden en Altena tijdens de recente po lio-epidemie. Uit deze streek zijn vier polioge- vallen gemeld. De eerste, een jongen, werd op 5 juli ziek. Hij had het poliovirus waarschijnlijk opgelopen in een vakantiekamp op de Veluwe. Een vriendje van hem was het tweede slachtoffer en de zwangere vrouw, die vlak bij de eerste patiënt woonde, het derde. De vierde patent was een meisje uit Werkendam. HEEMSTEDE (GPD) - Aanvaarding van het nieuwe wets ontwerp voor abortus zal het onherroepelijke einde bete kenen van de Bloemenhovekliniek in Heemstede. Im mers: zwangerschappen van langer dan twaalf weken mogen dan alleen nog in gewone ziekenhuizen worden onderbroken. ADVERTENTIE luxaflex jaloezieën rolgordijnen horren nieuwe rijn 24 leiden hoek burgsteeg 071-13471 AMSTERDAM (ANP) - De lande lijke actiegroep wijkverpleging heeft "zorgen" over de eventuele benoeming van oud-ARP-Ka- merlid mevrouw H. van Leeuwen tot voorzitter van de nationale kruisvereniging. Dit blijkt uit een brief van de 150 leden tellende ac tiegroep aan het bestuur van de vereniging. De bezwaren richten zich zowel te gen de benoemingsprocedure als tegen de persoon van mevrouw Van Leeuwen. Het ex-Kamerlid zal geen ruimte laten voor me ningen. die niet stroken met haar gezindheid, verwacht de actie groep. Als voorbeeld wordt "de starre „handelswijze" van me vrouw Van Leeuwen bij de abor tuskwestie genoemd. "Dit vin den wij voor een voorzitter van een vereniging, die zo diverse groeperingen in haar geledingen vertegenwoordigt, een ongewen ste situatie", aldus de brief. De actiegroep vindt ook, dat het ex- Kamerlid "blijk heeft gegeven meer aandacht te hebben voor defensiebelangen in plaats en ten koste van een goede eerstelijns gezondheidszorg". De actiegroep zelf maakt zich sterk voor onder meer personeelsuitbreiding, en betere arbeidsomstandigheden voor de werkers, van de kruisver enigingen. ADVERTENTIE pttpost Gebruik'mgoed. „Als morgen de wet van kracht wordt, staat overmorgen de poli tie voor de deur om de boel te sluiten, daar ben ik van over tuigd", zegt directeur F. Kause van Bloemenhove. Alleen het Bea-huis, waar in een priller sta dium wordt geaborteerd, zou in de villa aan de Herenweg kunnen worden voortgezet. Twee punten in het wetsontwerp dat minister Ginjaar (volksge zondheid) en De Ruiter (justitie) deze week presenteerden, zijn voor het Bea-huis en Bloemen hove van groot belang. In de eer ste plaats de bepaling dat na de twaalfde zwangerschapsweek niet meer in een gespecialiseerde kliniek mag -ordei i geaborteerd, en voorts de „bedenktijd" van vijf dagen die de bewindslieden willen instellen voor vrouwen die hun zwangerschap willen laten onderbreken. De twaalf-wekengrens betekent de sluiting van Bloemenhove. Een slechte zaak, vindt Kause. „Niet alleen voor onszelf, maar ook voor de patiënten. De mensen worden hier, ik wil niet zeggen beter, maar wel anders geholpen dan in een algemeen ziekenhuis. Ons personeel is gemotiveerd om speciaal dit werk te doen. We werken hier met een team, en dat is heel belangrijk voor de bege leiding van de mensen. In een al gemeen ziekenhuis blijkt zoiets niet mogelijk. Daar schuift het personeel van de ene afdeling naar de andere. Van de kraamaf- deling naar de abortusafdeling. Het spreekt voor zich, dat je ie mand dan nooit gemotiveerd'kan krijgen. Bovendien speelt de rou tine van de artsen een heel be langrijke rol. Ik vraag me af of het wel goed gaat, als een abortus tussen allerlei andere ingrepen door moet worden gedaan". „Bovendien", vervolgt directeur Kause, „ben ik ervan overtuigd dat de gewone ziekenhuizen de vraag niet aan zullen kunnen. Die met een confessionele signatuur zullen er al helemaal niet aan willen beginnen en de overigen missen de opnamecapaciteit. Sluiting van Bloemenhove, sa men met een kliniek in Leiden de enige waar na twaalf weken nog wordt ingegrepen, zou tot gevolg hebben dat er niet voldoende hulp meer kan worden geboden. Dat zou heel treurig zijn" Kause tast in het duister naar de beweegredenen voor de bepaling dat langdurige zwangerschappen alleen in een ziekenhuis mogen worden onderbroken. Sommigen vermoeden dat deze speciaal is ingebouwd om bij de voorgeno men legalisering van de abortus toch nog de Bloemenhovekliniek te kunnen sluiten. Voor het CDA. wiens leider Van Agt steeds de meest fervente bestrijder van abortus is geweest, zou het wets ontwerp daardoor gemakkelijker verteerbaar worden. Kause waagt zich echter niet aan commentaar op deze suggestie „Een eveneens ondoorgrondelijk duister omgeeft de beweegrede nen van de bewindslieden voor het inbouwen van de vijf dagen bedenktijd. Mogelijk wil het ka binet hiermee het zogenaamde abortustoerisme indammen, is inmiddels geopperd. „Dat zou dan volstrekt overbodig zijn. Het aantal buitenlanders neemt na melijk toch al sterk af. Zowel in Duitsland als in België worden abortusklinieken geopend. Het aantal vrouwen dat uit die landen komt zal zeker verder dalen", verwacht hij. Het laatste jaar werden in de Bloe menhovekliniek 4000 zwanger schappen van langer dan twaalf weken onderbroken. Met dat aantal is de maximale capaciteit van de kliniek jenut. Bij het Bea- huis (dat overigens alleen for meel een aparte instelling is; het zit in hetzelfde pand en er werken dezelfde mensen) werden 8000 minder vergevorderde zwanger schappen beëindigd. Het aantal Bea-klanten neemt de laatste ja ren, vooral door de ontwikkelin gen in het buitenland, gestadig af. Een jaar of wat geleden kwamen er nog 15.000 vrouwen. Felicitaties 'Moskou' voor jarige CPN MOSKOU (GPD) - De c tische partij van de Sowjet-Unie (CPSU) heeft de Nederlandse "kameraden" gefeliciteerd met de 60e verjaardag van de com munistische partij Nederland (CPN). "De Sowjet-communisten betuigen hun solidariteit met de activiteit van de Nederlandse communistische partij", aldus een gelukwens van het centrale comité van de CPSU aan het cen trale comité van de CPN. De in houd van deze gelukwens en een lang artikel van CPN-leider Henk Hoekstra in het Russische partij- dagblad Prawda, zijn een illustra tie van de verdere toenadering tussen de Nederlandse en de Russische communistische par tijen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De provincie Zuid-Holland zal de komende ja ren moeten bezuinigen op be staande uitgaven, anders is het niet mogelijk om iets van de nieuwe wensen te realiseren. Dit valt op te maken uit de meerja renramingen voor de jaren 1979 tot en met 1982 die Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, hebben gepresen teerd. Het college spreekt daarin van „sombere vooruitzichten", die het noodzakelijk maken het bestaande beleid van de provin cie kritisch door te lichten. Ook moet volgens Gedeputeerde Sta ten worden bezien of het ambte lijk apparaat op diverse plaatsen doelmatiger kan werken. De nieuwe beleidsvoornemens, die de provincie voor de komende ja ren heeft, zijn neergelegd in het programma „Basis voor het be leid 1978-1982", dat door het nieuwe college van Gedeputeer de Staten is samengesteld en door alle fracties in de Provin ciale Staten is aanvaard. Alles, maar alles, modelbouw. Verder veel nieuws doe-het-zelf materialen e_ gereedschappen, woningverbetering, wonlngonderhoud, binnen- en buitentuinen, handwerken, handenarbeid, toerisme, hobbies. Grote modelbouwpresentatie. De beurs is open van 1l.00u-17.00uen19.00u-22.30u. Zat.enzon.11.00u-17.00u. Trein-toegangsbe wijzen op vele NS-stations verkrijgbaar. Debat (1) In Groot-Brittannië mag de te levisie nog altijd niet het La gerhuis binnen. De politici daar zijn bang dat de camera onverbiddelijk hun waarde op een eigen weegschaaltje zal leggen. Wie komt er goed over en wie valt er door de mand? Is er nog wel een boodschap uit de mond van de geachte afgevaardigde te verwachten, of is het medium zelf de ooodschap en zijn de kijk- en waarderingscijfers er om de politieke toekomst van de man te meten. Hier in Nederland zijn we ge makkelijker. Er kan geen de bat van enige importantie op de agenda van het Binnenhof staan of de camera's rukken op. Als de overgordijnen in de Tweede Kamer-zaal bij de stomerij zijn geweest, werpt driekwart Nederland zorge lijk een blik op de eigen han gende have bij het raam. Dr. Vondeling, de kamervoor zitter, is een man met veel ge voel voor de grote politiek, maar hij vergeet de kleine no den van zijn en andermans electoraat geenszins. Het viel me donderdag op bij het Aan- tjes-debat. Zijn eigen draai boek gaf hij keer op keer tij dig prijs aan de huiskamer. Die kreeg dan te horen dat het deze ronde sprekers ongeveer drie kwartier zou duren. Ik weet wel, formeel was het voor de dames en heren op de smalle bankjes bestemd, maar u en ik luisteren lekker mee en kunnen aldus ons plas- en kaas-uit-het-vuisje- beleid voor de avond uitput tend regelen. En Anne Von deling is een man van de klok. Dus zowel het Nederlands Zuivelbureau als de blaas zijn tevreden. Debat (2) Dat wij een volk van schilders zijn en niet van praters, wis ten we ook al een tijd Van de huidige minister-president afdalend naar de simpele volkstribuun komen wij voornamelijk haspelende, binnensmondse lieden tegen. Improviseren gaat het me rendeel evengoed af als het koorddansen een olifant. Sterker nog, indien er geen schrijfblocs met lijntjes zou den beslaan, zou de Neder landse democratie al lang op d'r kont liggen. De interruptie is een fenomeen, waartoe zich menig parlementariër geroe pen voelt, maar helaas een enkeling slechts is uitverko ren. Zo viel afgelopen don derdag het stamelende optre den van oud-staatssecretaris, thans kamerlid dr. Klein op. Zijn woeste java met de inter ruptiemicrofoon verschafte in elk geval mij geen inzicht in zijn controverse met opvolger Pais op Wetenschappen. Trouwens, de heer Pais zelf, richtte nogal wat aan in me nige huiskamer door zijn be toog te beëindigen met een verwijzing naar Jeremia, hoofdstuk 31. vers 19, zonder te zeggen wat daar precies te lezen viel. Toen ik het boek der boeken uiteindelijk ge vonden had en triomfantelijk mét de tekst het woonvertrek opnieuw betrad, bleek de heer Van Vollenhoven via de TROS zijn "Peter whistle" al te hebben afgescheiden. Ik bedoel maar met die politici rechtstreeks op de t.v.: je geeft ze een vinger en ze ne men je hele Willy Dobbe. Les Ik weet best dat je het je ge makkelijk pleegt te maken in rubrieken zoals deze door veel bij het gebeuren op de t.v. stil te staan. Aan de andere kant kun je je toch ook weer niet te veel conformeren aan die paar zonderlingen die nog wel eens een boek lezen of die zeldzame enkeling die er om. welke duistere overweging dan ook helemaal geen beeld scherm op na houdt. (Waar blijven de case-stories van psychisch scheefgegroeide kindertjes uit dergelijke ge- Bovendien zet de t.v. mij sinds een week of drie driftig aan het werk. In een vlaag van bijna verstandsverbijstering heb ik me ooit opgegeven voor de cursus Russisch voor beginners van Teleac. Een prachtige doos platen, boe ken, rare lettertekens. Enfin, dat twee kreeften van elkaar kunnen houden, is een we reldwonder, maar dat twee mensen Russisch met elkaar kunnen spreken en dat ze el kaar dan ook nog verstaan, is iets ongehoords van gelijke orde. Het pikante is intussen dat het lesmateriaal, voorzover het film is rechtstreeks vanuit de Sowjet-Unie, ongemerkt de nodige waarden bij de leer gierige aan de buis tracht binnen te lepelen. Ik zeg niet dat zoiets niet mag of dat het verwerpelijk is. Bij Ameri kaanse series gebeurt dat precies eender, maar dan van de ander kant. Alleen geloof ik dat het in die filmpjes bij de Russische les ietwat subtieler geschiedt. Neem les 3. twee gezinnen, allebei twee kinde ren van rond twintig, een jon gen en een meisje. Jongen van ene gezin loopt met meisje van andere gezin en omgekeerd. Een komische samenloop van omstandig heden, nog weer eens iets an ders dan doctor Dolk and mister Hes. Maar nu die ver rukkelijk klassenloze sa menleving in Rusland. De ene vader is cellist in een sym fonieorkest, de andere taxi chauffeur (waarschijnlijk de enige vriendelijke in de Sowjet-Unie want ik herin ner me uit Moskou slechts ij zeren heinen). Het ene stel zit in de collegebanken op de universiteit, het andere doet iets draaibankerigs. Geeft dat iets? Klassenbotsing? Wei neen, iedereen gaat klasse loos, gelukkig met elkaar om. En wij maar woordjes leren. Hopelijk komen de uitzonde ringen later. Pers De media mogen ongeneerd re putaties breken, de hele blik semse boel mag open en bloot op de straatstenen worden gekieperd, maar gelukkig, hier en daar stond de tijd even stil. Zo las ik van de week in deze krant dat een wethouder in een van onze rechtzinnige kustplaatsen als zijn mening had kenbaar gemaakt dat hij er niet voor voelde dat de burgerij er kennis van kon nemen, hoe door haar opge brachte belastinggelden wer den besteed in een bepaald schoolgebouw. "De pers hoeft niet precies te weten, hoeveel geld ermee is ge moeid", aldus de man. En omdat de pers er niet voor haar eigen lol zit, maar voor de samenleving en om die voor te lichten^iryplieeert dat dat deze wethouder aan die samenleving geen boodschap heeft. Jan van Hillo moest maar eens gauw komen fil men in Katwijk Bijgaande foto werd mij, door collega Ruud Paauw toege speeld.Het is het Engelse elf tal in Berlijn voor een wed strijd tegen Duitsland. Het is mei 1938. De "Anschluss" van Oostenrijk bij Duitsland is twee maanden achter de rug en de Neurenberger wetten zijn al drie jaar in werking. Let eens op die rechterarmen vijfde van links is Stanley Matthews. Hij is later nog sir Stanley Matthews geworden. Ik bedoel maar. HAN MULDER t/m. 19 november Ahoy 'Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7