'Santana' speelde op zeker wvmnm HANSNEL SELECT Popfestijn: makkievoor ordebewakers Bang voor Massada Genoeg vrouwen bij politie? mededeling gemeentebestuur ZATERDAG 18 NOVEMBER 1978 LEIDEN-Hoeveel moetje om je meisje geven om haar een heel Santana-concert lang op je schouders te dragen, ter wijl zij, uit waardering voor dit serviele gebaar, boven je hoofd de meest onverwachte ritmische capriolen uithaalt. Een feministe zou ook dit rolpatroon eens moeten door breken. Anderen kochten twintig blikjes met bier, niet zozeer om ze leeg te drinken, maar in eerste instantie om erop te gaan staan, zodat men net iets langer werd dan degene waar men achter stond. All Right" of de stemming in de Groenoordhal veranderde even plotseling als het Devadip-optre- den werd beëindigd. Handen gingen omhoog en na aansporing van leadzanger Greg Walker, klapte vrijwel iedereen ritmisch mee op „Well All Right". Santana hield de stemming on middellijk vast door de volgende nummers vrijwel volledig in el kaar te laten overlopen. Dat was zeker het geval met „Black Magie Woman", „Europe", „She's Not There" en de Jim Capaldi (ex- Traffic) compositie „Dealer", Victory We Won" en „Evil Ways" waren welis waar zeer perfect ge speelde nummers, maar men kon zich toch niet aan de indruk ont trekken, dat „Santana" relatief veel covers in een podium-optre den doet. Terwijl de groep toch - zeker instrumentaal - tot waan zinnige subtiele dingen in staat is. Wellicht heeft Carlos Santana tij dens deze Europese tournee op „zeker" willen spelen, omdat zijn formatie zeer recent enige wijzi ging heeft ondergaan. De eerder genoemde Greg Walker is lead zanger, terwijl ex-Gino Vanelli- drummer Graham Lear ritmitsch de groep 'Santana' completeert. Naast drummer Graham Lear be staat de groep immers nog uit de perkussionisten Raoul Rekow, Armando Peraza en Pete Esco- vedo. Zij. bassist David Margen, toetsenman Chris Rhyne en gita rist Chris Solberg zijn tevens te Hermand Brood en Massada lieten het afweten. Het gerucht ging, in een om zeven uur 's avonds tij dens het eerste concert vrijwel volledig uitverkochte Leidse Groenoordhal, dat „Santana" bang zou zijn voor het hoge mu zikale niveau van deze Zuidmo- lukse formatie, die op Santana/ Osibisa geënte muziek maakt. Daarom ter vervanging het te leurstellende optreden in het voorprogramma van „Devadip Oneness Orchestra". Ondanks de participatie van Carlos Santana, die sterk onder de invloed van zijn yogaleraar Sri Chinmoy deze muziek maakt. Nadat de „Filter Furore Elpee show" en „Devadip Oneness Or chestra" tevergeefs hadden ge tracht stemming te maken in de immense ruimte (ook de aankon diging, dat de registratie van dit concert via de KRO-radio/Eldo- radio van Vincent van Engelen zal worden uitgezonden bracht daarin geen verandering) werd het ergste gevreesd voor het Santana-optreden. Sfeer was er tot dat ogenblik nauwelijks en het publiek kreeg na het 'Deva- dip-optreden' ook nog een vijf tien minuten durende pauze te verwerken. Geen omstandighe den om een Santana-concert naar niveau te tillen. Maar het ongelooflijke gebeurde toch. Nauwelijks had de groep de eerste akkoorden aangeslagen van de Buddy Holly-cover „Well horen op de jongste elpee van „Santana" „Inner Secrets". Het tweede concert van de groep gis teravond om elf uur moet beslist als „minder geïnspireerd" ge kwalificeerd worden, maar be woog zich desalniettemin toch nog ver boven acceptabel niveau. De duizenden Santana-fans kun nen Circle-directeur Jos Rei- nards alleen maar dankbaar zijn, dat hij deze uiterst ritmische groep naar Nederland (c.q. naar Leiden) heeft gebracht. In tegen stelling tot het opvallend teleur stellende voorprogramma was het Santana-concert immers van ongekende klasse. In weerwil van een overladen tour- schema (vannacht werd nog op gebroken voor Frankfurt) slaag den de leden van de groep er moeiteloos in het veelkoppige publiek door professionele soli aan zich te verplichten. Eén jon geman werd door een suppoost tegen de grond geslagen en een ander maakte kennis met een agressieve, aangelijnde hond, toen hij niet onmiddellijk bereid bleek de hal voor de wachtenden buiten te ontruimen. Maar dat waren de enige dissonanten, wat het verloop in de hal betreft, van een verder vlekkeloos verlopen de avond/nacht. Hoewel het tweede optreden voor een slechts voor driekwart ge vulde hal werd gegeven, zullen organisatiebureau Circle, de Groenoordhal-directie en de op tredende musici onverdeeld gun stig op deze twee voorstellingen terugzien. Zeker wanneer men zich realiseert welk een chaos had kunnen uitbreken, wanneer 10.000 mensen en massa weige ren een hal te ontruimen, omdat zij een vijfde toegift eisen. Zo ver is het gelukkig niet gekomen. Alleen de platgetrapte bierblikjes hadden een zware avond. BERT KOEKEBAKKER Vragen van PSP aan Leids college LEIDEN - Het PSP-raadslid Jos van der Putten heeft het college van B en W schrifte lijke vragen gesteld over de positie van de 'vrouwelijke agenten in het Leidse korps. Het raadslid verwijst naar een advertentie die onlangs in de ze krant verscheen en waarin stond dat er - met uitzonde ring van Den Haag - op korte termijn geen plaatsingsmo gelijkheden voor dames zijn. Tegelijkertijd signaleert Van der Putten het stijgend aantal sexuele misdrijven in Leiden in de afgelopen jaren. In de vragen informeert het PSP- raadslid of het college ook van oordeel is dat de vertrou wensrelatie tussen politie en bevolking verbeterd kan worden, wanneer vrouwen die aangifte willen doen van mishandeling, aanranding of verkrachting, worden gehol pen door vrouwelijke agen ten. Bovendien wil hij weten of de Leidse politie op het ogenblik over voldoende vrouwelijke agenten beschikt en of - wan neer dat niet het geval is - bij de minister wordt bepleit om daarvoor te mogen werven. Tenslotte wijst hij op een recent door de Kamer aanvaarde motie waarin de regering wordt gevraagd geld be schikbaar te stellen voor hulp aan vrouwen die zijn aange rand of verkracht. RECLAME 8 Soms is de reclame beter dan de kwaliteit van het produkt. Vervelend voor de consument. Maar als de kwaliteit van het produkt beter is dan de reclame die ervoor gemaakt wordt is het erg vervelend voor de adverteerder. Bel eens met Hansnel Select. Zwanenzijde 3, Leiden. 071-210814. ADVERTENTIE Onbehoorlijk Bent u wel eens met een kluitje in het net gestuurd? Maakte men met u wel eens de kachel aan? Voelde u zich in uw hemd gezet? Kreeg u ergens geen poot aan de grond? Of kon u er soms geen chocola demelk van maken? Ja? Dat komt omdat de maatschappij vaak zo bar ingewikkeld in elkaar steekt. Hij die voor het eerst een belas ting- of huursubsidieformu lier moet invullen weet wat ik bedoel. Zo zijn er op vele pun ten voetangels en klemmen voor mensen die informatie willen hebben, hun recht zoe ken of zaken in die sfeer. Om die burgers behulpzaam te zijn bij het vinden van de juis te weg in het woud van voor schriften, regelingen, wetten en gebruiken functioneert in Leiden sinds 1973 het Insti tuut Burgerraadsman.Met de ervaringen die de afgelopen vijf jaar zijn opgedaan is een werkdossier samengesteld. Het wordt afgesloten met een opmerkelijk hoofdstukje waarin eens op een rijtje wordt gezet hoe burgers door ambtenaren en bestuurders bij de neus genomen worden. De burgerraadsman noemt het zelf "vormen van onbe hoorlijk gedrag". Een heel leerzaam stukje. Vandaar in deze rubriek een kleine bloemlezing De burgerraadsman gaat ge zwind uit de startblokken en pakt direct een paar brute vormen bij de kop zoals inti midatie door schelden of be dreigen. In dezelfde adem worden praktijken genoemd als het laten zeggen dat de be trokken man niet aanwezig is of het neerleggen van de hoorn tijdens een telefoongesprek. Dat laatste door mij - niet ge hinderd door enige kennis van door de PTT toegepaste materialen - betiteld als een "bakelieten vloek". Soms worden burgers ronduit onbeschoft behandeld. In dit verband citeert de burger raadsman de volgende uit spraak van een ambtenaar: "Ik kan het toch niet helpen dat u zwanger bent" Liegen Een andere techniek om de bur ger van het lijf te houden is het geven van onjuiste informatie of gewoon iemand voorliegen. De burgerraadsman onder scheidt op dat laatste punt twee vormen: gewoon zaken verkeerd vertellen: het actieve liegen. En het niet geven van feiten omdat daarnaar niet uitdrukkelijk gevraagd is: door de passieve leugenaar in dc praktijk gebracht. Een gevoel van machteloosheid krijgen de burgers die menen een klacht te hebben over be paalde ambtelijke instanties. Met die klachten belanden ze namelijk vaak weer bij die zelfde instantie. Bij beroeps zaken is het dikwijls van het zelfde laken een pak. De mi nister of de Kroonde beroeps instantie. wint toch weer in formatie in bij de lagere amb telijke diensten. Zo bestaat de kans dat het antwoord wordt geformuleerd door de dienst waartegen het beroep is inge steld. Een fraai staaltje van afscheeptechniek" is ook het verdacht maken van de bur ger die meer dan eens klaagt. Volgens de burgerraadsman worden deze personen nogal eens betiteld als "querulant" of die zeikert". Zo'n bena ming betekent dat de betrok kenen niet serieus genomen hoeven te worden en dat zijn opmerkingen het aanhoren niet waard zijn. Laat staan dat ze beantwoord moeten worden. Opmerkelijk is de er varing van de Leidse burger raadsman dat juist deze men sen vaak zeer zinnige dingen op te merken hadden of in derdaad met grote problemen zaten. Brieven schrijven En dan is er de dreiging met formele procedures. Een func tionaris beweert tegen de burger, dat hij in het bewuste geval al buiten zijn boekje is gegaan en dat - als hij niet wat inschikkelijk is-de letter van de wet zal worden ge volgd. Zoals voor velen de eis om de klachten even op papier te zetten een drempel vormt. Want voor een bepaalde groep mensen vormt het schrijven van brieven een grote - zo niet onoverkomelijke - hindernis. Behalve de intimidatie met woorden is er ook de intimi datie door "sfeer". Daarmee doelt de burgerraadsman op de confrontatie met nette ambtenaren die goed van de tongriem gesneden zijn. Of de omgeving .Zoals het prachtige marmer op de tweede etage van het stadhuis en het gezel schap van "hoge omes en tan tes" in het gelambriseerde vertrek waar de bezwaar schriften worden behandeld. Iets dergelijks komt blijkens het werkdossier soms ook voor op het spreekuur van woning bouwverenigingen. Het be stuur zit achter een lange tafel die bezaaid is met stukken, dossiers en met volle asbak ken. "Men moet al uit een hard soort hout gesneden zijn om dan voet bij stuk te houden", oordeelt de burgerraadsman. Lange tenen Wat naar het oordeel van de burgerraadsman ook meer dan eens voorkomt zijn de "lange tenen". Vele functio narissen voelen zich direct als persoon aangesproken en reageren dat af op de betrok ken burger. Een bron van ergernis vormt de beantwoording van brieven. Niet alleen gebeurt het vaak dat men lang - soms heel lang - op antwoord moet wachten, maar bovendien blijkt uit eindelijk dat men ook nog voorbijgaat aan de kern van de zaak. In moeilijke gevallen wordt daarom ook wel het monde linge antwoord gehanteerd. Bijvoorbeeld wanneer de functionaris de zaak liever niet "zwart op wit" vastlegt. Zo signaleert de Leidse burger raadsman nog een serie ande re voorbeelden. Variërend van het zich verschuilen ach ter hogere overheden (het toverwoord "Den Haag"), het opzetten tegen anderen en zelf buiten schot blijven (in het werkdossier getypeerd als een één-tweetje) tot het goochelen met verschillende petten. Een frappant voorbeeld van die laatste omtrekkende bewe ging: een wethouder, die als voorzitter van een commissie aan de leden meedeelt dat hij de kwestie zal doorspelen aan de wethouder en diens reactie afwacht. Tot slot nog één gesignaleerde techniek: het zogenaamde "piep-systeem". De burger wordt zolang tekort gedaan totdat hij begint te piepen. Dat laatste houdt natuurlijk een risico in, want het kan ge beuren dat de burger zijn ge duld verliest en de functiona ris figuurlijk dan wel letter lijk "een ram voor z'n kop geeft". En dan heb ik direct het eerste voorbeeld van een reeks van onbehoorlijke ge dragingen van burgers ten opzichte van ambtenaren en bestuurders. Maar daarover een andere keer. Sinterklaas Ishet klimaat voor Sinterklazen in Leiden wel zo gezond? Die vraag borrelde bij me op toen ik las dat de grijsaard van daag weer zijn traditionele opwachting maakt in de sleu telstad. En dan heb ik het vooral over de commerciële Sinterklazen. In de jaren vijf tig telde de Leidse midden stand er verscheidene. Zo hield er een Sint zitting in de winkel van De Koning op de hoek van de Haarlemmer straat en de Donkersteeg (waar nu "Hij" gevestigd is) en resideerde een even eer biedwaardige goed-heilig- man even verderop in diezelf de winkelstraat, namelijk bij Pieck. Ook het grootwinkelbedrijf mengde zich in die dagen in het Sinterklaasgewoel.Op een van de etages van V&D troonde hij op zijn zetel en sprak kleine jongetjes en meisjes al dan niet verma nend toe. Inmiddels infor meerde een ijverige verkoper heimelijk bij de toekijkende ouders welk presentje het kind ter hand gesteld zou mogen worden. Tenslotte maakte een kassa-piet - verborgen voor kinderogen - de zaak finan cieel rond. Waar zijn ze gebleven die "ver koopsinten"? Moesten ze af haken door hun hoge leeftijd. Of zijn ze zo in goede doen ge raakt dat ze er niet aan den ken om hun bungalow aan de zonnige Spaanse zuidkust te verruilen voor het koude kik kerlandje aan de Noordzee? Begroting De liefhebbers van het gespro ken woord kunnen volgende week weer volop aan hun trekken komen. Vanaf maan dagavond half acht stort de Leidse gemeenteraad zich en kele dagen op de begroting voor 1979. Dat betekent zoveel als ellenlange betogen - alge mene beschouwingen noemen we dat dan - over het wel en vooral het wee van Leiden. De echte fijnproevers kunnen het woordenspel in de politie ke arena volgen aan de hand van de originele begrotmgs- boeken. Vier kloeke boekwerk jes, zo'n duizend pagina's groot, negen centimeter hoog en zo'n drieënhalve kilo zioaar. De prijs is ook niet minnetjes. honderdvijfen twintig gulden. Precies voor de liefhebbers dus. L. GLIBBER LEIDEN - Alsof het een EO-jonge- rendag betrofZulk een rustig verloop kende het massale popfes tijn van de Amerikaanse Latin Rockformatie Santana. De ver wachte relletjes en opstootjes zijn vrijwel geheel achterwege geble ven. Zonder meer een verdienste van de organisatie. Van alle kan ten werd er gesuggereerd dat het wel eens finaal mis zou kunnen gaan op het moment dat de gi gantische meute die het eerste concert bijwoonde plaats zou maken voor de duizenden bezoe kers van de tweede rondgang Maar nee hoor. niks van dit alles. Nadat Carlos Santana en de zij nen onder een werkelijk oorver dovend kabaal de bühne hadden verlaten om zich op te laden voor de volgende show stroomde de propvolle hal in een recordtijd van nog geen twintig minuten leeg. Maar ja, wanneer je wordt opgedreven dooreen aantal poti ge jongens van de ordedienst met aan hun zijde vervaarlijk blaf fende honden, dan wil je je wel richting uitgang begeven. Er was er een die het desondanks niet wilde en die heeft het geweten ook. Nadat zo'n agressieve vier voeter een hardnekkige poging had ondernomen om deze op standige manspersoon met huid en haar te verslinden kon het slachtoffer met een flink geha vend zivlak richting EHBO bege- Maar goed, voor de rest kende de uittocht een snel en vredig verloop en al wat achter bleef was een on gezonde hoeveelheid lege bier- en frisdrankblikjes. Ook deze massa werd in een mum van tijd de deur uitgewerkt. Tot een soort van baanvegers omgebouwde hef trucks scheurden een half uurtje lang onafgebroken heen en weer, met als resultaat dat de halvloer weer bijna in z'n geheel zichtbaar werd. Terwijl de muzikanten met hun overdadige vrouwelijke aanhang zich in het restaurant van de Groenoordhallen de warme hap goed lieten smakenstroomden de volgende concertgangers alweer gestadig binnen. Op de tweede rondgang, die doordat de hal nu niet meer dan redelijk bezet was qua sfeer geenszins een getrouwe kopie van de eerste werd, leverde slechts een dissonant op. Een 22-jarige inwoner van Zeve naar werd door de Leidse politie in zijn kraag gevat en afgevoerd omdat hij wat alte nadrukkelijk bezig was om, uiteraard tegen forse betaling, links en rechts harddrugs uit te delen. Twee incidentjes, een makkie dus voor al die tientallen ordebewa kers. De 38 man sterke horeca-af- deling én de 18 politieagenten, belast met regelen van het ver keer. moesten daarentegen wél driftig de armen uit de mouwen steken, hetgeen evenwel be kwaam werd gedaan.Samen met de muzikanten en de organisato ren hebben zij ervoor gezorgd dat de 19.000 bijna net zo rustig zijn heengegaan als de wijze waarop zij er enkele uren eerder naar Leiden waren samengestroomd. JAAP VISSER In de gemeentelijke advertentie van gisteren, vrijdag 17 november, is gepubliceerd dat de begrotingsbehandeling 1979 op maandag 20 november a.s. om 21.00 uur begint, en dat de Gemeenteraad voorafgaand daaraan om 19.30 uur zou beginnen met de afhandeling van een 17 punten tellen de agenda. Inmiddels is echter besloten om deze gewone raadsagenda op een andere datum te behandelen. Daardoor is het aan- vangstijdstip van de begrotingsbehandeling verschoven naar maandag 20 november, 19.30 uur. Haarlemmerstraat 181 hoek Hooglandse Kerksteeg) is het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet „altijd voordeliger". Gouden sieraden - horloges - klokken - cassettes - brillant. Eigen ateliers, waardoor prima vakservice. Doet er uw voordeel mee. Ook met de as. feestdagen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3