m gemeentebegroting 1979 Inleiding Maandag 20 november a.s. om 19.30 uur begint de gemeenteraad met de behandeling van de begroting voor 1979. De behandeling wordt voortgezet op de middagen en avonden van de in die week vallende werkdagen. De middagvergaderingen beginnen steeds om 2 uur, de avondvergaderingen om 7 uur. De behandeling van een gemeentebegroting is altijd een goede aanleiding voor de gemeenteraad om een oordeel uit te spreken over de toestand van de stad en de vooruitzichten voor het komende jaar. Dat oordeel baseren de raadsleden voornamelijk op de stukken die het college van Burgemees ter Wethouders hun voorlegt. Daar zijn natuurlijk allereerst de financiële stukken 3 dikke boekwerken met duizenden cijfers over de inkomsten en uitgaven van de gemeente. Maar ook een "Nota van aanbieding", waarin de financiële toestand van de stad zichtbaar wordt als op een soort rönt genfoto. En dan is er ook nog een "Informatieve Nota", die aangeeft welke plan nen er allemaal op stapel staan op de verschillende gebieden, waar je je als gemeente mee bezig houdt. Al die gegevens, cijfers en plannen komen in de week van 20 t/m 24 no vember ter discussie. De raadsfracties kunnen er hun mening over geven. Zij kunnen ook aandringen op wijzigingen of aanvullingen met door hen gewenste uitgaven of plannen. Maar altijd zal er een keus gemaakt moet en worden. Want net als bij u thuis kan het ook bij de gemeente nooit.allemaal tege lijk. Die keus is belangrijk. Voor de raad, voor het college maar vooral voor u, inwoners van Leiden. Daarom wil het gemeentebestuur u via deze advertentie wat meer vertel len over de toestand van Leiden, de financiële vooruitzichten, en de plan nen voor het komende begrotingsjaar. Wilt u zelf een kijkje nemen in de raadzaal tijdens de begrotingsbehandeling, dan kan dat. Via het bordes aan het Stadhuisplein kunt u dan naar de publieke tribune gaan, die altijd open is tijdens de uren waarop de begrotingsdebatten worden gehouden. U bent van harte welkom. Volgorde van behandeling Elke begrotingsbehandeling begint met algemene beschouwingen over het beleid van het college. Alle raadsfracties komen daarbij aan het woord. Dat gebeurt op maandag 20 november a.s. 'savonds vanaf 19.30 uur In de volgende dagen komen dan de afzonderlijke hoofdstukken van de begroting aan de beurt, zoals bijv. Financiën, Onderwijs, Ruimtelijke Or dening enz. Als de raadsleden hun vragen naar voren hebben gebracht krijgen ze ant woord van het college. Die eerste ronde van het vraag- en antwoordspel heet in vaktaal "de eer ste instantie". Na het antwoord krijgen de raadsleden de mogelijkheid nog eens op bepaalde punten terug te komen als zij daaraan behoefte hebben. Doen zij dat dan krijgen ze weer antwoord van het college. Dat heet dan de "tweede instantie" Als alle onderwerpen in twee rondes zijn uitgepraat volgt tenslotte de stemming over de begroting van de algemene dienst en de bedrijfsbe- grotingen. Als alles volgens plan verloopt is de begrotingsbehandeling op de avond van vrijdag 24 november a.s. voltooid. Plannen en werk in uitvoering Toch misschien wel aardig om eens te kijken waar mee de gemeenteraad in november 1978 bij de be grotingsbehandeling zich gaat bezig houden. Daarbij hanteren we de gebruikelijke indeling in 3 sectoren Wonen, Welzijn en Beheer. Wonen Binnenstad In juni 1978 ging de gemeenteraad akkoord met het door B W ingediende structuurplan voor de bin nenstad. Daarmee beschikt het gemeentebestuur nu over een plan dat als uitgangspunt dient voor verdere plannen als bestemmings- en verbeterings plannen voor onderdelen van de binnenstad. - De woningbouw in het gebied Herengracht-Zijl- singel is praktisch voltooid. Nu wordt er druk gewerkt aan de vernieuwing van walmuren, bruggen en rioleringen in dit gebied. - Duidelijk zichtbaar voor iedere inwoner en bezoe ker van de stad is dit jaar een begin gemaakt met de vernieuwing van walmuren en rioleringen langs de marktenroute. De Botermarkt is klaar. Nu komt de Vismarkt aan de beurt. - De Hooglandse Kerk is in oude glorie hersteld. En wie nu een kijkje neemt in de Burchtsteeg ziet duidelijk het verschil tussen het Heerenlogement nu en dat van een jaar geleden. Ook het werk aan de Koornbrug maakt goede vorderingen. Begin 1979 doet deze karakteristie ke brug weer volop mee in het stadsbeeld. Ook aan een bestemmingsplan voor de Stevens- hofjespolder wordt gewerkt. Dat plan krijgt de ge meenteraad volgend jaar ter vaststelling aange boden. - De bouw van 65 woningen op het "Spoortje" start op 4 december a.s. Verkeer - Het laatste deel van het verkeercirculatieplan zal in april 1979 aan de raad worden aangeboden. Met de uitvoering van de in dat plan opgenomen voorstellen wordt dat jaar nog begonnen. Een groot deel van de bestaande busroutes in Zuid-West is al geasfalteerd. De rest volgt binnen kort. - De Merenwijk krijgt er twee tunneltjes bij: één bij de Arendshorst en één onder de Veluwemeerlaan (bij de Zandzegge). De korte fietsverbinding Merenwijk-Station, die langs de Schiphollijn loopt kan binnenkort in ge bruik worden genomen Openbare werken In 1979 en 1980 gaat het werk aan de vernieuwing van walmuren en rioleringen langs de markten route verder. Ook. de walmuren langs het Rapenburg worden binnenkort onderhanden genomen. De Nonnenbrug, waarschijnlijk de meest gefoto grafeerde brug in Leiden, zal in de tweede helft van 1979 weer geheel hersteld zijn. De Turfmarktbrug draait sinds 2 oktober j.l. weer helemaal mee in de verkeersafwikkeling in de binnenstad. - Ook de herbestratingen in /diverse stadsdelen worden in 1979 voortgezet. Om de inspraak van de bevolking daarbij meer tot zijn recht te laten komen wordt momenteel ge werkt aan een prioriteitenlijst voor de herbestra tingen. U kunt daarover t.z.t.uw zegje zeggen Beheer In de loop van volgend jaar wordt de restauratie van het Schachtenhof, de Meermansburg en het Bethlehemshof voltooid. Jean Pesijnhof en Salva- torshof zijn in uitvoering.Binnenkort begint de vernieuwing van het Tevelingshof en het Groot Sionshof. Plannen voor de restauratie van nog 4 andere hofjes zijn in voorbereiding. Het park op het terrein van de v.m. Grofsmede rij is praktisch klaar. Moeder Natuur moet ervoor zorgen dat het mooi groen wordt. Renovatie Van de woningen die vóór 1940 werden gebouwo worden er momenteel 580 vernieuwd. Zij liggen verspreid over De Kooi (135), Noorderkwartier (55), Haagwegkwartier (52) en Tuinstadwijk (338). In voorbereiding is de vernieuwing van nog eens 885 woningen, in de Kooi (344), Noorderkwartier (67), Haagwegkwartier (71), Transvaalbuurt (164), Tuinstadwijk (100) en in De Waard (139). Maar ook woningen van na 1945 komen zo zoet jes aan in aanmerking voor een grote opknap beurt. Daarom is de vernieuwing in voorberei ding van 200 woningen in het Morskwartier en 82 in Cronestein (Kersenstraat e.o.). Nieuwbouw Stormachtige belangstelling kregen in 1978 de plannen voor de bouw van ruim 400 premie koopwoningen en "beschutte sfeer"woningen in het Morskwartier (Koppelstein en Boekhorst). Nog dit jaar wordt daar begonnen met de bouw. Het nieuwe bestemmingsplan voor de Merenwijk komt in 1979 in behandeling. Welzijn 1 - Door het geringere aantal leerlingen loopt de be hoefte aan schoollokalen in Leiden steeds terug. Behalve in de Merenwijk, waar eind 1980 maar liefst 100 lokalen beschikbaar zijn en waar er naar verwachting nog eens 15 bij moeten komen om alle leergierige jonge Merenwijkers goed op te kunnen vangen. In de rest van de stad zullen nieuwe bestemmingen moeten worden gevon den voor geheel of gedeeltelijk leeggekomen schoolgebouwen. - Leiden kreeg er in 1978 een school voor zieke kin deren bij. Kinderen die thuis of in ziekenhuizen langdurig verpleegd moeten worden, hoeven dus niet meer achterop te raken. - Ook aan de buitenlandse kinderen wordt gedacht. In de loop van dit schooljaar zijn er bijvoorbeeld een paar "internationale schakelklassen" gestart (een soort brugklassen) voor kinderen die niet ge noeg Nederlands kennen om het voortgezet on derwijs goed te kunnen volgen. - Binnenkort krijgt de raad voorstellen aangebo den over de subsidiering van peuterspeelzalen en kinderdagverblijven in Leiden. - Er komt schot in de verwezenlijking van het ge meentelijk bibliotheekplan. Nog dit jaar gaat het filiaal Merenwijk open. Het Morskwartier krijgt de komende jaren een filiaal. Leiden Noord staat voor 1979 op het programma. De hoofdvestiging in het geheel gerestaureerde Heerenlogement komt in 1980 klaar. Daarna staat het filiaal Houtkwartier op het pro gramma. - Op sportgebied zal komend jaar de ingebruik neming van het nieuwe zwembad aan de Boshui- zerlaan een hoogtepunt vormen. - De Merenwijk kreeg er dit jaar een centraal ge legen gezondheidscentrum bij. - De huisvesting van de Sociale Dienst laat nog veel te wensen over. Daarom wordt een schetsplan gemaakt voor uitbreiding met een nieuwbouw- gedeelte op de plaats van de oude school aan de Langebrug. - Het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein is overbezet. Daarom betekent het in gebruik ne men van het kleine centrum in Leiderdorp (8 wagens) al een welkome ontlasting. - Vanaf 1 december zal een speciale bestuurscom missie zich gaan bezig houden met het besturen van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. In 1979 krijgt de raad een beleidsplan voor Ende geest voorgelegd, waarin vooral aandacht wordt geschonken aan de behandelingsvisies en de bouwmogelijkheden. - In de loop van dit schooljaar start een voorlich tingsproject over drugs, dat speciaal gericht is op de leerlingen van het voortgezet onderwijs. In 1979 krijgt de raad een modelverordening aan geboden op de openbaarheid van bestuur. Daarin wordt het wettelijke recht van de burger op infor matie van de gemeentelijke overheid geregeld. In het komende jaar zal een door de raad vast te stellen inspraakstatuut het gemeentebestuur en de bevolking meer vastigheid geven op het punt van de inspraak. De huisvesting van zowel de politie als de brand weer is er slecht aan toe. Nog dit jaar (de brand weer) en in 1979 (de politie) zal de raad daarom voorstellen ter verbetering aangeboden krijgen. In de loop van december a.s. verhuizen alle af delingen en diensten die iets met bouwen en wo nen te maken hebben naar he.t Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Nadere mededelingen hier over vindt u te zijner tijd in de gemeentelijke advertenties, die elke vrijdag in de plaatselijke dagbladen verschijnen. Begin volgend jaar krijgt de raad een voorstel te behandelen over de toekomst van de Stadsge hoorzaal. In de loop van volgend jaar wordt een economisch beleidsplan voor Leiden opgesteld. Ook op economisch gebied ligt het binnenkort i'n te dienen voorstel om in Roomburg gronden aan te wijzen voor bedrijfsvestiging. Dit voorstel vormt een onderdeel van het structuurplan voor Leiden Oost, dat in 1979 in de raad in behandeling komt. Vóór 1 mei a.s. komt er een kantorennota, waarin de behoefte aan kantoorruimte op langere termijn wordt aangegeven. Het College wil actief meewerken aan het schep pen van 1.000 arbeidsplaatsen in deze sector. Daarom zal in de komende drie jaar 25.000 m2 nieuwe kantoorruimte nodig zijn. Duizenden Leidenaren kunnen al profiteren van de betere ontvangstmogelijkheden voor radio en televisie, die de Stadskabei biedt. Tienduizenden komen er volgend jaar nog bij. Men hoopt mid den 1980 de hele stad "bekabeld" te hebben. De financiële toestand Ook voor 1979 is de financiële positie van de ge meente zodanig, dat de aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds dient te worden aangevraagd, al dus de tekst van de Nota van Aanbieding bij de begroting. Het ongedekte tekort bedraagt f 10.073.000,-. En dan is rekening gehouden met verhoging van verschillende tarieven. De onroerend goedbelasting zal met 5 pet worden verhoogd, de reinigings rechten met 15% en de overige tarieven met 3,5 - 5 pet. De parkeertarieven gaan met 33 - 50 pet om hoog. Aan het aanvragen van een aanvullende bijdrage zijn nadelen verbonden. Het voornaamste nadeel is wel de grotere afhankelijkheid van het Rijk. Het is overigens zo dat het tekort van de gemeente Leiden voor meer dan de helft wordt gevormd door tekort schietende uitkeringen van het rijk op onderwijsge bied. Hoewel Leiden meedeelt in diverse subsidieregelin gen, is de in de loop der jaren ontstane achterstand t.o.v. andere gemeenten dermate groot, dat zonder bijzondere steunmaatregelen het wegwerken van de achterstand niet mogelijk is. Het College concludeert dan ook, dat de gemeente Leiden afhankelijk is van het antwoord op de vraag of en in hoeverre het Rijk de gemeente toestaat achterstanden op allerlei gebieden weg te werken. De interim- saldo-regeling 1 De regering hechtte in de afgelopen jaren veel waarde aan het op gang komen van de stadsver nieuwing. Een wet op de stadsvernieuwing is bij de Kamer ingediend. Hierop vooruitlopend is een voor lopige bijdrage-regeling afgekondigd, waarbij het rijk voor een aantal gebieden het nadelig saldo van de kosten en baten van de stadsvernieuwing voor 100 pet. voor zijn rekening neemt, de zogenaamde interim-saldo-regeling. Deze regeling is thans voor 8 steden van toepassing verklaard: de vier grote, Groningen en Leiden reeds vanaf 1977 en Alkmaar en Haarlem in 1978. In 1977 zijn voor Leiden de gebieden de Kooi, Noor derkwartier en Maredorp door het Rijk als stadsver nieuwingsgebied aangewezen. Voor de Kooi en Noorderkwartier is het verbeteringsplan goedge keurd tot een bedrag van f 23,4 min. Voor het verbeteringsplan Maredorp kan binnenkort de goedkeuring afkomen voor een bedrag van f 12,1 min. In 1978 zijn door de Raad drie nieuwe gebieden ter goedkeuring aan het Rijk voorgesteld, t.w. Pan- cras-Oost, Havenwijk-Zuid (gebied tussen de Ha ven en Zuidsingel) en de Camp. Het hiervoor door Leiden geraamde benodigde bedrag bedraagt f 46,8 min. Voor 1979 zal gestreefd worden naar aanwijzing tot stadsvernieuwingsgebieden van Groenoord en Transvaal, alsmede vaststelling van de betreffende verbeteringsplannen. Fonds Bovenwijkse Voorzieningen P Wanneer de gemeente grond uitgeeft, komt een gedeelte van de opbrengst in het Fonds Bovenwijk se Voorzieningen. Dé bestemming wordt regelma tig door de raad vastgesteld. Deze'bestemming be tekent dat uitgewerkte voorstellen voor besteding worden of kunnen worden voorbereid. De raad zal later ook aan deze concrete voorstellen natuurlijk nog zijn goedkeuring moeten hechten. De bestem ming is kenmerkend voor de richting van het te voe ren beleid. Het college stelt nu de volgende bestemming voor: 1 Aankoop en verbetering van pan den met een culturele bestem ming f 500.000,— 2. Voorzieningen ten behoeve van een goede verkeersregulatie f 400.000,— 3. Bijdrage t.b.v. sportvoorzienin- gen, stadsparken c.a. en volks tuinen f 1.240.000,- 4. Bijdrage algemene ontsluitings- kosten Vlietpark f 1.080.000, 5. Voorzieningen voor fietsers en openbaar vervoer alsmede aanleg vantunnels f3.141.750,— 6. Parkaanleg langs de stadssingels en verbetering van de groenvoor ziening in oude wijken f2.490.000,— Het treffen van voetgangersvoor zieningen in de binnenstad in het kader van een betere belevings waarde f4.040.000,— 8. Fonds ondersteuning bedrijfs economische activiteiten f 1.800.000, 9. Opvang daklozen en crisisopvang f 650.000, De begroting te koop of ter inzage De begroting van inkomsten en uitgaven van de ge meente Leiden en de begroting van de gemeente lijke diensten en bedrijven liggen de komende tijd voor iedereen ter inzage in het informatiecentrum van het buro Voorlichting, links in de hal van het Stadhuis. Belangstellenden kunnen deze begrotingen kopen tegen de kostprijs van f 115, Met memorie van toelichting en bijlagen takken van dienst f 52, ex tra. De Nota van Aanbieding en Informatieve nota, waarin het College van B. en W. algemene finan ciële beschouwingen houdt en tevens ingaat op enkele specifieke onderdelen, is verkrijgbaar aan de balie in het Stadhuis tegen de prijs van f3

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 24