Beslissing over abortus aan vrouw en arts OPPOSITIE VERWERPT ABORTUSWET Van Agt wekt irritatie SINTERKLAASPUZZEL MET FRAAIE PRIJZEN Regering in nieuw wetsvoorstel: UIT IN DE RANDSTAD Politietaak DEN HAAG (GPD) - De reac ties van de politieke partijen op het nieuwe abortusvoor- stel van het kabinet zijn zeer verschillend. De WD is te vreden, het CDA heeft nog geen definitief standpunt maar lijkt gematigd positief, terwijl PvdA en D'66 op be langrijke onderdelen het voorstel verwerpen. PvdA en D'66 kondigen zelfs aan desnoods met een eigen initiatiefwet te komen als amendering van het nu ge publiceerde voorstel niet mo gelijk blijkt. De PvdA noemt het onbegrijpelijk dat de VVD met de hoofdlijnen van het ontwerp akkoord is gaan. „Voor de zoveelste maal wendt de WD z'n koers op het punt van abortus", aldus PvdA-woordvoerder Roet hof. D'66 verklaarde bij monde van mr. Zeevalking dat contact met de PvdA zal worden op genomen over wijzigingen of zelfs een eigen tegenvoorstel. D'66 vindt met name dat de vrouw alleen behoort te be slissen over abortus en niet de vrouw en de arts en een even tuele derde, zoals het kabinet voorstelt. CDA De waarnemend fractievoorzit ter van het CDA, Lubbers, zegt „welwillend afstande lijk" te staan ten opzichte van het voorstel. Lubbers spreekt er zijn tevredenheid over uit dat het kabinet er in is ge slaagd zelf met een ontwerp te komen zoals in het regeerak koord was afgesproken. Lub bers somt in zijn reactie en kele voor het CDA positieve punten op uit het wetsvoor stel. Hij zegt dat het kabinet een serieuze poging heeft ge daan vorm te geven aan de gedeelde verantwoordelijk heid van vrouw, arts, over heid en samenleving voor de bescherming van het ongebo ren leven. Daarmee wordt aan het CDA-standpunt tegemoet gekomen dat volledige vrije abortus verwerpelijk is, aldus Lubbers. Lubbers zegt verder zeer verheugd te zijn over het opwerpen van een dam tegen commerciële abortuspraktij ken. VVD Op de WD-fractie maken de doelstellingen van het nieuwe voorstel een „positieve in druk". Het hoofdprincipe van de WD - de eigen verant woordelijkheid van de vrouw en haar recht om zelf te be slissen - lijkt geheel te wor den geëerbiedigd. Bovendien wordt aan de werkelijkheid recht gedaan doordat de in dieners hebben afgezien van een algemene norm voor toe laatbare abortus, aldus de VVD, De WD zegt verder te vreden te zijn met de proce dure die een zo zorgvuldig mogelijke besluitvorming moet waarborgen, al wil .zij nog niet vastleggen dat zij het met alle details van de uit werking eens zal kunnen zijn. PvdA De PvdA verklaarde dat er nog veel onduidelijk is in het voorstel. Het roept meer vra gen op dan het beantwoordt, aldus woordvoerder Roethof. In het oog springt volgens de PvdA dat abortus alleen wordt toegestaan in een noodsituatie. „Indien de nood van de vrouw abortus onont koombaar maakt". Dit doet volgens de PvdA toch weer allerlei betutteling vrezen. Voorts blijft abortus in het Wetboek van Strafrecht in afwijking van eerder gemaak te afspraken met de VVD. De arts loopt groot risico want het niet nakomen van essen tiële voorschriften levert on middellijk een misdrijf op. De vrouw kan geholpen worden, maar alleen via een uitzonde ringswetje. Dit is tekenend voor de mentaliteit waarmee dit kabinet het abortusvraag stuk benaderde: het is eigen lijk taboe, alleen bij uitzonde ring toegestaan. De periode van vijf dagen tenslotte noemt de PvdA een hoge drempel voor buitenlandse vrouwen en een onaanvaard bare discriminatie. D'66 Ook D'66 heeft groot bezwaar tegen de vijf-dagen-periode. Weliswaar acht D'66 rijp be raad vooraf zeer noodzake lijk, maar de termijn van vijf dagen gaat voorbij aan de persoonlijke belangen van de vrouw, die door deze bevoog ding in ernstige problemen kan komen, aldus D'66. Wij vrouwen eisen Met een manifestatie aanstaan de zaterdag in de Amster damse Jaap Edenhal zal de actiegroep „Wij vrouwen ei sen" zich afzetten tegen het wetsontwerp abortus. Binnen „Wij vrouwen eisen" werken 12 organisaties 1 De actiegroep acht het wets ontwerp, voorzover dat is be kendgemaakt, over zo goed als de gehele linie verwerpe lijk. Woordvoerdster Beatrijs Stemerdink: „In de eerste plaats is niet voldaan aan het principe dat de vrouw mag beslissen. Bovendien worden de vergunningen voor klinie ken aan allerlei nog nadere regels onderworpen. Als een arts zich niet aan alle regels houdt, is hij strafbaar". „Dat komt weer, omdat het wetsontwerp binnen het Wetboek van Strafrecht valt. Wij vinden dat het daar uit moet. Verder vinden we de vijf dagen bedenktijd schan dalig. Dat is duidelijk bedoeld om de buitenlandse vrouwen tegen te houden. Alleen heel rijke vrouwen kunnen zich nu veroorloven in ons land een abortus te laten doen" Bloemhove De voorzitter van het bestuur van de Haarlemse Bloemen- hovekliniek, mevrouw An neke Goudsmit, vindt dat wat nu over het wetsontwerp be kend is geworden, nog der mate vaag, dat zij geen vas tomlijnd standpunt in wil „Als bijvoorbeeld wordt ge steld, dat de vergunningen aan klinieken worden gebon den aan bepaalde regels, hangt veel af van de vraag wat voor regels dat dan precies zijn. Als de bedoeling van die regels is dat de kwaliteit van de ingrepen wordt bewaakt, dan kan ik daar alleen maar voor zijn". NVSH Ook de Nederlandse Vereni ging van Seksuele Hervor ming (NVSH) vindt dat het wetsontwerp voorbijgaat aan de speciale ervaring en tech niek die een late abortus ver eist. Die ervaring is aanwezig bij de speciale klinieken en zeker niet bij de ziekenhui zen, aldus de NVSH. Ook heeft de NVSH bezwaar tegen de vijf dagen bedenk tijd die in het ontwerp wor den genoemd. De beslissing van de vrouw om zich te laten aborteren wordt nooit in een opwelling genomen, aldus de NVSH. Vijf dagen wachten is dan ook een zinloze kwelling, vindt de NVSH. DEN HAAG (GPD) - Volgens de nieuwe Abortuswet, waarover het kabinet deze week overeenstemming heeft bereikt, wordt abortus mogelijk. De beslissing daarover komt te liggen bij de vrouw en arts samen. Tussen het moment dat de vrouw zich meldt en de in greep moet een periode van vijf dagen liggen. Voorts is de bepaling opgenomen dat tot drie maanden de ingreep moet worden uitgevoerd in een erkende kliniek, daarna in een ziekenhuis. DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft binnen het CDA verba zing en irritatie opgewekt door de onverwachte bezoeken die hij in verband met de zaak-Aantjes dinsdagavond heeft gebracht aan het dagelijks bestuur van het CDA en het dagelijks bestuur van de ARP. Het was de eerste maal dat de minister-president zich op deze manier met het beleid van de CDA-kamerfractie heeft be ziggehouden. Doel was om bot singen te voorkomen tijdens het debat van vandaag. De opzienbarende stap van de premier wordt niet alleen gezien als een poging om verzet uit CDA-hoek bij voorbaat in be paalde banen te leiden maar ook om wat meer greep te krijgen op het fractiebeleid. Het fractiebe stuur (bestaande uit zes Kamer leden) is een orgaan dat binnen het CDA veel bevoegdheden heeft. Tot voor kort was het voor al Aantjes die in dit fractiebe stuur het beleid bepaalde Oud-ARP-voorzitter Berghuis wist van het SS-lidmaatschap van Aantjes. Dit heeft hij gisteren toegegeven tegenover de Bijzon dere Kamercommissie die zich met de zaak-Aantjes bezig houdt. In een telefonisch onderhoud met een medewerker van de commis sie heeft Berghuis gezegd, dat hij in 1967 van iemand uit het Over ijsselse De Krim de tip over Aan tjes' SS-verleden had gekregen. Dat hij daarmee niet eerder voor de dag is gekomen, schrijft hij toe aan een falend geheugen. Ook de zoon van oud-minister Smallenbroek, mr. A. G. Smal- lenbroek, heeft de commissie meegedeeld al in 1969 door zijn vader van Aantjes' oorlogsverle den op de hoogte te zijn gesteld. Over de inhoud van die gesprek ken weigert Smallenbroek te genover de commissie enig uit sluitsel te geven Voorts hebben de bij de zaak be trokken Amsterdamse advocaten de gebroeders H. J. P. en G. A. J. Dolk zich tegen suggesties verzet als zou er sprake zijn geweest van een komplot om Aantjes ten val te brengen. Mr. H. Dolk verklaart in zijn brief tijdens een toevallig gesprek tussen de medewerker van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD), Van der Leeuw, en zijn compagnon mr. Diamand over het oorlogs verleden van Aantjes gesproken te hebben. Zijn broer G. Dolk nam even later terloops deel aan het gesprek en verwees Van der Leeuw naar ir. Troost, die hem over het verleden van Aantjes in de periode na 1942 had ver teld. Deze Ir. Troost, die al eerder als in formant voor het RIOD optrad, heeft inmiddels toestemming ge geven een vertrouwelijk verslag over zijn visie over de gang van zaken, aan de commissie te over handigen. De directeur van het Rijksinstituut, dr. Lou de Jong, blijkt uit een brief aan de com missie teleurgesteld te zijn over de weigering van de Kamer hem in deze zaak te horen. Uit de ant woorden van minister-president Van Agt op de aanvullende vra gen van de leden van de Bijzon dere Commissie, blijkt dat staats secretaris Haars (justitie) een na der ambtelijk onderzoek zal in stellen naar de vraag van het Ne derlanderschap van mr. Aan tjes. Inmiddels heeft de in opspraak ge raakte oud-C DA-fractieleider Aantjes duizenden brieven uit Inzicht het gehele land ontvangen. Op nog geen één procent na, bevat ten alle brieven uitingen van sympathie en medeleven met de politicus. Het merendeel van de brieven bereikt hem in zijn Utrechtse woning, maar ook het fractie-secretariaat krijgt per dag vele brieven. Abortus verdwijnt niet geheel uit de Strafwet. Als de ingreep wordt uitgevoerd door een niet-be- voegde, of als de vrucht levens vatbaar is (na 24 weken) blijft de Strafwet van toepassing. Ook le vert overtreding van belangrijke voorschriften uit de nieuwe wet een misdrijf op. In de wet is ver der de uitdrukkelijke bepaling opgenomen dat niemand kan worden verplicht aan abortus mee te werken. Een belangrijke plaats in de wet is ingeruimd voor de procedure en de waarborgen voor een „ver antwoorde besluitvorming". De vrouw kan zich melden bij de huisarts of rechtstreeks bij de kliniek of het ziekenhuis. De ver plichte „wachtkamerperiode" van vijf dagen gaat pas in bij per soonlijke (en niet bijv. telefoni sche) inschrijving bij de kliniek of het ziekenhuis. De bedoeling van deze vijf-dagen- periode is, aldus minister Ginjaar van volksgezondheid, om te kij ken of de vrouw voldoende in zicht heeft in de eigen situatie en of andere mogelijkheden zoals afstand van het kind overwogen zijn. In deze fase kan een des- ADVERTENTIE Ook dit jaar weer de bekende sinterklaaspuzzel. Wat moet u doen om in de prijzen te vallen: Op de pagina's 12 - 14 - 16 - 17 - 18 - 20 - 21 - 22 treft u de advertenties, welke aan de puzzel meedoen. Elke advertentie is voorzien van een letter en een nummer. Zet u de cijfers met de daarbij behorende letter in de juiste volgorde dan zal er een slagzin ontstaan. Zend in een enveloppe de juiste slagzin aan het Leidsch Dagblad B.V., Postbus 54, 2300 AB Leiden, afd. P.R. Vergeet u echter niet achter elke cijfer/letter-combinatie de naam van de adverteerder te vermelden. Dit is noodzakelijk om in aanmerking voor een prijs te komen. De prijzen zijn: Hoofdprijs: cadeaubon t.w.v. 200,- 2e prijs: cadeaubon t.w.v. f 100,- 3e prijs: cadeaubon t.w.v. 75,- 4e t/m 6e prijs: cadeaubon t.w.v. 25,- 7e t/m 11e prijs: cadeaubon t.w.v. 10,- De oplossing van de puzzel dient uiterlijk vóór 23 november in ons bezit te zijn. Mocht u met deze.puzzel niet in de prijzen vallen, geen ramp. Op 23 november zal een soortgelijke puzzel in ons blad geplaatst worden, echter met 3 prijzen: 1e prijs: waardebon t.w.v. 75,- 2e prijs: waardebon t.w.v. 50,- 3e prijs: waardebon t.w.v. 25,- ook voor deze puzzel gelden dezelfde voorwaarden als die van 16 november. ir, Haagse Come- DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 17 en 19 nov., 20.15 i die met "Coriolanus" van Shakespeare; 18 en 23 nov., 20.15 uur en 19 nov., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Parodie" van Tom Stoppard: 20 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Het bui tenverblijf II", van Goldoni; 21 en 22 nov., 20.15 uur, "Lieve leugenaar" van Jerbme Kilty met o.a. Ellen Vogel en Paul Steen bergen. HOT-Theater: 17, 18 en 20 nov., 20.30 uur, Ned. Dans Theater; 19 nov., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "Het teken van Az"; 19 nov., 20.30 uur, Mickery: Winston Tong. Congresgebouw: 18 nov., 20.30 uur, Residentie-Orkest; 19 nov., 14.30 uur, Haagse Volks Opera met "I Vespiriani"; 19 nov., 14.30 uur, jeugdvoorstelling "I Colombaioni". Circustheater: 18 en 20 nov., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "La vie Parisienne" van Jacques Offenbach; 21 nov., 20.15 uur, opera- en operette concert door het Zuidhollands Operakoor. Diligentia: 17, 18 en 23 nov., 20.15 uur, cabaret Don Quishocking "Trappen op"; 19 nov., 11.30 i Harry Ruysenaars, violoncel; 19 i Arnoldo Cohen; 20 nov., 20.00 i gen in de kleurenfotografie"; 21 i door leden Residentie-Orkest. Appelstudio: 17 en 18 nov., 20.30 ui "Nuchter Dronkaard". Theater Pepijn: 17 en 18 nov., 20.30 uur, cabaret Nar "Romantiek met mayonaise"; 19 nov., 15.00 uur, jazz in Pepijn; 20 nov., 20.15 uur, Schubertconcert door het Grancino Trio; 22 en 23 nov., 20.30 uur, "Stijloefeningen" door Arnold Gelderman. Theater in de Steeg: 17 en 18 nov., 20.30 uur, cabaret Marjol Flore en Robert Kreis; 19 nov., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "KlaaS Vaak". Theater de Tobbe, Voorburg: 17 nov., 21.00 uur, jazz. de Gooise Compagnie; 18 nov., 20.30 uur, het Nationaal Hekelcabaret "Col laboratie en verzet"; 19 nov., 11.30 uur, koffieconcert, kamermu ziek door het Residentie-Orkest; 21 nov., 20.30 uur, film "Cet obscur objet du desir" van Luis Bunuel. LEIDEN Leidse Schouwburg: 17 nov., 20.15 uur, "Tot donderdag dan"; 18 nov., 20.15 uur, Luc Lutz en Simone Rooskens in "Prachthotel"; 21 nov., 20.15 uur, English Speaking Theatre Amsterdam met "Kennedy's children"; 22 nov., 20.15 uur, Sicom met "The knack" (Engels theater); 23 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Het buitenverblijf, deel I", van Goldoni. LAK-Theater: 17 nov., 19.00, 21.00 en 23.00 uur, Japanse film; 18 nov., 20.30 uur, Toneelgroep Piek met "Fando en Liz" van Arra- bal; 19 nov., 15.00 uur, kindervoorstelling: Beeldtheater George Pieterson, klarinet 14.30 uur, piano-matinee lezing "Nieuwe ontwikkelin- >v„ 20.30 uul', kamermuziek toneelgroep De Appel met "Voor niets gaat de zon niet op"; 23 i folkgroep Tannahill Weavers. Groenoorhallen: 17 nov., 19.00 en 23.00 uu Kapelzaal K O-gebouw: 17 nov., 20.15 kwartet. Groene Kerkje, Oegstgeest:119 nov., 14.00 t en Rudolf Jansen, piano. Stadsgehoorzaal: 17 nov., 20.00 uur, invita eniging De Burcht. 20.30 uur. Schotse Han de Vries, hobo kundige, bijvoorbeeld een psy choloog, worden ingeschakeld om de arts en de vrouw bij te staan. Het wetsontwerp bevat geen alge mene norm waaraan te toetsen valt of abortus kan en mag wor den uitgevoerd. Wel gaat het wetsontwerp ervan uit, dat de vrouw zich in een acute noodsi tuatie bevindt wil zij voor abortus in aanmerking komen. De klinie ken en ziekenhuizen moeten over een vergunning beschikken be doeld om te kunnen controleren of de vereiste zorgvuldigheid bij de procedures in acht is genomen Commerciële praktijken zullen worden uitgebannen. Hét abor tustoerisme wordt niet via een aparte bepaling aangepakt (er wordt dus geen onderscheid ge maakt tussen vrouwen uit Ne derland en andere landen) maar via de eis van vijf dagen wachten I met het oog op de zorgvuldig heid, wordt wel een feitelijke bar rière opgeworpen. Aan de eis van vijf dagen wachten kan wel worden ontkomen als de arts meent dat uitstel medisch of psychisch niet verantwoord is Hij is dan niet strafbaar omdat er voor hem in dat geval een straf uitsluitingsgrond geldt. Dit kan het geval zijn, aldus minister De Ruiter, als een vrouw bijvoor beeld is geweigerd en doorge stuurd naar een tweede arts. Geen compromis Minister Ginjaar merkte bij de pre sentatie op dat het wetsontwerp geen compromis is tussen de di verse voorstellen die de afgelo pen jaren zijn ingediend. „We hebben getracht het probleem in een ander kader te plaatsen en daarbij de procedure zo zorgvul dig mogelijk te maken", zo zei hij Met granaat achter op de fiets naar politie VENLO (ANP) - Een politieagent die dienst deed aan de balie van het politiebureau in Venlo heeft gisteren de schrik van zijn leven gekregen toen een 23-jarige in woner van Blerick een projectiel kwam afgeven dat hij in een weiland aan de Maas in Venlo waar graafwerkzaamheden ver richt worden, gevonden had. Het projectiel bleek een 7.5 kilo pantserbrisantgranaat uit de tweede wereldoorlog te zijn, die nog volkomen in tact was. De Ble- rickenaar had de granaat eerst mee tiaar huis genomen, maar omdat zijn vrouw de zaak niet vertrouwde had hij de granaat die hij eerst nog had schoonge maakt, in een krant gedraaid en in een boodschappentas achter op zijn fiets naar het politiebureau gebracht. De politie heeft de granaat in af wachting van de explosievenop ruimingsdienst die voor demon tage zal zorgen op een veilige plaats opgeborgen. UTRECHT (GPD) - De Utrechtse politie gaat samen met het We tenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum van het ministerie van justitie een onder zoek onder de bevolking instel len om erachter te komen wat het publiek vindt over de politietaak. Aan de hand van het onderzoek wordt daarna een aantal taken gesteld (bijvoorbeeld bestrijding van de kleine criminaliteit, ver keersoverlast in de Wijk). ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7