Bejaarden jaar in Huis ter Dnin Woonvergunning is aanvechtbare zaak Compromis staatscontrole op massamedia PAGINA 4 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 Sjors Teernstra, nog eigenaar van hotel-restaurant 't Bruine Paard in de Sassenheimse Hoofdstraat, heeft in de afge lopen weken van talloze men sen te horen gekregen dat ze het erg jammer vinden dat hij zijn zaak verkoopt aan een projectontwikkelaardie het gebouw zo goed als zeker gaat slopen. "Voor zulke reacties koop ik na tuurlijk erg weinig", zegt de kastelein. "Ik had diezelfde mensen liever regelmatig in mijn zaak gezien. Misschien dat ik 't Bruine Paard dan nog draaiende had kunnen houden". Zien aankomen "Hoewel, er hebben natuurlijk ook andere factoren een rol gespeeld. Ik wil beslist niet alleen de schuld op de mensen hier in het dorp schuiven. Wat mij wellicht nog meer de das om heeft gedaan is de sterke teruggang in het passanten- verkeer de laatste jaren. Wie van Haarlem richting Leiden wil, neemt tegenwoordig de snelweg. Vroeger voerde de enige doorgaande route door Sassenheim, langs mijn hotel. Al lang geleden heb ik de bui zien aankomen. Heb nog wel geprobeerd om mijn zaak te moderniseren, aantrekkelij ker te maken. Daar was geld voor nodig. Maar geen bank hier in het dorp die mij een hypotheek wilde geven. Die zagen toen al dat mijn zaak I geen lang leven meer bescho ren was", zegt hij gelaten Teernstra heeft het nog redelijk lang uitgehouden. Veel colle ga's ruimden al eerder het veld. In 1970 richtten ze zich nog gezamenlijk tot het ge meentebestuur. Dat ivas in de periode dat aan de snelweg in Sassenheim een motel werd geopend. De plaatselijke ho reca voorspelde bij die gele genheid dat het motel erg veel klandizie zou gaan opslok ken. Voor de bijl Dat is uitgekomen. Café Juf- fermans is dichtgegaan, de Oude Post is verdwenen, café Van der Putten heeft het veld geruimd. Bovendien hebben Het Oude Koninghuys en café Van Hagen ijlings hun hotel accommodatie afgestoten. En nu gaat 't Bruine Paard dus voor de bijl. Een deel van het gebouw dateert van 200 jaar geleden, de rest werd een eeuw geleden ge bouwd. De familie Teernstra heeft er ruim vijftig jaar in gezeten. Sjors, nu 55, nam daarvan dertig jaar voor zijn rekening. "We hebben het hotel destijds voor 70.000 gulden kunnen kopen", zegt hij. "We krijgen er nu het tienvoudige voor te rug. Dat lijkt heel wat. Maar na aftrek van de belasting blijft er nog maar een paar ton over. En als je dan bedenkt dat het een familiebedrijf is en mijn vrouw en ik aan een ander huis zullen moeten, dan is wat tenslotte aan winst overblijft, erg minimaal. Ze ker niet voldoende om te gaan rentenieren. Ik zal dus aan een andere baan moeten. Al leen weet ik nog niet wat". De exacte sluitingsdatum is nog niet bekend. Teernstra houdt het voorlopig op 1 juni vol gendjaar, dus nog één bloem bollenseizoen. Vlak na de slui ting zal er ook een inboedel veiling gaan plaatsvinden Maar eerst mogen de familie leden van Sjors Teernstra, zijn moeder leeft nog en hij heeft vijf broers en zussen, iets dierbaars kiezen uit de inven taris. Hebben die hun keuze gedaan dan mogen ook nog de vier personeelsleden ("in volgorde van het aantal dienstjaren"zeggen wat ze graag uit de inboedel zouden willen hebben. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Het echtpaar Teernstra. Vorig jaar nog werd het 50-jarig hoteljubileum gevierd. Nu is de zaak verkocht. Het is nu definitief dat begin januari volgend jaar 120 be woners van het Hillegomse bejaardencentrum Bloems- waard hun intrek gaan ne men in het op de duintoppen gelegen Noordwijkse grand- hotel Huis ter Duin. Het contract is getekend. Ver plegend personeel en de staf maken ook de overstap mee. De bejaarden blijven er een jaar logeren. In de tussentijd wordt hun eigen bejaarden centrum gerenoveerd. Stekkie "Het is geen gemakkelijke be slissing geweest om naar Noordwijk te verhuizen", zegt directeur Wamelink. "Vooral in het begin heb ik mij steeds afgevraagd of het niet onverantwoord was hen ergens ver buiten Hillegom onder te brengen Per slot van rekening weten we allemaal dat bejaarden het liefst op hun eigen stekkie blijven. En zo'n op hande zijnde verhui zing zou maar eens tot gevolg hebben dat veel bejaarden er ziek door worden of mis schien nog wel erger. Geluk kig blijkt nu uit de cijfers dat sinds bekend is geworden dat we naar Noordwijk gaan het aantal zieken en doden bene den het gemiddelde ligt. Bo vendien", zegt Wamelink, "is het plan om te verhuizen goed doorgepraat met de betrok ken artsen. Ze waren er alle maal voor". Biljartclub Aan zo'n verhuizing zit méér vast dan op het eerste oog lijkt. Het overbrengen van alle meubilair is geen probleem. In twee dagen denkt men dat gepiept te hebben. Maar hoe kunnen bijvoorbeeld gedurende dat jaar de sociale contacten met Hillegom vlot worden onder houden? Het contact met de familieleden maar ook met de bejaarden die wonen in de ruim dertig bejaardenwo ninkjes rondom Bloems- waard. Kan de biljartclub in het hotel ook weer aan de stoot? Is er een repetitieruim te voor het koortje? Kan er improvisarisch een kapel worden ingericht? Het zijn wensen die door de be- zijn gebracht. De directie heeft ook de naaste familie van de bejaarden gepolst. Er is een familie-avond belegd. Er zat 170 man in de zaal. "Bijna alle wensen hebben we kunnen vervullen", zegt di recteur Wamelink. Mede om dat we van Huis ter Duin he lemaal ons gang mogen gaan. Het hotel is een jaar van ons. We mogen er in doen wat ons goed dunkt". Veiligheid Huis ter Duin, althans het ge deelte waar de Hillegomse bejaarden nu in worden on dergebracht, voldoet wél aan de veiligheidseisen zoals die zijn gesteld voor een hotel, maar niet aan de eisen voor een bejaardentehuis. En daar moet wel degelijk nu, met zoveel bejaarde gasten, vanuit worden gegaan. Daar over is overleg geweest met de Noordwijkse brandweer en op hoger niveau nog met de veiligheidsadviseur van het district. In het gedeelte waar de be jaarden komen is geen au tomatische brandmelding. En die zal er ook niet komen. Maar daaraan hebben de vei ligheidsfunctionarissen wel de eis verbonden dat het aantal mensen dat nacht dienst doet wordt uitgebreid met drie, zodat het totaal dan komt op vijf. Eén van de vijf heeft niets an ders tot taak dan de hele nacht door het hotel heen en weer te lopen om, indien no dig, direct alarm te kunnen slaan. Directeur Wamelink van het Hillegomse bejaardencentrum Bloemswaard voor het Noordwijkse "grand hotel" Huis ter Duin, waar 120 bejaarden een jaar lang zullen worden ondergebracht, in de tijd dat hun centrum wordt opgeknapt. AMERSFOORT-BILTHO- VEN (GPD) - Voor verko pers wordt het nog moei lijker hun huis kwijt te ra ken en kopers lopen het levensgrote risico met een huis opgescheept te raken, zonder dat ze daarin van de gemeente mogen wo- Dat is de reactie van drs. H. J. van Herwijnen, directeur van de con sumentenorganisatie Vereniging Eigen Huis in Amersfoort op de berichten uit Den Haag dat de gemeenten per 1 januari 1979 een grotere greep op de woningver deling gaan krijgen. Staatssecre taris Brokx van volkshuisvesting heeft het voornemen, dat vesti gingsvergunningen voor koop huizen fors worden opgetrokken: van f 200.000 koopsom nu tot hui zen met een koopsom van f275.000. S Brokx is hiermee op de proppen gekomen na een speciaal verzoek van veel gemeenten, vooral in het westen van het land. Ook voor huurwoningen gaat de vergun- ningengrens omhoog. De grens die nu nog op f510 ligt, zal wel licht worden opgetrokkqp tot net onder de f 600. De huizenmarkt heeft de laatste tijd al met problemen te kampen, waardoor verkoop moeilijker is geworden. Van Herwijnen: „Dan gaat het nog niet eens om het prijsniveau. Groot probleem vin den wij het anti-speculatiebeding en verkoop-beperkende bepalin gen, die als paddestoelen uit de grond vliegen". Advies „De woonvergunningenkwestie is naar mijn smaak maar een klein onderdeel van de problemen die er op de huizenmarkt zijn. Voor de kopers zou ik in ieder geval dit advies willen geven: laat in het koopcontract een ontbindende voorwaarde opnemen, dat de koop niet doorgaat als de ge meente geen vergunning geeft. Anders kun je als koper met een huis komen te zitten, waar je niet in mag"". - Veel gemeenten, vooral in het Westen, hebben om een verho ging van de vergunningengrens gevraagd. Zij zullen dat toch niet zo maar hebben gedaan. „Het zal in die gevallen allemaal best terecht wezen en ik wil er ook vanuit gaan dat binnen zo'n gemeente een dergelijk systeem werkt. Of het werkt niet. Maar het gaat nog om iets meer, om het hele woonpatroon van mensen. Waarom vestigen mensen zich in een stad, of waarom trekken zij juist uit de stad weg naar kleinere kernen". Beperkende en verde lende maatregelen kunnen zo'n patroon kapotmaken, zo wordt uit de woorden van de heer Van Herwijnen duidelijk. „Laat ik een praktische suggestie doen: laten we dit soort zaken per regio aan pakken". - Veel gemeenten willen juist op het gebied van de woningbouw en huisvesting decentralise- •,Die argumenten kennen we nu al wel", vindt Van Herwijnen. „Dat spel is al zo oud. Het rijk wil de macht aan zich, de provincies willen dat en de gemeenten wil len ook graag hun eigen zaakjes regelen". .,Maar waar het deze problemen be treft zou men eens moeten na gaan welke zaken het beste gede centraliseerd en welke het beste gecentraliseerd kunnen wor den". Na de berichten over voor genomen verhoging van de over drachtsbelasting, de hoogte van het huurwaardeforfait, de aan slagen vermogensbelasting, waar steeds meer huizenbezitters mee komen te zitten, en nu de verho ging van de vergunningengrens vindt drs. Van Herwijnen dat er sprake is van groeiende onrede lijkheid. „Er wordt zoveel ge praat over het bevorderen van het eigen woonbezit, maar dan zou ik er voor willen pleiten, dat ook eindelijk eens de belastingvrije voet van de vermogensbelasting wordt opgetrokken. Maar over het tenietdoen van lastenverzwa ringen hoor je niets. Wat voor be- zitsbevorderend beleid voert dit kabinet nu eigenlijk". ..Daar is toch geen sprake van. Met alle macht wordt de vrije markt sector nog op peil gehouden, maar dat kan niet lang worden volgehouden en dan stort die ook in. Laat men maar eens veel meer premiewoningen gaan bouwen. Daar is een enorme behoefte Van het instorten van de koophui zenmarkt is volgens de heer Van Herwijnen geen sprake. Na de dolle toestanden met de prijzen in de afgelopen jaren is er volgens hem nu sprake van een soort psy chose de andere kant op. „De prijsstijging is minder geworden, meer normaal, maar zal dit jaar toch wel weer rond de 8 procent uitkomen. We komen wat dat be treft dus steeds meer in de pas van de inflatie-ontwikkeling (momenteel rond de 5 procent - red.). „Er is nu niet meer dan een stukje stagnatie, maar voor terug schrikken voor het kopen van een huis is geen reden. De waar destijging van onroerend goed zal blijven bestaan". Niet ingezakt Ook mr. Middag, directeur van de Nederlandse Bond van Make laars o.g. (NBM) in Bilthoven, is die mening toegedaan. „Van een inzakken van de huizenmarkt is geen sprake. Je kunt je afvragen of we nu een adempauze meema ken na een aantal turbulente ja ren, of dat we nu te maken heb ben met een stabiliseringsproces. Onze indruk is, maar voorspellen op de lange termijn is erg moei lijk, dat we nu in een adempauze zitten en dat daarna, misschien over een paar jaar, de prijsont wikkeling zich zal voortzetten, maar dan wel veel gematigder" Ook hij raamt de prijsstijging van koopwoningen dit jaar in de orde van grootte van 7 of 8 pro cent. De heer Middag toont zich piet zo gelukkig met de aangekondigde verhoging van de vergunningen grens naar f275.000. Wat de ge volgen van deze ontwikkeling voor verkopers en kopers zal zijn hangt volgens hem voor een groot deel af van het beleid dat per gemeente wordt gevoerd. „Voor de ene gemeente kan die hele vergunningenkwestie een formaliteit zijn, maar daar waar de woonruimtebeschikking nog geldt en dat is in het centrum en het westen van het land, kan dat per gemeente verschillen. Ook hangt het af van de markt. In principe worden de mogelijkhe den voor de verkoper om zijn huis kwijt te raken door deze re geling - en er zijn al zoveel beper kende regelingen - nog minder Voor de koper zal het moeilijker worden een huis naar zijn zin te vinden. Als zoeker wordt hij van een deel van de markt uitgeslo ten. In sommige gemeenten met veelzoekenden, die boven die grens zitten, zal het probleem nauwelijks spelen". De NBM-directeur heeft ook kri tiek op de omvang van de grens- optrekking. „De oorspronkelijke bedoeling was, dat bij het vast stellen van de grens voor vesti gingsvergunningen de trend zou worden gevolgd van de loon grens voor de ziekenfondsen Kennelijk wordt deze indexatie nu losgelaten, ook al is de ont wikkeling van de huizenprijzen anders geweest dan die van de lonen". De heer Middag erkent, dat de re geling een stuk effect kan verlie zen, doordat de prijzen even on der de f275.000 eenvoudigweg worden opgetrokken tot boven die streep. Er kan volgens hem echter ook een prijsdalend effect gaan optreden, wanneer de prijs ontwikkeling van de wat goed kopere huizen die van de andere woningen mee omlaag trekt. Wat moet een koper doen om zich tegen de gevolgen van het niet verstrekken van een vergunning te beschermen? Geen makelaar", aldus de heer Middag, „die op de hoogte is met de situatie in de betrokken ge meente - en hij hoort dat te zijn - zal een koper bemiddelen als hij weet, die die koper het huis van zijn keuze niet mag bewonen. Om in dat soort gevallen beschermd te zijn, moet in het koopcontract een ontbindende voorwaarde worden opgenomen. Trouwens een makelaar zal daar ook zelf mee voor de draad horen te ko men". r Maar er zijn gevallen bekend, dat een koper toch wordt gedupeerd. Wat kan hij dan doen? De heer Middag: „De eerste moge lijkheid is om gewoon brutaal te zijn door toch het huis zonder vergunning te gaan bewonen en dan maar zien wat ervan komt. Maar dat kan de koper nog meer in de narigheid brengen. In de tweede plaats kan de koper pro beren, of de verkoper het huis te rug wil nemen. Maar die zal ook wel negatief reageren op deze aanspraak op zijn goedgeefsheid. Dan blijft er dus niets anders over dan dat de gedupeerde koper probeert het huis door te verko pen". STOCKHOLM - Dit Russchische Aeroflot-loestel faalde deze weck in Stockholm op het Arlanda-vhegveld twee maal bij het stijgen. De piloot wist wel op tijd te remmen, maar de startbaan was te kort... En zo kwam het toestel toch nog in een greppel terecht. Een echte ramp kon echter worden vermeden PARIJS (GPD) - Het ziet ernaar uit dat er een compromis zal worden gevonden voor de omstreden verklaring over de rol van de media, een van de belangrijkste onderwerpen op de tweejaar lijkse assemblèe van de Unesco, de organisatie van de Verenigde Naties die zich bezig houdt met onderwijs, sociale en culturele Er bestonden scherpe tegenstellingen over de ontwerp-verklaring betreffende de „bijdrage van de massamedia aan de versterking van de vrede en het internationaal begrip en ter bestrijding van oorlogspropaganda, racisme en apartheid", vooral omdat daarin aan de media opdrachten werden gegeven waarvan de naleving zou moeten worden gecontroleerd en zo nodig afgedwongen door de staten. Voor de westerse landen was dit ontwerp onaan vaardbaar. Maar de kans leek groot dat de verklaring toch zou worden aangenomen dank zij de meerderheid aan stemmen die de ontwikkelingslanden samen met het communistisch blok in internationale organisaties als de Unesco bezitten. Het hele debat is bovendien sterk beïnvloed door de wens van de ontwikkelingslanden, meer nieuws te verzorgen via eigen persa gentschappen en eigen uitwisseling van nieuws en daardoor de invloed van de grote westerse agentschappen als Reuter, UPI en AP terug te dringen. Dit streven wordt wel omschreven als het zoeken naar een „nieuwe informatie-orde", alhoewel die term ook wordt gebruikt door westerse neomarxisten die een comple te omvorming willen van de organisatie van de nieuwsmedia en zelfs van het begrip „nieuws" De nieuwste ontwikkeling is, dat een groep Afrikaanse landen, geleid door de Tunesische minister van voorlichting Masmoudi, met een nieuw ontwerp is gekomen, dat in hoge mate tegemoet komt aan de westerse bezwaren. In dit ontwerp, waarover met de negen van de EG overleg plaats vindt via hun woordvoerder, de Italiaan Carducci, is de rol van de staten bij het toezicht op de massamedia weliswaar niet helemaal verdwenen, maar toch aan zienlijk teruggedrongen. De tekst speekt uit, dat het belangrijk is dat staten de vrije uitwisseling van nieuws bevorderen en dat ontwikkelingslanden daartoe de middelen krijgen - mede ter verbetering van het evenwicht in de nieuwsstromen. Staten moe ten ook de mogelijkheden scheppen waaronder de massamedia hun rol kunnen vervullen in overeenstemming met de Univer sele Verklaring van de rechten van de mens. Dat laatste is een nieuwe verwijzing, die de westerse landen plezier zal doen. Over de oorspronkelijke opzet - het inschakelen van de media in de strijd tegen oorlogspropaganda, racisme en apartheid en ter bevordering van de vrede - zegt de nieuwe verklaring alleen nog, dat deze doeleinden een vrije, grotere en evenwichtiger nieuws- stroom vergen. Ofschoon nog op een aantal punten overleg over deze compromistekst aan de gang is, ziet het ernaar uit, dat langs de lijnen van dit ontwerp in ieder geval het Westen en de wat gematigder ontwikkelingslanden een basis hebben gevonden waarop zij hun samenwerking in de Unesco kunnen voortzet ten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4