Moslims: "Waar moeten we heen?" Zeer spoedig nieuw wegdek Breestraat Moskee in Leiden prooi van slopershamer 191 v WxwÏSS yjRUKLflM!'- Botermarkt pas voorjaar definitief Gemeente-archief zocht vrijwilligers voor klapperwerk Wethouder Fase slaat paal voor mini-motel DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 De moskee aan de Vestestraat die op de nominatie staat om te verdwij- ADVERTENTIE V? Vogelvrienden Vereniging "De Vogelvrienden" houdt van 24 tot en met 26 no vember de 28ste onderlinge tentoonstelling in het Cultu reel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4 in Voorscho ten. Op de expositie zullen tussen de 300 en 400 vogels met een grote soortenrijkdom te zien zijn. Bovendien is een flink aantal vogels te koop. Verder bestaat op zaterdag 25 november voor kinderen tot en met 12 jaar gelegenheid om het eigen troeteldier tentoon te stellen. Aan deze kind- en diershow zijn ook enkele prij zen verbonden. Deelnemers moeten zich voor woensdag 22 november opgeven bij A.G.de Wit, Noordbuurtseweg 17, Zoeterwoude tel.01715-2692). De tentoonstelling is geopend op 24 november van 20 lot 22 uur, op 25 november van 10 tot 20 uur en op 26 november van 12 tot 18 uur. De toegang is gra tis. Kinderbios In de kinderbioscoop van het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk wordt zaterdag ochtend voor kinderen van vier tot twaalf jaar de film "De Verliefde Olifant" ver toond. De film begin t om half elf en duurt tot twaalf uur. Hot House Het Engelse Elton Dean Kwar tet, dat deze maand een tour nee door ons land maakt, treedt zaterdag 18 november op in Hot House aan de Bree straat 66. Elton Dean was aanvankelijk een van de saxofonisten van de Engelse experimentele rockgroep Soft Machine. Daarna stortte hij zich weer op de free-jazz en trad in Nederland onder an- Elton Dean dere op met Loek Dikker. Van het kwartet maken verder deel uit Keith Tippet (piano) Harry Miller (bas) en Louis Moholo (drums). Het concert van de groep begint om negen uur 't? avonds. Strandloop Zondagmorgen 19 november om 11 uur gaat de derde presta tieloop die de Leidse atletiek vereniging "Holland" orga niseert van start aan de Was- senaarseslagDeelnemers kunnen kiezen uit de volgende afstanden: 2,4,8 en 12 kilome ter. Behalve voor de langste afstand zijn ook de wande laars welkom. Wie de tocht heeft volbracht ontvangt een lintje. Het inschrijfgeld be draagt 3.50 voor volwasse nen en 2.50 voor de jeugd onder de vijftien jaar. Bingo-feest De Leidse majorette-groep de "Maredijk Girls" organiseren op maandag 20 november een bingo-feest. Van kwart voor zeven tot acht uur wordt er een speciale bingo voor kinde ren gespeeld in het clubhuis aan de Maredijk. Vanaf half negen 's avonds komen de ou deren aan bod. LEIDEN - De moslims die voor hun gebedsdiensten ge bruik maken van een zaal in het oude Van Wijk-Zaalberg complex aan de Vestestraat, zijn ten einde raad. Een groot deel van het oude fabrieksgebouw is al gesloopt en in het eerste halfjaar van 1979 gaat ook de rest tegen de vlakte. Dat betekent dat de moslims, voornamelijk Marokkanen, zonder rrjoskee komen te zitten. over pakweg een half jaar leeg komt. "Dat lijkt me op het eerste gezicht een geschikte ruimte, daarover moet ik nog De moslims maken sinds 1976 ge bruik van het Van Wijk-Zaalberg complex. Destijds was al bekend dat de moskee Rechts tijdelijk aan de Vestestraat zou kunnen blijven, omdat het pand zou wor den afgebroken. De gemeente heeft dit ook aan de moslims meegedeeld. Maar nu het uur der waarheid is genaderd en de slo pers al bijna voor de deur staan, is nog steeds geen vervangende ruimte gevonden die als moskee dienst kan doen. Ondanks de hulp van de culturele raad, die heel Leiden heeft afgezocht naar een geschikt gebouwtje Verschrikkelijk Mevr. M. Vos, directrice van de cul turele raad: "Het is een ver schrikkelijk probleem. Ik loop er mijn benen voor uit mijn lijf, maar het is ontzettend moeilijk om iets geschikts te vinden. De eisen van de moslims zijn zoda nig dat wij daar nog niet aan heb ben kunnen voldoen. We hadden bijvoorbeeld de kapel bij de Zijl poort op het oog, maar die wilden de moslims niet omdat er een be graafplaats aan grenst. Een mos kee bij een begraafplaats mag niet. Aan de Doezastraat, in het gebouw van de stichting Rijn en Lek, is een moskeeruimte. Maar ook daar wilden ze niet naar toe omdat in hetzelfde gebouw alco hol wordt geschonken. Lege scholen zouden misschien wel geschikt zijn, maar die worden meestal gebruikt door allerlei verenigingen en instellingen. De moslims willen echter een ge bouw voor zichzelf'. Maria Vos heeft de hoop nog niet opgegeven. Ze blijft zoeken. Ze heeft nu het oog laten vallen op het badhuis aan de Lindestraat (bij de Lammenschansweg), dat LEIDEN - De gemeente neemt pas volgend voorjaar de definitieve inrichting van de Botermarkt ter hand. Burgemeester en wethou ders moeten nog een keuze ma ken over de wijze van inrichting. In deze situatie worden ook de bomen op de Botermarkt pas volgend vooijaar geplant. Dit antwoordt het college op schrif telijk vragen van PPR-raadslid Beijen. Deze had bij het college aangedrongen de bomen nog dit najaar te planten. B en W stellen zich op het stand punt dat voortijdige aanplant van de bomen met zich meebrengt dat de bomen in de definitieve in richting eventueel op de ver keerde plaats staan. Bovendien vreest het college schade aan de aanplant bij de komende verhui zing van een onderdeel van de dienst gemeentewerken. Het college heeft wel de suggestie van Beijen overgenomen om de rijrichting op de Botermarkt voor bedienend verkeer te wijzigen. Om te voorkomen dat ook door gaand autoverkeer van de Bo termarkt gebruik gaat maken, wordt bedienend verkeer aan de zijde van de Koornbrugsteeg toe gelaten. Fietsen in twee richtingen op Lammenschansplein LEIDEN - Het fietspad rondom het Lammeschansplein in Leiden mag binnenkort in twee richtin gen worden bereden. Hetzelfde geldt voor het fietspad over de Lammebrug. Deze nieuwe rege ling maakt het (brom) fietsver- keer veiliger omdat het niet tweemaal de rijbaan van het au toverkeer hoeft te kruisen. Dit is besloten door gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Met de ze beslissing loopt de provincie vooruit op een definitief verbete ringsplan voor het Lammen schansplein. Voor de invoering van de nieuwe situatie moeten de verkeersborden ter plaatse en enkele aansluitingen van de fietspaden en voetpaden worden aangepast. tact opnemen met de gemeente". Verder hoopt mevr. Vos op een aanbod van pariticulieren die be schikken over een pakhuis of iets dergelijks. Amicales Een andere organisatie die zich in Leiden bezighoudt met buiten landse werknemers is de stich ting Rijn en Lek, die haar bureau heeft aan de Doezastraat. De stichting heeft echter de nodige reserves om de Marokkanen de helpende hand toe te steken. "Wij zijn het er helemaal mee eens dat deze mensen een ruimte krijgen waar ze kunnen bidden, maar wij hebben onze bedenkingen tegen enige mensen van deze groep", zegt Wilfried v. d. Wal van de stichting Rijn en Lek. De stich ting weet zeker dat drie van de vier leidende figuren van de Leidse Moslim-groep lid zijn van de beruchte Amicales. Amicales is een organisatie die een soort verklikkers-rol vervult voor de Marokkaanse regering. De le den van Amicales houden alle in Nederland woonachtige landge noten in de gaten en geven in formatie over hun doen en laten door aan de regering in Marokko Zo zouden met name Marokka nen die zich kritisch uitlaten over hun vaderland door Amicales hinderlijk worden gevolgd. Ook zij die lid zijn van een vakbond komen bij Ajnicales in het boek je, hetgeen voor deze mensen on plezierige gevolgen kan hebben als ze voor een vakantie terug gaan naar Marokko. Politiek Wilfred v. d. wal: "Drie van de vier mensen die nu bezig zijn om in Leiden een moskee te vinden zijn bestuursleden van Amicales. Zij hebben politieke motieven. Wij voelen er niets voor om eraan mee te werken dat de positie van Amicales wordt versterkt". Directeur Gijben van de stichting Rijn en Lek in Gouda: "De sla gers, de moskeeën en de Marok kaanse staat vormen een soort drieëenheid. Wij willen die drieëenheid graag doorbreken, maar dat gaat moeilijk. Overal kom je Amicales tegen. Moslims hebben recht op een moskee, maar als het wordt gekoppeld aan politieke motieven, zoals in Lei den, werken wij daar niet aan Muizen Intussen staat de moslims een lan ge. koude winter te wachten. Het oude fabriekscomplex wordt al lang niet meer onderhouden en dat is te zien ook. Als het gere gend heeft staat het water in plas sen op de vloer, het is er koud, de toiletten zien er zeer onfris uit en niet zelden worden muizen ge signaleerd. Maar hoe slecht en ongezond de si tuatie ook is, nu hebben de mos lims tenminste nog een moskee Over een aantal maanden zitten ze zonder. "En waar moeten we dan naar toe om te bidden?", vra gen twee van hen, A. Senhaji en A. Abdeslam, zich af. Zij leggen uit wat de wensen van de mos lims zijn: een in goede staat van onderhoud verkerend gebouw, waarin zo'n 200 mensen gelijktij dig kunnen bidden. Bovendien moet het gebouw in het centrum van Leiden staan, omdat anders de afstanden te groot worden. De moslims moeten namelijk vijf maal per dag bidden, waarvan gemiddeld twee keer in de mos kee. Ook in het weekeinde komt men een aantal malen naar de moskee om te bidden en de koran te lezen. Een suggestie om "in te trekken" bij de Turkse moslims die in Lei derdorp een moskee hebben werd dan ook door de Marokka nen van de hand gewezen, omdat Leiderdorp te ver weg is. Huurprijs Een aantal medewerkers van de archiefdienst In St. Aagtenstraat LEIDEN - Wethouder Fase heeft vanochtend de eerste paal geslagen voor een klein mo tel aan de St. Aagtenstraat. De ho telaccommodatie verrijst op een nu braakliggend terreintje en zal twee verdiepingen tellen. Op de begane grond komt een bar en een keuken waar snacks kun nen worden bereid. Op de eerste verdieping komt een tiental stu dio's. Kamers van elf bij drieën halve meter en voorzien van bad kamer en douchecel. De omvang van de kamers is zoda nig gekozen dat er ook gasten ontvangen kunnen worden en er ruimte is voor kleine zakelijke besprekingen. Eigenaar van het motelletje is de heer De Groot, die in Leiden ook reeds een taxi-bedrijf exploiteert. De Groot: "Ik zie mogelijkheden voor een dergelijke opzet door de aanwezigheid van bijvoorbeeld de universiteit en de Heineken- vestiging in deze omgeving. Er komen vele gasten voor één of twee weken op bezoek die on derdak gebracht moeten worden. Bovendien willen ze graag in een omgeving zijn waar ze enkele gasten kunnen ontvangen. Daar voor zijn deze studio's bij uitstek geschikt" De bouw van het motel zal onge veer een halfjaar duren, zodat het waarschijnlijk nog voor de bouwvakantie in gebruik geno men kan worden. Overigens is voor de bouw nog een wijziging van het bestaande bestemmings plan nodig. Die is inmiddels bij B en W aangevraagd. De gemeentelijke archiefdienst in Leiden zoekt vrijwilligers die zich willen gaan bezighouden met het maken van klappers. Klappers zijn kaartsystemen die de vele registers die bij de arciefdienst worden bewaard beter toegankelijk maken. Vooral voor het publiek dat de studiezaal van het Leidse archief bezoekt zijn ze haast onmisbaar geworden. In de eerste plaats omdat het dagen zoeken en snuffelen in lijvige eeuwenoude geboorte-, huwelijks- en overlijdensregisters kan kosten om een vroege voorvader op te zoeken. Ten tweede omdat die oude boeken nogal aan slijtage onderhevig zijn en daarom liever zoveel mogelijk uit handen van het publiek gehouden wor den. Voor zo'n kaartsysteem nu, wordt alles uit de oude registers overge schreven op aparte kaarten. Die worden op alfabetische volgorde in een band gestopt en in de studiezaal neergezet. In de registers zelf zijn de namen niet alfabetisch opgeschreven maar chronolo gisch.op datum dus. Die inrichting sluit dikwijls niet aan bij de vragen die nu worden gesteld. Denk maar eens aan de stamboom rage. Wanneer de klapper op de registers van geboorten, huwelijken en overlijdens voltooid kan zijnkan een onderzoek naar het aantal kinderen van (om maar eens een paar namen te noemen) Jan van Leeuwen en Maria van den Berg rond 1860 in een handomdraai worden gevonden. En het komt vaak voordat iemand alle kinde ren uit een gezin wil weten: een notaris wil een erfenis zo eerlijk mogelijk verdelen en liefst niet de nakomenlingen van een verge ten kind van Jan van Leeuwen overslaan Bureaus van universiteiten, die zich bezighouden met erfelijk- heidsonderzoeken naar ziekten en aangeboren afwijkingen wil len graag alle takken afstammelingen van de verspreider van een erfelijke ziekte kennen. Het maken van klappers kost erg veel tijd, één man is ruim zes jaar bezig geweest met de klapper van de begraaf data iian 1600 tot 1774. En die man doet dit werk al 21 jaar zodat hij een flinke ervaring heeft met het "klapperen". Nu de archiefdienst een aan tal klappers klaar heeft, merkt men dat het ontzettend handige dingen zijn die eigenlijk niet meer gemist kunnen worden. Vorig jaar kreeg de archiefdienst 4000 keer bezoek van mensen die iets wilden nazoeken Behalve de klappers zijn er ten dienste van dat publiek microfiches gemaakt waarop pagina's uit registers staan afgebeeld. Door middel van leesapparalen kan het publiek de pagina's op ware grootte zien afgebeeld, en door middel van een kopieerapparaat kan het er kopteen van maken, ook op ware grootte. Doot middel van de klapper kan de microfische worden opgezocht Op dit moment moeten er nog klappers worden gemaakt op de geboorte-, huwelijks- en overlijdensregisters van 1842 tot 1902 en op een paar kilometer planklengte boeken van notarissen, de gemeentesecretariekerkvoogdijen enz. De vrijwilligers die worden gevraagd - gedacht wordt aan gepen sioneerden, arbeidsongeschikten of anderen die tijd over hebben - zullen zich voornamelijk kunnen bezighouden met het simpelweg overschrijven van de gegevens uit oude boeken. Het alfabetiseren zullen de medewerkers van het archief zelf moeten mdat daar jarenlange ervaring voor nodig is. ten het namelijk niet zo nauw met de spelling, en i vaak op honderdeneen verschillende wijzen ge schreven. Men ging op de klank af, en met alle Franse namen in Leiden,om maar eens wat te noemenkwamen daar gekke dingen uit voort. Zo komt men bij het archief de naam Chaudron bijvoor beeld, ondermeer tegen als Sodron, Godron, Lodron, Faudron, noem maar op. Mensen met ervaring in dit soort dingen herken nen zulke afwijkingen snel en bergen al die varianten dus op onder de C van Chaudron. De vrijwilligers worden, zoals het woord al zegt. niet betaald voor hun schrijfwerk en worden dan ook met gebonden aan enige verplichting. Ze kunnen tussen acht uur en half zes terecht en mogen binnen die tijden net zolang werken als ze zin hebben. Als het werk niet bevalt is er niemand die ze zal dwingen te blijven. Bij het archief verwacht men nietdat het nustorm zal gaan lopen van vrijwilligers, maar men hoopt wel dat er een paar zullen komen. Nadere inlichtingen worden dan ook gaarne verstrekt (tel. 120191). Een andere eis die de moslims stellen is dat de huurprijs niet te hoog mag zijn. "Wij betalen elke maand een bedrag. We mogen zelf weten hoeveel. Sommige mensen geven vijf gulden of tien gulden, anderen geven 25 gulden. Daarvan moeten we onze priester betalen en alle onkosten. We hebben dus niet veel geld over voor de huur. Misschien dat we 150 of 200 gulden kunnen beta len. Meer niet", aldus de heren Senhaji en Abdeslam. LEIDEN - Op zaterdag 25 novem ber om 18.00 uur zal worden be gonnen met de asfaltering van de Breestraat tussen het Kort Ra penburg en de Maarsmansteeg. Er zal dag en nacht worden door gewerkt tot en met maandag 27 november. Gedurende die perio de is de Breestraat voor het ver keer afgesloten. Tot wanneer de werkzaamheden exact duren is nog niet bekend, maar zeker is dat op dinsdagmor gen 28 november om zes uur de nieuwe asfaltlaag aangelegd moet zijn. Een en ander houdt in dat de middenstanders en het winkelend publiek alleen op de maandagmiddag hinder onder vonden van de werkzaamheden. De bussen van de NZH rijden ge durende de werkzaamheden over de Hooigracht en de Lange- gracht. Voor de brandweer, de politie en de ambulance wordt bij het stad huisplein een klein gaatje open gehouden zodat het alarmver- keer tijdens het opbreken van de Breestraat toch nog over een deel van de marktenroute kan rijden (Boommarkt-Aalmarkt en verder via de Koornbrugsteeg weer de Breestraat in). Zoals bekend is de marktenroute nog steeds opge broken. Verder zal de politie er op toezien dat op 25, 26 en 27 november de Langebrug niet wordt belem merd door fout geparkeerde au to's, omdat de Langebrug door de afzëtting van de Breestraat veel verkeer te verwerken zal krijgen. De asfaltering van de Breestraat kwam gisteravond ter sprake in de begeleidingscommissie open bare werken binnenstad, welke bovenstaande maatregelen be pleitte. Vanavond komt de zaak ter sprake in de raadscommissie ruimtelijke ordening. ADVERTENTIE -Maarsmansteeg 2 hoek Vismarkt. Leiden rokken damesmode ensembles sjaals blazers bijous tunieken hoedjes pantalons blouses japonnen vesten THEA portemonnaies tassen ceintuurs beautycases handschoenen poefs damesattachés byouteriedozen etuis lederwaren en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen rA1% 1 r" Bi

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3