Twaalf punten: is het genoeg voor F/Leiden? I Israel niet welkom op Aziatische Spelen Plaat: We winnen daar ook sss gemakshalve de concurrentie zou willen noemen. Maar dat proefje Schitterende zege op Badelona maar... Voetbalclubs moeten wellicht zelf arbiters leveren dan ookwèl, zeg- neem me niet kwalijk. Echte boter is niet zo goedkoop als wat ik m 60S SSS 60S DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 Slavnic: erg goed LEIDEN - Parker heidensspel verdeler Mitchell Plaat gaat niet door het leven als een 'grootspreker'daarvoor is de Amerikaan met een Neder lands paspoort nu eenmaal een veel te bescheiden jongen. Toch vertoonde juist deze Mit chell Plaat na afloop van het treffen met Badelona opval lend veel optimistische trek jes, zich heus wel realiserend, dat het Spaanse publiek straks niet alleen kwantita tief wat meer gewicht in de schaal zal leggen, maar ook op het niveau van het produ ceren van aantallen decibels het Leidse supporterslegioen duidelijk naar de kroon zal steken. Wellicht met alle con sequenties van dien; scheids rechters zijn tenslotte ook Publiek Plaat desalniettemin: "Als je hier kan winnen met twaalf punten verschil, moet je het daar ook kunnen redden. Wat publiek, het is tenslotte vijf te gen vijf en die beslissen, de wedstrijd. Natuurlijk zijn arbiters te beinvloeden, maar wij moeten ons daar gewoon niets van aantrekken. Onze eigen wedstrijd spelen. En volgens mij hebben we een goede kans. Zij beschikken wel over een goed schot, maar de aanvalsrebound is uitge sproken zwak. En ook in ver dedigend opzicht zijn ze kwetsbaar. Badelona is heus een goede ploeg, maar wij hoeven er absoluut niet voor onder te doen. Dat heb je ge zien". Snel Over zijn confrontatie met Slavnic, één van de beste Eu ropese guards, zei Plaat: "Hij is erg goed, beweegt zeer snél en heeft een uitstekende tech niek. Alles loopt bij Badelona over hem. In de eerste helft had ik er geen goed antwoord op, vooral omdat een paar schoten mislukten en daar door je zelfvertrouwen wordt aangetast. Na rust lukte het een stuk beter, toen moest hij achter mij aanlopen, ging hij ook fouten maken. Neen, ik was vooraf niet nerveus. Wek te ik die indruk? Nou misshien een beetje. Na rust in ieder ge val niet meer". Balans Waarop Hennie Blom nog aan vult: "De balans slaat mijns inziens toch door het voordeel van Mitchell. Met 'overplay' hadden we Slavnic in de tweede helft al aardig aan banden, toen Mitch zijn schot terugvond moest hij alleen nog maar achter hem aan. Overigens een goede, zéér goede speler, deze Joegoslaaf. Badelona, dat weten we nu meteen ook, is volledig afhan kelijk van zijn inbrengHij is bijna dertig minuten con stant aan de bal, alles gaat via hem. We wisten weinig van ze, vandaar ook dat ik in de eerste helft verschillende systemen heb uitgeprobeerd, om het tenslotte op man-to- man te houden, dat was het beste. Nu weten we meer. Dat scheelt natuurlijk ook". BANGKOK (ANP) - Het bestuur van de federa tie voor de Aziatische Spelen heeft onder druk van de Arabische vertegenwoordiging gisteren in Bangkok besloten Israel uit te sluiten van deelneming aan de Aziatische Spelen, die op 9 december in Bangkok be ginnen. Er kan zelfs geen sprake zijn van een symbolisch uitkomen van Israel, zoals dat enkele dagen geleden werd voorgesteld. Dat voorstel wilde dat een Israëlische vertegen woordiging zou meelopen in het défilé tij dens de openings- en sluitingsceremonie van de Aziatische Spelen. Met dit besluit tart men in Bangkok de Interna tionale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) die tijdens het congres, begin oktober in Por to Rico, stelde dat wanneer Israel in Bangkok niet mag deelnemen alle atleten die bij de Aziatische Spelen starten, geschorst zullen worden voor de Olympische Spelen in Mos kou. Isaac Ofek, de voorzitter van het Israëlische Olympisch Comité, zei in Bangkok "Wij kunnen onze deelneming in Bangkok niet afdwingen maar wij zullen ernstig protest aantekenen tegen deze discriminatie. Wij zullen de zaak volgende week bespreken en besluiten welke maatregelen wij kunnen Ir. Ad Paulen, de Nederlandse voorzitter van de IAAF, heeft in Bangkok verklaard dat de IAAF eerst de vergadering in Israel zal af wachten voor de IAAF zelf actie onderneemt. Paulen bevestigde nogmaals dat het besluit om Israel te weren in Bangkok voor de IAAF niet te accepteren is. "Een normale maatregel zou zijn alle atleten, die in Bangkok starten uit te sluiten voor elke wedstrijd onder aus piciën van de IAAF en de Olympische Spelen in Moskou." Othman al Saad, de leider van de Arabische delegatie, die vooral gepleit heeft voor uit sluiting van Israel, ontkende dat de stap ge nomen is uit politieke overwegingen. Hij stelde dat het louter uit veiligheidsoverwe gingen is gegaan. Uitgebreide veiligheids maatregelen bij een deelneming van Israëli sche sportlieden zijn een handicap om de spelen vriendelijk en vol vreugde te laten verlopen". ZEIST (GPD) - Het toene mende tekort aan scheids rechters in de 20 afdelin gen van de KNVB, met daarbij een groei van het aantal leden, begint een steeds moeilijker te over bruggen kloof te worden. Mits er vanuit die afdelin gen en de clubs niet bij tijds effectieve maatrege len worden genomen, moet worden gevreesd dat een stop op het aantal toe te laten elftallen voor de competities niet meer te voorkomen is. In zijn pogingen om in de dringen de behoefte te voorzien heeft de KNVB met ingang van 1 januari 1979 zijn leden een nieuw alterna tief geboden: een tien uur duren de scheidsrechterscursus (vier avonden van elk twee en een half uur) om vertrouwd te raken met de basisprincipes van het arbitre- ren. Heeft de cursist die lessen - in de wandeling SOK (Scheids rechters Organisatie Kursus) ge noemd - met goed gevolg doorlo pen, dan is hij (en zeker ook zij) gerechtigd op te treden als jeugd- scheidsrechter voor de eigen ver eniging. Om die cursus zo aan trekkelijk mogelijk te maken zullen de afdelingen hiervoor geen geld in rekening bren gen. Uiteraard is dit de eenvoudigste vorm om het nijpende tekort enigszins mee te helpen verlich ten. Wie de smaak te pakken heeft krijgt aansluitend op deze cursus volop gelegenheid zich verder te bekwamen, waarbij het mogelijk is wedstrijden op een door het afdelingsbestuur te be palen niveau te fluiten waarvoor geen officiële scheidsrechters aangewezen en aanwezig zijn. Verplichting Gezien de moeilijkheden dringt zich steeds nadrukkelijker de vraag op of het zo langzamerhand niet de hoogste tijd is te overwe gen clubs de verplichting op te leggen, bijvoorbeeld per èèn of twee elftallen iemand te leveren die als clubscheidsrechter kan optreden. In enige afdelingen is dat al het geval. Oud-arbiter Pieter Roomer, sinds enige tijd voorzitter van de scheidsrechterscommissie ama teurvoetbal: „Het eventueel in overweging nemen van zo'n ver plichting zou een kwestie zijn van het sectiebestuur. Wij als com missie hebben er nauwelijks iets mee te maken omdat de tekorten aan de basis, bij de afdelingen, liggen. Overigens lijkt een ver plichting me een moeilijke zaak, omdat dit voor veel clubs problemen zou kunnen ge- Harry Kip schiet, gehinderd door Margall en Miller, raak. Sid Bruinsma is ter plekke voor de rebound. was en de Amerikaan Miller zelfs buiten de basis was gelaten. Be schikkend over een uitstekend schot (Margall) en een goede ver dedigingsrebound begon Bade lona erg sterk, pas toen de toch ingezette Miller twee foutjes maakte kon Leiden even weg lo pen naar 26-20 en 32-22. Slavnic evenwel gebood rust, eiste elke bal voor zich op en over welk een magisch vermogen deze kleine, ontzettend handige drib belaar beschikt bleek wel. Plaat weinig kans gevend bracht hij zijn medespelers Margall, Fer nandez en Santillana telkens in uitstekende scoringspositie en de ruststand van deze overigens niet bijster sterke eerste helft werd dan ook bepaald op 48-46. Leiden had inmiddels vier verschillende systemen op de Spanjaarden be proefd, Woudstra en Collins wa ren degenen die veruit het beste weerwerk konden geven. Na de pauze zou het allemaal beter worden, vooral omdat Leiden, met name dankzij Kyle de schroom volledig van zich af wierp. De rondborstige Ameri kaan gaf aan hoe het moest, zijn ploeggenoten begrepen de hint. Na een flitsende start van Leiden (65-53) en wat daaropvolgende onvriendelijkheden van de zijde van Badelona die hun uitwerking niet misten (65-63) bood Kyle in samenwerking met Harry Kip, de Spanjaarden hardhandig van re pliek. En toen opeens was daar die echte Europa Cup sfeer, want het publiek begreep op dat mo ment van welk een doorslagge vende factor het kon zijn, vooral toen het Pools/Westduitse arbi tersduo juist in die fase geregeld de kluts kwijtraakte. De strijd werd harder, grimmig soms, cha otisch af en toe, maar opmerke lijk genoeg steeg het peil. Zeker wat betreft Leiden, dat vleugel tjes kreeg. Terug Mitchell Plaat was opeens helemaal terug in de wedstrijd en wat dat betekent ondervond de tot dan toe dominerende Slavnic. Die moest opeens met een, door hem zeker niet verwachte en ook ei genlijk onbekende, zeer onder geschikte rol genoegen nemen en dat weer had een duidelijke weerslag op het van hem zo af hankelijke Badelona. Via 80-74 werd het opeens 95-80 en on danks een stampvoetende Spaanse coach kreeg Leiden, dat opeens wel alle aanvalsrebounds pakte, onverwachte kansen op een grote zege. In de jacht naar meer veiligheid werkte de Leidse ploeg echter te gehaast, een paar foutjes werden door de toch wel verbijsterd staande Spanjaarden nog net afgestraft. Zodat het ten slotte, na een hoogstaande op basketbalgebied bijna allesbren- gende tweede helft, 101-89 werd. Twaalf punten verschil. Is het genoeg? Dat is de kwestie AD VAN KAAM En vult zijn voorganger Jan van der Meijden aan: „Zoals de tekorten zich nu ontwikkelen, gaat het langzaam maar zeker inderdaad de kant van een algemene ver plichting op. Daar is, lijkt me, niet aan te ontkomen". Ook bij het Nederlands Handbal Verbond speelt de moeilijkheid dat er erg veel zelfspelende scheidsrechters zijn, die soms met spelen en fluiten in de knoop komen, terwijl voorts onder het korps van niet-handballende ar biters een groot verloop is. Wim van der Voordt „Wij moeten veel nadrukkelijker proberen die niet- spelende scheidsrechters vast te houden. Soms worden ook harde maatregelen tegen clubs geno men als door gebrek aan vol doende arbiters het competitie verloop in het gedrang dreigt te komen. Zo, alles bij elkaar, houdt het handbalverbond de zaak draaiende". jongens er tegenop kunnen, deels is dat nu wel bewezen. Het zal op taktiek en kracht aankomen. Ik heb straks de video en Dave Kyle Met de eerste ga ik naar bed, ach ter de tweede ga ik in Barcelona staan", grapte Blom, die een be duidend minder gespannen in druk maakte dan vorige week in Zweden, óók voor en tijdens de wedstrijd. Doorbraak Dave Kyle, de naam is gevallen. De laatste aanwinst van Leiden was zeker niet de man die de wed strijd maakte, wél was hij goed deels verantwoordelijk voor de doorbraak die de nationale kam pioen in de tweede helft maakte. Toen het op gegeven moment namelijk aankwam op pure fy sieke kracht, stond opeens 'beast' Kyle vooraan om zijn ploeg rug dekking te geven tegen de overi gens ook lang niet zachtzinnig tekeer gaande Spanjaarden. Toen, op het moment dat het er - en dat was toch eigenlijk wel nieuw voor Leiden ook - echt op Europees niveau 'geknokt' moest worden bleek Kyle een rots in de branding, een steunpunt voor zijn teamgenoten die op hun beurt alles in de strijd gooiden om die verkregen voorsprong te behouden en zelfs uit te bouwen. Ir. die fase - tien minuten in de tweede helft - liep het echt goed bij Leiden. Daarvoor, in de eerste helft en in het begin van de tweede helft, hield Juventut de Badelona ge lijke tred en ogenschijnlijk ging dat zelfs erg makkelijk. Onder aanvoering van de Joegoslaaf Slavric, twee jaar geleden nog gekozen in het Europese team, leken de heren de pot in eerste instantie niet eens serieus te ne men, dit tenminste gezien het feit dat er van nervositeit geen sprake LEIDEN - 'Is het genoeg, die marge van twaalf punten? Dat was - en bleef - de brandende vraag na afloop van het door Parker Leiden op zo'n eclatante wijze gewon nen thuisduel voor de Europa Cup tegen Juventut de Badelona. "Is die 101-89 overwinning voldoende om straks voor meer dan 5000 hysterische supporters de Spaanse furie te weerstaan?" Er waren er die dachten van niet. Zij wezen op de onervarenheid van Leiden in dit soort 'hete' zaken en op de kracht van de Spaanse kampioen in eigen huis kan ontwikkelen, eventueel met behulp van de scheidsrechters. ken op deze zege. Maar wat heet zkerheid op dit niveau? In de his torie van de Europa Cup zorgden Nederlandse clubs al eerder voor leuke succesjes in eigen huis. Om vervolgens op het beslissende moment op een vreselijke manier te worden afgedroogd. Dit name lijk heeft niets te maken met een willekeurige wedstrijd voor de Scores P/Leiden: Collins 30; Plaat 20; Bruinsma 17; VVoudsma 14; Kip 14; Kyle 6. Scores Juventut de Badelona: Margall 24; Miller 17; Fernandez 13; Filba 12; Slavnic 12; Santilla 9 en Bosch 2. nationale competitie, dit is een op zichzelf staande, eenmalige ge beurtenis. Toch prees Hennie Blom juist daarom zijn ploeg, putte hij moed uit wat zich in het voorafgaande anderhalf uur in de niet uitver kochte, maar desondanks soms wel kokende Vijf Meihal had af gespeeld. "Hoe dan ook, je wint van een Europese topploeg en niet met één, maar met twaalf punten verschil. Dat zegt toch ook wel iets in je voordeel. Als het op een beslissingswedstrijd aan komt zullen we het uiteraard an ders spelen. Ik geloof wel 6.1 de Mitchell Plaat, Leidens' spelver deler daarentegen was optimis tisch en zei: "We winnen daar zo als we hier hebben gedaan" Coach Hennie Blom tenslotte was reëel. "Op 7 december weten we meer, dan is de return ge speeld. Misschien is er evenwel al eerder wat zinnings te zeggen. Wij hebben nog twee thuiswed strijden voor dat sleutelduel. Ba delona moet eerst maar eens zien hoe het 'uit' voorbij die Engelsen en Zwedén komt. Op die ijsvloer in Södertalje zie ik ze nog niet Kortom, de discussie over het wel of niet halen van de volgende ronde van de strijd om de Euro pese beker voor landskampioe nen laaide na afloop van het eer ste thuisduel van P/Leiden hoog op. Onzekerheid troef en dat ei genlijk was wel inherent aan dit sensationeel verlopen treffen, dat pas laat tóch een zekere winnaar kreeg in de vorm van P/Leiden, dat ook echt aanspraak kon ma-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25