Zwartkruis neemt revanche met Oranje-zege op DDR Ss* Zwitserland geen partij voor Polen Tennisbond in conclaaf Vrij spel Geels:Go goed voor het zelfvertrouwen DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 PAGINA 23 WROCLAW (ANP) - De twee doelpunten die Polen giste ren in het duel tegen Zwit serland (in groep vier van de voorronden van het Europe se kampioenschap) maakte, vormden geenszins een juis te afspiegeling van de krachtsverhoudingen in het veld. Het pas gistermorgen definitief samengestelde team van Roger Vonlanthen ging met 2-0 ten onder door een afstandschot van Boniek (na bijna 40 minuten spelen) en een rebound-treffer die door Ogaza na elf minuten in de tweede helft achter inval ler-doelman Engel werd ge deponeerd. De score had gemakkelijk ho ger kunnen oplopen, on danks het feit dat Polen aan trad zonder zijn sterren To- maszewski, Gorgon, Deyna, Kasperczak en Szarmach. De Oosteuropeanen, met nog acht WK-spelers in de gele deren, waren echter spel- technisch en atletisch een klasse beter dan Zwitser land, dat dan ook geen mo ment uitzicht op meer dan een nederlaag heeft gehad. Versterkt De Zwitsers weerden zich zo lang het ging: met een ver sterkte defensie, waarin Meyer als tweede libero op trad voor zijn verdediging. Lato raakte al in de 15e minuut de paal. Nadat verschillende schoten rakelings naast en over het Zwitserse doel wa ren gevlogen, trof Boniek in de 38e minuut wel de i een logisch gevolg van de constante Poolse druk. Ove rigens was Botteron, gekop peld aan Boniek, net op het beslissende moment niet bij zijn man. De Zwitsers waren in de eerste helft geen moment in staat meer werk van enige bete kenis te leveren. De twee mansvoorhoede Sulser en Elsener, in de rust vervan gen door Ponte, kwam nau welijks aan de bal. De beste Zwitser was, ondanks het feit dat hij de voor hem on gebruikelijke positie van verdedigende middenvelder bekleedde, René Botteron. De verdediging was niet al tijd even zeker. Met name doelman Engel, wisselde sterke met zwakke i ten af. In de 57e minuut luidde hij de tweede Poolse treffer in. Na de rust was Sulser eigenlijk nog de enige Zwitserse aan valler, zodat de Poolse, zege geen moment in gevaar is geweest. Oostenrijk Oostenrijk heeft gisteren in het Praterstadion in Wenen in de voorronden van de Eu ropese kampioenschappen (groep 2) met 1-2 van Portu gal verloren. De ruststand was 0-1 en de Por tugese doelpunten waren van Nené in de 30ste en van Alberto in de 92ste minuut. Het enige Oostenrijkse doel punt kwam op naam van Schauchner, die in de 71ste minuut scoorde. :,V' 'V.-. "W-Ï; '-Ï' V - 'fff. Jan Lammers in races Formule I AMSTELVEEN (ANP) - Jantje Lammers zal in het komende sei zoen definitief uitkomen in de Formule I-races. De financiële problemen zijn opgelost nu over de inhoud van de sponsor-con tracten overeenstemming werd bereikt met Theodorus Niemeyer in Groningen. De directie van dit bedrijf sloot twee contracten af: één met de Shadow-renstal. waarvoor Lammers zal rijden en één tussen Lammers en het bedrijf. De sponsor neemt in deze laatste verbintenis een optie van drie jaar op coureur Lammers. LONDEN (ANP) - De kwaliteit van de Grote Grand Prixtoernooien wordt zodanig bedreigd, dat de internationale tennisfederatie het probleem wil gaan bespreken op een buitengewone algemene ledenvergadering. Deze is aan sluitend aan een bestuursverga dering gepland van 26 tot 28 ja nuari as. in Londen: 's Werelds topspelers blijken voor de finan ciële verlokkingen van de vier en achtmans-exhibities dusdanig gevoelig, dat de traditionele toer nooien maar moeten afwachten wie van de indrukwekkende deelnemerslijst werkelijk ver schijnt. Viermansevenementen zijn al twee jaar verboden en achtmanseve nementen mogen alleen gehouden worden in zestien daartoe aan gewezen weken. Niemand echter, die zich aan het verbod, resp. de restrictie houdt. De spelers het minst. Zij verdienen het zo ge makkelijk, dat Vilas, Borg en Connors het zich konden veroor loven nee te zeggen tegen de Grand Prix-contracten en daar mee tegen de bonus van 300.000 dollar. In zijn laatste nieuwsbrief gaat de voorzitter van de internationale tennisfederatie Philippe Cha- trier op deze problemen in. 'Het schaadt het aanzien van het toer- nooitennis', zo schrijft hij naar aanleiding van het bericht dat de Zuidamerikaanse kampioen schappen in Buenos Aires on danks een prijzengeld van 175.000 dollar sterk onderbezet is geraakt. De noodkreet was afkomstig van Enrique Morea. Uitgerekend de gene, die in een eerdere nieuws brief van de president werd ge prezen voor zijn moed, omdat hij de organisatoren van een vier mansexhibitie in de Argentijnse hoofdstad voor een halfjaar had geschorst. Het oorzakelijk ver band tussen het één en ander laat zich gemakkelijk raden. De oor zaak van de problemen is gelegen in het feit, dat drie organisaties elkaar het recht betwisten over de individuele tennispeler te mogen beschikken. Dat zijn de nationale bonden (en in het verlengde daarvan de inter nationale federatie), de spelers vakbond A.T.P. en de overkoepe lende drie-partijen-commissie, waarin spelers, bonden en toer- nooi-organisatoren zitting heb ben. Van die drie heeft de A.TP de sterkste claim. Bij de laatste vergadering van de overkoepelende council in Tokio zijn de mogelijkheden besproken om tot juridische actie over te gaan. Chatrier verwacht daar niet veel van. Nu de exhibities een onuitroeibaar feit zijn gebleken, voelt hij meer voor een compro mis: 'Het vinden van een even wicht tussen een goedlopende reeks van Grand Pnx-evenemen ten en het organiseren van exhi bities, die eveneens een propa ganda voor de tennissport bete kenen'. Onder de ogen ROTTERDAM (ANP) - Als eerste kwam hij de kleedkamer uit. Het haar in de plooi en een brede grijns op het gezicht. Ruud Geels, de laatste weken kampend met een ernstig vormverlies, wat trouwens voor het hele elftal van An- derlecht geldt realiseerde zich maar al te goed dat hij een van de belangrijkste pionnen was geweest in de ploeg die de DDR met 3-0 had verslagen. "Er moet niet worden overdreven, maar die twee doelpunten zijn voor mijn zelfvertrouwen erg belangrijk. Het liep de laatste weken niet zo best. Ook niet met mij. Die penalty bijvoorbeeld, meestal neem ik ze zachtjes, maar omdat ik tegen Barcelona ook al had gemist dacht ik: keihard moet die voet er tegenaan. Wat er dan door je heengaat, als het lukt, is niet met woorden te omschrijven. Geweldig gewoon. Het leek net - of ik daarna vleugels kreeg. Daarom kopte ik die bal er in de laatste minuten ook in". Loopweek De rossige Geels, die gedurende twee keer drie kwartier enorm veel loop werk had moeten verrichten en maar weinig aan de bal was geweest, was niet de enige die gelukkig was met die hoog, en eigenlijk iets te hoog uitgevallen zege op Oost-Duitsland. Te hoog, was, ook de mening van Jan Zwartkruis. Hij wenste met geen enkel woord te reppen over de negatieve punten in zijn team. "Ach, Adrie van Kraay, waarom begint u daar nu over? Ik laat hem niet vallen. Hij heeft anders moeten spelen dan hij bij PSV gewend is. Dat valt niet mee. Ik heb er respect voor zoals hij zich van zijn taak heeft gekweten. Dat het in de verdediging niet helemaal zou kloppen had ik ingecalculeerd. Ons principe was om veel aanvallend voetbal te spelen. De defensie mocht niet teveel onder druk komen te staan. En met de wetenschap dat Krol, Brandts en Schrijvers de as van de verdediging vormden heb ik dit aangedurfd. Des Duivels Toch was dezelfde Jan Zwartkruis nog geen uur eerder des duivels op dezelfde spelers die hij na afloop zo bewonderde. In de rust viel de anders zo rustige beroepsmilitair duidelijk uit zijn rol. "Eigenlijk", zo stelde de bondscoach, "houd ik mij ver van negatieve teksten over mijn spelers, nu het zo positief is afgelopen durf ik het wel te zeggen. Ik heb enigszins gekankerd in de rust. Er werd niet goed aangesloten en de bal werd teveel gebracht. Toen in de pauze ook nog bleek dat Johan Neeskens met een blessure worstelde, zag ik het voor de tweede helft erg somber in. Wij kennen de kracht van het Oostduitse voetbal. Die is niet gering. Johan heb ik er aanvankelijk ingelaten, om dat hij het zelf wilde. Later moest hij er toch uit. Hij kon geen pas meer verzetten." Johan Neeskens, die in de Rotterdamse kuip weer één van zijn betere wedstrijden voor Nederland speelde strompelde zeer somber gestemd de kleedkamer uit. Een pijnlijke dij plaagde hem. "Dokter Kessel zegt dat ik een spiertje heb gescheurd in mijn dijbeen. Misschien valt het mee, maar ik vrees dat ik enige weken niet zal kunnen spelen. De medi sche begeleiding in Barcelona is niet zo optimaal als in Zeist." ROTTERDAM (GPD) - Je zou de enigszins geflatteerde 3-0-zege van het Nederlands elftal op de DDR de revan che van Jan Zwartkruis kunnen noemen. Zelf sprak de bondscoach over een examen, waarvoor hij en zijn spelers glansrijk waren geslaagd. Beide benaderingen hebben dezelfde achtergrond: de golf van kritiek die over Zwart kruis werd uitgestort na de wedstrijd van Oranje in Bern tegen Zwitserland. De tactische vondst van de Amers- foortse oefenmeester om de Zwitsers met twee centrum spitsen tegemoet te treden, was toen de aanleiding van de vernietigende commentaren De grote kracht van Zwartkruis ligt niet op het tactische terrein. Zijn kennis van het voetbal moet weliswaar niet worden onder schat, maar zijn sterke punt is en blijft de menselijke benadering van de selectiespelers. Hij weet bij Oranje een aangenaam ar beidsklimaat te scheppen, het geen door de spelers hooglijk wordt gewaardeerd. Met deze succesformule moet het voor Zwartkruis mogelijk zijn de im ponerende succesreeks van Oranje te continueren. Het attrac tieve duel met de DDR vormde daarvan het overtuigende bewijs De bondscoach onderkende de „boodschap" van zijn spelers ook. „Het was een overwinning van de collectiviteit. Als je toch ziet wat deze verminkte ploeg, die de laatste dagen door blessu res zo veel teleurstellingen heeft moeten verwerken en waarin vele spelers aantraden die niet in topvorm verkeren, vandaag aan arbeidsvreugde hebben opge bracht, dan kan je niet anders zeggen dan: formidabel. Het was in de eerste plaats die opmerke lijke inzet, die het Nederlands elf tal zo sterk maakte. De weinige echt zwakke plekken in het team - de min of meer als rechtervleu gelverdediger optredende Van Kraay en linkerspits Rensen- brink - konden daardoor ook op een alleszins acceptabele wijze worden gecamoufleerd. En daar door ook dwong men het geluk af, dat op essentiële momenten Oranje over moeilijke momenten heen tilde. Dat was niet alleen het geval bij de eerste en tweede tref fer van de gastheren, maar ook bij een succesvolle offensieve actie van de Oostduitsers, die hun ge lijkmakend doelpunt ten onrech te wegens buitenspel door de Zweedse arbiter Eriksson zagen geannuleerd. "Mazzel" „We hebben inderdaad af en toe mazzel gehad", gaf Zwartkruis toe. „Maar ik vind wel dat je het geluk kan afdwingen. En dat hebben wij gedaan. We hebben niet louter en alleen hard ge werkt, maar er werd bij vlagen toch ook erg goed gevoetbald. Het aansluiten en over elkaar heenrollen van de linies was goed verzorgd. Er werd goed overge nomen en ook de functionele wisselingen, die in het moderne voetbal van bijzonder groot be lang zijn. liepen keer op keer voortreffelijk. En, wat zeker niet mag worden vergeten, de uitvoe ring van het tactische concept was zonder meer goed. We moes ten zo veel mogelijk aanvallend spelen om zelf niet onder druk te komen. Daarin school voor ons namelijk het grootste gevaar. De fensief waren we immers kwets baar" Vooral de uitblinkende, regelmatig diepgaande Oostduitse midden velder Haefner bracht de Neder landse afweer nogal eens in ver legenheid. Dank zij de weer supe rieur acterende Krol en de uit blinkende doelman Schrijvers bleven de hoogstandjes van Haefner voor Nederland zonder schadelijke gevolgen. Krol ex celleerde overigens ook bij de opbouw van de offensieve acties. Vele van zijn verrassende lange passes brachten de bezoekers in grote moeilijkheden, die echter door de geringe stootkracht van Oranje konden worden opgelost. Met name in de eerste helft, toen het veldspel van Nederland be slist beter was verzorgd dan in het tweede part, kwam de on macht van het trio René van de Kerkhof-Geels-Rensenbrink duidelijk aan het licht. Dat de Zwartkruis-formule forma tie desondanks voor rust een 1-0- voorsprong wist te het gevolg van een ongelukkig moment van de Oostduitse vleu gelverdediger Kische. Uit een hoekschop van René van de Kerkhof in de zestiende minuut, ontstaan na een knappe redding van doelman Croy. op een inzet van diezelfde Van de Kerkhof, kopte de opgekomen voorstop per Brandts de bal in de doel- mond. Kische wilde opruiming houden, maar kreeg het speeltuig verkeerd op zijn schoen en pas seerde Croy kansloos. Tegenslag De Oostduitsers verwerkten deze tegenslag bijzonder goed. Oranje behield weliswaar zijn overwicht, maar kwam bij counters van Dorner en de zijnen drie keer in gevaar. Vier njinuten na de ope ningstreffer faalde de Neder landse buitenspelval en ver scheen Kische oog in oog met de ver uit zijn doel gekomen Schrij vers. De inzet van de onfortuin lijke Kische ging net voorlangs. Even later zag de door Riediger aangespeelde Hoffman zich zijn mogelijkheid ontnomen door de alert reagerende Schrijvers en zeven minuten voor het rustsig- naal van de consequent leidende Eriksson redde de Nederlandse goalie bij een van dichtbij inge tikte bal van Riediger. Ook tijdéns de openingsfase van het tweede bedrijf waren de gas ten tot twee keer toe dicht bij een gelijkmaker. In de zevende mi nuut stelde Brandts met een vol ledig mislukte poging een voor zet te onderscheppen de niet ge ringe capaciteiten van zijn eigen doelman op de proef. De Oost duitsers, met Peter voor de te genvallende Schade, putten daar moed uit en toen Oranje even aanpassingsmoeilijkheden ken de'als gevolg van het uitvallen van Neeskens wegens een spierblessure aan zijn dijbeen (Metgod verving hem overigens naar behoren) sloegen zij toe. Door het te laat uitkomen van Van Kraay liep het in de dertiende minuut voor de tweede keer mis met de buitenspelval. Hoffman omspeelde vervolgens Schrijvers en tikte op het moment dat hij werd teruggefloten de bal in het lege doel. De zeer gedisciplineerde bezoekers protesteerden nauwelijks en de den dat ook maar zeer kort toen een kwartier later de in buiten spelpositie staande Wildschut de ruimte werd ingestuurd door Pe ters. Doelman Croy hield de Twente-speler buiten de regels het af, Geels vanaf de stip de Neder landse zege veilig kon stellen Twee minuten voor tijd werd het Oranje-bal compleet, toen Geels de bal uit een voorzet van Metgod op werkelijk schitterende wijze achter doelman Croy kopte. KNAU benoemt twee coaches DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft twee nieuwe bondstrainers aange steld. Het zijn Rob Pauel (26) uit Castricum, die het speerwerpen onder zijn hoede krijgt en Peter van Beusekom (29) uit De Bilt. Van Beusekom is aangetrokken voor de verzorging van de trai ning op de sprinlnummers en de estafettes. De KNAU hoopt op korte termijn een nieuwe trainingscoördinator te kunnen benoemen. ADVERTENTIE De fraaie 3-0 van Ruud Geels. Dörner en Kische komen te laat.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23