LEIDSCH DAGBLAD PvdA: "NADER ONDERZOEK Meer dan 170 Mekkagangers vonden de dood "Handelwijze regering is in zaak-Aantjes onzorgvuldig" Mteuwis meer dan'n halve eeuw eerlijk eihen ZIeeqwiS Eén dag "te vroeg" Cor Bruijn overleden Held op sokken llZd KGM vandaag Sinterklaas-puzzel DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35708 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Abortus Massief eiken meubels: met vakmanschap gemaakt. Grote keuze, originele modellen. OIRSCHOT - Rijkesluisstraat 25 NIEUWKOOP - Dorpsstraat 117 COLOMBO (Reuter/AFP/ UPI) - Voor ongeveer 170 Indonesische mohamme danen, die met een DC-8 van de IJslandse lucht vaartmaatschappij naar L1SSE - Juist één dag voor er een alarm-installatie zou worden aangebracht hebben dieven uit een kledingzaak in het winkelcen trum "Het Blokhuis" in Lisse voor een bedrag van 25.000 aan leren-, nappa- en lammy-jassen gestolen. Het is de tweede keer binnen twee maanden dat de eigenaar van het bedrijf is gedupeerd. In september gingen inbrekers met twintig jassen aan de haal, die een waarde vertegenwoordigden van zo'n 10.000. Dit was toen voor de middenstander het sein om iets aan de beveili ging in zijn zaak te gaan doen. Hij moest echter enkele maanden geduld hebben voor de apparatuur kon worden geleverd. Maar een paar dagen geleden kreeg de winkelier te horen dat deze week het alarmsysteem zou worden aangebracht. De rijkspolitie in Lisse vermoedt dat de diefstallen door dezelfde dieven zijn gepleegd. Beide keren kwamen zij binnen door de glazen deur open te wrikken. De politie gaf toe dat het slot niet helemaal correct werkte waardoor de inbrekers niet zoveel moeite hoefden te doen om binnen te dringen. huis terugkeerden, is hun pelgrimstocht met de dood geëindigd. Hun chartervliegtuig met 262 inzit tenden, 249 passagiers en 13 be manningsleden, verongelukte vannacht in een kokosnootplan- tage bij het vliegveld van Colom bo op Sri Lanka tijdens hevig HILVERSUM (ANP) - De schrijver Cor Bruijn is in zijn woning in Hilversum overleden. Hij werd 96 jaar. Cor Bruijn kreeg vooral be kendheid door zijn streekroman "Sil de strandjutter", die even eens voor de televisie werd be werkt. Comelis Pieter Bruijn, geboren in Wormerveer, debuteerde met een toneelspel in verzen voor de jeugd in 1909 ('Sneeuwwitje'). Hij schreef daarna een groot aantal jeugdboeken. Als schrijver van streekromans had hij groot Er zitten méér kanten aan het kiezen van Ti bril.. van alle kanten beter bekeken Opklaringen Eerst opklaringen, in de loop van de dag toenemende bewolking, maar tot de avond droog weer. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Min. temp. circa 5 graden, max. temp. omstreeks 10 graden. Opgemaakt om 11.15 uur. 17 NOVEMBER Zon op: 8.02 uur; onder: 16.46 uur, maas op: 19.09 uur; onder: 10.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.33 en 16.4S uur, laagwater te 0.26 en 12.40 uur. Alimentaties verhoogd DEN HAAG (GPD) - De alimenta ties moeten volgens een beschik king van de minister van justitie met ingang van 1 januari 1979 met 6 procent omhoog. Dit geldt zo wel voor alimentaties die door de rechter zijn opgelegd als die wel ke onderling zijn afgesproken. Meer dan 20 inzittenden kwamen er ongedeerd af, maar de politie en militairen die zwoegden om nog eventuele overlevenden uit de smeulende resten te redden schatten het aantal doden op minstens 170. Het IJslandse vliegtuig was door Garoeda gecharterd. Ondanks het noodweer kreeg het toe stemming tot landen, maar het haalde de landingsbaan niet. Zes kilometer daarvoor raakte het de kokospalmen en een hutje en vloog in brand. Ongeveer 60 overlevenden werden naar het ziekenhuis in het nabij gelegen vissersdorp Negombo gebracht. Twintig van hen be zweken daar, maar 23 konden na behandeling weer gaan. Enige andere overlevenden werden naar het luchtmachthospitaal op het vliegveld van Colombo en naar het algemeen ziekenhuis in de stad zelf gebracht. De meeste lijken zitten nog in het wrak, verscheidene liggen rond om verspreid. De bemanning bestond geheel uit IJslanders. Vier van hen zijn on gedeerd. Het is de tweede keer dat een char tervliegtuig met pelgrims naar Mekka op Colombo verongelukt. De eerste keer was in december 1974, waarbij 191 mensen om kwamen met een vliegtuig van Martinair. met kunststof beklede VENSTERBANKEN DE H0UTBAAN zelf bouwcentrum OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 l DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid heeft van daag in het Tweede Kamer-debat over de zaak-Aantjes bijzonder felle kritiek geleverd op de houding van de regering. Volgens woordvoerder Voogd heeft het kabi net zich verscholen achter het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. "Het kabinet heeft een voorlopig, onvoldragen rapport in de openbaarheid geworpen en vervolgens de handen in onschuld gewassen." Omdat bij de tot dusver gevolgde procedure jegens de persoon Aantjes naar de mening van de PvdA onvoldoende zorgvuldig is gehandeld pleitte Voogd voor een nader onderzoek naar het ge drag van mr. Aantjes in de Twee de Wereldoorlog. Voogd zei dat de Kamer het initia tief moet nemen voor het instel len van een dergelijk onderzoek, dat moet worden uitgevoerd door een onafhankelijke commissie Deze commissie zou toegang moeten hebben tot de archieven van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie en zou recht moeten hebben op de noodzake lijke bijstand van de medewer kers van dit instituut. Het resul taat van het onderzoek zou open baar moeten worden gemaakt. Voogd ging ervan uit dat ook Aantjes op een dergelijke gang van zaken prijs zou stellen. Verdienste Voogd wees erop dat een dergelijk onderzoek niet een zaak van ka merleden kan zijn, zolang ten minste niet het instituut van de parlementaire enquête wordt ge hanteerd. De PvdA weigerde dan ook om een oordeel uit te spreken over de persoon Aantjes. Over de politicus Aantjes zei Voogd: "Aantjes heeft grote verdiensten gehad voor de politiek. Maar er is ook een staatkundige carrière opgebouwd onder het verzwijgen van wezenlijke feiten. Dat ver zuim - en dat is niet geweest een vergeetachtig, maar een bewust verzuim - is politiek onaan vaardbaar. De PvdA vindt dan ook dat Aantjes met zijn besluit de politiek te verlaten, de enige juiste conclusie heeft getrok ken." CDA CDA-woordvoerder Lubbers uitte in zijn redevoering felle kritiek op het functioneren van RIOD- directeur prof. De Jong. Maar ook viel Lubbers het kabinet-Van Agt aan, dat De Jong te veel ruimte zou hebben gegeven voor het geëmotioneerde betoog terwijl van hogerhand toch bekend had kunnen zijn hoezeer De Jong bij de zaak betrokken was. Evenals de oppositie vond ook Lubbers dat de publikatie van het RIOD- rapport een zaak had moeten zijn van de Tweede Kamer of hooguit van Kamer en Kabinet. Hij he kelde het feit dat het kabinet pas in een zeer laat stadium de Twee de-Kamervoorzitter Vondeling een brief en het rapport heeft ge stuurd. Volgens Lubbers was het kwaad toen al geschied en kon de Kamer daaraan toen niets meer veranderen. Lubbers voelt in principe wel iets voor een nader onderzoek in de zaak-Aantjes, maar hij liet duide lijk blijken dat hij er niet erg warm voor loopt. D'66 Terlouw (D'66) vond dat de rege ring zich door de gebeurtenissen heeft laten verrassen. Terlouw vond niet dat er bij de regering van boze opzet sprake is geweest, maar wel van onzorgvuldigheid. Aantjes had tegelijk met de pre sentatie van het rapport een weerwoord moeten krijgen, en als hij dat zelf niet wilde, had Aantjes tegen zichzelf moeten worden beschermd. Terlouw betreurde dat Nederland HILLEGOM - Een rijkspoli tieman op sokken heeft gis teren door snel een sprintje te trekken een jeugdige Hil- legommer achterhaald die even tevoren de ruiten van twee auto's en twee huizen met een grote kei had inge smeten. De agent had een vrije dag en zat rustig thuis toen hij glas gerinkel hoorde. Hij stapte naar buiten en zag nog juist de jongeman in de verte ver dwijnen. Tijd om zijn schoe nen aan te trekken gunde de politieman zich niet. Op zijn sokken zette de "snelle agent" de achtervolging in en had de vernieler kort daarop te pakken. nu in twee kampen is verdeeld: a. het kamp van Aantjes-verrader en b. het kamp Aantjes-marte- laar. Ook dat rekende hij het ka binet aan. In de Lockheed-affaire heeft Den Uyl door zeer behoed zaam te handelen, weten te voor komen dat de bevolking ook toen in twee kampen werd verdeeld Nu is dat wel gebeurd, en dat is jammer en onnodig, aldus Ter louw. VVD VVD-fractieleider Rietkerk steun de in grote lijnen het beleid dat het kabinet in deze zaak heeft ge voerd. Hij merkte op dat het ka binet onder de gegeven omstan digheden het waarschijnlijk nooit helemaal goed had kunnen doen. In tegenstelling tot de op positie meende hij juist dat het kabinet er goed aan heeft gedaan zich geen oordeel aan te matigen over de gedragingen van een lid van de volksvertegenwoordi ging. "Deed het kabinet dat wel, dan zouden de verhoudingen in .onze parlementaire democratie ernstig in gevaar kunnen ko men," aldus Rietkerk. In tegenstelling tot de PvdA en D'66 voelt de VVD niets voor een nader onderzoek naar het gedrag van Aantjes in de Tweede We reldoorlog. Volgens de VVD is een dergelijk onderzoek overbo dig geworden nu Aantjes zelf al is teruggetreden uit de politiek. Dr. Lou de Jong (rechts) en zijn RIOD-medewerker Van der Leeuw bij aankomst op het Binnenhof. 44 PAGINA'S Directeur Wamelink van het Hillegomse bejaardentehuis "Bloemswaard" voor zijn tijdelijke "onderkomen". Begin volgend jaar namelijk trekt de heer Wamelink met ruim honderd Hillegomse bejaarden (in verband met een verbouwing) naar grand- hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Het is voorlopig de bedoeling dat de bejaar den een jaar lang in het hotel gast zullen zijn. PAGINA 4 Koos Postema teleurgesteld over kritiek in verenigings- Oppositie niet tevreden over nieuwe abortuswet. PAGINA 7 Mist rond Kalkar. PAGINA 9 PvdA; stijging tarieven openbaar vervoer beperken. PAGINA 15 Zwartkruis neemt revanche met 3-0 zege op DDR. PAGINA 23 Knappe overwinning P/Lei den op Badelona. PAGINA 25 Afscheidswedstrijd Helmut Schön ging de mist in. PAGINA 27 Overheid heeft loonstijgin gen altijd overschat. PAGINA 39 Vandaag vindt u de jaarlijkse Sinterklaaspuzzel van het Leidsch/Alphens Dagblad in onze krant. Zie verder de advertentie op redactiepagina 7 over het „hoe en wat" van deze puzzel. Steekpenningen aangenomen door Shell-personeel ROTTERDAM (GPD) - Zeven scheepvaartinspecteurs van Shell zijn ontslagen omdat zij in de afgelopen drie jaar voor enkele honderdduizenden guldens aan steekpenningen* hebben aange nomen van buitenlandse scheepswerven. De inspecteurs reisden naar verscheidene lan den buiten Europa om Shell-tan- kers te inspecteren wanneer ze voor onderhoud in een dok waren geweest. Buitenlandse werven betaalden de inspecteurs steek penningen (onder andere in de vorm van vakantiereizen voor het gehele gezin) om een gunstig re paratierapport te krijgen. Het blijft sukkelen met het wettelijk 1 regelen van de abortus in Neder- land. Het gisteren door de minis ters Ginjaar (volksgezondheid) en De Ruiter (justitie) gepresen teerde liberaal-confessionele wetsontwerp is geen voorbeeld van logica en helderheid wat nu juist zo was geboden maar het re sultaat van rekening houden met te veel politieke gevoeligheden. Het kabinet heeft het niet aange durfd om eenvoudig te zeggen dat de vrouw alleen beslist of zij abor tus wenst. Daarom wordt er een redenering gevolgd dat vrouw en arts samen beslissen, ieder vanuit hun eigen verantwoordelijkheid Als men de kluw van woorden verwijderd en tot de kern door dringt dan blijkt de vrouw te lan gen leste toch degene te zijn die de beslissing in handen heeft. Die omslachtigheid is alleen nodig om bepaalde delen van het CDA te sussen. Het wetsontwerp maakt zo geen einde aan de onoverzich telijkheid, het handhaaft haar in Er zijn meer, ernstiger bezwaren aan te wijzen tegen de nu ter tafel liggende opzet. Als de vrouw te kennen heeft gegeven dat zij een abortus wenst, dient zij zich ge durende vijf dagen te beraden op haar voornemen. Het besluit om tot abortus over te gaan is zó ingrijpend en de stap pen die daarvoor moeten gedaan al zó zwaar dat men mag, moet aannemen dat de vrouw al goed heeft nagedacht. Het wetsont werp gaat daarjuist niet van uit Het creëert met deze bepaling iets bewoogdens: de vrouw moet haar besluitvorming maar eens over doen. Dat kan voor velen alleen maar een kwelling zijn. Als de vijf-dagen regel wordt ge handhaafd dan zullen wél maat regelen moeten worden genomen om de vrouw in alle rust nog maals alles te laten overwegen Het zou onjuist zijn aldus tijd en gelegenheid te scheppen om haar besluit te beïnvloeden. De vijf-dagen bepaling schijnt ove rigens voornamelijk te zijn ont worpen om het z.g. abortus-toe- risme in ons land terug te drin gen, een al lang bestaande grief in vooral confessionele kring Maar dan bedient men zich wel van een heel bedenkelijk middel Men hoopt kennelijk dat een groot aantal vrouwen uit het buiten land vijf dagen verblijfskosten niet kan opbrengen en daarom er maar vanaf ziet naar Nederland te komen. Dat zou abortus dan alleen bereikbaar maken voor buitenlanders met een redelijk gevulde beurs. Een regeling die dat tot resultaat heeft, is verwer pelijk. Er is nog meer kritiek op het wets ontwerp mogelijk: abortus blijft helaas nog in de sfeer van het strafrecht, de abortus-regeling voor na drie maanden zwanger schap is niet goed door te voeren omdat de scheidslijn niet altijd te trekken is, de registratie enz. Het is te hopen dat de Kamer straks helderheid zal verschaffen en niet bepaalde zaken troebel laat uit politieke overwegingen. Daar leent een onderwerp als dit zich nu eenmaal niet voor. Het zou betreurenswaardig zijn als het wetsontwerp in zijn huidige vorm het Staatsblad zou halen Wij helpen u met de puzzel, hoe u Sinterklaaskadootjes kunt vinden! Corry Hagoort Doezastraat 14, Leiden Leidsch Dagblad Geen krent bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1