.eerlijke pnizen van Timmer zelf een hobbelpaard Kijkshop Hollands Glorie: Honderden Furies in de Flevohof KIJKSHOP ZIET "ADVIESPRIJZEN" NIET MEER ZITTEN! 5 J Kijkshop breekt daarom met deze onjuiste vergelijking! Door L. Bakker De bui tenkant van de show room., we kregen geen toestem ming om binnen te .fotografe- Iren. Enkele voorbeelden van de ver warrende prijsaanduiding bij de Kijkshop. Een nogal malle manier van prijsaanduiding in winkels is de zogenaamde adviesprijs. Vooral bij elektrische apparaten is het mode. Dan staat er in advertenties en op prijskaarten bijvoor beeld: „Adviesprijs f 1265, bij ons voor slechts f995". Dat geeft je het idee dat je bij de winkelier een flinke korting krijgt. Maar korting waarop? Ei genlijk nergens op. Want de win kel vraagt gewoon wat hij er voor wil hebben. Namelijk 995 gul den. Die 1200 gulden is zomaar een vrijblijvend prijsidee, dat de fa brikant in zijn catalogus heeft ge zet. Vroeger schreef de fabrikant de winkelprijs voor. Maar tegen woordig is elke winkelier vrij om te rekenen wat hij wil. Dat is on der meer afhankelijk van de grootte van zijn omzet, de ver koopservice en nazorg die hij wil bieden, en de concurrentie die hij ondervindt. „Wij breken ermee" Kijkshop - een keten van cash-and- carry-winkels voor de particulier, die deel uitmaakt van het V D- I concern-liet het publiek onlangs 3 in een reclamefolder weten dat hij het met die adviesprijzen niet meer ziet zitten. In die folder deelt Kijkshop mee: „Kijkshop breekt met deze on juiste vergelijking. Voorlopig al leen nog in samenwerking met Marijnen en Blue Air zijn wij ge- komen tot een gemiddelde win kelprijs. Dit is de prijs waarvoor u gemiddeld elders het bedoelde produkt kunt kopen. Dit is een eerlijke manier om te vergelijken. Kijkshop noemt deze prijzen kortheidshalve „brutoprijs". Bij Kijkshop kunt u zien. hoeveel geld u in1 uw zak kunt hou den'' Puzzel-folders Wie echter deze en volgende folders van Kijkshop doorkijkt, belandt in een ingewikkelde prijzenpuz- zel. Voor de koelers, vriezers en was machines van Marijnen en Blue Air vergelijkt Kijkshop zijn prij zen moet „een gemiddelde win kelprijs", oftewgl „bruto prijs". Bij een Zaanlandse klok, een film- plakpers, een tuinlantaarn, een sluimerwekker en nog tal van andere artikelen, waarvan in het geheel geen merk wordt ge noemd, wordt een „adviesprijs" opgevoerd. Dat is bij andere win kels niet gebruikelijk. Een keramiek plafondlamp krijgt van Kijkshop, om er een „kor ting" tegen af te kunnen zetten, een „norm. winkelprijs" mee. Deze term wordt gebruikt bij de meeste artikelen in de folder vijlenset, huishoudtrap, radio cassetterecorder, ze worden al lemaal „afgeprijsd" van een „norm. winkelprijs" Iln de war Van zulke prijsaanduidingen raken wij in de war. En de rest van het c publiek in de 21 plaatsen in ons land waar Kijkshops zijn geves- tigd, misschien ook wel. 'Wij vragen daarom aan Kijkshop: waarom denkt u dat die geva rieerde manieren van prijsverge lijking van u eerlijker zijn dan al leen maar met adviesprijzen, zo als bij andere winkels? Directeur Ten Horn van Kijkshop, en sinds kort ook van de door V D aangekochte Rinck-Dixon-fo- tozaken, zegt ons tijdens een ge sprek in het V D-hoofdkwartier in Ouder-Amstel: „Dat vergelij kingen met adviesprijzen niet eerlijk zouden zijn, hebben wij niet beweerd. Het woord „eer lijk" gebruiken wij meer als een manier van zeggen" Concurrentie weg Die „gemiddelde winkelprijs", of tewel „brutoprijs", is dat eigen lijk niet nog een veel willekeuri ger maatstaf dan de adviesprijs? Worden daarmee niet dure en goedkope zaken op zo'n manier door elkaar geklopt, dat meteen de goedkoopte van een aantal concurrenten van Kijkshop de wereld uit wordt gerekend? De heer Ten Horn zegt aanvanke lijk met enige verontwaardiging dat deze gemiddelde winkelprijs de uitkomst is van „serieuze stu die". Bij verdere navraag blijkt dat hij daarmee bedoelt: „Dat moet in een normale zaak de prijs zijn, wil zo'n zaak kunnen blijven bestaan" Wat die „normale zaak" is, kan de heer Ten Horn niet nader uitleg gen. Hij zegt dat de fabrikanten dat zo hebben berekend. Service Hij geeft toe dat het heel wel moge lijk is dat men artikelen die Kijk shop verkoopt, bij andere lage- prijzen-winkels even goedkoop of zelfs goedkoper aantreft. Ook bij winkels die enige verkoopser vice geven, wat bij Kijkshop in het geheel niet het geval is. Een kleine toelichting: bij Kijk shop staan de artikelen uitgestald in afgesloten glazen vitrines, ze staan ook wel vastgebonden aan de muur. Je mag niets passen of proberen. Er is vrijwel geen keus uit merken of uitvoeringen. Je moet op een formulier het num mer opschrijven van een artikel dat je achter glas ziet staan, als je dat hebben wilt. Dan ga je eerst bij de kassa betalen en daarna krijg je een artikel van het ge vraagde nummer in een dichte fabrieksdoos mee. Thuis kun je controleren of het goed is. Niet of het je bevalt, want geruild wordt er niet. Alleen als er iets defect in de verpakking zit, kun je terug komen. Het personeel helpt in dek winkel nergens mee. Het is zelfs verboden dat personeelsleden aankoopadviezen geven. Na de koop heeft Kijkshop er niets meer mee te maken, voor alle ser vice moet je naar de fabri kant. „Zou onmogelijk zijn" Zou het niet eerlijker zijn als Kijk shop zijn prijzen rechtstreeks vergeleek met andere lage-prij- zen-winkels? De heer Ten Horn: „Het zou onmo gelijk zijn om in alle plaatsen waar wij zitten de winkels uit te kammen en ons met de lage prij zen daar te vergelijken". Even later zegt hij dat elke week de prijzen van de plaatselijke con currentie bij de vestigingen van Kijkshop bekend zijn, en dat Kijkshop zelfs wel artikelen uit zijn assortiment haalt als die in andere winkels erg veel voordeli ger blijken te worden aangebo den. In de winkels weer anders Er is ons nog iets anders opgevallen bij Kijkshop, wat voor ons de prijzenaffaire nog een beetje gekker maakt. In de folder wordt dus gewerkt met allerlei soorten Andere winkels die wel keus en enige se goedkoop, soms goedkoper als de Kijkshop. bieden zijn vaak Het hobbelpaard is een van ouds her bekend en geliefd stuk speel goed. Kinderen kunnen zich er uitstekend mee vermaken en er een grote hoeveelheid energie op kwijt. Het hobbelpaard wordt gemaakt van 28 resp. 45 mm dik vurehout, 50 mm houlschroeven met ver zonken kop en witte houtlijm. Voor het bouwen zijn de volgen de gereedschappen nodig: zaag, vijl, boor, beitel, schaaf en een sch roe vendraaierHieronder volgt een opsomming van de on derdelen waaruit het hobbel paard is opgebouwd, met de af metingen van de vurehouten de len in millimeters. De hoofdlet ters verwijzen naar de construc tietekeningen: A 195x45x550 B 120x28x320 C 120x28x400 D 180x28x165 tweemaai E 120x28x380 tweemaal F 170x28x750 tweemaal G rondhout 33 of 27x250 Werkwijze 1. De zitting deel A wordt aan beide zijden afgerond. Teken met een passer de ronding af met een straal van 275 mm, dus de helft van de breedte. Begin met een stuk af te zagen onder een hoek van 45 graden, zodat de zaagsne de net de getrokken cirkel raakt Ga op deze manier verder met de buiten de cirkel vallende delen Werk de ronde vorm ten slotte met een vyl af 2. Geef op dezelfde wijze het staart stuk (deel B) en het hoofdstuk (deel C) de vereiste vorm. Deel B heeft een straal van 100 mm, deel C van 60 mm. 3. De delen B en C moeten in de zitting A passen. Teken de mid dellijn over de zitting door een dun potloodlijntje te trekken door de twee punten, die zijn ge bruikt bij het trekken van de cir kels. Zet een afstand langs de middellijn uit van 120 mm vanaf beide uiteinden. Teken de dikte af van de delen B en C, 28 mm. Maak de vier lange zaagsneden en steek de korte zijden uit met een platte beitel. Blijf iets binnen de potloodlijnen en verwijder de laatste millimeters met een platte vijl. Controleer ondertussen voortdurend of de delen B en C in de sleuf passen. 4. Boor het gat voor het handvat G. Geschikte diameters zijn 33 en 27 mm. Boor het gat stukje voor stukje en vijl het laatste deel tot het rondhout precies past. Maak het handvat vast met lijm en sla vanaf de onderzijde van het handvat een spijker in. 5. De hobbeldelen F worden als volgt uitgetekend. Bepaal de middellijn, 375 mm vanaf de kor te zijden. Maak een passer van een strook papier of een eindje touw van 680 mm. Plaats het middelpunt van de passer op het verlengde van de middellijn en trek de cirkel. Zaag en vijl de ge tekende vorm en rond de uitein den af, waarbij men er goed aan doet een schaaf te gebruiken. 6. De horizontale delen E moeten in de hobbeldelen F passen; daarom moeten voor ieder deel twee in kepingen in F gemaakt worden De afstand tussen de inkepingen wordt bepaald door de afstand tussen de delen B en C, dus 310 mm. De inkepingen moeten 120 bij 28 mm groot zijn. Teken de inkeping af, maak de zaagsneden en steek de derde zijde uit met een beitel. Voltooi het werk met een vyl. 7. Rond alle kanten zorgvuldig af met een vijl en schuurpapier. Scherpe kanten moeten "verme den worden, dus zorg voor een duidelijk ronde vorm. 8. Nu moeten de verschillende de len aan elkaar gelijmd en ge schroefd worden. Gebruik 50 mm houtschroeven met verzonken kop en witte houtlijm. Begin met de delen E op de delen F te schroeven. Boor hiervoor twee gaten in ieder uiteinde van E. Lijm en schroef de combinatie BD en CD vast op E en aan elkaar Druk de zitting A op zijn plaats en bevestig deze met lijm. 9. Werk ten slotte het hobbelpaard met heldere lak af. Wilt u een kleurtje, gebruik dan waterbeits in de gewenste kleur en geef daarna een nabehandeling met heldere lak. Of werk het hobbel paard af met transparante kleur- lak. Het heeft geen zin meer om de adviesprijs die door de wasmachine- en koelkastfabrikanten bij hunapparatenwordtopgegevenalseen normaal geldende verkoopprijs te vermelden. Vrijwel niemand betaalt immers nog de officiële adviesprijs voor dit soort artikelen Voorlopig alleen nog in samenwerking met Marijnen en Blue Air zij wij gekomen tot een gemiddelde winkelprijs. Dit is de prijs waarvoor U gemiddeld elders het bedoelde produkt kunt kopen. Dit is een eerlijke manier om te vergelijken. Kijkshop noemt deze prijs kortheidshalve: "brutoprijs". Bij Kijkshop kunt U zien hoeveel geld U in Uw zak kunt houden. Want de prijzen bij Kijkshop zijn wérkelijk superlaagl En natuurlijk inclusief BTW. De verklaring van de Kijkshop tegen de normale prijzen en kortingen door elkaar „brutoprijzen", „adviesprijzen", „norm. winkelprijzen", „sensa- tieprijzen", en ook nog een soort vaste prijzen, die blijkbaar met de ders. In de winkel worden de ar tikelen gevisualiseerd. Om een uniforme prijsstelling te hebben, gebruiken wij in de winkel bru toprijzen". beste wil van de wereld nergens Maar wat zijn dat dan voor „brutö- vergelijkbaar zijn. Maar wat ziet de klant in de nette uitstalkasten bij Kijkshop bin nen? Alleen maar kaartjes waar op op staat „Brutoprijs zoveel gulden. - Uw korting zoveel pro cent. - Kijkshop Prijs zoveel". Overal deze „brutoprijzen" en niets anders. Die kaartjes staan bij al die dingen waarvoor in de folders heel ande re prijsbegrippen worden gehan teerd. Dus helemaal niet alleen bij Marijnen en Blue Air. Hoe komt dat nou, dat dat niet met elkaar klopt, is onze vraag aan Kijkshop. „Niet te vergelijken" De heer Ten Hom: „U moet een fol der niet vergelijken met een win kel. Het winkelbeeld is heel an- prijzen"? Zijn dat ook „gemid delde winkelprijzen", die de con currentie zou moeten vragen om het hoofd boven water te houden. Hoe is Kijkshop daar allemaal zo achter gekomen? Vereenvoudigd De heer Ten Horn legt bescheiden uit dat Kijkshop deze dingen wat heeft vereenvoudigd. „Kijk, als het niet om apparaten van Marijnen of Blue Air gaat, dan be tekent „brutoprijs" gewoon „ad viesprijs". Dan worden de prijzen bij Kijkshop dus net zo vergele ken als overal elders. En als er ook geen adviesprijs bekend is - en bij heel veel gewone spulletjes is die er niet - dan, zo zegt de heer Ter Horn, „vergelijken wij onze prijzen met wat er gemiddeld in Het 'gemiddelde...' van V en D .,Een gemiddelde prijs", onthult hij, „dat is de warenhuisprijs. Wij vinden dat een reële vergelijking voor ons, want in een warenhuis is de bediening toch ook niet zo persoonlijk Vergelijkt de Kijkshop zijn prijzen dus eigenlijk met die van V D? „Ja, inderdaad", beaamt Ten Hom. Kijkshop kan dus blijkbaar aanto nen dat hij in een aantal gevallen goedkoper is dan V D zelf. Daarentegen zijn de grote lage- prijzen-zaken die wél keus en koopservice bieden, vaak even goedkoop als Kijkshop. Soms dwingt hun lage prijspeil Kijk shop ertoe om artikelen uit de handel te nemen. Als het zó een voudig ligt, waarom doet Kijk shop dan zo ingewikkeld met zijn prijzen...? Van 18 tot en met 26 november aan staande hangt er in de Flevohof een modelbouwsfeer. Naar aan leiding van de wedstrijd rond de „Furie" die de Nederlandse Ver eniging van Modelbouwers de afgelopen maanden heeft gehou den, wordt hier namelijk een ex positie ingericht. Behalve de ingezonden modellen voor de genoemde wedstrijd zullen er echter ook veel andere modellen (o.m. modelstoomlocs) te zien zijn. Hoofdmoot blijft na tuurlijk de vergelijking en jure ring van de Furie-modellen. De NVM heeft deze wedstrijd geor ganiseerd in aansluiting op de televisieserie „Hollands Glorie" waarin de stoomsleepboot „Fu rie" een belangrijke rol speelde. In een aantal categorieën konden de modelbouwers meedingen naar fraaie prijzen voor het mooi ste model. Op 29 januari is in AVRO's Televi- zier aandacht aan deze wedstrijd geschonken, en natuurlijk is het NVM-blad „de Modelbouwer" er regelmatig op teruggekomen. De belangstelling bleek veel groter te zijn dan iemand ooit voor mo gelijk had gehouden; zo'n 5500 tekeningpakketten werden bjj de NVM aangevraagd. Met name de heer en mevrouw Honning van het tekeningenarchief van de NVM hebben in die periode, sa men met vele anderen, bergen werk verzet. Ook de Algemene Nederlandse Scheepsmodel- bouwers Federatie (ANSF) haak te op deze actie in: er werd (egen kostprijs een bouwpakket van een varend model in de handel gebracht. Dit laatste was nog net op tijd voor de met Pasen gehou den beurs „Techniek in Vrije Tijd", cn werd een groot suc- „Iet resultaat van ai die moeite is nu dus binnenkort op de Flevohof te bewonderen: zo'n 500 modellen, in allerlei soorten, graden van perfectie en dergelijke. Om al die modellen (vaak grote) te bestem der plaatse te krijgen, zijn her en der in het land afleveradressen aangewezen, waar vandaan ze ge zamenlijk naar Oostelijk-Flevu- land zullen worden vervoerd. Dil vervoer was overigens niet hel enige probleem waarvoor de or ganisatoren zich geplaatst zagen ook de jurering van een dergelijk enorm aantal modellen zal nog wel de nodige voeten in de Zui derzeeklei hebben. Overigens vindt deze jurering, waarbij de betreffende ruimte gedurendi een korte periode voor hel publiek gesloten is, vooral 's avonds plaats; ook de juryleden zijn amateurs. Hoe dan ook, op 26 november om 14.00 uur heeft de officiële prijs uitreiking plaats. Ook voor wie niet aan de wedstrijd heeft deel genomen een prachtige gelegen heid om dan, of op een van dc voorgaande dagen, de glorie van het Hollandse (scheeps)model eens te gaan bekijken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19