Kookboek voor mensen die knoflook en olijfolie niet vrezen Cadeau om (iemand) te lijmen Groot Hengelsportspel attractief maar wel pittig geprijsd DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 EXTRA PAGINA 15 PARIJS - Aan de vooravond van de internationale modebeurs, de Prê a Porter Feminin, nemen wel alvast een nieuwsgierig kijkje in de buurt waar confectie-ateliers elkaar Veel recht "fseknipte pinden verdringen. De mode blijkt er letterlijk op straat te liggen, of beter gezegd: de afsnijseltjes van de mode. De Rue d'Aboukir, met huis-aan- huis kleine mode-ateliers, ligt be zaaid met reepjes stof, allemaal wijnrood van kleur. Je ziet er aan dat er nog hard wordt gewerkt om aan de vraag naar winterkle- ding te voldoen, want de volgen de zomer overheerst weer een andere kleur: geel. Export Dat zien we dan op de Prê a Porter Feminin, gezelschap va trieën strijdt o een minstens e gezelschap internationaal confectie-indus- de gunsten van ?n internationaal inkopers. Een driekwart broek is een van de kledingstukken waar de mo dieuze vrouw het niet buiten kan stellen Hoewel de stakingen in Frankrijk niet van de lucht zijn en de eco nomie er net zoals in andere lan den slechte tijden beleeft, heeft de Franse mode-industrie geen reden tot klagen. De export is de afgelopen acht maanden met 17,8 procent gestegen. Daarin heeft ons land een belangrijk aandeel. Wij hebben de eerste acht maan den van dit jaar voor ruim 30 miljoen aan franken meer aan Franse mode ingevoerd dan vorig jaar. Die stijging wordt bij lange na niet geëvenaard door andere Europese landen, Japan en de VS. Dat de confectie-industrie in Ne derland niet veel meer voorstelt wordt ook nog eens weerspiegeld door de deelname aan de beurs, het belangrijkste evenement in de mode-handel: van de 1400 stands zijn er maar drie die ons land vertegenwoordigen. Steeds anders De inkopers van modemagazijnen en boutiques laten zich op de Prê a Porter tonen wat er te koop is en doen bestellingen. Daarna gaat de industrie aan het werk. We krijgen dus in het na jaar te zien wat het komendsei zoen, dus in dit geval in de lente en zomer van 1979, zal worden Op hoog niveau spreken de mo de-industriëlen in samenwerking met ontwerpers af hoe die mode eruit zal gaan zien. Het resultaat daarvan wordt voor het eerst ge toond op de beurs, waar je dan in elke presentatie, of die nu Frans, Duits of Japans is, ongeveer de zelfde stijl en kleuren aan treft. Gelegenheid om je kleren tot ver- slijtens toe af te dragen is er-voor de modebewusten onder ons - niet bij: elk jaar is er wat anders, wat nieuws. Van een verzadiging van de markt, zoals bijv. by tv- toestellen, heeft de mode-indus trie daardoor weinig last. De confectiemakers uit niet-wes- terse landen blijken veel minder bedreven het economisch mach tige mechanisme van de voortdu rend veranderende mode te be spelen. In stands uit India, Mexi co en andere Aziatische, Zuida- merikaanse of Afrikaanse landen treffen we jaar in jaar uit dezelfde op de plaatselijke traditie geënte modellen. Op de beurs i toch wel een uitzonderlijke plaats in, omdat de exotische versierin gen (borduursels, stiksels, batiks) zoveel handwerk vergen (goed kope arbeidskrachten!) dat de westerse confectie ze niet kan Finse mode Een heel eigen gezicht heeft ook de mode afkomstig uit Finland. Be drijven als o.m. Marimekko hou den het bij hun stijlvolle dessins, die zich misschien meer lenen voor gordijnen dan voor japon nen. Het model is ondergeschikt gemaakt aan de geometrische pa tronen waarmee de stoffen zijn bedrukt. De cirkelwyde of vier kante modellen in perfecte har monie met de dessins komen het best tot hun recht als de draagster steeds met wijd uitgestrekte ar men zou lopen (wat de quins dan ook doen). Brede schouders Voor de komende zomer wordt voornamelijk voortgeborduurd op wat we deze winter al zagen: brede schouders, geaccentueer de tailles, rechte rokken met splitten, pantalons met plooi- banden, royaal zittende blazers De stoffen zijn dun en vallen soe pel. Naast katoen worden er weer meer synthetische materialen verwerkt. Wat de kleuren betreft: het opvallendst is het veelvuldig gebruik van geel, van helgeel, goudgeel tot zandgeel. Natuurlijk lenen vooral de bikini's (su perklein) en de strandgewaden zich het meest voor zo'n zonnige kleur, maar ook de colbertjasjes en de bijpassende pantalons (vaak in glimmend satijn) en zo- merjaponnen waren er in geel. Voor gewaagde kleurencombina ties gaat niemand uit de weg: geel met paars, geel met rood, met oranje of met azurblauw. Die kleuren worden toegevoegd door de accessoires: nog steeds de kleine, als sjerp gedragen, tasjes, de smalle ceintuurs en de hoed jes Militair De hoedjes zijn kleine mutsjes met een opgerolde rand of Nehroe- mutsjes, die nog het meest lijken op de hoofddracht van de lucht macht („schuitjes"). Die mutsjes worden ver naar voren gedragen op een krullerig lang kapsel. De krulletjes raken overigens wat op de achtergrond, de meeste kap sels toonden vlechten die langs het achterhoofd vastgezet wor den. Over de luchtmacht gesproken: de militaire look is er de komende zomer ook nog. De strengheid wordt wat gecompenseerd met veel glitterversiering: schoenen, dasjes, strikjes, ceintuurtjes en een glitterspeld voor op het Neh- roe-mutsje. De militaire jasjes Travolta We zien de militaire kledij dragen in Parijs op straat, maar meer lijkt de jeugd aangetrokken door de stijl van John Travolta (Grease, c'est sympa! adverteren de bio scopen). In het Parijse straat beeld duikt dus weer het beeld van de nozem op van weleer vet- kuiven en leren jasjes, als het even kan ook nog een leren broek (zwart). Van echt leer zijn die broeken niet, het is een soort elastisch kunst leer dat zich feilloos voegt naar het lichaam en zo strak zit als een duikerspak. Je zou er een prima figuur voor moeten hebben, maar jonge meisjes en jongens op straat, dik- en dungebeend, met knokige knieën of x-benen, lieten zich er niet van weerhouden dit nieuwste kledingstuk aan te trekken. Op de beurs was er ove rigens maar één Parijse firma die kans had gezien op deze straat mode in te haken. Sexy-effect De „officiële" mode i3 daarentegen uiterst damesachtig en een tikje sexy. Het sexy-effect komt vooral door de schoenen. De modema kers zien ons weer het liefst op zeer hoge naaldhakken door het leven gaan. Daarnaast zijn de soepelvallende stoffen recht ge sneden en reiken tot over de knie, waarby de taille tot een minimum wordt ingesnoerd. De rokken krijgen lange splitten. Een sexy look geven ook de vele glimmen de stoffen, niet zwart zoals deze winter, maar geel of rood. Het tegengestelde van verleidelijk waren de nieuwe zomerpanta lons: wijde shorts, vrij lang, met omslag en de wijde driekwart broeken tot halverwege de kuit. Blazers Dan de jasjes. Er zullen de komen de zomer veel blazers zijn, in de stijl die we deze winter ook al volop zien: brede schouders, lan ge ronde revers, ruim vallend en met een sluiting van èèn knoop Steevast worden deze jasjes ge dragen met èèn of twee schouder- tasjes op de heup(en), waarbij de riempjes ervan over de borst worden gekruist. Ook vermeldenswaard is, dat - al dan niet onder een blazer - veel vuldig elastieke plastrons gedra gen werden. Dezelfde rechte ho rizontale lijn boven de borsten komen we tegen bij zonnejurken, T-shirts, bikini's van elastisch materiaal en bij avondkle ding. De sokjes, de romantische kantjes en randjes van vorig jaar waren helemaal verdwenen. Zomer mantels zijn er nauwelijks, in de regenj assensector vinden we geen nieuws. Ze blijken ook wei nig gekocht te worden. De Chanel-vrouw Sexy in satijn is het motto ook bij Dior satijn- en netkousen. Cloe toonde een avondrok met elastisch strapless truitje. De Mediterrane keuken, uitgegeven bij Zomer en Keuning in Wa- geningen (f24,50) is een boek dat is gemaakt voor mensen die knoflook en olijfolie niet uit de weg gaan. Wie tijdens zijn vakan tie in een van de landen rond de Middellandse Zee genoten heeft van de plaatselijke specialiteiten zal in dit werkje zijn hart kun nen ophalen. Het boek bevat driehonderd recepten niet alleen uit de ons zo bekende Middellandse Zee-landen als Italië. Spanje en Frankrijk maar ook de Noord-Afrikaanse keuken bv die van Egypte en Tunesië wordt aangedaan. Bij ieder nieuw hoofdstuk is een beknopte uitleg van de eetgewoonten in bepaalde streken. De recepten zijn doorgaans gebaseerd op 4 personen. Gaat het om grotere hoeveelheden dan staat het er by. Ze zijn overzichtelijk gerangschikt, drie hele recepten op een pagina meestal zodat steeds bladeren tijdens het koken niet nodig is. De recepten voor dit boek zijn verzameld door Grete Willinsky. In de serie Burda Culinair zijn weer twee boekjes verschenen. "Tweehonderd recepten voor goed en snel koken" en 'Twee honderd visrecepten". Deze recepten verschenen al eerder in het tijdschrift Burda Moden prijs f 15,50. Uitgeverij Elsevier. In de serie Wina's Culinaria. uitgegeven bij Zomer en Keuning zijn verschenen "Soepen" van Cecile Thijsen en 'Hartige hapjes" van Ina Hoffmann. HvdH Goed idee van Perfecta, de fabrf-i kant van de Bisonlijmen: een ca deaudoos met elf verschillende lijmsoorten, voor allerlei lijm- karweitjes in huis: houtlijm, montagekit, bisonkit, dubbelzij dig kleefband, plakgum, twee componentenlijm in doseerspuit, hard-pvc-lijm, hobby lijm. Een handige „lijmwijzer", met infor matie over lijmproblemen, zit er bij. Voor f24,75 is de doos te koop; ook als cadeautje voor je zelf. Aan de Ster-televisiereclame is weer duidelijk te merken dat de feestdagen in aantocht zijn. De producenten van ge zelschapsspellen proberen via spots de aandacht te trek ken voor hun nieuwe vinding. De tijd dat spelletjes spelend Nederland was aangewezen op het ganzebord en Mens- erger-je-niet is voorbij. Elk jaar komen er nieuwe spellen bij, al zijn ze dan ook vaak ge baseerd op oeroude spelprin- cipes. Veel van de nieuwe spellen zijn afkomstig uit 't buitenland en daarom is het aardig om een nieuw gezelsschapspel te vinden dat puur Hollands is. Het is het Groot Hengelsport spel, gebaseerd op de vissoor ten die in ons eigen polderwa ter rondzwemmen. Het spel heeft elementen van het alom bekende ganzebord, het kwartetspel en monopoly. Op een extra groot speelbord worden de deelenemers ge confronteerd met allerlei si tuaties waarin hengelaars verzeild kunnen raken. Als "beloning" of als "straf' krijgt of betaalt men met vis- fiches, die in twee vijvers op het bord zijn ondergebracht. De waarde van de visfiches stijgt naarmate de vis minder algemeen in ons water voor komt. Voorn en brasem heb ben een lage waarde, meerval en de regenboogforel een hele hoge. Wat opvalt wanneer het spel enkele malen gespeeld wordt, is de snelle wisseling van de winstkansen. Een speler die het ene ogenblik gewonnen lijkt te staan, blijkt even later vrijwel kansloos te zijn, dat verhoogt de attracti viteit. Het educatieve element van het spel schuilt in het feit, dat men de vissoorten gaat herkennen en dat de achter kant van het speelbord tech nische informatie bevat over het vissen. De prijs is wel wat aan de pittige kant, namelijk 37,95.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15