PvdA-fractie: nee tegen motie leden Ex-RAF-lid spreekt met Nieuwe Revu. Bestek 81 ernstig gevaar voor Leiden" "Groeneveld- stlitiiig": eenw op bres voorwednwe van predikant JIT PETERS (PvdA): Experiment bestuursvorm openbaar onderwijs TOCH GEEN TEKORT OP BEGROTING KAMER VAN KOOPHANDEL Prof. Loenen overleden Vroegere werknemers Grof hebben recht op loon Nieuwe Revu spreekt met paus. Onthult. LEIDER - Jit Peters, fractievoor zitter van de PvdA in de gemeen teraad, vindt dat het beleidspro gramma van het PvdA/VVD- college ernstig in gevaar wordt gebracht door Bestek '81, de be zuinigingsnota van de regering. In een motie die hij bij de komende begrotingsdebatten in de raad zal indienen, draagt Peters het colle ge van B en W van Leiden op naar Den Haag te gaan om de regering met kracht van argumenten te overtuigen van de "voor Leiden onrechtvaardige consequenties van het regeringsbeleid". Peters somt in zijn motie een aantal overwegingen op die hebben ge leid tot de conclusie dat de ge meente Leiden de bezuinigings plannen van de CDA/WD-rege- ring moet afwijzen. "Leiden heeft te kampen met algemeen erken de structurele achterstanden, waarvan als belangrijkste facto ren genoemd kunnen worden de historische binnenstad, een zwakke sociale structuur en een slecht woningbestand", aldus Jit Peters, die van mening is dat in Bestek '81 alle gemeenten over één kam worden geschoren. Leiden krijgt in 1979 volgens de plannen van de regering één miljoen minder dan het zou heb ben gekregen indien niet zou worden bezuinigd. Volgens de PvdA-fractievoorzitter moet worden gevreesd dat er nog ver dere bezuinigingen zullen plaatshebben op voor Leiden zeer belangrijke beleidsterreinen als de stadsvernieuwing, subsi- dieregelingen en rijksbijdragere gelingen. Verder vindt Peters dat de regering de rol van de gemeen te Leiden als werkgever en schepper van arbeidsplaatsen miskent. Over bezettings periode bedrijf LEIDEN - De gemeenteraadsfractie van de PvdA heeft gisteravond besloten een motie, die afgelopen vrijdag door de PvdA-ledenvergadering werd aangenomen over de bestuursvorm van het openbaar onderwijs, naast zich neer te leggen. Belangrijkste reden van het frac- tiebesluit is dat deze motie, die met 17 tegen 1.1 stemmen door de leden werd aangenomen, in strijd is met wat in het partijprogram van de PvdA én in het beleids programma van het PvdA/WD- college staat. Waar het om gaat is een experi ment, waaraan de gemeenteraad reeds in 1977 zijn goedkeuring gaf. Het betreft het instellen van een bestuurscommissie op open bare scholen. Zo'n commissie waarin ook ouders zitten, zou een aantal bevoegdheden van de ge meenteraad - waaronder het be noemen van leerkrachten - over nemen. Overigens blijft de raad uiteindelijk verantwoordelijk. De gemeente koos enkele scho len uit die in aanmerking kwa men om aan het experiment mee te doen. De kleuterschool de Loopplank en de lagere school de Dukdalf zijn vrijwel gereed om met een bestuurscommissie van start te gaan. LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land verwacht dat dit jaar toch nog zonder tekort zal kunnen worden afgesloten. Bij de opstel ling van de begroting voor 1978 was de Kamer er vanuit gegaan dat een verlies van 149.600 zou worden geleden. De Kamer ver wacht nu dat dit zal kunnen wor den omgezet in een batig saldo van 27.000. Dit staat in de vandaag gepresen teerde begroting van 1979 van de Kamer van Koophandel. De posi tieve ontwikkeling komt voor namelijk doordat ér dit jqar vijf procent meer werd ontvangen dan begroot en drie procent min der uitgegeven dan was voorzien. Voor het komend jaar verwacht de Kamer een tekort op de begroting van 176.600. Het tekort zal gro tendeels kunnen worden opge vangen door het reservefonds. Voorts wordt voorgesteld de hef fingsbedragen voor het handels register met 3,5 procent te verho gen en de retributies met vijf pro cent. LEIDEN - De Leidse hoogleraar in de wijsbegeerte prof. dr. Joh. H.M.M. Loenen is op 58-jarige leeftijd overleden. Hij was sinds 1952 aan de Leidse universiteit verbonden, waarvan de laatste vier jaar als hoogleraar. Prof. Loenen werd in Venray gebo ren. In 1938 deed hij met succes eindexamen gymnasium alpha in Rolduc (Kerkrade), waarna hij tot 1941 filosofie en theologie stu deerde in Rolduc en in Roer mond. In 1947 deed hij het docto raal examen in de klassieke lette ren aan de Universiteit van Am sterdam met als hoofdvak de Griekse en Romeinse wijsbe geerte. In 1951 promoveerde hij cum laude. Prof. Loenen was van 1947 tot 1952 leraar klassieke talen aan diverse gymnasia en Lycea. In 1952 kwam hij naar Leiden om daar part-time les te geven aan het Stedelijk Gymnasium. De rest van zijn tijd besteedde hij aan een docentschap wijsbegeerte bij de universiteit. In 1958 werd hij lec tor met deze leeropdracht en in 1974 hoogleraar. In de ledenvergadering van de PvdA van vrijdag 10 november werden twijfels uitgesproken over het nut van het experiment. Men sprak van een uitholling van bevoegdheden van de bestuurs commissie. De indieners van de motie noemden twee oorzaken. In de eerste plaats zal de commis sie vrijwel geen greep krijgen op de benoemingen van nieuw per soneel, omdat men gebonden is aan de regeling om wachtgelders - onderwijzers die al enige tijd zonder werk zitten - in dienst te nemen. In de tweede plaats zal het beheer en het onderhoud van de gebouwen in handen van de gemeente blijven. Het belangrijkste argument van de PvdA-leden om de bestuurs commissie af te wijzen was het hoge bedrag (30.000 gulden) dat met het experiment is gemoeid. De raadsfractie van de PvdA bleek het niet met haar achterban eens "Het is een belachelijke motie", aldus gisteravond Leo Meijer tij dens de PvdA-fractievergade- ring. "Als fractie zijn wij gebon den aan de uitvoering van het partijprogram, waarin staat dat het experiment moet worden ge houden. Dit hebben wij als PvdA ook altijd toegejuicht. Het zou bovendien van een onfatsoenlijk inspraakbeleid getuigen als je nu, nadat de betrokkenen er al twee jaar over gesproken hebben, zou zeggen dat het niet doorgaat" Meijer leverde ongebruikelijk felle kritiek op zijn fractiegenote Hen- riëtte van Dongen, die vrijdag vóór de motie stemde. "Wat Hen- riëtte toen zei, namelijk datje niet alles wat in het beleidsprogram ma van het college staat hoeft uit te voeren, is pure onzin. Dat is idioterie" Mevr. van Dongen: "Ik kan er na tuurlijk wel achter staan wat in het beleidsprogramma staat, maar het kan zijn datje te weinig geld hebt om bepaalde beleids- puntèn te realiseren. Ik vind dat we het geld beter aan andere din gen kunnen besteden. Boven dien is nooit gezegd dat het expe riment 30.000 gulden kost. Het is een experiment zonder toe komst". Ook andere fractieleden (Groos, Hes, Ranner) lieten weten eigen lijk geen zin te hebben zoveel geld te geven voor een experi ment, dat voor zijn geboorte al ten dode is opgeschreven. Maar men wilde niet achter de motie van de ledenvergadering gaan staan, omdat daarmee van het ei gen beleidsprogram zou worden afgeweken. Bij de stemming was alleen Hen- riëtte van Dongen voor uitvoe ring van de motie. Joyce Hes en Aad Groos onthielden zich van stemming. Onderwijswethouder Dick Tesselaar was niet aanwe zig. LEIDEN - Morgen wordt in het Hooglandse Huys aan de Mo- riaansteeg een opmerkelijk jubi leum gevierd. Op één dag na is het die dag precies honderd jaar geleden dat een commissie van de Hervormde Kerkeraad in Lei den een legaat in ontvangst nam van de kort daarvoor overleden emeritus-predikant ds. E.C Groeneveld. Bij testamentaire beschikking bleek hij zijn huis en - behoudens enige legaten - nalatenschap be stemd te hebben voor een wedu- wenhof voor ten hoogste tien be hoeftige predikantsvrouwen. De nalatenschap omvatte een be drag van f 148.800.- en dat was voor die dagen een fors kapitaal. Het huis, met daarachter een grote tuin, was gelegen aan de Oude Vest. In die tuin zijn in de loop der jaren acht woningen ge bouwd. In het hoofdgebouw woonden in de afgelopen eeuw tien "portiersters" - tegenwoor dig spreken we over hoofdbe woonsters. De acht woningen hebben met de huidige bewoon sters meegerekend onderdak ge boden aan 56 dames. De reden waarom ds. Groeneveld zijn bezittingen juist voor dit doel reserveerde lag in het feit dat we duwen van zijn collega's vaak in uiterst moeilijke omstandighe den achterbleven na het overlij den van hun echtgenoot. Onder meer door het gedwongen ver trek uit de pastorie. Ds. Groene veld zag die nood en ook die van predikantsdochters die de ou ders vaak tot op hoge leeftijd hun ouders bleven verzorgen. Er waren in die tijd geen pensioen voorzieningen, geen aow. Er was niets, op wat classicale of ge meentelijke weduwen beurzen van predikanten onderling na, wat enig soelaas bood. Het echtpaar Groeneveld had geen nakomelingen en daarom meen den zij hun nalatenschap op die manier het best te kunnen beste den. Nauwkeurig heeft hij alles bij de notaris laten vastleggen. Tot en met de duizend gulden vruchtgebruik, die hij reserveer de voor de enige ongehuwde dochter van zijn enige zuster, mej. J.M. Vogelpoot uit Den Haag. Van Eduard Comelis Groeneveld is bekend dat hij in 1808 werd geboren en opgroeide in Noordwijk waar zijn vader een handel in kruiden en gedroogde groenten had. Groeneveld zou zijn vader in die zaak opvolgen maar voelde toch meer voor de studie en ging in 1831 theologie studeren in Leiden. In 1836 was hij proponent (aankomend do minee). Hoewel zijn spraakgebrek hij stot terde) op de kansel nauwelijks merkbaar was, betekende dit voor hem toch een belemmering. Pas in 1845 werd hij in Noordwijk aan Zee predikant en die stand plaats heeft hij slechts acht jaar gehad. Daarna vroeg en verkreeg hij emeritaat. Samen met zijn echtgenote Catha- rina Elisabeth Dozy, met wie hij in 1843 gehuwd was, woonde hij eerst op een buitentje in Valken burg aan de Rijn. In 1861 ver huisde het echtpaar naar de wo ning aan de Oude Vest 41. Daar hebben zij zestien jaar doorge bracht totdat mevrouw Groene veld in 1877 overleed. Nog geen jaar later stierf ook ds. Groene veld aan een maagkwaal. De omstandigheden waaronder de predikantsvrouwen in de tijd van ds. Groeneveld leefden zijn voor bij. Wel is duidelijk dat ds. Groe neveld zijn tijd ver vooruit was. Dat de bekoring om in een hofje te wonen niet verdwenen is blijkt uit het feit dat de huisjes achter de Oude Vest nog steeds be woond zijn. Komtercen woninkje leeg, dan kan het wel eens even duren, maar al tijd weer meldt zich een predi kantsweduwe of -dochter. Wan neer men de ruime, goed ver zorgde, centraal verwarmde wo ning heeft gezien beschouwt men het meestal als een voorrecht hier voor het leven gratis te mogen wonen, na storting van een be drag pro intro!tie( bedrag om in trede te kunnen doen - red). De vorige hoofdbewoonster mej. M.W. Vossers heeft een register- boek over de "Groeneveld-stich- ting" samengesteld waarin alle "regenten" te vinden zijn van de afgelopen honderd jaar. Verder bevat het register alle namen van bewoonsters en portiersters als mede een uittreksel uit de notu len van alle gehouden vergade ringen. Het bestuur wordt ge vormd door de twee oudste in dienst zijnde predikanten, twee diakenen, twee ouderlingen en een commissie van bijstand. In voor- en najaar komt het bestuur een avond bijeen. Van de laatste jaren zijn bijvoorbeeld de volgende ge beurtenissen belangrijk geweest voor de stichting: Er werd een strook grond aan de gemeente Leiden verkocht omdat die grond nodig was voor de restauratie van de. schouwburg. Verder werden alle woningen van centrale ver warming voorzien. Kosten. 45.000 guldern. In de loop der ja ren werd ook het achterstallig onderhoud dat was ontstaan weggewerkt. Dat alles heeft de financiële moge lijkheden van de stichting wel aangetast, al is het gehele com plex wel flink in waarde geste gen. Wel hoopt de stichting dat de viering van het eeuwfeest aanlei ding zou kunnen zijn om de li quide middelen wat te verstevi gen. Voor diegenen die dat ook vinden is het gironummer 3925679. Ten slotte moet nog vermeld wor den dat het hoofdgebouw nu be woond wordt door het echtpaar J.H. Sira-Stouten. Vele jaren wa ren zij kostersechtpaar van de Pieterskerk in Leiden. De recep tie van de stichting vindt, zoals gezegd morgen plaats en begint om vijf uur LEIDEN - De ex-werknemers van de Grofsmederij hebben recht op loon over de periode dat het be drijf bezet was. Dat heeft de voor zitter van de Raad van Beroep bepaald. Dit wil echter nog niet zeggen dat de werknemers het geld ook werkelijk krijgen. Het bestuur van de bedrijfsvereni ging kan namelijk nog in beroep gaan tegen de beslissing van de raad. In mei van dit jaar, toen de Grofs mederij reeds failliet was ver klaard en de bezetting opgehe ven, besliste het bestuur van de bedrijfsvereniging dat er geen loon zou worden uitgekeerd over de periode dat het bedrijf was be zet. De werknemers hebben toen genoegen moeten nemen met een (lagere) stakingsuitkering van de vakbonden. Aangezien het. be drijf failliet was verklaard, had de bedrijfsvereniging de loonbeta- ling over de laatste weken over genomen. Dit is een gebruikelij ke methode bij een faillissement. Het voorstel om de werknemers gewoon loon te geven over de be zettingsperiode werd door de werkgevers binnen de bedrijfs vereniging verworpen. Hierdoor staakten de stemmen en werd het voorstel verworpen. De zaak is vervolgens door de vak bonden voorgelegd aan de raad van beroep in Den Haag. De voorzitter van de raad van beroep is nu van mening dat de werkne mers toch recht op loon hebben omdat er tijdens de bezetting ge woon is doorgewerkt en gepro duceerd. Het argument van de werkgevers dat er niet is gewerkt onder het wettig gezag verwerpt de voorzitter. De directeur was weliswaar niet aanwezig (de be zetters hadden hem de toegang tot het bedrijf ontzegd) het feite lijk gezag heeft onverminderd voortgeduurd. De produktie is namelijk normaal doorgegaan onder leiding van de verschillen de chefs. Bovendien, zo stelt de voorzitter van de raad van beroep, is het niet zo dat de werknemers in dienst waren van de directeur maar van de naamloze vennootschap. Het GAK zal nu een advies geven of er wel of niet in hoger beroep ge gaan moet worden tegen de be slissing van de beroepsrechter Het bestuur van de bedrijfsver eniging moet hier uiteindelijk over beslissen. De zaak wordt door werkgevers en vakbonden als een soort proef proces beschouwd. De uitspraak van de raad van beroep geeft na melijk antwoord op de princi piële vraag of het niet werken on der leiding van de directeur toch als werken voor de onderneming kan worden beschouwd. Wat be tekent dat de werknemers ook loon moeten ontvangen van de onderneming. Stads-bouwhuis of Bouw-stadhuis LEIDEN - Ambtenaren van de af deling stedebouw bij de dienst gemeentewerken hebben een compromis bedacht voor de om streden naam van het stadskan toor aan de Langegracht. Als al ternatief voor de aanduiding 'Stads-bouwhuis' stellen zij de gemeenteraad voor te kiezen voor de naam 'Bouw-stadhuis'. Zoals eerder gemeld bestaat onder de toekomstige gebruikers van het stadskantoor weinig instem ming met de aanduiding 'Stads- bouwhuis'. Voor één ambtenaar was deze naam aanleiding om een actie voor een andere aanduiding te ondernemen. Volgens de be trokkenen heeft de aanduiding 'Stads-bouwhuis' teveel associa ties met het Duits. LEIDEN - In het Antonius Clubhuis heeft de Industriebond NVV gister avond weer een aantal jubilarissen gehuldigd. De heer H. J. van Eerde vierde zijn 60-jarig jubileum van de bond. De rest werd in het zonnetje gezet vanwege een 40-jarig of een 25-jarig lidmaatschap. Namens de ge meente was wethouder Verboom aanwezig. ADVERTENTIE 'Toen heeft Carlos een nieuwe patroonhouder in zijn Beretta gedaan en die heeft hij letterlijk op de Libicr leeggeschoten'. Dat was ntoord. Een dode als voorbeeld... 'Dat hadden we niet afgesproken'. 21 December 1975. In Wenen gijzelden zes terro risten elfOPEC-ministers. Voor Hans Joachim Klein betekende deze actie het breekpunt in zijn terroristisch leven.Hij praat op zijn onderduikadres met Nieuwe Revu over zijn revolutionair verleden terwijl politie en zijn vroegere R AF-vrienden hem op de hielen zitten. Klein spreekt vooral over super-terrorist Carlos. 'Heilige Vader, Heilige Vader', roept Remmers. 'Spreekt u Nederlands?' Hét verheven antwoord van onze kersverse paus leest u in een reportage van het illustere duo Scheer en Remmers: 'De nieuwe kleren van de paus'. nieuwe leuke dingen voor uw keuken gezellig Decorette behang bijpassende stof aan de rol schorten, tafellakens en servetten honderden Flexa kleuren

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13