Weer bom explosies N.-Ierland NAAST HET NIEUWS Duitsland moet met verleden leven Vietnamese vlnchti klingen mogen voorlopig b lijven Vrees voor kerstoffensief9 van IRA EGYPTISCHE VICE- PRESIDENT NAAR VS Geen sterke positie Portugese regering WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 KOEALA LOEMPOER - De Malei sische regering is gisteren afge stapt van haar keiharde voorne men om na het verstrijken van het ultimatum dat om twaalf uur was verstreken, de 2500 vluchte lingen uit Vietnam aan boord van de Hai Hong uit de territoriale wateren weg te slepen. Na lang onderhandelen met een VN- functionaris overweegt de rege ring zelfs de vluchtelingen, die al ruim drie weken naar een be stemming zoeken, aan land te la ten gaan. Hoewel haar houding milder schijnt te zijn geworden, zijn er nog geen aanwijzingen dat de regering van Maleisië haar standpunt dat het hier migranten betreft en geen politieke vluch telingen, heeft gewijzigd De Vietnamese vluchtelingen, voornamelijk van Chinese af komst, werden op 24 oktober door de Hai Hong, die onder Pa namese vlag vaart, opgepikt bij het Vietnamese schiereiland Vung Tau. Het schip is volgens Maleisië gecharterd door een syndicaat in Hong Kong dat grof geld verdient aan vluchtreizen van Vietnamezen. Voor deze ope ratie zou dit syndicaat vijf mil joen dollar hebben verdiend. Ook komen er steeds meer bewij zen dat de Vietnamese regering medewerking verleent aan de vluchtacties en er ook goed voor wordt betaald; volgens zeggen 300 dollar in goudstaven per per soon. De vluchtelingen weigeren dit echter te bevestigen, uit vrees het te verknoeien voor lotgeno ten in Vietnam. Er zijn ongeveer 18.000 Vietnamese vluchtelingen in kampen op de eilanden voor de Maleisische kust in de Zuidchinese Zee, en meer dan tienduizend anderen zijn via deze kampen naar Ame rika, Australië. Canada, Frank rijk en Nieuw-Zeeland doorge stuurd. Uit onderzoekingen is gebleken dat Vietnamezen die pas uit hun land zijn gevlucht, door hun landge noten die zich al eerder op de ei landen in de Zuidchinese Zee hebben gevestigd, worden ge dwongen te betalen voorde ruim te die zij innemen, ongeveer 500 dollar. Volgens de berichten zou een syndicaat zich hiermee bezig houden. Uit vrees voor wraak hoüden de slachtoffers hun mond. „De syndicaten staan nieuw-aangekomenen niet toe dat zij hun tenten opslaan voor zij hebben betaald", verklaarde een ambtenaar die geregeld de kam pen bezoekt. De vluchtelingen vormen ook een dankbare prooi voor de Maleisi sche zakenlieden, die de Vietna mezen uitzonderlijk hoge prijzen laten betalen voor kookgerei, olie en eten. Volgens dezelfde ambte naar varen per dag zo'n vijftien boten uit naar deze eilanden om snel geld te kunnen verdienen. Velen van de vluchtelingen zijn in het bezit van Amerikaanse dollars en goudstaven. Hoewel over het algemeen door alle landen het toenemende aantal Vietnamese vluchtelingen als een internationaal probleem wordt beschouwd, zijn tot dusver nog geen initiatieven genomen tot een internationale oplossing. Het feit dat de Maleisische rege ringeen hard standpunt inneemt, wordt door westerse diplomaten uitgelegd als een poging het dra ma rond de Hai Hong onder de aandacht van de wereld te bren gen. Lachende derde is, zo menen westerse diplomaten, de Vietna mese regering, die op deze ma nier zich ontdoet van de Chine zen in Vietnam en daarvoor ook nog met klinkende munt wordt betaald. De vluchtelingen die sinds juni Vietnam hebben verla ten, zijn voor 80 procent etnisch Chinezen. Premier Pham Van Dong van Viet nam heeft tijdens zijn rondreis langs de hoofdsteden van de lan den in Zuidoost-Azië ongeinte- resseerd geantwoord op vragen die journalisten stelden over het lot van de vluchtelingen. Hij con stateerde slechts dat het .jammer is, dat de Vietnamese vluchtelin gen problemen veroorzaken in de buurlanden". LONDEN (GPD) - Zes plaatsen in Noord-Ierland, waar onder de hoofdstad Belfast, zijn gisteren opnieuw het doelwit geworden van een blijkbaar goed gecoördi neerde terreuractie van het illegale „Ierse Republie- keinse Leger" (IRA). ADVERTENTIE Vannacht gaarrivaard.. Beaujolais Kj Primeur '78 S I van Aujoux j Dankzij het D* eerste wijn t ;.:;3 mooie najaars- von dit Jaar. weer 'n voortref- :j:| felijke wijn. >j] Heerlijk fris en fruitig. Primeur voor 'n prima prijsje. Te koop bij 600 "DELCAVE" 'xj slijters en wijn- handelaren jig herkenbaar aan M het vignet óp de /-ij ISMAILIA (AFP/Reuter) - De Egyptische vice-president Hosni Moebarak is vandaag naar de Verenigde Staten vertrokken voor besprekingen met de Ame rikaanse president Carter. Moe barak zal Carter een boodschap van Sadat overhandigen. Op een vraag of Moebarak in Was hington de leiding op zich zal nemen van de Egyptische onder handelingsdelegatie, antwoord de Sadat slechts dat de vice-pre sident met Carter zal overleggen. Daarbij zal Moebarak "het volle dige" Egyptische standpunt in zake de vredesbesprekingen met Israël duidelijk maken aan de Amerikaanse president. 'Wij zijn van plan blijk te geven van onze vastberadenheid een vreed zame oplossing te bereiken. Als de anderen daar niet op reageren, is dat hun verantwoordelijkheid, ten overstaan van de hele we reld". Een vredesverdrag met Israël moet minimaal in het vooruitzicht stellen, dat Egypte de strook van Gaza terugkrijgt, anders is het voor ons onaanvaardbaar. Aldus Sadat op een partijbijeenkomst in Ismailia. "In 1967 nam Israël ons Sinaï en Gaza af en het is van belang dat Gaza met de Sinaï worden terug gegeven als begin van een veel omvattende en rechtvaardige re geling. Ik sta Gaza niet af. Het is van ons. De westelijke Jordaan- oever is Palestina's probleem. Wij willen vrede en onze vice-presi dent zal dat aan Carter meede len", aldus de Egyptische presi dent, die tot nu toe bovendien als voorwaarde stelde, dat Israël de westelijke Jordaanoever zou verlaten. Het Israëlische kabinet zou van daag enkele nieuwe Amerikaan se denkbeelden met betrekking tot de Egyptisch-Israëlische vre desonderhandelingen bespre ken. Het voornaamste struikelblok is de westelijke Jordaanoever. "Wij willen niet", zei minister Dajan, "dat het verlenen van autonomie aan dat gebied op mechanische wijze wordt gekoppeld aan het Egyptisch-Israelische vredes verdrag" Binnen drie kwartier werden in de morgen in vijf van de zes steden negen bommen tot ontploffing ge bracht. Dertig personen, onder wie twee politieagenten, werden met verwondingen naar zieken huizen overgebracht Later in de middag werden twee bomexplosies in het havenkwar tier van Belfast gemeld. De IRA, die inmiddels heeft verklaard dat de aanslagen onder zijn auspiciën zijn gepleegd, heeft tevens be kend gemaakt dat met Kerstmis, in tegenstelling tot voorgaande jaren, geen „wapenstilstand" zal worden afgekondigd. In een van de getroffen steden wer den niet minder dan zestig win kels verwoest of gehavendIn een andere werd een bom gelegd in Horst Mahler bibliotheek, die twee miljoen gulden had gekost. In de meeste gevallen werd gebruik gemaakt van bommen die in au to's werden geplaatst, behalve in Londonderry waar gebruik werd gémaakt van postpakketbom- In Belfast zou vermoedelijk grotere schade zijn aangericht wanneer de politie niet bij toeval de nacht tevoren een vrachtwagen had aangehouden, op een rotonde 12 kilometer buiten de stad. De poli tie meende te doen te hebben met een transport van narcotica uit de Ierse Republiek, maar vond in plaats daarvan twaalf kilo explo sieven, voor het merendeel al verwerkt tot bommen. De explosies die vooral materiële schade aanrichtten kwê cht of UK vnj WEST-BERLIJN (AFP) - De voormalige Westduitse advocaat Horst Mahler (42), die in 1971 in West-Berlijn tot 14 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld we gens lidmaatschap van een ex tremistische organisatie, heeft gisteren tijdelijk verlof op ere woord gekregen. Mahler heeft zich de afgelopen ja ren herhaalde malen tegen de ter roristische activiteiten van be paalde groepen gekeerd en zou zelfs met de dood zijn bedreigd. vreedzame periode die bijna een jaar heeft geduurd. Als gevolg daarvan waren in de meeste nu getroffen steden de veiligheids maatregelen afgezwakt en was het voor het eerst mogelijk per auto de winkelcentra in de bin nenstad te bereiken. De veilig heidsmaatregelen zijn nu op nieuw verscherpt. Britse autoriteiten hebben zichzelf in de afgelopen maanden heime lijk gefeliciteerd met het succes van hun maatregelen. Wat de IRA heeft doen besluiten de terreur acties opnieuw te beginnen is niet duidelijk, maar het antwoord moet vermoedelijk gezocht wor den in afnemende „populariteit" en een navenante vermindering van nieuwe aanhangers en recru- len. BEERTJE Dit kleine diertje is een echte poolbeer, zij het dat hij nog maar een paar dagen oud is. Hij werd geboren in een dierenpark in Chicago en door de verzorgers direct in een couveuse geplaatst, want de moeder staat erom bekend dat zij haar jongen altijd in de steek laat. En de vader laat zich helemaal niet meer zien. Daarom moet het beestje, opdat het kan uitgroeien tot een grote poolbeer, ge voed worden met een zuigfles. GELDGEVER Vrijdagmorgen vroeg heeft een onbekende in armenwijken van Sao Paulo, de op een na grootste stad van Brazilië, bankbiljetten 1100 tot 500 gulden uitgedeeld. Het geld zat in ?n stukje papier waarop alleen maar stond: met een waarde vj enveloppen met "Dank hier God maar voor". De armen zal het een zorg zijn waar het geld vandaan kwam. Een man die ook een enveloppe, met een inhoud van 300 gulden te pakken had gekregen, zei: "Eerst kon ik m'n ogen niet geloven. Tot mijn vrouw zei ik nog: het zal wel vals geld zijn. Maar nee, het was echt. Wie zou die onbekende gever zijn? Waarschijnlijk een politicus" vandaag worden er verkiezingen gehouden in Sao Paulo. TANDARTS De Newyorkse tandarts Allan Gutstein oefent zijn praktijk uit in een supermarkt. Naai' zijn mening worden op die manier de kos ten en het tijdverlies voor de patiënten aanzienlijk verminderd. De tarieven van Gutstein liggen 30 tot 50 pet onder die van zijn collega's in Manhattan. Door de grote toevloed van patiënten kan Gutstein in zijn centra steeds met de modernste apparatuur wer ken. Het Amerikaanse tandartsengenootschap kijkt nog wat on wennig aan tegen deze manier van beroepsuitoeifening. INZAMELING De Oostduitse autoriteiten zijn een inzamelingsactie voor oud me taal begonnen, waaraan een gratis loterij is verbonden. Degenen die op speciale inzamelingspunten metaalafval te koop aanbie den, krijgen loten waarmee zij een vakantie in het zuiden, een televisietoestel of een fiets kunnen winnen. De campagne is bedoeld om de invoer van grondstoffen te beper ken. STRAFFEN De Franse senaat heeft gisteren twee wetsontwerpen goedgekeurd waarin bevuiling van de zee met koolwaterstoffen (olie e.d.) strenger wordt bestraft. Elke kapitein die op het lozen van olie wordt betrapt krijgt van een half miljoen tot vijf miljoen frank boeteen een tot vijfjaar gevan genisstraf. In geval van herhaling wordt deze straf verdubbeld. Momenteel staat op dit vergrijp 10.000 frank boete en gevangenis straf van drie maanden tot een jaar. HOUT STOKEN Bij de Amerikanen zal erop worden aangedrongen weer de ouder wetse kachels te gaan gebruiken om er hout in te stoken en daarmee bij te dragen aan de oplossing van het Amerikaanse energievraagstuk. Het denkbeeld behoort tot een reeks ideeën die gisteren door het ministerie van energie naar voren is gebracht om het land onaf hankelijker te maken van geïmporteerde olie LISSABON (GPD) De Portugese kabinetsformateur en toekom stig eerste minister prof. Mota Pinto legt de laatste hand aan een regering van uitsluitend partijlo- BONN (GPD) - De schaduwen van het verleden laten Duitsland niet los. Dat is de laatste tijd zeer pijn lijk duidelijk geworden. Er is op nieuw een discussie ontstaan over de verjaring van oorlogs misdaden. De 40-jarige herden king van de Reichskristallnacht werd nog nooit met zoveel beroe ring gestalte gegeven, terwijl bij na op hetzelfde moment bekend is geworden dat Bondspresident Walter Scheel lid van de NSDAP is geweest, evenals zijn mogelijke opvolger, de huidige president van de Bondsdag, Karl Car- stens. Daarbij komt dat de herinnering aan het dramatische aftreden van de minister-president van Baden Württenberg, Hans Karl Filbin- ger, vanwege zijn oorlogsverle den als marine-rechter, nog vers is. Scheel en Carstens zijn geen oorlogsmisdadigers geweest, dat staat wel vast. Dat ze zich allerlei zaken niet meer precies kunnen herinneren is zeker vreemd, maar, voor zover nu valt na te gaan, ook niet méér dan dat. Zo weet Walter Scheel niet meer of hij zelf gevraagd heeft lid te kun nen worden van de NSDAP of dat een ander hem heeft opgegeven. Hij hoorde als oorlogsvlieger in 1942 aan het front dat hij lid was geworden. Carstens was vóór 1945 rechter bij een oorlogs- of veldrechtbank in Bremen, maar wat hij daar precies heeft gedaan, staat hem niet meer zo duidelijk voor ogen. Wel weet hij zeker dat hij nooit aan doodvonnissen heeft meegewerkt. Scheel en Carstens hebben de oor log uitgediend als soldaat, net als zoveel andere belangrijke politici (Helmut Schmidt bijvoorbeeld). Na de oorlog zijn zij „onderzocht" en er werd vastgesteld dat zij „niets ergers" hadden gedaan dan miljoenen andere Duit sers. Beiden hebben, in tegenstelling tot Filbinger, ook nooit een bewust geheim van hun verleden ge maakt en het nooit ontkend. Het is natuurlijk wel geoorloofd de vraag te stellen waarom deze prominenten zelf niet duidelijker of veelvuldiger openbaar hebben gemaakt waarom zij zich destijds zo gedragen hebben, als nu weer eens is gebleken. Er wordt in de Bondsrepubliek ook veel over de zaken Scheel en Carstens ge- bproken en geschreven. Bondskanselier Schmidt en zijn partijvoorzitter Willy Brandt blijven van mening dat Walter Scheel volgend jaar als Bonds president zou moeten worden herkozen. Het feit dat hij alleen maar lid van de NSDAP is ge weest, is geen voldoende reden hem als Bondspresident niet te accepteren, zo vindt de SPD- top. Overigens maakt Walter Scheel niet veel kans opnieuw staats hoofd van de Bondsrepubliek te worden. In de Bondsverzameling (Bondsdag en Bondsraad), die de president moet kiezen, heeft de CDU-CSU namelijk de meerder heid. De oppositie heeft al aange kondigd met een kandidaat uit eigen rijen te komen, hoewel vrijwel iedereen in Duitsland van mening is dat Walter Scheel een uitstekend president is. Karl Carstens leek lange tijd de ge doodverfde kandidaat van de CDU-CSU voor het Bondspresi dentschap. Maar omdat zijn NSDAP-lidmaatschap nu weer zoveel stof heeft doen opwaaien, staat zijn kandidatuur op losse schroeven. Met andere door het verleden belaste CDU'ers zoals Heinrich Lübke, Hans Glohke, Kurt Georg Kiesinger en Hans Filbinger heeft de partij al meer dan genoeg ellende gehad, zo wordt geredeneerd. Waarbij met een wordt vermeld dat het verle den van Carstens niet kan wor den vergeleken met bijvoorbeeld dat van de nazi-propagandist Karl Georg Kiezinger (die Bondskanselier was) of dat van de concentratiekampbouwer Lübke (die Bondspresident was). Maar niettemin: een voormalige NSDAP'er willens en wetens kie zen tot Brondspresident, de ver tegenwoordiger van het hele Duitse volk, is voor vele christen democraten nu niet bepaald een aantrekkelijke gedachte. Ook al niet omdat het grootste deel van CDU-CSU van plan is volgend jaar vóór de verjaring van oor logsmisdaden te stemmen, zodat nazi-misdadigers, die dan nog niet als zodanig zijn ontdekt, na 31 december 1979 geen proces meer hoeven te vrezen. Een cynicus zou de vraag op kun nen werpen welke Duitser van ongeveer 55 jaar en ouder dan wel Bondspresident kan worden, want „met allen is wel iets aan de hand". CDU-voorzitter en oppo sitieleider Helmut Kohl (die zelf jonger is) heeft daarom gezegd dat het uit moet zijn met het zoe ken naar een mogelijk nazi-ver- leden in de levens van belangrij ke politici. „Het speuren naar een nazi-signatuur bij democratische politici, die al meer dan dertig jaar de staat hebben gediend en hun democratische gezindheid hebben bewezen, moet nu einde lijk ophouden". En Kohls plaatsvervanger in de CDU, de minister-president van Sleeswijk-Holstein, Gerhard Stoltenberg, waarschuwde voor het in gevaar brengen van de „binnenlandse vrede" en sprak over „erbarmelijke metho den". Het is misschien een al te primitive vergelijking, maar Kohl en Stol tenberg zouden een dergelijke tolerantie dan ook elders moeten beoefenen. Namelijk bij de toe passing van het radicalenbesluit, dat het vele jongeren wegens .jeugdzonden" onmogelijk heeft gemaakt in overheidsdienst te komen. Juist voor die jongeren zijn mensen met een verleden als Carstens en Scheel, de eerste pre sident van de Bondsdag en de tweede staatshoofd, buitenge woon aanstootgevend. Onder het zeker al te eenvoudige motto: „Wel nazi's, maar geen commu nisten". Het zou ten behoeve van de Duitse jeugd, zoals Hans Gerlach in de Kölner Stadt Anzeiger schrijft, goed zijn als alle politieke partij en zouden zoeken naar een toe komstige bondspresident, die op geen enkele manier wordt belast door zijn verleden iemand als het vroegere staatshoofd Gustav Heinemann). Wat Helmut Schmidt onlangs in een discussie naar aanleiding van de herden kingvan het pogrom van 1938 zei, is namelijk waar „Duitsland zal nog heel lang met zijn verleden moeten leven". ze ministers. Volgens een com mentaar van de communistische partijleider Carlos Brito gaat het om een regering van „reactionai ren", mensen die de klok terug willen draaien. Mota Pinto gaf daar gistermiddag als commen taar op dat hij een regering van „democraten" vormt en ver wacht dat de democraten in het parlement deze regering zullen steunen. Daarmee sloot de kabinetsforma teur zich aan bij de christen- en sociaal-democraten, volgens wie de communisten niet tot de de mocraten gerekend mogen wor den. De twee partijen toonden zich gisteren dan ook zeer tevre den over het verloop van de for matie. De socialistische partij, op de wip tussen communisten en conservatieven, toonde zich zeer terughoudend. Een definitief oordeel wilde de so cialistische woordvoerder echter nog niet geven. Zeker is wel dat de socialisten oppositie zullen voeren tegen het kabinet-Mota Pinto. Maar zij willen liefst ver mijden dat ook dit kabinet weer onmiddellijk ten val wordt ge bracht. Vervroegde verkiezingen zijn dan onvermijdelijk. Intussen verslechtert het sociale klirrlaat verder, zowel in de in dustrie als in het gebied van de landhervorming. De vraag is hoe een anti-communistische rege ring de stakingen en demonstra ties aan gaat pakken, want 80 procent van de vakbeweging staat achter de communistische partij.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9