Brandweer uit de zorgen met nieuwe kazerne in Merenwijk Nieuw systeem verdeling woonruimte op de tocht Speelgoed is voedsel voor t kinderspel ItLaKita. Actief in vrije Kraakbond kraakt weer panden WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 LEIDEN Samenwerkingsplan met regio-brandweer kost 8 miljoen Bloemschikken De afdeling Leiden van de Ko ninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde organiseert een cursus bloemschikken voor gevor derden. Dat gebeurt op de maandagen 20 en 27 novem ber en 4 en 20 december in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. Docent is de Zoeterwoudse bloemsier- kunstenaar H.C. v.d. Zwan. Het cursusgeld bedraagt 45 gulden, materialen inbegre pen. Voor informatie kan men terecht op tel. 071-768168. Spiritisme Het Spiritistisch Genootschap Leiden houdt vrijdagavond 17 november een bijeen komst in de zaal aan de Mid delweg 28. Mevrouw Rade maker uit De Leede bij Pij- nacker zal als transmedium fungeren. De bijeenkomst begint om acht uur. Armoedzaaiers Onder de wat ongebruikelijke naam "Armoedzaaiers- avond" organiseert het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 17 een avond met veel popmuziek. De naam is gekozen omdat de avond be stemd is voor mensen die een duur entreekaartje voor Santana, die dezelfde avond optreedt in de Groenoord- hallen niet kunnen betalen. Tijdens de avond treden op: de popgroep Carte Blanche, De Leidse rock en roll-for- matie "Sorry", de groepen "Sugar Beat" en "Van Alles een Beetje", bandparodist Kid Collins en de Hazers- woudse punkformatie 'Tvy Green". De avond begint om acht uur en de entree-prijs is als volgt vastgesteld: betaal wat je het waard vindt en wat je kunt i Platina-lp Het Leids kinderkoor "De Leidse Sleuteltjes" krijgt morgenmiddag een platina elpee uitgereikt omdat het aantal verkochte exempla ren van "24 Sinterklaaslied jes" de 100.000 ruim is gepas seerd. De uitreiking heeft plaats in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Vrouwenfilms In de cyclus Vrouwenfilms die het Filmhuis, Breestraat 66 samen met het Leids Vrou wenhuis organiseert wordt morgenavond om acht uur de Duitse speelfilm "Shirin's Hochzeit" van de regisseuse Helma Sanders vertoond. De film vertelt de omzwervin gen van een jonge Turkse vrouw die verliefd is op een in Duitsland werkende landgenoot. Tijdens de film avond zullen er ook twee spreeksters optreden, name lijk Joke Kolthof van de Stichting Rijn en Lek en Rieky Dussink, die zich in Leiden bezighoudt met de opvang van Turkse vrou wen. De toegangsprijs voor de avond bedraagt vier gul den. JONGELUI IN BEZIT DRUGS LEIDEN - De Leidse politie heeft rond middernacht in een pand aan de Rijnsburgerweg een vijftal jongelui aangehouden die in het bezit waren van een kleine hoe veelheid heroïne en één Engels man die in het bezit van een hoe veelheid hasj was. Het zestal is overgebracht naar het politiebu reau. De politie kon deze "vangst" doen doordat eerder op de avond op de openbare weg vier jongemannen, in leeftijd variërend van 18 tot 20 jaar, werden opgepakt die even eens hasj bij zich hadden. De sjeezer IIspeelgoed van het jaar. Ze kunnen zoals op deze foto op vier wieltjes, maar ook op twee wieltjes rijden. U kunt ze zelf om bouwen, alles wordt daarvoor bijgeleverd. Nieuw is het start-rem- blokje voorop de rolschaats. Het is weer bijna vijf december, nog altijd een gelegenheid om kinderen met nieuw speelgoed te overladen. "Het is een ge lukkige omstandigheid dat het aantal keren per jaar waarop kinderen speelgoed krijgen toeneemt".zegt drs. R. de Groot, pedagoog en ver bonden aan de universiteit van Groningen. Een andere deskundige, prof. W. J. Bla dergroen noemt speelgoed in zijn boekje "Speel goed met speelgoed", voedsel voor het spel. De Groot gaat daarop in en zegt: je moet kinderen dus, net als gewoon voedsel, regel matig speelgoed geven en niet alleen met de verjaardag of Sinterklaas. Vaderen moeder moeten speelgoed niet zozeer als een cadeautje zien, maar meer als een gebruiksmiddel in de opvoeding De Groot is lid van de Stichting Goed Speelgoed, die het secre tariaat hier in Leiden heeft. De Stichting bestaat al 12'l-2 jaar en heeft als doel het be vorderen van de vervaardi ging van, de handel in en het aan de man (vrouw) brengen van kwalitatief goed en doel matig speelgoed. Met de eer ste twee aspecten van die doelstelling heeft de Stich ting aldus voorzitter Leo Schmidt niet zo veel moeite omdat de groep van fabrikan ten en handelaren een vrij overzichtelijke is. Schmidt: "Het moeilijkste is echter het kopende publiek zelf te bereiken. Dat publiek is nog maar al te vaak bereid speelgoed te kopen dat er weliswaar leuk uitziet, maar waar kinderen weinig aan hebben. Wij willen laten zien dat er voor hetzelfde geld goed speelgoed te koop is waar het kind wél wat aan heeft". De Stichting, waarin van een in Europa uniek sa menwerkingsverband tussen pedagogen, fabrikanten, le veranciers, detaillisten en an dere geïnteresseerden sprake is, timmert ondermeer aan de weg door jaarlijks een speel goedbeurs en een verkiezing van 'speelgoed van het jaar' te organiseren. Verder wordt er een speelgoedwijzer uitgege ven die speelgoedwinkeliers in hun zaak kunnen leggen. In die wijzer staat aan wat voor soort speelgoed een kind op welke leeftijd behoefte heeft. De wijzer zou volgens infor matie van de Stichting in elke goede speelgoedzaak moeten liggen, maar een speurtocht door Leidse speelgoedzaken leert dat we hier dan blijkbaar geen goede speelgoedzaken hebben. Leo Schmidt wil dat niet zo maar beamen. "Je moet reke ning houden met de omstan digheden dat veel zaken in deze tijd de helft van hun jaaromzet in zes weken halen. Ze hebben het dus ontzettend druk en dan wil er wel eens wat overschieten, zoals het bestellen van die speelgoed- wijzer. En wij hebben ook niet genoeg middelen om een mannetje langs de deuren te sturen". Bij de verkiezing van het speel goed van het jaar is er onder meer op gelet dat het speel goed de fantasie van het kind de ruimte moet laten en het moet prikkelen tot zelf-doen, dat het speelgoed begrijpelijk moet zijn voor het kind waar voor het bedoeld is, dat het qua grootte, materiaal, veilig heid en constructie moet pas sen by de leeftijd van het kind, en dat de prijs overeen moet komen met de duur zaamheid van het speelgoed. Zo kwam de jury tot de volgen de uitslag: voor kinderen tot vier jaar werd de muziek- trommel 19.95) bekroond. De trommel, die aan de ande re kant een xylophone is, biedt volgens de jury interes sante mogelijkheden voor kinderen van ongeveer 9 maanden tot 3 jaar. Eervolle vermeldingen in deze katego- rie (baby- en peuterspeel goed) waren voor de Sio-ga- rage 49.95) en de dokterset van Fisher Price 49.95), wel wat duur, maar beter van kwaliteit dan alle andere dok tersets. Voor kinderen tot zes jaar werd het boerdery huisje van Eba 79.95) bekroond, het zit goed en degelijk in elkaar, gaat lang mee en is daarom beslist niet duur. Eervolle vermel dingen kregen deTingodoos 16.75) en de kampeerauto van Tonka 49.50). Voor het schoolkind bekroonde de ju ry de sjeezer van Mezo 52.90), waarmee ze zich af wil zetten tegen de schaatsplan- krage. Want de sjeezer is een rolschaats die zowel op vier als op twee wieltjes kan rij den. Eervolle vermeldingen van Borka (vanaf 183.15), een racebaan, en voor het vakantiehuisje van Lego {f 27.50). Bij de spellen en puz zels ging de meeste waarde ring uit naar Dolly Disc (Hau- semann en Hotte, 18.60), Mah Jong(Langervelden Zn., 85.-) en de magnetische pocketspellen van Otto Maier 10.95). Bij de hobby-arti kelen tenslotte werd Jum- bolana, waarmee je kunt we ven, spinnen en breien 14.95), bekroond en gingen de eervolle vermeldingen naar Saldamaille, emailleren voor kinderen ƒ38.95) en Lego Autotechniek 93.75). LEIDEN - Op het industrieterrein aan de Gooimeerlaan in de Leidse Merenwijk zal een nieuwe hypermoderne brandweerkazerne worden gebouwd. Van de kazerne wordt in de toekomst gebruik gemaakt door de Leidse brandweer en de regionale brandweer Rijnland. Wanneer alles volgens plan verloopt zal de ongeveer acht miljoen gulden kostende kazerne over circa drie jaar in gebruik genomen kunnen worden. mandant Broekman: "We zijn het slechtst gehuisveste beroeps korps van heel Nederland. In de kazerne aan de Langebrug zit de brandweer sinds 1933-1934. Een afgebrande kerk waarop een nieuw dak geplaatst is. In de af gelopen veertig jaar is er prak tisch niets aan uitbreiding ge daan. Het blusmaterieel staat in de garage zo dicht op elkaar, dat geen vier kante meter onbenut blijft. Ook het wegrijden van de brand weerwagens levert de nodige problemen op. In de afgelopen ja ren zijn er vele plannen gemaakt om de brandweer uit de proble men te helpen. Daartoe behoorde een uitbreiding met het ernaast gelegen Pedologisch Instituut, de bouw van een nieuwe kazerne op De Waard en vestiging in het leegkomende LAF-fabrieks- complex aan de Os- en Paarden- laarf. Al deze plannen gingen om uiteenlopende - meestal finan ciële - redenen niet door. Verbouwing van het LAF-complex zou bijvoorbeeld een bedrag van tien miljoen gulden hebben ge kost. De nu gevonden oplossing is mogelijk omdat de kazerne een tweeledig doel gaat dienen. Zo zal zeventig procent van de beschik bare ruimte in de nieuwe kazerne voor de Leidse brandweer zijn. De resterende dertig procent is voor de regionale brandweer Rijnland, waarin 26 gemeenten uit de Leidse regio samenwer ken. Die gemeenten zullen ook een evenredig deel van de bouw kosten voor hun rekening ne men. Bovendien is een bijdrage van het rijk te verwachten. In het nieuwe complex aan de Gooimeerlaan, waarvoor inmid dels een schetsontwerp is ge maakt door de architect van Ge meentewerken zal een nieuwe alarmcentrale worden onderge bracht. Het wordt de centrale post van alle brandmeldingen uit de Leidse regio. Van daaruit worden de brandweerlieden uit de verschillende gemeenten naar de brandhaarden gedirigeerd. Het opent ook de mogelijkheid om snel assistentie te verlenen wanneer dat nodig is. Een deel van die meldingen komt op het ogenblik al binnen via de centrale aan de Langebrug. Deze alarmpost is volgens brandweer commandant Broekman nogal verouderd, aanpassingen zijn in verband met verhuizingsplannen steeds achterwege gebleven. In het kader van de regionale sa menwerking van de brandweer korpsen zal in de nieuwe kazerne ook nieuw materieel worden ge stationeerd dat in geval van grote calamiteiten kan worden ge bruikt. Bijvoorbeeld een groot hulpverleningsvoertuig met de nieuwste snufjes op het gebied van brand- en ongevallen bestrij ding. En ook een grote comman- doverbindingswagen, die op de plaats van het ongeval of de ramp als beleidscentrum kan worden gebruikt. De kosten van de beide wagens - een slordige 800.000 gulden - worden gedragen door het rijk, dat de vorming van regionale brandweersamenwerking heeft gestimuleerd. Ook de alarmcen trale wordt gedeeltelijk door het rijk betaald. Zodra de nieuwe ka zerne in gebruik is genomen zal de huidige kazerne aan de Lan gebrug een opknapbeurt onder gaan. Brandweercommandant Broek man vindt de plaats van de nieu we kazerne gunstig. De vlakbij gelegen Willem de Zwijgerlaan biedt de mogelijkheid om het noordelijk deel van de stad en de Mors snel te bereiken. Ook de re gionale functie kan vanuit dit punt goed worden vervuld. Het zuiden en westen van de stad zullen "bediend" blijven vanuit de "oude" kazerne. De oude brandweergarage waar de ruimtenood groot is. De nieuwe kazerne betekent voor de Leidse brandweer een oplos sing voor het chronische ruimte gebrek en de uitrukproblemen, waarmee men op het ogenblik aan de Langebrug kampt. Het ligt in de bedoeling om het blusmate- riaal over de bestaande en de nieuwe kazerne te verdelen zodat elke plaats binnen de gemeente grenzen weer binnen zes minuten kan worden bereikt door de brandweer. Die zes minuten is een internatio naal gehanteerde norm. Maar in verband met het toenemende verkeer en de vele werkzaamhe den in de Leidse binnenstad wordt die norm voor verschillen de wijken overschreden. Zeker in de spitsurën, wanneer brand weer, maar ook politie en EHD, soms grote problemen hebben om plaatsen waar hun aanwezig heid gewenst is, te bereiken. Vele jaren De Leidse brandweer is al vele ja ren op zoek naar een geschikter onderkomen. Brandweercom- Kritiek uit groot aantal fracties LEIDEN - De nieuwe regeling voor de woonruimteverde ling die de Leidse federatie van woningbouwverenigin gen wil invoeren is op losse schroeven komen te staan. Naar gisteravond in de commissie voor de volkshuisvesting bleek bestaan er nogal wat principiële bezwaren tegen het voorstel zoals dat door de federatie naar voren is gebracht. Vorige week lieten D'66, PSP en PPR zich al in on gunstige zijn over het voorstel uit. De WD, die zich eerder in positieve zin had uitgelaten, kwam gisteravond op het eerder ingenomen standpunt terug. Ook de CPN verklaarde zich tegen het voorstel. WD woordvoerder Lange rak zei dat hij niet het groene licht van zijn fractie had gekregen om er mee in te stemmen dat het voor stel van de federatie verder zal worden uitgewerkt. De bezwaren zijn vooral gericht tegen de voor genomen oprichting van een stichting waarin woningbeheer ders en gemeente samen deel nemen. Deze stichting zou cen traal alle woningzoekenden moe ten registreren en alle leegko mende en nieuw te verhuren wo ningen moeten aanbieden. De gemeente zou het vergunningen beleid blijven voeren. Van de kant van de bezwaarde raadsfracties viel te beluisteren dat de mogelijkheid voor bureau huisvesting, en voor.het stadsbe stuur, om invloed uit te oefenen minder wordt. Hoekema (D'66) was van mening dat bureau huis- binnen het huidige systeem wor den opgelost. Duivesteijn (PvdA) deelde niet de mening dat de gemeente het be- vesting de eerst aangewezene moet blijven om de schaarse wo ningvoorraad te verdelen. Beijen (PPR) zette bovendien een vraag teken bij het democratisch gehal te van sommige woningbouw verenigingen. Hij noemde het af schuiven van een overheidstaak naar de stichting daarom een on gewenste ontwikkeling. Hij zag verder niet in wat eigenlijk de voordelen waren van het nieuwe systeem. Mevrouw Kerling (Leidse woning stichting) lichtte namens de fede ratie toe dat de stichting zowel een deel van taken van de wo ningbeheerders als van de ge meente moet overnemen. Het nieuwe orgaan zou dan beter, mede door een stuk automatise ring, tegemoet kunnen komen aan de woonwensen van de wo ningzoekenden. De mensen zou den ondermeer gemakkelijker kunnen verhuizen naar een door hun gewenste woning. Er zou bo vendien meer openheid komen in het toewijzingsbeleid. Volgens de heer Dekker, chef bureau huisvesting, zullen verhuis- problemen op korte termijn ook leid uit handen geelt. Hij betoog de dat de stichting alleen een wo ning kan toewijzen op grond van de regeling woonruimteverde ling zoals die door de gemeente raad is vastgesteld. Duivesteijn vindt het juist dat diegene die de woningen beheert ook de ver antwoordelijkheid krijgt over hoe de woningen worden ver deeld. "Volgens het voorstel van de federatie zal dat op een eerlijk wijze gebeuren en betekent het niet dat het beleid daardoor on doorzichtiger wordt", aldus het PvdA-raadslid. Ham (CDA) noemde het voorstel van de federatie een lofwaardig initiatief dat verdiend nader uit gewerkt te worden. Wethouder Verboom (volkshuisvesting) voelde er, gezien de verdeeldheid in de raadscommissie, echter niet voor het voorstel verder uit te werken omdat dat een nogal kostbare zaak zou zijn. Hij voelde evenmin voor de suggestie van Beijen om over het voorstel een principe-uitspraak te vragen van de gemeenteraad. De kwestie zal daarom nog eens in de raads commissie voor de volkshuisves ting worden behandeld. ADVERTENTIE LEIDEN - In de afgelopen week zijn in Leiden opnieuw twee panden gekraakt in samenwer king met de Leidse kraakbond. In beide gevallen zouden het wo ningen betreffen die al geruime tijd hebben leeg gestaan. Eén van de panden is een boven woning naast de Camera-bio scoop aan de Hogewoerd. Bij na vraag is volgens de kraakbond gebleken dat de vorige bewoners het pand vier jaar geleden in goe de staat hebben achtergelaten. De huiseigenaar (directeur van de bioscoop ernaast) beweert dat de vorige bewoners zijn vertrok ken wegens bouwvalligheid en onbewoonbaarverklaring van het pand. De Leidse kraakbond meent daarentegen dat bij de verkrotting van het pand een handje is geholpen doordat de ei genaar het pand opzettelijk leeg heeft laten staan. Uit overleg tussen de gemeente en andere instanties zou verder nog zijn gebleken dat er in de wijk tussen de Nieuwe Rijn, Sint Jo- rissteeg, Levendaal en Plantsoen geen wijkcomité bestaat. Het is daarom niet aannemelijk dat er in dit stadsdeel inspraak is geweest bij het totstandkomen van het structuurplan voor de Leidse binnenstad, aldus de Leidse kraakbond. Tegelijk met de kraak van het Ho- gewoerdpand vond nog een kraakaktie plaats op de Nieuwe Beestenmarkt. Ook dat pand stond al geruime tijd leeg. Vol gens de Leidse kraakbond ver keert deze woning ook nog in goede staat.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3