ÊllA Katwijks koor met 40 supportersbussen naar Amsterdam Transportbedrijf Lisse moet stoppen met bouw r s ft NA PROTEST VAN BUURTBEWONER mm Ifiii Concert van Sonata da Camera GEEN ONDERZOEK NAAR VROUWEN- „ARBEIDSLEGER" GEDIJEN NIET AAN BOULEVARD NOORD WIJK Huisvestingsplannen gemeente Wassenaar kosten 10 miljoen PEREBOMEN WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 LISSE - Het transportbe drijf Van der Linden uit Lisse moet zijn bouw werkzaamheden aan de 2e Poellaan voorlopig stopzetten. Deze beslis sing van de Raad van Sta te is vandaag bekend ge maakt. Staatsraad prof. mr. J. van der Hoe ven heefl hiertoe besloten na een protest tegen de bouw - die bijna een. verdubbeling van het bedrijf inhoudt-van buurtbewoner J. J. M. van Wieringen. Deze heeft nu dertig dagen de gelegenheid om een bezwaarschrift tegen de bouwplannen in te dienen. Hier na kan Van Wieringen eventueel andermaal een verzoek aan de Raad van State doen om de bouwvergunning die het ge meentebestuur van Lisse aan Van der Linden heeft gegeven, te schorsen. Uitzicht Niet alleen het transportbedrijf Van der Linden zal nadeel van dit besluit van de Raad van State on dervinden, maar ook superkrui denier Dirk van der Broek, die voor zijn levensmiddelenbedrijf Digros in het nieuwe gedeelte van de gebouwen van Van der Linden opslag- en kantoorruimte wil huren. Buurtbewoner Van Wieringen vindt uitbreiding van het transportbedrijf in strijd met de agrarische bestemming van de 2e Poellaan en omgeving. Zijn persoonlijk belang acht hij aan getast, doordat zijn uitzicht door de bouw erop achteruit gaat en hij een waardevermindering van ziin woning vreest. Van der Linden - het bedrijf bestaat 80 jaar - is in 1976 naar de 2e Poellaan verhuisd, na daarvoor jarenlang in de kom van Lisse ge vestigd te zijn geweest. De ver huizing naar buiten het oude dorp is niet zonder moeite ge gaan, zo vertelde de Noordwijkse directeur van het bedrijf, W. Th. van der Linden, gisteren op de zitting van de Raad van State „Na tien jaar vechten hebben we het bedrijf eindelijk kunnen ver plaatsen. We hebben drie keer grond gekocht of er een optie op genomen, maar dat bleek steeds fout te zijn. Tot de nood te hoog werd". Omdat ook het gemeentebestuur van Lisse het transportbedrijf wel uit dé dorpskom wilde weg hebben, werd aan de 2e Poellaan ruimte gemaakt. In een overwe gend agrarische omgeving, zoals ook in het - nog niet door de Kroon goedgekeurde - bestem mingsplan is vastgelegd. Spe ciaal voer Van der Linden werd binnen dat bestemmingsplan een uitzonderingspositie gecreëerd, ook al omdat het bedrijf zich wel met min of meer agrarische acti viteiten bezig hield: het transpor teren van bloembollen. De laatste jaren is het bedrijf echter steeds meer omgeschakeld op het vervoer van andere produk- ten. Van der Linden heeft Digros, dat een aantal levensmiddelen winkels in het land heeft, als vas te klant. Digros krijgt in het nieuwe gedeelte van de bedrijfs gebouwen aan de 2e Poellaan op slag- en kantoorruimte ter be schikking - mits het zijn produk- ten door Van der Linden laat ver- - Het terrein van transportfirma Van der Linden aan de 2e Poellaan in Lisse: de uitbreiding (waarin met name superkruidenier Digros zou komen) is gisteren op last van de Raad van State voor een maand stopgezet. uitbreiding van Van der Linden in feite het bestemmingsplan met voeten wordt getreden. „De ge meente probeert op slinkse wijze het bestemmingsplan te wijzi gen", zei hij. Zijn stelling: het gaat in feite niet om uitbreiding ten behoeve van Van der Linden, maar van Digros, en dat is in strijd met het agrarische karakter van de omgeving. Hij wees erop dat Van der Linden zelf de afge lopen jaren ook steeds minder met het vervoer van bollen van doen heeft gehad, gezien het feit dat hij ruimte heeft verhuurd voor het stallen van vrachtwa gens van Tissing (woninginrich ting) en de bussen van de firma Beuk. Van der Linden wees op de moei lijke positie waarin transportbe drijven de laatste jaren verzeild zijn geraakt. „We zijn erop uit om vaste relaties en vaste orders te Van belang was gisteren op de zit ting ook de vraag of B en W van Lisse, alvorens de bouwvergun ning te verstrekken, een zoge naamde verklaring van geen be zwaar hadden moeten vragen aan het provinciaal bestuur, i.e. Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland. Burgemeester A. J. Be rends meende van niet, omdat GS een dergelijke verklaring al bij de bouw van de bestaande be drijfsruimte hadden afgegeven. Hetgeen staatsraad Van der Hoe ven als een „weinig bevredigend antwoord" karakteriseerde. Ambtenaar Lefeber, chef alge mene zaken, vulde de toelichting van de burgemeester aan met de opmerking dat de verklaring die het provinciaal bestuur in '76 uit gaf, betrekking had op het hele gebied waarover Van der Linden beschikt. Publiceren Ook hield Van der Hoeven het ge- meenbestuur voor dat het ver standig zou zijn geweest om de gewraakte bouwvergunning vooraf te publiceren. „Het is veel beter om zulke dingen publiek te doen dan de mensen te negeren. Anders bestaat de kans dat een bouw halverwege gestopt moet worden". BODEGRAVEN Donderdag avond kwart over acht treedt in de Burgerzaal Bodegraven "So nata da Camera" op. Dit kwartet bestaat uit Willem Noske (viool), Piet Nijland (viool), Victor Bou- guenon (violoncello) en Jaap Spigt (cembalo). De musici staan bekend om hun interpretatie van de zeventiende- en achttiende eeuwse kamermuziek. Ze vorm den hun kwartet in 1956 en speel den inmiddels in vrijwel alle lan den van West-Europa en Amerika en Zuid-Amerika. Tijdens het concert in Bodegraven zullen ze werken ten gehore brengen van Willem de Fesch, Luigi Bocche- rini, Johann Christian Bach, Jean Baptiste Quintin, Ignace Pleyel en Michael Haydn. ALPHEN AAN DEN RIJN - Burgemeester en wethouders van Alphen hebben geen zin om geld uit te trekken voor een onderzoek naar de plaat selijke niet-geregistreerde arbeidsreserve (gehuwde vrouwen'die willen werken, maar niet staan ingeschreven bij het arbeidsbureau). "Uit oogpunt van arbeidsbe middeling is dat op dit mo ment niet zinvol", zo ver klaarde wethouder J. W. Haanstra gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor alge mene zaken. Volgens Haan stra is de vraag naar gehuwde vrouwen momenteel redelijk in evenwicht met het aanbod. De fracties van PvdA en PCA hadden om een dergelijk on derzoek gevraagd, op grond van het door de diverse frac ties ondertekende beleids plan. PvdA en PCA vinden het nuttig om onderzoek te verrichten naar de groep in die wel wil werken. s giste- Belang L. Kleingeld (PvdA) we ren op het belang dergelijk onderzoek bij het toekomstig uitgeven van nieuw bedrijfsterrein in Al phen. "Het is een zaak van de gemeente om bedrijven aan te trekken die bij de arbeids markt passen", aldus Klein geld, die Haanstra daarmee niet wist te overtuigen van de zin van een dergelijk onder zoek. De wethouder stelde ook dat er wel degelijk werd gelet op de arbeidssituatie in Alphen bij het aantrekken van bedrijven. Haanstra zag wel zin in een on derzoek gehouden vanuiteen welzijnsoogpunt. Daarbij zou dan niet de arbeidsreserve centraal staan, maar de wens onder gehuwde vrouwen om al dan niet tegen betaling te gaan werken. Maar een der gelijk "welzij nsonderzoek" achtte Haanstra geen ge meentelijke taak. "Wellicht is een dergelijk onderzoek inte ressant voor universiteiten als afstudeerproject", zo meende de wethouder. Deze suggestie was voor H. W. M. Hopman (CDA) aanleiding om mee te delen dal hij ook een dergelijk uit welzijn soogpunt belangrijk onder zoek wel als een gemeentelij ke taak zag. Maar Haanstra vond dat daarmee te ver van de zaak werd afgedwaald omdat nog steeds het belang van een onderzoek voor de arbeidsmarkt ter discussie lag. En een belang voor de ar beidsmarkt zag Haanstra niet zitten. NOORDWIJK - De perebomen aan de boulevard gedijen niet. Burge meester Bonnike vertelde dit gisteravond in de raad naar aanleiding van een vraag van Rubingh (WD) omtrent de welstand van het groen. Een paar jaar geleden zijn de bomen geplant, maar inmiddels zo dood als een pier. De leverancier houdt vol, dat deze bijzondere peresoort wind en zeebe- stendig is. "Zelf geloof ik er niet in, maar we zullen het nog één keer proberen, merkte Bonnike op. Groen is aan de kust moeilijk in stand te houden, voegde hij eraan toe. Het beste gaat het nog als de bomen in groepen bij elkaar worden gezet. WASSENAAR - Als de ge meenteraad zou besluiten tot de huisvesting van alle gemeentelijke diensten in het met twee gebouwen uit te breiden raadhuis "De Paauw", dan zal dat de gemeente per jaar 748.500 gulden gaan kos ten. Zo is de berekening van burge meester en wethouders van Was senaar. De nota waarin deze som is opgenomen zal maandagavond aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De kosten van de bedoelde uitbrei ding van het huidige raadhuis worden op 10 miljoen geraamd. Toen enekel jaren geleden de eer ste plannen voor die uitbreiding werden opgesteld, ging men er van uit dat een deel van deze in vestering ten laste van de saldi- reserve (spaargelden) zou kun nen komen. In de nieuwe bere keningen hebben B en W deze gedachte laten varen en wordt uitgegaan van een investering buiten de saldi-r Verdediging In hun nota zeggen burgemeester en wethouders dat als er geen nieuwbouwplan tot uitvoering zou komen, toch in elk geval voorzieningen moeten worden getroffen aan en in de kap van het raadhuis en in het souterrain, terwijl bovendien kosten zullen moeten worden gemaakt voor de civiele verdediging. Men schat dat dit 500.000 gulden moet gaan kosten. Burgemeester en wethouders ko men tot het hierboven genoemd bedrag van 748.500 gulden door bepaalde aftrekposten aan te voeren. Zo kan na 1981 de jaar lijkse kapitaallast met 100.000 gulden verminderd worden om dat dan de voorbereidingskosten ter grote van 500.000 gulden zijn afgeschreven. Verder kunnen nu bestaande lasten worden afgetrokken als de ge meente bijvoorbeeld het gebouw van de sociale dienst "Huize Kli mop", het kantoor in de School straat 27 en het huidige kantoor van de GG en GD aan de Prin- senweg niet meer nodig heeft voor de huisvesting van haar diensten. Bij dit alles komt nog dat de perso- neelomvang met vier man kan verminderen, wat samen met een bezuiniging op apparatuur 150.000 gulden per jaar zal ople veren. Dit afgetrokken van een eigenlijke kapitaal-last van 1.045.000 gulden blijft over van 748.000 gulden. W erkgelegenheid Burgemeester en Wethouders schrijven nog aan de raad dat het ontvangen van extra geld uit het gemeentefonds (sinds 1975) voor de bevordering van de werkgele genheid aanleiding gegeven heeft tot het sneller voorbereiden van de plannen voor een nieuwe centrale huisvesting van het ge meentelijk apparaat. De in het afgelopen jaar ontvangen gelden zijn aan de reserves ten goede gekomen. Het beleid moet er volgens B en W op gericht zijn uiteindelijk de volledige lasten door de jaarlijks begrotingen te laten dekken. In de eerste jaren zullen financiële gevolgen van de nieuwbouw gemakkelijk kunnen worden opgevangen zonder dat belastingverhoging noodzakelijk Wat het dekken van de lasten in de latere jaren betreft, herinneren B en W eraan dat zij streven naar zoveel mogelijk kostendekkende tarieven. Bovendien kan er enige ruimte die de onroerend-goed- belasting nog biedt, zo nodig ge bruikt worden. Sinds '73 zijn de belastingen in Wassenaar niet verhoogd en al leen als dat werkelijk nodig is zullen daarover voorstellen aan de raad worden gedaan. Voor het jaar 1979 is voor de dek king van de lasten van eventuele nieuwbouw 525.000 gulden be schikbaar. Er ontbreekt dus een bedrag van ruim 200.000 gulden, maar dit zal vermoedelijk niet nodig zijn omdat er pas enkele ja ren de volledige lasten op de be groting zullen drukken. Het college komt tot de conclusie dat het uit budgettaire overwe gingen geen bezwaren ontmoet 10 miljoen beschikbaar te stellen voor nieuwbouw bij het raadhuis. Overigens zal een nadere beslis sing daarover nog genomen wor den. Mocht de raad besluiten tot gedeeltelijke nieuwbouw vor een bjdrag van 5 miljoen, dan kunnen de daaruit voortvloeiende lasten zonder belastingverhoging wor den opgevangen, zo verzekert het college. KATWIJK/AMSTER DAM - Massaal is de supportersclubvan het Katwijkse Jubilate gisteravond naar Am sterdam getrokken. Met niet minder dan veertig bussen reisden zij hun favoriete koor achter na, dat optrad in het Concertgebouw Zelfs de gecombineerde verga dering van de raadscommis sie voor vrije tijdsbesteding, jeugd- en sportzaken en cul turele zaken liet het vergade ren gistermiddag voor wat het was. De leden gave/i er de voorkeur aan het jubileum concert van Jubilate in het Concertgebouw bij te wonen. De organisatoren hadden de zaak tot in de puntjes voorbe reid. Het bussentransport verliep feilloos, de 2300 "aan hangers" van het christelijk mannenkoor waren ruim schoots op tijd in Amsterdam. Voor velen een zeldzaam ge beuren. Zeldzaam ook, omdat de meesten van hen voor het eerst de stijlvolle zaal van het Concertgebouw voor hét eerst betraden. Dankzij deze unieke omgeving kan Jubilate terugzien op een geslaagd concert. Een pluim op de hoed van de organisato ren die dit initiatief hebben aangedurfd. Voorzover be kend is zoiets, zeker wat Kat wijk betreft, nog nooit voor gekomen. De vermaarde akoestiek van de grote zaal werkte zeker in be langrijke mate aan het wel slagen mee. Maar ook het oog kreeg volop zijn deel. De hele entourage van vormen en kleuren, het grote orgel, zo knap en indrukwekkend in begeleidingen en improvisa tie door Klaas Jan Mulder be speeld, het machtige koor, voor de pauze in stichtelijk donker, erna in beige-rood, het welluidend spelende Ne derlands Symphonie Orkest, de solisten, de historische trappen, waarlangs zovele wereldberoemde dirigenten zijn afgedaald, dat alles gaf het gevoel van iets heel bij zonders te beleven. Zo kan het gewoon niet in Katwijk of Leiden. Het koor en al de bewonderen de en genietende supporters mochten Sander van Marion wel dankbaar zijn dat zijn knap en menselijk onder richt, zijn dirigeerkunst, dit alles heeft mogelijk gemaakt. Zonder hem zou Jubilate het niet zo ver hebben gebracht. We luisterden naar oude be kenden, die hier anders en imponerender klinken, naar mooie spirituals, plastisch voorgedragen, naar "Psalm 42" van Mendelssohn, fraaie bewerkingen van bekende geestelijke liederen. In het tweede concertdeel volg den melodieuze zangen van Lehar, Strauss en Stolz, de bekende "Sound of mu- sic"-selectie, het imponeren de "Landerkennung" van Grieg. goed verzorgd, met muzikale bewogenheid ver klankt. Een kunst apart om zo'n massaal koor stipt gelijk te laten zingen. Het was góed, ook de solozangen van de alt Reinate Heemskerk, de so praan Karin Ostar, de tenor Nico Boer, de bariton Marco Bakker, die vooral met het Weens genre enorm succes had. Een onvergetelijke avond! JOHAN VAN WOLFSWINKEL "Half' Katwijk leek gisteravond in het Amsterdamse Concertgebouw te zitten, bij het unieke jubileum van "Jubilate". De supporters waren met 40 bussen aangevoerd

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21