„Tegenhouden renovatie een verdrietige zaak" Hofje is niet erg in trek IC ICO/ATHIBU Griesmeelpap halve liter tijdelijk Het zonnetje in huis. Bouwplannetjes voor kleinere woningen De Beurs Eigenhaciiddg is zo: In Leiden ZATERDAG 18 NOVEMBER de Dik Voormekaarshow Kinderclown FLAPPIE interlübke jan bentveld WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 PAGINA 19 Wethouder Verboom over actie in Haagwegkwartier ADVERTENTIE LEIDEN - Een 27- 27-jarige Leiden is i ochtend na een aanrijding op het kruispunt Robijnstraat- Smaragdlaan met rug-, been- en hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis. De vrouw reed met haar auto over de Smaragdlaan en ter hoogte van de kruising met de Robijnstraat werd zij vol geraakt door een personenau to die bestuurd werd door een 47-jarige inwoner van Oegst- geest. Deze zou verzuimd heb ben de vrouw voorrang te verlenen. De auto van het slachtoffer raakte totaal ver nield. ADVERTENTIE Verder veel nieuws over doe-het-zelf materialen en gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoud, binnen- en bu iten tuinen handwerken, handenarbeid, toerisme, hobbies. Grote modelbouwpresentatie. De beurs is op en van 11.00u-17.00uen19.00u-22.30u. Zat.en zon.11.00u-17.00u. Trein-toegangsbe wij zen op veie NS-stations verkrijgbaar. t/m 19 november Aïxoy'Rotterdam. LEIDEN - "De belangstelling van bejaarden voor hofjeswoningen is niet erg groot. Het kost vaak erg veel moeite om gegadigden te vinden als er een hofjes woning leeg komt. De woonwensen van bejaarden zijn niet meer zo ge richt op het afzonderlijk wonen in een hofje" Dit zei mevrouw Zwart, directrice van de GG en GD, gisteravond naar aanleiding van een rapport van B en W over de behoefte aan woonruimte voor bejaarden. Het college wil een deel van het tekort aan bejaardenwoningen inlopen door in de komende vijf jaar de hofjes, die nu nog niet aangepakt worden, op te knappen. Hiermee zijn 200 woningen gemoeid. Driekwart van deze woninkjes zijn nu nog niet door bejaarden bewoond. Mevrouw Zwart stelde dat het trappen lopen ook in de gereno veerde hofjes een probleem blijft. Ook het feit dat er soms maar één wc (boven of beneden) aanwezig is blijkt een veel gehoord argu ment waarom bejaarden niet in een hofjeswoning willen wonen. Verder is een probleem dat de huur van gerenoveerde hofjes woningen erg hoog is, aldus me vrouw Zwart gisteravond in de raadscommissie voor de volks huisvesting. De verschillende raadsfracties wa ren van mening dat het rapport van B en W er teveel vanuit gaat dat de hofjes door bejaarden be woond zullen worden. Men pleit te ervoor dat ook jongeren in aanmerking kunnen komen voor een gerenoveerde hofjeswoning. Gebleken zou zijn dat ook de be jaarden zelf voorstander zijn van gemengde bewoning van de hof jes. Mentzij (PvdA) stelde vast dat als een aantal hofjeswoningen af- valleA het tekort aan bejaarden- woningen nog groter wordt. Lei den telt op dit moment een tekort van zo'n 1300 bejaardenwonin gen. B en W stellen de gemeente raad daarom voor in de nieuw- bouwgebieden Stevenshof en Leeuwenhoek uit te gaan van ne gen procent bejaardenwoningen. Tot voor kort werd nog uitgegaan van vijf procent en sinds vorig jaar van zeven procent bejaar denwoningen. Vanuit de raads commissie kwamen gisteravond geen bezwaren tegen dit voor nemen. ADVERTENTIE Fleurop voor.. 9 Willebrands. Kardinaal J. Wille- brands, aartsbisschop van Utrecht blijft voorzitter van het Romeinse secretariaat voor de eenheid van de christenen. Reeds op 24 oktober zou de paus hem voor vijf jaar hebben herbe noemd. Het Vatikaan heeft de herbenoeming nog niet officieel' gemeld. Kardinaal Willebrands is op het ogenblik in Rome voor de jaarvergadering van dit secreta riaat. Gehuwde priester-docent. De Katholieke Theologische Hoge school van Amsterdam onder steunt in een motie, aangenomen op haar algemene vergadering, het Landelijk Pastoraal Overleg in het zich sterk maken voor handhaving van gehuwde en huwende priester-docenten aan rk instellingen van wetenschap pelijke theologisch onderwijs. In de motie spreekt de KTHA de hoop uit dat het LPO dit onder de aandacht blijft brengen. 9 Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Woudenberg ADVERTENTIE en 365 dagen per jaar een bruin leventje leiden Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071 -141741 showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7 - 9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 i of 's avonds na afspraak J. van de Ketterij Zetten, te Rid derkerk en te Wageningen E.F Vergunst Middelharnis, te Hier- den J. den Hoed Sliedrecht; aan genomen naar Vlaardingen C Trouwborst Benschop (die be dankte voor Oudshoorn-Ridder- veld), naar Leerbroek kandidaat K. Veldman Genemuiden, naar Hallum-Finkum (Fr.) kandidaat L. Schokker Utrecht. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Bergen op Zoom J. van Dalen Nieuw-Loosdrecht, te 's Graven- zande H.M. Dercksen Ede, te Groningen (Noord-Oost) J. Jeu- ring Heemse; aangenomen naar Groningen (Noord-Oost) als geestelijk verzorger Academisch Ziekenhuis W.H. van Halsema, laatstelijk zendingspredikant in Brazilië, die hiermee bedankte voor Leiden, naar Velp M. Los Sint Pancras. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Berkel P. Schelling Middelburg. Lezing. In het kader van de lezin genserie "is de bijbel betrouw baar?" spreekt vrijdagavond om 8 uur in de Lokhorstkerk, Pie terskerkstraat 1, te Leiden de heer J.Ph. Fijnvandraat uit Sneek over "De bijbel, een goede gids voor de toekomst". Opschorting. De belangrijke re gionale afdeling Württemberg van de Evangelische Kerk in West-Duitsland is van plan uit protest tegen de politieke koers van de Wereldraad van Kerken haar lidmaatschap daarvan voorlopig op te schorten. Zij heeft met name bezwaar tegen het geven van geld aan bevrij dingsorganisaties in Zuidelijk Afrika. Dooi. Een delegatie van West- duitse baptisten is bij een bezoek aan verscheidene baptistenge meenten in de Sowjet-Unie tot de conclusie gekomen dat er sprake is van een dooi en van toenemen de vrijheid voor christenen al daar. LEIDEN - Wethouder Ver boom (volkshuisvesting) is zeer teleurgesteld over de akties van de anti-reno vatiecommissie in het Haagwegkwartier. Ver boom vindt het een af schuwelijke zaak dat de stadsvernieuwing in deze buurt in een zo laat sta dium nog wordt tegenge houden. Vorige week heeft de anti-renova tiecommissie er, in een brief aan de wethouder en aan de minister van volkshuisvesting, op aange drongen om de woningen aan de Ten Katestraat, Da Costastraat, Toussaintkade en Ter Haarkade niet te renoveren. De bewoners- c dm missie liet in niet mis te ver stane bewoordingen weten dat een meerderheid van de bewo ners tegen renovatie is. "Wij willen onze huizen houden zo als ze zijn. Ze zijn nog goed ge noeg. Wij willen onze ouden van dagen geen hartverlamming of een beroerte bezorgen bij een dubbele verhuizing. Er mag geen geld van de gemeenschap o ver de balk worden gegooid. Wij willen geen compromis sluiten, aldus de anti-renovatiecommissie. Wethouder Verboom zegt: "Men komt wel erg laat met deze aktie In een eerdere fase is een meer derheid van de bewoners wel ak koord gegaan met de renovatie plannen. Daarna zijn de plannen verder ontwikkeld. De woning bouwvereniging "Werkmanswo ningen" heeft daarbij enorm veel kosten moeten maken. Als de bewoners er eerder blijk van hadden gegeven niet met de plannen akkoord te gaan was het plan niet verder uitgewerkt" De anti-renovatiecommissie ver wijt de plannenmakers dat de in spraak niet op de juiste wijze is verlopen. Verboom: "Mijn me ning is dat de welzijnsraad de in spraak altijd op zeer zorgvuldige wijze begeleidt. Ik wil daarom graag onderzocht zien of er wel of niet vals spel is gespeeld. Of de inspraak niet correct is verlopen of dat een kleine groep bewoners nu zijn eigen standje aan het ver dedigen is en alle bewoners is af gegaan om ze voor hun karretje te spannen" Wethouder Verboom wil verder kwijt dat hij het een zeer verdrie- tige zaak vindt dat er een brief naar de minister is gegaan waarin deze wordt gevraagd de renovatie tegen te houden. "De renovatie plannen liggen al bij het ministe rie en daar vond men ze aanvan kelijk te duur. Die lachen^ich nu natuurlijk te pletter. We moeten altijd hard knokken in Den Haag om geld los te krijgen voor de re novatie. Als ik zie wat er in het Haagwegkwartier allemaal is ge presteerd dan doe ik dat ook graag. Maar de volgende keer dat ik kom pleiten voor renovatie gooien ze die brief natuurlijk meteen voor mijn voeten" Verboom is van mening dat renova tie van de betrokken woningen zeker geen overbodige zaak is. "Deuren en ramen zijn slecht, de toiletten zitten in de keuken en veel vocht en tocht is door de be woners gewoon maar een beetje weggetimmerd. Juist de oudere mensen blijven vaak met dat ach terstallig onderhoud zitten om dat zij niet in staat zijn om zelf nog veel aan hun woningen te' verbeteren. Het renovatieplan is zeker niet voor niets gemaakt. De plannen zijn daarom nog niet de finitief van de baan. Als er een meerderheid akkoord gaat zullen de woningen van de mensen die dat wensen toch kunnen worden gerenoveerd. Aankomst 14.00 uur aan de HAVEN daarna optocht volgens route Haven, Havenbrug, Havenplein, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, 2e Binnenvestgracht, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Princessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Hogewoerdsbrug, Steenschuur (oostzijde), Eindpunt: v. d. Werfpark, waar een grandioze show zal plaatsvinden met o.a. met Harry Nak, Ome Joop, Meneer De Groot, Dik Voormekaar en Organisatie: LEIDS CITY CENTRUM Mede mogelijk gemaakt door: Leidsch Dagblad, 'n aktieve krant!! LEIDEN - De gemeente heeft twee nieuwe lokaties genoemd waar in de nabije toekomst enige wonin gen kunnen 'worden gebouwd voor één en tweepersoonshuis houdens. Eén van die bouwplaatsen is het industrieterrein "De Waard" waar boven een aantal bedrijven die gevestigd zijn langs "De Zijl" enkele kleine woningen kunnen komen. Ook elders in het gebied is nog ruimte voor een aantal kleine wooneenheden die ge- ADVERTENTIE nieuwe rijn 24 - hoek burgsteeg leiden 071-134671 Wraakoefening LEIDEN - Twee Leidenaars zijn vannacht rond één uur aange houden door de Leidse politie omdat zij kort daarvoor aan vijf op de Doezastraat geparkeerd staand auto's vrij ernsige schade hadden aangebracht. De twee richtten deze vernielingen aan uit wraakt omdat toen zij de studen tensociëteit Pardoeza wilden binnengaan hen de toegang ge weigerd werd. bouwd kunnen worden in het kader van de zogenaamde "Van Dam regeling" Als andere lokatie werd genoemd een stuk grond in de Merenwijk aan de Gooimeerlaan. Deze bouwplaats moet tevens ruimte bieden aan een klein stationnetje. De NS heeft tot dusver echter geen haast gemaakt met het ont wikkelen van plannen hiervoor. De raadscommissie voor de volkshuisvesting ging gister avond wel akkoord met een voorlopige uitwerking van beide woningbouwplannetjes. Duivesteijn (PvdA) pleitte er in de commissie voor dat de categorie één en tweepersoonshuishou dens meer aan hun trekken moe ten komen bij het normale toe wijzingsbeleid van de gemeente. Hij waarschuwde er voor te wa ken dat er niet alleen maar klein gebouwd wordt voor deze cate gorie woningzoekenden. Volgens het PvdA-raadslid wordt zo het paard achter de wagen gespan- Duivesteijn verbond aan het enige maanden geleden verschenen onderzoeksrapport naar de woonwensen van één en twee persoonshuishoudens, de conclusie dat er een grote behoef te bestaat aan woningen voor de ze groep en dat er daarom snel gebouwd moet worden. Hij pleit- ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. ^AMei Boek over universiteit Leiden in oorlogsjaren LEIDEN - Mr. P.J. Idenburg, oud secretaris van het college van cu ratoren van de Leidse universi teit (1928-1942 en 1945-1947), heeft een boek geschreven over de geschiedenis van de universi teit. Het boek is getiteld "De Leidse universiteit 1928-1946, Vernieuwing en Verzet". Volgens de a teur is het een aanvulling op de kennis van de universitaire geschiedenis. In het boek besteedt mr. Idenburg bijzondere aandacht aan de mo dernisering voor de bezetting en aan de strijd tegen het nationaal socialisme. Het laatste kwam o.m. tot uitdrukking in het verzet tegen de bezetter en het aftreden van vele docenten Tot de documenten die in het boek zijn opgenomen, behoren de nota van prof. mr. B.M. Telders over de ariër-verklaring, de bekende rede van prof. mr. R.P. Cleverin- ga over het schorsen van een joodse collega door de Duitsers, de tekst van diverse plannen om de universiteit te nazificeren en enkele niet eerder gepubliceerde archiefstukken. Het boek wordt uitgegeven bij de Stichting Uni versitaire Pers Leiden. Morgen wordt het officieel ten doop ge houden in het academiegebouw. te er verder voor dat de conclu sies in het rapport snel worden omgezet in concrete beleidsaan bevelingen. Wethouder Verboom zei goede hoop te hebben dat de regionale stuurgroep die het onderzoek heeft verricht door kan gaan. Voorwaarde is dat gemeenteraad hierover voor het einde van dit jaar een beslissing neemt. De heer Kuppens, één van de leden van het onderzoeksteam, wees op de noodzaak van verder onder zoek. Hij benadrukte dat het on derzoek naar de woonwensen en woonbehoeften van buitenland se arbeiders was mislukt en dat daar dus nog een taak ligt. ADVERTENTIE De nieuwe bont kollektie van Lambert De Jong, groots en prijzenswaardig! Korte mode, lange mode, in alle gevallen de mode van nu. Kreaties in edelbont en kreaties die passen bij iedêrs beurs, o.a. veel sportieve modellen in modieus konijnebont. Bont bij Lambert de Jong, erg veel

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19