Opslag kernafval kan voorlopig bovengronds Drank. „„WHIM GELDIGT/M 5 DECEMBER. Bentunogeengezelligheidsdrinker? 030-331335 buschauffeur HEMA centraal nederland C.V. MONTEUR Makkelek teveel. Moeilik terug. SIRE Goedkoop uit in Uw diepvries! VERKOPER WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 VARIA PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) - Minister Gijs van Aardenne (econo mische zaken) heeft tegen de Tweede Kamer gezegd dat het niet meteen nodig is een ondergrondse opslagplaats voor kernsplijtingsafval te maken. Het afval kan voor lopig best bovengronds bewaard blijven, aldus de mi nister in een nadere toelichting op zijn voornemen om in het Noorden proefboringen te laten verrichten in zout- formaties waarin kernafval zou kunnen worden opge slagen. Van Aardenne ging in op opmer kingen van het GPV-kamerlid dr. Verbrugh. Die had gesproken over bovengrondse opslag omdat pyramiden al duizenden en hu nebedden al honderden jaren in tact hebben kunnen blijven. De opslag vond, aldus Van Aar denne, tot nu toe steeds boven gronds plaats en wel in vloeibare vorm in stalen tanks. Daarbij zijn, volgens de minister, enkele ma len lekkages opgetreden, „die echter geen stralingsgevaar voor mensen hebben opgeleverd" Men is toen tot de conclusie ge komen dat dergelijk afval in vaste vorm gebracht en gebunkerd op veilige wijze kon worden be waard. Door tegenstanders van kernener gie is destijds aangevoerd dat bij een dergelijke bovengrondse op slag adequaat toezicht was ver eist. Er bestond geen enkele ze kerheid dat de voor een dergelijk toezicht vereiste stabiele maat schappijstructuur zich geduren de de vele eeuwen dat het afval actief bleef, zou handhaven. Op grond van dit argument is men gaan zoeken naar een opber gingsmogelijkheid die na bui tengebruikstelling van de op slaginrichting ook zonder toe zicht een blijvende isolatie van de biosfeer zou bieden. De minister tekent hierbij aan dat juist omdat een dergelijke ge bundelde bovengrondse opslag van KSA (kernsplijtingsafval) gedurende tientallen jaren op veilige wijze mogelijk is, ook bij een positieve uitslag van het on derzoek (proefboringen) en bij een positieve beslissing na de maatschappelijke discussie, het niet noodzakelijk is „terstond" tot de aanleg van een opbergmijn te besluiten. „Men kan in afwachting van het re sultaat van alle studies en onder zoekingen, die op het ogenblik internationaal aan de gang zijn, besluiten het KSA bovengronds te bewaren" De minister ging ook in op de kri tiek van de Tweede Kamer, die vond dat het schetsen van een zoutmijn voor kernafval te voor barig was geweest en niet ver standig. Die schets is opgeno men, aldus Van Aardenne, omdat indertijd, toen minister Lubbers en minister Vorrink in Assen wa ren, aan ambtenaren van econo mische zaken is gevraagd hoe zo'n opslaginrichting er eigenlijk zou uitzien, welke oppervlakten er vereist zouden zijn en dergelij ke. Van Aardenne verwijst naar een oude zoutmijn in Duitsland, waar men laag- en middelactief afval heeft opgeslagen. In die mijn is ook geëxperimenteerd om te bezien of opslag van kerns plijtingsmateriaal kon worden mogelijk gemaakt. Dat gebeurde met elektrisch verhitte proef-va- ten in het zout. „De schets had geen ander doel dan een indruk te geven van wat men zich bij de realisatie van deze opbergmoge- lijkheid onder een dergelijke op slaginrichting zou moeten voor stellen. ROTTERDAM - De 9-jarige Ivo Smit, zoon van de staatssecretaris van verkeer en waterstaat mevrouw Smit-Kroes verkoopt kinderpostzegels aan de Rotterdamse burgemeester Van der Louw. Dat gebeurde gisteren in het Congres- en Concertgebouw in Rotterdam waar de eerste kinderpostzegels van dit jaar werden gepresenteerd. Zanger Rob de Nijs (links) praatte de gebeurtenissen "aan elkaar" Portier (40) aangehouden LEIDEN - De Leid se politie heeft vanochtend de 40-jarige portier van de bar-dancing "Club 70" aangehouden en overgebracht naar het politiebureau aan de Zonneveldstraat. De portier, woonachtig in Den Haag, heeft zoals bekend zondagavond een 23-jarige Fransman het zieken huis ingeslagen. Het slachtoffer wilde zondagavond in gezelschap van twee landgenoten de bar- dancing binnengaan. De portier weigerde hen echter de toegang omdat zij in hun T-shirtjes niet netjes genoeg gekleed zouden zijn. Toen het drietal deze weige ring negeerde werden zij hard handig op straat gezet. Eén van hen liep hierbij een schedelfrac tuur en een zware hersenschud ding op en moest worden opge nomen in het Academisch Zie kenhuis in Leiden waar hij nog altijd verblijft. Gebleken is verder dat de drie Fransen, waarvan de overige twee voorlopig in Holiday-inn verblijven, allen lid zijn van de Franse nationale judoploeg. Ge zamenlijk waren zij een paar da gen gaan stappen. Vrijdagavond hadden zij een bezoek gebracht aan Brussel en zaterdag waren zij in Amsterdam geweest. Zij ver voerden zich met de auto van het 23-jarige slachtoffer die toen zij een bezoek aan Leiden brachten met pech in Bodegraven was ach tergelaten. Centraal Nederland vervoert dagelijks 98.000 passagiers. Welke man met rijbewijs B-E gaat ons helpen ze naar hun plaats van bestemming te brengen? En dan bedoelen we een man die naast zijn autorijbewijs een belangrijke rij ervaring heeft. Hij is tussen de 21 en 40 jaar en is op zoek naar een zelfstandige en afwisselende baan met grote zeker heden voor de toekomst. Bent u die man? Dan bent u bij ons welkom als Wij hebben plaats voor u in de regio's: Aalsmeer/Leimuiden, Amsterdam, Hilversum, Utrecht/Zeist of Rhenen/ Wageningen. U krijgt van ons een gedegen opleiding voor het rijbew" "-D en voor de interessante fu. -an buschauffeur. Wilt u meer weten? Op onze afdeling Personeelszaken ligt een inlichtingen boekje met een sollicitatieformulier voor u klaar. Bel of schrijf naar Centraal Nederland, postbus 2472, 3500 G L Utrecht. Tel(030) 33 24 44 De Katwijksche Bouwvereeniging vraagt voor haar onderhoudsdienst een Sollicitatie te richten aan het kantoor Randweg 35, Katwijk aan Zee. UITVAARTVERZORGING 00 BEGRAVEN UITVAARTVERZORGING CREMEREN ROUWTRANSPORTEN DOOR BINNEN- e LAND OPBARING IN EIGEN ROUWKAMERS Gediplomeerd uitvaartverzorger Jacoba van Beierenlaan 4 - Sassenhe Tel 02522 - 11843 Automatische koffiezetter van de Hema. Merk Reactor. Produceert 2-7 koppen geunge koffie. KEMA-keur voor veiligheid... de Hema voor een vol jaar garantie. Waar vindt u zo'n aanbieding! De normale prijs van 49,75 is al uitzonderlijk laag! Drinkt u gewoon van tijd tot tjjd een drankje mee? Bjj bezoek. Op feestjes. Op recepties. Of is het elke dag raak? Lees dan eens verder. En beant woord - helemaal voor uzelf - de vragen die hieronder staan. Dit is geen spelletje, geen intel ligentietest, maar een bloed serieuze zaak. Iets dat best eens heel belangrijk voor u zou kunnen zijn. Zeker wanneer u tot de ont dekking komt, dat u inderdaad teveel aan het drinken bent. Bentunog eengezelligheidsdrinker? 1. Vergeet u regelmatig de tjjd omdat u met vriendinnen (vrienden) zo gezellig zit te borrelen? 2. Hebt u wel eens het gevoel dat u eigenlijk p teveel drinkt? L 3. Kunt u tegenwoordig makke lijk meer drank aan dan vroeger? 4. Is bij u thuis de drank voorraad ook zo gegroeid? I 5. Drinkt u meer dan drie glazen drank per r— 6. Drinkt u meer dan uw omgeving denkt dat u drinkt? 7. Hebt u zich wel eens voor genomen niet meer vóór twaal ven, of vóór 5 uur te drinken? 8. Komt u eerlijk voor uw drinken uit? Of houdt u 't maar liever stil? JA 9. Irriteert het u als uw familie of kennissen het over (uw) drinken hebben? 10. Is uw drinken wel eens reden tot ruzie thuis? H. Hebt u de laatste tijd wel eens last van trillende handen? Of van uw maag? Bent u sneller vermoeid? Ziet u er slechter uit? 12. Maakt u zich zorgen over uw n1 drankgebruik? L_ JA Twee of meer keer "ja" als antwoord op de vragen 1 t/m 5 zou kunnen betekenen dat u langzamerhand meer drank gebruikt dan verstandig is voor een gezelligheidsdrinker. U moet eens ernstig met uzelf praten. "Ja" als antwoord op de vragen 6 t/m 12 is kwalijker. Zeker meer dan één keer "ja U zou wel eens hard op weg kunnen zijn ingrijpende proble men te gaan krijgen met alcohol. Het wordt hoog tjjd dat u eens ernstig met anderen gaat praten. Met uw huisarts. Of bel met de Stichting Korrelatie waar u strikt vertrouwelijk en deskundig advies kunt krjjgen. Telefoon 030-331335. "Teveel" is een vaag begrip wellicht. Maar wanneer u houvast wilt, dan is voor de gemiddelde mens 4 glazen drank per dag het maximum. Dat dan wel onder "normale" omstandigheden. Dus zeker niet bjj medicijn gebruik, autorijden of binnen een korte tjjd. Zelfs een glas sherry of pils (10 gram pure alcohol) heeft ongeveer l'/z uur nodig om door het lichaam weggewerkt te worden! Wilt u meer weten (voor uzelf of voor anderen), over alcoholgebruik en alcoholmisbruik, vraag dan door middel van de bon de brochure "Drank. Makkelijk teveel. Moeilijk terug."aan. Vindt u dat u meteen advies kunt gebruiken, bel dan met de Stichting Korrelatie: - Naam: Straat: J Postcode:. I Plaats: Korrelatie, Maliebaan 113, 3581CJ Utrecht De brochure wordt u in een blanco wikkel 1 heel kilo HAMSCHIJF3.50 heel kilo SCHOUDERKARBONADE 6 heel kilo RIBKARBONADE7.90 I heel kilo HAASKARBONADE8.90 heel kilo mag. VARKENSLAPPEN7.50 heel kilo HAMLAPPEN8.90 heel kilo FRICANDEAU9.50 I* heel kilo VARKENSROLL. (iets doorr.)7.50 heel kilo mag. VARKENSROLLADE 9.50 heel kilo LENDEFILETROLLADE11.50 heel kilo SAUCIJSJES5.90 heel kilo GEHAKT h.o.h4.90 heel kilo mag. RUNDERLAPPEN11.9C heel kilo BIEFLAPPEN14 50 I heel kilo mag. SPEKLAPJES4.25 I heel kilo HAASFILETLAPJES11.50 I 500 gram SCHNITSELS6.75 500 gram SATÉH of FONDUEVLEES 6.75 500 gram mager ROOKSPEK3.25 i 500 gram TARTAAR5.25 I 500 gram BIEFSTUK9.25 Emmalaan 39. Alphen a/d Rijn. £(017201-72752 Damesmode Breestraat 17, Leiden telefoon 143435 Vroom Dreesmann Leiden heeft plaats voor een GROENTEAFDELING Heeft U interesse voor deze afdeling en beschikt U over enige ervaring dan kunt U via de afdeling Personeelszaken een afspraak maken voor een sollicitatiegesprek. Vroom Dreesmann Aalmarkt 22. Leiden. Telefoon 141241, toestel 242. VROOMDREESMANN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17