Buschner: „We hebben weinig te verliezen Mitchell Plaat wil met Oranje naar Olympische Spelen sss Van Kraay middenvelder Oranje: slechts 2-0 tegen amateur Xerxes JONG ORANJE MIST METGOD: 0-2 Radio neemt Leidse sport onder de loep 5OS SSS 505 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 ZEIST (ANP) - Adrie van Kraay zal vanavond in de in terlandwedstrijd tegen Oost-Duitsland in Rotter dam tussen Jan Peters (AZ '67) en Johan Neeskens (Bar celona) op het middenveld spelen. De laatste man van PSV is op deze voor hem on gewone plaats terechtgeko men omdat Arie Haan een week voor de voorronde wedstrijd uit groep vier van het toernooi om het Euro pees kampioenschap be dankte en Wim Jansen geblesseerd raakte. Ook Van Kraays clubgenoten Jan Poortvliet en Willy van de Kerkhof moesten wegens een blessure afzien van de ont moeting tegen Oost-Duits- land. De basisopstelling wijkt op vier plaatsen af van die van de wedstrijd tegen Zwitser land, op 11 oktober in Bern. De achterhoede (Wildschut, Brandts, Krol en Hoven- kamp) is gehandhaafd, het middenveld geheel ver nieuwd. Vorige keer stonden daar Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet en Arie Haan. In de frontlinie neemt Rene van de Kerkhof de plaats in van Dick Nanninga. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft Rob Rensenbrink, die maandag met een blessure naar het sportcentrum Zeist kwam, wel in de basisopstel ling gezet. Mocht bij de laat ste medische controle blij ken dat Rensenbrink niet kan spelen, dan neemt Adrie Koster, die zijn debuut in de wedstrijd tegen IJsland maakte, diens plaats in. Kos ter komt dan op rechts en René van de Kerkhof op links. Opstelling doel: Schrijvers (Ajax) Achter: Wildschut (FC Twen te), Brandts (PSV), Krol (Ajax) en Hovenkamp (AZ Midden: Peters (AZ '67), Van Kraay (PSV) en Neeskens (FC Barcelona) Voor: Kené van de Kerkhof (PSV), Geels (Anderlecht) en Rensenbrink (Anderlecht) of Koster (Roda JC). Wisselspelers zijn: Doesburg (Sparta - doelverdediger), Nanninga (Roda JC), Metgod (AZ '67), Stevens (PSV) en Koster (Roda JC). Mitchell Plaat: geluksvogel" KOPENHAGENiDÜSSELDORF - De vlucht vanuit Arlande/Stockholm verloopt uitstekend, Kopenhagen-Amsterdam is nog maar een klein "eindje". Normaal gesproken dan, maar het loopt anders. Landen op Schiphol blijkt vanwege de mist onmogelijk en ook Oostende en Brussel zitten "dicht". Düsseldorf is de enige uitweg voor de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SASeen vier uur durende busrit het gevolg van deze atmosferische tegenslag. ZEIST - Het Nederlandse elftal heeft gistermiddag in Zeist een oefenwed strijd gespeeld tegen de amateur-hoofdklasser Xerxes uit Rotterdam. Door doelpunten van de AZ-spelers Metgod en Peters in de tweede helft won de nationale elf de matige ontmoeting met 2-0. In de aanloopperiode naar het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië oefende Nederland twee keer tegen Xerxes en won met 10-1 en 6-1. Overigens is de belangstelling voor de wedstrijd West-Duitsland - Neder land, op 20 december in Dusseldorp erg groot. Toen de voorverkoop voor de vriendschappelijke interland begon, ontstond er in Dusseldorp en omgeving een run op de kaarten. De 33.000 zitplaatsen van het Rhein-stadion vlogen weg, terwijl er voor de wedstrijd West-Duitsland - Hongarije, die vanavond ter gelegenheid van het afscheid van ex-bondscoach Helmut Schön in Frankfurt wordt ge speeld, nog duizenden staanplaatsen voorhanden zijn. Het Rhein-stadion heeft 70.000 plaatsen. Mitchell Plaat is één van de weini gen in het Parker-gezelschap die er redelijk monter onder blijft, de wetenschap van een matig optre den in het tweede Europa Cup duel van Leiden ten spijt. De nuchtere Amerikaanse spelver deler van P/Leiden staart zich nu éénmaal niet blind op wat vertra ging of op, wat hij noemt: "Een off-day die nu eenmaal iedereen een keer zal overkomen". Plaat ziet de zaken liever in een wat ruimer verband. Zoiets van "tijd is niet zo belangrijk en op het moment dat het moét ben ik er toch". Twee minuten voor de landing in het Ruhrgebied accep teert hij een biertje, daarvoor praatte hij over basketbal. Het bier was Deens, de taal Engels. De vertaling in het Nederlands volgt nu, een enkele "interceptie" of "assist" daargelaten. Om met de eerste maar te begin nen: wat je in Zweden deed was dus niet van normaal niveau? Plaat: "Inderdaad, het was niet best. De oorzaak weet ik niet, zoiets overkomt elke basketbal ler wel een keer. Natuurlijk, het was koud in dat ijshockey-sta- dion van Södertalje, maar op zich is dat geen excuus, anderen had den er geen last van. Voor mezelf weet ik niet of het nu aan die temperatuur lag of niet, feit is wel, dat de ploeg het kon opvan gen, dat Arthur (Collins, red.) en ik het lieten afweten. Dat tenslot te is de verdienste van een goed team: slecht spelen, maar toch winnen. Die Zweden zijn volko men afhankelijk van twee spe lers, McCrady en Dean. Tegen ons draaiden die erg goed. Maar stel je voor dat één van de twee het laat afweten. Dan stort het hele team in elkaar. Bij ons wordt dat opgevangen. Als Arthur en ik minder spelen is er nog genoeg klasse DEN HAAG (ANP) - Een uiterst spraakzame, maar weinig zeggende Oostduitse voetbalcoach Georg Buschner was tijdens de persconferentie in het Atlantic hotel in Kijk duin mild in zijn oordeel. "Tenslotte zijn wij in het treffen tegen de vice-wereldkampioen maar outsiders. Neder land zal ongetwijfeld aanvallend gaan spelen, omdat het als favoriet start. Wij zullen trachten zo goed mogelijk tegenspel te bieden, maar kunnen vrijuit spelen. Ik reken er niet op dat het tandem Nanninga-Geels opnieuw zal aantreden, want dat was niet zo'n succes. Maar één van beiden - en dan denk ik aan Geels - zal zeker van de partij zijn" uitkomen ook op de Olympische spelen mogen spelen. Ik vind dat onrechtvaardig, maar wij hebben voldoende spelers om ook in Moskou mee te kunnen draaien. Bovendien hechten wij aan beide toernooien evenveel" Rechts naast hem: doelman Opstelling Buschner geloofde niet zozeer dat zijn Nederlandse collega Zwart kruis in de problemen zat. "Ik heb het duel tegen Zwitserland gezien en kon niet merken dat er moeilijkheden waren. Nederland bezit zoveel goede spelers, dat het nauwelijks te bespeuren is dat er invallers zijn. Zo goed wordt één ander opgevangen. Dat is bij ons veel moeilijker" Overigens kent Buschner geen blessureperikelen, afgezien dan van Weise, Hause, Pommerenke en Sparwasser. "Maar vergeet niet dat Sparwasser in zijn eigen club ook al bijna niet meer speelt. Hij is van de zomer geopereerd en heeft toen gedurende een zestal weken niet kunnen trainen. Daarbij komt dat hij reeds 31 jaar is, zodat ik niet meer geloof in zijn rentree. Pommerenke is licht geblesseerd maar ook totaal uit vorm. Dat was bekend. Daartegenover staat dat Jürgen Croy niet dusdanig is geblesseerd dat hij niet kan spe len. Ik reken dan ook zeker op hem, maar indien hij niet kan, speelt Heyne voor hem. Nee, ik heb geen grote problemen, het Oostduitse voetbal kent zijn ups en downs, net zoals andere lan den, met uitzondering dan van Nederland. Ik heb tenminste geen enkele inzinking gedurende de laatste vijf jaar kunnen be speuren bij het Nederlandse voetbal" aldus Buschner die aan Geïmponeerd Buschner heeft Oranje sinds 1974 kunnen volgen en meent dat het Nederlandse spelpeil nog steeds op dezelfde hoogte staat. "In Ar gentinië heb ik vier wedstrijden van Nederland gezien en werd steeds weer geïmponeerd. Vooral door het feit dat de nieuwelingen, van wie nog niemand had ge hoord, meespeelden alsof zij nog nooit anders hadden gedaan. Dat kan momenteel geen enkele ploeg zich veroorloven. Daarom kunnen we niet verliezen. Zwart kruis kan moeiteloos iedere geblesseerde man vervangen door iemand die net zo sterk is Dat geluk is mij niet beschoren" aldus de grijzende Oostduitser. - ''De ontmoeting tegen Zwitserland vond ik erg goed. Nederland de monstreerde daarin opnieuw zijn grote kracht. Wij daarentegen speelden tegen IJsland erg matig. We hadden veel te veel kansen nodig om tot doelpunten te ko men. Vooral in de slotfase van die wedstrijd". Wat betreft de vooruitzichten op de Olympische spelen in 1980 zag Buschner ook niet zoveel moei lijkheden. "We zullen dan met een andere ploeg moeten komen, omdat de FIFA verboden heeft dat de spelers die in wereld- of Europese kampioenschappen Geheimzinnig over de opstelling wilde hij ook niet doen. "Waarom zou ik? De kracht van het Oost duitse voetbal is genoegzaam be kend", zei hij vergenoegd het raam uitstarend naar de onver moeid golvende Noordzee. "Het is helemaal niet nodig dat ik iets achter houd. De ploeg die in het veld komt zal zich totaal leeg spelen, zal alles geven om tot een zo redelijk goed resultaat te ko men, want tenslotte spelen wij tegen de vice-wereld kampioen" De opstelling is: Croy, Kische, We ber, Eigendorf en Dörner, Schu- phase, Schade en Hafner, Lin- demann, Riediger en Hoffman. EINDHOVEN - Hoewel Jan van Beveren geregeld deel neemt aan de trainingen van PSV, zij het niet in zijn nor male functie als doelman, staat het nog steeds niet vast op welke datum hij zijn ren tree kan maken. Van Beve ren liep begin september tij dens een wedstrijd tegen Go Ahead Eagles een vin gerblessure op en deze bleek ernstiger te zijn dan werd verondersteld. Intussen doen de wildste ge ruchten de ronde over Van Beveren, die bij PSV uitste kend wordt vervangen door Van Beveren „wil wel" maar kan niet Ton van Engelen. Deze ge ruchten betreffen onder meer een overgang naar Ro da JC en belangstelling van uit Amerika, maar Van Be veren bestempelt ze als loos alarm. Hij ontkent echter niet dat er vanuit Engeland bij hem is aangeklopt, maar voegt daar onmiddellijk aan toe dat hij na afloop van dit seizoen nog een jaar contrac tueel aan PSV is verbonden en dat PSV niet van plan is hem vóór die tijd te laten vertrekken. Van Beveren bestempelt het als klinkklare onzin dat hij zich de laatste tijd bewust aan de kant houdt. „Ik zou mezelf daarmee alleen maar benadelen", aldus Van Beve ren. „Ik wil wel, maar ik kan doodeenvoudig niet". ROSTOCK (ANP) - Johnny Met god werd node gemist. De pro motie van de AZ-speler naar de Nederlandse A-selectie maakte dat Ron Groene woud in Jong Oranje zijn vaste laatste verdedi ger kwijtraakte. De bondscoach zette daarop Wim Woudsma op een plaats die hem vreemd is. Dat werd gisteravond in het Ostsee- stadion van Rostock, waar Ne derland zijn eerste wedstrijd in groep vier uit de voorronden van het Europese kampioenschap voor landenteams van spelers onder 21 jaar speelde, steeds dui delijker. De tragiek wilde voorts, dat de Oostduitse jeugdploeg, tot vreugde van de 13.000 toeschou wers, door een fout van de Go Ahead-speler in de laatste mi nuut de toch wel geflatteerde eindstand van 2-0 op het score bord kreeg. Als voorstopper had Groenewoud voor Woudsma's clubgenoot Dwight Lodeweges gekozen. Een speler die al weken uit de hoofd macht van de Deventenaren ver dwenen is en wedstrijdritme te kort komt. Pas na de hervatting kreeg hij redelijk vat op het spel. De sterke Romeo Zondervan (Den Haag) en de Feyenoorder Stanley Brard, konden de gaten die in het centrum vielen niet al tijd tijdig vullen. Ter verontschuldiging kan Jong Oranje, dat met Oost-Duitsland en Polen in groep vier strijdt om één plaats in de kwartfinales van het toernooi, aanvoeren dat arbi ter Nagy allerminst een vriend van Nederland was. De Hongaar, die steeds nadrukke lijker de show voor zich opeiste, zond tot driemaal toe de Neder landse verzorger uit het veld. Hij deed dat ook een kwartier voor het einde, toen spitsspeler Jan Peters van Den Bosch in het strafschopgebied geblesseerd raakte en per brancard van het veld moest worden gedragen. De verwonding bleek zodanig dat besloten werd de Bosschenaar naar een ziekenhuis te vervoeren voor het maken van röntgenfo to's. Jong Oranje heeft het echter voor namelijk aan zichzelf te wijten dat de ontmoeting in Oost- Duitsland geen gunstiger resul taat heeft opgeleverd. De kansen die gecreëerd werden gingen door slecht schieten verloren. Toch had een "onbeslist" tegen dit niet imponerende Oost- Duitsland stellig tot de mogelijk heden behoord. Zover kwam het echter niet. Een goed kwartier na de hervatting paste Jong Oranje de buitenspelval toe. Op links zag middenvelder Liebers echter zijn mogelijkheid. Hij sprintte voor bij de stilstaande verdediging en na zijn pass liet Trocha, de uit po sitie geraakte Galjé van dichtbij kansloos: 1-0. In de laatste minuut verspeelde Woudsma aan de zijlijn onnodig de bal. Het schot dat volgde werd nog gekeerd, maar de verrassen de inzet van Liebers, van zo'n dertig meter, werd Jong Oranje fataal. Gevaarlijk Vanavond start Leiden, in het ka der van de Europa Cup voor landskampioenen, zijn serie van drie thuiswedstrijden tegen Ju- ventot de Badelona, alom ge vreesd als de meest gevaarlijke tegenstander in de eerste ronde. Mitchell Plaat: "Iedereen zegt dat nu wel, maar ik geloof daar niet in. Dit is geen competitie, dit is Europa Cup. Niemand kan zich een fout permiteren. De omstan digheden zijn bepalend. Natuur lijk heeft Badelona een goed team, want Spanje schijnt een hele sterke competitie te hebben. Een off-day in eigen land hoeft nog geen gevolgen te hebben, een off-day op dit niveau kan evenwel funest zijn. Zie je het verschil? Wij hebben net aan gewonnen in Zweden. Maar ik moet nog zien of die Spanjaarden de kou kunnen trotseren. En misschien voelen ze zich in En geland ook wel niet thuis. Ik be doel maar. klasse zegt niet alles. Er zijn méér dingen. Overigens mag ik dat wel. Alles bijeen is het spannend. En dus leuk". Bakersville Mitchell Plaat, voor wie het nog niet weet, werd 24 jaar geleden geboren in Bakersville (Califor- nië) en speelde, als rechtgeaard "Amerikaan" al basketbal vanaf zijn vijfde jaar. Na zijn college- tijd opereerde hij een jaartje in een "city-team" aleer hij schreef op een advertentie waarin ge vraagd werd aan zogenaamde Nederlandse Amerikanen of zij niet in Holland wilden komen spelen. Ene heer Kinsbergen had deze oproep geplaatst, maar juist toen Plaat wilde overkomen stopte Theo met zijn hamerpro motie. Op advies van de Amstel- veense zakenman lijfde pennen- fabrikant Robert Bockweg de van een dubbel-paspoort voor ziene Plaat toen maar in en heden ten dage heeft men in Leiden- kringen geen cent spijt van deze transactie met de verlegen ogen de en daarom wellicht ook zo sympathiek overkomende Mit chell Plaat, die in een jaar tijd uit groeide tot, wat men in basket balkringen noemt, "één der meest waardevolle spelers van de nationale competitie". Zijn naam voor Oranje wordt dan ook her haaldelijk genoemd, legaal, ten slotte is hij "Nederlander" Plaat zelf daarover "Officieel heb ik nog niets gehoord, dat wil zeg gen: met bondscoach Tom Quinn heb ik nog geen echt contact ge had. Maar uit gesprekken met Harry Kip is me wel gebleken dat ik zeer welkom ben in het Ne derlandse team. Ik zie dat hele maal zitten, al moet ik me na tuurlijk nog beraden over de tijd die het me kost. Maar ik heb één ideaal: ik wil ontzettend graag naar de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Kijk, de Europe se kampioenschappen en de Pre- Olympische Spelen vallen voor mij eigenlijk in een vervelende periode, want op die tijdstippen ben ik thuis in de States. Maar als het meespelen op deze toernooi en voorwaarde is dan blijf ik graag een paar maanden langer in Europa. Het is niet alleen leuk om in het nationale team te spelen, het is ook aardig om wat verder te kijken dan je neus lang is". Dat laatste is voor Plaat (and wife) één van de redenen geweest om een redelijk bestaan aan de West Coast te verruilen voor dit "Spel zonder grenzen", dat wat hem be treft zo ongeveer tot 1981 ge speeld mag worden. Dan wil hij terug naar zijn geboortegrond, dan heeft hy genoeg van Europa en het basketbal. Accountant Plaat heeft zijn zaakjes goed be rekend, daarin blijkt hij net zo sober en effectief te zijn als in zijn spel. Plaat: "Ik realiseer me dat ik een geluksvogel ben, veel van mijn vrienden benijden me. Maar ondanks het feit, dat ik het in Eu ropa in het algemeen en bij Lei den in het bijzonder ontzettend naar mijn zin heb, wil ik toch voor mijn dertigste terug zijn in Cali- fornië. Daar ligt mijn toekomst, niet hier". AD VAN KAAM LEIDEN - Vanuit het restaurant van de Ton Menken ijsbaan aan de Vondellaan in Leiden zal aan staande zaterdag het Tros-radio- programma "Aktua Sportcafé" worden uitgezonden. Deze uit zending zal geheel in het teken staan van de sport in Leiden en de Leidse regio. Uitgenodigd voor dit programma zijn onder meer de basketballer Hans van Rooden (Parker Lei den), de voormalige Europese jeugdkampioene tafeltennis Bet- tine Vriesekoop en damesbonds- coach Gerard Bakker, Leiden Lions-manager Pim van Halem, de wielrenner Klaas Balk, de voetballers Tonnie Kamphues (FC. Amsterdam), Bert Jansen (Sparta) en Leen de Goey (even eens Sparta), de tennissers Loek Sanders en Wouter Fok, de atleet Koen Gijsbers en uiteraard Ton Menken. De uitzending begint om half twaalf en duurt tot tien voor één. Iedereen is welkom in het restau rant van de ijsbaan. i»

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13