Weerzin in Noord wijk tegen "uitwijk-plan" Geweldexplosie nekt Boskoopse Rozenburcht „Het CDA is alleen uit op behoud van macht" mtr Meer plek voor kerkgangers "BOUWEN IN VOORHOUT IS GEORGANISEERDE DEPORTATIE' GRATAMA IN ALPHEN Politie in Noordwijk aan dure kant Verbodsbord op Kaag is niet rechtsgeldig KATWIJK KAN WAT MINDER GRAUW DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 RIJNSBURG - De leden van de gereformeerde kerk vrijge maakt in Rijnsburg hopen nog vóór het einde van dit jaar te kunnen kerken in hun verbouwde kerk. Het gebouw, waarin de laatste zondag van mei de laatste dienst is gehou den, krijgt er honderdvijftig zitplaatsen bij. Inwendig wordt het kerkgebouw gron dig onder handen genomen, aan de buitenkant is een stuk je aangebouwd. Volgens ds. Zomer verloopt de verbouwing naar wens. "Het was hard nodig dat er zit plaatsen bij kwamen", ver telde hij. "Tijdens de diensten zaten we opgepropt". De verbouwing kost de gerefor meerde kerk vrijgemaakt zo'n f700.000. De kerkgangers houden hun diensten in de tussentijd in de Bethelkerk, die haar ruimte hiervoor af staat. Het gebouw van de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Rijns burg krijgt er een "aanbouw" bij. De kerkgangers zaten tot deze "opgepropt". Er komen nu 150 zitplaatsen bij. BOSKOOP - Een massale vechtpartij in het verenigings gebouw de Rozenburcht is er de oorzaak van dat dit ge bouw voorlopig gesloten wordt. De ongeregeldheden hadden plaats tijdens een Veronica drive-in- show, door de Instuif georgani seerd. Een groep jongeren uit Gouda en Waddinxveen ging op de vuist met een groep uit Al phen. In totaal waren zo'n veertig jongens in de leeftijd van rond de 16 jaar in gevecht. Het ging er niet zachtzinnig aan toe. De vechtersbazen hadden wurg- stokjes (nunchaku's), fietskettin- gen en zelfs hamers bij zich. Te gen half elf zondagavond veran derde, wat een gezellige dans avond had moeten zijn,, in een waar slagveld. Een geschrokken Veronica-disc-jockey Adje Bou- man zei nooit zoiets te hebben meegemaakt". Al eerder hadden beide groepen het met elkaar aan de stok. Volgens zaaleigenaar Kees Dufais gaat het hier om groepen agressieve jon geren die de hele omgeving terro riseren. Hierdoor hebben zaalei genaren in Gouda, Waddinxveen, Alphen en omgeving hun deuren moeten sluiten. Nu ook in de Ro zenburcht geen disco-avonden meer plaats zullen hebben is al leen Amicitia in Reeuwijk nog Op het moment dat de vechtpartij losbarstte rende het grootste deel van de aanwezigen in paniek de zaal uit. Vier ordebewakers trachtten de vechtenden te scheiden maar werden in hun pogingen belemmerd. Eén van hen kreeg een klap met de wurg- stokjes op het hoofd en was met een buiten westen. Niettemin slaagde men er toch in de rust te rug te brengen. Inmiddels was telefonisch de politie gewaar schuwd maar de vier politiemen sen riepen per portofoon vijftien man versterking op. Zaaleige naar Dufais: "Ik stond er zelf bij toen ze versterking vroegen. Met z'n vieren gingen ze niet naar binnen. Ik kan ze trouwens geen ongelijk geven. Maar toen ik even later weer naar buiten ging waren ze weg en ook de versterking heb ik niet eezien". De heer Dufais en Instuif-be- stuurslid Jaarsveld hebben on middellijk na de knokpartij ge zegd er de brui aan te geven. "Ik heb echt wel eens eerder vecht partijtjes meegemaakt op dit soort avonden. Het komt wel eens voor. Maar dit was een slag veld en dat mag niet meer gebeu ren", aldus de heer Jaarsveld. Het lijkt hem niet meer mogelijk dis co-avonden te organiseren en daarom stopt hij ermee. Een an dere dansavondorganisator in Boskoop, Wim Rijnbeek, heeft zich bij de twee eerstgenoemden geschaard. Ook hij zal geen avonden meer organiseren. Het gevolg hiervan is dat voor Bos koopse jongeren zo goed als geen uitgaansmogelijkheid meer is. Te meer daar op dit moment ook Soos XIII is gesloten wegens nieuwbouw. Jaarsveld: "Het beroerde is dat de Boskoopse jeugd, waar we nooit last mee hebben gehad, hier de dupe van is. Er kwamen trou wens de laatste tijd steeds minder Boskoopse jongeren. De sfeer was vaak om te snijden. Het is zo jammer", vindt Jaarsveld "want het was allemaal liefdewerk-oud papier. De opbrengsten van deze avonden waken voor het jeugd werk. Ook dit jeugdwerk is ge dupeerd. Voorlopig wordt in Boskoop niets meer georgani seerd. We zullen ons gaan bera den of na een afkoelingsperiode iets gedaan kan worden op een andere basis". Hij denkt aan avonden met levende muziek en lidmaatschapskaarten. "Het is een trieste zaak", stelt hij. "Na 27 DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 NOORDWIJK - De Partij van de Arbeid en de PPR voelen er niets voor dat een gedeelte van de Noordwijkse woningbouw wordt overgeheveld naar Voorhout. Beide partijen spraken dit gister avond uit bij het begin van de be handeling van de financiële plannen van de badplaats voor komend jaar. "Al jarenlang", zo merkte Schaap van de PvdA op, "wordt er in Noordwijk gebouwd voor niet- Noordwijkers. Het is daarom on rechtvaardig om straks geboren en getogen Noord wijkers naar Voorhout te sturen". Als voorbeelden van woningen die zijn gebouwd voor niet-Noord- wijkers noemde de socialist de appartementenbouw, de bouw in Duinparkhoog, de Zuid en het Everwijnspark. Doorstroming Ook de PPR wees de plannen van het gemeentebestuur van de hand. De radikaal Schelvis noemde het een "georganiseerde deportatie van Noordwijkse wo ningzoekenden" Het standpunt van de VVD/Ge meentebelang was wat genuan ceerder. Deze fractie zag wel mo gelijkheden in Voorhout als ge deeltelijke uitwijkhaven. "Maar dan wel strikt op vrijwillige basis, verder voor niet-Noordwijkers, die economisch zijn gebonden en voor inwoners die zelf aangeven niet emotioneel of sociaal aan de gemeente te zijn gebonden", voegde Rubingh eraan toe. Alle fracties gingen in op de problematiek van de woning bouw. Alkemade sprak de ernsti ge bezorgdheid van het CDA uit over de nood van de vele woning zoekenden. De bevordering van de doorstroming en de bouw van betaalbare huurwoningen ziet' het CDA als de twee mogelijkhe den om de nood zoveel mogelijk te lenigen. Schaap (PvdA) lan ceerde een "woningbericht" voor Noordwijk: "Aanhoudende wo ningnood met kans op nog meer woningzoekenden". Betaalbare woningen moeten er komen en liefst zo snel mogelijk. Helaas verlopen de woningbouwplan nen traag en is de oplossing van de woningnood nog ver weg, constateerde de woordvoerder van de Partij van de Arbeid. Schaap vroeg B en W een actieve grondpolitiek te voeren, het ont wikkelen van kleine woning bouwprogramma's voor de één- en tweepersoonssector, een kei harde opstelling tegen bouwers die in de vrije sector willen bou wen en het van-toepassing ver klaren van de wet die vordering van woonrui te mogelijk maakt. In volgende bestemmingsplan nen zullen, koste wat het kost, woningwetwoningen moeten worden gerealiseerd, verklaarde Schelvis (PPR). Grashoek Wat de Grashoek betreft was men, zij het met aarzeling, akkoord ge gaan met de bouw van uitslui tend premiekoophuizen, maar zowel de PvdA als de PPR had den toen aangedrongen op com pensatie in latere plannen. Over de Grashoek zei Schelvis geen spijt te hebben, gezien de grote belangstelling voor de premie koopwoningen en de bevorderde doorstroming. "Maar ook aan die doorstroming zijn grenzen" De redenering dat een premie koopwoning voordeliger zou zijn dan een woningwethuis, gaat volgens Schelvis slechts voor weinigen op. Hij rekende voor dat alleen de welgestelden die een hoog percentage aan inkom stenbelasting betalen, maximaal profiteren van de voordelen van belastingaftrek. De man met een laag inkomen en ook jongge huwden komen aanmerkelijk slechter uit de bus. Het voordeel van een premiekoopwoning noemde de PPR-voorman een sprookje en pure volksverlakke rij. Vinkenveld Over eventuele woningbouw in het Vinkenveld ging CDA-fractie- voorzitter Alkemade niet in, om dat deze zaak in december door de raad zal worden behandeld. De andere woordvoerders bleken van mening dat aan gebruik van agrarische grond in het Vinken veld niet kan worden ontkomen, maar zij wilden dit wel zoveel mogelijk beperken. De WD- Gemeentebelang pleitte dan ook voor een gefaseerde uitvoering van de woningbouw in het Vin kenveld. jaar Instuif zijn we gedwongen te stoppen". Kees Dufais zit danig met het geval in de maag. De disco-avonden zorgden altijd voor een volle bak en vormden een groot deel van zijn omzet. Hierdoor was hij in staat om op doordeweekse avonden de Rozenburcht voor een schappelijke prijs aan ver enigingen te verhuren. Boven dien heeft hij flinke investerin gen gedaan en staat een uitbrei ding van de keuken op stapel. Het schrappen van de disco-avonden gaat hem zo'n veertig procent van zijn inkomsten kosten en boven dien heeft hij opeens een flink aantal onbesproken avonden voor de zaal hieraan overgehou den. Toch peinst hij er niet over om op de oude voet verder te gaan. "Wat gebeurd is hebben we nooit gewild en mag ook niet meer voorkomen", zegt hij. "In de loop der jaren heb ik een repu tatie opgebouwd met bruiloften en dergelijke avonden. Die goede naam wil ik beslist niet kwijtra ken". NOORDWIJK - Het CDA in Noordwijk heeft het gisteravond flink te verduren gekregen. De Partij van de Arbeid en de PPR zorgden voor behoorlijk wat vuurwerk. De socialist Schaap verweet het CDA dat dit "nu eenmaal geen partij is die vertrouwen wekt. Het CDA is er alleen op uit om de macht te behouden", zo zei de PvdA-er in de gemeenteraad, die gisteren begon aan de eerste van drie "marathon"-zittingen, waarin de financiële plannen voor het komende jaar onder de loep worden genomen. Schaap stelde dat dit een gevolg was van de structuur van het CDA: "Op bestuursniveau houdt de gr™*ste aannemer van Noordwijk zijn zaakjes in ae ga ten. Ook in de gemeenteraad toont het CDA zijn janus-ge zicht". De socialist merkte op dat volgens hem de vakbondsbestuurders in de stellingname van de christen democraten zijn gereduceerd tot ja-knikkers. De PPR-voorman Schellevis, tij dens de onderhandelingen bij het vormen van een nieuw gemeente bestuur tussen de wal en het schip geraakt, noemde de komst van een vierde wethouder, halverwe ge de rit, een "volkomen overbo dige functionaris" "Hij zit het echte college in de weg en dat geldt ook in de meest let terlijke zin van het woord. Achter de B en W-tafel is geen ruimte voor zes personen, ik stel daarom voor", aldus de radikaal, dat hij (een CD A-er, zo is afgesproken bij het vooroverleg) gewoon op zijn huidige plaats blijft zitten. Dat is het minst storend Tik Schelvis kon het niet nalaten ook nog een tik te verkopen in de rich ting van de VVD-Gemeentebe- lang. "De angst voor links is gro ter geweest dan die voor de over heersing van het CDA. Zij het op termijn, het CDA krijgt toch weer ALPHEN AAN DEN RIJN - Rients Gratama staat vanavond (20.15 uur) in zaal Nabij in Alphen voor het voetlicht met zijn nieuwe cabaret "Pom pend remmen". Een weer ander programma dan de voorgaande produk- ties. 'In ons land waar zoveel cabaretiers met min of meer dezelfde bijltjes inhakken op min of meer dezelfde onderwerpen, worden vernieuwing en originaliteit zo langzamerhand moeilijke zaken. Toch wil je weer eens wat anders", meent Gratama. Hij vond het in een verandering van de formule. Gratama zal namelijk optreden met twee vrouwelijke partners, te weten: Reina Boelens, bekend van het cabaret Vangrail en Lia Cor- vers, die al in "Blauwe maandag" met Gratama samenwerkte. Dit trio zal worden bijgestaan door Addy Scheele, piano; John Eskes, fluit gitaar; Frans Span, basgitaar en Klaas de Vries slagwerk. zijn zin". Ook Schelvis verweet de christen-democraten het streven naar het behoud van de macht. De radikaal stond uitvoerig stil bij de aanwijzing van de wethou ders, een paar maanden geleden. "De winst van het CDA", zo zei hij, "moet worden toegeschreven aan een volkomen onbegrijpelijk Van Agt-effect". Schelvis verklaarde (nog) geen be zwaar te hebben tegen de persoon van ook maar één van de gekozen wethouders. "Ik meen dat we nog nooit zo'n goed college hebben ge had als nu". Vooral het toetreden van Jaap Bedijn (PvdA) noemde de PPR een "enorme verster king". In zijn kritiek haalde Schelvis ook de landspolitiek er bij. "Er wordt een conservatiever beleid gevoerd dan ooit tevoren. Dwarsliggers van de ARP wor den successievelijk opgeruimd. Het kabinet loopt met olifantspo ten over de vakbeweging". Schaap (PvdA) maakte nog gewag van een zeer turbulent verloop van de onderhandelingen over de wethouderskeuze. Voor de PvdA, zo liet hij weten, is de uiteindelij ke oplossing aanvaardbaar. Wél verweet Schaap het CDA een ar rogante houding te hebben aan genomen. "Er zijn fouten ge maakt, ook door o? Schaap doelde op de slechte municatie en openheid i ten. CDA-fractieleider Alkemade wilde niet ingaan op de zeer moeizaam verlopen onderhandelingen over de keuze van de wethouders. Hij volstond met te constateren dat in het huidige "bestuursteam" ze ventien van de negentien raads leden zijn vertegenwoordigd. r bui- NOORDWIJK - Het te kort op de politiekosten in Noordwijk is in vijf jaar opgelopen tot bijna één miljoen gulden. Dit haalde fractieleider Alke made (CDA) gisteravond in de gemeenteraad aan tijdens de behandeling van de begro ting voor het volgend jaar. Alkemade stelde dat die kosten thans 11,70 per inwoner be dragen. "Bedragen die vijf maal zo hoog zijn als in ge meenten die evenveel inwo ners hebben als Noordwijk", zei de christen democraat. Als één van de oorzaken noemde hij het in stand houden van een omvangrijk korps reser- ve-politie. Alkemade ver zocht het gemeentebestuur om rechtstreeks contact op te nemen met het ministerie en te wijze op de uitzonderings positie van de gemeente. ALKEMADE - De verkeersschout bij het Leidse kantongerecht C. van der Ham heeft een onderzoek ingesteld naar de rechtsgeldigheid van het bord dat op de Julianalaan op het Kaageiland staat en de automo bilist vertelt dat er voor alle wegen op het eiland een parkeerverbod geldt. De wet schrijft namelijk voor dat het verbodsbord "verboden te parkeren" voor elke zijweg herhaald moet worden en dan nog alleen maar geldt voor de kant van de weg waar het bord staat. Op Kaagei land staat maar één bord, tegenover de aanlegsteiger, met daarboven op een bord geschreven in vier talen: "geldt voor alle wegen". Nog afgezien van het feit dat een toelichting op een verkeersbord alleen onder het bord mag zijn aangebracht en niet erboven, mag zo'n toe lichting nooit een uitbreiding van het verbod inhouden. Het bord is destijds, in 1967, op deze manier geplaatst uit milieu-oog punt, om niet een "bos van borden" op het eiland te scheppen. Er is toen volgens een brief van het ministerie van verkeer en waterstaat toestemming gegeven om het zo te doen. Maar volgens verkeersschout Van der Ham is zo'n uitspraak niet bindend voor het ministerie van justitie. Hij wil zich, hangende zijn onderzoek, hierover echter nog niet definitief uitlaten. Wie nu met een op het Kaageiland verkregen parkeerbon op het kanton gerecht in Leiden komt, wordt in ieder geval ontslagen van rechtsver volging, omdat hij volgens consequente toepassing van de wet geen strafbaar feit heeft begaan. "Ik kan me voorstellen, dat we als gemeente aan de hand van de uit spraak correcties zullen aanbrengen en toch overgaan tot een zodani ge plaatsing van borden, dat de kantonrechters overtreders van het parkeerverbod kan bestraffen". Zo reageerde een woordvoerder van de gemeente Alkemade toen we hem vertelden van het vonnis van de Leidse kantonrechter. Volgens die woordvoerder zal die stap, afhan kelijk van de precieze uitspraak, wel moeten worden genomen, omdat het parkeren in de nauwe straten op het eiland aan banden gelegd moet blijven. De gemeenteraad besloot tot het algehele parkeerver bod (met uitzondering van de parkeerhavens) op 4 juli 1967. Daarna verscheen ook het viertalige bord boven de vier ge- en verbodsborden die recht tegenover de afrit van de veerpont staan. ALLE POURTOUTFS LES ROUTE: Het gewraakte bord in vier talen, dat ni verkeersschout geen rechtsgeldigheid bezit r de mening van de Leidse KATWIJ K - We zullen méér en gerichter onze aandacht moe ten besteden aan de grauwe plekken in onze gemeente. Die kunnen misschien voor weinig geld worden op gefleurd. Laten wij als com missie onze gedachten daar over eens laten gaan. We moe ten de grauwe plekken aan wijzen en bepalen welke ver fraaiing daar past". Aldus voorzitter J. Bergman van de commissie voor beel dende kunsten in Katwijk, gisteravond tijdens een ver gadering van dit adviesor gaan van burgemeester en wethouders. In dit orgaan hebben enkele kunst-des kundigen en raadsleden zit ting. De heer Bergman deed de suggestie een prijsvraag uit te schrijven voor de hoog ste klassen van de lagere scholen met als onderwerp "Hoe zou de jeugd een gevel verfraaien". De commissie was het met de voorzitter eens dat Katwijk wel wat minder grauw kan. De commissie adviseerde gun stig aan B en W over de aan koop van het beeldhouw werk "appelschijfjes" van de Gorcumse kunstenaar Mar cus Ravenswaay. Het werk stuk dat 22.500 gulden gaat kosten, stond tentoongesteld tijdens de expositie van kun stenaarsgroep "Carolus- kring" deze zomer in Katwijk. De commissie raadt aan het bronzen stuk te plaatsen te genover de ingangen van de zaken in het winkelcentrum Asterstraat te Katwijk aan den Rijn. ging er verder mee akkoord in elk geval één, liefst twee en mogelijk alle drie de schilderijen te kopen die een Franse familie de ge meente ter overname heeft aangeboden. Het zijn stukken van A. Stengelin van vóór 1890 waarvan er twee Kat- wijkse zeetaferelen zijn. De kosten bedragen naar schat ting 18.000 gulden. kon geen goede plek vinden voor het beeld "familiegroep" van Jordens, dat de gemeente enige tijd te rug cadeau kreeg. Het zal daarom tijdelijk in het raad huis blijven staan totdat er een geschikte plaats voor is gevonden. Mogelijk kan het een plaats krijgen in een nieuw gebouw. Het beeld is moeilijk te plaatsen omdat het geen achterkant heeft en omdat het van marmer is en daardoor niet buiten kan staan.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17