Leiden wil meer bej aarden woningen Hendrik de Eerste nieuwe Carnaval Actief in vrije tijd „Bestek'81 is niet goed voor Leiden" voor nachtcafé s Succesvolle kleindierenshow CDA-raadslid pleit MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 LEIDEN Vïuziekmiddag iet Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat organiseert woensdag weer een educatieve middag voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. Van twee tot vier uur wordt de jeugd beziggehouden met de diaserie "Muzikale zwerf tocht over de wereld", een speurtocht door het museum en het bespelen van de ga melan en de ankloeng. Bo vendien wordt er een film ver toond over Afrikaanse mu ziek. Rozekruisers De Rozekruisers Orde Amorc houdt morgenavond een le zing over het onderwerp "Ge tal, trilling en mystiek". De bijeenkomst die voor ieder een toegankelijk is wordt ge houden in de kleine zaal van het museum voor Land- en Volkenkunde. Amorc heeft het plan om met ingang van december openbare kring- avond te organiseren waar gemeenschappelijke oefe ningen worden gedaan en ge discussieerd kan worden over diverse onderwerpen. Russische film Op maandag 20 november wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 weer een Russische speelfilm vertoond. Ditmaal is het de verfilming van Shakespeare's drama "King Lear". De film werd in 1970 gemaakt door de regisseur Grigory Kopzint- sav. De film die om acht uur begint duurt twee uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Kaart-spelavond Clubhuis "In de Vrolijkcke Ar- ke" aan de Pieterskerkkoor- steeg 15 organiseert vrijdag 17 november een open kaart- en sjoelavond. Voor de deelne mers zijn fraaie prijzen be schikbaar. De toegang be draagt drie gulden per per soon en iedereen is welkom. De avond begint om acht uur en de opbrengst is bestemd voor het buurt- en clubwerk in de "Vrolijkcke Arke" Jubilarisavond De afdeling Leiden van de In dustriebond NW houdt op woensdag 15 november een jubilarissenavond in het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare. Tijdens die avond zul len 17 jubilarissen worden gehuldigd in verband met hun 60, 50, 40, en 25 jarig lid maatschap van de vakbond. De bijeenkomst begint om acht uur. Plant en milieu Ter gelegenheid van het 150-ja- rig bestaan van het Rijksher barium in Leiden wordt er een lezingencyclus gehouden onder de titel "De plant en haar milieu". Woensdag aan staande wordt de eerste le zing van deze cyclus gehou den door drs. J. Mennema uit Voorschoten. Onderwerp van zijn lezing is "De wilde plan ten in Nederland en hun mi lieu". De bijeenkomst heeft plaats in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 en be gint om acht uur 's avonds. Bibliotheekfiliaal Op maandag 27 november wordt het nieuwe filiaal van de openbare bibliotheek in de Merenwijk officieel voor het publiek geopend. Het biblio- theekfiliaal is ondergebracht in het pand Rosmolen 4. Woonerven Het wijkcomité Vreewijk orga niseert op maandag 20 no vember een voorlichtings avond over woonerven. Ver tegenwoordigers van de ge meente en de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers zullen een toe lichting geven. De bijeen komst die om acht uur begint wordt gehouden in de cantine van de juridische faculteit aan de Hugo de Grootstraat 27. Misdrijven in acht jaar sterk omhoog LEIDEN - Het aantal misdrij ven in Leiden is in acht jaar tijd (van 1970 tot en met 1977) ruim anderhalf keer zo groot geworden. In 1970 bedroeg het aantal misdrijven een kleine 3.000 (2.937) en in 1977 was dit aantal opgelopen tot ruim 4500 (4.689). Dit blijkt uit cijfers van het ge meentelijk bureau statistiek. Het gaat hierbij om misdrij ven die ter kennis zijn geko men van de politie. De mis drijven, die buiten de aan dacht van de politie bleven, zijn uiteraard niet in cijfers opgenomen. De stijgende lijn van misdrijven in de afgelopen acht jaar heeft één opvallende afwijking. Na een forse toename van 1975 naar 1976 - het aantal misdrij ven steeg toen in één jaar met ruim 700 - liep het aantal van 1976 naar 1977 licht terug. De cijfers van het bijna afgelopen jaar zijn nog niet bekend. Uit de cijfers van het bureau statistiek komt naar voren dat het aantal misdrijven tegen leven en persoon (mishande ling, verkrachting, aanran ding en moord) alsmede ver nielingen naar verhouding sterk toeneemt. Deze catego rie misdrijven steeg in de acht jaar met 90 procent (van 390 tot 744). In de gehele periode werd het grootste deel van de misdrij ven uitgemaakt door dief stallen. Dit aandeel schom melde van 1970 tot en met 1977 rondom de 75 procent. Een uitschieter gold voor de categorie fietsdiefstallen. De ze soort diefstallen steeg in zeven jaar met 173 procent (van 299 in 1970 tot 817 in 1977). Evenals de categorie diefstallen bleef ook het aantal ver- keersmisdrijven constant. Het aantal verkeersmisdrij- ven bedroeg in 1970 155 en in 1977 213. Opmerkelijk is dat het aantal gevallen van door rijden na een aanrijding steeds afnam (van 105 in 1970 tot 50 in 1977). Groter aandeel in nieuwbouw LEIDEN - De gemeente Leiden wil in de toe komst meer bejaardenwoningen bouwen. Het gemeentebestuur hoopt het grote tekort aan de ze categorie woningen zo in enkele jaren voor een groot deel in te lopen. Leiden telt op dit moment een tekort van zo'n 1300 bejaardenwo ningen. Burgemeester en wethouders stel len de gemeenteraad voor in de nieuwbouwgebieden Stevenshof en Leeuwenhoek uit te gaan van de bouw van negen procent be jaardenwoningen. Tot voor kort werd in nieuwbouwgebieden nog uitgegaan van vijf procent en sinds vorig jaar van zeven pro cent bejaardenwoningen. Het college wil de bouw van be jaardenwoningen in nieuw bouwgebieden beperken tot ne gen procent omdat anders de huisvesting van andere catego rieën woningzoekenden in het gedrang komt. Negen procent bejaardenwoningen is echter on voldoende om het tekort aan be jaardenwoningen weg te werken. 3 en W willen daarom ook toe naar het bestemmen van een groter aantal bestaande woningen voor bejaarden. Met de huisvesting van bejaarden in bestaande (ou dere) delen van de stad komt de gemeente ook toe aan de woon- verlangens van ouderen. Velen willen niet in nieuwbouwgebie den wonen. De huisvesting voor bejaarden zoeken B en W daarnaast voor een deel in de hofjeswoningen. Het college wil in de komende vijfjaar de hofjes die nu nog niet aangepakt worden, opknappen. Hiermee zijn 200 woningen ge moeid. Driekwart van deze hof jeswoningen wordt nu nog niet door bejaarden bewoond. Bij het opknappen van bestaande woningen voor bejaardenhuis vesting staat de gemeente voor sterk uiteenlopende behoeften. Veel oudere woningzoekenden willen slechts een bepaald soort woning en alleen in bepaalde wijken van de stad. Er is in ieder geval veel behoefte aan kleine complexen bejaardenwoningen. De bouw hiervan is echter - fi nancieel - steeds moeilijker. Om een duidelijk beeld te krijgen van de woonwensen van oudere woningzoekenden zal het ge meentelijk bureau huisvesting hiernaar op korte termijn een on derzoek instellen. Via een adver tentie zal de gemeente binnen kort ook de belangstelling voor de hofjes woningen peilen. Hutspoltcn openen leutseizoen Inbreker op hoog niveau betrapt... LEIDEN - Een jeugdige Leidenaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag een vergeefse poging ge daan om in te breken in bistro 'Chez Kok' aan het Noordeinde. De politie betrapte de jongeman op heterdaad toen hij via het dak wilde binnendringen in de zaak. Volgens zijn verklaring tegen over de politie had hij het vooral op drank voorzien. De politie ar resteerde zaterdagnacht verder een 20-jarige Leidenaar, die op de Middelstegracht op het dak van een taxi stond te dansen. De jon geman was onder sterke invloed van drank op het dak van de auto gesprongen. De taxi stond voor de deur van een café, waar hij het nodige tot zich had genomen. Leiden draagt vijf ton bij aan Hartebrug LEIDEN - De gemeente Leiden wil ongeveer een half miljoen gulden bijdragen aan de restauratie van de Hartebrugkerk. Zoals gemeld kreeg het kerkbestuur onlangs toestemming en medewerking van het rijk om de restauratie uit te voeren. Met deze restauratie is ruim 1,7 miljoen gulden gemoeid. Burgemeester en wethouders vin den de restauratie van de Harte brugkerk van groot belang gezien de oudheidkundige en kunsthis torische waarde en de markante plaats die de kerk in de binnen stad inneemt. De Kerk geldt als een fraai voorbeeld van een zoge naamde 'waterstaatskerk'. De gemeente krijgt de eigen bijdra ge aan de Hartebrugkerk overi gens terug van het rijk. Naast de gemeentelijke subsidie van on geveer een half miljoen, draagt het rijk bijna achteneenhalve ton bij. Aan de provincie is om een subsidie van ruim anderhalve ton gevraagd. LEIDEN - In een brief aan de Leidse gemeenteraad heeft het plaatselijke Anti-Bestek-Comité erop aangedrongen bij de a.s. begrotingsbehande ling aandacht te besteden aan wat genoemd wordt de negatieve invloed die uitgaat van Bestek '81In het comité zijn vertegenwoordigd de FNV PvdA, PSP, CPN, PPR en D'66. Volgens het comité heeft Bestek '81 verstrekkende gevolgen voor de posi tie van de gemeenten, waarvan een aantal hun trendmatige, financiële aanwas tot 1981 met de helft ziet teruggedraaid. Een gemeente als Lei den, aldus het comité, waarvan de structurele achterstanden algemeen bekend zijn, wordt door het ombuigingsbeleid van het kabinet bijzonder onrechtvaardig getroffen. "Bestek '81 is niet goed voor Leiden", zegt het comité. Men meent dat het kabinet zich ongeloofwaardig maakt door aan de ene kant voor spreiding van bevoegdheden te pleiten (naar de gemeenten toe) en aan de andere kant op de financiën van de gemeenten te bezuini gen. Verder, aldus het comité, miskent het kabinet de rol van de gemeen te als werker en schepper van arbeidsplaatsen. Scheidend prins Rob den LEIDEN - Leutig Leiden heeft weer een nieuwe leider. Op het uur der zotheid - zaterdag avond de elfde om elf over elf - presenteerde Prins Hendrik de Eerste zich aan de carna valsvereniging 'De Hutspot ten' als de nieuwe Leidse car navalsprins. In de residentie van De Hutspot ten - het Antonius Clubhuis - kwam Prins Hendrik toepas selijk en verrassend uit een le vensgrote hutspot te voor schijn. De nieuwe prins heet van zichzelf Henk de Winkel en geniet ook bekendheid als winkelier van Ijzerhandel Jansen in de Haarlemmer straat. zet Corn. Joppensz. de steek op. Het nieuwe carnavalsseizoen werd zaterdagmorgen al ge opend bij het beeldje van Corn. Joppensz. De scheiden de Prins Rob den Eersten zette de naamgever van "De Hut spotten" in aanwezigheid van de Raad van Elf, boerenkapel de Bierkouwers en belang stellenden de 'steek' op. Na deze ceremonie werd het nieu w geopende seizoen in een nabijgelegen etablissement ingezet met het uitbrengen van 'den proost', 's Avonds vierden de hutspotten uit bundig feest in hun "residen tie". De komende maanden zijn er de nodige festiviteiten en op 24 februari volgend jaar volgt de grote optocht. Hendrik de Eerste presenteert zich in de pot. Nieuwe toegang naar academisch ziekenhuis LEIDEN - Het academisch zieken huis krijgt een nieuwe toegangs weg. Burgemeester en wethou ders van Leiden vragen de ge meenteraad ruim een half mil joen (545.000 gulden) beschik baar te stellen voor de aanleg van een ontsluitingweg vanaf de Plesmanweg naar het terrein van het academisch ziekenhuis. De onsluitingsweg sluit aan bij de toekomstige nieuwbouw van het academische ziekenhuis. Met de aanleg van de weg wil de gemeen te ook de parkeerdruk bij de hui dige toegangen aan de Boerhaav- elaan en de Wassenaarseweg verminderen. De weg krijgt ten slotte ook een functie voor de toekomstige woningbouw in de Leeuwenhoek. Bij de aanleg van de weg is voet fietspad op het AZL-terrein op genomen. Deze verbinding wil de gemeente in de toekomst door trekken naar de Wassenaarse weg. De gemeente verwacht voor deze voorziening een bijdrage van het rijk. Het AZL draagt ove rigens ook bij in de aanleg van de weg en het fiets/voetpad. Diefstallen in Leiden LEIDEN - Uit een radio- en televi siezaak aan de Nieuwe Rijn is za terdagmorgen voor ruim driedui zend gulden aan goederen ge stolen. Vermist worden een vi deo-cassetterecorder, een stereo- cassettedeck en een scheerappa- raat. De diefstal had plaats terwijl de zaak normaal geopend was. Uit een van de bijvertrekken van de Petruskerk aan de Lammen- schansweg in Leiden is gisteren een bedrag van ongeveer vijf honderd gulden gestolen. Het geld verdween uit een kist waarin gewoonlijk tijdelijk de collecte gelden worden bewaard. Deze kist is met een steekvoorwerp opengebroken en vervolgens leeggeroofd. Op het moment dat dit gebeurde werd er in de kerk een mis opgedragen. onlangs verschenen beleidsplan van burgemeester en wethou ders. In dit beleidsplan pleit het college voor een situatie, waarbij alle cafés op dezelfde tijd sluiten (één uur door de week en twee uur in het weekeinde). Momenteel kent Leiden enkele gelegenheden - Pardoeza en Sa- mantha - die later sluiten. Verder geldt de langere openingstijd voor de (besloten) studentenso ciëteiten. Deze gelegenheden zijn echte maar voor een beperkt publiek toegankelijk. Walenkamp pleit voor het toelaten van enkele nachtbars vanuit een duidelijke behoefte die hiernaar bij een deel van het publiek be staat. Het CDA-raadslid wil de eventuele overlast van deze gele genheden voor de omgeving voorkomen door het stellen van - wat hij noemt - 'een zorgvuldig pakket van hoge kwaliteitseisen' aan de barhouders. De discussie over de sluitingstijden van de cafés in Leiden loopt al enkele jaren. Walenkamp bekri tiseert in zijn nota het beleidsplan van het college op het ontbreken van voldoende gegevens om een beslissing te nemen. Volgens Walenkamp hebben de raadsle den 'een vage notie' waarover zij spreken. Het CDA-raadslid wil met zijn nota een meer gefundeerde besluits- vorming bereiken. De verwach ting is dat de zaak niet eerder dan eind dit jaar en waarschijnlijk pas begin volgend jaar in discussie komt in de gemeenteraadscom missie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden. LEIDEN - Het CDA-raadslid Wa lenkamp wil dat er in Leiden ruimt blijft voor minimaal één nachtbar (met een openingstijd tot zes uur 's morgens) en mini maal twee cafés met een beperkte nachtvergunning (tot drie uur 's morgens). Walenkamp doet dit voorstel in een eigen nota over de drank- en ho- reca-problematiek in Leiden. Zijn nota is een reactie op het MAN (51) GEWOND Kind en dier, een beeld op de tentoonstelling van de L.PK.V LEIDEN - De Leidse Pluimvee- en Konij- nensport Vereniging (L.K.P.V.) heeft het 70- jarig bestaan met een succesvolle jubileum show gevierd. De ten toonstelling van klein- dieren (hoenders, ko nijnen, cavia's, siervo- gels en duiven) in het Vijf Hovenhuis trok een groot aantal inzen ders en een goede publieke belangstel ling. De meer dan 300 inzen dingen waren voor de organisatoren boven verwachting en in feite te groet voor de be schikbare ruimte. En kele late inzendingen moesten door ruimte gebrek geweigerd wor den. De vereniging vreest dat ze bij een verdere toename van het aantal inzendingen naar een andere ruimte voor de jaarlijkse show moet uitkijken. De Leidse Pluimvee- en Konijnensport Vereni ging maakt de laatste tijd een sterke groei door. Het ledenbestand is in enkele jaren onge veer verdubbeld. De vereniging trekt leden uit Leiden en de wijde omgeving. Vooral bij duivenfokkers heeft de L.K.P.V. een goede naam. De inzendingen voor de jubileumshow waren overwegend van hoge kwaliteit. De prijswinnaars in de verschillende catego rieën: Grote Hoenders: mej. A. Duivenvoorde uit Noordwijkerhout. Dwerghoenders: Jac. Boone uit Leiden. Sier- duiven: G. R. H. Hartog uit Zoeterwoude (zilve ren legpenning ge meente Leiden). Konij nen: H. Vogelenzang (beker gemeente Voor schoten). BIJ AANRIJDING LEIDEN - Een 51-jarige Leidenaar is gisteravond na een aanrijding met nog onbekende verwondin gen overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis in Leiden. De man reed met zijn auto over het Noordeinde in de richting van de Rijnzichtbrug. Hij reed ver moedelijk te veel naar het mid den van de weg want ter hoogte van de spoorwegovergang botste hij bovenop de steun van de spoorbomen. De man raakte hierdoor gewond en zijn auto werd totaal vernield.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3