Yredes gesprek Midden Oosten in crisissfeer Open Huis. \bor een nieuwe kijk op contactlenzen. EG wil opkomen voor rechten van arbeiders in ontwikkelingslanden 2WM* Kabinet-Andreotti wankelt Nieuwe voorstellen van Egypte Leidse Schouwburg Staat de postcode in een advertentie of brief?' Gebruik™ dan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. Welkom In Waldolala vliiis OpetilAUib 5 UNICON b.v. Dure ramp ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 Paus wil handhaving celibaat VATICAANSTAD (ANP) - Paus Johannes Paules II heeft verklaard de handha ving van de zuiverheid en de ongeschondenheid van de leer en van de tucht onder priesters als de voornaamste zorg van zijn pauselijk ambt te beschouwen. Hij zei dit tij dens een bezoek van een groep Amerikaanse bis schoppen. De paus voegde eraan toe, dat hij via zijn be zoekers tot alle bisschoppen over de hele wereld sprak. Tijdens de ontvangst van de priesters van Rome verklaar de paus Johannes Paulus II dat hij het priestercelibaat onverminderd wilde handha- ADVERTENTIE (Van onze correspondnt) JERUZALEM - Er dreigt opnieuw een crisis bij de vredes besprekingen in Washington als gevolg van nieuwe Egyp tische eisen. Volgens president Sadat is het niet uitgeslo ten dat de onderhandelingen opgeschort worden. Premier Begin sprak vrijdag wel van „ernstige problemen", maar niet van een crisis. Volgens Is raëlische zegslieden heeft presi dent Sadat nieuwe voorstellen op tafel gelegd, die voor Israël vol strekt onaanvaardbaar zijn. Ook zouden ze strijdig zijn met de Camp David-verdragen. Egypte eist dat de Palestijnse zelf standigheid negen maanden na het ratificeren van het Egyptisch- Israëlische vredesverdrag gaat functioneren. Op deze wijze wil president Sadat de Palestijnse kwestie koppelen aan het vre desverdrag. De Israëlische ministers Dajan en Weizman zijn uit Washington naar Ottawa gevlogen voor over leg met premier Begin, die daar een officieel brengt. Premier Be gin zei op zijn persconferentie dat er geen sprake kon zijn van een politieke of juridische band tus- Agenda HEATH LONDEN (DPA) - De conservatie ve kiezers in Groot-Brittannië zien liever Edward Heath als Margaret Thatcher als leider van de conservatieve partij. Als Ed ward Heath de conservatieven zou leiden bij de komende ver kiezingen, zou de oppositiepartij 14 procent meer stemmen beha len dan de regerende Labourpar- tij. Dit is de conclusie van een opinie peiling. Volgens Begin is in Camp David gewoon een soort van agenda op gesteld. Volgens die agenda zul len Egypte en Israël eerst binnen drie maanden het vredesverdrag voltooien, en zal daarna de Pale stijnse zelfstandigheid aan de or de komen en vervolgens onder handelingen met andere Arabi sche landen. Aan die agenda zal Israël zich houden, zo zei Be gin. Begin kondigde aan dat één van de ministers dit weekeinde met Be gin zal terugvliegen naar Israël om dinsdag een kabinetszitting bij te wonen. Daar zal de regering dan moeten beslissen over de compromisformules zoals die door de onderhandelingsdelega ties in Washington zijn aanvaard en door president Carter warm aanbevolen. Te weten, dat in het verdrag een verwijzing komt naar de Camp David-akkoorden en het alomvattende vredesverdrag met alle Arabische landen, dat alles in vage en weinig verplich tende bewoordingen. Behalve het probleem van deze verwijzing zijn er nog twee ande re onopgeloste vraagstukken: de olie in de Sinai en de Amerikaan se financiële vergoeding voor het ontruimen van de Sinai en het overhevelen van de defensielijn naar de Negev-woestijn. Zo nu en dan duikt de Amerikaanse oud oud minister Henry Kissinger nog wel eens op in het nieuws. Gisteren vormde Kissinger met de Ameri kaanse zanger Tony Orlando een duo tijdens zijn optreden in een hotel in New-York. Op verzoek van Orlando zong hij een couplet mee van het bekende "He 's Got the Whole World in His Hands" ADVERTENTIE ADVERTENTIE pttpost Gebruik'm goed. Waldo van Dungen en IJf Blokker alias Barend Servet heten u in een Pikant Nachtvullend programma dat zelfs Wim T. Schippers Zal Doen Blozen Reeds Zoek Niet Verder onder de grote rivieren maar bezoekt de Leidse schouwburg voor de Somma van 17,50 per Per soon zaterdag de 11 e van de 11 e om 11 uur 11Later mag Ook natuurlijk. Vrolijke Verwikkelingen rond Waldo en Ba rend helemaal uit Amerika overgevlogen laat Tine Stil- lion in een Rejalisties Indianennummer enige veren vallen Pils is verkrijgbaar bij het Buffet, heren; u hoeft zelf geen krat mede te nemen Tine doet ook Iets met een Hoge Hoed Bloederig Drama uit Frankrijk waarbij Danny Dorell en Denise elkaar met messen doorsteken ook tomatensap is bij het Buffet verkrijgbaar dames uit Duitsland zal onze John in adembenemende travestie Shirley Bassey doen vergeten uit ons kleine kikker landje zullen de Helen Leclercq Dansers een ieders bloeddruk omhoog jagen er is vast en zeker een Dokter in de Zaal uit de Grotten van Han in Belaië zal de gelijknamige travestiet, Han dus, de Zangeres Zonder Naam imiteren toe maar net kan niet op! uit Brazilië komt Marisa Belmondo haar naam eer aandoen alles Bijeen en Samengevat; het Hoogste Lied en Talloze Vrolij ke Verkleedpartijen Help ik wordt niet goed Feest neuzen ziin Toeaestaan Ook Toeters mitsdien Zij qeen Geluid geven Stukken ook, mits niet in de Kraag Die Waldo toch bezoekt de Leidse schouwburg Verd ik zing geen twee liedjes voor één cent? Kaartverkoop vanaf 21.00 uur aan de kassa. Als u op de hoogte wilt raken van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van contactlenzen, komt u dan naar het speciale OPEN HUIS bij Unicon (helemaal gespecialiseerd in contactlenzen). U ziet films en diapresentaties die eerlijke informatie geven over dit onderwerp. Onze eigen specialisten geven objektief antwoord op al uw vragen. En er is een gratis boekje beschikbaar waar alles nog eens instaat. Voor uw zekerheid: Unicon is lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlensspecialisten, ANVC. ,K„ov/embeTaS- °b"ndan99i^d^e>oond.t kè'r.Vi Aangesloten bij de ANVC Maak nu kennis met de Ultra-dunne zachte lens uit Amerika. Deze lens is vriendelijker voor het oog en u ziet noch voelt hem. Deze lens went snei en u hebt direkt een natuurlijke blik. Nieuw zijn ook de cylindrische lenzen voor ogen die vroeger ongeschikt waren voor zachte lenzen. Verder geven wij u informatie over de harde, de Minicon-flex en de Unicon-flex lenzen, die sukses geven waar andere lenzen mislukken. Verder zijn er de dubbel-focus contactlenzen en de sportlenzen Kom naar ons OPEN HUIS en u weet ineens alles over alle contactlens mogelijkheden en de daarbij behorende vloeistoffen, etuis e.d. WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT VOOR CONTACTLENZEN Steenstraat 16. 2312 BW Leiden. 071-141166. BRUSSEL - Ontwikkelingslanden waar kinderarbeid en overdreven lange werktijden voorkomen, moeten door de Europese Negen worden uitgesloten van de han delsvoordelen die de Europese Gemeenschap biedt. Over dit voorstel van de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de Gemeenschap, zullen de EG-landen zich bin nenkort uitspreken. Op deze ma nier wil de Europese Commissie kunnen optreden tegen landen die alle normen aan hun laars lappen en daardoor sterk kunnen concurreren met Europese be drijven, onder meer in de tex tielindustrie. Aan enkele elementaire normen met betrekking tot de arbeids- omstandighedën - verbod kin derarbeid, werkweek van ten hoogste 48 uur - moeten de ont wikkelingslanden zich houden, willen ze in aanmerking (blijven) komen voor onze hulp, zei Euro pees commissaris Claude Cheys- son (ontwikkelingssamenwer king) vrijdag in een toelich ting. Behalve de twee genoemde nor men, gaat het om het verzekeren van gelijke kansen op werk, on verschillig ras, huidskleur, gods dienst of sekse, alsmede de be scherming van de gezondheid en het garanderen van de veiligheid van arbeiders. Dit zijn de meest elementaire normen uit de 151 conventies die de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO), een VN-organisatie, heeft opge steld. De Europese hulpverlening moet geschorst worden als een land in de Derde Wereld zich niet aan de ze normen houdt, zo luidt het voorstel van commissaris Cheys- son. Behalve directe hulp, zou den vooral ook de handelsvoor delen, zoals de lagere invoerrech ten die voor alle ontwikkelings landen gelden, moeten worden opgeschort. De beslissing tot het staken van hulp en het opschorten van voor delige douanetarieven, zou ge nomen moeten worden op basis van de bevindingen van het In ternationale Arbeidsbureau, een onderdeel van het ILO. Dit bu reau rapporteert jaarlijks over de arbeidsomstandigheden in alle landen die bij het ILO zijn aange sloten; dit zijn vrijwel alle landen van de Verenigde Naties. Met het opschorten van EEG-hulp wil Cheysson een wapen krijgen om op te treden tegen landen waar kinderarbeid en werkwe ken van veel meer dan 48 uur ge woon zijn, zoals in Zuid-Korea en Taiwan. Vooral de textielindus trie in deze landen is bekend om haar kwalijke praktijkeh. Het totale handelsvoordeel in de vorm van verlaagde invoerrech ten (in het kader van het zgn. Al gemeen Preferentieel Systeem) omvat volgens Cheysson voor de Gemeenschap in haar geheel een bedrag van 600 miljoen dollar per jaar. Vijf landen, waarvan drie in het Verre Oosten, profiteren hiervan voor de helft, aldus Cheysson, die geen namen noemde. Us èèn of enkele bedrijven in een ontwikkelingsland ook na her haalde verzoeken daartoe van de EEG blijven weigeren zich te houden aan de elementaire ILO- normen, worden de handels voordelen voor de hele bedrijfs tak in het betreffende land ge schorst, aldus nog de Europese De „vergeldingsregeling" kan vol gens Cheysson zonder bezwaar ook worden toegepast op andere landen waarmee de Europese Gemeenschap samenwerkings akkoorden heeft gesloten. Be halve de 56 ontwikkelingslanden van het zgn. Akkoord van Lomé, wordt hierbij gedacht aan de lan den rond de Middellandse Zee. Het gaat echter vooral om landen waar de elementaire rechten nu reeds systematisch worden ge schonden, aldus Cheysson. Hij sprak van een eerste stap, „waar om ook is gevraagd door de Eu ropese vakbeweging en de Lomè- landen". PARIJS - (DPA) - De olieramp voor de Bretonse kust met de ge broken tanker "Amoco Cadiz" in maart van dit jaar heeft de Franse staat in totaal 230 miljoen gulden gekost. Uit de Liberiaanse tanker is in totaal 160.000 ton ruwe olie in zee gestroomd die aan de Breton se kust een enorme schade ver oorzaakte. IRAN TEHERAN (UPI) - De gezamen lijke oppositie in Iran wil niet tot zaken komen met het door de sjah ingestelde militaire bewind. "Wij gaan door met onze strijd" Dit verklaarde Karim Sanjabi, leider van het nationale Front, in Teheran. ADVERTENTIE Een miljoen gulden aan prijzen 150Zareska prijzen: Smyrna handwerkpakketten van 45 x 90 qm met een winkelwaarde van/77,-per stuk. Kompleet met stramien, wol, en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo, Hengelo (O). ROME - Nooit ontkennen Italiaan se politici zo heftig dat er sprake is van een regeringscrisis, als wanneer er werkelijk een op til is. Wie daarop afgaat, moet wel tot de conclusie komen dat het kabi- net-Andreotti dezer dagen wan- keler staat dan ooit. Natuurlijk is het allereerst premier Giulio Andreotti zelf, die daar niet van wil horen: hij houdt al sinds de parlementaire goedkeu ring van zijn kabinet, in maart van dit jaar, vol dat dit kabinet best in staat is om het tot de vol gende kamerverkiezingen uit te houden (en daarmee elk bestaand record in Italië te slaan). Hij heeft daar ook goede redenen voor, want voor het eerst in de geschiedenis van de Italiaanse republiek wordt de regering ge steund door de op een na grootste partij, die van de communisten. Dat houdt in, dat er bijna geen oppositie van betekenis meer be staat, maar ook dat het bijeen houden van de coalitie een meer dan gewone inspanning kost. In een interview, dat Andreotti af gelopen zondag aan het Romein se dagblad La Republica gaf, er kende hij volmondig: „Als de communisten ons niet hadden geholpen, zouden we ons nu wie weet waar bevinden en als ze ons nu in de steek lieten, zouden we onvermijdelijk aan de grond lo pen, want de storm is nog lang niet voorbij, ook al zijn er positie ve resultaten bereikt". Daaraan, zo meent hij, kan men de communistische „gehechtheid aan de democratie en aan het land" afmeten. „Als de PCI, om demagogische redenen of uit angst voor verliezen, nu zijn hou ding zou wijzigen, zou men niet kunnen inzien waarom hij de po litiek heeft gevolgd, die hij de af gelopenjaren heeft gevolgd" Hiermee gaf Andreotti precies het dilemma aan waarin de commu nistische partij van Berlinguer zich bevindt. Met een beroep op de noodtoestand waarin het land verkeerde, verklaarden zij zich bereid het christendemocrati sche minderheidskabinet van Andreotti van buitenaf te steu nen, daarmee stilzwijgend in stemmend met het oordeel dat de premier ook in zijn interview aan de Republica nog eens herhaal de: „Een regering van nationale eenheid, met deelname van de communisten, zou ernstige afsto tingsverschijnselen oproepen, zowel in het binnen- als in het buitenland". In een hoofdartikel in het commu nistische dagblad „L'Unita" van afgelopen zondag wordt dat nog eens nadrukkelijk onderstreept door een van hun topfiguren, Ge- rardo Chiaromonte. Hij somt een aantal problemen op, die drin gend om een oplossing vragen. De voornaamste daarvan zijn het driejarenplan van schatkistmi nister Pandolfi voor de economi sche ontwikkeling, de industriële herstructurering en de bestrij ding van de werkloosheid, snelle ontwikkelingsmaatregelen voor het nog altijd achtergebleven zuiden, waar de ontevredenheid met de dag toeneemt en de strijd tegen het terrorisme, dat het land nog steeds blijft bedreigen. Verder noemt Chiaromonte de nieuwe Pensioenwet, die op de pachtovereenkomsten in de landbouw en de hervorming van het overheidsapparaat, allemaal zaken waarover men het in maart, bij de kabinetsformatie, eens leek te zijn en die nu nog slepende zijn. Hij meent dat er opzettelijk wordt getraineerd, ook door een deel van de christen-democraten en waarschuwt dat de commu nisten niet langer bereid zijn „in consequenties, niet ingeloste beloften en vertragingen" te tole reren. Maar hij voegt er dadelijk aan toe dat dit „geen dreigement is en geen ultimatum". Voor een ultimatum is er dan ook weinig plaats, want afgezien van het linkse alternatief, dat de communisten zelf niet aandur ven, zou niemand weten te be denken wie of wat er voor het ka binet Andreotti in de plaats zou moeten komen. Ook de socialis ten, vanouds de meest onbere kenbare coalitiepartners, hebben zich, na allerlei aanvallen op de regering en op de communisti sche partij, ten slotte toch aange sloten bij moties van goedkeu ring over het regeringsbeleid, zowel ten aanzien van de terreur bestrijding en de gedragslijn in zake de affaire-Moro als van de houding tegenover de ambtena- reneisen: eerder een hervorming van het apparaat dan het links en rechts toegeven aan looneisen, die toch alleen maar leiden tot een wild krijgertje spelen tussen de verschillende categorieën. De enigen die zich volkomen onaf hankelijk blijven opstellen zijn de republikeinen van Ugo la Mal- fa, die zich het recht voorbehou den, iedere regeringsmaatregel te beoordelen op de economische merites, maar hoe groot hun pres tige ook is, getalsmatig zijn zij niet in staat, de regering ten val te brengen. Blijven ten slotte de christen-de mocraten zelf, en daar onder vindt Andreotti een groeiende weerstand. Steeds vaker hoort men in hun kringen, dat de rege ring te veel toegeeft aan de com munistische druk en dat het tijd wordt het einde van de noodtoe stand af te kondigen, die tot nu toe de communistische steun on ontbeerlijk maakte. Maar ook hier verkondigt iedereen, dat er niet naar een regeringscrisis wordt gestreefd. De meest ge zaghebbende kritiek kwam van minister van buitenlandse zaken Arnaldo Forlani: hij richtte zich niet tegen de regering, maar te gen het partijbeleid, zoals dat wordt belichaamd door partijse cretaris Benigno Zaccagnini. Maar iedereen weet, dat Zaccag nini vierkant achter Andreotti en diens samenwerking met de communisten staat en dat zijn val die van de regering en daarmee, onvermijdelijk, vervroegde ver kiezingen ten gevolge zou heb ben. Hiertegenover kan Andreotti wij zen op de resultaten die tot nu toe zijn bereikt de terugdringing van de inflatie, het opzienbarende herstel van de betalingsbalans, het vernieuwde vertrouwen van internationale financiële kringen in de Italiaanse economie. Het zijn geen resultaten die direct tot de verbeelding van de kiezers spreken, maar waarschijnlijk heeft hij wel gelijk als hij stelt, dat Italië zonder die resultaten de vrijheid en de democratie zou zou hebben. „Vrijheid en democratie blijven niet overeind bij een infla tie van 20,5 en geen enkele dollar in kas, dat is de waarheid en die dient maar eens gezegd te wor den". En hij zegt dit vooral aan de communisten, niet zozeer omdat hun leiders er niet van overtuigd zouden zijn, als wel omdat zij er hun achterban nog niet voldoen de van hebben doordrongen. De halfslachtige alliantie met de communisten is op de eerste plaats tot stand gekomen in de hoop dat zij hun achterban, en met name de vakbeweging, ach ter de soberheidspolitiek van de regering zouden weten te scha ren, en op dat punt schort er nog al het een en ander. De vak bondsleiding zou er nog wel toe bereid zijn, maar zij zien zich langzamerhand hun eigen leden ontglippen. Sinds afgelopen zo mer zijn er in verschillende be drijfstakken wilde stakingen ge weest, die in de eerste plaats op loonsverhogingen gericht waren, terwijl een matiging van loonei sen nu juist een van de eerste voorwaarden is voor het welsla gen van het driejarenplan van de regering. Die stakingen werden uitgeroepen door categorale bonden, die niet zijn aangesloten bij de erkende vakcentrales en het is duidelijk, dat zij steeds meer aanhang be ginnen te krijgen, daardoor zijn nu ook de vakcentrales gedwon gen hun standpunten te verhar den en het ziet ernaar uit dat er binnenkort twee stakingen zul len komen, die door henzelf wor den uitgeroepen en dus eigenlijk direct tegen de regering zijn ge richt: eerst gaan de ambtenaren staken (tenzij er nog bijtijds een vergelijk wordt bereikt) en op 16 november komt er bijna zeker een staking van vier uur in de in dustrie. Meer nog dan het onderlinge ge krakeel tussen de regeringspar tijen is het deze spanning in het land, die de regering-Andreotti bedreigt. Alles hangt af van de in stemming van de arbeidersbe volking met de economische po litiek van de regering. Als de communisten die inbreng niet meer kunnen controleren, is het kabinet ten dode opgeschreven. Vandaar ook de haast die zij wil len zetten achter een aantal con crete maatregelen, die invloed kunnen hebben op de werkloos heid en de ontwikkeling van het Zuiden: zolang zij hun aanhan gers niet kunnen tonen dat ver hoogde belastingen, versobering en dergelijke niet alleen de staatskas en de bezitters, maar ook de arbeiders zelf ten goede komen, worden zij de grote ver liezers van het huidige bestel. Dat is de eigenlijke betekenis van Chiaromonte's waarschuwing, dat zijn partij geen enkel uitstel meer zal tolereren. Het is „geen dreigement en geen ultimatum" Maar wat moeten de communis ten doen, als de christen-demo craten toch blijven traineren? Het is de grote vraag die de ko mende maanden de Italiaanse politiek blijft beheersen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9