Mankementen in de strijd tegen kanker Bonden: lever geen brood aan Engeland Kloos: kritieke fase bii VARA CDA heeft veel en WD weinig burgemeesters ml: BUITENOM BINNENDOOR Kamercommissie hoort klachten aan LEIDEN, Prijs 360 - C'est formidable met de FTS Parijs-Expres! Wij vragen twee verkopers. Zie de advertentie elders. Hond moest flat uit ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 "Niet blijven bakkeleien (Vervolg van pagina 1) HILVERSUM (GPD, ANP) - "We moeten de ogen niet sluiten voor de uiterst kritieke fase van ont wikkeling waarin de VARA zich bevindt. We kunnen ons de luxe van door blijven bakkeleien in allerlei arena's niet langer ver oorloven", hield voorzitter André Kloos de Vara-verenigingsraad gisteravond aan het einde van zijn openingsrede voor. Een toe spraak waarin de nadruk sterk lag op de bestuurscrisis die de VARA sinds enige maanden doormaakt. "Mederwerkers en leiding van de televisieafdeling zijn er niet in geslaagd - en hetzelfde geld voor de televisiedirectie en het dage lijks bestuur - om een werksfeer te herstellen die voor een opti male prgrammaprestatie onont beerlijk is. Het tegendeel is het geval, groepen staat tegenover elkaar en zijn nauwelijks "on speaking terms". Een verdeeld heid die het grote risico inhoudt zichzelf voort te planten naar an dere delen van het bedrijf', ver klaarde Kloos de ongebruikelijke uitwijdingen over personeels kwesties. De VARA-voorzitter ging - moge lijk veiligheidshalve - niet in op de eventuele oorzaken van de cri sis. Hij lichtte de reorganisatie procedure toe, en deelde mee dat na een positieve afloop van de reorganisatiebesprekingen de ondernemingsraad de uitwer king van het akkoord met de bonden samen met het dagelijks bestuur zou afronden. Kloos liet wel doorschemeren dat het voortgaande gesprek met de bonden niet uitsluit dat het VA- RA-bestuur ingrijpt in het televi siebedrijf. "Voor VARA-Visie kan een moment aanbreken dat het dagelijks bestuur op grond van zijn verantwoordelijkheid voor het functioneren van het bedrijf en zijn onderdelen, aan ingrijpen niet kan ontkomen", aldus Kloos, die daaraan toe voegde geen behoefte te hebben In Zuid-Holland Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Van de 151 gemeen ten in Zuid-Holland hebben 105 gemeenten een burgemeester, die aangesloten is bij het CDA. De PvdA heeft in deze provincie 32 burgemeesters, de WD 12 en SGP en PPR ieder één. Dit blijkt uit recente gegevens - per 1 oktober 1978 - die door het mi nisterie van binnenlandse zaken aari de Tweede Kamer zijn ver strekt. Deze gegevens tonen aan dat het CDA met burgemeester- posten ook in Zuid-Holland oververtegenwoordigd is en dat de WD en D'66 ondervertegen woordigd zijn. De PvdA - verre weg de grootste partij in deze provincie - heeft weliswaar veel minder burgemeesters dan het CDA maar is vooral in de grotere gemeenten wel goed vertegen woordigd. De oververtegen woordiging van het CDA blijkt uit een vergelijking tussen het procentuele aantal inwoners van Zuid-Holland dat een CDA-bur- gemeester heeft en het percenta ge dat het CDA scoorde bij de verkiezingen voor provinciale staten in maart van dit jaar. Van de Zuidhollandse bevolking valt 47,7 procent "onder" een CDA- burgemeester; bij de verkiezin gen haalde het CDA 24,2 procent. Compleet ziet het vergelijkende staatje er als volgt uit. Links de verdeling van de burgemeester sposten in percentage van het inwonertal ir Zuid-Holland en rechts de verkiezingsuitslag van maart 1978. CDA 47,7 - 24,3 PvdA 40,7 - 38,5 WD 11,1 - 24 D'66 0 - ;6,8 SGP 0,3 - 1,3 PPR 0,2 - 1,2 Moord opgelost NIJMEGEN (ANP) - De politie van Nijmegen heeft gisteren een 19- jarige inwoner van die plaats aangehouden, die heeft bekend op 29 oktober 's avonds tijdens een hevige ruzie de 53-jarige we duwe A. Sip-Goessens in haar woning zo te hebben mishandeld, dat zij aan de verwondingen overleed. De reden van de ruzie is onduidelijk. aan inmenging van de vereni gingsraad in het personeelsbe leid en de interne organisatie van de VARA. De ondernemingsraad van de VA RA staat in het conflict bij VARA- Visie achter hoofdredacteur Hans Jocobs, wiens positie door het dagelijks ter discussie is ge steld. Dat zei Jan Nagel, voorzit ter van de ondernemingsraad, gisteravond. Naar het oordeel van de ondernemingsraad is in dit concrlict binnen VARA-Visie buiten de schuld van Hans Ja cobs alles opgeschroefd. De on dernemingsraad vindt ook, zo zei Nagel, dat het dagelijks bestuur bestuur van de VARA bij de vele conflicten bij deze omroep in de laatste jaren te weining vakbe kwaam heeft gestuurd en be stuurd. Hij zei, dat het bestuur door zijn houding in die conflic ten een stuk gezag en vertrou wen, intern en naar buiten, heeft verspeeld. ROTTERDAM (ANP)-Makoea,een 27-jarige gorilla, gaat morgen de reis van zijn leven maken. Hij verlaat Blijdorp en vertrekt naar de dierentuin van Soerabaya in Indonesië. Makoea legt de reis per vliegtuig af. De gorilla weegt 250 Naar grote vrouw kilo, is bijna twee meter hoog en heeft een armspreiding van on geveer drie meter. Een volwassen vrouwelijke gorilla van dit for maat, die een waardig echtgenote voor Makoea zou kunnen zijn, is er niet in Nederland. Vandaar zijn vertrek. Op de foto geeft ver zorger Tom Simonis hem nog te eten. worden geholpen zoals prof. dr. D. W. van Bekkum, directeur van het Radiobiologisch Instituut TNO, zich dit voorstelt. DEN HAAG (GPD) - Het mankeert op vele punten in de aanpak van de kankerbestrijding in ons land. Er is gebrek aan geld, de overheid doet te weinig op financieel en or- nblStaA°ariSCh^bied'Centrale r5giStraÜeJZffs meldings- wU da?de ovXid meer stu- piicnt) van patiënten is gewenst, er is gebrek aan appara- rend gaat optreden, onder andere tuur voor beter onderzoek, er zijn problemen rondom de subsidieverlening, er wordt geklaagd over „fatalisme bij de behandelende medici", er zijn tegenstellingen bij de betrokken wetenschappers, en er zijn ook tekorten aan bepaalde specialisten. De vaste Tweede-Kamercommissie zag gisteren tijdens een hoorzit ting, die de gehele dag in beslag nam (er komt nog een tweede deel), een veelheid van proble men voor zich uitgestald. Zij is daardoor zo bleek, van de grote tekorten overtuigd geraakt, zodat waarschijnlijk een speciaal overleg met staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (volksge zondheid) noodzakelijk zal zijn om te bezien welke oplossingen kunnen worden geboden. Mede gezien de ombuigingen, die ook in de gezondheidszorg aan de orde zijn en het feit dat de begro ting van volksgezondheid voor 1979 al is vastgesteld, kunnen er vermoedelijk op korte termijn geen middelen worden gevon den. Bovendien vertoont de op zet van kankeronderzoek en kankerbestrijding een dermate verbrokkeld en stroef geheel, dat er fundamentele veranderingen nodig zullen zijn, zo is ook geble ken. Op enige termijn zullen wellicht andere speciale maatregelen worden voorgesteld om in de be hoefte aan geld te voorzien. Daarbij maakt een suggestie voor een extra „opslag" - van bijvoor beeld 5 cent - op pakjes sigaret ten kans om de vele miljoenen bijeen te brengen die nodig zijn. Een dergelijke bestemmingshef fing is een idee van het CDA-ka- merlid Weijers, waarmee hij on langs tijdens de begrotingsbe handeling kwam. Consortium Met deze gedachte, zo viel af te tas ten, is een meerderheid van de Tweede Kamer het in beginsel wel eens. Maar de uitvoering zal wettelijke maatregelen vereisen, die dan weer tijd vergen. Het is nog niet duidelijk hoe de zaak zal worden aangepakt. Wel is aan te nemen dat met dergelijke finan cieringsbronnen een nationaal programma van de grond kan door middel van een financie ringsconsortium. Daarmee zou een programma moeten worden bekostigd waarvoor naar schat ting in vijf tot tien jaar ongeveer 70 miljoen gulden nodig is. Daarmee zou ook een, van vele kanten vurig bepleitte, centrale registratie van kankerpatiënten (met alle gegevens) kunnen wor den opgezet. De kosten van be handeling moeten uit de algeme ne middelen worden opge bracht. Als een rode draad liep ook door deze hoorzitting de wens van vele betrokkenen dat de oprichting en werking van de zogenaamde in tegrale kankercentra (IKC) mo gelijk wordt gemaakt. In deze centra coördineert men de mo gelijkheden van ziekenhuizen en andere instituten in een regio ten voordele van de behandeling. In Rotterdam is het eerste IKC, in Amsterdam, Leiden-Den Haag en Groningen zijn ze in ontwik keling. Maar de overheidssteun die werd toegezegd, wordt niet in de praktijk gebracht. Startgeld Binnenkort wordt over dit speciale probleem overleg, onder andere met de overheid, geopend. Er zal, zo betoogden velen, meer start geld moeten komen, anders lo pen deze nuttige initiatieven tot spreiding, met tegelijkertijd het bijeenbrengen van onderzoek en behandeling, over het gehele land (uiteindelijk zijn acht van deze centra mogelijk) geheel dood. Een stem namens de pa- tiénten zelf werd op de hoorzit ting niet gemist. Die werd ver tolkt door de journalist Louis Sinner, die beroepshalve al ja renlang de kankerbestrijding volgt, daarover ook een boek schreef en nu sedert kort zelf kankerpatiënt is. Hij sprak van een „algehele machteloosheid tegenover dit vraagstuk" en van „medische onmacht', ondanks alle goedwillende inspanningen die velen zich getroosten. Schrijnend is volgens hem de te genstelling in behandeling, die maar afhangt van waar men woont en hoe de outillage en de kennis ter plaatse is. Sinner wees erop dat vele patiënten trachten te vluchten in alternatieve ge neeswijzen als acupunctuur en homeopathische behandeling, en dat het ontbreekt aan goede voe dingsadviezen. Ook hij pleitte voor centrale registratie en voor een werkelijke bestrijding van kanker in plaats van, zoals nu, alleen maar behandeling. „Laat die 80 a 90 mensen per dag niet voor niets sterven" ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nog verkrijgbaar: binnen en buiten de stadsvesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van cJe gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen Beschrijving atlas Een zeer interessant boek voor allen die zich in algemene zin voor Leiden en zijn verleden interes seren. Er komt aeen herdruk. Het boek is uniek. Het krijgt t.z.t. ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. Brill, Leiden. Verkrijgbaar bij alle boekhan- BOEKHANDEL DE KLER Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-rijtuigcn) Deskundige reisleiding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek daeeliiks: 3-4-5-6-7- en 8-daagse reizen vanaf f 149.- Inlichtingen bij de NS-stations,uw reisbureau of FTS,Rokin 128 Amsterdam (tel.: 020-236800). Bon voyage naar de lichtstad! MENEBA ONTKENT PLANNEN T.T?S'TTWAT?nE'N_TTTRFr"UT DEN HAAG - De Leidse hoogle raar prof. drs. V. Halberstadt is voor de periode van een jaar be noemd tot voorzitter van de Commissie Economisch Des kundigen van de Sociaal-Eco nomische Raad. Het afgelopen jaar trad prof. dr. C. Goedhart als voorzitter op. ADVERTENTIE WK Koekbakkerij Sint Johannesga I LEEUWARDEN-UTRECHT (GPD) - De voedingsbonden FNV hebben hun leden in brood fabrieken en bakkerijen drin gend gevraagd niet mee te wer ken aan eventuele acties om Ne derlands brood te leveren aan Engelse afnemers. In Engeland is een staking onder bakkersperso- neel gaande met als inzet een loonsverhoging. Naar aanleiding van geruchten dat enkele bedrijven van de Meneba van plan zouden zijn om voor En geland te gaan bakken, hebben de voedingsbonden hun advies aan de kaderleden in het land ge geven. Er zijn overigens, zo werd door een woordvoerder in Utrecht meegedeeld, op dit mo ment geen concrete aanwijzigin- gen dat tot de Meneba behorende bakkerijen voor Engelse afne mers gaan werken. Een woord voerder van Meneba zei desge vraagd dat er geen enkei voor nemen bestaat om aan Engeland te gaan leveren. De voedingsbonden FNV vinden dat het loonconflict in Engeland een zaak is die tussen de Engelse werkgevers- en werkne ganisaties moet worden uitge vochten. ..Wij wensen het niet te accepteren dat die staking wordt gebroken of beïnvloed door Ne derlandse bedrijven. Wij hebben daarom onze kaderleden ge vraagd attent te zijn op ontwik kelingen in die richting waarbij ze zich niet mogen laten inpak ken met verhaaltjes over levering aan ziekenhuizen, bejaardencen tra en dergelijke. Daar hebben de Britse stakers zelf in aldus de woordvoerder ROTTERDAM (GPD) - De Rotterdammer L. Vlietland mag in zijn flat blijven wonen, omdat hij besloten heeft zijn zevenjarige bastaardherder de deur uit te doen. Een maand geleden bepaalde de kantonrechter dat Vlietland zijn hond niet langer in huis mocht houden omdat de buren er last van hadden. Deed hij het toch, dan moest hij er binnen dertig dagen uit. Vlietland heeft nu eieren voor zijn geld gekozen en een nieuw adres voor zijn hond gevonden. ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming HBHi'irBiBM# Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337. Kalkovenweg 58.Telefoon (01720) 2 0 3 00 Aantjes (1) De tweede golf aan emotie rolt nu over onze blanke kusten. De golf van verontwaardiging over de meedogenloze wijze, waarop iemand is veroor deeld en gekruisigd. Ik geloof dat die emotie terecht is. De zorgvuldigheid, waarmee we in het algemeen al veronder steld worden om over mensen te oordelen, mocht in het ge- val-Aantjes nog eens extra worden verwacht. Er is in de ze dagen niet veel van geble ken. In tegenstelling tot bijvoor beeld de Verenigde Staten worden in Nederland pers conferenties niet rechtstreeks uitgezonden. De premier houdt vrijdagavond na de ministerraad eerst zijn pers conferentie en pas daarna komen in een interview-con structie de radio en de televi sie aan bod. Daar is veel voor te zeggen. Degene achter de tafel kan sommige zaken "off the record", dus als achter grond-informatie, wat extra aanscherpen. Ietwat scherper zwart-wit schetsen met het zeer dienstige oogmerk om daarmee te verduidelijken. Er zit natuurlijk een gevaar in dat de journalist wordt inge pakt in gewichtigheid en als- hetware medeplichtig wordt van de politieke informant (want dat is een premier toch) achter het groene laken. De Nederlandse geschiedenis kent een paar navrante voor beelden van recente tot ta melijk recente datum. Denk maar aan de hoofdredacteu ren en de Greet Hoffman-af faire uit de jaren vijftig. In het geval met Aantjes ging het om een ambtenaar, een niet-politieke figuur dus, die op een persconferentie in fei te requisitoir ën vonnis in één scherpe tirade aan de open baarheid prijsgaf. De leider van de grootste regeringspar tij, maar politiek in eigen kring van vele vijanden voor zien, tuimelde al van het voet stuk, voordat dr. De Jong tijd had gevonden om nadere vragen van de journalisten te beantwoorden. Een pijnlijke en onfrisse zaak. Waar waren de politiek verantwoordelij ken. die het werk van de amb tenaren moeten dekken en presenteren? Zij waren er niet. Aantjes (2) Er is veel gesproken over reha bilitatie. Een mens kan in de loop van de jaren zoveel nieuwe waarden ontwikkelen dat men hem zijn miskleunen, van heel vroeger vergeeft. Zeker als er zo n raar beeld van gehoorzaamheid aan ge zag wordt ontwikkeld als in de mistige klamme polders, waar leven en bloed naar zwarte aarde smaken. Laat ik eens een stukje citeren, een tijd terug verschenen, compleet in de plechtige spelling van toen: "De geografische positie van ons land brengt mee, dat het valt in het gebied, waarin aan Duitschland krachtens zijn ligging en zijn grootte onbe twistbaareen leidende positie toekwam en toekomt. Om de ze positie te verwerven heeft Duitschland zijn lot gewor pen in de waagschaal van de geschiedenis. Wij begrijpen zeer goed, dat het aan het Ne- derlandsche volk door de herinnering aan de oorlogs dagen en door vele kleine da- gelijksche omstandigheden op het oogenblik moeilijk valt om voor dit alles het juiste begrip te toonen. Het is echter NOODZAKELIJK om deze dingen te leeren zien in rui mer verband." Dit bevlogen proza viel op 16 november 1940 te lezen in nummer 13 van "De Unie", orgaan van de Nederlandsche Unie, een enghartige club. die geneigd was reeds de bakens te verzetten, voordat het tij zijn wensen kenbaar maakte Marchanderen met de vijand onder de droesige titels van "verwezenlijking van de volkseenheid" en "Nederland zijn eigen plaats geven in een nieuwe Europeesche orde." Mede-oprichter van de Ne derlandsche Unie was Jan Eduard de Quay, toen 39 jaar. Dat is bijna het dubbel van de leeftijd van Willem Aantjes in diens meest verdoolde jaren. Jan Eduard de Quay werd in 1959 minister-president van het Koninkrijk der Nederlan den. Aantjes (3) /oor het volgende citeer ik uit De Grote Winkler Prins, ze vende geheel nieuwe druk. deel 5: "op de 15de mei 1940 keurde hij in een besloten vergadering van politieke kopstukken de 'vlucht' van de regering, met name die van de koningin, in krasse termen af en in gelijke geest schreef hij in De Standaard. Hij bracht een bezoek aan de Duitse rijkscommissaris Seyss-Inquart en publiceer de eind juni 1940 een brochu re, getiteld Op de grens van twee werelden, waarin hij de democratie doodziek, de val van Engeland onvermijdelijk noemde en een nederlaag van Duitsland buiten de grens der mogelijkheden stelde; op de ze grond noemde hij het ver standig met Hitler in vrede te pacteren, mits na de oorlog het Huis van Oranje in de ou de waardigheid hersteld zou worden. Deze brochure wek te verbijstering en veront waardiging in Engeland, o.a. bij koningin Wilhelmina en in Nederland, waar de schrijver verweten werd dat hij aldus de geestelijke weerstand van de natie tegen een duivels systeem ondermijnde."Au- teur van de genoemde bro chure was Hendrikus Colijn, vele malen minister-presi dent, voor zijn anti-revolu tionaire mannen broeders het levende monument van wijs heid en rechtschapenheid. Hendrikus Colijn was bij het verschijnen van de brochure 71 jaar. drieënhalf keer de leeftijd van de jonge Aantjes. Aantjes (4) Wie mij demagogie verwijt heeft deels gelij k. Het verhaal van Colijn is immers incom pleet. Een paar weken na publicatie van "Op de grens van twee werelden" zag Co lijn zijn dwaling in en herriep de brochure. Van De Quay en de andere heren van de Ne derlandsche Unie (het zoge naamde Driemanschap) kan dat minder worden gezegd. Zij gaven aan hun opportu nisme in latere tijd een soort rechtvaardiging - eigen iden titeit bewaren temidden van een zee van dreiging en onze kerheid. Men staat versteld zeker na lezing van de ellen lange verhalen vol compro mis in dat weekblad "De Unie". Terug naar Aantjes. Hij zat naar alle kanten fout. Dat staat bui ten discussie. De mogelijk heid om op den duur aan een dramatische ontmaskering te ontkomen werd steeds klei ner. Het jokken en verzwijgen werd een kluwen van bijna ondoordringbaarheid, waarin Aantjes zelf tenslotte ook de weg niet meer wist. Het moest hem kwetsbaar maken en eventueel onbeschermd te gen chantage. De complot theorie is er, maar waar zijn de geheime protocollen van een samenzwering? De toevallig heden en de timing zijn bijna te mooi, zeggen sceptici, een echt doortrapt stel samen- spanners zou het iets minder mooi hebben gedaan. Maar zeggen weer andere sceptici: juist omdat iedereen dat denkt, moet je juist weer heel mooi gaan timen. Dus Aantjes over de rand, juist als hij bezig is echt lastig te worden in het parlement. Zullen we het ooit weten? Ik ben bang van niet. We zien de scherprechter zijn executie volvoeren op een persconfe rentie voor het oog van de t.v.-camera. De jury zit in de huiskamer voor de buis. te verbijsterd om het schuldig of niet-schuldig uit te spreken. En, nogmaals, wie het vonnis tekenden, laten zich niet zien. Bron Goed, zij het onvolledig hulp middel op zoek naar de bron nen. is het bekijken van kran tepagina's van toen. Daarom tot slot vandaag aandacht voor "Nieuws, 150 jaar kran- tenkijk op de wereld", een uitgave van Omni-boek/Den Haag, samengesteld door Dick Houwaart. Veel voorpa gina's, een enkele adverlen- tierubriek. Houwaart begint met een pagi na van de Opregte Haarlemse Courant uit het rampjaar 1795 en eindigt met het Vrije Volk, ook al in een rampjaar, 1953. Daartussen in ligt een papier- hoop van vervlogen illusies, hoop en nog meer wanhoop. Toen pantalons vanaf 39 cent verkrijgbaar waren, neerge storte KLM-vlicgtuigen met vogelnamen bijna even be kende persoonlijkheden wa ren als de piloten in de cock pit en ingezonden-brieven schrijvers van het NSB-blad "Volk en Vaderland" er schande van spraken dat jo- «i< n werden bevoorrecht, "ie dere Jood kan tusschen drie en vijf uur in alle zaken, dus ook in alle niet joodsche za ken koopen. Hier klopt iets niet". HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7