Nu moeten er alleen nog tranen vloeien KERKDIENSTEN Wat gaan we toch gek met onze gevoelens om ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Zwammerdamse huis arts Gill is vijf en twintig jaar geleden zijn loop baan begonnen met "de grote leugen aan het ziek bed". In die geest was hij opgeleid. Een van zijn leermeesters zei hem eens: "Als je nu een ernstige patiënt moet behandelen, bijvoorbeeld een met een hartkwaal, zeg hem dan dat hij het aan zijn lever heeft. Het hart is in het gevoel van de mensen zo'n beladen orgaan. De iever valt niet zo zwaar". In zijn contacten met de men- sen ervoer dokter Gill echter dat dit geen houdbare zaak "Er is niets moeilijker dan een leugen uit te spreken en die vol te houden, zowel tegen over de zieke als tegenover de mensen om hem heen. Het is een zware belasting, de leu gen aan het ziekbed te be stendigen" Toen de heer Gill, die deze week op een diakonale vergadering in Alphen aan den Rijn sprak over het begeleiden van zie ken en stervenden, dat ging inzien, ontspon zich hierover ook in de vakliteratuur een discussie. Het was rond 1960 dat hij een jonge vrouw ver telde dat zij niet meer beter kon worden. Haar reactie was: "Ik ben blij dat ik het nu weet" "Wij waren beiden gelukkig dat we van dat ogenblik af er eer lijk en open over konden pra ten. Het is een rijke tijd ge weest. Met zo'n ervaring kun je als arts dan weer een stukje verder. Ook heb ik toen erva ren hoe heilzaam het voor de patiënt is om als dokter met de pastor - zo die er is - samen te werken" Niet als dogma Al lezend, studerend en in de praktijk brengend kwam dokter Gill tot de conclusie dat openheid aan het ziekbed de weg is. "Maar niet als dogma, in dien zin dat nu overal maar de volle waarheid wordt gespro ken. Het is een fundamenteel recht van de patiënt om dat laatste deel van zijn levens weg alleen te gaan. Al ben ik voorstander van openheid, niet door dik en dun. Het is een aftasten wat de zieke wil. De dokter is ook niet de enige aangewezene om het te zeg gen. Dit is geen louter medi sche aangelegenheid. Ideaal is een vorm van overleg wié het zal doen. Dat zou degene kunnen zijn die het dichtst bij* de patiënt staat" Dokter Gill heeft niet de indruk dat er op dit punt verschil is tussen gelovige en niet-gelo- vige i "Bij allebei vind je open en ge sloten naturen. Wie geen ge loofsleven kent, kan zeker ook met de laatste vragen van het leven bezig zijn. Mijn beperkte ervaring heeft mij wel geleerd: ieder sterft zijn eigen dood." Bij de begeleiding van ernstig- zieken is luisteren belangrij ker dan praten. "Een monoloog van de patiënt kan ook een gesprek zijn. Luisteren is in onze tijd schaars. Het gaat in zulke si tuaties om wat in de patiënt omgaat." Zes stadia Een Amerikaans psycholoog beschrijft' in een uitvoerige, studie ("Lessen voor leven den"), wat er gebeurt als ie mand in het ziekenhuis of thuis hoort dat hij niet meer beter kan worden. De schrijfster onderscheidt zes achtereenvolgende stadia: de ontkenning ("maar dat kan mij toch niet overkomen..."), de woede ("waarom moet mij dat overkomen...?"), het mar chanderen ("de dokter kan zich vergist hebben" of "waarom zou zich aan mij geen wonder kunnen vol trekken...?"), de depressie en het verdriet, de aanvaarding en tenslotte de hoop. Niet iedere patiënt doorloopt al deze fasen, maar, zei dokter Gill, om hem zo goed moge lijk te kunnen begeleiden is het wel erg belangrijk te we ten in welk stadium hij zich bevindt. De dokter constateerde een al gemene afweer om met zulke patiënten in contact te ko men. In een ziekenhuis werd met behulp van een stop-- watch vastgesteld dat de hoofdzuster op een zaal meer seconden nodig had om naar een ongeneeslijk-zieke te gaan dan naar een patiënt die er tijdelijk lag. "Wij gaan liever naar te genezen zieken. Om de juiste houding en het passende woord te vinden, zullen wij in onszelf veel moeten overwinnen." Zieken kunnen zoveel medicij nen toegediend krijgen dat een normaal gesprek niet meer mogelijk is. Dokter Gill meende dat er een moment kan komen om op te houden "met alle gewichtige medi sche dingen" Als je weet datje met medicij nen niets zinvols meer kunt doen en er openheid betracht moet worden, dan moet je de moed hebben je terug te trek ken en de patiënt in staat te stellen op zijn eigen wijze heen te gaan. Het is onvoor stelbaar hoe mensen in alle rust, met een minimum aan pijn en zonder zware verdo ving hun levenseinde kunnen doorstaan." Eerlijk spel De vraag naar de grootste auto riteit aan het ziekbed doet zich voor als er ten aanzien van de openheid verschil van mening bestaat tussen de dokter en de pastor. "Hiërarchie" aan het ziekbed achtte dokter Gill ten enen male onjuist. - "Als u vindt dat er onoprecht wordt gehandeld rond ie mand die aan zijn laatste weg bezig is, dan hebt u het volste recht de huisarts daarover aan te spreken en hem te vra gen of er geen koerswijziging mogelijk is. Dan hoeft niet in eens de volle waarheid te wor den gezegd, maar er kan ten minste een aftasten komen van wat in dit geval wenselijk is. Heel vaak wordt de patiënt door de leugen heen en weer geslingerd. De arts zwijgt omdat de zieke het niet aan zou kunnen" Dokter Gill vindt dat een on juiste redenering. Na een 25- jarige praktijk, waarin hij zo langzamerhand wel alle denkbare situaties heeft meegemaakt, gelooft hij daar niet meer in. "Het is geen eer lijk spel" Wat het sterven van kinderen betreft wees de Zwammer damse arts op een bij Callen- bach in Nijkerk uitgegeven boekje hierover. Zelf zei hij ervan dat het antwoord op vragen van het kind wel eer lijk moet zijn, maar dat ou ders niet moeten vooruitlo pen op dingen waar het kind nog niet mee bezig is. "Het komt nogal eens voor dat familieleden al weken, ja maanden van tevoren af scheid nemen. Het kind komt daardoor in een hachelijk isolement. Dat is wel de grootste dreiging. Vooruitlo pen op de feiten is uitermate pijnlijk" Dokter Gill verheelde overi gens niet dat hij dit onderdeel van zijn werk "eindeloos moeilijk" vindt. "Elke keer weer is het een zware opgave Maar ook een uitdaging" Samenwerking De Zwammerdamse huisarts zou willen dat artsen en geestelijken meer met elkaar praten. In zijn dorp gebeurt dat, en hij is er heel gelukkig Elke maand komen daar de predikanten, de huisarts, de wijkverpleegster, de maat schappelijk werkster en een psycholoog bij elkaar om er varingen uit te wisselen en te bespreken. Van deze ontmoe tingen worden zelfs notulen gemaakt om de volgende keer te kunnen nagaan of het "huiswerk" is gedaan. 'We praten o wel met hun toestemming Niet over en zonder hen. Ik kan in deze kring veel leren. De drempels tussen de ver schillende gebieden zijn soms hoog. Het is soms moeilijk el kaar te bereiken". Bij deze ontmoetingen worden ook thema's behandeld, zoals "kinderen en echtscheiding" en "abortus" "Opdat we in dit samenwerkingsverband weten hoe we erover den ken" Liever.brullen Over de periode na het sterven merkte de Rijnstreekse dorp sarts op dat na een overlijden vrijwel iedereen van het to neel verdwijnt, ondanks schone beloften. Het bezoek aan rouwenden is, in het al gemeen gesproken, erg ge ring. Ook wordt angstvallig vermeden over de dode te praten, terwijl er bij de nabe staanden juist zo'n behoefte "Het rouwproces", aldus dokter Gill, "moeten wij niet te kort zien. "Er zijn mensen die er na een jaar nog helemaal niet klaar mee zijn" "Wij leven in dat opzicht toch wel in een vreemd land. We gaan zo gek met onze gevoe lens om. Kinderen mogen niet huilen als ze zich bezeerd hebben - 'stil maar hoor, 't is zo weer over - en die hele lijn van sussen en groot-doen trekken we door naar mensen die rouw te dragen hebben. Dan is iemand geweldig flink als hij niet huilt." Dokter Gill wijst het verzoek om kalmerende pilletjes in zulke omstandigheden dan ook wel af. 'Dan zeg ik tegen de patiënt nü geen pilletjes, nü moeten er alleen maar tranen vloeien. Tranen, zg. zijn een geschenk van onze lieve Heer. Ménsen die uitgesteld verdriet te ver werken krijgen hebben het veel moeilijker. In Perzië kennen ze een brui uur. Dan breken alle emoties los. Ik zie mensen liever brullen dan flink zijn" S.J. DE GROOT De Zwammerdamse dokter Gill.Hij vierde in juni zijn zilveren jubileum als huisarts in dit dorp. Daar wordt hij op de handen gedragen. Van het in 1975 geopende gezondheidscentrum was hij de initiatief nemer. Multinationals. De Raad van Ker ken in Nederland gaat kritisch praten met Nederlandse multina tionals. Op voorstel van mgr. H Ernst, bisschop van Breda, en dr A. van den Heuvel, secretaris-ge neraal van de Hervormde Kerk, zullen de secties "sociale vragen" en "internationale zaken" in sa menwerking met "Kritische On dernemers" een agenda hiervoor opstellen. Dr. De Lange ....multinationals steeds nijpender probleem.... In een toelichting wijst dr. H. de Lange, voorzitter van de sectie "sociale vragen", erop dat vol gens de kerken in de Derde We reld de multinationals ondanks hun ontzagwekkend technisch arsenaal geen sociale vooruit gang teweegbrengen en dat zij de ontwikkelingslanden behoeften opdringen die deze niet eens wensen. Door dit te zeggen stel len deze kerken zich soms vier kant op tegen de regering van hun land. Via de Wereldraad van Kerken hebben zij ook de Ne derlandse Raad van Kerken ge vraagd de multinationale onder nemingen eens onder de loep te De multinationals worden, aldus dr. De Lange, een steeds nijpen der probleem, ook al omdat zij nu ook in Oost-Europa als paddes toelen uit de grond rijzen. Deze socialistische multinationals sluiten hoe langer hoe meer langlopende contracten met him westerse evenknieën. Zij opere ren niet alleen in eigen contreien maar ook in de Derde Wereld. Het rapport van de Wereldraad over de multinationale ondernemin gen ontmoette bij de Nederland se Raad van Kerken ongezouten kritiek. Van den Heuvel: "Zoals het nu is, is het geen goed agen dastuk. De multinationals zou den met dit stuk in de hand aan ons een gemakkelijke prooi heb ben". Mgr. Ernst pleitte ervoor dat de Raad van Kerken zou na gaan of de verwijten in het stuk van de Wereldraad wel op de Ne derlandse multinationals slaan, alvorens een discussie met deze ondernemingen aan te gaan. Beroepingswerk.Hervormde Kerk: beroepen te Gorinchem R.E. van der Wal Dedemsvaart, te De Krim (Ov.) S. Groen Siegers- woude (Fr.), te Delden (in tijdelij ke dienst) H.A. Starrenburg Bar- neveld: aangenomen naar Krim pen aan de IJssel E.J.N. Kronen burg (nu leraar) Rotterdam. Ge reformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Heer- de-Wapenveld kandidaat M.H. de Boer Marknesse, naar Harden- berg J. Kruidhof Hoek (Zeel.) Ge reformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoogeveen J.W. Ver- wey Hendrik Ido Ambacht, voor Westzaan A. Moerkerken Nieuw- Beyerland. Doopsgezinde Broe derschap: aangenomen de be noeming tot predikant in alge mene dienst (secretaris Broeder schap) E. van Straten Den Haag, naar Emmen mevrouw M. Tuin man, vormingsleidster te Mep- pel. Belangrijk werk De gift. Het hoofdbestuur ("Commissie tot de Zaken") van de Remonstrantse Broederschap deelt in een brief aan kerkeraden, kringbesturen en predikanten mee de gift van de Wereldraad van Kerken aan het Patriottisch Front van Rhodesië, gegeven voor menslievende doeleinden, te kunnen goedkeuren. Wel vindt het dat de manier waarop de We reldraad door deze gift de andere zwarte leiders, die meedoen aan de interne regeling van Ian Smith, afwijst betreurd moet worden. Bovendien is de Wereld raad, zo meent de Commissie tot de Zaken, tekort geschoten in zijn communicatie met de leden- kerken. Het hoofdbestuur meent dat de We reldraad veel belangrijk werk doet. "Er zullen altijd mensen zijn die het met bepaalde beslis singen niet eens zijn, maar dat hoeft een principiële trouw en solidariteit niet in de weg te staan" Diensten. In de rk. Antoniuskerk hoek Vijfmeilaan-Boshuizerlaan Leiden spreekt in de diensten van vanavond om 7 uur en mor gen om 9.30, 11 en 12.15 uur een echtpaar uit de wijk over zijn kerkelijke ervaringen als ge mengd-gehuwden. Dit in het ka der van de "Willibrord-zondag", waarop de oecumene centraal staat. Morgenavond om half 8 houdt het Leger des Heils in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan te Leiden weer een zangdienst. Ditmaal werken mee het jongerenkoor "Trumpets of the Lord" uit Sas- senheim en het muziekkorps uit Gouda. Majoor Cees Bilder uit Nunspeet verzorgt de prediking. Er is inleidende muziek van kwart over zeven af. Deze en volgende maand zendt de IKON een serie van vier radio- leerdiensten uit onder de titel "Jezus, oud en nieuw". De derde dienst, op 10 december, zal "life" worden uitgezonden uit de Me- renwijk in Leiden. Voorganger is dan prof. dr. M. de Jonge. Concert. Donderdagavond om half negen is in de lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht te Leiden het tweede "koopavond concert". Deze keer treedt het blokfluitemsemble B van de Leidse Muziekschool op. Het be staat uit een 20-tal jonge mensen van 16 tot 18 jaar en staat onder leiding van Piet Kunst. Het con cert duurt een uur. Gelezen, (in Katwijkse kerkelij ke berichten). "Beste bijbel speurneuzen. We zijn fijn bezig geweest met de zaaier uit Mat- theüs 13. Dat er in zo'n makkelijk verhaal zoveel zit, dat wisten wij niet. Daarom gaan we de volgen de keer verder. Dan pikken we de praktische kanten eruit. En na tuurlijk zingen we" LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 mevr. ds. Möhring Voorburg, 11.45 oec. stud, dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Poot Nieuw-Loosdrecht; Marana- thakerk 10 ds. v. Achterberg. Merenvvijk 9.30 prof. dr. De Jonge en pastor Van Well, 11 pastor Van Well; Bethl. kerk Driftstr 10 ds. Langen bach, opendeur- dienst: Bevr. kerk ZW 9 ds. Boogert; Vredeskerk 10 ds. v. Leeuwen; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bovenberg; Diac. huis 10.30 ds. Van 't Hof; Endegeest 9.30 ds. Friederich. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Korenhof Heemstede, jeugddienst 5 ds. Sijtsma; Petrakerk 10 en 4 ds. Hortensius, ge meentezondag; Oude Vest 10 ds. Heinen Utrecht, 5 ds. Korteweg; Mar. kerk L. Morsweg 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. v.d. Werff te Voorhout; Bevr.kerk ZW 10.30 ds. Sijtsma. 5 ds. Renkema Schipluiden; Groenh. 10 ds. Eringa Den Haag, Mie rennest 10 hr. v.d. Zwan; Merenwijk zie herv. Dolerende Noodgemeentschap Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 en 5 hr De Waard Apeldoorn. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 std. Nijdam. Geref. Gem. (N.Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Beth, kerk Drift- straat): 11.30 en 5.30 Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerk gracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem (Pieters kerkstraat 1): 10.30 dr. Meijering, mede werking van kerkkoor. Baptistenge meente (O.Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christengemeenschap (Middel stegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 hr. De Leeuw. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Zijlstra. di. 8 bijbel studie. Pinkstergemeente (O.Rijn 3): 3 f hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 dienst, 7.30 zangdienst in Vredeskerk Burggravenlaan. Nieuw- Apost.Kerk (H.Rijndijk 24): 9.30 en 4. wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J.Chr.v.d. Heiligen der L.Dagen (Steenschuur 6): 10.15 Zeven- dagadventisten elke zat, 9.45 gesprek, 11 prediking (in Lokhorstkerk). Oud Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30. Rooms-Kath. kerken: Merenwijk 9.30 en 11; Haagweg zat. 7. zond. 9, 10.45, 12 en 6.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10,11.30, 6 en 7; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9. 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7. zond. 9.30. 10.45, 12.15 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7. zond. 9.30 en 11.30; Boshui- zerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11Herensin gel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES-Herv. Gem.: 9 30ds. Kool te Woerden. AARLANDERVEEN - Heiv. Gem 10 ds. Wolthaus, 7 hr. Chnst, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Vree. 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries Heer- de, avondmaal. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Gem.. Adventskerk 10 ds. Hanemaayer, 5 dienst met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. v.d. Heiden; Opstkerk 10 ds. Olie Linschoten, 6.30 ds. v.d. Heiden, avondmaal: Nabij 10 ds. Bogers, gezins- dienst; G.H. Kerk 10.30 hr. Taselaar; De Bron 9 hr. Taselaar, 6.30 ds. Hoogendijk; Ashram 9.30 ds. Hoogendijk; Driehoor- ne 7 ds. Koers: Oudsh. kerk 10 ds. Van Laarse Boskoop; Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. De Ruiter Ermelo. Ge ref. kerk: Mar. kerk 10 ds. Stolk, 6.30 hr. Tenyenhuis; Salv. kerk 10 hr. Tenyen- huis, 6.30 ds. Booy Linschoten; G.H. Kerk 9 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Rang Nieuw- Vennep; De Bron 10 ds. Koers, 10.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Hoogendijk. Zie ook herv. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V: 9.30 ds. v.d. Berg, 4.30 hr v.d. Hout, Ei- kenl. 233. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra Oud Geref. Gemeente- 9.30 en 4. Baptistengemeente: Noord (Sportlaan) hr. v.d. Vlugt. Tr.kapel 10 ds. Koekkoek, 6.30 evang. Leidekker. R.K. Kerken: Bon.kerk zal. 7, zond. 8.30.10 en 11.30; Piuskerk zat. 7. zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7. zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 i ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst. 7 ds. Boogaard Leiden, wo. 15 nov. 9.30.3 en 7 ds. Driessen Moerkapelle, dankdag. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Quak Via- nen; Salv. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Van Assenbergh Nijkerk; Beth.kerk 10 ds. Kleermaker Rotterdam, 6.30 ds. Ab- ma sr te Putten. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. 't Hart, avondmaal. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 dienst; De Stek 9.30 ds. Omta. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Briun Den Haag, 5 ds. Bolwijn Den Haag. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gem.. 9.30 en 6 Opwekkingsgemeente (Con cordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuw- straat): 9.30 en 5. R.K. kerken: kerk zat. 7 zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE-Herv. Gem. 9,30 ds. Verboom Waddinxveen, 6.30 ds. Lefeber te Alphen. Geref. Kerken: 10 ds. De Raadt Valkenburg, 5 ds. Versluys. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bern. 10; dorp zat. 7, zond. 8,10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. V. Bruggen, 5 ds Der Nederlanden. Geref. kerk: 10 en 5 ds. Der Nederlanden Mid- denmeer. R.K. Kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefk. zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Heiw. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Baas, 6 ds. De Vos; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Bank Ede, 6.30 ds. Rothfusz Hillegom, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d. Horst. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv Gem.: N Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Vink; Oude Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Ar- keraatd; Ichthuskerk 10 ds. Boer. 4.30 ds. Arkeraats; Pniëlkerk 9.30 ds. Arke- raats, 6 ds. Schuurman; Gr. v. P.sch. 10 hr. Bakker; Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. v.d Halsema, 5 ds. Vrolijk; Tr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Halse ma. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Hoff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Tanis. Geref. Kerk: 10 en 5 dienst, wo. 15 nov. 3 en 7.30 ds. Boogaard Leiden, dankdag. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv Gem.: 10 ds. v.d. Broek en ds. Van der Linden, 5 ds. Lems, Rotterdam, open- deurdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Nierop, 5 LEIDERDORP - Herv. Gem. en geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth. 3 ds. Bovenberg, dienst met geestelijke ge handicapte. 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. kerk 10 mr. Reugenrink. Schepp.kerk 9 en 10.30 ds. Geursen; Leythenrode 10 ds. Lutmers; dond. 16 nov. 7.30 Dorpskerk oec. avondgebed. Baptislengemeente: 10 br De Vries. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9 10.30 en 12 I.EIMUIDEN - Herv. Gem 9 30 ds. De Vree. 7 ds. Fernhout Alphen. Geref Kerk: 9.30 ds. Rang, Nieuw-Vennep, 7 zie herv R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30.9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. v. Bruggen, jeugddienst. Geref. Kerk- 10 ds. De Wit, zie ook herv. Geref. Kerk Vrijg 10 en 4.30 ds. Zemel. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V: 9 ds. Schuurman 7 ds. Bouma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. De Gier. Oud Geref. Gem 9.30 en 3. R.K. Kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zat. 7. zond. 9 en 11.30; Mariak. zat. 7, zond. 8.30.10en 11.30: En- gelbew. zat. 7, zond. 8. 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Molenaar Scheve- ningen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Fernhout, 6.30 ds. v.d. Ree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 2.15 ds. Hamstra, wo. 15 nov. 2.15 en 7.30 ds. Hamstra, dankdag. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem 9.30 kand. v.d. Weert, 6.30 ds. Boer, Katwijk. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. v.d. Meulen Wasse naar. R.K. Krerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv. Gem.: 9.30ds Kramer Aalsmeer, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 8.30,10.30 en 6.30 ds. Wijngaarden, avondmaal. Chr Geref Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. Kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.. Vinken- laan 9.30 dr. Jansen; Voorstr. 7 dr Jan sen zangdienst; Hoofdstr 9 mevr. ds. De Mey Leiden, 10.30 ds. Warnink, 5 ds. El- gersma; De Rank 10 kand. Schuurman, 7 ds. Vroegindewey Katwijk aan Zee, wo. 15 nov. 7.30 in kerk Hoofdstr. 7.30 ds. Hovius Katwijk aan Zee, dankstond ge was. Geref. Kerk: Vinkenlaan 5 ds. War nink; st.kerk 11 ds. Bosman; Sole M. 9 ds. Bouma. Zie verder herv R.K. Ker ken: Binnen zat. 7. zond. 8, 10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11aula Boeren- burg zond. 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Streefland te Nijkerk. De Zilk 10 hr De Vries Heemstede. R.K. Kerk: Jozef zat. 7, zond. 10 en 11.30; Viktor zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk 10.30 ds. Sasse; Pauluskerk 10 ds. Ter Linden; Gem. Centr. 10.30 prof. dr. Sperna Weiland R.dam; Gem. centr. 10 30 hr. Robbers jeugd kerk; Endegeest 9.30 ,ds. Friederich; Van Wvckerslooth 4.30 ds. Hemmes. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Vegter, avondmaal. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 br. Tieleman, 4 ds. v.d. Berg. R.K. Kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangeliegem. (gcm.centr 4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE - R.K. Kerk: zat. 7. zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Laileman. 5 zie ge ref. Geref. Kerk 9.30 ds Verdoorn Waddinxveen, 5 ds. Rang Nieuw-Ven nep. gez. jeugddienst in Herv. kerk. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. Re- monstr. Gemeente: 10 mevr. Vos Kat wijk aan Zee. ROELOFARENDSVEEN - R.K. Ker ker.. P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30,11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 7 prof. dr. Bronkhorst, Zeist. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. v Niel, 5 ds. Wisse Zeist; Bethel- kerk 9.15 dr. Bezemer Scheveningen, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren; Mar.kerk 9.30 dr. Van Oeveren, 5 ds. Huisman. Geref. Kerk Vrijg.: 10.45 en 7 leesdienst, in Bethelkerk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 5.15 ds. de Graaf 's Gravenzande. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 ds. Visser A.dam, 6 doopdienst in Bapt. kerk, O. Rijn 3, Lei den, br. v.d. Brink. zat. 7, zond. 10.30. R.K. gemeenschap (aula tuinbouw school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. Kerk; zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 6.30 hr. Goedhart Nieuw koop. Geref. Kerk: 10 dr. Wiersinga Lei den, 5 hr. Stam. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Blaauw A.dam. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 10 ds. Linden- burg, 6.30 ds. Nicolai, Zevenhoven. Ge ref. Kerken: 10 ds. Los Zwijndrecht, 6.30 ds. Bezemer. R.K. Kerk: dorp zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem 10 ds. Versluys, geref. pred. H.woude, 6.30 ds. Boogert Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Overgaauw, 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Hoff, 5 leesdienst. VOORHOUT - Herv. Gem 10 ds. Bro kerhof R.K. kerk: zat. 7, zond 9,10.30 en 11 45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: dorp 10 ds. Meijering, 7 ds. v.d. Schoot; H. en Heil 10 ds. Lentz; aula NH 9.30 ds. De Zwart; kapel Rijndijk 10 ds. v.d. Schoot; De Ark 10 jongeren dienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Koolstra, Veenendaal. R.K. kerken: Laur.kerk zat. 7. zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be thelkerk 9 ds. Roetman, 10.30 ds. Jon- gerden, Veenendaal, 5 ds. Spilt, Ede, 6.30 ds. Verwelius; Hoeksteen 9.30 ds. Ver- welius, 6.30 ds. Roetman. Imm. Kerk 10 ds. Hulst, 5 hr. Haitsma Woerden. Geref. Kerk: Kr.kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Modderaar; Ontm. kerk 10 ds. Modde raar, 5 ds. v.d. Berg. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Linden- gaarde 17a): 9.30 hr. v.d. Heyden. R.K. Kerk: Ontmkerk zat. 7, zond. 8.45,11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7. zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv Gem Dorpskerk 10 ds. v. Zanten, 4.30 ds. Kommers te Katwijk, 7 ds. Steenstra; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds. Steen stra; Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker. Ge ref. Kerk: 10 ds. Drost Rijswijk en dr. Van Andel (zendingsarts) Oegstgeest, 5 mevr. Sysling L.dorp; Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Blenk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 kand. Hijszeler Baambrugge. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai, 7 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Buitenhuis Bodegraven. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv Gem.: 10 kor te diensten, 3.30 afscheid ds. Schoch. R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond. 10. 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem 10 en 6.30 ds. Mostert. Geref. Kerk: 10 ds. Be zemer, 6.30 ds. v.d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4