Grote kans op wetenschaps winkel Leiden QeicVexciOKis Leiden miste greep op planning Protest tegen NS-gezinstarief HANSNEL SELECT v.d. Water ELKE ZONDAG tartan BREESTRAAT 150 LEIDEN ffifrarnJSM LEIDEN - De kans is groot dat er in Leiden een we tenschapswinkel komt. Het plan hiervoor is bij de universiteit in het alge meen met instemming be groet en ook uit de hoek van de wijk- en buurtver enigingen zijn positieve reacties gekomen Het college van bestuur van de uni versiteit wil de wetenschapswin kel - gesproken wordt van een in formatiecentrum voor onderzoek - voorlopig voor een proefperio de van twee jaar laten draaien. Er moet een adviescommissie wor den ingesteld, die gedurende die periode de winkel begeleidt. Verder moet er een cördinator worden aangetrokken en er moe ten in de vakgroepen van de uni versiteit contactpersonen wor den aangesteld, die samen een in formatief netwerk gaan vormen. Van dat netwerk kan de weten schapswinkel dan de nodige ge gevens betrekken. De functie van de wetenschaps winkel wordt globaal omschre ven als bemiddelaar tussen we tenschap en samenleving. In de praktijk houdt dat in dat de win kel bij voorkeur minder draag- krachtigen gaat helpen om een bepaald probleem - met behulp van de wetenschap - op te lossen. Aan de andere kant wil de weten schapswinkel er ook aan mee helpen dat het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek zich wat meer gaat richten op wat er in de samenleving gebeurt. Niet iedereen is het overigens met die gedachte eens. Van de (sub) faculteiten die over de plannen zijn gepolst, vindt bijvoorbeeld de faculteit der geneeskunde dat de wetenschapswinkel niet de geëigende instantie is om te be middelen. Het wetenschapswin kel-onderzoek, zegt de faculteit verder zal het onderzoeksbeleid van de vakgroep aantasten en het onderzoek van de winkel in de onderwijssfeer heeft te weinig niveau. De faculteit suggereert om in plaats van een weten schapswinkel een ombudsman aan te stellen bij de gemeente. "Zeer negatief', (aldus het college van bestuur) reageert de subfa culteit scheikunde, die hulp aan maatschappelijk zwakke groe pen en het verrichten van weten schappelijk onderzoek onver enigbaar acht. Verder wordt elke "aanslag" op de research-tijd af gewezen. Samenhang Het college van bestuur gaat in een nota, die a.s. maandag door de universiteitsraad zal worden be handeld, uitvoerig in op de taak en plaats van een wetenschaps winkel. Daarbij erkent het colle ge de noodzaak om maatschap pelijke dienstverlening en we tenschappelijk onderwijs en on derzoek met elkaar in verband te brengen. De redenering van het college is dat de ontwikkeling van de weten schap niet alleen een "weten- schaps-intern" gebeuren is, maar dat er ook gelet moet worden op de relatie tussen wetenschap en menselijk kunnen en op de keuze van wat maatschappelijk ge wenst is. Het heeft weinig zin, al dus het college, maatschappelij ke dienstverlening al te zeer als een geisoleerd proces te be schouwen en daarmee onderwijs en onderzoek "waardevrij" te houden. Er is buiten de universiteit een steeds sterker wordende vraag om het wetenschappelijk onder zoek bespreekbaarder en maat- schappijgerichter te maken. Daarop kan zinvol worden aan gesloten door zowel de student als de wetenschapper verder be wust te maken van de maat schappelijke betekenis die het onderzoek heeft. Het college wijst erop dat er onder de noemer van wetenschap en maatschappij in Leiden al andere instituten actief zijn, zoals het Centrum voor Milieukunde, de Dienst Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek en de universitaire ontwikkelingssamenwerking. Een informatiecentrum voor on derzoek (andere benaming voor wetenschapswinkel) zou daar goed bij kunnen aansluiten, al dus het college. Misleidend Overigens vindt het college de term wetenschapswinkel misleidend. Het gaat, zegt het college, niet om wetenschappelijk onderzoek maar om het verzamelen en pre senteren van informatie. Verder kan ook het werk dat studenten - bijvoorbeeld aan de hand van scripties - doen voor de vraag stellers, niet altijd wetenschap pelijk worden genoemd. Vandaar dat het college voorstelt om te spreken van informatiecentrum voor onderzoek. De functie van dit centrum om schrijft het college als bemidde lend en dienstverlenend. Het bemiddelt tussen wetenschapper en vraagsteller en versterkt - zo mogelijk - zelf informatie. Ver gelijkbaar werk verricht bijvoor beeld de chemiewinkel in Lei den. Het college vindt verder dat de activiteiten gericht moeten zijn op minder draagkrachtigen. De coördinator die moet worden aangetrokken, krijgt tot taak het netwerk van contactpersonen in de vakgroep op te zetten en bin nenkomende vragen te verza melen en door te geven aan de betrokken vakgroepen. Verder het stimuleren van contacten tussen vraagstellers en onder zoekers, het vertalen van vragen en het verspreiden van belang wekkende onderzoeksresultaten. Na de proefperiode zal er worden gewerkt aan een vaste organisa tiestructuur. Meer medewerkers De Initiatiefgroep Wetenschaps winkel, die de plannen heeft voorbereid, zegt in een reactie verheugd te zijn over het voorstel van het college van bestuur. Wel vindt zij het gewenst dat de naam wetenschapswinkel gehand haafd wordt, omdat de term (ook) landelijk ingeburgerd is. Verder vindt de initiatiefgroep dat er niet één maar twee medewerkers moeten worden aangetrokken. Ten slotte, aldus de groep, moet in de taakomschrijving ook wor den opgenomen dat er contacten worden gelegd met de Leidse be volking om te weten te komen welke behoeften er leven aan on derzoek. ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten n de voordeligste prijzen v. d. Water LEIDEN - Bij het Leidse sta tion werden gisteren en van daag pamfletten uitgereikt waarin geprotesteerd werd tegen de bevoorrechting van gehuwden boven andere in dividuele reizigers. De actie werd gevoerd door het COC, de aktiegroep Man-Vrouw- Maatschappij. Amazone, De Bom, Eva Bijt Door, Groep 7152, De Heksenkelder, Ne derlandse Vrouwenbewe ging. Rooie Vrouwen, Scho rerstichting, vrouwenhuizen in diverse gemeenten. Wij Vrouwen Eisen en het NW- In de pamflet wordt geëist van de NS dat men de reizigers waardeert als individuen én niet als helften van stellen of onderdelen van gezinnen. Volgens de deelnemende groepen moet de jaarkaarl voor iedereen goedkoper worden gemaakt. Als voor beeld voor de ongelijke be handeling wordt in hel pamflet gezegd dat twee jaar kaarten voor twee personen in totaal 4440.- kosten. Zijn die personen gehuwd dan be talen ze maar 2340,-. Gelijkschakeling van iedereen zou volgens de groepen voor de NS nog het voordeel heb ben dat de administratieve rompslomp veel geringer kan zijn en dat er niet gecontro leerd behoeft te worden of mensen onterecht van het ge boden voordeel gebruik ma ken. Vloeken Het ethisch reveil klonk maan dag zwak door in de raadzaal van het Leidse stadhuis. In de rij van verzoeken, wensen, verlangens en aanvragen zag de gemeenteraad zich ge plaatst voor een dringend verzoek van de "Bond tegen het vloekenom een vloekver- bod in de politieverordening - inmiddels omgedoopt tot plaatselijke verordening - op te nemen. Het verzoek bleek niet van deze tijd. De raadsleden maakten er geen onwellevend maar ook geen wellevend, laat staan een willevend, woord aan vuil en lieten het verzoek voor wat het is. De gemeente weet te melden dat Leiden geen vloekverbod in de plaatselijke verordening kent. Toch hoeft de 'Bond te gen Vloeken' - voluit "Bond tegem het schenden door het vloeken van God Heilige Naam" - niet helemaal gedes illusioneerd te zijn. Een ter zake deskundig ambtenaar wist te melden, dat Leiden de bond wel een subsidie geeft. Iets van een tientje per jaar of zo. Een schoon gebaar, maar vooralsnog een vervloekt klein bedrag, lijkt me. Luchtfiets De nood is hoog gestegen in Lei den. De verkeersellende neemt zulke ontstellende vormen aan dat de eigenaar van deze fiets het niet meer zag zitten. Op de Breestraat kon hij niet meer terecht en op de Papen gracht ontbrak het wegdek. Dan maar liever de lucht in, het licht tegemoet, moet de be rijder gedacht hebben. Of zou van een voorzichtige wielrij der zijn, die een veilige slal- hngplaats voor zijn fiets heeft gezocht. L. GLIBBER Wetenschappelijk onderzoek naar ontwikkeling van Meren wijk, Mors en Zuid-West wijst uit: Daar is ie dan. Keurig over- steekplaatsje vindt u niet? Een beeld van een zebra. Een oplettende lezeres van deze krant zag hem deze week plot seling liggen in het Noordein de. Smetteloze witte strepen over het grijze asfalt. Recht lijnig van structuur en met een fraaie vlakverdeling Maar wel een beetje mosterd na de maaltijd, want de leerlin gen van de scholen die vlakbij de zebra gehuisvest waren, zijn inmiddels naar elders verhuisd. Informatie op het stadhuis leert dat voor de aanleg van de oversteek plaats in een niet al te recent verleden verzoeken zijn ge daan door de schoolleiding En die plannen zijn nu - beter laat dan nooit - gehonoreerd. De heer Prevo, hoofd van een van de scholen die inmiddels elder domicilie koos, tilt niet zo zwaar aan de wat verlate zebra: "Gelukkig zijn er nooit nare dingen gebeurd bij het oversteken. Elk kind kreeg steeds goede instructies. Geen leerling mocht zonder hulp oversteken. Die zebra nu ach laten we het maar laten rusten Maar voordat er nog meer werken worden uit gevoerd, die inmiddels door de feiten zijn achterhaald, waarschuwen we het gemeen tebestuur wel even. Dat plan voor die brug over de Lange Mare bij de Hartebrugkerk kan weggegooid worden. Want de Mare schijnt inmid dels gedempt te zijn. Reclame CDA-raadslid Bleijie was deze week in de gemeentelijke commissievergadering voor economische aangelegenhe den erg op dreef, eerst een voorstel om de Leidse kaas meer te "promoten" ("Al ouwe Leidse in huis voor bij de buis?") en daarna een nog origineler idee. Om de reini gingsdienst een beetje uit de financiële zorgen te halen had hij een aardig plannetje be dacht. De vuilniswagens moe ten voortaan maar met reclameborden gaan rijden. Jammer voor Bleijie, want zijn idee werd door collega raadsleden met hoongelach ontvangen. "Ik zie het al: V D op de vuilniswagen merk te een van de raadsleden op. PPR-raadslid Laurens Beij- en voelde er helemaal niets voor. "De volgende stap is dat we lichtreclames op het stad huis plaatsenAlphons Ran- ner (PvdA) had al een sugges tie klaar voor de eerste gega digde voorzo'n bord: de Stich ting Leidse Binnenstad. Persoonlijk voel ik meer voor een soort sponsoringZo in de trant van "De huisvuilop haaldienst wordt u deze week aangeboden door het Monu- toetje". Stadsbouwhuis Het moet gezegd, burgemeester en wethouders van Leiden kunnen niet beschuldigd worden van willekeur in de trage afhandeling van brie ven. Buitenstaanders, zeker lastige, moeten vaak lang wachten, maar eigen diena ren - ambtenaren dus - treft eenzelfde lot. Ambtenaar Modderman wacht al ruim vier maanden op antwoord van het college over de benaming van het stads kantoor aan de Langegracht het "Stads-bouwhuis"Mod derman (zelf werkzaam op de afdeling stedebouw van ge meentewerken en dus toekom stig gebruiker van het ge bouw) is daar tegenvoelt zich gekwetst door de Duitsklin- kende benaming en wil een andere naam. Het langdurig zwijgen van het college heeft Modderman geinspireerd tot grote activi teit. Hij enquêteerde collega's, constateerde bij vele bezwa ren tegen de naam en wil nu een referendum. Een ambte lijke volksstemming over het ja of nee tegen het 'Stads bouwhuis'. Zelf prefereert Modderman een ingeburger de Franse aanduidingzoiets als een dependance. Het is de vraag of dit alles nu über haupt überhaupt, que coüte nodig is. Het klinkt prachtig, maar in mijn moerstaal blijft het gewoon een ambtelijke molen. Bouwlogica Staatssecretaris Brok,r (Volks huisvesting) is deze week nog een paar uurtjes in Leiden langs geweest om de woning bouwers een beetje peper in het achterwerk te strooien. Want Brokx is niet te spreken over het tempo waarin er hui zen worden neergezet. De mis sie was overigens wel een tweeslachtige. Leiden moet met de woningbouw in een hogere versnelling. Maar het probleem is dat Leiden op het ogenblik geen panklare plan nen heeft. Een aantal rand gemeenten hebben die wel, maar dat wil Brokx nu juist niet. Met andere woorden: de een mag wel maarkanniet.de ander wil wel maar mag niet. Zebra heid' is geschreven door de Am sterdamse hoogleraar A. Faludi en de Engelse planoloog S.L. Hamnett (medewerker planolo- gie/stedebouw TH-Delft). De studie maakt deel uit van een vergelijkend onderzoek naar de gemeentelijke planning in Ne derland en Engeland. Achterhoedegevecht In hun studie stellen Faludi en Hamnett vast dat het gedetail leerde bestemmingsplan een on- Zwanenzijde 3, Leiden. 071-210814. EIGEN ATELIERS LEIDEN - De naoorlogse stads planning in Leiden (Zuid-West, Morskwartier en Meren wijk) is beheerst door opportunisme (toevallige omstandigheden). De gemeente Leiden heeft de drie nieuwbouw wijken door onvol doende greep op het plannings project - sterk afhankelijk van rijksoverheid en project ontwik kelaars - met grote afwijkingen tot stand gebracht. Zuid-West veranderde door in vloed van het rijk (toewijzing woningen) van een tuinstad in een gebied met voornamelijk flatbouw. De Meren wijk wijzigde zich door invloed project-ont wikkelaars (winststreve'n) van een plan met sociale flatbouw tot een wijk met veel lage en naar verhouding dure woningen. Daarnaast werd de ontwikkeling van de stadswijken beinvloed door algemene ontwikkelingen. Het nieuwe stedebouwkundige denken van de vijftiger jaren (van laag- naar hoogbouw) maakte Zuid-West tot een flat wijk. Het gewijzigde stedebouwkundige denken van de zestiger jaren (van flat s naar laagbouw) en de olie crisis (stijging grondprijs) maak ten van de Meren wijk een gebied met een grote mate aan dure een gezinswoningen. Deze analyse is afkomstig uit het gisteren verschenen boek "Bou wen en plannen in onzekerheid' Het boek is de weerslag van een studie naar de naoorlogse stads planning in Leiden. Bij de ver schijning werd het eerste exem plaar gistermiddag op het Leidse stadhuis aangeboden aan wet houder Waal (stadsontwikke ling). 'Bouwen en plannen in onzeker- SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlands grootste Vrije dag? Meubelkeurdag! kollektie echt Braziliaans leren meubelen staat zondag te kijk. H10UbGlk0UL- Onderga op uw gemak de rijkdom van echt Braziliaans leer. Geniet van de bijzonder lage prijzen. Gevers Deynootweg 83 OV/IICVCNINUCri Telefoon (070) 55308 (100 meter vanaf het Kurhaus) ook dagelijks geopend donderdag koopavond ijeoag/ MeuDeiKeuroag1 neubelkeuiwvj zitparadijs.VA' RECLAME 7 Talent, ervaring, deskundigheid, kennis... wat hebt u nog meer nodig om uw reclamebudget rendabel te maken? Nog slechts één ding: het vertrouwen dat dit alles bij Hansnel Select aanwezig is. Bel eens. Merenwijk veranderde van flatwijk naar laagbouw. Op de foto het oudste gedeelte Slaaghbuurtmet de hoogbouw. U ziet meneer Mc Gregor maakt het makkelijk voor U Quarts - Horloges De Aller Beste geschikt instrument is voor het tot; stand brengen van nieuw- bouwplannen. Volgens de onder zoekers moet "het Nederlandse planningsysteem zich maar eens neerlegging bij de onvermijde lijkheid van veranderingen in plaats van daartegen een heldhaf tig achterhoedegeveeht te leve- De onderzoekers doelen daarmee op de situatie dat de overheden via gedetailleerde bestemmings plannen steeds meer willen vastleggen, maar de snel veran derende situaties deze plannen snel verouderd en vooral on bruikbaar maken. Volgens Falu di en Hamnett moeten plannen, die waarde hebben veranderbaar (flexibel) en haalbaar (realistisch) zijn. Als voorbeeld van de geringe bete kenis van de huidige bestem mingsplannen noemen de onder zoekers de situatie dat van de ruim 5.000 woningen die sinds 1970 in Leiden werden gebouwd, 3800 stuks via een afwijking van het bestemmingsplan (zoge naamde artikel 19-procedure) zijn gebouwd. Alleen in de Me renwijk kwamen zo al 2.000 wo ningen tot stand. De noodzaak voor realistische be stemmingsplannen heeft volgens de onderzoekers vooral te maken met de onvermijdelijke rol van project-ontwikkelaars. Volgens Faludi en Hamnett kan een Ne derlandse gemeente zonder een ADVERTENTIE particuliere project-ontwikke laar 'haar doelen niet realiseren' Plannen die daar geen rekening mee houden hebben volgens de onderzoeker 'geen enkele kans op uitvoering'. Zij doelen daarmee op de opzet van project-ontwikkelaars, die alleen meewerken aan plannen die een bepaalde winstmarge garande ren. Deze opzet betekent dat project-ontwikkelaars eerder in de (meer winstgevende) vrije sec tor dan in de sociale sector (wo ningwetwoningen) bouwen. In de Merenwijk bracht deze in vloed het aantal woningwetwo ningen aanmerkelijk terug. In hun studie signaleren Faludi en Hamnett dat de gemeente Leiden bij de ontwikkeling van Zuid- West, Morskwartier en Meren wijk op verschillende manieren geen greep had op de ontwikke ling. De gemeente wordt verwe ten dat ze 'al te veel vertrouwde op blauwdrukplannen' en 'zich onvoldoende bewust was van de complexiteit van de stadsplan ning. "Coordinated Sportswear" Van Mc Gregor, dingen die bij elkaar passen. B.V. De bekende Mc Gregor stretch-corduroy broeken, met bijpassende katoe nen-shirts en pullovers, eventueel compleet gemaakt met een functioneel sportjack. 49,95 Onze zaken in Leiden 's maandagsmiddags geopend modeschoenen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3