Is Julius Hackethal een 'schrijftafelmoordenaar'? llll; ym .Jt ■piWh' éi M 'r kJ 1 ll£-\s 1 uur U v InnenWo hanrl IL, Jfe? DE lU£PPE!M>OÖi Rhedense wint - nrii7f*n pipin cif* Zeehonden Wie maakt een kerst-verhaal? BRUINE BLADEREN ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 BONN - „In de Bondsrepubliek wordt jaarlijks 7 miljard mark aan kanker verdiend. Door artsen en klinieken. Ik vrees dat dat de hersens to taal heeft beneveld". Aldus prof. dr. K. H. Julius Hacke thal (56) vorige week voor de Duitse televisie. De meest bekende en ongetwijfeld ook meest omstreden Duitse arts zegt dat dit de voornaamste reden is dat hij gelijk heeft en niet vrijwel alle andere geneesheren in West-Duits- land. Volgens chirurg Hackethal zijn artsen namelijk gevaar lijk („Dat moet tegen patiën ten worden gezegd"). Hij is ervan overtuigd dat de ge neeskunde meer ziek maakt dan gezond. Julius Hacke thal, die voor zijn eigen praktijk in Lauenburg een bord heeft geplaatst waarop staat: „Opgepast, arts!", heeft zojuist zijn vierde boek gepubliceerd. Ondanks be zwaren van zijn uitgever heet het toch: „Geen angst voor kanker". En de onderti tel luidt: „Kroongetuige prostaatkanker - Tegen de schoolgeneeskundige rabia te strategie bij kanker - Een wetenschappelijke studie, gemaakt voor patiënten, met een programma voor be hoedzame en zorgzame kan kerbestrijding". Het boek begint aldus: „De al gemene angst voor kanker is ongegrond. Hij berust op vergissingen en leugens. De meeste kankersoorten zijn van een goedaardig „huis dief-karakter. Daarvoor is geen behandeling nodig"... „De kankerpaniekzaaierij door medici is een wereld omvattend schandaal". Het preventief onderzoek naar prostaatkanker is volgens Hackethal een typisch voor beeld van de nutteloze, ja le vensgevaarlijke activiteiten van Westduitse artsen. Daarom: „Ik kan mijn ge slachtsgenoten slechts èèn raad geven: maak je zo snel mogelijk uit de voeten als je een uroloog ziet". De gehele medische stand in de Bondsrepubliek is nu defini tief over Hackethal gevallen. Zijn vroegere geschriften „Op het scherp van de snede" en „Spreekuur" (allemaal bestsellers) hebben hem ook niet bepaald geliefd ge maakt bij zijn collega's. Maar nu is hij, volgens de Duitse maatschappij van ge neeskunde, toch werkelijk te ver gegaan. In een publieke verklaring heeft de Duitse artsenvereniging de rollen omgedraaid: niet: opgepast arts!, maar opgepast voor Hackethal! Collega's verwijten de Lauen- burgse chirurg dat hij niet weet waar hij over praat, dat hij een groot deel van de be volking in onzekerheid brengt en dat hij naar de psychiater moet. Prof. Got- thard Schaettle uit Heidel- berg: „Hackethal is een ge val voor de psychiater. Niet dat hij geestesziek zou zijn, maar onze bevolking heeft er Door Hans Amesz. recht op te weten waar bij Hackethal de wortels liggen van zijn wilde aanvallen te gen artsen en hun onderzoek. Alleen door een analyse van een psychiater is het moge lijk die wortels te vinden". De uroloog prof. Carl-Frie- drich Rothauge is van me ning dat Hackethal door zijn geschriften bestempeld mag worden als „schrijftafel- moordenaar". De chirurg zou mannen die dringend onderzocht moeten worden, daarvan afhouden (wat voor een deel ook zo schijnt te zijn), wat de dood ten gevolge kan hebben. Ju lius Hackethal blijft echter van mening dat hij gelijk heeft en niet de „medische maffia", de „Frankenstein- chirurgie", de „vergifti- gings-geneeskunde". „Wat ik beweer", zo zegt prof. Hackethal, „kan toch niet omstreden zijn". „Van de ne gen miljoen mannen in de Bondsrepubliek boven de 45 jaar, hebben drie miljoen prostaatkanker, dat wil zeg gen „huisdier-kanker". Het is toch onzin als al die man nen naar een uroloog zouden gaan. Dan zijn ze binnen en kele jaren uitgeroeid. Dus ook al die mannen die nog niet op de operatietafel zijn beland, die nog niet met een fles aan hun been lopen om dat zij hun water niet meer kunnen ophouden en die nog niet impotent zijn. Als die namelijk voortdurend 'doorboord' worden, krijgen ze in plaats van „huisdier kanker" kwaadaardige „roofdierkanker". En dat is geen utopische zaak. Dat is uit te rekenen wanneer ze zijn uitgeroeid, als de wens droom van de urologen (ge regeld vooronderzoek) in vervulling gaat". Prof. Hackethal vindt wel dat mannen, die al een „roof dier" hebben en „vreselijke pijnen" lijden, „met alle mo gelijke middelen geholpen moeten worden". „Dan moet inderdaad de uroloog ingrij pen. Dan is inspuiting met een vrouwelijk hormoon noodzakelijk". Hackethal is zo overtuigd van zijn gelijk, namelijk dat me dische behandeling pros taatkanker tot een werkelijk kwaadaardig gezwel maakt, dat hij al heeft aankondigd de „Paus van de Duitse uro logen" aan te klagen wegens moord. „Zelfs als ik doodziek zou zijn, ging ik nog nietnaar een arts", zegt de op 6 no vember 1921 als zoon van een boer geboren Karl Heinrich Julius. Bij zijn moeder, die op 79-jarige leeftijd long kanker heeft gekregen, laat Hackethal ook geen van zijn collega's toe. In plaats daar van: kamille en warme doe ken. In zijn nieuwe boek ontwik kelt Hackethal een geheel nieuwe geneesmethode. Embios, waarvan het doel is mensen als bloemen te be handelen. Daarbij horen kamille en daarbij speelt de liefde, de seksualiteit, een uiterst belangrijke rol. „Een gestoord, dat wil zeggen onnatuurlijk seksueel le ven", aldus de professor, „kan worden beschouwd als belangrijke oorzaak van kanker. Innig contact tussen de geslachtspartners, onbe lemmerde zaaduitstorting van de man (voor vrouwen bestaat er niets beters dan het zaad van de man op te nemen") werkt zeer kanker- beschermend". Julius Hackethal geeft toe dat hij zeer agressief zijn mening opdringt. „Dat doe ik hele maal niet graag, maar het moet wel, want anders wordt er geen aandacht aan je besteed. Je moet af en toe „klote" zeggen, anders luis tert er niemand". Daar hoeft hij inmiddels niet meer bang voor te zijn. RHEDEN - ,JEr staat u een ener verende en verrassende week te wachten", las mevrouw E E. Hartman-Wilbrink aan de Van Delenstraat in Rheden in een horoscoop voor haar ster renbeeld. Een paar dagen la ter was de voorspelling al uit gekomen: met een prijsvraag van een cosmeticabedrijf bleek ze een vakantie van 10 tot 19 november in New York te hebben gewonnen. Aan de ene kant is mevrouw Hartman geweldig enthou siast over die reis deze maand. Aan de andere kant zal de verrassing voor haar vast en zeker minder groot zijn geweest dan voor de ge middelde prijswinnaar. Met allerlei acties, reclame rijmpjes en rebussen heeft ze de afgelopen elk jaar al meer dan 200 grote en kleine prij zen bij elkaar gepuzzeld. En dat lijkt toch wel een uni- ,tJe wint echt niet elke keer hoor", zegt ze bescheiden. ,Mo.a.r èèn op de vijf inzen dingen is toch wel goed". Al zijn het natuurlijk lang niet altijd van die grote prijzen "Nou ja, 't is gewoon leuk om mee te doen" Postbode Ze weet nog precies hoe het be gon: met een prijsvraag in september 1967 in De Spin- dop, het personeelsblad van de Enka. Ze won daar een boekenbon mee. De tweede keer was het een beauty-case en daarna is het prijzen blijven regenen aan de Van Delenstraat. ,JDe post bode is voor mij de interes santste man van het dorp" grinnikt mevrouw Hartman Ais hij weerzo'n brief brengt, zegt hij al: Zeker weer wat gewonnen hé?" De meest onverwachte dingen vielen haar zo in de schoot: drie haardrogers, verschei dene televisietoestellen, vijf tig pakken koffie tegelijk, een kano en acht tienertoerkaar ten om maar wat op te noe men. En dan laat ze vol trots haar plakboek zien, waarin ze te genwoordig van al die ge wonnen prijzen nauwkeurig aantekening houdt en erbij vermeldt of ze het gewonnene al dan niet weggegeven heeft. Veel kleinere prijzen gingen naar buren en familieleden „Och, je kunt niet alles voor jezelf houden, vindt mevrouw Hartman. „Wat moet je trou wens met drie droogkap- pen" Prijsvraagkennissen Het eerste reisje, dat met een slagzin van haar gewonnen werd, kwam terecht bij een kennis, die ze met de puzzel geholpen had. Het aanbod om mee te gaan sloeg ze toen af. In 1974 ging ze voor het eerst wel zelf dank zij een puzzélprijs op reis: een boottocht naar Stockholm met in de koffer een vakantiegarderöbe, die ze juist tevoren weer gewonnen had met een rebus van een modemagazijn,JDat was een belevenis" .zegt ze nog nage nietend. Er volgden de afgelopen jaren meer van dat soort gratis vakanties: naar Rome, naai Londen, een Rijnreis, een mi nicruise en nu dan New York Kort geleden was er een ken nismakingsbijeenkomst sa men met de andere winnaars. ,J£n wie trof ik daar tot m'n grote verbazing", zegt me vrouw Hartman, „een echt paar, dat ook vorig jaar de zelfde Rome-reis als ik ge i had. Met een heel an der soort prijsvraagDat is toch wel geweldig als je zo kennissen terugziet" Problemen leveren de gewonnen prijzen ook wel eens op. De tandem, die op een dag uit geladen werd, kon niet eens in het schuurtje en ook met de vijf meter lange kano, die een plaatsje kreeg in de tuin, had de familie Hartman het wat moeilijk. Een heel ander verhaal leverde de draagbare radio op, die gewonnen werd. „We wilden hem graag ruilen voor een au to-radio"vertelt mevrouw Hartman, „en gingen daar voor naar een zaak hier in Rheden. Daar had men er geen oren naar en dus reden we door naar Arnhem. JDnderweg werden we aange houden door de politie. Ach teraf bleek dat die radiohan delaar hier in het dorp het zaakje niet vertrouwd had en het bureau had gebeld, maar dat wisten we toen nog niet" Of we die radio soms wilden ver kopen, vroeg de politieman. Ja, zei mijn man verbaasd, hoezo, wil je 'm soms ko pen? 't Is wel een nare ervaring om dan te horen dat je van dief stal wordt verdacht. Maar na de nodige uitleg van onze kant moest de agent er ook smakelijk om lachen" Alle tijd Voor mevrouw Hartman is het nooit een kwestie van vlug even een slagzinnetje in elkaar draaien of snel een oplossing bedenken Iedere keer zet ze er zich weer helemaal voor in en besteedt ze er alle tijd aan. Voor een verkeers- prijsvraag van de Neder landse Hartstichting ging ze met een lijstje vragen naar de politiebureaus in Velp en Dieren, maar zelfs daar kon men haar niet met alle antwoorden helpen. Jk pluis altijd alles heel precies na en benader alle mogelijke instanties voor gegevens. Ook als er werkstukjes gemaakt moeten worden, doe ik altijd net iets meer dan men ver wacht" zegt ze. Al slagzinnen en rijmpjes be denkend en puzzelend - kruiswoordraadsels interes seren haar overigens niet - heeft mevr. Hartman zo lang zamerhand kennelijk een per fect gevoel ontwikkeld voor wat prijsvraag-jury's willen en het hoogst waarderen. Met haar enthousiasme heeft ze bovendien nu ook de hele buurt en allerlei familieleden aangestoken. „Trouwens van die vijftig pakken koffie, die ik vorige week gewonnen heb profiteren buurt en familie natuurlijk mee. Net als van die tienertoerkaarten en acht toegangsbewijzen voor een circus. Voor mijn ouders in Dieren heb ik nog wel eens een dagkaart met de trein ge wonnen" Het winnen zit de Hartmannen duidelijk in het bloed. En het puzzelplezier is al op de kin deren overgeslagen. Dochter Dorien sleepte met kleurpla ten al heel wat prijzen in de wacht en eenmaal wonnen moeder en dochter beiden de hoofdprijs in een wedstrijd huisje versieren bij een Arn hems warenhuis. Dat was in 1975. Ook de zoon is nu bezig. Hij won al een rondvlucht vanaf Teu- ge. De horoscoopvoorspelling voor zijn moeder bezorgde trouwens niet alleen haar een verrassing, maar ook hem. In1 dezelfde week, dat het bericht over de reis naar New York binnenkwam won oma - na tuurlijk weer met een oplos sing van mevr. Hartman - een grote stereo-installatie. Die ging meteen door naar de juist afgestudeerde klein- U weet misschien al waar de Ocney eilanden liggen, als U dat niet weet zal ik dat U ver tellen. De Ocney eilanden lig gen net boven Schotland. U weet misschien al dat bij de Ocney eilanden 60.00 zee honden zijn. Dat vinden de i erg vervelend, want daar wordt veel vis gevangen, maar de laatste jaren wordt er veel minder gevangen. Dat komt om de zeehonden, want die eten die vis. De regering vindt dat 30.00 zeehonden maar dood moeten en dat is' niet zo best. Maar Nederland wilt dat voorkomen. Neder land vindt dat een groot deel maar naar de Waddenzee moet worden gebracht. De boot Green Pease wil de ja gers laten stoppen met het doden van zeehonden. Green Pease betekent groene vrede Sandra de Boer 10 jaar Clubhuis Het Mierennest Morsweg 59 Leiden. Bij het maken van een krant moet je soms wéken vooruit denken. Nu al zijn we bezig met ideeèn voor de (dan su per-dikke) krant met kerstmis 1978. In dat nummer willen we ook graag een "Kerst- Klepperdoos" opnemen. Van daar onze oproep om kinder kerstverhalen, tekeningen enz. over ,Jterstmis". We hopen vooral op verhalen. Die worden dan in het kerst nummer van deze krant afge drukt. Insturen: zo spoedig mogelijk. Willeke v.d. Mey (9 jaar) Goudenregenplantsoen 18, Rijnsburg Mare Eshuis (7 jaar) "Hirregracht" 69, Leiden Marjette v.d. Velden (4 jaar) Leidseweg 381, Voorschoten Esther Mom (6 jaar) Gansstraat 4, Leiderdorp. Sander de Brabander (6 jaar) Rijnzichtweg 20 Oegstgeest In de herfst zie je veel geel bruine bladeren en ook kastanjes, en beukennootjes, en heel veel bladeren vallen af. In de herfst zijn wij met de hele klas naar het bos gegaan en we hebben heel veel gevonden en we hebben een herfsttafel gemaakt. Esther de Brabander, 7 jaar Rijnzichtsweg 20, Oegstgeest. Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naar; Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Lelden Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 35