ROVER 2600 Nog meer „Opeis" in Vauxhall-programma EEQZ3B Dringend advies van Veilig Verkeer: „Kalm rijden en beheerst remmen" Fred van der Vlugts autotesten in boekvorm ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 PAGINA 29 De tweemiljoenste diesel is dezer dagen bij Mercedes van de band gelopen. Een mijlpaal voor een concern dat zoveel aan de ontwikke ling van de dieselmotor heeft bijgedragen. Reeds in 1935 kwam bij Daimler-Benz met het type 260 D de eerste in se- rieproduktie vervaardigde dieselpersonenwagen ter we reld van de band. Sindsdien hebben de diesels een vast be standdeel uitgemaakt van het leveringsprogramma van Mercedes-. Het duurde echter twintig jaar voor de 100.000ste werd ge vierd. Daarna werden de in tervallen tussen de produktie- jubilea steeds korter. In sep tember '60 het kwart miljoen vol. In 1965 een half miljoen. En in 1971 al een vol miljoen Dat getal is derhalve in zeven jaar verdubbeld- De diesel rijdt een zonnige toe komst tegemoet. Schoner, zui niger met energie en goed koper. Nagenoeg alle grote merken houden zich vandaag de dag met de diesel bezig. En in ons land schijnt men er zelfs over te denken de extra belas ting wat te verlichten. Vol doende perspectieven derhal ve. Temeer niet omdat het allereerste model waarmee dit nieuwe merk de weg opreed een weinig opval lende wagen was. De Charmant had behalve zijn naam weinig te bieden wat niet allang gemeen-' goed was. "Een conventionele, heel gewone Japanse auto" was de algemene mening. Twee miljoen diesels bij Mercedes Het tweede model trok al meer aandacht. De Charade is een gei nig klein karretje dat bovendien met zijn drie cilinder, viertakt motor een ongebruikelijke krachtbron heeft. Kortgeleden spraken wij een Daihatsu-dealer en die was best te spreken over het succes dat dit pittige Japan nertje in korte tijd had bereikt. En nu krijgt die dealer er ook de eerste Japanse mini bij: deCuore Dat is volgens de importeur het Italiaanse woord voor hart-ka- rakter-moed. Een moedige naam derhalve waaraan men zich in het Rotterdamse hoofdkwartier van het nieuwe Japanse merk graag vasthoudt. Deze Cuore is maar 3,16 meter lang. Toch heeft hij vier deuren. En volgens de importeur heeft hij een interieur waarin vier volwas senen in alle redelijkheid kunnen zitten. (En dat zou dan niet met Japanse maten zijn berekend). De constructeurs hebben dat be reikt met behulp van dwarsplaat- sing van de motor in combinatie met voorwielaandrijving en met achter een hoekige carrosserie. De wagen heeft geen mini-stoelen, maar normale zetels met aange bouwde hoofdsteunen. Ook het dashboard heeft niets dwergs- achtig, maar biedt een gewoon instrumentenpaneel met naast elkaar twee duidelijke klokken Maar het meest afwijkend is de krachtbron onder de motorkap. Dankzij Citroen rijden er genoeg tweecilinders in ons land rond. Maar watergekoelde tweecilin ders waren er tot dusverre nog niet. Daarmee komt de Cuore op de proppen. Het is een 547 cc vier takt, uitgevoerd met een boven liggende nokkenas die wordt aangedreven door een getande riem terwijl twee tegen de krukas in draaiende balansassen voor een trillings vrije en rustige loop zorgen. De motor is gecombineerd met een volledig gesynchroniseerde vier- versnellingsbak met vloerscha keling. De Cuore heeft rondom onafhankelijke wielophanging met schroefveren en telescopen. Verder een tandheugelstuur en rondom trommelremmen. Hij staat op radiaalbanden. Daihatsu komt met twee typen de Cuore en de Cuore Special. Technisch gelijk, maar de Special met wat meer uiterlijk vertoon en een radio. Dat scheelt 350 gulden. De Cuore kost f.8.875, de Special f.9.225. Als brandstofverbruik wordt 1 op 15 tot 1 op 17 (super) opgegeven. "Kalm rijden en beheerst rem- Twee dringende adviezen aan automobilisten voor het ko mendejaargetijde. Ze zijn af komstig van Veilig Verkeer Nederland, dat er kennelijk behoefte aan had de autorij ders onder ons nog eens te wij zen op de gevaren die ons bin nenkort weer te wachten staan. Ondergekoelde regen, ijzel, ha gel, sneeuw en andere oorza ken kunnen in de eerstvolgen de maanden weer voor veel ongemak in het verkeer zor gen. De wegen kunnen soms in heel korte tijd in spekgladde ijsbanen veranderen. Het is zaak daar altijd attent op te zijn en geen enkel risico te Er zijn automobilisten die na een glijpartij met hun wagen beweren dat ze er niets aan konden doen. Volgens Veilig Verkeer is dat een excuus dat in de meeste gevallen niet op gaat. "Er zijn wel degelijk maatregelen om een slip te voorkomen" In de eerste plaats natuurlijk door snelheid te matigen en wat extra tijd te nemen om die geringere snelheid te kunnen verwezenlijken. "Ga als het glad is een kwartiertje eerder van huis. En luister naar de waarschuwingen via radio en televisie over het weer en de wegen". Aanpassing van de snelheid aan de weers- en wegomstan- digheden geldt zeker bij het naderen van een kruispunt of een bocht. Rem op gladde we gen nooit plotseling en aan houdend maar doe dat be heerst. Probeer onder alle om standigheden de wielen draaiende te houden. Be heerst remmen betekent: zon der veel kracht druk uitoefe nen op het rempedaal - druk verminderen - druk uitoefe nen - druk verminderen. Als het ware een pompende bewe ging met het rempedaal ma ken zonder dat de voet van het pedaal wordt gehaald. Op die manier worden de wielen tel kens afgeremd en meteen daarna weer losgelaten zodat de auto niet gaat slippen. Voorkom altijd scherp sturen Het zat er dik in dat er Vauxhalls zouden komen in de zelfde klassen als de Rekord en de Senator van Opel. De Duitse dochter van General Motors dic teert immers de modellenpolitiek van haar Engelse zuster. Dat heeft "moeder" besloten nadat men in Engeland met een aantal nieuwe modellen diep de mist was ingereden. Het gevolg van dit besluit is ge weest dat er niet zo bijster veel verschil meer bestaat tussen de produkten van Opel en Vauxhall. De Chevetjes en Cavaliers heb ben vrijwel dezelfde lijn als de Kadettjes en de Ascona's. Het ui terlijk onderscheid vindt men vooral in de typisch schuin aflo pende motorkap van de Britse produkten. (Het allergrootste verschil, namelijk dat van de ver koopcijfers zullen we hier maar buiten beschouwing laten). Doordenkend in die ontwikke ling lag het voor de hand dat er Engelse tegenhangers zouden komen van de Rekord, de Sena tor en de Monza, de grotere kna pen van Opel. Op de onlangs voor de eerste maal in Birmingham gehouden Britse tentoonstelling waren deze "big brothers" van Vauxhall al te zien: de Carlton en de Royale. De Carlton is leverbaar als vierdeurs sedan en als vijf- deurs combinatiewagen, de Royale is het nieuwe topmodel in het Vauxhall-programma en zal verkrijgbaar zijn als vierdeurs sedan en driedeurs coupé. De Carlton is als tegenhanger van de Rekord uitgerust met een 1979 cc vier cilinder motor van 100 pk vermogen. De fabriek geeft een topsnelheid van 172 kilometer per uur op. De standaarduitrus ting omvat ondermeer een druk- toets radio, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en verstelbare hoofdsteunen. De bekende G.M.-automatische versnellings bak is tegen meerprijs leverbaar. Het onderstel heeft McPherson veerpoten vóór en een starre as met schroefveren achter. De Royale-modellen hebben eveneens McPherson veerpoten maar hebben evenals hun Duitse broers Senator en Monza achter een onafhankelijk wielophan ging. Rondom zijn schijfremmen gemonteerd, waarbij de schijven vóór inwendig zijn geventileerd. De Royale is uitgerust met een zes cilinder 2,8 liter motor, die 133 pk kan leveren. De topsnelheid van de sedan is 185 kilometer per uur, die van de coupé 195 km. Stuurbekrachtiging en automati sche transmissie zijn evenals op Dan kan Daihatsu zich moeilijk met de hoop vleien dat het na amper een jaar al tot iedereen is doorgedrongen dat er weer een Japans automerk op onze wegen is versche nen. 'Test 2" door Fred van der Vlugt, verschenen bij Ton Thies Pro ductions in Den Haag (f.11.50). Wie bij de aankoop van een nieuwe auto prijs stelt op de mening van de vooral door zijn televisie-pro gramma "Wereld op wielen" be kend geworden autojournalist Fred van der Vlugt kan kijken of de wagen van zijn keuze staat in het hierboven genoemde boek. Vorig jaar is Van der Vlugt begon nen met het in boekvorm uitge ven van zijn autotesten. Volgens de uitgever was de totale oplage van 25.000 stuks toen in enkele maanden uitverkocht. Dat heeft de samenstellers uiteraard geïn spireerd tot prolongatie. Derhal ve is nu kort voor de pakjesavond van de vijfde december de twee de uitgave in de boekwinkels en kiosken verschenen. Opnieuw heeft men een aantal kortgeleden geïntroduceerde en enkele binnenkort te verwachten nieuwe auto's danig aan de tand gevoeld. De daarbij opgedane er varingen zijn op schrift gesteld en met een fiks aantal voortreffelij ke kleurenfoto's in een zeer zorg vuldig uitgevoerd boekwerkje samengebundeld. Alles bij elkaar zijn het 25 tests geworden. Uiteraard is het slechts een greep uit het uiterst brede scala dat de automarkt vandaag de dag te bieden heeft. Van der Vlugt kan derhalve geen volledigheid na streven. Hij zegt ook: "Evenmin als het eerste testboek biedt het onderhavige zich aan als een technische encyclopedie". Hij wil slechts een vergelijkende handleiding bieden voor al die genen die graag advies willen in winnen bij de aankoop van een auto. En dan kan men aan het slot ook lezen wat een auto per kilo meter kost. Wellicht is het lezen van dit hoofdstuk voor velen toch nog een onthutsende bezigheid... De eerste Japanse mini in ons land komt op naam van Daihatsu. Nu zullen er ongetwijfeld nog mensen zijn die zich afvragen wie of wat Dai hatsu nu weer is. Toen Mitsubishi al jaren op de Nederlandse markt ope reerde bleek bij een en- quete dat het merk bij tal loze landgenoten nog volmaakt onbekend was. Ga bij het inhalen geleidelijk naar links. Kruip ook niet te dicht achter een voorligger maar laat de afstand als het even kan groter zijn dan nor maal. regels voor veiligheid. Het i alleen zaak dat iedereen e zich ook aan houdt. SIARI MET VERSTAND Wees bedacht op veranderingen van het wegdek. De plek waar bijvoorbeeld een asfaltweg overgaat in klinkerbestrating is slipgevaarlijk. Dat geldt evenzeer voor brugdekken, viaducten en dergelijke. En wees bedacht op onverwachte bewegingen van andere weg gebruikers. Slippen ontstaat vaak uit een noodsituatie waarin plotseling moet wor den geremd of uitgeweken. En Veilig Verkeer herhaalt ook nog eens de waarschuwing die al in normale jaargetij den opgeld maken: onder houd de auto goed. Vooral remsysteem, schokdempers, banden, ruitenwissers en der gelijke in de winter zo belang rijke onderdelen. En denk er om dat sneeuw de zolen glad kan maken. Maak ze schoon als u de auto instapt. Maak de ruiten goed schoon als het heeft gevroren. Een kijk gaatje is niet voldoende. Blijf achter de strooiwagens als ze met u op weg zijn. Want als u een strooiwagen inhaalt maakt u bovendien dat die niet naar links kan strooien en dus een deel van de weg glad blijft. Enfin, iedereen kent in feite de de Senator en Monza standaard op de Royale. Voorts zitten er ook elektrisch bediende ramen in en centrale deurvergrendeling. De Carlton en de Royale zullen begin volgend jaar in ons land le verbaar worden. Ze zullen wel op de RAI-tentoonstelling in februa ri voor het eerst aan het publiek worden getoond. Dan zullen ook de prijzen officiéél bekend wor den gemaakt, maar men kan er rustig staat op maken dat die niet ver van die van de Rekord en de Senator zullen zijn verwijderd. "Goedkoop" is een uitermate re latief begrip. Dat blijkt ook duidelijk in de au towereld. Nog maar luttele jaren geleden werd daar gesproken over de "magische grens" van tienduizend gulden. Wat is daar vandaag de dag nog van over? Nog maar enkele auto's liggen daaronder. Die grens schuift niet eens lang zaam maar wel heel zeker om hoog. Korte tijd geleden bijvoor beeld was men bij Volvo uiterma te verheugd dat men een 343 met handgeschakelde bak kon aan bieden voor een prijs beneden de zestien mille. Alsofhetniksis. En hoewel het grootste deel van de nieuw verkochte auto's nog altijd daaronder blijft blijkt uit de sta tistieken dat er een groeiende vraag is naar wagens waarvoor de beurs heel wat wijder moet wor den geopend. British Leyland kondigde kort geleden bijna juichend aan dat er in één jaar niet minder dan 1500 Rovers 3500 waren verkocht. En dat is een wagen waarvoor een bedrag van tussen de 36.000 en 38.000 gulden moet worden neer geteld. Het feit dat deze Rover kleine 11 seconden van 0 tot 100 km tegen ruim 9 seconden met de 3500) gepaard gaat met wat meer kabaal. Wie dat onoverkomelijk voor komt moet dan maar beduidend dieper in de beurs tasten maar velen zullen ook met die presta ties genoegen kunnen nemen. Temeer omdat er verder maar weinig verschil valt op te merken. Het feit, dat er in onze testauto na een afschuwelijke plensbui wat water op de hoedenplank en de achterbank lag zal wel een onge lukkige samenloop der omstan digheden zijn geweest en zeker niet kenmerkend voor de 2600. Voor de rest zit alles erop en er aan. Inclusief de vele veilig heidsvoorzieningen die ook in de 3500 waren gestopt. En ook inclusief de in ons gevoel soms wat te sterk werkende stuurbe krachtiging, de rembekrachti- ging, het verstelbare stuur, de twee van binnenuit te stellen bui tenspiegels en zo verder. En na tuurlijk ook inclusief het slechte zicht naar achteren door de bijna horizontaal liggende achterruit. En inclusief de niet overdadige ruimte voor de achterin zittende passagiers. Dat alles vindt men zowel in de 2600 als in de 3500. Wat het benzineverbruik betreft tenslotte. In de technische speci ficaties vindt men een verbruik opgegeven bij een constante snelheid van 90 km per uur. Dan zou men 100 kilometer kunnen rijden op 8,3 liter super-benzine. We hebben het al vaak gezegd: dat is een louter theoretische op gave. In de praktijk kan men vrijwel nooit zo'n constante snel heid aanhouden. Wij kwamen dan ook met heel wat ongunsti ger cijfers van de benzinepomp. We haalden net één op acht. Het zal wellicht wat gunstiger kun nen. Maar de optimistische cij fers van de fabriek lijken ons on haalbaar. Al zal dat bij zo'n auto zelden een doorslaggevende fac tor zijn. eens het predikaat "Auto van het jaar" heeft gekregen en dus vol gens de de juryleden (vakjourna listen) veel auto voor die prijs biedt kan toch niet wegwissen dat er een fiks kapitaaltje voor moet worden uitgetrokken. Daarom zijn ze bij British Ley land er zo gelukkig mee dat er nu een wat gunstiger geprijsde ver sie aan de markt is verschenen. Weliswaar met een 2600 cc motor maar verder met nagenoeg al het goede wat er in die Rover-van- het-jaar ook zit. Goed, de elek trisch bediende ruiten en por- tiersloten zijn vervallen. Een kniesoor die daarnaar kijkt. Daar koopt men toch geen auto voor. En daar de handgeschakelde ver sie net niet aan de dertigduizend gulden komt is er een prijsver schil ontstaan die de koper ertoe zal brengen zeker twee keer te overleggen voor hij besluit toch een Rover 3500 te kopen. En dat doet hij dan in feite voor namelijk op basis van de ver schillen onder de motorkap. Voor de 2600 is eert nieuwe zes cilinder krachtbron ontworpen, die een inhoud heeft van 2597 cc, een compressieverhouding van 9,25 1. De boring is 81 mm en de slag 84 mm. Het maximum vermogen bedraagt 136 pk wat in de prak tijk goed blijkt voor een topsnel heid van ongeveer 190 kilometer op de teller. Dat in de Rover 3500 de acht cilinder motor in staat is de wagen tot over de 200 kilome ter per uur op te jagen kan een nauwelijks doorslaggevend ver schil betekenen. Maar in de tijd dat wij in de 2600 hebben doorgebracht is ons wel gebleken dat de zes cilinder vooral bij het accelereren aan zienlijk meer geluid produceert dan zijn acht cilinder broer. Eenmaal op snelheid en het gas pedaal op constante hoogte neemt dat geluid wel weer snel af maar het is een feit dat het ver schil in pit bij het optrekken een

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29