Communisme troefkaart van de opiumkoningen Opium-koning Khun Sa heeft leger van 3500 man in de Driehoek" ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 PAGINA 25 geen natuurlijk niet zo bevor derlijk is voor de onderlinge verstandhouding. De sfeer is dan ook troebel. De corruptie is overigens niet alleen bij de politie een enorm probleem. In Thailand maakt men er geen geheim van dat corruptie hoog genoteerd staat op de lijst van gevaren die de staat bedreigen. Num mer één is het communisme nummer twee de heroine (in het land zelf zijn meer dan 600.000 verslaafden) en num mer drie de corruptie. Er lo pen nogal wat lieden rond met boter op het hoofd. Zo vraagt men zich in bepaal de Thaise kringen af hoe de verhoudingen van de hoogge plaatste figuren met de heroi- negangs liggen. Men noemt dan ook de naam van premier Kriangsak. Voordat hij eerste- minister werd, was hij enige tijd bevelhebber van het leger in het noorden van het land; daar dus waar de Gouden Driehoek begint. Kriangsak had connecties, was zelfs, zo zei men mij, bevriend met Khun Sa, de opiumkoning (die trouwens nog een enorm huis moet hebben vlak buiten Bangkok, hoewel hij officieel het land uitgezet heet te zijn). Dat had ten doel, zo wordt aan de andere kant gesteld, om de contacten tussen het Thaise hoofdkwartier en de zogehe ten hodge-podge-legertjes (de privè-legertjes) aan de gren zen te leggen. Na de val van Kriangsaks voorganger, premier Tanin, ontsnapte èèn van de grootste opiumhandelaren uit de ge vangenis, hetgeen zeer merk waardig en zeer toevallig werd genoemd. Kortom, Kriangsak, die in felle bewoordingen de strijd tegen de drugs aankon digde, moest wel een duidelijk gebaar maken om de twijfe laars aan zijn verleden (de banden met Khun Sa) te over tuigen van zijn goede wil. Hij beval Khun Sa dan ook met zijn leger Thailand te verlaten en naar Birma (waar het we melt van allerlei groepen vrij heidsstrijders) uit te wij ken. 300 ton opium Khun Sa maakt dat allemaal weinig uit. Hij bezit miljoenen en heeft veel macht. Naar men schat beheerst deze Birmees veertig procent van de opiumhandel vanuit de Gou den Driehoek. Dat betekent dat hij zo'n 300 ton opium per jaar verhandelt. En dat bete kent weer dat met die voor raad 750.000 verslaafden een vol jaar voldoende hebben. Als men weet dat er in de Ver enigde Staten ongeveer 500.000 verslaafden zijn, kan men nagaan wat er door de handen van deze Khun Sa gaat. Nu lijkt het door westerse ogen bekeken wellicht simpel om te zeggen: grijp die Khun Sa en ruim die Shan-legertjes op. Ten eerste is daar echter dat woeste, onherbergzame gebied waar de Shans elk junglepad, elke poel, elke hin dernis kennen en waar het wemelt van groot en klein roofwild (zoals tijgers, beren, slangen). En ten tweede - en dat speelt ook een grote rol - is er een duidelijk politiek as pect. Thailand is éen van de weinige landen in Zuidoost-Azié en het enige in Indo-China waar het communisme nog niet het hoogste woord voert. Thai land (en de westerse wereld) is er alles aan gelegen om het zo te houden. Wel heeft men een aantal jaren terug de Ameri kanen hun bases ontnomen, hetgeen gebeurde onder zwa re druk van de nabije buiten wacht, maar de banden met de VS zijn sterk gebleven. Er zijn al weer Amerikaanse advi seurs op het oosterse tapijt verschenen. Nu is het zo, dat al die legertjes van vrijheidsstrijders in het grensgebied van Thailand en Birma (ook met name de Shans) om uiteenlopende re denen de communisten be strijden - althans een aantal van hen. De opium-legertjes van Khun Sa en Lo Sing Han, die zeggen te strijden voor een onafhankelijk Shan, moeten natuurlijk niets van de com munisten hebben, omdat dat hun vrijheid van handelen aanmerkelijk zou verkleinen; iets waaraan ze geen enkele behoefte hebben. De Thais willen die bufferlegertjes aan de grenzen van Birma, waar de communisten steeds machti ger worden, en het rode Laos dus eigenlijk niet kwijt. De Shan-leiders weten dat en als hen het vuur wat nader aan de schenen wordt gelegd, drei gen ze met onderhandelingen met de communisten. Geld van VS Lo Sing Han, die in Birma ter dood werd veroordeeld - men weet op het ogenblik niet of hij nog leeft en waar dan wel - wilde het helemaal slim spe len. Hij begon via tussenper sonen onderhandelingen met de Thais en de Amerikanen. Hij stelde voor dat de VS hem een fiks bedrag aan dollars zou betalen. Hij zou dan de boeren bewegen te stoppen met de opiumteelt. Die onderhande lingen werden nooit officieel, omdat men dat moeilijk kor» doen met een erkende crimi neel en men kon ook moeilijk officieel geld stoppen in een illegale beweging. Bovendien zou men geen enkele garantie hebben dat boeren niet op een andere plaats weer verder zouden gaan met de opium teelt. Om de zaak in Thailand nog ingewikkelder te maken: daar huizen ook nog nationalisti sche Chinezen, die met hun legers enkele jaren geleden ook actief waren in het Triangle-gebied. Het heet dat de generaals Li Wen-kuan en Tuan Shih-wen zich thans onledig houden met respec tievelijk de lucratieve handel in jade en verbouw van thee. Vanuit Birma wordt echter gemeld, dat beide heren sa men met Khun Sa praktisch alle opiumkaravanen contro leren. Die karavanen, bestaande uit een 100 a 150 ossen voor het opiumtransport met begelei ders en beschermd door Shan- soldaten of Chinezen, vervoe ren de drugsgrondstof van de opiumvelden (waar de boeren zelf ook verslaafd zijn) naar het grensgebied van Thailand en Birma, waar Hongkong- Chinezen hun mobiele raffi naderijen en laboratoria in de jungle hebben opgesteld. Zij raffineren de heroine uit de opium. Die laboratoria, op trucks, kunnen zo van de ene kant van de grens naar de an dere oversteken als het al te warm onder de voeten wordt. De raffineerders voelen zich natuurlijk ook niet zo happy (hoewel het vele geld veel ver zoet). omdat de Shans op hun In Thailand zitten momenteel zes Nederlanders gevangen die gegre pen werden voor handel in verdo vende middelen. De gevangenis straffen zijn voor eén Nederlander 75 jaar, voor de anderen 50 jaar, 30 jaar, 20 jaar en voor twee 5 jaar. Het leven in de Thaise gevangenissen is zwaar. De buitenlanders hebben weliswaar in verhouding tot de Thais een iets milder regime, maar naar westerse maatstaven moet men mentaal sterk zijn om over eind te blijven. BANGKOK - The Golden Triangle, de Gouden Drie hoek, heeft voor de opium maffia in Thailand en daarbui ten nog niets van zijn lokken de glans verloren. De taal van de eerste-minister generaal Kriangsak Chomanan van Thailand moge dan, waar het gaat om de drugsbestrijding, krachtig zijn en zijn Narcotics Suppression Police zeer ac tief, Khun Sa, de 45-jarige opiumkoning van de Triangle, lacht er hartelijk om. Hij beheerst met zijn ruige Shan United Army, 3500 man in jungle-gevechten geharde krijgers en nog eens 5000 „burgerwachten", een groot deel van de Gouden Driehoek, het onherbergzame bergge bied in het noorden van Thai land, Birma en Laos. En daar waar Khan Sa's guerrillero's in het oerwoud niet resideren, regeren andere legertjes, zoals die van de ter dood veroor deelde Lo Sing Han met ijze ren vuist en de snelvuurwa pens op scherp. Geen man uit het geregelde leger van Thailand, Birma of Laos waagt zich dan ook in het hart van de Triangle, waar de boeren zonder vrees de papa vers tot wasdom kunnen laten komen. Slechts vanaf grote hoogte, vanuit een vliegtuig of helikopter, kan men de rode velden zien blakeren onder de zon. En ook dat is niet onge vaarlijk, zoals de Thaise kroonprins enkele weken ge leden persoonlijk ondervond. Zijn helicopter werd onder vuur genomen door de strijd lustige Shans, die in naam van de strijd om de onafhanke lijkheid hun gouden bron van inkomsten met alle middelen verdedigen. Slechts wie zeer hoge „doorgangsbelasting' betaalt, zoals de jade-smok kelaars uit het Birmese Ka- chin-gebied, mag onder con trole van de Shans passeren. Maar ook niet meer dan dat. Tegenkrachten Bangkok en Rangoon zijn de twee grote uitvoerhavens in Zuidoost-Azié, waar de voor naamste smokkelroutes van opium en heroine samenko men. In Thailands hoofdstad Bangkok, oriëntaals-westerse wereldstad van allure, zijn de tegenkrachten van de „nak laeng", het Thaise woord voor de outlaws, gebundeld. De Thaise anti-drugspolitie vindt naast zich experts uit de Ver enigde Staten (een groot con tingent), Canada, Hongkong, Zweden, Australië, Frankrijk, Groot-Brittannië en, zoals be kend, ook Nederland. Ons land is sedert kort met twee man vertegenwoordigd, die de diplomatieke status hebben en vanuit de ambassade ope- Zowel voor de Thais als voor de buitenlanders was het aan vankelijk wennen aan eikaars methoden van misdaadbe strijding. De Thaise politie lag qua methodiek achter bij de westerse landen. Zij accep teerde echter gretig de bui tenlandse manier van werken, waar deze in de eigen stijl kan worden ingepast. De samen werking móét ook wel intens zijn, omdat uiteindelijk alleen de Thaise politie kan arreste ren. Bovendien is er natuurlijk in de lagere regionen de taal barrière. Het Thais is geen eenvoudige taal om te leren. De voertaal onder de politie officieren is dan ook En gels. Corruptie Waar er zoveel geld omgaat in de opium- en heroinehandel (de winst voor de grote han delaren is 100.000 procent, dat wil zeggen: voor elke dollar kunnen ze 100.000 dollar ma ken) is de sluipende corruptie onder de Thaise politiemen sen natuurlijk een acuut probleem. Dat wordt er ook niet ontkend. Het nieuwe hoofd van de politie, generaal Na Mun Sai, heeft daartegen strenge maatregelen aange kondigd. Iedere omgekochte politieman wachten zware straffen. Iedere politieman moet corruptie door een colle ga onmiddellijk melden, het beurt weer proberen hen te kidnappen en mee te nemen naar het hart van de Golden Triangle. De Shans hebben namelijk geen technische kennis genoeg om de raffinage zelf ter hand te nemen. Als de opium en heroïne aan de grenzen zijn beland, komt het grote smokkelwerk aan de orde. Vanuit het noorden, waarheen éen spoorlijn leidt, maar veel wegen, moet de con trabande naar Bangkok voor verder vervoer. De Thaise speciale eenheden controle ren zoveel mogelijk alle ver voer, maar als men weet dat er vele duizenden trucks per dag de routes volgen, dat er daar naast nog zoveel sluiproutes zijn, dat de smokkelaars geen middel schuwen om hun kostbare lading naar de plaats van bestemming te krijgen (men verstopt de heroine zelfs in lijken, zo werd me verteld) en dat - we noemden het al eerder - de steekpenningen de politiemensen om de oren vliegen, dan begrijpt men dat de strijd tegen de opium smokkel nooit zal eindi gen. Andere produkten De moeilijkheid is dat men het kwaad niet bij de wortels kan uitroeien. De Verenigde Na ties (en ook de VS en Thai land) proberen de boeren - voor zover ze te bereiken zijn - te overtuigen dat het voor hen veel voordeliger is andere produkten, met name koffie, te gaan verbouwen, maar dat streven is nog in een beginsta dium. Op enkele plaatsen werkt dat systeem en is het in komen van de boeren inder daad tot het tienvoudige ge stegen, want het is immers zo dat niet de boeren het grote geld binnenhalen, maar de topfiguren van de opium gang. De strijd tegen de opiumhan del. nu internationaal gebun deld, wordt wel opgevoerd - vorige week nog werden drie Australiërs met een enorme buit aan heroine en geld ge pakt, maar het blijft een ge vecht tegen de bierkaai. Het is moeilijk te lokaliseren. Of, zo als een politieman in Bangkok me zei: „De handel in heroine en opium is bij wijze van spre ken qua kwantiteit maar een miljoenste fractie van de acti viteiten in de Rotterdamse haven als je alles op één plaats zou concentreren. Nou, vind zo'n naar verhouding kleine hoeveelheid maar eens op de hele wereld". Bovendien - en dat is een psy chologische zaak - zijn veel Thais niet zo overtuigd van het misdadige karakter van de he roinehandel. Getuige een re cente uitspraak van een uni versitair gevormde Thai: ..Waarom zou Thailand eigen lijk opium niet openlijk mo gen exporteren? De Verenig de Staten exporteren toch ook Khun Sa behoeft zich nog geen al te grote zorgen te ma ken. Zijn op opium gebouwde rijk blijft voorlopig nog wel bestaan. De Gouden Triangle blijft van goud. Voor hem en zijn sinistere collega's ten minste. Niet voor de zesdui zend gevangenen - alleen in Thailand al - die zich met de smokkel en handel hebben beziggehouden. Van die 6000 mannen en vrouwen zijn er 4000 zelf verslaafd. En dat wa ren ze niet allemaal toen ze de gevangenis ingingen. Want ook binnen die muren bloeit de handel... Lo Sing Han. leider van een Shan legertje, dat de opium "beschermt''in bespreking met zijn staf. ergens in de gouden driehoek.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25