Belgen op onze stellingen Tuinders willen best meteen 'illegaal' in zee 90.000 vacatures is niemand te vinden WÜJJfl Werkgeversvoor In glastuinbouw 1000 man zo te plaatsen ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 PAGINA 23 DEN HAAG - In Zweden kan het gebeuren dat tegen een on derwijzeres die geen werk kan vinden, wordt gezegd: „Joh, op de hoek staat een patatkraam, en daar hebben ze nog een ver koopster nodig. Ga dat maar eens doen". De onderwijzeres moet die baan dan accepte- Zo gaat dat toe als de arbeids markt sterk aan overheidsre gels wordt gebonden. Als ie dere werkloze iedere beschik bare baan maar heeft te ne men, dan bestaat het probleem van de onvervulba re arbeidsplaatsen niet meer. Zo eenvoudig ligt dat. Directeur arbeidsmarktbeleid drs. P. H. Gommers van het ministerie van sociale zaken zegt dan ook: „Het probleem van de moeilijk op te vullen vacatures kan worden opge lost door het vrijc-marktsys- teem bij de vraag en aanbod van arbeid los te laten, en te gaan reguleren. Het is natuur lijk de vraag of dat een ideale oplossing is". De afgelopen weken hebben weer eens sterk onder de aan dacht gebracht dat in ons land, met zijn 210.000 werklo zen, voor een groot aantal baantjes geen mensen zijn te vinden. Werkgeversvoorzitter Chris van Veen schatte on langs het tptale aantal onver vulbare arbeidsplaatsen op 90.000. Voorbeelden Een paar voorbeelden van de laatste tijd die aangeven dat er nog heel wat banen op men sen wachten: - Tornado in Etten-Leur liet de pers onlangs weten te sprin gen om ten minste 40 werkne mers. - Bij de Edese betonfabrikant Fluit werden pas geleden 13 il legale arbeiders aangetroffen. Fluit: „Dat komt doordat ik gewoon niet aan mensen kon komen". Na alle publiciteit is hij nu uit de zorgen: maar liefst 70 mensen kwamen bij hem solliciteren. - Er moeten mensen uit het bui tenland worden gehaald om te kunnen voldoen aan de toe nemende vraag naar operatie assistenten die zijn gespecia liseerd in hartchirurgie. - Uit het buitenland, met name België, Engeland en Ierland, komen de bouwvakkers die in ons land niet meer zijn te vin den. Alleen al bij het bevol kingsregister van Rotterdam worden per week tientallen Ierse en Engelse timmerlieden en metselaars ingeschre ven. - In Rotterdam gonst het van de geruchten over de koppelba zen die weer de kop opsteken. De chemie, de haven en de me taal kunnen anders niet aan hun produktie komen. - Bij vele stations van de Neder landse Spoorwegen liggen folders waarin de reizigers wordt aanbevolen te sollicite ren als conducteur. - Boven het Rijnmondgebied wordt met reclamevliegtuig jes werk aangeboden. Zwart Als we aan deze lijst, die gemak kelijk met veel meer voor beelden kan worden aange vuld, ook nog eens de gedenk waardige woorden van oud minister Langman toevoegen, die onlangs stelde dat de hoe veelheid zwart betaald werk in ons land overeen komt met 200.000 arbeidsplaatsen, dan ontstaat een toch wel opmer kelijk beeld. Het is dit beeld, waar voorzitter C. van Veen van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) op doelde, toen hij onlangs zei te vinden dat het probleem van de onver vulbare arbeidsplaatsen „een belangrijk punt van overleg moet zijn in het komende overleg tussen regering en so ciale partners". Waar zitten precies de knelpun ten? Directeur dr. J. H. J. Crijns van het VNO somt op: „Die zitten met name in de bouw, de chemie, de tuinbouw in het Westland en in het am bacht". In de bouw zou het gaan om 30.000 arbeidsplaat sen, en het hoofdbedrijfschap ambacht meldt over vorig jaar 34.600 niet-vervulde ba nen. Het gevolg: in die sectoren waar een tekort aan arbeidsplaat sen bestaat, rijzen de lonen de pan uit. Dr. Crijns schat: „In de sectoren waar deze span ningen optreden, liggen de sa larissen 30 tot 60 procent te hoog". De werkgevers vinden dat een van de oorzaken van het probleem ligt in de geringe mobiliteit van de werkne mers. Anders gezegd: men zou eerder bereid moeten zijn an dersoortig werk te accepteren. Ook de geografische mobili teit zou groter mogen zijn. Dus: verhuizen naar de plaats waar werk is. Crijns vindt verder dat het be grip „passende arbeid" te stringent wordt gehanteerd. Door Henk Dam Zonder buitenlandse werknemers zou de glastuinbouw ten dode zijn opgeschreven Thans is het zo dat werklozen alleen hen passend werk hoe ven te accepteren. Crijns: „En zo krijg je, dat voor een nieuwbouwschilder werk als onderhoudsschilder niet pas send is". Procedure Directeur arbeidsmarktbeleid bij sociale zaken Gommers be strijdt deze visie. „Het probleem is niet dat je het be grip 'passende arbeid' moet verruimen. Het gaat er veel meer óm dat je de procedure rond het accepteren en weige ren van passende arbeid ver eenvoudigt. Kijk, er wordt dus een korting toegepast op de sociale uitke ring van iemand als deze pas send werk weigert. Wat is pas send werk? Daar zijn in het verleden rechtszaken over geweest, en zo is een jurispru dentie ontstaan waarmee we aardig uit de voeten kunnen. Die is helemaal gesystemati seerd". Wil je een rechtszaak winnen van iemand die passend werk weigert, dan moet daar heel wat voor gebeuren. In de eer ste plaats moet de werkgever het melden als iemand pas sende arbeid weigert. Dat ge beurt veelal niet. Doet de werkgever het wel, en meldt hij de weigering bij het arbeidsbureau, dan moet het arbeidsbureau dat weer aan de betrokken bedrijfsvereni ging doorgeven. Die bedrijfs vereniging moet daar dan weer zelfstandig op reageren. Komt er een rechtszaak van, dan moet die werkgever van het begin van de lijn getui gen". Drs. Gommers: „Wat er dus zou moeten gebeuren, is dat je die procedure vereenvoudigt, zo dat makkelijker en eerder kan worden vastgesteld wanneer iemand passend werk weigert. Voor die procedureverande ring worden in Bestek '81 aan zetten gegeven". Als Gommers filosofeert over de onvervulbare arbeidsplaat sen, gaat hij een geheel andere richting uit dan de werkge vers. Voor hem ligt de oorzaak van het probleem in de eerste plaats in het lage rendement van het gemiddelde be drijf. Het moeizame werken van de arbeidsmarkt is volgens Gom mers in de eerste plaats een weergave van de algehele economische problematiek waarvoor ons land is ge plaatst. „Er zijn veel bedrij ven die maar net uit hun kos ten komen. Kieskeurig Factoren die een arbeidsplaats moeilijk vervulbaar maken, zijn volgens Gommers: "onre gelmatig werk, erg eentonig werk, buiten werken en zware lichamelijke arbeid". In die opzichten zouden werknemers minder kieskeurig kunnen worden. Maar aan de andere kant vindt Gommers dat sommige bedrijven ook wel minder selectief zouden mo gen zijn. „Er zijn bedrijven die zeggen: een man boven de 40 komt er bij mij niet in. Dat vind ik geen norm". Over de door werkgevers gesig naleerde geringe geografische mobiliteit van de werknemers zegt Gommers: „Maar dat zelfde geldt ook voor de be drijven. Veel ondernemingen zijn streekgebonden en zitten op een plaats waar onvol doende aanbod van arbeid is. En dat terwijl ze produktie- technisch helemaal niet aan die streek zijn gebonden. Een visfileerderij kan overal zitten, desnoods op de Veluwe. Als een bedrijf daar wel men sen zou kunnen vinden en in de eigen streek niet, waarom dan niet verhuizen? Dat vraagt niet zulke hoge investeringen, en dan zijn er bovendien nog vestigingspremies die gaan gelden". POELDIJK-Een aardig kadertje voor de voorpagina was dat laatst. Dat bericht van die illegale werknemers, die in Den Haag onder de banken van de bus do ken toen er een politieauto langs kwam rijden. Dat was niet zo handig, want zo verraadden ze zichzelf en werden ze op gepakt. De onfortuinlijke buitenlanders waren met de streekbus op weg naar het Westland. de glazen stad. Daar is werk. Wie nu in deze streek rondrijdt, ziet kleine groepjes Turken en Marokkanen langs de kassen gaan. Want veel tuinders willen best met een illegaal in zee. Dat komt doordat ze hun vacatures niet anders kunnen opvullen, zo leggen voorzitter A. J. Kou- wenhoven en vice-voorzitter J. H. J. Reincke van de Stichting Personeelsvoorziening Westland uit. Want het valt niet mee om mensen te vinden die tomaten en rozen willen plukken. Het arbeidsprobleem in het Westland dateert niet van vandaag of gisteren. Al in 1962 riepen de tuin ders een commissie in het leven, die tot doel had: personeelswerving. Die eerste jaren werden werknemers vooral uit het noorden van het land gehaald. Toen het steeds moeilijker bleek Nederlanders voor een carrière in de kassen te interesseren, werd omgeschakeld naar het buitenland. In Marokko en Turkije werd naarstig naar arbeidskrachten gezocht, en met succes. Nu nog zijn 1100 buitenlandse werknemers legaal in het Westland bezig, maar dat is te weinig. Sinds het ministerie van sociale zaken geen toestem ming meer gaf om rond de Middellandse Zee te werven, staken de problemen voor de tuinders de kop weer op. Om het in de woorden van Van Kouwenhoven te zeggen: „De tomaat heeft op èèn dag zijn ideale plukrijpheid, en dan moet hij eraf. Een tuinder kan toch niet zeggen: ik laat mijn oogst hangen?" Om kort te gaan: van illegale buitenlandse werk nemers wordt op grote schaal gebruik gemaakt, omdat er geen andere mensen te vinden zijn. Reincke en Van Kouwenhoven kunnen niet zeggen hoeveel illegalen er in het Westland werkzaam zijn. „Dat zou een slag in de lucht zijn. Er wordt inderdaad met illegalen gewerkt, maar voor hen wordt in bijna alle gevallen sociale lasten en pre mies betaald". Een jaar geleden werd de commissie die zich bezig hield met personeelswerving - inmiddels in een stichtingsvorm gegoten - op een breder vlak ge plaatst. De veilingen doen nu ook mee en betalen een gedeelte van de onkosten die worden ge maakt om mensen te krijgen. Reincke: „Dat is omdat de onopvulbare vacatures het belangrijkste probleem zijn waar wij hier mee zitten". Hij schat dat als er een goed aanbod van werkkrachten zou zijn, er in de kassen zonderal te veel moeite duizend man zouden kunnen worden geplaatst. „En die duizend man zouden hier op jaarbasis kun nen werken, dus niet alleen in het seizoen. Het is nu zo, dat er hier ontzettend veel wordt overge werkt. Veel tenenloperij dus. Hele gezinnen wor den ingeschakeld. Zestig tot zeventig uur per week is regel". Van Kouwenhoven vult aan: „En door de omscha keling van groenten op bloemen neemt de vraag naar mensen nog steeds toe". Hoe het komt dat zo weinig mensen in de kassen willen werken? Vol gens Reincke en Van Kouwenhoven doet de aloude spreuk „onbekend maakt onbemind" hier ten volle opgeld. „Er is veel onbekendheid met ons soort werk. En daarom i#s het goed, te benadrukken dat het niet echt zwaar is. Het zware werk wordt door de ma chines gedaan. Met de grond kom je nauwelijks in aanraking, dus vuil word je ook al niet. Kou en nat werk kennen we niet meer. De achterstand die we bij de cao hadden, is ingelopen. Die cao voorziet in een normale werkweek van 40 uur. Voor dag en dauw opstaan hoeft ook al niet meer", zo somt Reincke op. Van Kouwenhoven: „Vanuit het verleden zitten we opgescheept met het imago dat de tuinbouw heeft. Maar de glastuinbouw is eigenlijk geen agrarisch gebeuren meer; het is een industrie ge worden". Oplossingen voor de problemen? Een hoger loon is dat volgens de heren Reincke en Van Kouwenho ven niet. „We zitten al erg hoog met onze cao, en we moeten natuurlijk wel concurrerend kunnen blijven werken. Bovendien zou het ministerie van sociale zaken dat vermoedelijk niet eens toestaan, gezien het landelijke loonbeleid". Mogelijkheden ziet de Stichting Personeelsvoor ziening Westland wel in verruiming van het be grip „passende arbeid", en bij de jeugd. „School verlaters zouden hier in een tijdelijk dienstver band moeten kunnen werken, waarbij het ar beidsbureau dan voor hen de kans op een kan toorbaan blijft open houden". Heil wordt ook verwacht van scholingsprogi'am- ma's. „De eerste draaien nu". UTRECHT - Pas nog is bij een bouwwerk in Zuid-Nederland de Belgische vlag gehesen toen het hoogste punt was bereikt. Dat was omdat er bijna uit sluitend Belgische bouwvak kers aan hadden meegewerkt. Nederlanders waren immers niet te vinden? Voorzitter S. J. van Eijkelen- burg van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB). waarin de werkgevers in de bouw zijn verenigd, haalt het voorbeeld lachend aan. Het is een voorbeeld van het gigan tische tekort aan bouwvak kers in ons land. Van Eijkelenburg: ,J9at tekort aan vooral vaklieden is op het ogenblik groter dan het ooit geweest is. De bouw zou nu zo 30.000 mensen kunnen ge bruiken. Maar die zijn er niet en moeten dan maar uit lan den als België, Ierland en En geland worden gehaald". Als er één arbeidsmarkt de laat ste jaren aan grote schomme lingen onderhevig is geweest, dan is het wel die van de bouw. Een tekort aan mensen was er, toen aan het eind van de jaren '60 de woningnood drastisch werd aange pakt. In die tijd werd het tekort aan huizen opgevuld door serie- bouw en systeembouw toe te passenDit soort bouw is rela tief gemakkelijk en verloopt snel. Vandaar dat er steeds minder uren nodig waren om eenheden af te krijgen. En daarom liep de vraag naar mensen weer terug. De grote uittocht kwam in de beginjaren '70. zo ongeveer tot 1975 aan toe. In de bouw zat geen brood meer, er waren mensen over en die gingen dan maar weg De besten - vaklieden ais tim merlieden en metselaars - vonden het eerst een plaats. Doorgaans ging het hier om werk bij de overheid, in de quartaire, dienstverlenende sector dus. Voorzitter D. van Commenee van de Bouw- en Houtbond CNV: ,£o gingen 10- tot 20.000 mensen per jaar weg". Deze vaklieden kwamen niet te rug toen de bouw in 1976 weer ging aantrekken. En juist aan vaklieden begon het tekort te ontstaan. Dat kwam doordat van de systeembouw werd overgegaan op het bouwen van eengezinswoningen. Wo ningen bovendien met een grote diversiteit. Van Commenee: ,JEr zijn nu projecten met huizen die on derling weer bijna allemaal verschillend zijn. Dan moetje bij èèn project bijvoorbeeld 27 verschillende kapconstructies maken. Bij seriebouw lag dat eenvoudiger. Daar paste je een zelfde constructie bij hon derden huizen tegelijk toe". Het maken van 27 kapconstruc ties veronderstelt een wat je noemt doortimmerd vakman schap. De mensen die ze moe ten maken, moeten bijvoor beeld van tekening kunnen le zen. Dat moeten ook de bouw vakkers kunnen die zich met de technisch gecompliceerde vernieuwbouw bezighou den. Van Eijkelenburg: ,JDoordat er nu anders gebouwd wordt dan enkele jaren terug, ligt het aantal uren dat je nodig hebt 30 procent hoger. Meer uren dus en minder vakmen sen. Geen wonder dat wat er nog op de arbeidsmarkt rondloopt, zijn eisen op schroeft. En aan de andere D. van Commenee: ..'Zo gingen 10 tot 20.000 men sen per jaar weg'... kant willen de werkgevers voor een goede vakman ook steeds meer betalen". Door die salarissen worden de bouwkosten steeds hoger. De voorzitter van het AVBB: ,£)e produkten worden bovenma tig in prijs verhoogd en zijn voor velen onbereikbaar. Zo ontstaat woningnood. De lijsten woningzoekenden groeien enorm; 350.000 men sen zoeken een woning. Dat zegt toch wel wat. Wij hebben voorspeld dat dit zou gebeuren. Het begint erop te lijken dat, wil je de wo ningnood keren, we weer te rug moeten gaan naar de se riebouw". Van Commenee is niet zo som ber. ,Jk maak me sterk dat we toch wel 110.000 woningen per jaar kunnen halen. Bij de zwaar gesubsidieerde wonin gen zou de diversiteit aan de buitenkant wel wat minder mogen. Want het gaat vooral om de buitenkant - woonom geving noemen ze dat. Vaak wordt daarbij op de binnen kant beknibbeld. Goedkopere kozijnen en zo. Dat zou wel minder kunnen dus, maar dat neemt niet weg dat we niet terug moeten naar de seriebouw. Ik geloof ook dat de maatschappij dat niet zou aanvaarden. Dat er in de bouw voor 30.000 mensen werk zou zijn, gelooft hij niet zo. De geregistreerde vraag bij de arbeidsbureaus bedraagt momenteel ongeveer 15.000. Daar staat tegenover dat bijna 11.000 mensen voor de bouwsector als werkloze staan ingeschreven, onder wie 8000 voor de woning bouw. Hoe is dat nu toch mogelijk, bij zoveel werk? Van Eijkelen burg: „Van de werklozen in de bouw moet je je afvragen of die nog wel tot die sector beho ren. Er zitten erbij die ooit eens twee weken in de bouw hebben gezetenGa je schonen, dan blijft er haast niemand En van die mensen is er dan nog een aantal dat niet wil wer ken. Het is nu eenmaal zo, dat het aantal mensen dat meent niet te hoeven werken, steeds groter aan het worden is. De normvervaging gaat zo ver, dat de actieve zich haast niet meer kan veroorloven actief te zijn". Van Eijkelenburg knoopt hier de conclusie aan vast: Jk wil er niet voor pleiten dat de uit keringen worden verlaagd - daar tref je alleen maar de echte werklozen mee - maar er moeten wel maatregelen ko men opdat iemand die kan werken, dat ook doet. Het be grip 'passende arbeid' moet ruimer worden geïnterpre teerd, bijvoorbeeld" Van Commenee heeft een andere kijk op de werkloze bouwvak kers, en weet zich gesteuna door een onderzoek onder auspiciën van het ministerie van sociale zaken, .dat on langs is afgerond en dat bin nenkort zal worden gepubli ceerd. „Voor de woningbouw hebben we dus bijna 8000 werklozen. Daar gaat 10 procent van af, zo is uit het onderzoek geble ken want dat zijn de werkloze bouwkundigen, mts'ers en hts'ers bijvoorbeeld. De overi ge 90 procent bestaat uit echte bouwvakkers. Nu blijkt uit het onderzoek dat van die groep een aantal niet meer overal inzetbaar is vanwege hun gezondheid, dat anderen qua mentaliteit moeilijk te accepteren zijn, en verder bestaat de groep werklozen voor het grootste gedeelte uit ongeschoolden en niet-vaklieden. Maar de vraag betreft nu juist vaklieden. En van de groep ongeschoolden is maar een klein deel om te scholen tot vakman. De mensen hebben nu eenmaal hun grenzen. Het probleem is dus, dat vraag en aanbod uiteenlopen. Je moet dus niet gelijk aan onwil gaan denken", aldus Van Commenee. Van Eijkelenburgs opmerking dat de salarissen van vaklie den te hoog zijn geworden, omdat deze mensen zo schaars zijn geworden, wil hij ook van kanttekeningen voorzien. >fJe moet je wel eerst afvragen of de cao voor vakmensen niet kunstmatig laag is gehouden. In feite liggen de salarissen 20 tot 25 procent te laag. Met wat de werkgevers nu boven de cao uitbetalen, doe je dus niet meer dan de schade inha-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23