Kuiper in F ranse ploeg kopman naast Thevenet 'Ik ben beschikbaar jongens die willen werken' voor hard 17" Sterke eindspurt Leiden Lions Molenaars-"plan gaat nu in bij AZ De lie van de 11e: Alaaf! Na een ferme pint praisheenijk happen in zón pittig stuk Onderen Boven de Moerdijk. Schaatscoach Jorrit Jorritsma: ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 ALKMAAR (GPD) - Het vertrek van AZ-directeur Hans Kraay, die tegen de terugkeer van Ted Troost als fysiotherapeut was, zou doen vermoeden dat de Rot terdamse "wonderdokter" bin nenkort weer in Alkmaar zal neerstrijken. Dat gebeurt echter, mede uit financiële overwegin gen, niet. De AZ-leiding lost de problemen op door fysiothera peut Simon van der Stok op meer dagen in de week aan zich te bin den. De werkzaamheden van Kraay zullen de komende weken wor den verricht door penningmees ter Klaas Molenaar, secretaris Gerrit Peters, voorzitter Arie Lig- thart en door bestuurslid en AZ- baas Kees Molenaar. De situatie van vroeger, toen het AZ-bestuur zelf veel werkzaamheden op het gebied van het management op knapte, keert hiermee terug. AZ-baas Klaas Molenaar is een voorstander van de "vriendelijke lijn". Plan 17 is een geesteskind van hem. Hij beoogt met dit plan de spelers tot een extra prestatie te stimuleren met het doel zoveel mogelijk punten te pakken voor 17 december. Hans Kraay zag het met dit plan niet zitten en wilde een strengere aanpak, onder het motto: "Het zijn profs, ze moeten er voor knokken". Hij beschouwde plan- 17 als amateuristisch en heeft an dere ideeën over het leiden van een profclub. Klaas Molenaar wil echter "warmte" brengen bij de spelers, omdat hij als oud-voet baller van KFC weet dat iedere jongen op tijd een schou derklopje nodig heeft. Door het vertrek van Hans Kraay kunnen de banden tussen de heer Molenaar en de AZ-selectie weer nauwer worden aangehaadl. Een heel andere aanpak bij AZ dus, dat momenteel bezig is voor de spelers een trainingskamp in Ita lië te organiseren tijdens de win terstop. In die periode wil men tegen Italiaanse teams spelen en het spelritme behouden De Graaf Jaan de Graaf, de linkerspits van AZ'67, zal volgend seizoen niet meer voor de Noordhollandse formatie uitkomen. In een inter view met een clubbladredacteur van IJsselmeervogels, de oude club van De Graaf, deelde hij mee dat hij het volgend seizoen in ie der geval weer voor IJsselmeer vogels zal spelen. Jaan de Graaf speelde dit seizoen regelmatig in de hoofdmacht van AZ'67. Georg Kessler gisteravond: „Dat bericht is voor mij volkomen nieuw, daar weet ik niets van. Ik snap het ook niet helemaal, want Jaan de Graaf is bij ons zeer suc cesvol, hij maakt op mij een ge lukkige indruk" slappe instelling als trainer keihard, Hennie Kuiper tekent het con tract. Naast hem zijn vrouw Ine rechts Thevenet. LAS NORMA (GPD) - Hennie Kui per heeft gistermiddag zijn hand tekening gezet onder het offi cieuze contract dat hem voor twee jaar bindt aan de Franse prof-wielerformatie Peugeot. In die ploeg heeft Kuiper, naast ex- Tour de France-winnaar Bernard Thevenet, de rol van kopman. De feestelijke bijeenkomst in het nieuwe Franse wintersport plaatsje La Norma, waar Kuiper een appartement heeft, liep ove rigens voor een deel in het hon derd. Door de mist en een staking van de Franse verkeersleiders moesten de directie van de fa briek en ploegleider Maurice de Muer, die het officiële document bij zich had, verstek laten gaan. Nu namen twee Nederlandse ver tegenwoordigers van de Franse fabriek de honneurs waar. Van essentieel belang was dat echter niet. De overgang van Kuiper - en van diens beste vriend en mees terknecht José de Cauwer - die de laatste drie jaar in dienst reden van TI-Raleigh onder ploegleider Peter Post, naar de andere forma tie was toch al een feit. De wegen tussen de succesvolle Post-for- matiè en de Ossendrechter scheidden zich al na de Ronde van Frankrijk, toen De Muer Kuiper een vorstelijk aanbod had gedaan en Post weigerde met een tegenbod te komen. Hennie Kuiper verwacht bij zijn nieuwe formatie geen strubbe lingen met Thevenet. „De taken zijn duidelijk verdeeld", aldus Kuiper. „Ik ben kopman in de Ronde van Frankrijk en Theve net in de Giro (Ronde van Italië)" Bernard Thevenet, die de afwe zigheid van de Franse bedrijfs leiding en de ploegleider com penseerde door bij de onderteke ning acte de présence te geven, bevestigde dat punt. Hij voegde er echter aan toe dat hij mis schien toch de Ronde van Frank rijk nog zal rijden. Kuiper zal in ieder geval de Giro niet op zijn programma zetten. Of de Fransman de Franse ronde wél rijdt, hangt af van zijn ge zondheidstoestand. Over acht dagen krijgt hij de uitslag van een medisch onderzoek. Thevenet, die dit jaar op de Tourmalet de strijd in de Ronde moest staken, kampt met slecht functionerende nieren. Dat zou volgens insiders een gevolg zijn van het gebruik van het verboden middel cordo- sine. Tegen het gebruik van dat middel heeft Thevenet (overi gens zonder de naam ervan te noemen) onlangs in de Franse pers een krachtige waarschu wing laten horen. NK in Geulle Voor het eerst in de wielerhistorie zal het Nederlands kampioen schap op de weg volgend jaar in het Zuidlimburgse Geulle wor den Verreden. De beroepsrenners komen zondag 24 juni in actie, een dag nadat de dames en de amateurs om het rood-wit-blau- we eretricot hebben gestreden. „Scherprechter" in het traject van 6,5 kilometer is de Hussen- berg, in de wereld van het wiel rennen beter bekend onder de naam Slingerberg. Op de top van deze 1200 meter lan ge klim, met een stijgingspercen tage van 8 tot 10 procent, is de finish. De organisatoren van de nationale titelstrijd, Huub Enge len en Leo de Klein van de stich ting Profwielerpromotion Ne derland, hebben aan Geulle de voorkeur gegeven nadat de sportcommissie van de KNWU hiertoe meerdere keren had ver zocht. Omdat volgend jaar in Nederland de wereldkampioenschappen plaatsvinden op het Cauberg- parcours, wilde men een zwaar der traject dan de Adsteeg in ADVERTENTIE Zondag 12/11 BADMINTON 1e KLASSE VEGLO 1 tegen P.S.V. 1 Aanvang 2 uur Universiteit - Sporthal Wassenaarseweg Aangeboden door Fa. Voetlicht Klassieke verlichting Haarlemmerstraat 15, Leiden. GRONINGEN - Als schaatser in het turbulente tijd perk Schenk-Verkerk werd hem dikwijls een slappe instelling verweten, als trainer-coach bezit Jorrit Jorritsma inmiddels een reputatie die juist van het omgekeerde blijk geeft. Op en rond de ijsbanen ken nen ze hem als een keiharde en iemand die geen blad voor de mond neemt om misstanden in de Neder landse schaatssport bloot te leggen. Vier weken ge leden ging Jorrit Jorritsma meteen zeer voortvarend aan de slag met de selectie die de KNSB hem heeft toevertrouwd, de jongensploeg van Jong Oranje. Zijn eerste conclusie: „Het niveau ligt ontzettend laag. Daar ben ik geweldig van geschrokken. Ik dacht, als dat Jong Oranje moet voorstellen, hoef je je geen enkele illusie te maken wanneer die jongens over twee jaar de Nederlandse top moeten vor- Een schaatstrainer die zo'n geluid laat horen is in Ne derland een buitenbeentje. Hoe schrikbarend het prestatiepeil de laatste jaren ook is gedaald, ex- bondscoach Leen Pfrommer en het komische twee tal Egbert van 't Oever en Tjaart Kloosterboer dat hem opvolgde, waren altijd bedreven in het vinden van verontschuldigingen waarmee ze hun rijders in bescherming namen. Voor menigeen zal het daarom wel even wennen zijn nu Jorrit Jorritsma zich daadwerkelijk met de Ne derlandse schaatssport is gaan bemoeien. Het werd trouwens ook tijd dat hij werd binnengehaald, want in buitenlandse dienst trok de in Alkmaar werkzame leraar lichamelijke opvoeding de afgelopen jaren meermalen de aandacht. Jorritsma dwong als schaatsvakman erkenning af met successen van zijn Canadese pupillen Sylvia Burka, sprinter Geatan Boucher en enkele jeugdige rijdsters. lc" Legendarisch is de wijze waarop Sylvia Burka wereld kampioene werd. In de voorbereidingsperiode in Piir66 Europa kon haar gedrag volgens Jorritsma niet door de beugel en zonder blikken of blozen zond hij haar Toch brand zouden zijn. Jorritsma verwijst naar andere takken van sport, zoals het zwemmen, waar tieners de dienst uitmaken op internationaal topniveau. Jorritsma nu: „Daar denk ik nog precies zo over. Veer tien- en vijftienjarigen moeten al onderworpen wor den aan vrij zware trainingsprogramma's. Natuurlijk zullen de jongeren mentaal gezien in staat dienen te zijn om zich aan een rigoureuze trainingsopzet te onderwerpen. Degene die dan komt bovendrijven, dat is het echte talent. Maar ik geef toe, het is allemaal erg gecompliceerd. Topsport en transpireren begin nen vieze woonden te worden in Nederland. Die men taliteit heb je hier. Als topsport niet met studie valt te combineren wordt gezegd dat met de sport dan maar gestopt moet worden. Aan de andere kant zijn velen, de goeden uitgezonderd, al bang als ze een druppel tje zweet moeten laten vallen. Kijk nou eens naar de sportlessen op de scholen. De meesten willen niets meer en kunnen ook niets meer". Jong Oranje wordt in schaatskringen als een kweek vijver beschouwd, maar Jorritsma vindt dat een ach terhaalde visie. „Er is een leerproces nodig voor jon geren vanaf veertien jaar, maar daaraan wordt helaas weinig gedaan. Er bestaat geen methodische op bouw, er is geen systeem, en dat zal moeten verande ren. De jonge schaatsers met wie ik te maken krijg worden geconfronteerd met een zeer grote overgang. Voor negentig procent verschilt de aanpak met wat ze gewend waren. Toch ben ik vol goede moed. Bin nenkort zullen de trainers wel eens bijeenkomen en dan moeten we zien te bereiken dat de basisprincipes in heel Nederland hetzelfde worden. Vergeet niet dat er momenteel 45.000 gulden is gemoeid met Jong Oranje, en daar mag je toch wel iets van verwach- Beek, waarop meerdere keren kampioenswedstrijden hebben plaatsgevonden. Behalve het ge halte van het parcours, hebben ook andere factoren een rol ge speeld bij de uiteindelijke keuze. Huub Engelen: „Het traject, en kele kilometers ten noorden van Maastricht, ligt als het ware inge klemd tussen de Slingerberg en het Julianakanaal. Dat betekent dat het gemakkelijk af te sluiten is. Wij hebben al uitgerekend dat we de helft minder entreeposten nodig hebben dan op de Ad- steeg" ADVERTENTIE huis. Zeer geprikkeld door dit incident scheen Sylvia Burka later op het titeltoernooi en terwijl ze haar coach nauwelijks een blik waardig gunde, reed ze de concurrentie aan flarden. Van Geatan Boucher is bekend dat hij eigenlijk alleen maar onder Jorritsma wil trainen. Toen deze geen kans meer zag zijn werkzaamheden voor de Canade se schaatssport voort te zetten, maar nog wel tijd had Als voor het begeleiden van enkele Westduitse junioren, D liet Boucher zich in Inzeil stiekem door Jorritsma instrueren. Het heeft enige tijd geduurd alvorens de KNSB inzag dat Jorritsma een uitstekende aanvulling was voor het trainerskorps, terwijl hij zelf al zat te popelen om in Nederland aan de slag te kunnen. Alleen de ou derwetse structuur zat hem dwars. Hij moest niets hebben van de bemoeizuchtige houding van de Technische Commissie. Toen er veranderingen in de totale organisatie ophanden waren, verdwenen zijn bedenkingen en meldde hij zich zelf aan bij de schaatsbond. Jorritsma: „Ik heb viee-voorzitter Zwart gebeld en ge vraagd of er voor mij plaats was bij een kernploeg. Het bleek allemaal vast te zitten op een privèzaak, die nu niet in de publiciteit hoeft te worden gebracht. Maar men meende in ieder geval dat ik in Canada zou gaan wonen. Toen Eddy Verheijen zich niet kon vrijmaken voor Jong Oranje ben ik benaderd en was alles snel beklonken" dat geld nog niet voldoende om de Nederlandse schaatssport uit de puree te halen, vindt Jorritsma, althans wat de jeugdopleiding betreft. Hij pleit drin gend voor meer financiële armslag en bondscoaches („èèn is niet voldoende") in vaste dienst bij de KNSB Die zullen zich dagelijks met de technische en men tale begeleiding van de schaatsers moeten bezig houden, is zijn opvatting. schaatser nu doorstoot is dat iets incidenteels, niet het gevolg van een systematische opbouw Qua structuur zullen we toch naar het Oostduitse systeem toe moeten. Op jonge leeftijd selecteren en goed begeleiden, dat zie ik als enige oplossing". Ook herhaalt Jorritsma zijn uitspraak van twee jaar gele den, toen hij opmerkte dat de huidige Nederlandse schaatstop mentaal verziekt is en er daarom niet veel meer van te verwachten is. Ook nu vindt hij nog: „Er moet een geheel nieuwe generatie komen. Als er eens een nieuweling in de ploeg komt met een positieve instelling, is hij niet in staat de hele groep te verande ren. Dat is de praktijk die ik ook dagelijks op school Afgeknepen Jorrit Jorritsma kreeg zes jonge talenten onder zijn hoede en ging op zijn gedreven manier aan het werk. In de herfstvakantie was het zestal bijeen in een trai ningskamp, waar het programma volgens ooggetui gen aan de pittige kant was. Jorritsma: „Of ik ze afgeknepen heb?. Nou ja, ik moest er natuurlijk wel zorgen dat ze het eind van de week haalden. Met al deze opvattingen bewandelt de in Nederland goede condi- debuterende Jorrit Jorritsma niet de eenvoudigste Gedurende de afgelopen anderhalf jaar is Jorrit Jor ritsma niet meer direct betrokken geweest bij het internationale topschaatsen. omdat de KNSB hem buiten de deur hield. „Toch", zegt hij, „heb ik niet stilgezeten. Er zijn in de trainingsopzet nieuwe ont wikkelingen op gang gekomen, zoals rolschaatsen, fietsen en gewichttraining. Ik heb nieuwe program ma's gemaakt, want wat ik twee jaar geleden deed is nu al weer verouderd. En toch heb ik veel opgesto ken in Canada, ook door mijn contacten met Amen- kanen en Oostduitsers. Maar wat is er nu eigenlijk precies bekend van het schaatsen? Ontzettend wei nig. Iemand die zegt dat hij het allemaal weet, die liegt. Men is altijd bang geweest om te experimente ren. Er is verstoppertje gespeeld en iedereen heeft jarenlang vastgehouden aan zijn eigen zienswij- Slechts twee van de zes bleken tie te beschikken, de rest was verschrikkelijk slecht. En dat is intussen op het ijs wel gebleken" De nieuwbakken bondscoach heeft altijd uitgeroepen dat er in Nederland veel te voorzichtig met jeugdig talent is omgesprongen. Hij kritiseerde de opvattin gen van Pfrommer en Van 't Oever, die vonden dat van jongens van 19 a 20 jaar niet het uiterste gevergd kon worden, omdat ze na twee jaar volledig opge- weg. Hij pleit in wezen voor een ingrijpende ombui ging en achter de burelen van de KNSB zullen offi cials zich nog wel menigmaal achter de oren krabben als Jorrit weer bezig is. Waarom hij dan toch met bezieling aan de begeleiding van jong Nederlands schaatstalent is begonnen, kan door hem snel wor den verklaard: „Ik ben beschikbaar voor de jongens die hard willen werken". (Vraag de folder met menutips in de winkel of bij (Jnox O ss. LEIDEN - Terwijl hij de puck in het achterveld ging ophalen vond Paul Domm toch nog even de tijd om een blik op de klok te werpen. Een daad, die hem leerde dat de finish van de tweekamp Leiden Lions-Olympia Heist nog slechts vierendertig seconden vanaf dat moment verwijderd lag. Een kor te hoofdknik in de richting van zijn goalie Ed Nienhuis was voor LEIDEN - Ook Juventot de Badalona heeft in de tweede ronde van de strijd om de Eu ropese beker voor landskam pioenen basketbal de tweede wedstrijd gewonnen. Anders dan Parker Leiden, zegevier de de Spaanse ploeg met ruim verschil. Tegen Crystal Pala ce werd het in Spanje 91-73. De stand in groep F is 1: Ju ventot 2 gesp 4 punten; 196-160, 2: P/Leiden 2 gesp. 4 pnt 173-164. LEIDEN - Geruchten, als zou het Leiden Lions-bestuur overwegen om de thuiswed strijden van de Leidse ijshoc- keyploeg met ingang van het komend seizoen op de Rot terdamse kunstijsbaan te la ten verspelen, worden door Ton Menken als zijnde "voor barig" afgedaan. "Alleen", aldus de sponsor, "als de publieke belangstelling hier in Leiden geen stijgende Ton Menken: "Geruchten voorbarig lijn gaat vertonen, gaan zo'n verhuizing pas overv gen. Momenteel draaien een gemiddelde van 700 toe schouwers per wedstrijd. Daar moet geld bij. Willen we quitte spelen, dan hebben we zeker 1000 kijkers nodig. Ik hoop dat die er alsnog komen, want een verhuizing naar Rotterdam zou ik betreu- IJshockev-uitslagen: Amster- uam-Tilburg 4-3; Nijmegen- Groningen 4-5 en HYS-Den Bosch 8-4. die laatste het teken om het ijs te verlaten. Met zes veldspelers (Frank Dobbelaar completeerde het vijftal Mathewson. Van Slown, Kocanda. Domm en An ton) wenste Domm met de stand 6-7 nog eenmaal "va-banque" te spelen. Een staaltje blufpoker, dat in de daarop volgende secon den wonderwel slaagde, toen Jiri Anton Heist-doelman André Pa radis de troefkaart, waar hij daar voor tevergeefs naar had lopen zoeken, voortoverde. Met een be daard tikje, goed voor de niet meer voor mogelijk gehouden 7-7 mocht hij zich, evenals tegen Tilburg Trappers, als scherprech ter laten bejubelen. Met dat dolle slot bekroonde de voormalige Tsjech de laat inge zette eindsprint, die de thuis ploeg van een schier kansloze 2-6 (begin laatste periode) alsnog langszij bracht. Leiden Lions mocht die remise als een over winning begroeten, nu die ploeg in de eerste twee periodes com pleet was weggespeeld. Een su perieure schaatstechniek, een be tere stickhandling ook leken voor de "Belgen" - het team telde slechts twee spelers die in het land van Lambiek het levenslicht aanschouwden - de waarborgen te vormen voor een monste roverwinning, die de brigade van Paul Domm tot in het diepste van de ziel had kunnen vernederen. De wijze, waarop Olympia in de eerste periode door treffers van Arme Porter (assist Gary Vanse- venant) en Vansevenant (assist Guy Losier) simpelweg van Lei den wegliep, had een verlam mende uitwerking op de gasthe ren. De acties van de laatsten mis ten door de voortdurende Belgi sche pressie vooral zuiverheid en tempo. Als vanzelf impliceerden de tekortkomingen voor de Lei- denaars, bij wie Ed Bruinsma wegens gebrek aan voldoende capaciteiten de wacht is aange zegd, (dodelijk) puckverlies. Er- win van Diemen stond na 17 mi nuten en 15 seconden als het ware model voor die stelling. Nadat John van Sloun (assists van An ton en Kocanda) tegen had ge scoord, speelde die winger Olympia in de kaart door het speeltuig aan Losier in te leveren. Het gulle aanbod van Van Dier- men werd door de Belgische Ca nadees in dank aanvaard: 1-3. De Vlaamse supprematie nam in het tussen part nog grotere vor men aan. Leiden Lions was ook in die fase geen ogenblik bij machte om enig weerwerk van niveau te bieden. De Zuiderbu ren speelden met flitsende aan vallen het Leidse defensiebastion volledig zoek, doorkliefden met ragfijne combinaties die Verde diging als gold het een gatenkaas. Na vier minuten en dertig secon den diende verdediger Denis Le- duc zich als de grondlegger van de logische vierde treffer aan. Met een "snijdende" pass be diende hij Bob Peace, die van dichtbij 1-4 ter wereld bracht. Leiden Lions leek definitief geveld. Goed, Ted Meyer mocht na voor bereidend werk van Anton en Mathewson de achterstand dan nog wel tot 2-4 terugbrengen, maar nadat Vansevenant en Por ter de score systematisch naar 2-6 hadden opgevoerd, was er wer kelijk niemand van de 700 kij kers, die nog geen centje voor de kansen van de thuisclub wilde uitgeven. Ook niet, toen Rudy Bakker (assists Sarab'er en Van Diermen) 3-6 fabriceerde, want die goal werd twee minuten later door Vansevenant koeltjes met 3-7 beantwoord. Er scheen voor Olympia geen vuil tje meer aan de lucht. Sterker nog, de 4-7 van Kocanda werd door de Belgen als een schoon heidsfoutje, die aan de ruime ze ge kleefde, begroet en de Heiste- naren maakten zich op voor een gaaf demonstratiespelletje. Een hautaine houding, die de Leidse ijshockeyers injecteerden tot een door enthousiasme gedragen of fensief. Met een slapshot knalde Paul Domm zijn ploeg naar 5-7, waarna Jiri Anton één minuut en achtenvijftig seconden voor tijd 6-7 binnen knuppelde. De Leidse eindsprint leek te laat ingezet. Paul Domm zette echter, onder het motto dat ook de schaarse tijd van 34 seconden nog geld kan opleveren, de joker in door Nien huis van het ijs te halen. Een staaltje blufpoker, dat gestalte kreeg op het moment dat Jiri An ton alsnog zijn troeven op tafel legde GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11