Universiteit wil met AZL kinderdagverblijf opzetten Controle in Breestraat blijft streng Expositie in archief van handboekbinders voor brood en genot LEZERS SCHRIJVEN Actief in vrije tijd DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 LEIDEN LEIDEN - De politie in Leiden zal de komende maanden de strenge controle op verkeersovertreders in de Breestraat voortzetten. Deze toezegging heeft de commis saris van politie gedaan aan wethouder Waal (verkeer) in verband met de problemen rondom de doorstroming van het openbaar vervoer. Wethouder Waal heef de toezeg ging van dé politie doorgegeven aan het openbaar vervoer. Ver tegenwoordigers van openbaar vervoer drongen vorige week in het overleg over de problemen in de Breestraat aan op handha ving van de strenge politiecon trole. Deze controle maakt deel uit van het pakket verkeers maatregelen dat de gemeente in de Breestraat wil treffen. Diefstallen uit huis en school LEIDEN - Uit een woning aan de Hoge Rijndijk is gisteren, ver moedelijk tijdens afwezigheid van de bewoners, voor een waar de van ongeveer 4000 gulden aan goederen en sieraden gestolen. De inbreker(s) verschafte(n) zich toegang tot het pand via een raam. Uit de woonkamer werden een klok en fototoestel, met een gezamenlijke waarde van een kleine duizend gulden gestolen en uit een slaapkamer werden sieraden ter waarde van 3000 gul den gestolen. In de nacht van dinsdag op woensdag is uit het kantoor van de Leidse avondscholengemeen schap "Boerhaave", welke is ge vestigd in het gebouw van de Louise de Coligny Scholenge meenschap, voor een bedrag van 700 gulden aan postzegels en nog wat kleingeld ontvreemd. Men verschafte zich toegang tot het schoolgebouw door het vernielen van een ruit. In de loop van dinsdagmiddag is er ook nog het een en ander ont vreemd uit de Leidsche Hout- school die op dat moment nog geopend was. Hier ging men aan de haal met een zak waarin 300 gulden zendingsgeld zat en met een geldkistje waarin 70 gulden ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - De Leidse uni versiteit, bij monde van het college van bestuur, wil samen met het acade misch ziekenhuis een kin derdagverblijf op poten gaan zetten. Hierbij wordt gedacht aan een opvang- mogelijkheid voor peu ters, wier ouders studeren of werken aan de universi teit of in het ziekenhuis. Het college van bestuur heeft het AZL voornamelijk om financiële redenen een voorstel in die rich ting gedaan. Het voelt er namelijk weinig voor om het jaarlijkse ex ploitatietekort van een afzonder lijk universitair kinderdag verblijf te dekken. Een werk groep binnen de universiteit, die de plannen voor zo'n dagverblijf al op tafel heeft liggen, becijfert dit tekort op ongeveer 70.000 gul den uitkomt, nog los van de een malige huisvestingskosten. Als het AZL meedoet, wil het colle ge van bestuur voor de helft (maximaal 35.000 gulden) bijdra gen in het exploitatietekort. De universiteit zal dan ook slechts de helft van het aantal plaatsen in het kinderdagverblijf gebruiken. Bij commissie Hoe bestuur en directie van het academisch ziekenhuis tegen over dit voorstel staan, is nog niet bekend. De desbetreffende brief van het college ligt nog bij een commissie van het ziekenhuis die zelf al een tijdje de mogelijkheid van een kinderdagverblijf in het AZL bestudeert. De commissie denkt daarbij aan een capaciteit van rond 35 plaatsen. Bij een afzonderlijk universitair dagverblijf wordt van een zelfde capaciteit uitgegaan: gemiddeld 30 en maximaal 36 plaatsen. Dat betekent dat er voor een gezame- lijk kinderdagverblijf minstens 70 plaatsen nodig zullen zijn. Het is nog de vraag of daarvoor ge schikte huisvesting kan worden gevonden. Voor een universitair kinderdagverblijf heeft de werk groep van de universiteit al het oog laten vallen op het pand Lan- gegracht 61. Voor 70 kinderen is dit pand evenwel te klein. Grote behoefte De universitaire werkgroep heeft het college van bestuur in sep tember j.l. al voorgesteld een uni versitair kinderdagverblijf te realiseren voor kinderen van zes weken tot vier jaar. Het is de werkgroep namelijk gebleken dat hieraan bij ouders, die een binding hebben met universiteit of academisch ziekenhuis, grote behoefte bestaat. De vraag is, zo als ook elders in Leiden, groter dan het aanbod. Voor een universitair kinderdag verblijf wil de werkgroep een stichting in het leven te roepen, die moet zorgen voor beheer en exploitatie. In principe moeten de kinderen van maandag tot een met vrijdag in het dagverblijf te recht kunnen, meent de werk groep. Verder zou er voorrang gegeven moeten worden aan ou ders met een sociaal-medisch in dicatie. Dat zijn ouders die van de bedrijfsgeneeskundige dienst, het bedrijfsmaatschappelijk werk of studentendecanen het advies hebben gekregen om hun kinderen overdag ergens onder te brengen. Wat de financiële bijdrage van de ouders betreft, komt de werk groep hoger uit dan de bedragen die gelden volgens de Rijksbij drageregeling Kinderdagverblij ven. laatstgenoemde bedragen variëren van ƒ10 tot maximaal 275. De werkgroep meent echter dat studenten wel 7,50 per dag oftewel 150 per maand zullen kunnen opbrengen. Verder trekt zij de schaal door. Dat betekent bijvoorbeeld dat een gezin met een netto-inkomen van 2300-2500 ƒ15 per dag of 300 per maand betaalt. De kosten met een netto inkomen van 3200 en meer bedragen 22,50 per dag of 450 per maand. Voor de bemanning (of bevrou- wing) van het kinderdagverblijf denkt de werkgroep aan een hoofdleidster en drie leidsters, die met drie leeftijdsgroepen zouden moeten werken. Onderzoek Het universiteitsraadslid drs. Buikstra heeft onlangs nog schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het voorgestelde kinderdagverblijf. Hij wil van het college van bestuur weten of het kinderdagverblijf niet tegelijker tijd kan worden gebruikt voor sociaal-wetenschappelijk onder zoek. Tegen deze suggestie rees enkele weken tijdens een verga dering van de universiteitsraad al onmiddellijk verzet. De vragen zijn overigens nog niet beant woord. Ook op de tentoonstelling, een drietal miniatuur boekbindersateliers van mevrouw De Mol van Otterloo uit Den Haag. Achter de boekbinder de zes werken van Shakespeare gebonden door Jacque line Sanders uit Amsterdam in heel leer met handvergulding. Goud op snee met handbestoken kapitaal. In twee dozen met blind- en handvergulding. FIETSERS OP TURFMARKT IN DE KNEL LEIDEN - De verkeerssituatie die is ontstaan op de Turfmarkt na de opening van de Turfmarktbrug is dusver een weinig aantrekkelij ke. De winkeliers zijn weinig en thousiast omdat de mogelijkhe den om de zaken te bevoorraden zeer beperkt zijn. •log minder tevreden zijn de wiel rijders die gebruik maken van de Turfmarkt. Voor deze groep weggebruikers is een speciale fietssuggestiestrook aangelegd. De praktijk is echter dat deze strook vrijwel de gehele dag in beslag wordt genomen door ge parkeerde auto's en bakfietsen en een enkele vliko-bak. Gevolg is dat de fietsers dat deel van het wegdek moeten gebrui ken dat gereserveerd is voor de automobilisten. Maarsmansteeg 2 Als u echt wilt weten wat er voor moois is, kunt u beter even binnen wippen, damesmode Dameskleding op de 1e etage, tassen tassen en damesschoenen op de parterre. schoenen Party-kleding. Onvergetelijke laarzen. _THEA Gewoon even gaan kijken. Binnen. LGGEK In het gemeentearchief, Boisot- kade 2b, loopt op dit moment de tentoonstelling handboek- binden 1978, georganiseerd door 't Ambachthuys"een werk- en opleidingscentrum voor het boekbindersgilde in Wassenaar, particulier ini tiatief. Op de tentoonstelling is werk te zien van zowel Nederlandse amateurs en professionals als van buitenlanders, voorame- lijk Fransen en enige Belgen, Spanjaarden en Zwitsers. De heerJ.P. Willems of Brilman, van 't Ambachthuys: "Maar het Nederlandse werk kan niet tippen aan het buiten landse. In technisch opzicht niet en ook in esthetisch op zicht niet. Nu hebben ze in het buitenland ook een lange en rijke traditie op dit gebied en nog steeds behoorlijke oplei dingen. Wat dat betreft heb ben we hier veel minder mo gelijkheden. een opleiding is er helemaal niet meer. Hier staan ze aan de lopende band en moeten in hun vrije tijd een mooi boek maken". Het buitenlands werk op de ten toonstelling, die door twee Belgen is ingericht, komt vrijwel allemaal van profes sionals.Volg ens de heer Wil lems of Brilman zijn de eisen in het buitenland minder hoog, ze openen een klein ate lier en als ze een beetje een bo terham verdienen is het goed. Waarmee hij niet wil zeggen dat buitenlandse professio nals minder goed werk afle veren dan Nederlandse. Inte gendeel, buitenlandse ama- Late zebra De wegen van de gemeente Lei den zijn ondoorgrondelijk. Jaren zijn er aan het begin van het Noordeinde twee lagere scholen geweest. Vele kinderen op deze scholen moesten het Noordeinde met veel gevaar voor henzelf en voor onderwijzerof ouders over steken. Van enige beveiliging door mid del van waarschuwingsbord en/ of zebra is om een of andere reden nooit sprake geweest. Wie schetst Morphy-lustrum Het Leidsch Studenten Schaakgezelschap "Morphy" viert dezer dagen het 23ste lus trum. De vereniging, die in 1863 werd opgericht, is een van de oudste verenigingen ressorte rend onder Minerva. Vanavond is er in de sociëteit met prof. dr. Barendregt een simultaanséan- ce die ook voor niet-leden toe gankelijk is. Morgenmiddag wordt er een telefonische schaakmalch Leiden-Bonn ge houden en worden de festivitei ten besloten meteen receptie en diner. Marktdag De marktdag die onlangs werd gehouden in 't Huis op de Waard heeft een bedrag van ruim 9000 gulden opgebracht. Het geld zal worden besteed aan ontspanningsaetivitein die voor de bewoners van het bejaar dencentrum worden georgani seerd. Kerst-N Evenals in voorgaande jaren wordt er ook dit jaar op eerste en tweede kerstdag in het ebouw van de vereniging Au- gustinus een algemene Leidse Kerst-I.i georganieerd. Het is de bedoeling dat er een gevarieerd programma wordt geboden met muziek, film, klaverjassen. Verder komt er een speciale kinderruimte, een creatieve ruimte en 's avond wordt er een kerstdiner geserveerd. Het voorlopige organisatieteam zoekt nog een aantal mede- werk(st)ers die zich willen be zighouden met de voorberei ding van de Kerstin. Meer in formatie bij Fijke Middendorp, Breestraat 125, Leiden tel. 0-121531. Discussieavond Het Medisch Comité Neder- land-Vietnam organiseert op dinsdag 14 november een dis cussieavond naar aanleiding van de conflicten tussen Viet nam en de buurlanden Cam bodja en China. De bijeenkomst wordt gehouden in hetLeids Vrijetijdscentrum aan de Bree- s raat 66 en begint om acht uur. Spreker is Maarten van Dulle- meri en de muziek wordt ver zorgd door het koor "De Een heid". Lezing In het kader van de avondlezin gencyclus "Ontwikkelingen van het leven op aarde" wordt op dinsdag 14 november een bijeenkomst gehouden in de filmzaal van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgraeht 19. Dr. P. J. Hoedemarker zal die avond spreken over het on derwerp "Van eencellige tot reptiel". De bijeenkoms be- gintm acht uur en gratis toe gangskaarten kunnen schrifte lijk worden aangevraagd bij het Hengelsport Hengelsportvereniging Zuid- West de zesde wedstrijd in de Ringvaart. De vangst was ma tig. De uitslag was: 1. H. v. d. Laan 24stuks(4340 gram), 2. H. Schouten 16(2750), 3. C. Schou ten 15(2510), 4. A. Ruis 12(2060), 5. H. Moenen 12(2010), 6. E. Schreuder 9(1410), 7. G v d.Laan 6(1370), 8.1. Mazurel 7(1260). mijn verbazing toen ik gen de aanleg van een zebra ont dekte, drie weken na het vertrek van de laatste lagere school. Er wordt gefluisterd deze zebra er nu wel is gekomen omdat de nieuwe school (voor volwassenenonderwijs) een ge meenteschool is. Je zou het haast geloven, omdat de gemeente toch niet zó achter de feiten kan aan lopen. Hoewel A..H. Sevenster-Blink, Rijn- en Schiekade 6, LEIDEN. Taptade Vermoeid maar voldaan dachten 500 a 600 korpsleden met hun aanhang (echtgenotes, verloof den, vrienden en ouders enz.) za terdagavond na afloop van de Taptade een conumptie te ge bruiken in het nieuwe café-res taurant van de Groenoordhal, zo als dat vrijdagavond mogelijk De Stichting Taptade had echter besloten deze gelegenheid voor de korpsleden en het publiek ge sloten te houden en alleen geno digden toe te laten. De korpsle den en he betalende publiek mochten in de veemarkthal hun pilsje of cola a raison van f 1.75 nuttigen. Zonder korpsen en publiek zal de Taptade het niet verdwijnen en gaat failliet. D.Haasbroek, (Taptade-bezoeker), Sibeliusstraat 21, LEIDEN. Schooltijden We reageren op een drietal artikelen in deze krant over het conflict tussen onze school en de kleuterschool De Goudsbloem. De hoofdleidster van de kleuterschool mevr. De Jong praat over integratie en over ouders die geen inspraak zouden hebben op onze school. Wij kun nen echter dit vertellen: iedere ouder die dat wil kan de school binnenopen en zijn gevoelens ui ten. zowel bii het schoolteam als de oudercommissie. We hebben nu reeds ouders bij ons gehad die ons vroegen: "Wat kunnen wij nu doen om jullie te helpen bij het conflict?". Wij willen proberen om via gesprekken de zaak uit te praten. Onze oudercommissie is best bereid en altijd bereid ge weest om te praten. Dan heeft mevr. De Jong het over de onder linge wrijving. De sfeer is volgens haar in het schoolgebouw zo ver pest dat het contact tussen de teams via de schoolinspectie loopt. Maar die verpeste sfeeromt niet door ons, want het goede morgen en goede avond was doorgaans van de basisschool af komstig. Van enig ovel met de schooladviesdienst is ons niets bekend. In het eerste artikel stond een uit spraak van de schoolinspectie dat beide scholen om 8.45 uur moeten beginnen, maar de basis school wil zich daar volgens het artikel niet aan houden. Maar het idee om 8.45 uur te beginnen is notabene van de basisschool af komstig. Deze begon in het nieuwe schooljaar om kwart voor negen. Dit was al beslist vóór de schoolvakantie. De kleuter school begon toen om negen uur en de basisschool om half negen. Later kozen beide scholen voor half negen. Zo was het voor el kaar, dachten we. Maar mis, hoor. Een aantal ouders van de kleuter school protesteerde. Zij vonden het onverantwoord om hun kin deren om kwart over acht, als het nog donker is, naar school te la ten gaan (geciteerd uit deze krant). Een enquête werd gehouden en zo kwam de tijd van kwart voor negen uit de bus. En nu komt het. Wij citeren: "De kleuterschool ging akkoord,e basisschool wilde echter niet door de knieën gaan". Ook stond ihet artikel dat het team van de basisschool er een prestigezaak van wil maken. Dat is niet waar. Ze willen alleen maar tot 6 januari de tijd hebben om hun roosters om te zetten. Dit werd besproken met de heer v.d.Meij van de oudercommissie van De Goudsbloem. Hij zou dit met het team en de oudercom missie van zijn school bespreken. Wel moet ons dit van het hart. Dat een onderwijzer als de heer Scho- teldraaijer, die volledig voor zijn taak berekend is, op het matje werd geroepen (lees: voor schut gezet voor alle abonnees van deze krant) en bedreigd werd met een gezegde als: "Als je het niet doet, dan....", vinden wij meer dan schandalig.CVan redactiewege bekort). J.W. van Es, plv. voorzitter ou dercommissie Marnix van St.Al- degondeschool, Maresingel 54, LEIDEN. Bushalte Sinds enkele twijfelachtige ge noegen de eindhalte van buslijn 15/16 nagenoeg voor de deur te hebben. Nu is er al geregeld ge klaagd door de omwonenden dat bij (lang) wachten de motoren niet werden afgezet.Dit heeft tot resultaat gehad dat er een bordje bij de halte is geplaatst met de tekst "bij wachten motor afzet ten". Nu is het zo dat de meeste chauf feurs dit doen, maar afgelopen zondag was het weer raak..Dit maal maar één chauffeur die het "gepresteerd" heeft om éénmaal 20 en één maal 21 minuten lang met stationair draaiende motor bij de halte te staan wachten. Nu komen bij mij de volgende vragen op: a: er bij NZH nog chauffeurs rond die niet kunnen lezen? b: de chauffeurs beseffen dat het motorgeronk vooral 's mor gens vroeg en 's avonds laat bij zonder irritant kan zijn? c: de motoren de NZH-bussen zo zuinig dat het de moeite niet loont om ze enige tijd te stoppen? Heren chauffeurs, de goede niet te na gesproken, met een beetj goede wil kan hetmago van het openbaar vervoer weer wat wor den verbeterd. W. A. de Jong jr., Hoge Morsweg 59, LEIDEN teurs zijn veelal nog beter dan Nederlandse beroeps. De Nederlandse boekbinders ("Als er veertig zijn is dat veel", aldus Willems of Bril man) maken boeken of voor hun persoonlijk plezier, of volgens opdracht. Bijzondere boeken, eerste exemplaren, jubileumgeschenen, kostbare herinneringen, rechtvaardi gen volgens Willems of Bril man een bijzondere band. Hij zegt: "Een wat duurder boek geeft vaak aanleiding tot een duurdere band. Zo he ik de boeken van Antiek Pieck ge maakt. Die kosten normaal al f 120,- en met mijn leren band met versieringen erom komen ze op f 375,-. Ik kan al vanaf honderd gulden een boek m leer bindenals je dan nagaat dat zo'n elletje natuurlijk ge looid leer tachtig gulden kost De handboekbinder naait eerst het hele boekblok aan elkaar, en dan het blok met touwen in de band. Het kaft, van leer of 'marmer' met leren hoekjes, gaat er in één keer omheenZe spreken dan van een vaste band. De machinale boekbin der maakt het boekblok en het kaft los van elkaar en plakt ze dan tegen elkaar aan. Dat los se een losse band. De meeste boeken zijn trouwens tegen woordig helemaal met meer genaaid, het hele boekblok wordt aan de achterkant recht afgesneden en met lijm in het kaft bevestigd, met als gevolg dat het boek binnen de kortste keren uit elkaar ligt. Dat moet de heer Willems of Brilman toch wel een doom in het oog zijn,al zegt hij: "Ik zou met graag willen dat alle boeken met de hand gbgnden werden. Nee, een boek moet je in de eerste plaats kunnen le zen, het blijft een gebruiks voorwerp. Ook als wij het binden moet het praktisch blijven en in een redelijke tijd en voor een redelijke prijs ge maakt kunnen worden. Zoals dit boek nu, dat kun je niet eens in de boekenkast zetten (er zitten allerlei uitsteeksels op het kaft, red.): Dan zeg ik: je schiet je doel voorbij". Voor wie de tentoonstelling wil bezoeken: dat kan dagelijks van tien tot vier uur - behalve zondag - en nog tot 18 novem ber. Nog even dit er zijn prij zen uitgereikt, die niet bij de werkstukken vermeld staan. Misschien is dat inmiddels veranderd, maar voor alle zé kerheid: nummer 1 kreeg een prijs voor decoratie, nummer 4 voor originaliteit, nummer 27 voor decoratie en techniek, nummer 31 voor distinctie (ingehouden schoonheiden nummer 63 voor verschillende technieken Ook in Leiden worden er bin- nenkor boeken gebonden. K O begint waarschijnlijk in januari met een cursus boek binden voor beginners onder leiding van J. van Beelen, boekbinder bij het museum voor natuurlijke historie. Een snijmachine en een bord- schaar zijn er al.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3