Ajax uit de put gesprek over Bayern na tik van Schaakteam herstelt zich tegen zwakke Argentijnen asketballers en Bosch Nide verder [m Jslander Olafsson d »pvolger Euwe als 1 >raeses van FIDE Leiden Lions speelt HIJS 'dubbel'weg DERDAG 9 NOVEMBER 1978 100. irde alle L, :r: len UENOS AIRES (ANP) - De IJslander Fridrik Olafsson is Max Euwe opgevolgd als voorzitter van de Internatio nale schaakfederatie (FIDE). Olafsson werd gisteren geko zen tijdens het congres van de FIDE in Buenos Aires, lafsson werd gekozen in de tweede ronde. In de eerste stemming was de Joegosla- viër Svetozar Gligoric afge vallen. Toen ging het nog tus sen Olafsson en de Portori- caan Rabell Mendez. De re sultaten van de stemmingen waren: ierste ronde: Mendez 31 stem men, Olafsson 30, Gligoric 29. L AVIV (ANP) - EBBC/Den losch heeft zich gisteravond in 'el Aviv geplaat st voor de tweed e Dnde in het toernooi om de Eu- apese basketbalbeker voor be- erwinnaars. Na de thuisover winning van verleden week op lapoel Tel Aviv (83-67) sloot de ■ossche ploeg ook de return in iraël af met een voordelige mar- e: 81-86 (ruststand 37-37). ider coach Ton Boot en guard heo Kropman - beiden kregen een vrij-af van hun werkgever - EBBC in Tel Aviv nauwelijks p noemenswaardige problemen estuit. Voor 3000 toeschouwers leef de koploper in de competi- e gedurende het gehele verloop an het duel aan de positieve kant er score. aoel miste zijn beste schutter ohn Willis. De Amerikaan, die in >en Bosch goed was voor 22 pun- n, ging in de training door zijn ug en fungeerde slechts als toe- chouwer. or deze handicap was de Israëli- che ploeg volkomen afhankelijk an Barry Leibowitz. De kleine pelverdeler, die in het verleden nkele jaren in Nederland speel- e (Flamingo's), liet aardige staal- jes basketbal zien, maar kon niet 'erhinderen dat de Nederlandse Jloe^in de beginfase uitliep naar 9-25 na 13 minuten. Hapoel :chakelde over op een feller pres ing-systeem wat vruchten af- vierp. De rust kwam met 37-37 de tweede twintig minuten leid- ie playing-coach Jan Dekker zijn team bekwaam naar de verdien de overwinning. Gebruik ma kend van het lengte-overwicht KLister) en veelvuldig wisselen schommelde de Bossche voor sprong constant rond de vijf pun ten. Hapoel vocht nog wel even terug, maar de zestien punten voorsprong uit de eerste wed strijd kwam nimmer in gevaar Integendeel, EBBC controleerde ontmoeting en streek de over winning op met 81-86. de tweede ronde, die op 22 en 29 november gespeeld wordt, treedt EBBC/Den Bosch met aan ze kerheid grenzende waarschijn lijkheid aan tegen de Belgische bekerhouder, Avanti Brugge Een stem was ongeldig. Tweede ronde: Olafsson 57 stemmen Mendez 34. Het was duidelijk dat de landen, die in de eerste ronde op Gligoric stemden, na het afvallen van de Joegoslaviër Olafsson ko zen. Olafsson is momenteel in Buenos Aires als eerste bord speler van IJsland in de Schaakolympiade. De op 20 mei 1901 in Amster dam geboren Machgielis Eu we is acht jaar voorzitter van de FIDE geweest. De nu 77- jarige Nederlandse schaak ambassadeur heeft in die pe riode met tal van problemen te maken gehad. Met name in Fridrik Olafsson verband met de organisatie van tweekampen om de we reldtitel moest Euwe, die zelf van 1935 tot 1937 de beste schaker ter wereld was na een overwinning op Aljechin, al zijn diplomatieke gaven aan wenden om tot een oplossing te komen. BUENOS AIRES (ANP) - Het Nederlands schaakteam heeft zich gisteren in Buenos Aires aardig weten te her stellen na de slechte vorige partijen. In de elfde ronde van de Schaakolympiade won Nederland van het tweede team van Argentinië, dat_eigenlijk ten hoogste als het derde team van dit land beschouwd kan worden, omdat geen van de Argentijnse grootmeesters aan de Olympiade meedoet. Timman won met wit gemakkelijk van Giardel- li. rije 28; 3. Sowjet-Unie 27,5; 4. West-Duitsland 27; 5. Israël 26,5 1 afg.; 9. Spanje, Nederland en Zwitserland 25,5. De dames speelden gisteren een wedstrijd tegen Argentinië die waarschijnlijk gelijk zal eindi gen. Van der Mije kreeg in een Siciliaan een sterk initiatief op de koningsvleugel dat Arias noopte De Argentijn haalde twee ope ningssystemen door elkaar en moest na een gevat antwoord van Timman al snel een zet met de koning doen, waardoor zijn hele troepenconcentratie in wanorde geraakte. Timman won een pion en wat later met een elegante combinatie nog meer materiaal. Sosonko bereikte met zwart tegen Seidler na een Siciliaanse ope ning een stelling waarin hij posi tioneel niet slecht stond maar door actief stukkenspel van Seidler toch op moest passen. In een ongeveer gelijke positie ver scherpte hij de strijd door een of fer van een stuk tegen drie pion nen dat misschien niet geheel verantwoord was. In de afgebro ken stelling zal hij moeten vech ten voor een remise die waar schijnlijk nog wel bereikbaar is. Donner had na veel narigheid met kleur zwart nu voor het eerst in deze wedstrijd eens wit. Hij kreeg tegen Bernat een goede stelling uit een Oudindische opening met druk tegen een zwakke pion op de damevleugel die hij tenslotte met een kleine combinatie won, waarna de winst een zaak van eenvoudige techniek was. Ligterink speelde met zwart tegen Mornier een partij waarin de zwakte van zijn geïsoleerde da mepion steeds ongeveer gecom penseerd werd door zijn actief stukkenspel. Veel was er niet te beleven, deze posities worden bijna altijd remise, ook nu. Door deze overwinning is het Ne derlandse team in het klassement weer onder de echte schakers beland en het loopt nu het gevaar in de volgende ronde een werke lijk sterke tegenstander te krij gen. Het team van de Verenigde Staten lijkt vast van plan om de Olym piade-titel, die twee jaar geleden bij afwezigheid van de Sowjet- Unie in Israël werd behaald, nu in aanwezigheid van de Russen te prolongeren. De Amerikanen wonnen gisteren van West- Duitsland met 2V2-IV2, terwijl de Russen, enige ronden eerder door de Westduitsers nog versla gen, tegen Zweden niet verder kwamen dan 2-2. Aan kop heeft zich nu ook Hongarije genesteld, dat IJsland met 3-1 terugwees. Nederland staat met Spanje en Zwitserland op een gedeelde ne gende plaats. Stand na elf ronden: 1. Verenigde Staten 28,5; 2. Honga- op tactische verwikkelingen in te gaan waar Van der Mije tenslotte met twee pluspionnen uitkwam. Op het laatst liet Arias nog een toren wegnemen maar dat speel de geen wezenlijke rol meer. Vreeken kreeg tegen Justo een eindspel waarin zij steeds wat minder stond, ook nog in de ai- gebroken stelling, maar remise is waarschijnlijk wel bereikbaar. Van Parreren stond met wit tegen Cazon aanvankelijk duidelijk be ter, maar nam veel hooi op de vork door aan beide vleugels op te marcheren. Cazon kreeg te genspel en infiltreerde met haar stukken in de zwakke punten in de witte stelling wat tenslotte tot stukwinst voor haar leidde. Tijdens het congres van de Interna tionale Schaakfederatie (Fide) in Buenos Aires is de Nederlander Cor van Wijgerden benoemd tot internationaal meester. Dat ge beurde op grond van meesterre- sultaten, welke hij behaalde bij de IBM-toernooien van 1976 en 1978. Het congres benoemde oud-we reldkampioene Nona Gaprin- dasjvili (Sowjet-Unie) tot groot meester. Voorts hielden de af gevaardigden zich bezig met de uitbreiding van het ledental. Een propagandistische toernee van de scheidende Fide-voorzitter dr. Max Euwe door Afrika leverde vooral aanmeldingen op uit dit werelddeel. De aanvrage van Oe ganda leidde tot enige verdeeld heid. Hier stemden negen landen tegen, waaronder Nederland. Volgens de Nederlandse af gevaardigden moet dit niet wor den gezien als een erkenning van het feit dat sport en politiek niet kunnen worden gescheiden, maar meer als een geïrriteerde poging om iets terug te doen te gen de mensen, die Zuid-Afrika en Rhodesië uit de Wereld schaakbond stuurden. AMSTERDAM (GPD) - Het gesprek dat gisteravond heeft plaatsgevonden tussen spelers, bestuur en trainer van Ajax wordt door alle partijen "verhelderend" genoemd. De leiding van de Amsterdamse club had op het onder houd aangedrongen naar aanleiding van de opzienbaren de nederlaag (0-8) van Ajax in het afscheidsduel van Jo- han Cruijff tegen Bayern München. Voorzitter Harmsen: 'Natuurlijk was het voor qjis allemaal een opdoffer dat een wedstrijd die een show had moeten worden zo is geëindigd, vandaar dat we dit gesprek wilden. Ik dacht echter dat alles is uitgesproken en dat de spelers niets kwalijk behoeft te worden genomen. Ik heb daaren tegen verscheidene mensen ho ren zeggen dat zij het Bayern München juist kwalijk nemen dat het zo heeft gespeeld. Fadrhonc, de voormalige coach van het Ne derlands elftal, bijvoorbeeld, die zie tegen me, dat hij naar de trai ner van Bayern was gestapt en hem had gezegd: hoe kun je dat nu maken?" Ook trainer Cor Brom hoopt dat zijn spelers door de ontwikkelin gen dinsdagavond zó geprikkeld zijn geraakt, dat zij a.s. zondag in de thuiswedstrijd tegen Roda JC weer zullen "vlammen"- "Ieder een bij Ajax zat in de put door die zware tik, die we van Bayern hebben gekregen. Wereldrecord 000 meter ijdrit roor Argentijn A PAZ (ANP) - De Argentijn Jose Ruchansky heeft in La Paz (Boli via) het wereldrecord op de 1000 meter tijdrit verbeterd en ge bracht op 1 minuut 04.23 secon den. De 22-jarige Zuidamerikaan, die zijn prestatie leverde op de wielerbaan van Irpavi op 3200 meter de hoogst gelegen baan ter wereld, was 0.26 seconden sneller dan de oude wereldrecordhouder Niels Fred borg. ie Deen reed op 23 oktober 1973 de 1000 meter op de Olympische baan van Mexico Stad in 1 mi nuut 04.49 seconden. De wieler baan van Mexico Stad ligt op een hoogte van 2200 meter. DEN HAAG - Leiden Lions bevestigde gisteren de goede vorm van de aatste tijd door in een wedstrijd om de Vaderland Cup in Den Haag de jshockeyers van HIJS met 5-10 te verslaan. Het afgelopen weekeinde 'ersloegen de Hagenaars landskampioen Heerenveen nog op eigen bo- lem (4-5), ditmaal moest HIJS echter tegen een steeds beter draaiend meiden Lions uiteindelijk tegen de dubbele cijfers aankijken. Die ruime zege en de overwinningen van de Leidenaars op Amsterdam en Tilburg in de competitie bevestigen dat Lions, nu het de inzinking van de :eizoenouverture te boven is, zeker met de vier beste ploegen 'kan mee- ;aan "zelfs kunnen we bij de eerste vier eindigen", aldus voorzitter Van dalem. Leiden Lions speelt morgenavond thuis tegen Olympiade Heist. "Het is duidelijk dat dat is gekomen omdat onze instelling anders was dan die van de Duitsers. Wij wil den er een happening van maken, een glorieus afscheid voor Cruijff. Daar heeft Bayern helaas niet aan meegewerkt" Boodschap Na Arie Haan dreigt een tweede Anderlecht-speler bondscoach Jan Zwartkruis met een onaan gename boodschap te overvallen. Linksbuiten Rob Rensenbrink, al enige weken tobbend met een tegen Beveren opgelopen en kelblessure, kreeg gisteren uit de mond van de Brusselse manager Armand van de Schelfhout te ho ren dat hij niet op toestemming hoeft te rekenen om volgende week met Oranje tegen de DDR aan te treden, indien hij zich in het weekend afmeldt voor de Belgische competitiewedstrijd tegen Club Brugge. Rensenbrink: "Ik ben onder be handeling van de fysiotherapeut. Of ik zondag kan spelen tijdens Club Brugge-Anderlecht betwij fel ik, hoewel ik er alles aan wil doen om tijdig fit te zijn. De ma nager heeft me nu laten weten dat het consequenties voor me heeft wanneer ik tegen Brugge aan de kant blijf. Niet dat ze me bij An- derlecht dwars willen zitten, maar omdat ze ervan uitgaan dat het medisch niet verantwoord is om een niet-fitte Rensenbrink aan een zwaar karwei als tegen Oost-Duitsland te laten begin nen. Ik wacht eerst het weekend af en zal, zonodig, dan Zwartkruis op de hoogte stellen". NEC uit Nijmegen heeft gister avond de inhaalwedstrijd voor de competitie in de eredivisie tegen FC Utrecht met 4-2 gewonnen. Het duel werd in Utrecht ge speeld. De scores kwamen als volgt tot stand: 4e minuut R. Hendriks 0-1 21e Heisper 0-2, 38e R. Hendriks 0-3,44e Rietveld 1-3,62e Rietveld 2-3, 79è Heisper 2-, Scheidsrech ter Jonker. Toeschouwers: 4000. Het Nederlands UEFA-jeugdelf- tal (spelers tot 19 jaar) heeft zich op het terrein van PEC/Zwolle voor 2500 toeschouwers ten koste van IJsland, waarmee voorronde groep 3 wordt gevormd, geplaatst voor het UEFA-eindtoernooi, dat volgend jaar van 22 mei tot 3 juni in Oostenrijk wordt gehouden. Ajax-trainer Cor Brom,Lerby en Arnesen samen op de foto met de twee Denen Nielsen fl) en Berqaren (3e van links) die bij de Amsterdamse eredivisievereniging proeftrainingen hebben gelopen. Cor Brom: Beide spelers hebben tot nu toe een goede indruk op me gemaaktBerggren is aanvaller en Nielsen verdediger. Een derde Deen, doelman Alex Nielsen, die al eerder bij Ajax getraind heeft, beraadt zich het aanbod dat hij van de Amsterdam mers heeft gekregen. Óver over een contract voor Nielsen en Berggren wordt de komende dagen gesproken. De UEFA'S van trainer/coach Ger Blok die ruim een maand geleden in Reykjavik reeds met 1-0 de jeugdige IJslanders had den bedwongen, slaagden er nu opnieuw in een voordelige score van 1-0 te bewerkstelligen. Voor Oranje, waarin ook Katwijker Talau en Ripper Van der Meer beiden AZ'67) speelden, scoorde Van der Brink van Ajax. Het Nederlandse amateurelftal heeft in Rijswijk een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Westduitse amateurs met 2-0 ge wonnen. Bij de rust stond Ne derland voor met 1-0 door een treffer van Meijerink in de 22e minuut. Drie minuten voor het einde scoorde Van der Endt. Er waren 2000 toeschouwers. Het Nederlands militaire voetbalelftal heeft in Harderwijk met 0-1 verloren van Italië. De wedstrijd telde mee voor de strijd om het CISM-kam- pioenschap, het wereldkam pioenschap voor militairen. Bij de rust was de stand nog 0-0. In de 70e minuut maakte maroc- chino het enige doelpunt van de wedstrijd. De militairen zijn daardoor uitgeschakeld voor het eindtoernooi in Koeweit. Tsjechoslowakij e won in Bra tislava de vriendschappelijke in terlandwedstrijd tegen Italië met 3-0. Bij de rust leidde de Europe se kampioen met 1-0 door een treffer van Jaroesek, gescoord na 230 seconden. In het tweede bedrijf van het door 60.000 toeschouwers bijgewoon de duel vergrootte Panenka, die in het veld gekomen was voor Ja roesek, na negen minuten de voorsprong. Eén minuut later kon Atognoni zich niet beheer sen. De wraakactie van de Ita liaanse middenvelder, kort daar voor was hij door een Tsjechische verdediger getorpedeerd, werd door de Oostenrijkse scheids rechter Wöhrer met de rode kaart bestraft. In de slotfase bepaalde Masny door een strafschop te verzilveren de eindstand op 3-0. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19