Besluit Aantjes allerwegen als juist beoordeeld Buitenland haalt zelfs zaak-Greet Hof mans op Naturalisatie is sinds 1953 mogelijk bij KB WV.T NMOLGA Gift aan Patriottisch Front uit solidariteit WOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 PAGINA V Van ond-SS'ers PARIJS-BONN-BRUSSEL GPD- Ook in de ons omringende landen is vrij veel aandacht besteed aan wat de "affaire-Aantjes" wordt genoemd. Vooral in Frankrijk, waar de herinneringen aan de Duitse bezettingstijd weer waren opgelaaid door het interview in L'Express met de vroegere com missaris-generaal voor jodenza ken, Darquir de Pellepoix, werd in dagbladen en voor de tv ruim plaats ingeruimd voor berichtge ving over Aantjes. De Pellepoix had verklaard dat de cijfers over door de nazi's vermoorde joden vervalsing en propaganda wa ren. Het invloedrijke dagblad Le Monde plaatst een artikel van zijn Ne derlandse correspondent op de voorpagina onder de titel "Schandaal in Holland". De avondprogramma's van de tele visie besteedden grote aandacht van Aantjes' val. Op het eerste televisienet was gisteravond een filmfragment te zien waarin Aantjes zijn schuld bekende en zijn aftreden bekendmaakte. DEN HAAG (GPD) - De be- slissing van CDA-fractie- leider mr. Wim Aantjes om met onmiddellijke in gang al zijn politieke functies neer te leggen, is gisteren in politiek Den Haag allerwegen als juist beoordeeld. In de reacties van alle politieke partij en wordt gesteld dat Aan tjes, vooral omdat hij een misstap heeft begaan door de feiten over zijn oorlogsverleden te ver zwijgen, geen andere weg meer openstond. Daarnaast is in politiek Den Haag een discussie ontstaan over de vraag waarom deze zaak juist nu aan de orde is gesteld. Sommigen zeggen dat rechtse kringen bin nen het CDA op deze manier van de lastige fractieleider hebben willen afkomen. Anderen wijzen geruchten over opzet zonder meer van de hand. Binnen het CDA. maar ook bij andere partij en, valt te horen dat mede over het waarom van de onthullingen op dit moment duidelijkheid dient te komen. Overigens overheerste gisteren in de politiek reacties geschoktheid over de onthullingen. Men is in Den Haag nogal verbaasd dat een zo vooraanstaand politicus zulke belastende gegevens over zijn verleden zo goed verborgen heeft kunnen houden. De Tweede Kamer zal volgende week, vermoedelijk op dinsdag, een speciaal debat wijden aan de zaak-Aantjes. Daarin zal de brief waarin alle gebeurtenissen rond de - nu voorihalige - CDA-leider werden medegedeeld, centraal staan. Een speciale commissie onder voorzitterschap van Twee de-Kamervoorzitter dr. Anne Vondeling zal ter voorbereiding daarop het kabinet om nadere in lichtingen vragen Aantjes maakte gisteren op een persconferentie in Den Haag be kend dat hij al zijn politieke func ties neerlegt. De CDA-top eh een deel van de fractie hadden hem gevraagd toch aan te blijven, al was het 'alleen maar in afwach ting van verdere onderzoekin gen. Men wilde de schijn vermij den dat hij door te vertrekken schuld zou lijken te bekennen. Debat Aan het begin van de Tweede-Ka mervergadering gisteren pro- Buikema (AR) wellicht naar Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - De Hengelose ARP'er mr. J. Buikema (34) wordt waarschijnlijk de opvolger van mr. W. Aantjes als CDA- Tweede-Kamerlid. De heer Bui kema. gerechtsauditeur en plaatsvervangend voorzitter van de Raad van Beroep in Zwolle, zal over die opvolging op korte ter mijn een gesprek hebben met ARP-voorzitter Hans de Boer. „Ik zal me nog nader beraden over een baan als Tweede-Kamerlid. Het is wel heel onverwacht ge komen en ik heb door mijn per soonlijke omstandigheden nogal wat bedenkingen", zei mr. Bui kema, die sinds 1973 in Twente woont. Die persoonlijke omstan digheden hebben betrekking op een mogelijke promotie. In artikelen en uitzendingen van gisteravond over de affaire-Aan tjes wordt voorgesteld alsof ons land van de ene verschrikkelijke crisis in de andere valt. Allereerst wordt natuurlijk herinnerd aan de Lockheed-affaire en de rol die Prins Bernhard daarin speelde. Sommigen gaan echter zo ver om de affaire-Greet Hof mans nog op te rakelen. Waar tot gisteravond nog niemand in Frankrijk aan had gedacht was de zaak-Menten Foto's tonen Aantjes met de handen voor het gezicht geslagen en tele visiefragmenten laten Aantjes zien terwijl hij in glorierijker da- beerde de communist Wolff de Kamer zover te krijgen dat nog dezelfde dag een spoeddebat over de zaak gehouden zou wor den. Kamervoorzitter Vondeling had even daarvoor aangekondigd dat een bijzondere commissie zou worden ingesteld, maar dat was voor de CPN niet voldoende VQlgens Wolff wekt de instelling van een commissie buiten de Kamer de indruk dat de zaak in de doofpot wordt gestopt. Ka mervoorzitter Vondeling maakte daar echter groot bezwaar tegen en werd daarin door alle fractie voorzitters bijgevallen. Dp voorstel van waarnemend PvdA-fractieleider Van Thijn werd besloten dat op korte ter mijn tot een debat gekomen zou worden. De bijzondere commis sie moet dit debat voorbereiden door nadere vragen aan de rege ring te stellen en eventueel nood zakelijke gegevens op tafel te brengen. Hij benadrukte dat het om een zakelijke discussie moet gaan en dat niet allerlei emoties de bovenhand dienen te krijgen. Ook de fractieleiders Rietkerk (VVD), Terlouw (D'66) en Bec kers (PPR) konden zich in die opvatting vinden. Alleen de PSP'er Van der Spek en Boeren- kamerlid Koekoek steunden het voorstel van de CPN voor eën spoeddebat. ADVERTENTIE "V De nieuwe bont kollektie van Lambert De Jong, groots en prijzenswaardig! Korte mode, lange mode. in alle gevallen de mode van nu. Kreaties in edelbont en kreaties die passen bij ieders beurs, o.a. veel sportieve modellen in modieus konijnebont. Bont bij Lambert de Jong, erg veel gen druk doende is en voor de Fransen onbegrijpelijke woorden spreekt. De uitspraak van zijn naam wekt de indruk alsof we te maken hebben met een kruising tussen het Nederlandse kaasmeis je en een Spaanse stierenvechter- "Antjés". In Bonn wordt in christen-demo cratische kringen gezegd dat de beslissing van Aan tjes om zich uit de politiek terug te trekken een juiste is. Hiermee heeft de chris ten-democratische fractieleider ook voor zijn partij het beste ge daan, wordt geredeneerd. De na druk wordt gelegd op het aspect De commissie is gisteravond al voor het eerst bijeengekomen. Zij is samengesteld uit 23 leden. Voorzitter is dr. Vondeling en verder hebben vrijwel alle frac tievoorzitters en de juridische specialisten van de politieke par tijen uit de Kamer in de commis sie zitting. De belangrijkste CDA'er is de tijdelijke fractielei der Lubbers. Andere leden zijn onder meer Den Uyl. Rietkerk, Terlouw en Wolff. Naast de 23 le den zijn nog 20 plaatsvervangers aangewezen. Het ligt in de bedoeling dat de commissie binnen enkele dagen al tot een afronding van de be raadslagingen komt. Morgen moeten de fracties hun vragen over deze zaak gereed hebben. Het kamerdebat over de zaak- Aantjes kan dan volgende week dinsdag plaats hebben. Gefaald De keuze die Aantjes uiteindelijk maakte werd door vrijwel ieder een juist geacht. Pvd A-leider Den Uyl zei op Schiphol, waar hij aankwam na een bezoek aan Ca nada, dat Aantjes dit besluit niet genomen zou hebben als de be schuldigingen niet juist zouden zijn. "Aantjes heeft ernstig ge faald", aldus de oppositieleider. Hij voegde er aan toe de hele zaak met ontzetting te hebben erva ren. "Ik zie dit als een menselijk drama zoals we dat weinig in de politiek meemaken". Den Uyl zei het onbegrijpelijk te vinden dat deze feiten nu pas naar buiten gekomen zijn. Hij verklaarde daarover vooral op heldering te willen hebben. "Wat heeft de CDA-top hiervan gewe ten en waarom is dit onderzoek op dit moment verricht?", zo vroeg hij zich af. Namens VVD-leider Rietkerk werd in een verklaring gesteld dat de VVD-fractie geen reden heeft om te twijfelen aan de voornaamste uitkomsten van het onderzoek. De liberalen betreuren het dat Aantjes niet in het verleden al de consequenties van zijn houding in de oorlog heeft willen overzien en acht daarom zijn terugtreden uit de politiek juist. Rietkerk voegde daar aan toe dat aan deze zaak geen partij-politieke conse quenties verbonden zijn. Fractie en hoofdbestuur van D'66 stelden gisteren onderscheid te willen maken tussen de mens Aantjes en de politicus Aantjes. De mens Aantjes kan een misstap worden vergeven, omdat hij geen oorlogsmisdaden heeft gepleegd en als een gewetensvol man in de politiek heeft geopereerd. Maai de politicus Aantjes wordt door D'66 niet alleen een misstap ver weten, maar ook dat hij die heeft verhuld en niet heeft beseft wel ke betekenis zijn gedrag heeft voor de slachtoffers en nabe staanden van de oorlog. "Die misstap is politiek niet goed te praten" aldus Terlouw. Volgens de PPR-fractie heeft Aan tjes zich aan beoordeling in een normale rechtsgang onttrokken door bezwarende feiten onver meld te laten. Op die twijfelachti ge basis heeft hij zijn huidige po sitie opgebouwd. SGP-leider Abma stelde dat Aantjes er wel licht beter aan had gedaan zich niet op het gladde ijs van de poli tiek te begeven. De PSP'er Van der Spek noemde het verbergen van wat gebeurd is kwalijk, maar vroeg zich af of het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie niet getipt is met de bedoeling Aan tjes' carrière te breken. De CPN- fraetie liet alleen weten dat voor hen de zaak nog geenszins af is. Niet alleen de zaak-Aantjes moet uitgezocht worden, maar ook het oorlogsverleden van tal van an dere politieke gezagsdragers uit de jaren 1948 tot 1950. de Menten- periode, voorzover die politici nog actief zijn. dat Aantjes kwalijk wordt geno men dat hij zijn verleden zo lang heeft toegedekt. Ook de Westduit- se radio en tv meldden uitgebreid de val van de christen-demo craat De Westdeutsche Rundfunk haalde via haar Nederlandse correspondent, Elf run Jacob, vooral de vraag naar voren waarom de zaak juist nu, te mid den van de woelingen in het CDA in de openbaarheid is gekomen. De Westduitse christen-democraten werden overigens gisteravond geconfronteerd met een soortge lijke zaak. De voorzitter van de DEN HAAG - De gift van de We reldraad van Kerken aan het Pa triottisch Front in Rhodesie moet gezien worden als een politieke beslissing. Dat heeft de secreta ris-generaal van de Wereldraad, dr. Philip Potter, laten weten in antwoord op vragen van het be stuur (moderamen) van de syno de der Nederlandse Hervormde Kerk over deze gift. Zij is een te ken van solidariteit, niet van ver eenzelviging met de beweging. Oorlogsslachtoffers in Rhodcsiö blijven hulp ontvangen van de Wereldraad, en wel voor een be drag dat de gift aan het Patriot tisch Front verre te boven gaat. Op de vraag van hervormde zijde of de giften van de Wereldraad dui delijk het karakter moeten on derstrepen van steun aan ge weldloze strijd antwoordt dr. Potter dat ze op geen enkele ma nier zijn bedoeld om een bewe ging onder kritiek te stellen of CDU, Karl Carstens, wordt er in het weekblad Deutsches Allge- meines Sonntagsblatt van be schuldigd lid van Hitlers NSDAP te zijn geweest. CDS-CSU-Woord- voerder Ackermann verklaarde slechts dat deze feiten niet nieuw zijn en dat Carstens na de oorlog gezuiverd is. De partijvoorzitter staat volgens politieke waarne mers in Bonn op de nominatie voor de opvolging van bondspre sident Scheel. Op 23 mei volgend jaar moeten Bondsdag en Bonds raad gezamenlijk de nieuwe pre sident kiezen. De christen-demo craten hebben in deze Bondsver gadering een meerderheid. Ook de meeste Belgische dagbladen brach ten het nieuws over Aantjes. De BRT-televisie nam een groot gedeelte van het NOS-journaal over. Commentatoren meenden dat de vraag waarom het SS-lid- maatschap van Aantjes nu in de publiciteit is gebracht,de belang rijkste is die beantwoord moet worden. Bij de politieke partijen ook de christelijke CVP, onthield men zich van commentaar. een andere weg naar bevrijding te wijzen. Vertegenwoordigers van de We reldraad hebben gesproken met leden van het Front over de ver klaring van een van hun woord voerders dat zij de gift be schouwden als steun voor hun gewapende strijd Dr. Potter deelt nu mee, dat deze mensen de onjuistheid van hun verklaring hebben toegegeven. De verte genwoordigers van het Patriot tisch Front stemden geheel in met de ernstige bezwaren van de Wereldraad daartegen. Ook be vestigden zij hun eerder gedane belofte dat het geld alleen voor menslievende doeleinden wordt gebruikt. De brief van dr. Potter eindigt met de mededeling dat het thema "geweld en rebellie" op de ko mende vergadering van het Cen traal Comité van de Wereldraad in Jamaica aan de orde zal ko- DEN HAAG (GPD) Het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie heeft in het maandag openbaar gemaakte rapport over het oor logsverleden van mr. Willem Aantjes nadrukkelijk geen ant woord willen geven op de vraag of hij nog Nederlander is. Wel werd uitdrukking gegeven aan de twijfels die hierover zijn ont staan. Waarop zijn die twijfels gebaseerd? In de eerste plaats speelt hierbij de bepaling mee uit de Wet op het Nederlanderschap, dat iemand die in vreemde krijgs- of staats dienst treedt, automatisch het Nederlanderschap verliest. In dit verband is voor Aantjes de brief van 18 oktober 1944 erg belas tend. Daarin schrijft een verte genwoordiger van de Duitse pos terijen aan de Duitse post in Ne derland dat Willem Aantjes sinds 12 oktober ingelijfd is bij de Landstorm Nederland van de Germaanse SS. Ongeacht het motief van deze dienstname - volgens Aantjes wilde hij zo uit Duitse tewerk stelling naar Nederland ontko men - is dit een feitelijke in diensttreding bij de vijand. In het proefschrift van mr. Wilhelm Nuach (1948) wordt de Land storm Nederland duidelijk aan gemerkt als een militaire organi satie. Daarover bestaat volgens de auteur geen enkele twijfel. Wanneer dus bewezen wordt dat Aantjes inderdaad in dienst is ge treden van de Landstorm, bete kent dit dat hij zijn Nederlander schap kwijt is. Daarbij kan in theorie nog wel de vraag een rol spelen of de indiensttreding vrijwillig is geschied of gedwon gen. Dat laatste is echter erg on waarschijnlijk, omdat de Land storm alleen vrijwilligers aan- Bij de beoordeling van het verlies van het Nederlanderschap moe ten nog twee wetsbesluiten uit oorlogstijd vermeld worden. Het eerste is een Duits bezettingsbe- sluit, waardoor iedereen die mee streed (in Duitse dienst) tegen Rusland toch zijn Nederlander schap behield. Dit besluit is ech ter na de oorlog ongeldig ver klaard. Wat wel gold, was een Londense KB-bepaling dat bij het verkrijgen van onder meer de Duitse nationaliteit het Neder landerschap niet verloren ging. Op deze manier hoopte de Ne derlandse regering in Londen na de oorlog Nederlanders die in vreemde krijgsdienst waren ge gaan toch nog te kunnen berech ten. Het s echter niet zo dat ieder een die in Duitse dienst trad ook automatisch Duitser werd. Daar was een nadrukkelijk besluit toe nodig van de zgn. Einwanderer- zentrale. Daarvan is in de zaak- Aantjes niets bekend. Het strafbare feit op zichzelf waar in de zaak-Aantjes over wordt ge sproken - dienstneming bij de vijand - kan overigens niet meer vervolgd worde, omdat er. zelfs als dit waterdicht kan worden bewezen na zoveel jaar. het punt van de verjaring is. Dit soort de licten is - in tegenstelling tot oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid - al vele jaren niet meer te vervolgen en te bestraffen. Iets anders is het met betrekking tot het verlies van het Nederlanderschap. Dit is een zuiver administratieve maatre gel. niet bedoeld als straf, en volgt automatisch op het zich in vreemde dienst begeven zonder verlof van het staatshoofd. Hoe de zaak zich overigens verder gaat ontwikkelen, is op dit mo ment niet te voorspellen. Het kan zijn dat het ministerie van justitie automatisch verlies van Neder landerschap constateert, maar dit tegelijkertijd weer ongedaan maakt vanwege het grote tijds verloop. Tenslotte hebben heel veel oud-SS'ers inmiddels hun ooit verloren gegane Nederlan derschap door naturalisatie te ruggekregen. Daarvoor is zelfs in 1953 een spe ciale wet in het parlement aange nomen, die het mogelijk maakte om oud-SS'ers per Koninklijk Besluit te naturaliseren. Normaal moet dit per wetsontwerp gebeu ren, waarbij de hele traditionele procedure doorlopen moet wor den, met onder meer dus behan deling in de Tweede Kamer. Wanneer eenmaal vaststaat dat Aantjes geen Nederlander meer is vanwege zijn dienstneming bij de vijand, zal de Tweede Kamer zich dus niet over een eventueel naturalisatieverzoek van haar vroegere lid hoeven te buigen, maar gaat dat per Koninklijk Be sluit van de minister van justi tie. De Amsterdamse hoogleraar in het strafrecht prof. C.F. Ruter heeft er gisteren geen enkele twijfel over laten bestaan dat mr. Willem Aantjes geen Nederlander meer is. "Hij is zijn Nederlanderschap kwijt", aldus Rüter voor de VA- RA-tv. Aantjes zal zijn Nederlanderschap dus opnieuw moeten verwerven. Alleen al op grond van dit feit sloot de hoogleraar voorlopig uit dat de ex-CDA-leider nog in de politiek terugkeert. De Amsterdamse hoogleraar noemde overigens de opwinding over Aantjes "misplaatst, hypo criet en onpassend". Rüter: "We schrikken allemaal van die letters SS. Dan moet je wel bedenken dat de Landstorm Nederland or ganisatorisch bij de SS zat. maar dat dit niet de SS was die wij ons voorstellen. De SS die wij ons voorstellen zijn leden van de Waf- fen-SS die in kampen hebben ge diend en die in het oosten op gro te schaal hebben gemoord". De hoogleraar constateerde dat er in Nederland van deze categorie tientallen lieden zijn die met recht en reden verdacht worden van moord op joden, Russen en Polen. "Naar hen steken we geen vinger uit, hoewel de justitie weet dat ze er zijn", aldus Rüter. TER SCHEGGET. De raad van de theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam legt zich niet neer bij de mening van het hervormde svnodebe- stuur dat naar andere kandida ten moet worden gezocht voor de vervulling van de vacature prof. Strijd (kerkelijk hoogle raar) aan deze universiteit, nu over de huidige voordracht - dr. G. ter Schegget en Dr. N. Bakker - verschil van mening blijft be staan. Volgens de Amsterdamse benoe mingscommissie beantwoorden de beide kandidaten aan het pro fiel dat samen met de hervormde commissie voor het theologisch wetenschappelijk onderwijs (een adviesorgaan van de synode) werd opgesteld. Deze laatste commissie meent echter dat Ter Schegget .(die de opvolger van Strijd zou moeten worden) we tenschappelijk onder de maat blijft en ook het vertrouwen van de kerk niet geniet. Inmiddels is een handtekenin genactie ten gunste van Ter Schegget op gang gekomen. Al zestig predikanten zouden hun handtekening hebben gezet, on der wie dr J. Buskes. De actie groep zegt in een verklaring dat er nauwelijks argumenten zijn voor de weigering van Ter Schegget. De wetenschappelijke bezwaren worden buiten de commissie van de synode door vrijwel niemand onderschreven en de andere bezwaren zijn erg subjectief. "Is het vermoeden niet gewettigd dat de werkelijke redenen van politieke aard zijn en te maken hebben met het feit dat Ter Schegget in zijn theologie partijganger van de armen wil zijn," zo vraagt de actiegroep zich Vrijdag houdt de actiegroep een open avond in de Amstelkerk te Amsterdam waarop Ter Scheg get en Bakker hun theologische en kerkelijke positie zullen ver duidelijken. Maandagmiddag is er een bijeenkomst in het theolo gisch instituut aan de Heren gracht. De hervormde synode praat nog deze maand over de kwestie. Bcroepingswerk. Hervormde kerk: beroepen te Dirksland J A van der Velden Reeuwijk. te Coevorden A P Peschar Tzum (Fr.): aangenomen naar Middel burg P H. Borgers Drachten, naar Rolterdam-IJ sselmonde D H Eos ma Terneuzen: bedankt voor Uddel J. Vfoeg-indewey Katwijk aan Zee. ADVERTENTIE Kijken is kiezen uit Olga's brochure „Het Rijke Slapen" Deze brochure slaal vol mei ,j>ring- bo.cn., preien, gordijnen, ku«*n,. hoofdhorden en matrassen Welke smaak u ook prefereert, u indt het-bij Olga. Bestel de brochure en binnen enkele dagen kunt u zichzelf over nadrc daarbij fl,-aan postzegels in een als brief gefran Jlgaofmaak'fl, over per giro. I ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 2\ pagina's over Olga's Rijke Slapen: Olga. Postbus 16, Leiden. Postgiro 12002. Een van ,h i; tr i oorbeelden int ,U vcrlkUuriv, 2-1 pagina 's dikke brochure van Olgu t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" ALMERE - Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft gisteren het startsein gegeven voor de bouw van Almere-stad in Flevoland. Hij deed dat door het storten van een deel van een betonnen vloer voor een kantoor van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Na Almere-haven is Almere- stad de tweede kern van de nieuwe stad Almere. Het ligt in de bedoeling dat Almere plaats gaat bieden aan ongeveer 90.000 inwoners en werkgelegenheid zalbieden aan 35.000 personen. De bouw van woningen in Almere-stad begint volgend jaar. In de loop van 1980 worden de eerste bewoners verwacht. Dr. Potter van Wereldraad van Kerken:

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7