'Leiden moet woning- bouwtempo versnellen' Gezondheidscentrum Meren wijk van start Ifü If jè -18 -n JMMlk „Welfare JUL "ivfc Ir PT \F*;. is geen handwerk clubje" éW- li- 7haJCita. VRIJDAG OFFICIËLE OPENING Aandrang staatssecretaris op gemeente: Zorg over wijziging huurrecht WOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 f '/gr*4 I 'f y,""" Deze receptie is het eerste wat de De tandarts Van Veen heeft voor een deel nieuw meubilair gekregen, patiënten/cliënten tegenkomen als Straks krijgt hij ook nog een mondhygiëniste. ze het overigens ruim en flexibel op- JS&HF If LEIDEN - Prof. dr. L. Menges zal a.s. vrijdag de officiële opening verrichten van het gezond heidscentrum in de Merenwijk. In dit centrum, dat sinds 1 oktober jl. functioneert, werken ver schillende hulpverleners samen met de bedoe ling om tot een geïntegreerde vorm van gezond heidszorg te komen. Dat zijn huisartsen, wijkverpleegkundigen, een maatschappelijk werker, een tandarts, een fy siotherapeut, jeugdartsen, verloskundigen en medewerkers van het Hulp- en Adviescentrum Merenwijk. Achterliggende gedachte van de samenwerking is dat lichamelijke klachten en maatschappelijke problemen vaak nauw met elkaar verweven zijn en dat het dikwijls goed uitpakt als daaraan tegelijkertijd aandacht wordt besteed. Door samen onder één dak te gaan zitten, kunnen de werkers van het gezondheidscentrum, als de patient of cliënt dat wil, snel doorverwijzen en ook geregeld kennis en vaardigheden met el kaar uitwisselen. Het gezondheidscentrum, dat in het souterrain van een flat aan de Rosmolen (2) is onderge bracht, is het eerste in die vorm in Leiden. Wel iswaar zijn er elders in Leiden allerlei samen werkingsverbanden tussen huisartsen, maat schappelijk werk etc., maar een verregaande vorm van geïntegreerde gezondheidszorg zoals in de Merenwijk is nieuw. Nieuw is ook het plan om ten behoeve van het gezondheidscentrum een zg. patiënten-/cliën- tenraad in het leven te roepen, die de belangen van de "achterban" (cliënten en patiënten) moet gaan behartigen. Deze raad, waarvoor zich al zo'n dertig gegadigden hebben aangemeld, gaat straks o.m. de hoofddoelstellingen van het ge zondheidscentrum in de gaten houden. Ook is het de bedoeling dat er uit de raad be stuursleden worden gekozen vonr de Stichting Gezondheidscentrum Merenwijk. Deze stich ting is verantwoordelijk voor het beheer en de exploitatie van het gezondheidscentrum. In het bestuur zitten vier bewoners van de Merenwijk en verder één vertegen woord iger per deelnemer aan het samenwerkingsverband. Basisteam De werkers van het gezondheidscentrum, zo bleek gisteren op een persconferentie, hebben goede hoop dat hun werkwijze zal aanslaan bij de pa tiënten en cliënten. Er is een basisteam gevormd van huisartsen, wijkverpleegkundigen, maat schappelijk werker en fysiotherapeuten, waarin gezette gezondheidscentrum bin nenstappen. werkprogramma's en specifieke problemen worden besproken. De werkers van het centrum hebben wat dat be treft al enige ervaring, omdat ze al een paar jaar samenwerken. Een groot bezwaar was tot dus ver echter da^ ze op verschillende adressen ge vestigd waren, wat een doelmatige samenwer king in de weg stond. De werkers die nu in het gezondheidscentrum ge vestigd zijn, zijn de maatschappelijk werker J.C. Eldering (Stichting Bureau voor Maatschappe lijk Werk Leiden), de fysiotherapeuten Th. van Olphen en A. van Olphen, de huisartsen Y. Groeneveld en R. van Leeuwen, de jeugdartsen E.S. Oonk-Groen en R. Schweizer-Lindeman, de tandarts J. van Veen, de verloskundigen Th. M. v.d. Kaar-Van Houts, M.M. Olsthoorn, A.M. Smit-Bollen en J.C. v.d. Ven-Lok, de wijkver pleegkundigen (van de Stichting Interkruis), Eefje v.d. Berg, Ria Dees, Mieke van Niekerk en Marion van Middelburg en, zoals gezegd, de medewerkers van het Hulp- en Adviescentrum Merenwijk. Aan de totstandkoming van het gezondheidscen trum is een lange lijdensweg voorafgegaan (de plannen dateren al van 1971). Het begon met een werkgroep (waarin o.a. de eerdergenoemde prof. Menges zitting had), wier taak later werd overgenomen door een stuurgroep, waarvan o.a. pastor Jan van Well deel uitmaakte. Begin vorig jaar voteerde de gemeenteraad een krediet van 1,2 miljoen (inmiddels 1,3) en kon spoedig daarna de eerste paal worden geslagen. Inmiddels staat de gemeente ook voor vijf jaar garant voor eventuele tekorten op de exploita tie. Aan werkers in loondienst, zoals in het Rot terdams centrum Ommoord, zo werd gisteren meegedeeld, wordt voorlopig niet gedacht. Carnaval Op zaterdag 11 november orga niseert de afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden de eerste carna- valsmiddat). De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal bij "Morschwijk" aan de Topaas- laan en begint om twee uur. Een medewerkster van de UW zal iets vertellen over een binnen kort te houden koopochtend. Na de pauze zal de muziek verzorgd worden door "Kluut Schub- bens" uit Leiden. Personen die zitting willen nemen in de raad van elf kunnen zich opgeven via r 01711-11137. Fancy Fair Diezelfde dag wordt er een fan cy-fair gehouden voor de Kar dinaal Alfnnk-basisschool en de kleuterschool Pippeloentje aan het Broekplein 1 (naast de sporthal in de Merenwijk). De opbrengst is bestemd voor de aanschaffing van een geluids installatie en handenarbeid- materiaal. Er zullen verschei dene attracties zijn voor jong en oud zoals: films, rad van avon tuur. elektrospel, kurkenspel, grabbelton, sjoelen, ballengooi- enhandwerk- en planten- markt. rommelmarkt en een lo terij. De fancy-fair is geopend van 10 uur 's morgens lot onge veer 6 uur 's avonds. Volksdansinstuif De maandelijkse volksdansin stuif georganiseerd door het Leids Vrijetijdscentrum en het Leids Volksdans Overleg wordt ditmaal gehouden op zaterdag 11 november. Het danspro- gramma bestaat uit een reeks nationale maar ook internatio nale dansen onder meer uit Roemenie. Joegoslavië en Grie kenland. De instuif begint om acht uur en wordt gehouden in het LVC aan de Breestraat 66 De toegangsprijs bedraagt f 2.50. Bots in LVC Op vrijdag 10 november speelt de groep Bots in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat 66. Bots maakt goed in het ge hoor liggende popmuziek voor zien van Nederlandse teksten Onderwerpen als werkloosheid woningnood. minim u mloon onrecht en uitbuiting komen veelvuldig in hun liedjes voor Tot nu toe bracht Bots drie el pees op de markt. Bots bestaat uit Piet Engel. Frans Meijer. Pe ter de Vries. Bonkie Bongaerts en Hans Sanders. Om 8 uur gaan de deuren open. De toe gang bedraagt vijf gulden Hengelsport (1) Visclub RHW hield de vijfde wedstrijd van het seizoen in het Oegstgeester Kanaal. De uitslag was: 1 .F.v.Eijgen 13 stuks(1640 gram). 2. B. Ouwerkerk 14( 1575).3. E.v>. Houten 9(1450). 4. P. Ouwerkerk 4(770). 5. H. v. Tongeren 5(600). 6. W. Verhoog 4(590). 7. W. Selier 4(475). 8. P. Hoek 1(80), 9. J. Neuteboom 1(607- Hengelsport (2) De visclub "Rijnland" hield de laatste wedstrijd van de compe titie in de Vliel landen. De vangst was zeer matig. De eind uitslag over de zeven competi tiewedstrijden werd daardoor: l. Th. Kramp 46(7650). 2. P. v.d. Plas 29(7600), 3. J. Cornet 84(7480), 4. P. van Velzen 47(5890). 5. D. de Wit 35(5460). 6. J. Schot,f 26(4650), 7. P. Brag- gaar 38(4005). S. J. v. Hout 19(39159. P. Nleuwenhuyzen 26(3770). 10. J. van Oosten 35(3450). LEIDEN - De gemeente Leiden moet zich de komende jaren extra inspannen om het gat, dat dreigt te vallen in de woningbouwproduktie, op te vullen. Behalve de bouw van nieuwe woningen op de open plekken in de binnen stad zal ook de woningbouw in plannen aan de rand van de stad aangepakt moeten worden. Bijvoorbeeld in de Stevenshofjespolder (tussen de Vink en de Haagsche Schouw) en in de Leeuwenhoek (tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan). Die opdracht heeft staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) de gemeente Leiden gistermiddag verstrekt. Hij deed dat tijdens een gesprek in het Leidse stadhuis met vertegenwoordigers van ge meentebesturen in de Leidse agglomeratie (Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude). Lei den heeft volgens de bewinds man op het punt van de woning bouw in de Leidse agglomeratie een centrale taak. De bewindsman kondigde gister middag na afloop van het gesprek aan dat het Leidse college de toe zegging heeft gedaan te willen streven naar een versnelling in de woningbouwproduktie. Zo 'zal men zich beijveren om volgend jaar het bestemmingsplan voor de Stevenshofjespolder in de raad te brengen. Om Leiden bij die pogingen een handje te hel pen bood de staatssecretaris gis termiddag aan om te komen tot de vorming van een werkgroep. Die werkgroep met vertegen woordigers van gemeente, pro vincie en het ministerie moet proberen om problemen die er rijzen bij de voorbereiding van bouwplannen snel uit de weg te ruimen. Een soortgelijke groep is in het verleden ook gevormd voor projecten in het kader van de stadsvernieuwing. Verder kon digde Brokx aan alles in het werk te zullen stellen om langdurige goedkeuringsprocedures zoveel mogelijk te bekorten. Staatssecretaris Brokx, die op het ogenblik een "tournee" langs een zestigtal gemeenten maakt om de oorzaken van de woningbouw- stagnatie op te sporen, stelde gis termiddag vast dat de gemeenten binnen de Leidse agglomeratie te optimistisch zijn met hun bouw- ramingen. Volgens de prognoses zou in Leiden dit jaar een begin gemaakt moeten worden met de bouw van 150 woningwetwonin gen en 735 premiewoningen. Brokx constateerde dat tot dus ver slechts beschikkingen zijn afgegeven voor 308 premiewo ningen. De situatie in Voorscho ten is nog minder rooskleurig: voor de geplande 50 woningwet en 150 premiewoningen is nog geen enkele beschikking afgege- De aandrang van een aantal Leidse randgemeenten om voor een be paald aantal bouwplannen een bijzondere zogenaamde "lokatie- subsidie" te geven werd door staatssecretaris van de hand ge wezen. "Alleen Leiden als cen trumgemeente komt daarvoor in aanmerking, omdat we vinden dat de woningbouw voorname lijk in de steden zal moeten plaatshebben. Alleen wanneer de woningbouwproduktie zo in el kaar zou storten dat er grote problemen zouden rijzen, is de staatssecretaris bereid de zaak opnieuw in overweging te ne men. Overigens wees hij op bestaan van het streekplan voor Zuid-Hol land West waarin de groeimoge lijkheden van de verschillende gemeenten zijn vastgelegd. Wel schijnt Brokx de gemeente Lei derdorp enigermate tegemoet te willen komen voor de woning bouw in Buitenhof, maar hij wei gerde daarover na afloop officieel iets mee te delen. huisvestingsproblemen voor de een- en tweepersoonshuishou dens werd in het gesprek van gis teren apart aan de orde gesteld. Brokx betreurde dat door de in gestelde stuurgroepen in vele ge vallen nog geen beleidsadviezen zijn opgesteld, die inmiddels door de gemeenteraad zijn goed gekeurd. Als uitzonderingen noemde hij de gemeenten War mond en Leiderdorp. 'Ik weet niet of mijn bezoek daar toe bijgedragen heeft", aldus Brokx, "maar ik heb wel met vreugde kunnen vaststellen dat het nu op korte termijn gaat ge beuren." Verder kondigde hij aan dat er bij de goedkeuring van bestem mingsplannen strenger op gelet zal worden of voorzieningen worden getroffen voor de een- en tweepersoonshuishoudens. Wat de plannen voor deze categorie woningzoekenden betreft: er werd gistermiddag onder meer gesproken over de verbouwing van een aantal monumentale panden aan de Oude Sin- gel(220-226) en de bouw van zes tig wooneenheden aan de Peli kaanstraat. De voorbereiding van beide plannen vordert goed, al leen bestaan er bij het laatste plan nog wat parkeerproblemen. Over een plan van de Stichting On der de Pannen aan de Zoeter- woudse Singel vindt op het ogenblik nog overleg plaats tus sen de stichting en de gemeente. Staatssecretaris Brokx deelde gis termiddag ook mee dat binnen kort een beslissing kan worden verwacht over de vervangende nieuwbouw in het Van Leeu wenpark in Leiderdorp. De hu ren van de 21 woningwetwonin gen zullen uitkomen op gemid deld 430 gulden. Een hoog bedrag naar het oordeel van het Leider- dorpse gemeentebestuur. "Maar", zo zei Brokx gistermid dag, "aanvankelijk kwamen de huren nog veel hoger uit." Ten slotte maakte de bewindsman melding van het afgeven van een beschikking voor de bouw van 190 premiewonmingen door de Stichting Nieuw Groenhoven in het gebieden tussen Herengracht en Zijlsingel. "Dankbaarheid is helemaal niet belangrijk, als je zelf maar het gevoel hebt te doen wat je kunt Friese staart- en stoeltjesklokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Fleurop voor... Z'Mii mm LEIDEN - Tijdens het bezoek dat staatssecretaris Brox gistermiddag aan Leiden bracht kreeg de bewindsman een brief overhandigd van het Leids Comité Huurbescherming. In de brief staat dat de onderte kenaars zich bezorgd maken over het wetsontwerp tot wijziging van het huurrecht. Voor de gemeente Leiden houdt het wetsontwerp volgens het comité in dat de huurbescherming wordt afgeschaft en er geen andere regeling voor in de plaats komt. In de brief wordt verder gewezen op het belang van de ontruimingsgronden voor de huurder zoals die nu in de huur wet worden genoemd. Vervalt die dan is de rechtszekerheid weg, die vaak voor de onevenredig zwakkere huurder zo onontbeerlijk is", aldus het Leidse comité. In de brief aan de staatssecretaris wordt het recht van de huurder op vervangende hem passende woonruimte bepleit, wanneer hem op grond van dringend eigen gebruik de huur is opgezegd. De lengte van de ontruimingstermijn zal in dat geval afhankelijk moeten zijn van het al of niet aanbieden van geschikte woonruimte. In het Leids Comité Huurbescherming zijn naast politieke partijen als PvdA, PSP, CPN en PPR ook groeperingen vertegenwoordigd als het comité Iedereen wil wonen, de Leidse Kraakbond, de Leidse Studen- tenbond, een aantal buurt- en clubhuizen en een aantal instanties die werkzaam zijn op het terrein van de rechtshulp zoals de Leidse rechtswinkel en de Burgerraadslieden. Dertig jaar geleden begon het Nederlandse Rode Kruis met het vrijwillige welfare-werk. Geïnspireerd op het werk dat vlak na de oorlog in Engeland werd toegepast op gewonde soldalen, gebeurde het ook in ons land in het begin met zieke en gewonde soldalenToen het nambesloot het Rode Kruis in 1948 over te gaan tot het vor men van een vrijwilligers korps. dat hoofdzakelijk met thuisliggende patiënten zou gaan werken. Nu bezoeken ruim 11.000 vrij willigt stjers wekelijks 38.000 langdurig zieken, gehandicapten, be jaarden en eenzamen voor het welfare-werk. Jaarlijks neemt hel aantal vrijwilligers nog toe met zo'n 25Ó0. In Leiden begon de welfare zo'n vijftien jaar geleden met een handjevol vrijwilligsters. Nu is dal een groep van 45 vrij willigsters. plus acht op de wachtlijst, die een kleine hon derd patiënten bezoeken. 'Ze moeten tegenwoordig deel nemers genoemd worden, maar daar hebben we het nog een beetje moeilijk mee", zegt mevrouw G. Renaud-Nooy v d. Kolff, sinds een jaar leid ster van de welfare in Leiden Het doel van de welfare is. ver- lelt ze. de deelnemers een zin volle bezigheid te geven in de vorm van handwerken of handenarbeid en hun een zaamheid een beetje te vullen. De vrijwilligster bezoekt haar patu ku Dankbaarheid van de deel nemer is helemaal niet be langrijk. als je zelf maar het gevoel hebt te doen wat je kunt. Ze hebben vaak ook zo veel problemen, de uitzicht loosheid van een ziekte, en daarmee te leren leven, dat is niet niks Mevrouw Renaud icas voordat ze leidster werd al tien jaar vrijwilligster. "Het is ver schrikkelijk fijn werk. om de con tactenmaar ook om iets te kunnen doen voor die mensen. Hoe intens dankbaar ik soms ben dat ik goed lopen kan. me goed bewegen kanWant als je ziet wat dat een hoop strijd kost. iemand die reuma heeft bijvoorbeeldDaarom ben ik ook blij dat het hele maal vrijwilligerswerk is.dat niet direct de portemonnee erbij hoeft" De welfare houdt zichzelf draaiende door de verkoop van hetgeen de deelnemers hebben gemaakt. Elk jaar krijgen ze daarvoor een gratis stand op de Leidato en orga niseren ze zelf een verkoop dag. Die is over twee weken (16 en 17 november) in het Ro de Kruis-gebouw aan de Morsweg 186. Donderdag avond de 16de van zeven tot negen uur en vrijdag de 17de van twee tot vijf uur. Donder dagmiddag worden zoveel mogelijk deelnemers opge haald voor een gezellige mid dag vooraf, ze komen dan ook met elkaar in contact en kun nen eikaars werk bewonde- evrouw Renaud: "Het is heel goed dat ze zelf contact heb ben met elkaar, ook om ze op ideeën te brengen. Er zijn mensen die steeds maar de zelfde pannelappen of baby sokjes maken, omdat ze daar- weten dat ze het kun ander hun handicap helemaal niet handwerken, maar hebben ze wel behoefte aan een gezellig praatje, een beetje aandacht Mevrouw Renaud: Het is geen handwerkclubje, dat moeten wc wel even duidelijk stellen. Het handwerken is meer het handvat voor het ontstaan van een band tussen de vrij willigster en de deelnemer. Dal komt van twee kanten.je hoopt dat de deelnemer het prettig vindt dat je komt, maar het is ook voor jezelf pre i legge geeft aandurven. Maar omdat hel steeds meer moeite kost de spullen te verkopen, allerlei verenigingen hebben tenslotte hun eigen verkopen, proberen tóe al zoveel mogelijk nieuwe dingen aan te dragen. Zo moeten we a.f van het idee van de lichtblauwe en roze baby-kleertjes; ja, het zijn meestal oude mensen en die kiezen die kleuren vaak uit. We zijn nu bezig een koffertje met voorbeelden samen te stellen van wat modernere dingetjes. Niet om ze iels op te nen laten zien. Dat 'helpt toch wel". "Je kunt ook niet teveel eisen stellen. Er wordt wel eens iets afgeleverd dat niet helemaal netjes is. Maar als je weet met hoeveel moeite iemand dat met een hand heeft gemaakt, heeft dat ook zijn waarde.Het is-dan onze zaak om het ver kocht te krijgen, niet die van de deelnemer. En daarvoor moet je zelf af en toe wel eens iets verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3