alkenburg denkt aan „autop asjes' -inmasa- Gemeente weert vakbond bij overleg veerpont DUIKERS VISSEN KOPVERWEY OP UIT VAART... Subsidie voor veerpont Parlceerterrein bij Kerkstraat Wassenaar WOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 egen sluipverkeer p de Voorschoterweg VALKENBURG - Het gemeentebestuur van Valkenburg overweegt om met pasjes te gaan werken op de Voor schoterweg, teneinde zo het sluipverkeer te weren. Al leen automobilisten die persé van de weg gebruik moe ten maken, zouden dan zo'n pasje kunnen krijgen. zandwagen en personenauto ontmoeten elkaar op het smalle weggedeelte. Een van hen zal achteruit r t Deze maatregel lijkt hoogst nood zakelijk nu men is begonnen met het aanleggen van een fietspad. Het weggedeelte is hierdoor op enkele plaatsen zo smal gewor den, dat nauwelijks één auto kan passeren. Over het verstrekken van de pasjes zegt burgemeester Van 't Wout "Ik weet echt niet of dit nu wel dè oplossing zou zijn. Toen we het eerste gedeelte van de Voorscho terweg onder handen namen, dat was een paar jaar geleden, heb ben we deze methode ook ge volgd. Ik moet eerlijk toegeven dat het niet dat succes heeft op geleverd dat we ervan hadden verwacht." Van 't Wout had het al geruime tijd geleden voorzien: het opknappen Hofwijck viert vierde lustrum OEGSTGEEST - Het bejaarden centrum Hofwijck in Oegstgeest dat gelegen is aan de Hazenbos- laan bestaat aanstaande zondag 20 jaar. De om het hoofdgebouw gegroepeerde woningen in een wandelpark met vijvers alweer een jaar meer. Dit bejaardenoord kwam destijds tot stand op initiatief van de heer Jac. Vos, die nu nog zelf in "Hof- wijck" woont. Op 6 december ging de eerste paal de grond in. Het 20-jarig bestaan zal drie dagen na de "verjaardag" van het be jaardentehuis, volgende week woensdag gevierd worden met onder meer een optreden van het Residentie Revue Gezelschap, met zang en show door de Resi- dentie-singers, sketches door de Comedians en verder nog jazz- ballet. Israëlische begraafplaats Wassenaar opgedeeld WASSENAAR - Burgemeester en wethouders van Wassenaar heb ben overeenstemming bereikt met de besturen van de rooms- katholieke parochies in Wasse naar over het in gebruik nemen van een deel van de Iraëlitische begraafplaats aan het Kerkehout. Twee-derde van de begraafplaats wordt ingericht als rooms-katho- lieke en één-derde als algemene begraafplaats. B. en W. willen nu de Nederland- sche Heidemaatschappij op dracht geven een plan uit werken voor de aanleg van het geheel. De kosten van voorbereiding wor den geraamd op 20.000. Men wil verder de gemeenteraad een krediet vragen van 10.000 voor het inschakelen van een architect voor de verbouwing van de aula die zich oo het terrein bevindt. Man na ongeluk niet imperiaal overleden HAARLEMMERMEER - In het ziekenhuis van de Vrije Universi teit van Amsterdam is gisteren de 50-jarige A.M. van Stralen uit Ze venhuizen overleden. Hij raakte op 20 september zwaar gewond bij een verkeersongeval op rijks weg 4 (Amsterdam-Rotterdam) onder Nieuw-Vennep. Rond half negen kreeg hij een imperiaal, die een voorganger verloren had, voor zijn wielen. Van Stralen verloor daarbij de macht over het stuur en botste op een vrachtwa gen. Aan de verwondingen die hij bij dit ongeval opliep bezweek hij gisteren. Wie de imperiaal verloor is nog steeds onbekend. De ge meentepolitie van de Haarlem mermeer verzoekt eventuele ge tuigen van het ongeval dringend zich aslnog te melden. Het tele foonnummer is 02503-14941. van de doorgaande verbinding, nu dus in volle gang, zal de weg gebruiker voor grote problemen stellen. Hij heeft het gelijk aan zijn zijde gekregen. Het dorpsbe stuur moet zich thans in alle bochten wringen om het nog steeds toenemende verkeer uit de kom van Valkenburg te weren. Al in een eerder stadium liet burge meester Van 't Wout weten dat de enige oplossing zou zijn de aanleg van de provinciale weg. Om de haverklap wordt de eerste burger geconfronteerd met klachten van mensen die overlast ondervinden van de opknap beurt en het verkeer. "Door de werkzaamheden", aldus Van 't Wout, "ontstaan er minder pret tige toestanden. Daarom moeten er op korte termijn strengere maatregelen worden genomen." De rijkspolitie heeft al enkele ke ren controlerend opgetreden en weggebruikers die over de Voor schoterweg reden, naar hun be stemming gevraagd. Dit blijkt echter niet afdoende te zijn. "Het wordt tijd dat we met stop lichten gaan werken", meent burgemeester Van 't Wout. "Het is een lapmiddel die minder ple zierig is voor de weggebruikers die beslist deze route moeten nemen. Zij moeten in elk geval op een fikse vertraging rekenen met wachttijden die er niet om lie gen." Zoals gezegd zijn er nog altijd au tomobilisten die de Voorscho terweg tóch nemen, ook al moe ten ze niet in het dorp zijn. De verbodsborden die aan het begin van de weg zijn geplaatst, nemen ze voor 'kennisgeving' aan. "Het wordt de hoogste tijd om aan deze situatie wat te gaan doen", is burgemeester Van 't Wout van mening. Een apart probleem vormen de vrachtwagens. "Dat zware verkeer gebruikt de weg om in aangrenzende dorpen te komen. Zij moeten maar een an dere route bedenken", aldus de burgervader. Niet alleen kampt men in Valken burg met het probleem Voor schoterweg, ook de Zonneveld laan en de Achterweg raken door de opknapbeurt van de door gaande verbinding 'verstopt' Een auto en een fietser kunnen elkaar op de laatste genoemde weggetjes nauwelijks passeren. De wielrijders 'pakken' deze rou te uit veiligheidsoverwegingen, omdat zij zich op de Voorscho terweg bedreigd voelen. De Valkenburger Kersbergen, die in de gevaarlijke bocht Achter- weg/Torenvlietlaan woont, wordt steeds opnieuw met ongelukken geconfronteerd. Door de losse steenslag slippen van tijd tot tijd bromfietsers en belandden dan in zijn tuin. Kersbergen: Vooral de laatste da gen is de drukte hier enorm toe genomen. Echt hoor, we houden ons hart wel eens vast. Er spelen hier vaak kinderen. Stel je voor dat er ernstige ongelukken zou den gebeuren. Ik moet er gewoon niet aan denken...." WASSENAAR- Het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders vraagt de gemeente raad 114.200 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een parkeerterrein bij de Kerkstraat. Het parkeerterrein zal ten westen van de Kerkstraat dicht bij de kruising met de Langstraat wor den aangelegd. WASSENAAR VERHOOGT TARIEVEN WASSENAAR - De gemeente Was senaar wil de tarieven van een aantal door haar verleende dien sten verhogen. Men stelt voor de legestarieven (zegelrecht, bij voorbeeld verschuldigd voor een paspoort of rijbewijs) met tien procent te verhogen, waardoor een hogere opbrengst van 11.000 gulden wordt verwacht. De reini gingsrechten worden met 15 pro cent verhoogd, waardoor men bereikt dat ruim 68 procent van de kosten door het publiek wordt opgebracht. Andere tarieven die worden ver hoogd zijn de Eerste Hulpverle- ningsgelden. het marktgeld en de vergoedingen voor het gebruik van de noodslachtplaats. Voordat de gemeenteraad over de ze voorstellen beslist wordt het advies var afgewacht. De Leidse duikers Schaap (links) en Van Rooden. Laatsgenoem- de haalde het beeldje van Albert Verwij boven water, terwijl Schaap gereed stond om te assisteren. NOORDWIJK/VOORHOUT - Albert Verwey, het bronzen borst beeld van de Noord wijkse dichter wel te verstaan, is boven water. Een duiker van de Leidse brandweer (een tweede keek startklaar toe) dook gisteren rond het middaguur het kleinood uit de Leid- schevaart in Voorhout op. Het (koude) karwei was bijzonder snel geklaard. De duiker had slechts één baantje getrokken tóen hij triomfantelijk de kop bo ven water tilde. Tot groot genoegen van de vele politiemensen die op de brug over de vaart de verrichtingen van de duiker nauwlet tend volgden. Gekiept Het beeldje kwam niet helemaal ongehavend uit de modder te voorschijn. Her en der zaten er krassen op. Volgens een aanwezi ge politieman is dit gekomen door de klap die de kop op de grinderige bodem van de Leidschevaart heeft gemaakt toen zij over de brugleuning werd gekiept. "Maar we zijn bijzonder blij dat we het beeldje terug hebben" vertelde waarnemend-korpschef Spoelstra van de Noord wijkse gemeentepolitie. "Datding heeft destijds negenduizend gulden gekost. En om dat nu zo maar kwijt te raken is niet leuk." Het gaat zeker nog wel een paar weken duren voor 'Albert Verwey weer op zijn plaats staat. Eerst wordt de beschadigde kop gerepa reerd. Pas daarna zal zij weer op de sokkel op de hoek van de Prins Hendrikstraat/Nieuwe Zeeweg worden geplaatst. "En het beeld zal natuurlijk steviger worden bevestigd", verzekert Spoelstra. "Laten de mensen nu in hemelsnaam aannemen dat de kop vaststaat en er niet aan gaan sjorren om te bewijzen dat die er toch af kon. Met grof geweld is natuurlijk alles mogelijk Puur toeval Dat de politie zo snel de daders heeft kunnen achterhalen, berust op puur toeval. Tijdens een nachtelijke surveillance in het hartje van de badplaats trof zij drie jongens aan die fietsen aan het vernielen waren. De agenten namen hen mee, omdat zich nog enkele van dergelijke zaakjes hadden voorgedaan en de daders niet waren opgespoord. Toen ze nader aan de tand werden gevoeld kwam er al heel spoedig uit dat ze óók met het beeldje aan de haal waren gegaan. Op de bewuste nacht dat het verdween hadden ze met hun dronken hoofd aan de sokkel staan rukken. Toen ze de kop zagen wanke len en er achter kwamen dat die losstond, besloten ze haar mee te nemen. Achterop de lastdrager van een fiets. In Voorhout, op de brug over de Leidschevaart, hadden ze genoeg van hun vrachtje en gooiden het over de brugleuning. Om de zaak af te ronden wierpen de jongens daarna ook nog een reddingsboei achter het beeld aan. Al twee weken weg De verdwijning van het beeld werd ontdekt door loco-burgemees- ter Van Duijn, die op een morgen over het kruispunt wandelde. Hij deed aangifte bij de politie. Na enig speurwerk kwam zij erachter dat de kop toen al zeker twee weken moest zijn verdwe- Bij huiszoeking vonden de agenten bij één van de jongens ook een zonnewijzer die zij van het bollenbad hadden gestolen. Na kritiek vakbond op gemeentebestuur ALKEMADE - De ambtenarenbond Kabo is niet meer welkom bij besprekingen tussen de gemeente Alkemade en de pontveerlieden over de toekomstige werksituatie. Burgemeester en wethouders hebben dat de Kabo laten weten, nadat deze vakbond kritiek had geuit op de ge meente, die haar afpsraken niet zou zijn nagekomen. De Kabo doelde daarmee op een gesprek met de veerlieden, ge houden de dag voordat in de nieuwe samenstelling gestart zou worden, waarbij de Kabo niet was uitgenodigd. Volgens de Ka bo was tijdens een bijeenkomst op 27 oktober met vakbondsver tegenwoordiger Den Brinker af gesproken dat de Kabo bij derge lijke besprekingen wel aanwezig zou zijn. De kritiek van de Kabo is bij B en W in het verkeerde keelgat gescho ten. Volgens de gemeente is er in het geheel niet tegen de afspra ken in gehandeld. Woordvoerder J.W. van Weenen: "In dat gesprek van 27 oktober is met de heer Den Brinker afgesproken dat we op 2 november verder zouden praten over een definitief dienstrooster Op 31 oktober hebben we met de veerlieden alleen maar gespro ken over een tijdelijk rooster. Er waren wat kleine zaken die gere geld moesten worden om op 1 november te kunnen starten" Aldus Van Weenen, die de opstel ling van de Kabo als "niet zo posi tief' betitelt. Daarbij speelt ook de rol van de Kabo met betrek king tot één van de destijds ge schorste veerlieden, die in juli 1977 om ontslag heeft verzocht. Kabo-vertegenwoordiger G. Vlaan "Deze veerman heeft nooit een antwoord van de gemeente gekregen op dat verzoek. Zijn advocaat wel, maar de veerman zelf niet. Dat betekent dat de mem formeel nog steeds in dienst is. Hij wil er zelf nu ook weer bij, zodat wij geëist hebben hem er ook bij te halen" ALKEMADE - De gemeente Al kemade heeft een aanvraag om subsidie ingediend bij de Provin cie, nu de kosten voor de Kaagse pont de pan uit dreigen te rijzen. Er zal bovendien bij het Rijk om financiële steun worden aange klopt, in het kader van steun maatregelen voor het openbaar vervoer. "Als er geen steun wordt gegeven zie ik onze gemeente door de Kaagse pont nog een ar- Ernstig gewond bij aanrijding VOORHOUT - De 81-jarige Sas- senheimer H. v. G. raakte giste ren ernstig gewond bij een aan rijding in Voorhout. Op zijn fiets wilde hij vanuit de Torenlaan de Teijlingerlaan oversteken. Hij wachtte wel tot een auto uit de richting Sassenheim was gepas seerd. maar stak toen direct de weg over. Hij werd gegrepen door de auto van de 60-jarige Katwij- ker G B De bejaarde man werd met vrij zware hoofdwonden, een dub bele beenfractuur en ribkneuzin- gen overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. tikel twaalfgemeente worden (waarbij het Rijk een dikke vin ger in de pap heeft bij het finan ciële reilen en zeilen van de ge meente, red.)", aldus burgemees ter drs. P.J. Bolten deze week. Wat burgemeester Bolten betreft had de pontbezetting van 8 man moeten worden teruggebracht naar 6. Zijn beide wethouders gingen daar niet mee akkoord, zodat Alkemade nu aan zit te kij ken tegen een begrotingstekort van 160.000. Bolten had, zo zei hij tijdens de algemene be schouwingen. een beslissing over de poritbezetting tot 1 december willen uitstellen om de gemoede ren wat tot rust te laten komen. Hij suggereerde dat de eis van de veerlieden om ook 's winters met twe eleen oorzaak van zou worden dat de pont financieel helemaal niet meer te tillen zou zijn. zodat er (tegen de wil van de bewoners van Kaagdorp) toch een brug moet komen. Tijdens diezelfde algemene be schouwingen heeft de fractie van de VVD in Alkemade het college van burgemeester en wethouders van Alkemade gevraagd een on derzoek in te stellen naar de mo gelijkheden om de Kaagse veer pont te verpachten. Al dan niet met subsidie. Ook vroeg WD-woordvoerder D. van Beek zich bij die gelegenheid af of er toch geen oplossing is te vinden die het mogelijk maakt dat de pont 's winters door éen man bedient wordt. "Uiteraard beseffen wij dat op bepaalde tijd stippen bij slecht weer een tweemansbediening de voorkeur heeft", voegde Van Beek daar aan toe. Overigens stelde de VVD-er dat B en W zijns inziens de enige juiste beslissing hebben genomen om het geschorste personeel op de pont het werk weer te laten her vatten." We vragen ons wel af wat er gaat gebeuren met het tijdelij ke personeel dat inmiddels de pont bediende", aldus Van Beek. Verder vroeg hij B en W wat de fi nanciële gevolgen voor de ge meente zijn nu aan de geschorste veerlieden alnog achterstallig salaris, alsmede 10',e rente moet worden betaald. Het CDA in Alkemade wil, nu het overleg om de pont 's winters door een man te laten bedienen is getorpedeerd, fietsers en voet gangers weer laten betalen. Fiet sers en voetgangers hoefden juist niet meer te betalen, omdat in de wintermaanden met een een- mansbezetting kon worden vol staan. Nu daar vanaf gezien wordt en er toch twee man nodig zullen zijn om de pont te bedie nen. ziet het CDA geen reden meer fietsers en voetgangers voor niets over te zetten. Volgens Van Weenen verzint de Kabo maar wat en is de veerman destijds op eigen vrzoek wel de gelijk ontslag verleend. "De ge meente zal het verzoek van de veerman weer aan het werk te mogen op de pont overwegen", zo stelt Van Weenen, die aangeeft dat de veerman weer opnieuw in dienst genomen zal moeten wor den. De bewering van de veer man en de Kabo dat hij nog in dienst is noemt Van Weenen on omwonden een "leugen" Nu de gemeente de Kabo heeft la ten weten niet meer welkom te zijn, is de volgende stap aan de vakbond. Vlaan "We wachten deze week af. Daarna zullen we bij de veerlieden gaan informe ren of de zaken geregeld zijn zoals we hebben gevraagd. Zo niet, dan zullen we actie moeten gaan overwegen". Overigens heeft de Kabo de ge meente er ook op gewezen dat vier van de in tijdelijke dienst aangestelde veerlieden per 1 no vember officieel in vaste dienst zijn, aangezien de gemeente niet heeft opgezegd. In verband daarmee is onlangs een grondruil met de firma Pool in de Kerkstraat door de raad goedge keurd. De eerste fase van het par keerterrein kan pas worden uit gevoerd wanneer het dagelijks bestuur van de provincie (Gede puteerde Staten) zijn goedkeu ring verleent aan de met de firma Pool gesloten ruilovereenkomst. ,Een stuk van de grond die de ge meente aan de betreffende firma heeft overgedragen, mag nog tot 1 april gebruikt worden als inrit voor de parkeerplaats. Uiterlijk op die datum zal de woning Kerkstraat 14 afgebroken moeten worden om plaats te maken voor een definitieve inrit. Voor de familie die in dit huis woont heeft men inmiddels an dere woonruimte gevonden in het pand Kerkstraat 15, waarnaar de familie zelf ook wel wil verhui zen, op voorwaarde dat het eerst verbouwd wordt. Voor de verbouwing, die gedeelte lijk een restauratie is omdat dit pand op de monumentenlijst staat, is een bedrag van 215.000 gulden nodig. De gemeente hoopt een deel daarvan via sub sidies terug te krijgen. WATERPRIJS WASSENAAR OMHOOG WASSENAAR - De prijs van het Wassenaarse water gaat met in gang van januari '79 met acht procent omhoog. Dit betekent in de praktijk dat het tarief voor het verbruik tussen 41 en 5000 ku bieke meter per jaar zal stijgen van 1,51 naar 1,63. Verbruikers van 5000 tot 10.000 kubieke meter water per jaar gaan per jaar be talen (was 1,46) en de zeer grote verbruikers 1,53 1,58 (was 1.41). De vastrechtbedragen blijven ge lijk, behalve voor de zeer kleine verbruikers (tot 40 kubieke me ter). Voor hen stijgt het tarief van 60,40 naar 65.20. Deze verhogingen zijn het gevolg van een afspraak tussen de ge meente Wassenaar en de Haagse Duinwaterleiding. Deze houdt in dat de prijs die Wassenaar voor het water betaalt de komende tien jaar geleidelijkaan wordt op getrokken tot de werkelijke kostprijs. Het Wassenaarse gemeentebestuur verwacht van de tariefsverhogin gen een hogere opbrengst van 212.880 gulden. Wassenaar krijgt 'gratis' school van rijk WASSENAAR - Do vroegere jon gensschool in de Van Heeckeren- straat, die de laatste jaren dienst heeft gedaan als dependance van het Adelbertcollege, zal door de gemeente Wassenaar worden overgenomen van het rijk. Het Adelbertcollege gebruikt nu nog vier lokalen in dit gebouw Binnen enkele maanden verhuist het college echter naar de nood- lokalen bij het nieuwe gebouw aan de Deylerweg. In het gebouw aan de Van Heeckerenstraat zit ten verder nog het instituaat Ca- lis. dat er in de avonduren van gebruik maakt, en het Haagse in stituut Noctuai dat in samenwer king met Calis dagonderwijs geeft aan volwassenen. riet ministerie van onderwijs is be reid het gebouw gratis aan Was senaar over te dragen onder de voorwaarde dat het gebruik zal worden voortgezet voor onder wijs aan volwassenen. Zodra de gemeente het gebouw aan deze bestemming onttrekt zal er als nog voor betaald moeten worden. Wassenaar wil opslagterrein aan Maaldrift WASSENAAR - De gemeente Was senaar is van plan het terrein op de hoek van de Maaldrift en de Rijksstraatweg aan te kopen. Het terrein, dat ruim twee hectaren groot is, heeft jarenlang dienst gedaan als opslagterrein voor ca ravans. Met de eigenaar is over eenstemming bereikt over een aankoopprijs van f 638.000. Het gemeentebestuur heeft be langstelling voor het terrein om dat er in Wassenaar een grote be hoefte bestaat aan opslagruimte voor uiteenlopende materialen. Men verwacht dat de provincie geen bezw aar zal maken tegen de wüzigmg van caravan-opslag in opslagterrein, nuts de gemeente er voor zorgt dat er een deugde lijke afscherming komt die in het landschap past.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23