Breitner en Müller: „„Het spijt ons voor Cruijff... Han Wallaart: Europa Cup is heel anders 99 Breitner: 'n grote ruggesteun Spelers van Ajax vandaag „op matje bij bestuur Drie kandidaten opvolging dr. Max Euwe BOB SUCCESV BIJ BEVEREN WAAS WOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 SEORJ PAGINA 13 99 LEIDEN - In zijn Junctie als asi sistent-coach van Parker Leiden verricht Han Wallaart voor zijn chefHennie Blom de laatste tijd nog wel eens wat 'spionage-werkzaa mheden en weet daarom vaak eerder veel meer. Maar pratend over de door P/Leiden morgen in Zweden te bespelen tegen stander Söderta 'lje moet juist Wallaart de toevoer van in formatie vrij snel stakenter wijl ieder ander die bij het Leidse team betrokken is on getwijfeld heel wat kan ver tellen omtrent het doen en la ten van deze Scandinavische club. Pal voor de competitie namelijk ivas Leiden te gast op een toernooi van de Zweed se kampioen en fungeerde daar ook als tegenstander van de gastheer. Maar Han Wallaart was daar niet bij. Die zat ergens anders te kij ken. "Ik weet natuurlijk wel wat begint de 32-jarige leraar LO. we wonnen er bijvoorbeeld met 16 punten verschil. Ik ken de namenben op de hoogte van wie goed zijn en wie niet. Echt méér weten de anderen trouwens ook niet, want de lo ting voor de Europa Cup was op dat moment bekend. En geloof maar niet dat Tom Quinndie behalve daar ook coach van ons nationale team is, het achterste van zijn tong heeft laten zien. daar is hij veel te slim voor". En dan la chend vanonder zijn snor: Blom natuurlijk ook niet. Die is ook niet gek. Een juist oordeel vellen over hun moge lijkheden kan je in ieder geval niet. Je kan de spelers tegen elkaar afwegendat is het enige. En dan concludeer ik, dat wij betere mensen heb ben" Hetgeen volgens Wallaart niet automatisch inhoudt, dat het karwei daar in Zweden maar eventjes één, twee, drie ge klaard zal kunnen worden. "Nee, absoluut niet. Krachts verschil is namelijk niet de enige doorslaggevende factor Het is geen competitie, het is Europa Cup en dat. is wel even anders. Dan leggen ook ande re zaken gewicht in de schaal. Het reizen bijvoorbeeld. En het spelen tegen onbekende te genstanders in onbekende hallen en voor een onbekend publiek. Het verschil lussen uit en thuis is zo ontzettend groot. Je moet vooral mentaal tegen dit soort dingen opge wassen zijn. Gelukkig is dat nu juist het sterke punt van Hennie Blom. Hij kan erg goed naar iets toewerkenEn neemt hel team daarin met zich mee. Precies op tijd heeft hij ze zover Kansen Over de kansen morgen in Zwe den zegt Han Wallaart. Nogmaalsdat is moeilijk te zeggen. Maar willen we, met het oog op de wedstrijden te gen Juventot de Badelona, niet al bijvoorbaat kansloos zijn dan moet er van Söder- talje gewonnen worden, want het is niet aannemelijk dat die Spanjaarden ergens punten laten liggen Die Europa Cup heeft dus veel overeenkomsten met de play-offs. Elke wed strijd is een beslissende, ver lies kan je je niet permitteren Maar ik ben wel optimis tisch". Dat wat de club betreft, nu Wallaart zelf. Zo'n beetje ge kend inmiddels als de nog longe coach van Punch dat vorig jaar opzien baarde door in de play-offs de onbetwiste favoriet voor de titel - Den Bosch - kansloos te maken, deed hij aan het begin van dit seizoen uit eigener beweging een stapje terug door bij Lei den assistent van Hennie Blom te worden. Han Wal laart daarover: "Na mijn Han Wallaart trainerschap bij Jumpers (eerste divisie) kwam ik als assistent van Jan Bruin bij Delft terecht. Ik heb een jaar onder hem gewerkt, enorm veel geleerd. Het seizoen daarop kreeg Punch proble men met de sponsor, zat ik op eens alleen op de bank. Min of .meer samen met Jim Woud stra regelde ik toen de zaakjes en we kwamen omhoog. Maar omdat ik dit seizoen wat min der tijd beschikbaar zou heb ben werd met Punch overeen gekomen dat ik het dit jaar samen met Zwezerijnen zou gaan doen. Totdat er opeens een telefoontje van Leiden kwam of ik daar geen assis tent wilde worden" Gretig Han Wallaart. die ooit in het eerste team van Bona Stars toen nog eerste divisie) speel de, hapte gretig toe "omdat", zoals hij zegt. dit hoe dan ook een eervolle uitnodiging was. Daarbij kwam, dat ik nu niet meer elke keer naar Delft hoefde hetgeen tijdwinst voor mij opleverde. Verder trok het spelen op Europees niveau me wel aan, per slot van rekening een hele nieuwe ervaring. En tenslotte ben je nog Leide- naar. De binding is er" Op de training neemt Han Wallaart uitsluitend de ver dedigende aspecten van het basketbal door. 'Ik doe de man-to-man defence. Ja. dat is het enige. Maar wel genoeg, want de verdediging is de ba sis van alles. Heb je je handen aan vol. Of het leuk is? Jaze ker. Ik heb het zo best naar m'n zin bij Leiden. Goeie ploeg, goede sfeer, goede prestaties. Wat wil je nog meer?" AD VAN KAAM AMSTERDAM (ANP) - "Dit was jammer voor het publiek", vertelde Johan Cruijff na zijn laatste wed strijd in Amsterdam. "Ik neem Bayern niets kwalijk, maar persoonlijk heb ik de publiciteit van de laatste weken van het werk van de KNVB en anderen om mijn afscheidswedstrijd tot een succes te maken prettiger ervaren als de wedstrijd zelf. Ik ben echter toch niet onte vreden". Crui jff meende dat het publiek teleurgesteld moest zijn. "De oorzaak van het verloop van de wedstrijd waarin de doelpunten wat ongelijk en onrechtvaardig werden ver deeld, is dat wij een heel an dere opvatting hadden dan Bayern. Wij gingen voetbal len om er een leuke wed strijd van te maken. Bayern ging van een heel ander standpunt uit. En toen moes ten wij in het veld nog be ginnen met de organisatie. Daar was het toen te laat voor. We hebben nog gepro beerd te redden wat er aan te redden viel, maar het lukte niet". Paul Breitner, maker van drie doelpunten, had op alles ge rekend, behalve op een der gelijke score. "Deze uitslag betekent voor ons een ge weldige ruggesteun in de Bundesliga. Het is voor ons ook interessant te ontdekken hoe de verhoudingen in het Europese voetbal liggen. Ik geloof dat wij er in Duitsland niet zo slecht van afkomen". AMSTERDAM - Alle Ajacieden die gisteravond al in het Olympisch Sta dion in de mening verkeerden dat er niet gevoetbald, maar slechts gefeest hoefde te worden bij het afscheid van Johan Cruijff, zullen zich vandaag moeten melden bij het Ajax-bestuur. In een onderhoud zullen zij verant woording af moeten leggen voor de tegen Bayern München geleverde wanprestatie, waardoor de erewedstrijd voor de nummer veertien uit draaide op een afgang, waarin de symboliek alleen nog gestalte had kun nen krijgen als de cijfers nul-veertien op het scorebord waren verschenen. Zover kwam het dan niet, maar de 0-8 die het afscheid in zeer nega tieve zin "onvergetelijk" maakte, zorgde er wel voor dat naderhand op de "echte" party het woord "schandalig" centraal stond. Niet alleen bij sommige spelers, van wie Krol dat woord in eerste in stantie gebruikte, ook bij de be stuurders die onmiddellijk besef ten hoezeer de reputatie van Ajax voor het oog van miljoenen was afgebroken. Ajax werd het sta dion uitgehoond door de 56.000 lijfelijk aanwezigen (opbrengst voor goede doeleinden; vier ton), van wie velen het te gênant von den het einde af te wachten. En dat juist ter gelegenheid van het afscheid van Johan Cruijff, dè man die voor de wereldfaam van de (club)naam had gezorgd.. Dat laatste werd laat in de nacht nog eens onderstreept door Am sterdams burgemeester Polak, die Cruijff ("Hij was de beste am bassadeur") de zilveren medaille van de stad overhandigde, en door staatssecretaris Wallis de Vries Als regeringsvertegen woordiger gebruikte hij dezelfde woorden, waarbij hij het moest laten, "omdat Johan al ridder m de orde van Oranje Nassau is" Daarna kwam voor JC, op het feestje voor de "jet set", nog een geschenk in de vorm van een paar sloffen "voor je oude dag", hem aangeboden door Jan Jongbloed. Een heel wat prettiger, alternatieve surprise, dan de pijnlijke verras sing die hem een paar uur daar voor was bezorgd. Nadat Cruijff voor de wedstrijd was bedacht met de titel bondsridder van de KNVB en ondermeer een horloge had gekregen, was de uitdeeltijd voorlopig voorbij. Bayern Mün chen bleek niet bereid óók maar één gram welwillendheid door het spel te mengen, toonde zich integendeel zó eerzuchtig en zó geconcentreerd, dat het al 0-1 stond voor de wedstrijd goed en wel begonnen was. De wijze waarop die goal (van Muller) tot stand kwam, zou later sympto matisch blijken voor de gretig heid van Bayern en de noncha lance waarmee Ajax de partij at tractief dacht te maken. Dat lukte dan ook, alleen niet op de manier die in het scenario van erewed- strijden toch vaak vermeld staat. Toch groot Cruijff deed zijn best. maar moest zijn grootheid aantonen op ge heel andere wijze dan hij zelf ge- :tjpr KNVB-voorzitter Meuleman maakt Cruijff "bondsridder" dacht zal hebben. Dat hij on danks alles echt "groot" is, be wees hij ook zonder de magistrale acties die hem tot de superster hebben gemaakt; louter door tot zeven minuten voor het einde in het veld te blijven. Hoe gemak kelijk zou het voor hem niet zijn geweest zich al halverwege met een "blessure" van het veld te la ten dragen. De stand was toen nog "eervol "0-2 (Rummenigge; en alles had er in die eerste fase op gewezen dat het daarbij niet zou blijven. Cruijff verkoos ech ter te door te spelen, zelfs tot aan de vernederende 0-8 drie keei Breitner, twee keer Rummenig ge, één keer Müller). Na een veer tien jaar lange carrière gevuld met successen, een daad waar mee hij zijn klasse toch bewees. "Anders" Geen woord van kritiek ook, kwam hem naderhand over de lippen. Alleen de nuchtere constatering dat hij "het zich allemaal wat an ders had voorgesteld, vooral nu er zoveel van verwacht werd" Verder niets. Geen gezeur over de "prestatie" van de anderen, geen geklaag over de voor zulke duels ongekende grote ambitie van Bayern, terwijl er toch afspraken waren gemaakt dat de teams rus tig en leuk zouden spelen, dat Cruijff ruimte zou krijgen om an ders te eindigen dan hij op 15 no vember 1964 met Ajax bij GVAV (3-1 nederlaag) begonnen was "Verkeken" Verschillende Ajacieden wezen daar wél op. Krol bijvoorbeeld. "Het had de wedstrijd van Johan moeten worden, maar er viel voor hem geen enkele eer te behalen. Wij wilden er een leuke partij van maken, maar Bayern vatte het duel op als een Europa Cup-ont moeting". En Wim Meutstege. "We hebben ons verkeken op hun instelling. Wij wilden er inder daad een leuke wedstrijd van maken, zij een "echte". En dan kun je wel zeggen dat we daar na een kwartier al achter hadden kunnen zijn, maar wat hadden we dan moeten doen? Hadden we dan moeten gaan schoppen, zoals zij deden, achterin?". Dat Ajax dat had geweigerd vond Bayern-doelman Sepp Maier niet onbegrijpelijk; wèl dat die ploeg de zaken niet serieuzer op was gaan vatten. "Bij 3-0 hadden ze dat toch' moeten begrijpen. Toen hadden ze toch een beetje moeten gaan voetballen. Ze zagen toch hoe het liep bij ons? Nu was het alleen maar jammer voor Cruijff dat hij met 8-0 moest verliezen in zijn afscheidswedstrijd, maar ik kon er ook niets aan doen. Ik heb ze er niet ingeschoten" Stimuleren De mannen die dat wel hadden ge daan, Paul Breitner en Gerd Muller, waren eensgezind van mening dat Bayern op de beslis sende momenten toch moeilijk de ogen had kunnen sluiten, "nu we zo goed speelden. Het spijt ons voor Cruijff, maar als je kunt. moetje ze erin schieten". Daarbij kwam de aap uit de mouw; Bayern was niet gekomen voor een demonstratie, maar voor re vanche. "Wij hebben ook wel eens met grote cijfers van Ajax verloren. In een oefenwedstrijd (0-5) en in een Europa Cupduel (4-0). Dat heeft ook meegespeeld. We wilden hier niet verliezen; die 8-0 kan ons belangrijk stimuleren op onze weg terug naar het Euro pese niveau". Hetgeen, achteraf, de vraag op wierp of de keuze van de tegen stander wel juist was geweest. Wim Rijsbergen, speciaal van Corsica naar Nederland gekomen voor het duel:" Ze hadden beter Bastia kunnen nemen. Dat had hier met 6-0 verloren en dan had het nog zn best gedaan ook". Nu sloeg Ajax in elk geval een tiater, hetgeen internationaal minstens consequenties zou kunnen heb ben voor de uitnodigingen voor vriendschappelijke wedstrijden. Ook daarover zullen de Ajacie den vandaag ongetwijfeld wor den onderhouden door het be stuur, dat Cruijff voor de wed strijd een kleurentelevisie en een gouden horloge had geschonken. De beelden toonden daarna kei hard aan hoe de Ajax spelers de tijd en de gelegenheid voorbij lie ten gaan om Cruijff iets terug te geven van de glorie die hij Ajax bezorgde... PAUL DE TOMBE BUENOS AIRES (ANP) - De ver gadering van de internationale schaakbond (FIDE) zal een op volger moeten kiezen voor dr Max Euwe. De vergadering, die gisteren in Buenos Aires, waar de schaako lympiade wordt gehouden, zal beginnen, heeft de keuze uit drie kandidaten, namelijk de IJslan der Fridrik Olafsson, de Joego slaaf Svetozar Gligoric en de Por- toricaan Narciso Rabell Mendez. SINT NIKLASS (ANP) - Het dopingsonderzoek van de Belgische opspo ringsbrigade (BOB) heeft uitgewezen, dat een speler van de Joegoslavi sche vereniging Rijeka gebruik heeft gemaakt van lichaamsvreemde stimulerende middelen voor de wedstrijd tussen Beveren Waas en Rije ka. Het duel werd woensdag 1 november gespeeld in het kader van de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaarsBeveren won met 2-0 en plaatste zich voor de kwartfinales. Na de wedstrijd werden drie spelers van beide clubs door loting aangewe zen om urine in te leveren. De procureur van de Koning in Dendermonde maakte gisteren bekend dat één Joegoslavische speler positief bevonden werd. De naam van de speler werd niet bekend gemaakt omdat het gerecht eerst Joegoslavië langs diplomatieke weg wil inlichtingen. Ay £É£FT- )&&7Sr A //&--/<= -//V

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13